Woensdag «Juli. Ao. 1902. <§eze <jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. 12997 LEIISCH M&BIAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maanden^ S Y f I *f 1.10.' JRuiten Lolden, per looper en waar agenten gevestigd zyn a 1.80 i Franco per post B 1.05. PRUS DER ADVERTENTTÊNt Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Ouderwijs in de huishoudkunde en de kookkunst eu de behandeling van de wascb. Op de agenda voor de Raadszitting van a.s. Donderdag, welke men Maandag in ons J blad heeft kunnen lezen, komt een punt voor dat de bijzondere aandacht ruimschoots vcr- dient, 't Is punt 15: „voorstel om de huis houdkunde en de kookkunst op te nemen onder de vakken van het herhalingsondcr- wijs voor meisjes." Hoewel wo niet willen vooruitloopen op de discussie, die zich on- getwijfeld over dit onderwerp onder de raadsleden zal ontspinnen, en allerminst ons oordeel willen uitspreken over de wijze van uitvoering zooals die door B. en Ws. wordt voorgesteld, achten wij het niet ondienstig even stil te staan bij de zaak in het algemeen. Niemand zal het ontkennen dat het oen vraag van groot belang is, hoe de grootste helft van het menschdom wordt voorbereid Voor de taak, die de meesten van haar wacht. Het ideaal van het meercndeel der .vrouwen zal nog wel zijn een eigen huishou ding te bestieren. Haar, door wie dit ideaal nog niet is bereikt of nooit bereikt zal wor- worden, is het niet zelden opgelegd, aan anderer huishouding mee te helpen. Nu is het bekend van hoe groote waarde in den burger- en werkmansstand vooral een goede huisvrouw is. Spreekt men van een gezin, dat met betrekkelijk beperkte middelen fat soenlijk rondkomt, dan wordt als reden daarvan zonder uitzondering een zuinige, bekwame en overlogzame huisvrouw ge noemd. Hoe beter dus do vrouw en vooral de vrouw uit de volksklasse is borokend voor hare taak als huishoudster, hoe beter het zal gaan met do gezinnen enmet de maat schappij waarvan het gezin eigenaardig de cel wordt genoemd. Zooals wij reeds opmerkten, geldt het groo lo belang van goed onderlegd te zijn voor het veel omvattende werk van huismoeders, voor al voor dat deel der maatschappij dat een harden strijd om hel bestaan heeft tc voeren en waar de verdiensten niet altijd in goede evenredigheid staan tot de uitgaven. Laat men daarom aan de meisjes en vrouwen uit het volk leoren, hoe van het weinige hot best partij te trekken. Op dit gebied wordt r_ods veel gedaan. Op het programma voor het werkjaar 19011902 van het Leidsche Volks huis vonden we o. a. verstellen (voor huis- mooders en voor meisjes) naaion, mazen, wasch opdoen, huishoudles, (verrichten huiswerk: poetsen, schuren, kamer doen, enz.) en ook op andere plaatsen is men in dien geest werkzaam. Onderwijs in de nutti ge handwerken wordt op de lagere scholen aan de meisjes gegeven. Maar eon eigenlijke huishoudschool zoo als o. a. te Amsterdam, Rotterdam, Gronin gen, Arnhem, Utrecht, Den Haag zijn geves tigd, hebben wij nog niet. Deze nu willen B. on Ws. thans, rekening houdende met de door Ged. Staten ter ken nis van de gemeentebesturen gebrachte wen ken, inzake het herhalingsonderwijs en met art. 34 der wet op den leerplicht, in het leven roepen. Wij meenen dat do oprichting van een huishoudschool, waar les in het koken zal worden gegeven, alle aanbeveling verdient. De grondslagen dor kennis van een smake lijk, goedkoop en tevens voedzaam voedsel moeten op jeugdigen leeftijd gelegd worden, de aankomende meisjes en vrouwon moeten doordrongen worden van het besef dat niet de hoeveelheid, maar c meer voedzame be- standdeelen do voeding uitmaken. Daarbij en dit vooral moet de aan staande huismoeder leeren om niets te doen verloren gaan, om over alles wat er in huis te doen is, behoorlijk na te denken, ten einde het zoo goed mogelijk te doen, om regel en orde te hebben op alles, maar