W. 1299? ^frijdag 11 «Juli. A°. 1902. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. 'Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. Onder onze vroede Vaderen. De Ingenieur. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: <[.'Voor Loidon per 8 maandon1.10.' ^Buiten Leiden, per looper en waar egwitee gevestigd sfln f 1.80 Franco por post 1.65- PRIJS DER AD VERTEN TIÜN: Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassooron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van J. VAN DEN EN DE en 'J. KLOOS, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een houtzageru en schaveru, ge- idreven door een gasmotor van 8 p.-k. in hei per- ceel Galgewater No. 5, kad. bekend Sectie Ko. 1123; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie idezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat .'op Vrydag 25 Juli a. s., 's voormiddags te elf, uren op hot Raadhuis, gelegenheid zal worden ;gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, H. C. JUTA, Weth., loco-Burg. 11 Juli 1902. VAN HEUST, Secretaris. Het leek gisternamiddag dat we weer eens jioo'n ouderwetscho vergadering van vroeger jeouden hebben ,waar in anderhalf of twee Uren alles afliep en de heeren even kalm 'heongingen als ze waren gekomen. Zonder «een enkel hortje of stootje liep het gemeento- Iwagentje als over een mul zandwegje tot (punt 14 der agenda. Slechts eenmaal moest po voerman, die het eigenlijk al te gemakke lijk had, ongewoon gemakkelijk, heel eventjes Shalt houden, toen naar aanleiding van de be noeming van een leerares in de handwerken pn de Hoog. Eurgersch. v. Meisjes de heer o)e Goeje een enkele opmerking maakte. Met [belangstelling was hij naar de leeskamer ge- 'gaan om iets meer van de sollicitanten te Weten enhad weinig of niets gevonden. [Waarom is bijv. niet het advies van de di- «ectrice ter inzage neergelegd? vroeg hij. De .Voorzitter nam den wenk, in des hceron De Goejes opmerking vervat, ter harto. Hetyer- dient inderdaad ook aanbeveling dat de le gden van den Raad van hot volledig oordeel ivan deskundigen over te benoemen sollicitan ten inzage kunnen nemen, opdat zo met vrij moedigheid en met een gerust geweten hun jetem kunnen uitbrengen. Bij het voorstel om machtiging tot het bou wen van een varkensstal bij het gestichtEn degeest", die volgens de 6tukken 1300 zal moeten kosten, hadden wij naar hetgeen we hier en daar vooraf hoorden mompelen, op rijn minst ook een opmerking verwacht. Var- jkens zijn niet veeleischend en dan voor hen ieen comfort te scheppen, dat menig mcnsch hun zou benijden hoevelen toch wonen in [huizen verre heneden de waarde van 1300 V— zie, dat lijkt een beetje erg. Naar een raadslid, dat de teekening had gezien, ons mededeelde, moet er aan het solide houten gebouw echter in het geheel geen luxe zijn. Het is verdeeld in vier stallen met uitgan gen naar buiten; de duurte ligt hoofdzake lijk in de in cement gelogde steenen vloeren jen in de inrichting om zoo vc-1 mogelijk be smetting te voorkomen. Dat de gemeente so lide bouwt ,wie zal het wraken. Het duurste blijkt in het gebruik nog wol eens het goed koopste te zijn. Do beschikbaarstelling van geldon voor fden bouw van een nieuwe school aan den Morschsingel ging ook eenigszins buiten ver wachting met stille trom. Hoewel zij met en kele verbeteringen zal worden gebouwd naar het model van de school aan den Maresingel, zullen de kosten aanzienlijk meer bedragen volgens de gemaakte raming zal zij /66,000 kosten. B. en Ws. hebben echter die meerdere kosten voldoende gemotiveerd. De leden kon den moeilijk op bezuiniging aandringen. Wat aanleiding gaf om eenigen tijd stil te staan bij het voorstel tot levering der eleo- tri8che installatie voor het slachthuis weten onze lezers uit het verslag van gisteravond, 't Was goed dat de heer Drucker, kort en za kelijk als altijd, naar aanleiding van de adressen der naamlooze vennootschap ,,Maarsen" inlichtingen vroeg. De voorzitter had zich blijkbaar vooraf goed op de hoogte gesteld. Zijn antwoord