Uit de „Staatscourant." Ingezonden. Aeademienieuws. Gemengd Nieuws. bakkerij, woonhuis en winkel behouden. De burgemm" -i*. die te Noordwijk woont, was al spoedig ter plaatse. De heer v. Eeden was yerzekerd, doch op de zolders lagen bloera- bollen van een zijner werklieden, die het niet was, en van zijn zwager, den heer v. Schic, omtrent wiens verzekering ge schil is gerezen, wat mogelijk nog wel aan leiding geeft om er op terug to komen. Di-nzclfden moigen waren in de herberg van mej. de wed. Geerling op Schippersloot een paar personen aanwezig, die 'ra' nogal om hadden. Nadat glaasjes en meubelen het reeds hadden moeten ontgelden*; ontving een ander bezoeker een klap met een stoei op het hoofd, die nogal raak was. Beter ware het geweest, wanneer al die kracht, aan het blusschcn van den brand, die op een paar minuten afstands woedde, niet was"onttrok ken. Aan den rijksveldwachter-jachtopziener brig.-tit. Nijcnboor, zijn gisternacht van de een en twintig hooirooken,' die hij langs de Leidsche Vaart had staan, er negentien in heb water geworpen. Als dat nu een uiting van wraakzucht is, doordat de man moge lijk zijn plicht deed, dan is het toch een laffe wraak. Rynsbar^, De maand Juli noemt men hier de „bnldermaand". Dit gebeurt natuur lijk niet omdat deze maand zoo onrustig is als bijv. Maart en October, maar omdat de menschen zelf zoo onrustig, zoo zonder rust zijn. De werkzaamheden in deze maand zrjii overstelpend druk: hooibouw, bellen rooien en ra droging schoonmaken,, aardappelen rooien, pakken en verzenden, bloemkool schoonmaken, pekelen, kuipen, aardbeien plukken, de leeg gekomen velden weer met bieten en kool beplanten,, schoffelen, want 't onkruid groeit dezen tijd 't weligst enz. Hon derden handen uit naburige gemeenten vin den hier werk. dat goed wordt betaald 2.50 tot 3.50 's daags), toch komen er in deze maand nog werkkrachten te kort. Dat 't aan tal aanvragen van verloven voor den land bouw niet gering is zal geen ver-wondering wekken. Alle beschikbare handen en handjes worden aan 't werk gezet. Ter-Atir. Alhier hebben zich voor het voor bereidend militair onderricht aangemeld 24 personen, zoodat men ook in deze gemeente Is gaan inzien het nuttige en de voorrechten, die voor den loteling daar uit voortvloeien. Woubrugge. In het dorp bestaat gele genheid tot kosteiooze vaccinatie en revac cinatie, ten Raadhuizc- op Donderdag 10 Ju li e. k., 'b namiddags halftwee, en te Hoog- mado in het lokaal der Op. Lagere School op Vrijdag 11 Juli d. a. v, 's voorin, elf uren. Vrijdag 11 dezer, 's voorin, te kwart voor tienen wordt de gemeente bezocht door den Commissaris der Koningin in dit ge west. De oude heer F. K. geraakte met een voer hooi te water, met verre van den kruis weg in den Oudendijkschen Folder. Gelukkig voor den man bleef het paard nog ongedeerd op den weg. K. werd door een arbeider uit zijn benarde positie gered. Zegwuard. Gistermorgen is G. v. R., alhier, In het land van oen voer hooi gevallen, waar door zijn arm uit de kom geraakte. Dokter Vriesman heeft den arm weer gezet. De luitenant ter zee der 2de klasse H. J. Boldingh wordt met 26 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. monitor „Cerberus". Met dien datum worden de luitenants ter zee der 2de klasse H. P. A. Buysing Damsfcé, reeds dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip to Willemsoord, O. H. van Persijn en J. C. Tollenaar geplaatst aan boord van gemeld