IK 12994 feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. FEUILLETON. De schoone Juana. Zaterdag 5 Juli. A°. 1902. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandonI I f 1-10. "Buiten Leiden, per looper en waar agenten govestigd xtJn 1.80 I Franco per post 9 1.65- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Burgemeester en Wethoudere run Leiden, Genen het edrea van de firma J. en A. Ie POOLE, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding van haar fabriek van wollen garens, vlaggendoek, enz aan de O aren markt No. 10, had. bekend Sectie E No. en 1099—1102, door plaatsing en m-werking-stelling van een itoommaohine van 50 p.-k. met stoomketel van 0 atmosf, ter vervanging van de bestaande jtoommachine met ketel; Gelet op de artt b en 7 dor Hinderwet; Geven bjj deze kennis aan het publiek, dat ge doemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie lezer gemeente ter visie golegd is; alamode dat op Zaterdag 19 Juli a. s., 's voormiddags te Julfelf, op het Kaadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Weth., loco-Burg. VAN HEIJST, Seoretaris. Leiden, Juli 1902. Wet, houdende wettelijke bepalingen betreffende de volkshuisvesting. in. Hebben wij in de voorgaande artikelen het negatieve der wet dc wijze waarop onge ronde woningen kunnen worden ontruimd medegedeeld, thans zullen we bespreken hare positieve werking, >or zoover zij don bouw ,van goede woningen bevordert. l' Wilde een gemeente tot dusver de beschik king hebben over een terrein of oen perceel dan was daartoe, indien do eigenaar niet wilde medewerken, een vooraigaande ont eigeningswet noodig. Deze altijd zeer om slachtige wijze van onteigenen wordt nu in het belang der volkshuisvesting vervangen idoor een onteigening bij raadsbesluit, waar toe de onteigeningswet van 1851 wordt aan gevuld met een nieuwen titel: „Onteigening in het belang der Volkshuisvesting", waar ivoor de voornaamste bepalingen in para graaf 5 dor Woningwet zijn ^genomen. De vie. gevallen, waarin de eenvoudiger jwog kan worden ingeslagen, worden in do wet nauwkeurig omschreven. Zij betreffen de ontruiming van oppervlakten, waarop langs anderen weg afdoende verbetoring van Woningen bezwaarlijk uitvoerbaar is wegens gebrekkigen toevoer van lucht of gemi3 van andere voor de bewoonbaarheid noodzake lijke voreischten, in verband mcb den onder- lingen samenhang en mot de liggi-g der ge bouwen. Vervolgens de verwijdering van een of meer woningen, waarvan afdoende verbe tering moeilijk uitvoerbaar is of van percee len, die niet ter bewoning bestemd, beletten iiat aangrenzende of nabijgelegen woningen dn bewoonbaren staat worden gebracht en eindelijk de verkrijging van de beschikking |fcver ongebouwde of gebouwde eigendommen .noodig ter uitvoering van een bouwplan in het belang der volkshuisvesting, of van een .uitbreidingsplan der gemeente. In &1 deze gevallen heeft de wetgever noo dig geoordeeld dat het bijzonder eigendoms recht voor het hooger belang van de volks huisvesting moet wijken. Daardoor wordt eindelijk de opruiming van nauwe overbe volkte stegen, gangen en sloppen mogelijk gemaakt en met beleid toegepast zal deze wet zegenrijk kunnen werken. De drang tot onteigening kan uitgaan van de gemeente, van een stichting, vereeniging of vennootschap, uitsluitend werkzaam in het belang der volkshuisvesting en als zoo danig door de Koningin, na God. Staten te hebben gehoord, toegelaten. Het besluit tot onteigening wordt dan door den gemeente raad genomen. Belanghebbenden worden echter in de gelegenheid gestold vóóraf hun bezwaren te doen hooren. Een uitgewerkt plan, vanwege de gemeente of vanwege do stichting of vereeniging opgemaakt, moet voor ieder ter inzage liggen op de Secretar rie. Komen er bezwaarschriften in, dan wordt daarover