voor: l op de uitgaven. Zij moet leeren huishoudkunde in den eenvoudigen, practischen en meest om vangrijken zin van het woord. Tevens kun nen de meisjes, die straks moeten gaan die nen en haar plaats in de keuken der gegoe den vinden aangewezen, beter onderlegd dan tot dusverre deze taak aanvaarden, waar zij er nu meestal bedroevend weinig van Whfen. Dit zal ©en goede huishoudschool kunnen geven aan onze meisjes en jonge vrouwen, daarom juichen wij de oprichting er van toe, afgescheiden, zooals we bij don aanvang reeds opmerkten, van de wijze, waarop r haar tot stand wil brengen. Dit laten wij gaarne over ter beslissing van onzen gemeen teraad. Laat ons er alleen nog van zeggen: kan men voor een bedrag van f 1600 een huishoudschool zooals wij ons deze voorstel len, in Leiden oprichten, dan is deze 6om daarvoor niet te veel. Leiden, 9 Juli. Biykens In dit nommer voorkomende aankondiging zal morgen, Donderdag-avond, in „Zomerzorg" weer een vocaal concert ge geven worden, thans door het Nederlandsch Opera-solisten quartet, dat zich reeds elders heeft doen hooren en welks leden in de advertentie by namen worden genoemd. Dit quartet schijnt eerst onlangs gevormd te zyn, maar waar het optrad bereids veel by val te hebben ondervonden. Toen het zich b.v. in de Spaarnestad had doen hooren, schreef de muziekverslaggever van de „Opr. Haarl. Ct." o. a. het volgende: „In de voor vocaalmuztek buitengewoon groote concertzaal het concert werd gegeven in den tuin van het Brongebouw klonken de stuk voor stuk krachtigo en zeer wel luidende «temmen, zonder uitzondering opper best. „Want ik moet hier bijvoegen, dat myn verwachting vry hoog gespannen was en Ik het werkelhk interessante concert van begin tot eind en met veel genoegen bijwoonde. „De solo voordrachten vonden zooveel bijval dat elk der heoren een lied toegaf en oen zelfs zijn toegift moest herhalen. „Ik geloof het quartet veel succes te mogen voorspellen." De commissie van toezicht by het schriftelijk examen voor toelating tot den Hoofdcursus zal wat het 4de regiment infan terie aangaat, bestaan uit den kapitoia A. W. Noorduljn, den lston luitenant-adjudant P. E. Pfeiffer en den 2den luitenant B. W. Hennus. Dit examen vangt morgen aan. Door dr. A. O. Ouderaans, tc Arnhem, is aan 's Rijks Museum van Natuurlijke His torie te Leiden geschonken een collectie Pu- licidae Pseudascorpiones Mallophago en Pedicularia, besti-ande uit een 160-tal zich ip zeer goeden staat bevindende preparaten van deze kleine insecten, alle nauwkeurig van na men voorzien. Den schenker is daarvoor do dank dor Re geering betuigd. Bedankt is voor het beroep naar do Ned.-Hervormde Gemeente te Schoonoord (Dr.), toez. door don heer J. D. de Stoppe laar, cand. te Leiden. Het hoofdbestuur van dc Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsclio Vis- scherij vergadert Donderdag te Katwijk aan Zee. Onder meer komt alsdan in behande ling do z. g. willekeurige zetting der an- sjovisprijzenhet verkrijgen van vaste eik op het fust; het gebruik van den kaaskop of plemp enz. De Haagschc Pro-Boer-vorceniging heeft een alleszins bevredigend succes mot haar tentoonstelling en dc plaatsing haror loten. Het zou een groote voldoening voor alle Bocrenvricnden hier te lande on voor hot bestuur van genoemde voreeniging zijn in dien het laatste straks, wanneer de heeren Reitz, Botha, De Wot en De la Rey hier komen om zelf een beroep op Europa's mede gevoel te doen, hen alvast kon verrassen met een aanzienlijk bedrag verkregen door entrées en opbrengst van vorkoohte loten. De tentoonstelling te Scheveningen ver heugt zich in een druk bezoek, niet het minst van de daar vertoevende vreemdelingen. Aandacht trekt sedert Zondag een eenvou dige rouwversiering, bestaande uit krip en oen palmtak om het aquarel, voor de verlo ting afgestaan door den verleden week op zoo jammerlijke wijze om hot leven gekomen kunstschilder H. O. van Thol. Maandag a. s. Bastilledag wordt te Scheveningen verwacht een gezelschap aan zienlijke Franschcn, die onder porsoonlijk wegwijzcrsschap van don (Joneeilcr d'Etat Herbette, cn 14den Juli, Frankrijk's natio- nalen feestdag, in ons land komen door brengen. De gemeenteraad van '6-Gravenhage, die gistermiddag de werkzaamheden weer begon met een geheime zitting, heeft tot leeraar in boekhouden aan de H. B.