wachtschip, de beide eerstgonoemden op fo lio van luitenant ter zee der 1ste klasse; te vens wordt de luitenant tor zee der 2de klas- 60 O. Bender geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedo-instrructieschip „Marnix" als Wachtdoend officier, on met 1 Augustus a. 8. aan boord van dien bodem en gedetacheerd iij den torpedodienst de luitenant ter zee der fcdo klaBSO C. Fock. De luitenant ter zee der 2de klasse J. A. E. Schenck de Jong, uit Oost-Indië in Ne derland teruggekeerd, wordt op non-activi teit gestold. De officier van administratie der 2de klasse J. H. Ruygrok, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip to Willemsoord en gedetacheerd aau boord van Hr. Ms. inetruc- tieschip Urania", wordt met 1 Augustus a. .op non-activitoit gesteld on de officier van gezondheid dor 2de klasse G. J. Colder, mot denzelfden datum geplaatst bij het hos pitaal der marine te Willemsoord. De adelborst der 1ste klasse bij do Ko ninklijke Nederlandsche Marine-reserve J. A. Biontjes, dienende aan boord van Hr, Ms. pantsersohip „Everteen", wordt met 15 dezer van zijn plaatsing ontheven. Benoemd, voor hot tijdvak van heden, tot. en met 31 Augustus 1903, tot adsistent voor de mijnbouwkundo aan de Polytech nische School te Delft, R. Soibt, gediplo meerd bergingenieur te Freiberg. Vacature M. O. Met 1 September a. s. is te vervullen de betrekking van leeraar in do aardrijkskunde on staatswetenschappen aan de Rijks- hoo- gere burgersohool met 5-jarigen cursus te Tilburg. Het aantal wekelijks te geven les uren bedraagt respectievelijk 9 en 5. Zij die voor deze betrekking in aanmer king wcnschcn to komen, gelieven zich vóór 22 Juli e.k., met opgave van hot aantal dienstjaren door hen als leeraar aan een hoogcre burgerschool of gymnasium door gebracht, aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, K, ten Brug- g ncatc, te 's-Gravenhage. President Steyn. Do heer Emous te Amsterdam deelt mede, dat naar hem 12 Juni uit Krugersdorp ge- i'! M wordt, president Steyn aldaar sedert ge weken vertoefdo. Hij is wegens alge- iViceno lichamelijke verzwakking onder be handeling van dr. Van dor Merwe. Ofsohoon hij op dit ©ogenblik iets beter was, bestond er toch niet veel hoop op herstek Waarom de kerkvoogden van Ondslioorn iilj den Leidschen Raad aanklopten. Toen aan het begin der vórige gemeente raadszitting door den Voorzitter werd mede gedeeld, dal or eon verzoek wes ingekomen van de kerkvoogden der Hervormde Gemeen te te Oudshoorn om subsidie voor herstel dor kerkramen, was het of sommige leden het in Kouten hoorden onweeren. Het adres werd niofc. voorgelezen,, noch de inhoud er van meegedeeld, maar eenvoudig ter fine van piaeaclvies in hadden van Burg. en Weths. gesteld. Zoo bleven de raadsleden in hun nieuwsgierigheid of verwondering zitten en ook menigeen daarbuiten zal naar do reden van dit verzoek hebben gegist. We meenden daarom goed te doen eon nader onderzoek naar de kerk te Oudshoorn en de subsidieaanvrage in te stellen. De zaak is zoo. In het midden der 17de eeuw werd de kerk te Oudshoorn gesticht door den Ambachts heer dor Gemeente, Cornelia de Vlam in gh. Deze Cornelia de -Vlarningh was een man van invloed met vele kennissen in den omtrok. Hij vroeg dan ook vele personen en be sturen om hem ten behoeve zijner kerk een raam cadeau to doen. Eenigen gaven daar aan gehoor en zoo komt het dat er thans nog 17 geschilderde ramen in de kerk woreïbn ge