de gezondheidscommissie ge hoord. Het raadsbesluit wordt ter openbare kon nis gebracht en met alle stukken aan Ged. Staten gezonden, die binnen twee maanden aan de Koningin verslag moeten doen, na eerst het advies van den huisvesting-inspec teur te hebben ingewonnen. De Koningin beslist dan binnen 3 maanden en is die be slissing ten gunste van het raadsbesluit, zoo wordt zij in de Staatscourant ge plaatst. Het kan gebeuren dat de Raad op het ver zoek tot onteigening, uitgaande van een ver eeniging, afwijzend beschikt; in dat geval kan de aanvrager ook bij de Koningin in hooger beroep komen, waardoor de onteige ning nog kan worden toegestaan. Kunnen ter onteigening aangewezen per- oeclen niet worden verkregen door minne lijke schikking, dan geschiedt zij langs den weg der procedure in dc Onteigeningswet nader omschreven. Een belangrijk punt is de schadever goeding bij een onteigening. Als werke lijke waaide wordt gerekend de som, welke dc woning of de perceelen 618 maanden voordat het besluit teT inzage werd nederge- lcgd elk in het bijzonder hadden kunnen opbrengen, indien zij ten verkoop waren aan geboden. Is echter reeds vroeger een of meer der perceelen onbewoonbaar verklaard, dan wordt enkel vergoed de waarde van den grond en van de afbraak dier woningen, tenzij deze voor andere doeleinden nog bruikbaar zijn. In het laatste geval moet de waarde naar dat gebruik worden bepaald. Is slechts een gedeelte onbruikbaar ver klaard, dan wordt hiermede rekening ge houden bij de bepaling der waarde van het geheel. In geval de voorschifben tot verbetering aangegeven niet werden opgevolgd, wordt de waarde vergoed, die het verbeterd ge bouw zou gehad hebben, maar na aftrek van de kosten der verbetering. Het kan gebeuren, dat een onteigend ge bouw meer bewoners telt dan geoorloofd is en daardoor een hoogeron huurprijsdoet, deze hoogere prijs wordt in dat geval nu bij hot bepalen der waarde in aanmerking genomen. De vergoeding, die de huurder ontvangt, is bepaald op het viervoud van den huur prijs over den tijd, waarvoor de huur is aan gegaan en dat zal in den regel wel een week, hoogstens een maand zijn. Meer dan een vol jaar huur wordt nooit vergoed. De vergooding vervalt als de verhuring is gesohiod of verlengd in een tijdstip, waar op reeds het plan tot onteigening ter inzage is neergelegd. De huurder kan zich in dit geval op den verhuurder verhalen. In een slotartikel zullen we nu nog bespreken do „uitbreiding van bebouwde kommen" en enkelo strafbepalingen. Leiden, 5 Juli. De aanvankelijk bevolen grooto parade welke heden Ier gelegenheid van den verjaar dag van H. K. H. Prinses Maria der Neder- gemalin van den Prins von Wied, op het Schuttersveld alhier zou worden gehouden, had wegens gemis aan troepen niet plaats. Overigens werd aan den verjaardag alhier gedacht door het uitsteken der vlag van de openbare en enkele particuliere gebouwen. Als gewoonlijk op Zaterdag, speelde het carillon ook nu. BH Koninklijk Besluit is benoemd tot gedelegeerde der Nedorlandsche regeering by het Internationaal Americauisten congres, van 20 26 October 1902 te houden to Nleuw- York, dr. J. D. Schmeltz, directeur van 's Ryks Ethnographisch Museum te Leiden. Eveneens zyn, buiten bezwaar van 's Ryks schatkist, benoemd tot gedelegeerden dor Noderlandsche regeering by het Orientalisten- congres te Hamburg in 1902, dr. M. J. do Goeje, hoogleeraar aan :e RyksuniverBlteit- te Leiden, on dr. J. S. Speyer, hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Groningen. De openbare les van de leerlingen dor Hoogere Burgerschool voor Jongens, In. het gebouw op de Pieterskerkgracht, zal plaats hebben a. s. Maandag 7 Juli, van 91/,—11'/, uur, en is als volgt verdeeld: lste klasse A. 1ste klasse B. 2de klasse A. 9*/j101U Meetk. Geschiedenis. Dnitsch. IOV411 Dnitsch. Nederlandsch. Geschied. llli1/, Dierk. Duitsch (Br.) l'rausch. 