bevredigde den hoer Drucker dan ook geheel. De heer P. L. O. Driessen kon zijn tevredenheid uitspreken over de firma Groencveld en v. d. Pol, die de electrische installatio in de Leidscho Ka- toenfabriek had geplaatst; do heer P. J. van Hoeken verklaarde iets dergelijks van do Maatschappij ,,Maarsen". Doch daarom ging het nu niet. De vraag was: krijgen wij Ne- derlandsch fabrikaat of toestellen uit het buitenland? Uit de inlichtingen van den voorzitter bleek dat in beide gevallen de hoofdzaak uit het buitenland zal moeten worden betrokken en daarom bestonden er volstrekt geen redenen, niet aan de door Burg. en Weths. begeerde firma de levering op te dragen, die voor het laagste bedrag had ingeschreven. Wij zijn het volkomen eens met don voorzitter, dat men op een aanbieding, die inkomt, nadat de inschrijvingen bekend zijn, niot mag ingaan. Dat zou zijn: onder- kruiperij bevorderen. Het voorstel om de huishoudkunde en de kookkunst op te nemen onder 't herhalings- onderwijs gaf aanleiding tot breede beschou wingen en wij zouden over veel meer kolom men moeten beschikken, wilden we allo spre kers over dit onderwerp tot hun recht laten komen. Er waren voorstandera van dit on derwijs dit waren de meesten en prin- oipieele tegenstanders verreweg de min derheid waarvan do heeren P. J. van Hoeken en Van Kempen de woordvoerders waren. De heer Yan Kempen, die de uitga ven voor dit onderwijs niet gerechtvaardigd achtte, haalde er zelfs de getrouwheid aan zijn eed bij, wat hij bij een vroegere gelegen heid ook al eens deed. O. i. geheel ten on rechte Leden, die er voor waren, bleven daarbij evenzeer getrouw aan eed en gewe ten. Anderen waren wel voor dit onderwijs, maar wilden het geheel los houden van het Loidsche Volkshuis en meenden dat .iet al thans voorloopig goedkooper kon. Een sala ris van f 1000 achtte bijv. de heer Sijtsma te hoog, ook in vergelijking met de onderwij zers en onderwijzeressen bij het lager onder wijs, van wio veel meer wordt geöischt en die eerst na lange jaron soms in het geheel geen f 1000 genieten. Daarentegen wees de heer Drucker op het eigenaardige van dit on derwijs, op den paedagogischen tact er voor noodig en op de weinige goede sollicitanten, waardoor men voor een geringer salaris niet wel klaar zal komen. Do heer Witmans las in het voorstel van B. en Ws. dat sprak van een jaarlijksohe vergoeding van f 1600 aan het bestuur van het Volkshuis, waarvoor dit bestuur een Jeeraree en de vereischte localiteit en hulp middelen voor het onderwijs in deze vakken ter beschikking zal stellen van de gemeente dat een subsidie zou worden verleend aan het Volkshuis, waartegen de heer Drucker mot klem protesteerde en waarvan do heer Van Kempen zei- dat het niet dolioaat was. Do heer Witmans verklaarde echter daarmede niets kwaads tegen hot Volkshuis noch zijn bostuuT te hebben bedoeld. De heeren Pera on Van Lidth de Jeudo wensohton een tijdelijke benoeming, andoren kwamen op tegen het geven van dit onderwijs overdag on meenden dat het alleen in de avonduren moest plaats hebben. Toon er moest worden gestemd, was het moeilijk den uitslag te voorspellen. Men weet dion uitslag nu. Het onderwijs in do huis houdkunde zal worden gegeven, het zal wor den gegeven in het Leridsch Volkshuis, hot zal zeer waarschijnlijk wordon gegeven door mej. Tilanus, al moot deze nog door den Raad worden benoemd, en hot zal do gemeen te jaarlijks kosten f 1600. Hoe het zal wordon ingericht, wie er aan zullen deelnemen, hoe veel uren en op welke uren van den dag on nog meer andere zakon moeten nog worden geregeld. Hierop kwam als slot weer de motie om trent gemeentelijke brandvereckoning op de proppen, zooals zij in de vorige zitting na dat de oorspronkelijke motie was terugge- nomon, door de voorstellore was ingediend. Had de eerste voorste LI ar, de heer Sijtsma, toen geconstateerd dat er geen prinoipieele tegenstand was gebleken, do heer Bosch noemde die opmerking wel handig, maar voorbarig. Hij toonde nu in een breed opge zet betoog een