-School met 5-jari- gen cursus benoemd den heer K. M. de Jong, en tot leeraar in de staathuishoudkunde en staatswetenschapen aan de H. B.-Scholen met 5- en 3-jarigen oursus, mr. dr. H. J. D. van Ljer, beiden thans tijdelijk; tot leerares aan de H. B.-Sohool voor meisjes, mejuf frouw M. E. Loke, van het gymnasium te Kampen. Tot leden van de commissie tot onderzoek van het vraagstuk dor gemeentelijke brand verzekering werden benoemd de heoren Van der Kemp, Bodaan, Jan se, Warmeke on Lisman. 3)Iedegodeeld word, dat vöór een vijfde eerie ad eon millioen van do 31/2 pOts. geld- leening ad vijf millioen is ingeschreven tot een bedrag van f 2,597,000 (waarvan f 1,400,000 te Amsterdam) en machtiging werd door den raad verleend om do inschrij vingen toe te wijzen over het bcnoodigd be drag tot don koers van 97 57/100 poroent. Aan de Raadscommissie, benoomd om te onderzoeken of van gemeentewege behoort te worden voorzien in of bijgedragen tot de on dersteuning van weduwen en weezen der ambtenaren, der beambten en der werklieden in dienst der gemeente, is het door haar ge vraagde krediet van f 3000 verleend. Aangenomen werd het afwijzend praeadvies van B. en Ws. op het verzoek van de af- deeling Brandweer van den Bond van werk lieden in dienst der gemeente om vergunning tot bet houden van vergaderingen in de brand weerkazerne aan de Prinse»traat. In de gistermiddag in het lokaal dor Tweede Kamer gehouden tweede vergadoring der Staten van Zuid-Holland is medege deeld, dat nog is ingekomen een adres van het gomeontobe6tuur van Ylaaixlingen, ver zoekende een subsidie voor den voortgezetton cursus van do 3-jarigo burgeravondschool. Dit adres werd verzonden aan Godop. Staten om advies. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten werd herkozen do heer A. W. Schip pers met 43 stommen togen 30 op don lieer H. do Bio, 1 stem op don heer Conrau en 1 op mr. L. van Andcl. Do heer Schippers verklaarde zioh bereid die bonoeming té aanvaardon. Voor kennisgeving aangenomen werd het prosentioregieter van de Godoputecrdc Sta ten. Mr. O. graaf van Bylandt, die niet in de Statonzitting tegenwoordig was, word daarin verhinderd door een hem den vorigon dag plotseling overvallen ongesteldheid van ern- stigen aard. De vergadering werd verdaagd tot Dins dag a. s. 15 Juli, te 11 uren. Na dos voormiddags door ds. Gladder, van Sohoon re woord, met een predikatie over Jes. 52 7 tot zijn dienstwerk te zijn ingeleid, deed j.l. Zondag ds. H. J. do Groot, uit Hattem, zijn intrede bij dc Neu -Hcrv. Gem. te Leerdam, met een rede naar aanleiding van Hobr. 12 27, 28. Beido malen was de belangstelling groot. Voor leeraar in dc Fransohe taal- en letterkunde «aan de H. B.-S. te Schiedam zijn aanbevolen do heeren J. Bitter, te Schiedam; J. v. d. Werff, te Bolsward, en G. F. Nior- 6trasz, te Amsterdam. Er wordt bericht, dat ook dc gemeente raad van Urk thans heeft besloten, dat dc onderwijzeressen bij het aangaan van een hu- wolijk, verplicht zijn ontslag aan te vragen. Zeker zullen Gedeputeerden van Noord-Hol land, zoo als die van Friesland ten opzichte van hot besluit van Idaarderadeel deden, wel zorgen, dat dit besluit niet tot uitvoering komt. „Vorpliohte ontslagaanvrage" kent do onderwijswet niet. (Schoolblad.) De heer Frits Tartaud te Rotterdam, sohijnt over zijn ernstige ziekte heen. Alle gevaar lijkt thans, gelukkig, goweken. Men kan zeggen, dat hij gestadig in