2de klasse B. 8de klasse A. 8de klasse B. O1/,lü'/4 Engel6ch. C(jf. enStelk. (L.) Natuurk. 101/411 Aardrgksk- Engelsch. Meetkunde. 11lD/j Cijf. en Stelk. Nederlandsch. Aardrijkst 4de klasse A. 4do klasse B. 9l/310 Plant- en dierkunde. Staatswetenschappen. 10lO'/j Staatswetenschappen. Fransch. IOVj11 Mechanica. Scheikunde. 1111'/; Scheikunde. Natunrkando. De tentoonstelling van teekenlngen zal ge houden worden op Woensdag, Donderdag en Yrydag 9, 10 en 11 Juli van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uren, in de Gehoorzaal (ingang Aalmarkt). „By gunstig weer in den tuin, by ongunstig weer in de zaal", stond er op de biljetten. Welnu, de bezoekers en bezoek sters van het Opera-concert gisteravond in „Zomerzorg" hebben van belden kunnen profi teered De eerste afdeeling van het uitgebreide programma werd buiten, de tweede van binnen gegeven. Oorzaak: de regen die vóór de pauze begon te vallen. Het was anders weer zoo heeriyk in dezen lusthof, waaraan ook onder het nieuwe beheer goed de hand wordt ge houden, en de zang en het viool- en plano- spel klonken er andermaal zoo mooi, maar in de zaal gaat er natuuriyk minder verloren, doch daar is de temperatuur meer drukkend. Hot Hollandscb Opera- en concert-ensemble (Anna Zurbaar, concertzangeres, te 's Graven- hage; Julia Linden, van de Ned. Opera te Amsterdam; Johan Schmier, bas; Frans Pblippeau, tenor; Henri Kwast, solo-violist en J. A. Kwast, accompagnateur) vond ook than8 en terecht veel by val. We behoeven daartoe slechts te noemen: Schmiers aria's uit „La Juive" en „Die Zauber- flöte'', voor bas; de aiia uit „Mignon", voor sopraan; Svondsen's romance voor viool; de fragmenten uit do opera „Faust"; (a. Juweelen aria, voor sopraan; b. Cavatine, voor tenor; c. coupletten van Siebel, voor mezzo-sopraan; d. duo voor tenor en bas); verder in de zaal 0. a. het duo uit do Opera „Romeo en Julia", voor sopraan en tenor; de beide voordrachten voor alt; de wals uit de opera „La Bohème", voor sopraan; het trio uit „De Schepping", voor sopraan, tenor en bas, waarmede het concert op waardige wyze besloten werd, gevolgd door een stormachtig applaus. Het bezoek was reeds beter dan op het Opera-concert van verleden weekwel een bewys dat het toen goed in den geest is gevallen. Had het weder nu In den aanvang ook iets gunstiger mogen zyn, dan zou de opkomst zeker nog talrykor zyn geweest. Do concert-gevers zyn daarom vol goeden moed en komen terug. De lste luitenant J. Jurjans, van het depót-eskadron 3de reg. huzareu te Leiden, wordt gedurende de vooroefeningen en do divisie manoeuvre van dat regiment by do veld eskadrons gedetacheerd. Aan bet eindexamen van het R.-K. Gym nasium te Katwyk namen 6 leerlingen deel. Daarvan slaagdon voor A: J. van Berckol van Scbeveningen, J. de Hoog, van Amster dam, G. van Oppenraay, van Amsterdam, A. Stael, van Grave; voor B: W. van Haaren, van Amsterdam. Beroepen is naar de Gereformeerde kerk te Noordwyk ds. R. W. de Jong te Ter- neuzen. Met hot oog op den veldarbeid heeft het gemeentebestuur van Ocgstgeest besloten do verloven aan leerlingen der lagore scholen in de gemeente uitsluitend te rorloenen van 11 Juni tot 31 Augustus. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses von Wied was heden van den toren, van openbare gebouwen en uit verschillende particuliere woningen to 's-Gra- venhage de vlag ontplooid. De Nederl. Indische Exploratie Msat- schappy heeft besloten tot terugbetaling van 60 pCt. De heer J. Hoogenraad, thool. oand. te Schevcningen, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Lei- muiden. Bij de gisteren door B. en Ws. van Delft gehouden aanbesteding van het bou wen van een concertzaal onz. op Stads Doe len waren ingekomen 17 biljetten. Minste in schrijver: Kroninburg en Bosoh, te Delft, voor 44,689. De begrooting was f 46,500. De gunning is aangehouden. Met de Rotterdamschc kermis zal het we der onder bestuur va nden heer J. Mulder gevormde gezelschap het seizoen oponen met eon Rottordamsohe Revuo, „R-ottcrdam ia rep on roer," waarvan de vier Rotterdam» sche standbeelden, Erasmus, Hegendorp, Tollens on do Hollandsohe Maagd, de hoofd personen zullen zijn. Vier stadgonooton heb ben deze vier beelden aan het praten en bo* wegen gebracht (N. J{.- Ct.) Naar men verneemt, zal hot Tweede Kamerlid jhr. mr. J. J. Pompe von Meor. dervoort, kantonrechter te Goes, dio, zooals gemeld is, het voornemen heeft tegen Novem ber uit laatetgenoemdo betrekking eervol ontslag te vragen, dan nabij 's-Gravcnhagt gaan wonen. Hierdoor zal een vacature in de Staten van Zeeland, waarvan hij mod6 lid is, voor Goes ontstaan. Do hoer Porapo heeft con ruim 40-jarige loopbaan achter zich. Hij was kantonrechter te Thoion, Sluis, Goes, daarna roohter te Goes en Middelburg, en sedert 1890 weder kantonrechter te Goes. Bij het Notarieel Staatsexamen cijn ge slaagd voor het eerste gedeelte do heeron F. van der Poe3t Clement, te Poortugaal; B H. Keler, te 's-Gravenhage; J. C. van Heit» von, te Amsterdam, on G. Lammoréc, to Steenbergen. Tweede gedeelte. Geslaagd do heeren J. van der Borgh, te Stad-Almiloo; G. D. O. Alewink, te 's-Gravenhage; O. Nolst, to 's-Hertogenbosch; B. P. de Groot, te Gie- sondam; H. O. Itt-mann, te Goes. De minister van marine brengt in do „Staatsct." ter kennis van belanghebbenden dat de tengevolge van het in-werking-treden van het Kon. besluit van 22 Juli 1895 n. 3* uit Hr. Ms. zeedienst ontslagen stuurlieden met den graad van sergeant on korporaal, voor zoover zij niet voor den zeedienst wer den afgekeurd wegens ziels- of lichaamsge broken, na gonecskundig geschikt bevonden te zijn, vóór 1 Juli 1903 woder kunnen wor den aangenomen in don graad, we. dooi hen bij het verlaten van den dienst werd be kleed, cn op het traktement en de soldij zoo als die zijn vastr;:steld voor de nog in diens, zijnde stuurlieden. Het afleggen van oen examen wordt van hen niet vcreischt, indien zij de zeedienst op den datum van hun aanmelding niet langer dan vier jaren geleden verlieten. De volgorde in de verschillende rnngon zal voor hen, die weder in dienst komen, worden geregeld onderling naar de rangorde zooals die bcetond vóór de opheffing uar qualitoit van stuurman, cn ten opzichte van de nog in dienst zijndon, daar beneden; waarbij do in en buiten het vaste korps zijnde onderoffi cieren als afzonderlijke categorieën worden beschouwd. De vroegere diensttijd telt na het in wer king troden van do Pensioenwet voor de zee macht van 1902 mode bij de oerokoning vm hot pensioen. Men schrijft aan het ,,A. H.": Gisteren werd con verdienstelijk man, con nuttig burger, grafwaarts geleid, aan wiens welbe steed leven door een noodlottig toeval een einde werd gemaakt. Bij zijn poging te Am sterdam om een bejaarde dame, die van een in beweging zijnde tram wilde stappen, te redden, deed de heer I. M. van Lier een zoo ernstig letsel op, dat hij na een ziekbed van ongeveer twee maanden overleed. Do ver scheidene, een 37-jarige jonge man, had dch in verschillende betrekkingen, o.a. als pro- tocoleerend secretaris van de Paradijslogo der Independent Order of Odd-Fellows en als bestuurder dor Godsd. Vereeniging „Chinoeg-Hanóarim", door zijn ongewone menschenlictde, hulpvaardigheid en vrien- Slechts etn enkelo scheen kalm te blijven i>ij deze paniek: Konrad Rott. Tegonover al ilo hem gedane vragen, wat in do crisis van bet verdrag zou worden, wat er nu waar bet kapitaal van honderden menschen op bet spel stond gebeuren zou, bewaarde ihij een ijzeren kab. to, die