If. 12996 Dinsdag; 8 Juli. A*. 1902. Qeze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en <§eeftdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant." IEIISCH DAG-BLAB PRIJS DEZER COURANT: Yoor Lolden per 8 maandon^ S f L10- '■^Buiten Leiden, per iooper en waar agenten gevestigd fctjn 1*80 i i Franco por post 1.65- PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1 0 rogels f 1.05. Iodoro regel meer f 0.17J. Qrootore letters naar plaatsruimte, Yoor het incassooren buiton de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 8 Juli. Aan het examen voor toelating tot den hoofdcursus to Kampen aal van het 4de regi ment infanterie alhier worden deelgenomen door de sergeanten K. Bouwens, J. H. W. Bruins, N. Gcrlach, J. F. Haver Droezo, T. J. Lagorwerff, H. O. Lammens, J. Le lie uwer, W. Montagne en H. P. van Yuuren benevens door don sergeant-titulair W. P. Marinissen. In verband met den lateren aanvang der bataljons- en regimonts-oefeningen van het 4de en 7de regiment infanterie, keert het 4de regiment infanterie niet zooals aan vankelijk was bevolen op den lOen, doch op den 13en September a. s. van de najaars- Jnanoeuvres in het garnizoen terug. De jaarlijksclie algemeene vergadering der Nederlandscho Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst, die verleden jaar in onze gemeente werd gehouden, heeft dit jaar plaats in 's-Hertogenhosch, de stad van 'facdb Moleschott. In tegenwoordigheid van den commissaris dor Koningin en van den Burgemeester van 's-Hertogenbosch, werd pij gisteren geopend door den voorzitter dr. A Mijnlieff, uit Tiel. Nadat 't jaarverslag was gelezen, waaruit o. a. bleek dat nog zeshonderd Nederlandscho geneeskundigen geen lid zijn van de Maatschappij, kwam ftan de orde het aanhooren en het nemen Van besluiten omtrent een vijftiental rap porten. Vooral het rapport of de semi-artsen in het waarnemen der praktijk moeten worden gehandhaafd, een vraag die ten vorigen jare ook al besproken werd, gaf aanleiding tot brecde discussiën. Tot een bepaalde conclus zie kwam men echter ook nu niet. De commissie benoemd om een onderzoek In te stellen onier do Nederlandscho genees kundigen naar mogelijk schadelijke gevol gen der vaccinatie, kwam tot het resultaat, dat deze schadelijke gevolgen in Nederland uiterst goring zijn Waar erkend moet wor den, dat elke speldeprik, hoe gering ook, pchade zal kunnen aanrichten, daar kan inen verwachten dat de verwondingen door Inenting gemaakt, zich ook wel nu en dan kunnen voordoen. Niat door tusschenkomst dor Regeering, maar dcor de Nederlandscho medici zclven, zal de zoo geringe schadelijke werking nog geringer kunnen worden ge piaakt. Onzindelijkheid en onachtzaamheid vooral worden zooveel mogelijk bestreden. De heeren maakten een uitstapje naar Til burg, waar zij door de Harmonie van Kes sols", die door den heer Kossels persoonlijk fedirigeerd werd, met het volksliod en het o-vivat ontvangen werden. Vermeld zij nog, dat een telegram van ge- lukwensching aan de Koningin naar het slot Schaumburg is verzonden. Bij de aanbesteding, gisteren gehouden te Zutfen door den architect H. J, Jesse, te Leidon, van het bouwen van villa Rozen hof te Laren (G.) waren 16 biljetten ingele verd. Hoogste A. J. Uiterwijk, te Zutfen, voor 22,000, laagste Jan Olthoff, te Lochem voor f 17,699. De diensttijd van het rijkstelephoonkan- toor te Warmond wordt met ingang van 14 dezer geregeld als volgt: 1 Juli tot 30 Sep tember, van 7.50 voor- tot 12.50 uur namid dags, van 2.50 tot 4.50 en van 5.50 tot 6.50 uur namiddags; 1 October tot 30 Juni, van 7.50 uur voormiddags tot 12.20 uur 's mid dags, van 2.20 tot 4.20 uren en van 5.50 tot 6.50 uur namiddags. Sts.