Uit d9 „Staatscourant," Gemengd Nieuws. gavo verschijnen van dr. Sfeoefefs „Neder landsche Spreekwoorden, Spreekwijzen, Uitdrukkingen en Gezegden." Deze verkorte editie zal voornamelijk uitdrukkingen en ge zegden 'bevatten welke om de een of andere reden, als beteekenis, oorsprong, afleiding of verbastering,^vermelding verdienen tevens is voor zoover dit mogelijk was de Fransche, Duitschc en Engelsehe vertaling er bij gege ven. Aan den steiger van het Wandellioofd .Koningin Wilbelm&ia" to Scheveuingen word gistoravorul naDgolegd door hot Duitsclie Dorlogs derêche torpedo-vaartuig „Sloipner", hetwelk o. a. den Duitschen gezant by one Hof graaf De Pourtalès en gemalin aan land zette. Hot Paviljoen was gepavoiseerd. De „SJeipner" vertrok verder in de richting naar IJmuiden. Voorts ankerde ongeveer ter zolfdor t\jd op korten afstand van het Wandolhoofd het Noderlandsche Politiovaartuig op do visschery Argus", wolks commandant met oen sloep naar do Pier word gerooid en daarna weor mar boord terugkeerde Gisteren zijn te 's-Gravenhage aange vangen de besprekingen tusschon de verte genwoordigers van verschillende buitenland- echo spoorwegmaatschappijen ever de rege ling van tarieven en spoorwegdiensten. Een dertigtal gedelegeerden nemen aan de con ferentie deel. Heden werd een tweede bijeen komst gehouden. Door de arrondissemcnbs-rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeve ling: mr. W. F. BGijleveld, advocaat, pro cureur en rechfcer-plaalsvervanger in de ar- rondissomcnts-rechtbank te Amsterdam; mr. ;W, A. van Woudenbeg Hamstra, substituut- griffier bij de arrondissemcnts-rcchtbank te Amsterdam, en mr. F. M. C. E. Kdksraa, kantonrechter te Tolen. Te Gent is een Nederlandsche opera gesticht door den heer Wannijn, bestuurder van den schouwburg van Gent. Bij de ope ningsvoorstelling wordt gegeven ,.De Bruid der Zee", van Jan Brockx. f .V. v d. D.) Het stoomschip „Koning Willem H", van Batavia naar Amsterdam, is 26 Juni Dunge- noss gepasseerd; do „President" (thuisreis) arrivoerde 24 Juni te Marseille; de „Rostoc-k", van Java naar Amsterdam, passeeide 26 Juni Gibraltar; do „Ryndam" vertrok 26 Juni van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Sindoro", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 26 Juni van Marseille; de „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 26 Juni van Mar seille; de „Titan" arriveerde 26 Juni van Kopenhagen te Neufahrwasser; de „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 26 Juni te Suez; do „König" (thuisreis) pas eeerde 25 Juni Aden. Al feu. In de vergadering van het comité ter bevordering van de spoedige totstand koming van het spoorweg-pian der Holland- Bchc Electrische Spoorwegmaatschappij is besloten aan Gedeputeerde Staten van dit gewest mede te deelen dat hot aan1 het comité gebleken is, dat de oorzaak, dat nog geen be gin van aanleg van heb traniwegneb is waar genomen, is te zoeken in het streven der H. E. S.-M. om nog wijzigingen te mogen aanbrengen in het plan, die echter uitslui tend Noord-Holland betreffen en dat ge noemde maatschappij bereid is een aanvang to maken mot den aanvang van de oostelijke lijn (AmsterdamAlfcn) en daarna met dc dwarse lijn (HaarlemNieuwersluis), wijl mogelijke veranderingen in het plan, waar voor subsidie word verleend, geen invloed kunnen hebben op deze lijnen. Voorts wordt aan God. Staten verzocht, om de pogingen van de H. IJ.-S.