bijna op heime lijke bevrediging geleek, en snel besloten, ^verzekerde hij, dat het ecnige middel, om fde handhaving van hot verdrag te waar borgen, was persoonlijke tegenwoordigheid te Lissabon. Het scheen bijna, alsof hij al (lang op een gezonde aanleiding gewacht had, om zich aan zijn Duitsche bewakers te Jmnnen onttrekken, althans de beslistheid, waarmede keurvorst August I en Hans Har ren onmiddellijk op de olausule van het con tract wezen, volgens welke Rott voor de af levering van „den laatsten zak peper" Duitschland niet verlaten mocht, wees op een dergelijk wantrouwen. In alle bij de speculatie betrokken steden begonnen nu opgewonden besprekingen, tonder dat men een uitweg vond. Nu ver scheen cp zekeren dag een deputatie uit Frankfort a. M. te Dresden, aan het hoofd waarvan niemand minder dan Sebald jBcheufelin stond en uit naam van alle ITrankforter belanghebbenden voorstelde, Konrad Rott onmiddellijk naar Lissabon te jenden, opdat hij daar op de pepervoorra den, als zijnde hun eigendom, beslag zou ieggen; doch hij mooht niet alleen gaan; voor de goede behartiging van hun gemeen schappelijke belangen moest een afgevaar digde mee. Hij zelf, die bijna zijn geheele vermogen aan Rott toevertrouwd had, was bereid, mee le gaan. Sebald Scheufelin's voorstel werd na een niet al te lange bespreking aangenomen, en behalve de heer Sebald werden nog tien jongero kooplieden uit Dresden, Leipzig en Frankfort a. M. bereid gevonden, zich met Rott te Antwerpen in te schepen voor de reis naar Lissabon. Onder hen bevond zich als gevolmachtigd 2 van den keurvorst George Harren, tot wiens grooto vreugde ook donna Juana na een lange ruggespraak met haar vader verklaarde, dat zij niet van hem kon scheiden. Zij had heimwee naar haar zonnig geboorteland en wilde het, voordat zij George voor altijd in Duitsch land toebehoorde, nog eenmaal weerzien. Minder aangenaam evenwel werd George door een tweede bewijs van aanhankelijk heid verrast. Ook zijn energiek nichtje, dat hij sedert zijn verloving bijna geheel verge ten had, stond er op, haar ouden vader, als hij zich nu eenmaal aan het gevaar der grootc zeereis wilde blootstellen, op het schip te volgen. Na eenig verzet had dan ook vader Sebald, die zijn logement aan een broeder toevertrouwde, in het onveranderlij ke besluit van Kathe berust, en zoo kwam dan in September het uit veertien perso nen bestaande reisgezelschap te Antwerpen samen, III. Het was een öiet zeer betrouwbare brik, waarmede Konrad Rott en zijn reisgezel schapschap op een der laatste Septemberda gen in zee staken. Rott had het vaartuig van een Ncderlandschen scheepsbouwer Van der Nael gehuurd, cn het behoorde tot die zwak ke en gebrekkige schepen, waaraan, zooals dc kroniek zich uitdrukt, „geen voorzichtig mensch zich meer moest toevertrouwen zon der vooraf zijn testament gemaakt en een schenking voor zijn zieleheil gedaan to heb ben." Zoo was het te verklaren, dat Sebald Scheufelin den eigenaar der brik, die zelf het commando op zich genomen had, liet roepon en zijn bezorgdheid te kennen gaf. Van der Nael trachtte haar weg tc nemen met de opmerking, dat hij zijn eigen leven niet op het spel zou zetten, als hij de zee waardigheid zijnor brik niet kon ver trouwen. Ook scheen inderdaad de bezorgd heid der niet^deskundigo binnenlandsbewo ners ongegrond geweest te zijn, want de reis liep bij gunstigen wind snel en zonder ongeval van stapel, zoodat men reeds na verloop van een week het Kanaal gepasseerd had en al in den Atlantischen Oceaan zeilde. Toen men het kleine Bretonsche schier eiland Quibcron naderde, dat zich eenige zeemijlen van Auray in de zee uitstrekt, trad er eensklaps windstilte in, en het sohip lag dagen lang onbeweeglijk op het water. Niet beter ging het een Portugcesch vrachtschip, dat op eenigen afstand van de brik in het zicht kwam en direct bij zijn verschijning door Rett met groote belang stelling werd gadegeslagen. Niemand koer' .