tegenstander uit beginsel to zijn van de eerste motie, maar niet minder van deze. Hij is voorstander van gemeente- exploitatie in die takken van dienst, waar sprake ia van oonoessie, maar tegenstander als er sprake is van oonourrentie. Hij vreesde daardoor verarming der ingezetenen, wat ons niet recht duidelijk werd, en zag einde lijk er in een ongeoorloofde vrijheidsbeper king. Voornamelijk wat dit laatste betrof vond hij steun bij niemand minder dan bij den heor Fockoma Androae, die zich overi gens het standpunt van Burg. en Weth. niet kon verklaren. Zij willen meer licht van don deskundige, die over dit onderwerp een stu die maakt, en van de Haagsche Raadscom missie, waarbij de zaak ook aanhangig is, en intussohon verklaren zij zich vóór de mo tie. Waar gaan we heen? zucht deze spreker. Straks komt er nog een gemeentelijko levens verzekering bij en... aldus de heor Van Kem pen op dit stramien voortbordurend, onder hilariteit dor vergadering... een gemeente lijke houtkooperij. O. i. hadden de heeren dc Goeje cn Sijtsma het bij het rechte eind waar zij trachtten aan te toonen dat do ge meente, doordat zij voor do brandweer in den meest uitgebreiden zin zorgt, in een eigenaardige verhouding staat tegenover de brandverzekering. De heer Van Kempen kom wel hoog roemen dat hij als vrije Nederlan der van geen dwang wilde weten, 't is toch ook waar, dat wij Nederlanders in ons eigen ©n anderer belang herhaaldelijk in onzo vrij heid worden beperkt. Is do heer Van Kem pen zelfs geen voorstander van wettelijke be palingen op Zondagsrust en Zondagsheili ging Gaarne hadden wo echter het gevoelen van den heer Drucker vernomen, die in do vorige zitting do voorstellers dezer motie daartoe heeft geïnspireerd. De heer Drucker achtte zich daartoe thans blijkbaar niet ge roepen. Het laatste woord zal trouwens in deze zaak nog wel niet gesproken zijn. Thans werd op voorstel van den voorzitter dc stem ming over het voorstel verdaagd. Als or straks licht daget uit den Haghe" on van elders, dan kunnen de heeren er nog eens over praten en stemmen. Zoo blijft er slof vcor debat Leiden, II Juli. Hedenmiddag had op de begraafplaats aan de Groenesteeg een indrukwekkende plech tigheid plaats. Het stoffelijk overschot van den Staatsraad Mr. P. F. Hubrccht, die te Doorn is overleden en per Nod. Staats spoor naar hier vervoerd, werd in het fami liegraf bijgezet. De deelneming was zeer groot en vele hooggeplaatste personen waren bij de plechtigheid tegenwoordig Zoo waren met den voorzitter Jhr. Mr. J. W. M. Sohorer alle leden van den Raad va/n Stat» aanwezig, Tevens zagen we er van het Departement van Binnenlandsche Zaken den secretaris generaal Mr. H. J. Dyckmcester, de referen darissen Mr. Bolinfante en I. W. H. Sohel- tus, benevens den raadsadviseur G. W. van Kempen, den Rijks-arohivaria Jhr. Mr. Th. H. F. van Riemsdijk en den generaal-majoor Van Dam van Isselt. Ook bevonden zioh onder de belangstel lenden do voorzitter en de secretaris dor vor- eoniging Eigen Hulp' in Den Haag. Een schat van kransen on bloemstukken dekten de kist, welke statig in hot familie graf nederzonk.. Aan de groevo word niot gesproken. Alleen de zoon van den ovorledeno dankte in diep gevoelde woorden, mede namens zijn zuster, voor do laatste eer aan hun onvorgetelijkea vader bewezen. „Musls" uitgesteld,wat den aard van het weder reeds kenmerkt, maar „Zomer- zorg" toch doorgegaan. De leden van het muziekkorps der Leldsche d.d. Schutterij kun nen dan ook het concert gemakkelijker weer inhalen, maar die van het Nederlandsch Opera-sollsten-quartet waren gisteravond hier reeds uit Amsterdam aangekomen. Toch ont brak het hun niet aan bolangstelüng en zelfs toen het geleek alsof do sluizen des hemels openstonden, kwamen er nog in de zaal, want van een tuln-concert kon thans allerminst sprake zijn. Uit de opkomst van nu mag worden afgeleid dat zy by een moolen avond zeer groot zou geweest z(jn. Intusschen, zy die zioh niet tot een gang naar „Zomerzorg" hadden laten afschrikken, betoonden hun