-M. om nu reeds een aanvang te maken mot dén aanleg, te willen steunen en als het gewenscht voor komt aan Gcxleputecrde Staten van Noord- Holland cn Utrecht te verzoeken om dc uit voering tc willen bespoedigen. Noonhvyk-Biniion. Do heer O Hondriks, onderwijzer aan da openbare school alhier, is, met ingang van 1 September, in geiyke be trekicing bonoemd aan de school voor m. u. I. o. te Maarssen (hoofd de heer R. Zuidoma). Zcgwaard-Zoetermeor. Eindeiyk zal in de vacature van postbode alhlor worden voorzien door de benoeming van J. Smit, postbode te Kinderdijk, met ingang van I Juli a. s. Kon. besluiten. Benoemd tot officier van justitie bij dc rechtbank te Leeuwarden mr. J. K. H. Enderlcin. thans officier te Heerenveen; tot ambtenaren bij het O. M. bij dc kantongerechten te Rotterdam, mr. J. J. van Riemsdijk Krecnen, en bij het kanton gerecht te 's-Gravenhage mr. J. Bake, thans te Amsterdamtot subst. -griffier bij de rechtbank te Roermond mr. J. H. G. Jorrits- ma, thans adv.-proc. te Hilversum; tot grif fier bij het kantongerecht to Schoonhoven mr. J. Klein, O.-I. rechterlijk ambtenaar met verlof, tijdelijk verblijvende to Amster dam. Ingetrokken op verzoek de benoeming van D. Westra tot notaris to Stadskanaal en als zoodanig benoemd P. Engwirda, oandidaat- notnri8 te Arum. Op verzoek eervo lontslagen L. van Aar dende, commissaris van politie te Vlaardin- gen en commissaris der Rijkspolitie. Verheven in den Nederlandsche adel, mr. J. P. F. van der Mieden, heer van Opmeer, te Middelburg, mei} allo mannelijke en vrou welijke afstammelingen met de praedicaten jonkheer en jonkvrouw. Eervol ontslag verleend op verzoek, met ingang van 1 Juli, aan den opzichter bij 's Rijks kustverlichting te IJmuiden, L. E. de Weerd. Benoemd: tot tweeden klerk bij het minis terie van liinnenlandsche zaken, met ingang van 1 Augustus, A. Wicrts va-n Coehoorn, te Nijmegen. Erkend en toegelaten als consul-generaal van Denemarken te Rotterdam, dc heer M. J. C. Th. Clan. Herhalingsoefeningen. De minister van oorlog heeft goedgevonden te bepalen: lo. dat van de verlofgangers van de militie te land in den loop van 1902 voor herhalings oefeningen onder de wapen zullen worden ge roepen zij, die behooren tot de lichtingen en de korpsen op den bij deze beschikking be hoorenden staat vermeld, en dat die oproe ping zal geschieden, voor den tijd op bedoel den staat aangegeven 2o. dat de verlofgangers voor wie de op komst op een Maandag is gesteld, indien zij gevestigd zijn in gemeenten, van waar zij niet in één dag-hun garnizoen kunnen be reiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald, op marsch behoeven te begeven en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij het korps zullen moeten aan komen 3o. dat de Israëlitische verlofgangers, voor wie de dag~ van opkomst op een Zaterdag is gesteld, zich eerst den Maandag daaraanvol gende naar hun korps behoeven te begeven. R ijks-post -.paarbank. In verband met het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 (Stebl. No. 88), ge wijzigd en aangevuld bij de wet van 20 Juli 1895 (StsbL No. 1-35), wordt ter algemeene kennis gebracht, dat gedurende de maand Mei 1902 zijn ingelegd en terugbetaald de na volgende bedragen Inlagen4,487,734.83 1/2 Terugbetalingen (waaronder 30.547.58 wegens aankoop van inschrijvingen in een Grootboek, obligation of certificaten van inschrijving 3,929,384.36 1/2 Meer ingelegd dan terugbe taald f 558,350.47 Aan het einde 'der maand April 1902 was ten