beter schap toeneemt. (N. 11. G.) Men öchrijft uit Utrecht dat do heer Th. Ongoboor, kolonel-militieconimiasaris in die provincie, gisteren zijn vijftigjarige loopbaan als officier vierde. Hij trad den 68ten Juli 1852 als cadet bij de Kon. Mil. Academie in dienst, doorliep achtereen vol gens de verschillende rangen by do infante rie en werd als luitenant-kolonel met den rang van kolonel gopensionnceru, om daar na tot militie-commissaris tc worden be noemd. Kolonel Ongerboer is op het oogenblik de oudste actief dienende offioier. Onder do passagiers aan boord van de „Kanzier," waarmede o. a. dc heer Reitz naar Europa komt, bevindt zich ook Hon- drik Slegtkamp. To IJmuiden, de woon plaats zijns vaders, heeft zich een oommissie gevormd om den held van Spioenkop eèn fees telijke ontvangst te bereiden, ^ohalvo door Spioenkop heeft Slegtkamp zich in den ge- heelen oorlog een schitterenden naam ver worven. Hij heeft het tot de bij do Boeren voor een vreemdeling zeer moeilijk te berei ken positie van commandant gebracht en deed nog eenigc maanden geleden van zich 6proken door zijn optreden nabij Balmoral tegen burgers, die zioh wilden overgeven, wier geweren hij afnam cn stuk sloeg. Te 's-Gravenhage is opgericht een naatn- looze vennootschap tot exploitatie van tram omnibussen, voorloopig langs don sbrandbou- lovard te Scheveningen. Commissarissen zijn de heeren J. A. J. van de Yen te Dordrecht; mr. zE. baron Mackay, advocaat te 's-Gra- enhage; mr. J. D. Pcoreboom Voller, oud raadsheer in het Hooggerechtshof van NocL- Indië te 's-Gravenhagc; A. van Rijckevorssel, notaris in Nod.-Indië, tijdelijk te 's-Graven hage; en J. M. Vaa Visser te Voorburg. Di recteur is de heer O. v. d. Koogh to 's-Gra- vonhage. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 60,000. Gisteren werd hot jaarfeest (het 39ste) van de Weesinriohting te Neorboeoh gehou den. Ds. Pijnaokor Hordijk, Waalsch predi kant te Nijmegen, sprak He feestrede uit. Vele belangstellenden woonden de plechtig- I heid bij, onder wie bekende families uit Zuid-Afrika. In herinnering werd gebracht I dat ook Neerbosch tal van weezen in Zuid- Afrika onder de mode6trijdendcn en modolij- dondon tolt. Eon collecte 6taande de vergade ring voor de weezen gehouden, bracht ruim f 100 op, terwijl dien dag ongeveer /700 aan giften werd ontvangon. Do directeur, do heor Van 't Lindenhout, zal nu weldra veer tig jaren aan do inrichting verbonden zijn. Dc algomeone vergadoring wordt heden go- houden. Do 1 uitonant-goneraal A. Kool en do kapitein van den genoralon staf H. Kompor zijn belast met een zending naar Zwitser land tot het bijwonon van do horfstmanoeu- vres aldaar in September a. s. Hot banket door hot uitvoerend eomi- teit der Tentoonstelling van Aardrijkskun de te Antwerpen Hen heeren gezagvoerder en offioieron van Harer Majestoits „Evorteen" aangeboden, heeft plaats Zaterdag 19 dezer, in de marmcrzaal van hot feestpaleis in don Dierentuin. To Etten is plotseling overleden dc heor Aug. do Weert, lid van dc Provinciale Sta ten van Noord-Brabant. In hot Brongebouw to Haarlem word do 63ste olgemcene vergadering gehouden van R.-K. bijz. onderwijzers (hoofdon van soholon) in het bisdom H.oarlom. Tegenwoor dig waren ruim 50 loden, ook do hoogccrw. heoren Mgr. A. J. Gallier, vie.