tevredenheid over het optreden van het viertal zangera, die werkeiyk hetzy in do quartet- nommers, of ln de trio- of solo-voordrachten heel voel schoons aanboden. Ze beschikken allen over mooie en soms zelf» over veel kracht ontwikkelende stemmen, zoodat ze ook buiten best tot hun recht zouden gekomen zyn. De zangers vonden dus ook hier veel by val en waren er evenmin karig ln het geven van toegiften. De door het publiek betoonde dankbaarheid gold atilzwygend tevens den tegenwoordlgen gérant van „Zomerzorg", den heer C. van Ast; Immers voornameiyk aan hem la te danken dat er in den laateten tyd zulke uit stekende concerten worden gegeven. Hy ls trouwens in de artlsten wereld zelf geen onbe kende, want daar hy aan het Nederlandsch Tooneol is verbonden geweest en bovendien aan hot Amsterdamsch Conservatorium op leiding heeft genoten, weet by de juiste adressen, welke hy hebben wil. Dc minister van buitenlandsche zakon heeft als gevolg van een met don minister van justitie gepleegd overleg, tot de Com missarissen der Koningin de uitnoodiging gericht om voortaan slechts aan Nederlan ders buitenlandsche paspoorte.i uit te rei- kon, tenzij do vreemdeling, die zoodanig pas poort verzocht, mocht blijken eon aanvrago om naturalisatie te hebben ingediend. Reuter seint uit Balduinsoin dd. 10 Juli, Prins Hendrik der Nederlanden is he denavond om 9 uren aan hot sation Di:.: aangekomen, waar hij door koningin Wil hclmina werd ontvangen. Do Koningin cn haar gemaal begaven zich naar het slot Schaumburg. Bij de te Amersfoort gehouden aanbe steding van den bouw ecnor zesdo openbare lagere school voor 600 kinderen kwamen 19 biljetten in. Laagste de heer J. O. van Eybcrgen aldaar, wicn hot werk word opgo- dragen voor 33,250. Op 12 Juli a. s. vertrekken van het in- structicbataljon te Kampen naar verschillen de korpsen infanterie ,tcr versterking dor kaders, 21 korp.-titulair en wel 9 naar het reg. gren. en jagors, 1 naar het 2de, 3 naar het 4do, 2 naar hot 5do, 2 naar het 0de, 3 naar hot 7de cn 2 naar hot 8ste rog. infan terie Men meldt uit NccrboschOp het 39ato jaarfeest gehouden aan do weesinrichting al hier .volgde gisteren do jaarlijkscho alge- meene vergadering, die drukker dan gewoon lijk was bezocht, wat zich liet verklaren, want, naar men vernam, had het bestuur in grijpende reorganisato-planncn. Deze verga dering kenmerkt» zich, vooral door hot vor- leenen van eervol ontslag, op eigen verzoek aan don heor Johannes van 't Lindcnhoufc, als directeur dor door hem in 1863 gestichte weesinrichting, wolk ontslag zal ingaan met do in Juli 1903 te houden 40ste jaarvergade ring. Tegen dat tijdstip is eveneens eervol ontslag verleend aan mevrouw Van 't Lindcnhout, gob. Koper, als directrice, welko betrekking zij na 't verscheiden van haar schoonmoeder vorvulde .zoomedo aan den heer Jacob van 't Lindcnhout uit zijn botrekking aan de in richting. Do volgons rooster aan de beurt van aftre ding zijnde bestuursleden (da. A. Pynackor Hordijk, voorzitter, J. van Zwet, O. H. graaf van Limburg Stirum) werden herbe- noomd met algomeone stemmenook word voorzien in vier vacatures in het bestuur dat bovendien tot 17 ledon word verstrekt. Middelen werden beraamd tot vervulling van den wcnsch van den heor Johannes van 't Lindcnhout, dat do stichting, waaraan hij en de zijnen hun best» krochten gaven, in bloeiondon, schuldvrijen staat in andoren handen zal overgaan. Het bestuur hoopt dat de pogingen, die daartoo zullen worden aangewend, steun zul len vinden bij de Protestanten in Nedorland. De benoeming van een nieuwen directeur word aangehoudon tot de 40sto vergadering. Het laatste gedcolto van don steiger van den westelijken gevel der Groot» Kork te Haarlem die er bijna 4 jaren gestaan hooft, is nu geheel weggebroken, zoodat alleen nog slechts de schutting don vrijen blik op het mooie bouwwerk verhindert. (Haarl. Gt.) Men schrijft aan het „Hbl.": uit Maas tricht dd. 10 Juli: Onzo stad is in feestgewaad tor eero van do Heiligdomsvaart. Uit bijna alle huizen wap- 6) ,,Er