vonden, allo afkomstig uit het midden der 17do eeuw. Zij vertoon en uitsluitend w a- pens, hetzij van particulieren, hetzij van waterschappen of van steden en dorpen in Noord- en Zuid-Holland. Indien het adres van heeron kerkvoogden aan onzen Raad ware voorgelezen, dan zou men daaruit hebben vernomen dat hun aan vraag om subsidie steunde op 't feit dat zich onder de kerkramen ook een bevindt met het wapen der stad Leiden, dat in 1069 door den toenmaligen Burgemeester aan do kerk ten geschenke werd gegeven. De vervaardigers der glazen zijn niet be kend. Volgens deskundigen, waaronder ook Dr. Victor do Stuers, .hezittcn zij genoeg kunstwaarde om te worden gerestaureerd, ook al moest dit niet minder dan f 8000 kasten. Heeren kerkvoogden besch-xken niet over die middelen, daarom hebben zij zich tot ver schillende Colleges van Bestuur en enkele aanzienlijke families gewend, wier wapens zich op de glazen bevinden, mot een verzoek om een bijdrage. Men ziet dat het adres aan den Raad onzer gemeente toch wel ecnig recht van bestaan heeft. Heeren Kerkvoogden hopen nog altijd dat er op dezG wijze een meer of minder groot bedrag zal worden ontvangen; waf er te wei nig is, zal dan moeten worden genomen van hot vaste kapitaal dor kork. De restauratie kan niet veel uitstel lijden. Moge het geheel volgens den heer De Stuers, dank zij de zorg van vroegoro kerk bestuurders, tamelijk wel geconserveerd, we zen, er zijn in den loop der jaren heel wat ruiten gebroken, terwijl de toestand,, waarin heb lood der ramen verkeert, spoedige voor ziening noodzakelijk maakt. Misschien vertellen we later nog wel het een en ander van deze geschilderde rarnon, vooral wanneer tot de horstelling kan wor den overgegaan. Periodieke verkiezingen voor de Eerste Kamer der Sinten-Generaal, op Dinsdag 3 Juli. De Staten van Zeeland hebben tot lid van de Eerste Kamer herkozen jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort met 22 van de 39 stem men, Verder zijn er uitgebracht 10 stemmen op jhr. mr. J. Röell, 2 op den oud-minister De Beaufort, 2 op Godin de Beaufort zon der nadere aanduiding en 3 blanco. OvcrijseL Herkozen mr. A. J. Dijok- meester, met 26 van. do 43 stemmen. Blanco waren er 13; de overige verdeeld. De uitslag der verkiezingen van leden der Eerste Kamer, (waarvan de overige provin ciën reeds in ons vorig nummer werdon me degedeeld) is gewoest gelijk verwacht werd. Alleen in Zuid-Holand heeft de politieke strijd zijn invloed getoond en werd het af tredend lid, de oud-gouvorneur-generoal van Ned.-Indiè mr. 0. Pijnaoker Hordijk, niet herkozen, maar door een anti-revolutionair, don hoogleeraar cïer Vrije Universiteit dr. Wolbjor, vervangen. De overige wijzigingen zijn enkel het ge volg geweest van bedanken der heeren Rut gors van Rozenburg en Geertsema. Daardoor zijn 2 nieuwe leden in de Eerste Kamer ge komen, voor Noord-Holland de Amsterdam sdie burgemeester mr. Van Leeuwen en voor Groningen de heer J. E. Scholten. De ove rige aft redend en werden herkozen. De verhouding is Üians 27 liberalen naast 23 van andoro richtingen. Vereeniging tot Bevordering van Fabriesk- en Handwerksnijverheid in Nederland, Middelburg, 8 Juli. De 51ste algemeen© vergadering dezer ver eeniging werd heden alhier onder voorzitter schap van den heer E. Fokker gehouden. Er waren slechts zos afdeelingen vertegenwoor digd en het jaarverslag getuigde van do wei nige werkkracht, die er in de vereeniging schuilt. Het