-Gt In het hotel ,,Het Wapen van Fries land' te Hillegom is de eerste jaarlijkscho vergadering gehouden van de vereeniging van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Alkenaaaë. Te ruim 11 uren werd de bijeenkomst .die door 55 onderwij zers en 10 onderwijzeressen, onder welke twaalf religieuzen uit Lisse, Noordwijk, Noordv. ijkerhout, Roelofarendsveen, Sassen- hei m en Warmond werd bijgewoond, door den voorzitter-schoolopziener, mr. S. A. d'Engèlbronner geopend met een hartelijk woord van welkom tot de zoo talrijk opgeko meiien, van wie hij met instemming de zus- ters-onderwijzerew-en begroette. De bereid willigheid waardeerend, waarmede alle be sturen alleen de zusters van Hilligom had den zich laten verontschuldigen aan zijr. oproeping gevolg hadden gegeven, hoopte spr dat de eerw. zusters van de besprekin gen op onze vergaderingen ook eenig nut mochten trekken voor de edele taak, waar aan zij al haar krachten wijden. Yoorts her innerde spreker, dat deze bijeenkomst plaats vond in Hillegom, waar op 't gebied van het onderwijs zooveel gedaan wordt, en betreur de het ,dat dit laatste op zooveel plaatsen nog als een zaak van koophandel, wordt be schouwd, waar men er op uit schijnt te zijn do goedkoopste krachten aan te schaffen. Ten slotte wenschto de heer d'Engèlbron ner den heer O. Lugthart nogmaals geluk toet diena op 1 Mei jl. gevierd zilveren ambtsfeest, terwijl hij den heer P. van Bom mel, van Noordwijk aan Zee, tegen 1 Augus tus a.s. een dergelijke feestviering toewensch- te. Na lezing en goedkeuring dor notulen van de vorige oprichtings vergadering, deelde de voorzitter nofe een en ander mede over Leerplichtzaken en over do bibliotheek, die eerlang in t leven zal geroepen worden Do door den minister bestemde bedragen wachten enkel nog op de koninklijko goed keuring. Na eenige opmerkingen word het door het voorloopig bestuur samengesteld reglement eenstemmig goedgekeurd, waarna do stemming plaats vond voor de verkiezing van een definitief bestuur. Gekozen worden de heeren H. B. J. Haanappel, H. de Boer, J. van Dobbelen hoofden van scholen te Noordwijk, Woubrugge en Yoorhout, J. J. A. van der Starren, onderwijzer to Hillegom en de dames M. C. Brunings en W. A. M. van Lingen, onderwijzeressen te Noordwijk en Ter Aar. Na de pauze werd de vergade ring aangenaam verrast door den zang van de hoogste klasse (meisjes en jongens) der openbare school to Hillegom, die onder lei ding van het hoofd, den heer B. J. te Kiefte, op keurige wijze ecnigo driestemmige liederen uitvoerden. De lezingen van do hee ren H. J. Offers en C. van der Hurk, hoof den van scholen to Sassenhoim en Rijpwcto- ring over ..Het verband tusschen huisgezin en school" en ,,Schoolspaarbanken", vonden een dankbaar gehoor, dat de voordrachten luide toejuichte. Met de mededeeling, dat de schoolopziener den heer Te Kiefte voor noemd tot bibliothecaris der op to richten boekerij aanstelt (welke aanstelling door den heer T. K. werd aanvaard) en met een woord van dank over het lieve gezang, do gehouden lezingen en de trouwe opkomst sloot do voor zitter de vergadering. De directeur-generaal der posterlJeD en telegraphie, de heer Havelaar, is nit het bui tenland in Den Haag teruggekoerd on heeft zijn ambtebezighedon hervat. In het „Hotel des Indea", aldaar, is aan gekomen de heer Grebnitzky, werkelllke Staats raad te-St.