-generaal en eere-voorzitter der vereeniging, Mgr. H. L. Spoornian, van Delft, on pastoor J. J. Thcu- nissen, van Amsterdam woonden do geheel o vergadering bij, die te ruim 11 uren door don heor M L. van Gemort, van Haarlom, met een kort woord van welkom geopend werd. Vóór do pauze werden do huishoude lijke zaken afgehandeld: tweejarig verslag van don seorctaris (zal in het jaarboekje worden opgenomen), rekening en verant woording van den ponningmeester, sluitende met eon batig saldo van ruim f 333 cn ver kiezing van drie bestuursleden (periodiek aftredend), die allen met nagenoeg algemeen' 6temmen herkozen werden, nl. de heeren M. L. van Gomert, L. G. van Schaik en G. B. Brom. Nadat godurondo dc pauze do afdoe- lingen: „Vereeniging tot uitkeering ecnor vaste som bij overlijden" en het Pensioen fonds vorgadord hadden, behandelde dc heor J. Stam, van Amsterdam, de groote voor stander en beoefenaar van do 6löjd in ons land, hot onderworp: „Ha/ndenarbeid, eon noodzakelijke factor ccncr alzijdige opvoe ding." Terwijl hij in eon degelijke, door dachte rode zijn dankbaar gehoor in do ge schiedenis en, gelijk hij zich uitdrukte, in de theorio van don handenarbeid inwijdde, be loofde hij, onder luid applaus der vergade ring, later do praotijk, n.l. de leerwijze in hot licht te stellen en te verklaren. Hiervan kregen dc hoorders reeds een proefje bij do bezichtiging van een pa«rtij voorwerpen in klei, karton en hout, welwillend afgestaan door den directeur dor rijkskweekschool to Haarlem. De algemeone vergadering der Neder- landsche Maatschappij tot bovordering dor Geneeskunst te 's-Hertogonbosch word gisteren voortgezet en beëindigd, doch niet, dan nadat een lange lyst van workzaamhedon was door gewerkt. De afdeeling Tiel wildo de vergadering haar leedwezen laten uitsprekon dat door den minister van blnnenlandscbe zaken en door den afgevaardigde ter Tweede Kamer jbr.mr. De Savornin Lobman was gezegd, dat do bestrijding der kwakzalverij door genees kundigen baar grond zou vinden in vrees ▼oor concurrentie. Ër waren eebtor op dit voorstel verschillendo motiën ingekomen om het niet in behandeling te nomen, waarop de afgevaardigde van Tiel het introk. Vervolgens werd aangenomen eon voor«tel van Friesland om er by do Regeering op aan te dringen, dat eiken Nedorlandsoben arts gelegenheid worde gegeven om, na verdediging van een proefschrift, te promovoeron tot doctor in de geneeskunde. Nadat nog andere voorstellen waren bo- sproken, ingetrokken of aangenomen, werd tot plaats der volgende vergadering Zwolle aangewezen, terwijl tot leden van het hoofd bestuur benoemd bleken te zijn de heeren drs. J. C. J. van der Hagen, uit 's-Hertogon bosch; S. J. Halbert8ma, uit Rotterdam; A. C. Moll, uit Arnhem, en J. Endtz, uit Schiedam. Des middags hield de heer Schoo, uit Krommenie, een door lichtbeelden opgeluis terde voordracht ot;«r de malaria. Spr..noemde het malaria-vraagstuk evenzeer een economisch als een medisch vraagstuk. De ziekte wordt veroorzaakt door bloed- parasieton, die leven in en ten koste van de roode bloedlichaampjes. Zy geraken by het bloedzuigen der mug in haar maag en ver menigvuldigen zich daar, waardoor een mug geheel een mensch tot malaria-iyder kan maken. De malaria epidemie begint in het vroege voorjaar en wel steeds by personen, die er reeds vroeger aan leden. Muggen steken hen en worden besmet en worden daardoor weer bron van besmetting voor andere menschen. De rede van den heer Scboo werd met veel belangstelling aangehoord. Gisteren werd do 105de algomeono ver gadering van het Nederlandsoh Zendeling- gonootsohap in do kapel van hot Zendolings- huis door den voorzitter, ds. J. H. Lamping, van Naaldwijk, met toespraak en gebed ge opend. Hij herinnerde aan de donkoro dagen, die in hot afgeloopon jaar over het Genootschap zijn heengegaan, waarbij de vrees opkwojn dat hot werk zou moeten worden gestaakt, maar uit welke mooilijkheid Gods hulp red de, on begroette vorder do afgevaardigden van het Nederl. Bijbel genootschap en do Commissie tot de zaken der Prot. kerken in Nod. O- en W.