was dan ook niet te verwonde ren dat een voorstel van het hoofdbestuur tot ontbinding der vereeniging en tot aan sluiting bij de Nederlandsche Maatschappij ter bovordering van Nijverheid met bijna al- gèmeene stemmen werd aangenomen. Tot het bohandelen der agenda overge gaan, werd allereerst de wenschelijkheid uit gesproken dat naast een volks- en beroeps telling door de* regeering een periodiebo bedrijfstelling worde gehouden. Do voorzitter toonde vooraf aan tot welke gewichtige resultaten een bedrijfstelling in het buitenland heeft geleid, omtrent de ken nis der bronnen van volksbestaan, waarom trent men hier to lande in het duister jjét- keert. Zoo kan mot zekerheid blijken in hoe verre heb klein bodrijf afneemt door het toe nemen van het groot bedrijf. Vervolgens kwam aan de orde het uitspre ken der wenschelijkheid dab in groote ge meenten inrichtingen vQor handelsonderwijs aan jongelieden aio reeds op kantoren werk zaarri zijn, worden in 't leven geroepen. Men was algemeen van gevoelen dat ook dit onderwijs wettelijk moet worden gere geld, doch in afwachting daarvan vond het denkbeeld bijval dat groote gemeenten zich bet lot ór van aantrokken. Na de pauz?, waarin van een lunch was gebruik gemaakt door de afdeeling Middel burg aangeboden, kwam do vraag ter spra ke: In welken geest behoort door den wetge ver te worden voorzien in het ambachtson der wijs? De voorzitter bewijst met een macht van ci taten dat inderdaad het vakonderwijs te wenschen overlaat en weerlegt daarna de pas verschenen brochure van den heer Boorsraa inzake dit onderwijs. De rede van den voorzitter was warm toe gejuicht en er werd besloten haar te laten drukken en te verspreiden. Aangezien de stukken to laat zijn gepubli ceerd werd op de vraag zelve geen antwoord gegeven. Door dr. Hoeters van Lennep werd daarna do vraag ingeleid, welke voornamo punten een concessie voor gemeentelijke tramaanleg en exploitatie bevatten moet. Spr. kwam tot de conclusie dat geheel© samenwerking noo- dig is, do voordeden moeten worden ver deeld tusschen de gemeente en de maatschap pij, doch dan moet de gemeente ook toonen dat het haar te doen is om het bevorderen van het algemeen belang, door een aanzien lijk deel van het aandcelen-kapitaal te ne men. De vraag of de wetgever bij regeling der naamloozo vennootschappen niet vooral moet bevorderen openbaarmaking en toe zicht door aanstelling van accountants van rijkswege, werd uitvoerig besproken door den heor O. Boudewijnse, lid van het hoofd bestuur. Vooral omtrent de aanstelling van accountants als staatsambtenaren was men z niet eens. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten met het oog op hot veelzijdige van het onderwerp heden geen conclusie in deze quaestie tc nemen. Hierop werd de vergadering geschorst tot den volgenden dag. Mijnheer de Redacteur Nu- de cursus 19011902, der H. B.-S. voor jongens alhier weer ten einde is, wordt er zooals altijd een tentoonstelling gehou den van do teekeningen, die de leerlingen gedurende dat jaar onder de leiding van den heer G- AL Kosters gemaakt hebben. Elk jaar wordt dat aantal teekeningen grooter en grooter en ziet men duidelijk, dat er meer pleizier en ijver voor het tcekenen aan den dag wordt gelegd. Dit is een groote satisfacbie voor den heor Kosters, die gedurende zoovele jaren met zoo'd geduld on zoo'n toewijding dikwijls van wat-kan-temij-schelen-jongens lui gemaakt heeft, die zioh onderling