-Peter6burg. Dr. Roesslngh te 's-Gravenhage is voor nemens a. s. Donderdag of Vrijdag naar het slot Schaumburg te vertrekken tot het brengen van een bezoek aan Koningin Wilhelmina, ten einde zich van Hr. Ms. gezondheids toestand op de hoogte te stellen. De lijfarts der Koningin zou dan den volgenden dag weór naar Den Haag terug- keeren. Tot directeur van het sanatorium ,'Elim„ der Vereeniging tot chrirstelljke verzorging van zenuwlijders ln Nederlaud, te Zeist to bouwen, is benoemd de hoer dr. Hermanides, arts te Geldermalsen. De heer A. van Dissel; leeraar in het Hoogduitsch aan het gymnasium en de H. B.-S. te Deventer, heeft bedankt voor de be dankt voor de benoeming tot leeraar in die taal aan gemeentelijke H. B.-S. mot 5 jarigen cursus te Tutrecht Te Utrecht is de jaarvergadering van den Bond van Roomsch-Katholieko Werklio den vereenigingen in het St.-Joseph-huis ge houden. De voorzitter van don Bond dankte do aanwezige bondsleden bij de opening der ver gadering voor den krachtigen steun aan de beweging to Enschedee bewezen. Na afdoening van eenige punten van huis- houdelijkcn aard werd te ongoveor 12 uren gezamenlijk gewandeld naar do Cathedraal aan de Lange Nieuwstraat, waar ter gelegen heid van den Bondsdag een plechtige gods dienstoefening werd gehouden. Na 't eindigen daarvan werd des middags de vergadering weder in 't Joseph-huis door den Bondssecretaris geopend. De secretaris wenschte mot eenige woor den dr. Schaepman die aanwezig wa3 voor de hem vanwege Z. H. den Paus te beurt ge vallen onderscheiding, geluk, waarvoor deze dank betuigde. Vervolgens hield de heer H. Engels uit Enschedee, de voorzitter van den Bond, een rede over Roomsch-Katholieke vakorganisa tie. Hij zette uitvoerig uiteen 't standpunt, hetwelk de Roornsch-Katholieko weikman in de vakbeweging inneemt, wees verder op de kracht die er uitgaat van een goedo organi satie en wil daarom ook hebben dat de Bond een bestuur verkrijgt, dat macht heeft te han delen. Ten slotte betoogde hij de noodzakelijkheid van aansluiting van Roomsch-Kotholieke organisaties bij andere werklieden organisa ties, welke op Christelijk standpunt staan. Als conclusie stelde de inleider de volgen de motie: ,,De Bond van R.-K. wcrkliedcnvereeni- gingen in 't aartsbisdom Utrecht, gehoord de bespreking over vakorganisatie, spreekt den wensoh uit, dat allo R.-K arbeiders zich aansluiten bij de R.-K. vakorganisaties, dat de R.-K. organisaties door middel har-v besturen zullen trachten in geregelde verbin ding te komen met alle vakorganisat:e staande op Christelijke grondslagen, tenein de de Christelijko partijen te versterken en hare beginselen krachtig te handhaven bij het streven naar maatschappelijke verbete ringen, en erkent als eiseh van dringenóc noodzakelijkheid dat de vakbeweging pogin gen aanwendo tot het oprichten van wccr- standskassen." Aan 't debat over deze motie ramen eenige personen deel, waarna de motie met algemee ne stemmen aangonomen werd. Daarna vond to lialfvijf in de grooto zaal van „Tivoli" een fccslvergadering plaats, waarn het woord voerdon do hoeron mr. F. J. Bolsius, lid van de Tweede Kamor, on dr. Schaepman. Tevens werd daarin het 25-jarig Pausschap van Leo XIII herdacht. Des avonds werd door de R.