zijn hier vijf bergen vol erts," schreef 'Clay. „Ik heb massa's rood ijzererts op de hellingen der bergen zien liggen, hetwelk 'slechts op houweel en schoffel wacht. Op één plaats waren minstens vijf duizend tonnen vol in het gezicht, dat zeker naar [mijn idee drie en zestig percent metaal ijzer jbevat. De menschen hier weten wel, dat het er is, maar zij hebben geen vermoeden van ,de waarde er van en zijn te lui om het zelf 'te exploiteoren. Tot het weghalen zou anders niets noodig zijn dan een spoorweg langs de kust tot aan de haven van Valencia te leggen, waar u het erts van uw eigen lan- 'diugsplaats onmiddellijk in uw eigen sche pen zoudt kunnen schudden. Een vervoer van uit dc mijnen zelf zou mijns inziens niet raadzaam zijn, ofschoon, zooals ik reeds gezegd heb, het erts tot aan het water reikt; doch het is daar geen plaats, waar een groot schip veilig zou kunnen an keren. Ik zal mij ook op de hoogte van den politicken kant der quaestie stellen en trach ten uit te vinden welk soort van exploitatie recht ik u zou kunnen verzekeren; ik zou echter denken, dat de regeering met tien percent van de winst tevreden zal zijn en natuurlijk moet zij machines en werktuigen vrij van inkomende rechten laten invoeren." Zes maanden nadat dit bericht te Nieuw- xork was gearriveerd, werd de „Mijnmaat- echappij alencia" in allen vorm opgericht pü een man, Van Antwerp genaamd, met tweehonderd arbeiders en eon half dozijn beambten naar het zuiden gezonden, om den spoorweg te vervaardigen, den havendam aan te leggen cn de vijf bergen van bosch en kreupelhout te bevrijden. Dat was geen ge makkelijk werk, maar een ernstige en moei lijke taak, die veel omzichtigheid vereischte en Van Antwerp was er niet de man naar, die te volbrengen. Afwisselend eigenzinnig, zelfbewust en onverschillig, verliet hij zich niet op zijn ondergeschikten, maar verde digde zijn eigen meeningen tegen elke twij feling of bespreking en stiet bij eiken stap de op hun gemak gestelde menschen, in wier midden hij werken zou, voor het hoofd Hun gewoonte, om alles uit te stellen, maakte hem verdrietig en hij kwetste voortdurend hun trage goedhartigheid en hun trots. De rijke planters, wien het land tusschen de mijnen en de haven behoorde, waarover de lijn moest gelegd worden, behandelde hij met even weinig onderscheiding als hij het regiment soldaten bewees, dat de regeering hem als mijnwerkers had verpacht. Zes maanden nadat Van Antwerp de lei ding dor arbeiders bij Valencia op zich liad genomen, werd Clay, die juist met de lijn bij Mexico, waarover King had gesproken, was klaar gekomen, per telegraaf gevraagd, of hij do leiding bij het verzamelen van het erts, dat hij ontdekt had, en het vervoer daarvan naar het Noorden op zich wilde nemen. Dit aanbod, dat hem den titel van „mijndirecteur", benevens een groot in komen verzekerde, nam hij zonder aarze len aan. Het moeilijkste voorbereidingswork was reeds geschied, werd hem medegedeeld, en zijn taak zou daarin bestaan, dat onder zijn toezicht het gewichtigste werk der ex ploitatie van de vijf bergen, bet kloppen van het erts en het laden der stoombooten zou voortgezet worden. Ook kreeg hij vol macht Van Antwerp af te zetten en een aan bevelingsbrief van den minister van open- bore werken. Verder wist hij niets van de taak of, die hem wachtte, alleen maakte hij uit het feit op, dat de bijna ongehoorde som, welko hij voor zijn diensten had vorlangd, hem onmiddellijk toegestaan was, dat zij zeer belangrijk moest zijn, of dat hij reeds zoo hoog in zijn loopbaan was geklommen, dat hij niet meer behoefde te werken, maar als deskundige, die den arbeid van anderen beoordeelt, een gemakkelijk leven kon leiden. Van Valencia naar de mijnen voer Clay in een raderboot langs de kust, welke tot aan de grens van haar bruikbaarheid op de Mississippi dienst had gedaan en aan de kade van New-Orleans verrotte, toen Van Antwerp haar huurde om machines naar de mijnen te brengen en hem later als privaat- jacht tc dienen. De drie eerste dagen na zijn