beijverden hun tee keningen zoo goed, zoo mooi en zoo nétjes mogelijk te maken. Jammer echter dat de lieer Kosters zoo wei nig belangstelling van onze stadgenooten on dervindt en de tentoonstelling, gedurende de drie dagen dat zo geopend is, zoo schaars bezocht wordt. Het ia waar dat weinig menschen weten dat deze tentoonstelling gehouden wordt; ge woonlijk zijn de bezoekers leerlingen en en kele oud-leerlingen. De ouder3 vinden hef' blijkbaar zelden de moeite waard te komen bezichtigen welke vorderingen hun kinderen in hot tcekenen hebben gemaakt. Wordt de tentoonstelling drukker bezocht, dan is dit voor de leerlingen een prikkel nog meer hun best te doen en het is toch in hun verdere lew en dikwijls zoo prettig en zoo nuttig als zij teekenen kunnen, al hebben zij het niet noodig voor hun verdere studies. Onder de handteekeningen zijn workelijk verdienstelijke stukken; koppen, stillevens, uitstekende pleisters. Ónder de plaatteekc- ningen zijn cr die h<fcl zuiver van lijn zijn. Ook heeft de heer Kosters alles in het werk gesteld om de teekeningen zoo goed mogelijk te doen uitkomen, ze het goede licht te geven. Dit was met het groote aantal lang niet ge makkelijk cn het heeft hem dan zeker heel wat tijd gekost. De zuiverheid van de lijn teekeningen is op vallend en als wij bipnemkomen treft ons do blankheid. Hopende Mijnheer do Redacteur, dab door dit schrijven de tentoonstelling meer be- kondheid en daardoor ook meer bezoek zal krijgon, teekenen wij achtend: Een deskundige en ten tiefhebbcr van teekenen. Do tentoonstelling is nog geopend op Don derdag en Yrij'dag van 's morgens van 912 uren en 'e middags van 24 uren in den Foyer van de Stadë-gohoorz-aal, ingang Aal markt. Lelden: Aan de universiteit alhier Is be vorderd tot doctor In de rechtswetenschap, na het verdedigen van Stellingon, do hoer H. M. van der Zandt, geboren te Diepen veen; tot doctor In de Nederlandsche letteren de heer E. 0. Molsbergen, geboren te Utrecht, na het verdedigen van een academisch proef schrift getiteld: Frankrijk en de republiek der Vereenigde Nederlanden 164S1662." Geslaagd zijn voor het esrsto natuurkundig examen de heeren G. H. Fucha en H. 0. Ruder8dorff; voor het examen voor den Indischen dienst de heer A. A. van Schuylon- burch; voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer L. Plette Jr.; voor het doctoraal examen In de plant- en dierkunde de heer P. J. van Breemon. Ametordam. Bevorderd is tot doctor in de classioke letteren op proefschrift, de heer Jobs. Kapteijn, geb. te Sleeuwijk. U*tróoht. Bevorderd is tot doctor in de klassieke lottere® op proefschrift, do heer W. G. K. Wagner, gehore® te Nijmegen; tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, do heer J. W. R. van Eeten, geboren te Utrecht. Tjjdens de muziekuitvoering in het Yan-dor-Werf-park beging gisteravond een jongen de waaghalzerij zich aan de Steenschuur in het water te laten vallen, hetgeen onder de vele aanwezigen een groote ontsteltenis teweegbracht, welke echter weldra weer ver minderde en zelfs tot vroolljkheid overging toen het betrokken persoontje, goheel voor bereid, kalm naar den overkant zwom en aan het Park'' op den wal kwam. Naar gezegd werd, verdiende de joDgen met deze grap (1) ongeveer een guldon. Door de veldwachters Van der Stel, en Van Riügelenstein te Zoeterwoude, zijn gisteren, als verdacht van oplichting aldaar op 19 Juni jl. gepleegd, twee personon uit Leiden en een