-K. werklio- den-vcrecmging St.-Joseph" in haar ver een igingsgebouw aan de Bondsloden een feestavond aangeboden. De minister van binnenlandscho iaken heeft van de Gedeputeerde Staten der onder scheidene provinciën antwoord verzocht cp de volgende y ragen lo. Zijn er in uwe provincie gemeenten, door welke, onder wat vorm ook, bijdragen ten behoeve van ecnig kerkgenootschap tijde lijk of duurzaam op de begrooting voor het jaar 1902 zijn gebracht 2o. Indien ja, waarin bestaan die bijdra gon, voor welk doel worden ze gegeven en aan wie worden ze uitbetaald? 3o. Steunt het verleencn dezer bijdragen op eenige historische rechtsgronden, op eenige langdurige usantic, of op incidentcol be sluit 4o. Bestaan er overwegende redenen tcgea staking dezer bijdragen, voor zoover ze een duurzaam karakter dragen, desnoods door afkoop 5o. Is tegen deze bijdragen al dan niet dit jaar verzet bij u ingediend of, zoo zo een duurzaam karakter dragen, vroeger verzet in behandeling geweest. 6o. Op welke gronden zijn dozo bijdragen door u goedgekeurd? Uit goede bron zegt de ,,N. R. C." te vernemen, dat Z. K. H. de Prins dor Neder landen, zonder onvoorziene omstandigheden, voor eenige dagen te Leeuwarden zal komen tor gelegenheid van dc feestviering van het vijftigjarig bestaan dor Frieschc Maatschap pij van landbouw en veeteelt. Jhr. mr. J. W. M. Rutgers van Rozen burg, lid van dc Eerste Kamer voor Noord- Holland, stelt zich niet meer herkiesbaar. De faculteit der geneeskunde van do rijks-universiteit te Groningen heeft dc gou den medaille toegekend aan den heer J. M. Moll, medisch student aan do rijks-univer siteit te Utrecht, wegens de be.intwoording der 2de door haar uitgeschreven prijsvraag. De fcestoommissie te Apeldoorn van 31 Augustus heeft het plan gevormd H._ M. do Koningin bij terugkoor op Heb Loo, naar men zegt, 17 dozer, een welkomstlied to laten toezingen door een kinderkoor vau ongeveer 600 leerlingen van openbare en bijzondero scholen. Dc leiding van het zangkoor do repetition worden 's Woensdags cn 's Zater dags in het park „Tivoli" gehouden is opgedragen aan den heer H. Ph. Buysman. Ten gevolge van het groot getal adspl- ranten zijn aan de commissie van toezicht by het schriftelijk gedeelte van hot toelatings examen voor do Koninklyke Militaire Acade mie, dat te Arnhem van 14 tot en met 19 Juli e. k. wordt gehouden, nog tweo luite nants toegevoegd, zoodat do commissie zal bostaan uit kapitein C. A. Engolbrecht, le luitenants K. A. van Hork, J. F. Dekker en H. J. den Boer Poortugael, alsmede 2e luite nant L. J. J. M. Tabbers, allen van het 8e regiment infanterie. Het instructieschip Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. C. Swaan, is 7 dezer van Cadiz vortrok- ken ter voortzetting van den kruistocht. Te Nieuwediep is aangekomen het pant- sorschip „De Ruyter" van Rottordam, om te proefstoomen. Het stoomschip „Flores", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 7 Juli Kaap St.