-Indië. Do director Br. Gunning gaf daarna con overzioht van de hoofdpunten uit hot jaar verslag, waaruit bleek dat do financiën dringend versterking noodig hebben, hoe wol het gcostolijk work, dat steeds vooruitgaat cn zioh uitbreidt, rijkolijk wordt gezegend. Hot rapport van do Commissie voor do be langen van hot Zendelingsliuis word gelezen door Br. W. Lomere, waaruit bleek, dat do kwookclingen rodenon geven tot tevreden heid. Eindelijk kwam aan do orde het rapport van de Permanente Commissie, uitgebracht door Br. Heynce, waarin wordt modcgodceld wat or in do rapporten der provinciale commissiën voorkomt en wat er in de afdoe- lingcn is godaan naar aanleiding van het manifest in zake don financicolen nood. Dc tweede zitting is hedenmorgen te 10 uren aangevangen. Do lsto luit. J. A. Rouffaer en de 2do luit. N. Visser, beidon van het 4do reg. inf., worden 16 dezer voor drio maanden gedeta cheerd aan do normaal-schietschool tc 'B-Gra- venhage tot het volgen van een cursus in het schieten. Naar de „Leeuw. Ct." meldt heeft het hoofdbestuur van do Fricscho Maatschappij van Landbouw van con bozook van Prins Hondrik dor Nederlanden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van do Maatschap pij nog geen officieel bericht ontvangen. Het lag echter wel in do bedoeling van het' hoofdbestuur om Z. H. uit te noodigen. Doze tentoonstelling zal mede offioicel wor den geopend door den minister van water staat. Tc Doorn is na langdurig lijden op 72- jarigen leeftijd overleden Staatsraad mr. P. F. Hubrccht, sedert 1891 zitting hebbende in den Raad van State, na vroeger secretaris generaal te zijn geweest van Biuncnlandseho Zaken cn als zoodanig veel invloed uitge oefend hebbendo op den gang der onderwijs zaken, waaromtrent hij in het laatst van zijn leven andere denkbeelden omhelsde. To Rot terdam bcklceddo hij vroeger de betrekking van directeur der Rotterdamsche Hypo theekbank. Voor het Rotterdamsche Leesmu seum vooral ook heeft Hubrccht veel gedaan. Hij had ook eenigen tijd zitting in do Pro vinciale Staten vau Zuid-Holland. Vele po litieke en andere geschriften en artikelen heeft hij licht doen zien. Van polderzaken had hij bijzondere studie gemaakt. Hij was indertijd do eerste voorzitter van „Eigen Hulp". Het stoffoiyk overschot zal (vermoodoiyk s. Zaterdag) worden bygezet in bot familie graf op de begraafplaats aan do Groonosteog te Leiden. Dc gowone audiëntie van don minister van oorlog zal Donderdag niet pl ante hebben. - Het stoomschip de „Bundesrath" (uitrois) arriveerde 6 Juli te Mozambique; de „Bur- germeistor" (uitreis) passeerde 6 Juli Dover; de .Kanzier" (thuisreis) vertrok 6 Juli van Dolagoabaai; do „Könlg" (thuisreis) arrlveor- de 7 Juli te Marselllo; de „Koning willotn III" van Amstordam naar Batavia, arrlvoordo 8 Juli te Port Said; de „Prins Frederik Hendrik," van Surinamo naar Amsterdam, arriveerde 7 Juli 11 u. n.m, te Havre; do „Soembawa," van Amstordam naar Batavia, arrlveordo 8 Juli te Padang; do „Prins Hondrik", van Ara sterdam naar Batavia, vertrok 8 Juli van Southampton; do „Prinses Amalia", van Am stordam naar Batavia, passoorde 7 Juli Point de Galle; de „Itzehoo", van Java naar Am sterdam, passeordo 8 Juli Suez. llillogow. Het bij het roizend publick en vcoral bij den fietsrijder zou gunstig be kende wachtlokaal, tevens bondscafé van den heor Gerritsen, ondergaat een ganschc her schepping, die, twee jaren na ue oprichting, reeds dringend noodzakelijk was geworden. Achter en tor zijde van het café wordt een zaal gebouwd \oor vergaderingen on partij- en, van 112 vierk. meters, behalve dc bijge bouwen. Het belooft een keurig stuk werk tc worden, dat werdt uitgevoerd onder lei ding van den heer architect Sluis. De eerste steenlegging dezer nieuwe stichting, die een, groote aanwinst vcor de gemeente belooft t?, worden, had heden plaats. Noordwljkorhout. Zondagmoi n even voor hot uitgaan der kerken, ontstond door tot heden onbekende oorzaak brand in den hooiberg bij den heer P. van Ecdcn, bakker alhier. Een daaraan grenzende schuur had ook reeds vlam gevat, doch dank zij het spoe dige en flinko optreden van de brandweer en den gelukkig slechts geringen wind, blcv

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1