persoon uit Zoeterwoude aangehouden, en allen tot bekentenis gobracht. Ter gelegenheid van den Fran- schen nationalen feestdag en van het bezoek van Staatsraad Herbette, met eenigo zijner landgenooten aan de Boer-tentoonstelling to Scheveningen, zal daar Maandag op den Zee boulevard vanwego de Directie „Zeebad" een vuurwerk worden afgestoken. Uitsluiting te Haarlem. - In de gisteren gehouden vorgadering der afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Aannomer8- bond is besloten heden de uitsluiting op to heffen. 400 arbeiders leekenden bemiddelings voorstellen. Aa n het gevaar ontsnapt. D b. L. W. van dei Valk, van Scheveningen, heeft, naar men aan de „Tel." meldt, aan do Schofcsche kust in levensgevaar verkeerd. Te Ballosound zijn ambt waarnemend onder de Hollandsche visschere, begaf hij zich uit de haven in een roeibootje naar een Maas- sluisschen logger, die op de ree lag en waar van een matroos ernstig ziek wasT Het ranke vaartuig kantelde door een of andere oor zaak en de heer Van der Valk viel in zee. De roeiers slaagden slechts met groote moei te er in hem nog bijtijds te grijpen en behou den aan boord van don logger te brengen. Ds. Van der Valk is buiten gevaar en alleen hevig ontsteld geweest. Hij hoopt in do vol gende week de terugreis naar Holland te aanvaarden. Te Rotterdam, is van het Rijn- schip „Nieuwezorg", liggende in dc Lcu- vehavcn, te water gevallen do 4-jarige A. van O. Een schipper haalde het knaapje spoedig met een dreg boven water. Het was ovenwei bewusteloos, en hoewel geruimen tijd getracht is do levensgeesten op to wek ken, kon een tc hulp geroepën geneesheer slechts deD dood constafceeren. Te Veen dam neoft de heer F. G. Petersen, predikant bij de Ger. ge meente aldaar, in de kerk bekend gemaakt, dat hij voortaan niet meer op begrafenissen zal komen waar sterkedrank geschonken wordt. (Rcs.) Gistermorgen is to 10.4 5 uur nabij het station Deventer dd locomotief van trein 911 van. Almelo naar Amsterdam ontspoord. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats, hoewel do treincn- loop gedurende een uur gestoord was. Een groote, sterke kerel, boot werker van beroep, woonachtig op een hofje aan den Goudschen rijweg ,te Rotterdam, mishandelde meermalen zijn vrouw, in vorge- lijking van hem een heel klein monschje. Dat vrouwtje, de ruwe behandeling moede, kocht gisteren voor een dubbeltje vitriool en toen de man nu weder wilde gaau opspelen, wierp zo hem dat vocht naar het hoofd. Hij kreeg daardoor ernstige brandwonden aan zijn on derkaak. Maandagavond zou de 11-jarige M. G.> van een lichter in de Tweede Katcndrecht- sche haven in een langs zijde liggende roei boot springon. Hij sprong mis, viel te water en verdronk. Zijn lijk werd eenigen tijd la ter opgehaald. (Ar. It. C.) Naar deopenbaretoreohtzitting der rechtbank te Amsterdam is verwezen de directeur der Bataafscho Bank J. P. Knapp, thans in hechtenis, die verdacht wordt van verduistering van effecten, welke hij in zijn qualiteit van directeur van voornoemde Bank onder zich had. Knapp werd eenige maanden geleden uitgeleverd door de Bel gische regeering. (Tel.) Betreffende oen bij den lieer V. in de Parkstraat te Utrecht gepleegden dLi stal wordt door het „U. D." gemeld, dat be halve het tafelzilver een groot aantal gou den en zilvoren voorwerpen van allerlei aard worden vermist* en dat ook enkele geldswaardigo papieren zijn verdwenen. De schade, die de inbrekers