-Vin- cent; de „Rijndam" arriveerde 5 Juli van Rotterdam te Nieuw-York; de „Statendam", van Nieuw-York naar Rottordam, passeerde 7 Juli Wight. Bodegraven. Meldden wij in het blad van gisteren dat, naar men zeidc, heb spelen njet lucifers door eon. jongen de oorzaak was van heb afbranden van den hooiberg en do boe renwoning van den heer P. van dor Maat, alhier, thans kan met zekerheid boricht wor den dat een jongetje van acht jaar dc brand stichter is. In een ommezien stond de gchecle hooiberg in brand en do daaraan grenzende woning met het licht ontvlambare rieten dak vatte ook spoedig vlam en was binnen een uur totaal afgebrand- De brandspuiten konden alleen de aangrenzende perceelen be veiligen, hoewel het onmiddellijk naast de boerenwoning gelegen huis, bewoond door do wed. Voordouw aanzienlijke waterschade leed. Ouders of voogden, die hun kinderen of pupillen na de zomervacantio op de openbare school voor m. u. 1. o. alhier, wen- sclien geplaatst te zien, dienen hiervan vóór 20 Juli a. 6. aangifte te doen aan het hoofd dier school. Het toelatingsexamen zal go- houden worden Vrijdag 25 Juli, terwijl de zomervacantie aan genoemde school dit jaar zal duren van 28 Juli tot en met 28 Aug. In de vorige week deed onzrt plaats genoot, de heer M. Eikolcnboom, weder met gunstig gevolg oxamon voor w.nigkun- dig ingenieur aan do Polytechnische School te Delft. Hoaerswoude. Do gemeenteraad zal vor- gaderon op Dondordag 10 Juli a. s., des voormiddags to 11 uren. Punten van behan deling: lo. Ingekomen stukken. 2o. Voorzie ning spuit, West. 3o. Aanbieding gemcento- rekoning, dienst 1901, on hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. Heden staan de molens der „Grooto Hazorwoudsohe Droogmakerij" in de vreugd en de vlag waait van iodere naar boven wij zende wiek. 't Geldt don watermolenaar D. Harkos on zijn cchtgenoote, die vijf cn twin tig jaren door don band des huwelijks vor- eenigd zijn geweest en gedurende dionzolfden tijd hun krachten hebben gewijd aan den grooton polder. Gedurende onze ruwste, guurste en koud ste dagen od nachten, als wij stilletjes onze-n gang gaan, lekker bij de kachel zitten of rustig in het warme bed liggen, zijn do wa termolonaars in do weer en weinigen nemen er notitie van; „want", zogt men, ,,'t is im mers hun werk." Maar op een dag als van daag zien ze toch ook weer, dat hun mocilijko arbeid wordt gewaardeerd. Noordwyk-Binnon. Dc hcor H. do Bruin, onderwijzer aan do openbare school alhier is in gelijke betrekking benoemd aan de school voor M. U. L. O. te Vlaardingen. Zocterwoude. De Raad dezer gemeente is bijeengeroepen tegen Donderdag 10 Juli a. s. voormiddags 10 1'2 uur. De agenda bevat: lo. Ingekomen stukken.''2o, Vaststel ling dor verordening regelende, het herhar lingsondcrwijs. 3o. Vaststelling dor ver ordening tot heffing van schoolgeld voor herhalingsonderwijs. 4o. Herziening in structie gomeenteopzichtcr. 5o. Machti ging tot aanbesteding van ecnigo gemeen be werken. 6o. Gemcenterekoning over 1901. 7o. Raadsbesluiten tot af- en overschrij vingen in de begrooting 1902. 8o. Recla mes in zake aanslag hoofdelijken on.