aankomst in de mijnen bracht hij in de bergen door, waar op hij rondklautorde, of om welks voet hij heen reed, waarbij hij dilér sliep, waar do nacht hem verraste. Op deze ontdekkings reizen begeloidde Van Antwerp hem niet; hij liet dezen plicht aan een ingenieur, Mac Williams, en een heor Weimer over, den consul der Vereenigde Staten m Valencia, die de Maatschappij meermalen van dienst geweest en in alles ingewijd was. Drie dagon duurde de vermoeiende marsch, welke over gevallen, door met mos begroei de, glibberig geworden boomstammen en door beken leidde, waar do wandelaars op de vochtige steenen achteruit gledenver volgens tiaoesten zij bijna weer vlak op den rug van hun paard fes liggen, om de neder- hangende slingerplanten te ontwijkon. Dikwijls ging het uren lang met gebogen rug in waggelenden gang, waarbij zij niets zagen d«.n de glanzende ruggen on schouders van de voor hen uitgaande negers, dio voor hen een weg door het kreupelhout baanden. Daarop stonden zij plotseling weer aan don rand van een afgrond, ademden den zachten, koelen wind van den oceaan in en keken duizenden meters naAr beneden, waar het ondoordringbare groen, waardoor zij juist gekropen waren, door de glinsterende vlakt» der Oaraibische zee werd begrensd. Het waren van zonsopgang tot het aan breken van den avond drie dagen van koorts achtig voortjagen en bezorgde vragen hiel* den de vermoeiden bij een vuurtje wakker, toen de duisternis op hon was neergedaald on zich geen ander geluid deed hooren dan het ruischen van een waterval in een kloof en het gekrijsch der nachtvogels. Don morgen van den vierden dag reden Clay en zijn metgezel naar do plaats, waar men juist begonnen was de helling van een berg te doen springen. Toen Clay tusschen de blikken barakken en palmenhutten van de soldaten doorreed, kwamen zij naar buiten om hem to begroeten, en een, die hun woordvoerder scheen te zijn, greep Olay's paard, bij den teugel cn verzocht, met don sombrero in de hand, om een woord met den directeur. Het bericht van Clay's terugkomst had zich op de werkplaats verspreid en het stam pen der machines, zoowel als het springen hield op, terwijl do hulpingenieurs uit het dal kwamen, om don nieuwen directeur te begroeten. Toen zij hem bereikten, zat hij op zijn paard, keek recht voor zich uit en luisterde naar bet verhaal van den soldaat, wiens vingers, terwijl hij sprak, met al de bevalligheid an hartstocht van een zuide lijke natuur in de lucht zwaaiden. Daarbij stonden zijn gezellen als ccn zwijgend koor met gespannen, smekende blikken deemoe dig achter hem. Op hetgeen de man zeiJe, autwoor. do Clay met een paar kort» woorden in het Spaansch, waarin hij ook aangesproken was, en keerde zich vervolgens met een som ber lachje naar het groepje ingenieurs, die hij met een onderzoekenden blik monsterde,' alsof hij ze nooit te voren had gezien. „Mijne heeren", begon hij eindelijk. „Het doet mij genoegen, dat ik u allen hier bijeen heb, doch hot spijt mij, dat gij niet eer zijt gekomen, om te hooren, wat deze man mij gezegd heeft. Gewoonlijk sla ik niet veel acht. op klachten, maar wat hij mij meegedeeld heeft, heb ik gedeeltelijk met eigen oogen gezion, gedeeltelijk is het mij ook reeds van andere zijde bevestigd. Ik ben hier nu drie dagon, en ik verzeker u, mijne heeren, dat, als ik slechts aan mijn persoon dacht, ik het beste deed mijn zaken weer in te pakken en mot de volgendo boot naar buis terug to gaan. Ik ben hierheen gezonden, om de lei ding van een in vollen gang zijnde mijn op mij to nemen. En wat vind ik? Ik in'J, dat gij in zes maanden zoo goed als niets hebt uitgevoerd en dat het weinige, hetwelk gij uitgevoerd hebt, zóó slecht gedaan is, dat alles nog eens moet overgedaan worden, dat gij niet alleen een halfjaar tijd hebt ver spild, cn ik weet niet, hoeveel geld maar dat gij ook hebt bewerkt, dat men schen, op wier goeden wil wij geheel ver trouwden, oproerig worden. Hun machines hebben zij laten verroesten. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1