bovendien aan di verse meubels hebben aangericht, moet mede zeer beduidend zijn. Met meer dan ruw ge weld zijn kasten en schrijftafels opengebro ken en vernield, welk laatste ook het geval is met de kristallen en andere voorwerpen, welke do dieven van het daaraan aanwezige zilver hebben ontdaan. Dat do daders zich al den tijd hebben gegeven blijkt genoegzaam hieruit, dat alle kasten en schrijftafels zijn leeg gehaald en de inhoud over den grond is uitgespreid, ten einde later te kunnen uitzoeken wat van hun gading was. Zelfs de dienstbodenkamor en de keuken zijn niet ge spaard gobleven. Uit alles blijkt, dat men hier met een paar gevaarlijke inbrekers to doen heeft. Abonnementskaarten. Zooals bekend is, wordt door de directies der spoor wegmaatschappijen aan houders van abonne mentskaarten, indien zij de kaarten verlie zen, gratis een duplicaat afgegeven, terwijl heb personeel van het verloren gaan dei- kaart wordt kennis gegeven- In verband met de kosten, welke door hot verliezen der kaar ten aan de maatschappij worden berokkend, zal eerstdaags aan do houders van abonno-_ mentskaarten, bij eventueel verlies, een be drag van vijf gulden worden in rekening ge bracht. (N. O.) Wandelen op Het Loo. O f- sohoon de datum van den terugkeer van H. M. de Koningin op Hot Loo nog niet vast gesteld is,^ mogen de houders van wandel- kaarten voor het Koninklijk Park daarvan na den 14den Juli g ?n gebruik meer maken. B ossche schutters. Men schrijft aan de „Nbr. Tijd en plaats voor oefeningsaanvang: Zes uur namiddag. Exercitieveld Hin- thameruitgang ('s-Bosch). Kapitein wandelt, wonkdrauwen fron- i send* exercitieveld op en neer. Kijkend op horloge. Driftig stampvoetend op den grond. Daar komen schuifelgangcnd langzame schutters. Sommige inoê, zwaar slepend blinkende wapenen; anderen met schuins op het hoofd staande schakots slordig dragend de uni- form: blijkbaar aan Bacchus offerende schutters. Aanvangsteekenen klinken dof en zwaar uit lam klinkende trom. Van verre in haastige langzaamheid te laat komende mannen. Kapitein troep monsterend; met barschen blik officieren zoekend. Op eens echt kranig militair uitbarstend: ,,'t Is me de schutterij wel I Duvelt maax op, allemaal 1" Zonder protest, schutters af. Verdwenen knaap. Het on- d er zoek naar een te Amsterdam verdwenen knaap, Petrus Exler, door de politie inge steld, heeft nog niet tot een resultaat geleid. Zijn collega, die met hem in hetzelfde filiaal der manufactuurfirma werkt on die verlof had genoten, is gisteravond laat teruggeko men. Ondervraagd of de verdwenen jongen ook wel eens gesproken had over avontuur lijke bochtjes, verklaarde hij nooit iete daar- van to hebben vernomen. De moeder va® den vermisten knaap die door het geval zeer is geschokt, is gisteren te: Amsterdam aangekomen om zoo noodig, dor politie verdere inlichtingen te geven. Een biljet, dat toevallig op de kamer van don jongen was gevonden en dat een rois- roube bevat van boottochtjes naar Haarlem cn omstreken, gaf der politie aanleiding ook do Haarlemsche politie te waarschuwen. Ook daar is een ondcoraoek ingesteld, maar cr iè zegt het „Hbl." geen licht in do zaak ge komen. Bij dc politie te Amsterdam is bericht uü Leiden gekomen, dat ook hier eon 14-jarige jongen wordt vermist, namelijk Rudolf Ju les Otto Pronk, zoon van den hoofdinspec teur van politie alhier. Maandagmiddag was hij voor liet laatst gezien en had hij aan zijn broer en schoolmakkers gezegd dat hij niet meer thuis kwam, omdat hij op de H. B.