-lag. Benoemd van September 1002 tot Septem ber 1903 tot leeraar bij do Rijksnormaalschool voor teekonondcrwijzors to Amsterdam O, P. Holst Gzn., hooglecraar aan de Polytechni sche School tc Delft. Uitslag der overgangs-sxamens van de Hoogere Burgerschool voor Jongens te Leiden. Bevordord van klasso Ia: M. G. A. Klin kenberg, A H. Adriani, D. Gaykema, J. M. do Lange, Willemiena Draayer, P. J. A. Koot, M. G. Emeis, I. W. Th. Heringa, H. Broekhuis, I. F. Cau, J. J. Klomp, I. M. van der Bcrgh, Christina Cockuyt, P. O. Korteweg. Voorwaardelijk 1. Afgcwozcn 8. Van klasse lb: L. W. H. do Leeuw, E. A. Vreedo, A A. Obrcen, Mario Vogclezang, H. Lodder, M. J. Spaargaren, G. v. Staveren, P. M. dc Boer, O. Ouwehand, Jeanne v .d. Brandeler, G. J. van Oordt, J. F. L. Riet dijk, J. J. Borgerhof Mulder, P. Wcycn- berg, J. M. A. v. Voorthuysen, W. Taat, H. A. Timmerman. Voorwaardelijk 2. Afgewo- zen 6. Van klasse HaC. W. Christiaanso, A. J. Kluyver, N. van de Walle, J. Peereboom, Sophie van der Tas, W, G. Westdijk, E. Pernó M. J. Rienks, J. van Maaren, A. J. Rietdijk, O. Punt, A. N. Dros, J. F. Kort, W. O. Beekman, J. W. van Limborgh. Voor waardelijk 3. Afgewezen 3. Van klasse lib: J. O. Dozy, I. J. van der Stoel, H. J. Koene, Ida Langesaal, J. A. Wijnmalen, H. J. van Urk, P. Ichouten, H. Weiman, J. W. A Beyers, A. Dubois, W. A. Kop. Voorwaardelijk 5. Afgewezen 3. Van klasse Ilia: F. Vreede, J. F. van den Berge, W. van den Akker, Ottilia van der Weyde, J. Ouwehand, O. J. Pannevis, J. O. Brouwer, L. I. P. Schoffer, A. Korevaar, Catharina Kop, R. Werkman, J. S. Bijle- velt, F. G. do Wilde. Voorwaardelijk 2. Af gewezen 5. Van klasse Illb: B. J. de Leeuw, W. F Zieck, J. J. Jonker, Wilhelmina Dozy, H Fuchter, C. A. van Noort, H. G. Hoogka mer, J. W. Bokhorst, J. C. Thonus, W. W. Muys van der Moer, F. dc Josselin de Jong, A. B. van Hamel, W. J. Oppenooith, A. A. Spaan, A. Masthoff, Lvdia Pol, W. Doeff, A. W. P. Holwcrda, F, J. Rienks, J. O. Bloem. Voorwaardelijk 1. Afgewezen 1. Van klasse IVa: P, Klinkenberg, A. van der Veen, A. W. F. Berkemeyer, E. Mast hoff, K. A, Biegman, J. v. d. Horn v. Bos, W Mooy, W. H. L. Haitink, W. J Muller, E. Treffers, H. H. de Blaauw, C. C. Kricger, J. H. Wieringa, J. J. Yrdo, Ra den Iskandar. Van klasse IVb: M. J. Groen, W. J. P. Driessen, G. S. Overdiep. F. A. Grivel, A. D. A alk, F J. Lokkerkerker, J. Milikan, Ellen Mac Gillavry, W. - M. van der Valk Bouman. Voorwaardelijk 2. Afgewezen 1. De Volksbond. Groningen, 7 Juli. Do 29sto algemeono vergadering van den „Volksbond, vereeniging togen drankmis bruik," word heden alhier in de bovenzaal dor „Harmonie" gehouden. Dr. W. P. Ruysah, van 's-Gravenhago, opende de bij- eonkomst. Hij sprak zijn vrougdo uit over hot herstel der Koningin, wijdde o. a. een woord aan de nagedachtenis van prof. dr. Julius eenmaal zoon werkzaam lid van hot hoofdbestuur, en wees vervolgons op do be langrijke tóeneming van loden, waarin do vereeniging zich mag verheugen: in 1895 toldo do bond 3000, thans 12,000 loden, ver deeld over 51 afdeelingcn; 12 niouwo afdeo lingen zullen nog worden opgericht. Ton slotte wees hij op het verband tusschen alco- holismo on armoede, zoodot bij de armenzorg veel aandacht aan hot alcohol-vraagstuk dient geschonken to worden. Hot jaarverslag adomdo een opgewokton geest, do rekening wees bij eon ontvangst van 10,025 een voordoelig saldo ftan van 1074. Er wordon versohillondo rapporten uitgo- brooht, op enkeion der belangrijkste zullen' wo do aandacht vestigen. Zoo ward in eon rapport van hot hoofdbestuur, botroffonde hot verband tusschon lango werktijden en lag® looncn eonorzijd8 on drankmisbruik ander zijds medegedeeld dat dit verband niet met foiton kan worden gestaafd, dooh dat vei aangenomen mag wordon dat de ollond*».». ontstaan door armoede on ovorepannr naar den drank