-rde eenigen achterdocht, toen Rott op zekeren dag een dor beide boo ten liet uitzetten en door Van der Nael be geleid naar het Portugeescho vrachtschip voer, om zooals hij vo -gaf bij dc Por- tugcesche schippers informaties omtrent den stand van zaken te Lissabon, in te winnen. Toen Rott met Van der NaA na eenige uren terugkeerde, blonken zijn oogen van opgewondenheid, en niet dan in afgebro ken woorden vermocht hij het bericht medo te declen, dat do bezorgdheid zoo goed als geweken was. Filips II van Spanje, zoo had de kapitein van het Portugecsche vrachtschip voor zijn vertrek vernomen, trok zijn aanspraken op den Portugceschen troon terug, en de grijze oud-oom van Scbastiaan, die als een eerlijk man bekend stond en geen vroeger gesloten verdrag verbreken zou had den troon beklommen. Groote vreugde maakte zich bij dit be richt meester van do beklemde gemoederen, en Konrad Rott's voorstel, de blijde gebeur tenis door een feestje to vieren, vond algc- meene instemming. Konrad en Juana had den, toen de avondschemering inviel, zeiven de regeling op_ zich genomen. De scheeps- tenten leverden het beste, wat er te krijgen was, en de schoone Juana vulde telkens op nieuw den beker met rooden, krachtigen wijn, dien Konrad Rott onoph udelijk liet aanrükkc Middernacht was reeds lang voorbij, toen de scheepsgenooten lnet zware hoofden naar hun kooien wankelden. Op het dek was het doodstil geworden, alleen Katho Scheufe lin, die niet aan het feest deelgenomen had, bevond zich nog op het achterdek en 6tond tegen de borstwering geleund in de duister nis to peinzen. Zij verschrikte, toen eens klaps de valreep zachtjes neergeslagen werd naar de boot, die aan stuurboordzijde van het schip in het water schommelde, en direct daarna een mannelijke gestalte op haar boe- trad. Zij herkende Van der Nael. Hij had eensklaps hcur band gegrepen en haar door teekens beduid, zich stil te houden. „Volg mij onmiddellijk in de boot", beet hij haar toe, „ik zweer u bij alles, wat u heilig is, het geschiedt in het belang van u en uw landgonooten. Nog eer het morgen wordt zult gij van den korten tocht naar do kust van Quiberon aan boord teruggekeerd zijn." Was het de uit zijn trekken cn do uit den toon zijner woord6U hoorbaar verschrikke lijke en gebiedende ernst, dio haar willoos deed gehoorzamen, of verlamde het somber voorgevoel, dat in dit uur iets verschrikke lijks voorbereid werd, haar eigen vrij be sluit genoeg, zij liet het begaan, dat Van der Nael haar als een kind in dc boot droeg. Door zijn stille riemslagen dreef dc boot naar de kust van Quiberon, cn eerst, nadat do brik ver achter hen lag, weck de verlam mende verdooving, die haar tot nu toe belet had te spreken. Doch eer nog dc tot Van dzr Nael gerichte vraag over haar lippen kwam, was deze weer begonnen te spieken. Wat Kalhe nu vernam, deed haar het bloed in de aderen stollen. Van der Nael vertelde haar, dat Rott hem in Antwerpen opgezocht cn, daav lnj hem van vroeger kende, onomwonden in zijn voornemen inge wijd had. Zijn brut.ial bedrog, zoo had nij Van der Nael verklaard, begon op het oogen blik, waarop hij zijn factor Garcias dall Horto met geld der Duitschcrs zoo het heette naar koning Scbastiaan zond. Geen penning had den koning bereikt, zijn mede plichtige had volgens afspraak het geld in veiligheid gebracht en vervolgens niet uit do koninklijke magazijnen, maar uit de twecdo hand do scheepslading peper gekocht, door welker aankomst n de speculanten ver trouwen wilde inboezemen, totdat Konrad Rott gelegenheid zou vinden te ontsnappen. LSlot volgt.) DA&BLAD.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1