- School niet was overgegaan. Men vermoedt dat hij zich naar Amsterdam heeft begeven. De knaap is gekleed in blauw kostuum, korte broek, pet met platte klop, licht vest met zijden slipdasr Te Dieren is uitden IJ selopge- haald het lijk van den 22-jarigen arbeider A. Frielink, die verleden Maandag te Does burg bij het baden in de rivier was veidron- kon. Zondagmorgen werd do fami lie v. N. te Borne plotseling in rouw gedom peld. Een zestienjarige zoon was, uit da buurtschap Hertme huiswaarts koerende,' gaan baden, terwijl een kameraad, die geen lust gevoelde voor dit vermaak, zijn weegs was gogaan. Ongerust geworden over zija lang uitblijven ging men zoeken en vond zijn kleeren aan den kant van het water. Later werd de drenkeling opgehaald. S t i c h t i n gD e Limpens. De arrondissement^- rech tb ank te Maastricht, gisteren uitspraak doende in het proces- Wiertz tegen do stichting Jan de Limpens, heeft bevolen, dat door drie deskundigen, nl. de heeren dra. Jelgorsma, hoogleeraar te Leidon; Winkler, hoogleeraar te Amsterdam, 1 en Peterg, geneesheer-directeur to Gheol, op grond van het getuigenverhoor zal worden onderzooht of Karei de Limpens, toon hij zijn geheim testament op 6 Juni 1887 bij den' notaris Lienarts deponeerde, in staat was zijn vrijen wil uit te drukken. Nu is weder te Stekenonabij de 'gemeente Koewacht een 18-jarige jongeling bij het zwemmen verdronken. Te Klundert heeft een hond 18 lovende en 3 doode jongen ter wereld ge bracht. De moeder is zelf uit con nest van 17 jongen. Debrand, die, gel ij k wij Vrijdag vermeldden ,in het hotel van graaf Niko- laus Potock tc Parijs is uitgebroken, is ge lukkig tot een enkele kamer beperkt geble ven, maar heeft toch een menigte kunstwer ken vernield, daaronder een Van Dijk, een Teniers, een Brouwer en een Bacciarelli. t Laatstgenoemd schilderij was reeds op zich zelf kostbaar, doch had voor den graaf dub-, bele waarde omdat het het portret zijner, grootmoeder voorstelde. Het hotel van den graaf behoort tot do prachtigste particuliere paleizen van Parijs. Het gebouw van do vleesch-ex- port-maatschappïj van Swiig en Co. te Chi cago is afgebrand. Do schade bedraagt een millioen dollar. Op den Tempelhof er straatweg te Berlijn heeft Maandag een ernstige bot sing plaats gehad tusschen twee electrische trams. Zeven menschen liepen verwondin gen op. Vóór den val uit zijn r ij tuig, waarvan de telegraaf reeds de bijzonderheden geseind heeft, inspecteerde Chamberlain Maandagmorgen in den vierhoek vod het departement van koloniën de voor hem, zijn vrouw en een aantal gasten opgestelde West-, Afrikaanscho troepen. Do negers waren met een extra-trein van Alexandra Park naar het Victoria-staïion gebracht, en marcheer den van_ daar, voorafgegaan door de muziek van de Hooglanders lichte infanterie, naar Downingstraat. De pikzwarte kerels met hun roode fez, hun roode jasjes en khaki broeken, hadden natuurlijk heel wat bekijks. Het ongeluk aan minister Chamberlain overkomen, is geschied vlak bij don Cana- deeeehen ceéeboog. Door den schok bij hot vallen van Het paard, word de minister voor over geworpen met het hoofd door de voor ruit van zijn cab. Hij besteeg een ander rij tuig dat hem naar Gharing-Cross-hospitaal reed, waar zijn wond, een vrij diepe snede in de hoofdhuid tot op bet been, werd verbon-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2