doet grijpen. In oen am J rapport van prof. Wofers Boteinok woit^ aangetoond dat in ons land op vrij grootd schaal ontduiking der wot plaats heeft dooc vermenging van belasten spiritus met on* belasten brandspritus. Na de verkiezing van een drietal boetuuro- loden werd bepaald dat de bezoldiging vatf den eecretaris-rodao tour-p onningmooete^ don heer W. O. van Haofton, mot ingang vai 1 September as. 2000 zal bedragen. Naar aanleiding van oen sympathieke red® van Movrouw MullerLulofe; van Utroohty welke op kosten van het hoofdbestuur zal worden uitgegeven on vorsproid, werd beslo ten do afdeelingcn op te wokken om zioh iq'( vorbinding to stellen mot do armbesturen toiij einde te trachten moer on meer armonzorg dienstbaar te maken aan drankbestrijding,: Nog bleek dat twee leden van hot hoofd-» bestuur naar Zweden on Noorwegen sulleijg gaan om do weteclijko stolsels van drankbe* strijding aldaar to bestudcoron, voorts werd' hot hoofdbestuur opgedragen te brachten ve>r»: andoring te verkrijgen in do Rijkswerkin richtingen, opdat zij moor dan thajas dienst baar wordon gemaakt aan do zedelijke ver betering dor gevangenen. Do afdeeling Don Heldor wilde dat hot verstrekken van een dagelijkscli rantsoen' jenever aan den marino-sohopolLng buiten gaats werd afgeschaft, waarop hot hoofdr bestuur antwoordde dot dit nog niot kan, maar wel heeft do „Volksbond" boworkt, dat hij die geen borrel wil, daarvoor 6 cents ontvangt. Kapelaan Van Borkol, afgovoardigde der afd. Doesburg, gaf oen vingerwijzing hoe er een band kan ontstaan tusschen do beheer ders van de verschillende volkskoffiehuizon van den Bond. Besloten werd aan do Voreenigii.g tot bo- vordoring van het herstel van drankzuchti gen een subsidie te verlecnen van 250—/ 400, terwijl hot hoofdbestuur mededeelde dat het heeft besloten weer eens een plaat uit to ge ven, getiteld: „Het laatste stuk goed". Van de plaat „Ach, vader, niet meer" zijn thans reeds 60,000 exemplaren vorspreid. Eindelijk werd als plaats voor de volgende vergadering Baam aangewezen. De heer Goeman Borgesius, cero-voor- zittor, die na do pauze presideerde, oonsta- teordo ton slotte met blijdschap, dat do „Volksbond" is vrijgeblovon van dc „be roerde politiek" en acht het een gunstig toe ken, dat in deze vorgadoring ook postoort on kapelaans aanwezig waren. Dos avonds word na den gemeenschappelij- ken maaltijd per rijtuig oen bezoek aan het sanatorium Hooghullen gebracht, waar do bezoekers zeer vriendelijk door den directeur werden ontvangen on door hen alles werd be zichtigd. De „Evertsen" voor Antwerpen. De „Standaard" schrijft: Do voorstelling alsof een besluit, om do „Evertscn" do dynastieke feesten in België to laten medevieren, zou zijn ingetrokken, berust op een misverstand. Waar het zenden van do „Evertscn" uiteraard niet dan on der goedkeuring van Hare Majesteit de Ko ningin plaats hsd, cn de duur van het ver-1 blijf te Antwerpen eveneens bij koninklijko beschikking op uiterlijk óén weck bepaald was, spreekt het vanzelf, dat alleen een nieu we koninklijke beschikking hierin wijziging had kunnen brengen. Zulk ccn twee-Je koninklijko beschikking nu bestaat niot cn hoeft niet bestaan. Alleen is bij vergissing, tijdens do afwezigheid van den minister van marine, een vcrkccrdo or der naar Don Heldor gegaan, die door don

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1