name van de verschillende inleg gers ingeschreven 94,068,033.14 zoodat op uit. Mei het tegoed bedroeg --95,226,383.61 In den loop der maand zijn 10,452 nieuwe boekjes afgegeven en 3992 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 928,670 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Mei is voor een bedrag van 984,576.41 1/2 aan inschrijvingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obigatiën ten laste van dén staat of certificaten van inschrijving ten behoeve van 1272 inleggers aangekocht. Kamers van Ai beid. Bij verschillende Koninklijke Besluiten zijn opgericht Kamers van Arbeid, waarin vertegenwoordigd zal zijn het bedrijf der bloembollenteelt en wek lo. Voor de gemeenten Beverwijk, Assen- delft, Wijk-aan-zee-en-duin, Heemskerk, Uit geest, Castricum en Liraracn. De zetel der Kamer is gevestigd te Beverwijk. 2o. Voor dc genieenten Haarlem, Schoten, Velscn, Haarleuiir.exliede en Spaarnwoude, Heemstede, Beimebroek en BloemendaaL Dc zetel der Kamer ia gevestigd te Haarlem*. 3o. Voor de gemeenten Hillogom, Lissc en Noordwijkevhout. De zetel der Kamer is ge vestigd te Rillegom. 4o. Voor de gemeenten Sassenheini, War mond, Oegstgecst, Rijnsburg en Noordwijk. De zetel der Kamer is gevestigd te Sassen heini. lïofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen vaai Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie weken, ingaande op Vrijdag 27 Juni 1902, wegens het overlijden van Zijno Majesteit Koning Albert van Saksen. (Sts.-Ct.j Krugcir belasliiigpliciiti^. Ter motiveermg van haar bericht, dat presi dent Kruger door zyn aanslag in do bolasting to Utrecht blijkbaar niet meer als Staatshoofd, maar als gewoon burger boschcuwd wordt, morkt het „N. v. d. D." hot volgende op: In de artikelen 256 dor Gemoontewot en 34 der wot op de Personcele Bolasting en art. 11 der wet op do Vermogensbelasting, wordt aan bepaalde personen gezanten of andore vertegenwoordigers van vreemde rnogenhoden, consuls, enz. uitdrukkelijk vrijstelling ver leend. Deze vrydom berust op volkenrechteiyke rogols en is een uitvloeisel van fictie der exterritorialiteit, krachtens welke de represen tanten van Staten niet onderworpen zyn aan het gezag van een vreemden staat, waarin zU zich ophouden. Bevindt zich het hoofd der Regeering op hot gebied van eon anderen Staat, dan wordt hy beschouwd als onttrokken aan het daar heerschendo territoriaal recht. Een gevolg daarvan is onder meer, dat hy vry- gesteld is van directe belastingen (grondbe lasting niet). Hy behoort evenwel erkend te zijn als Staatshoofd heeft die erkenning op- gohouden, dan treedt het territoriaal recht weer in vollen omvang op en wordt dus het gewezen Staatshoofd belastingplichtig evenals alle andere onderdanen van den vorbiyfstaat. De tentoonstelling van afgo- sneden bloemen van Paeonia's, ter opnaam- 8telllng uitgeschreven door de afdeellng Oegst- geost on Omstreken van de Alg. Ver. van Bloembollencultuur georganiseerd in „Zomer- lust" alhier, mag uitstekend geslaagd genoemd worden. Door 20 verschillende firma's werden ongeveer 500 stuks ingezonden. Als zeer be- langryk kunnen genoemd worden de inzon dingen van E. H. Krelage 8c Zn. te Haarlem, Wezelenburg en Staesen te Leiden, Gebrs. De Graaf te Leiden, C. G. Tubergon te Haar lem, Gebrs. Segers te Lisse en anderen. Het geheel levert'een zeer traaien aanblik, daar de bloemen byna allen van uitstekende qualitoit z(|n. Een bezoek aan deze tentoon stelling kan dus ten zeerste worden aanbe volen aan liefhebbers vaa bloemen. Om van het schoonste te genieten, is het geraden met een bezoek niet te lang te wachten. Leiden is alweer een aantrekke- lykheid ryker geworden. Door don eigenaar van ,'t Posthof' namelyk ie een weg van af de Poelbrug naar den Maredyk voor hot publiek verkeer opengesteld. Over eon aardig landpaadje langs de heldere. Poelwotering, kan men thans van af den Maredyk „'t Posthot" en den Rijnsbcrgerweg bereiken. Het bohoeft wel niet gezegd te worden, dat de nieuwe weg alleen is opengesteld voor bezoekers van „'t Posthof'. Een woord van hulde past hier aan den ondernemenden eigenaar van „'t Posthof', die reeds zooveel deed tot bevordering van het verkeer in en de verfraaiing van onze stad. Hedenmorgen had in de Doelen- kazerne alhier een garnizoensinformatie plaats in zake de korporaals D. S. en P. FF. van het depot-eskadron 3de regiment huza ren beschuldigd van diefstal. Iemand te Zoeterwouda is in het bezit van 2 bunsings, pas geboren, die gezoogd worden door de huiskat De heer Meerburg, ree der te Katwijk-aan-Zee, heeft bericht ontvangen, dat zijn logger „Adiiana", schipper B. van der Plas, op de thuisreis is met 5 1/2 last haring, zijnde de vangst van twee zijner log gers, welke 5 Juni van Katwijk waren ver trokken. In den afgeloopen nacht is door een dakvenster ingebroken in de drukkerij der firma Mouton, te 's Gravenhage. Aïïea is opengebroken, doch slechts 1.20 uit de post zegeldoos wordt vermist. In hat openen der brandkast is men niet geslaagd. De inbrekers lieten niets anders achter dan een groote boor, terwijl overal kaarsvet werd gevonden. De politie doet onderzoek. Gisteravond had dicht b ij het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage een spoorwegongeval plaats dat betrekkelijk goed is afgeloopen, daar alleen materieele schade tc betreuren is. De personentrein van Amster dam, welke te 9.4-1 daar moet aankomen, is op een paar honderd meter vóór de overkap ping van het station op een wissel ontspoord. Alleen de locomotief geraakte uit de rails, dank zij het rijden met verminderde snelheid en het spoedig met alle kracht remmen. Dc locomotief stond geheel op zijde, en heeft zich aan den ecnen kant tot over de wielas- sen in den grond gewerkt. De machinist en de stoker bleven ongedeerd op hun machine en voor zoover bekend heeft ook geen van de reizigers, die zich in de 3 personenwagens be vonden, letsel bekomen. Ten gevolge van het ongeval, ondervonden opvolgende treinen eenige vertraging in aankomst, omdat van een zijspoor gebruik moest worden gemoakt. De Haagache rechtbank veroor deelde hedon den reiziger in naaimachines, destyds wonende te Hof van Delft, wegens verduistering van door hem in zijn betrekking ontvangen golden tot 4 maanden; den jongeman in Den Haag, ter zake van verduistering; van rijwielen, tot 0 maandende twee jongens, die te ScheveDingen uit een tentje aan het strand snuiateryen stalen, tot 3 maanden; den man, die op de Beestenmarkt in Den Haag moedwillig eonige glasruiten intrapte, tot 14 dagen; don man, die te Oudshoorn eonige kippen stal, tot maanden; denman, dio to Zoeterwoudo zUn neef in het oor beet, tot 14 dagen en den broer van dion mishan delde die den oor-byter een pak slaag gaf, lot 7 dagen. Met vernietiging van een vonnis dor Middelburgsohe Rechtbank veroordeelde het gerechtshof te 's Graven hage heden twee landbouwers uit Wemeldinge wegens bedrei ging met zware mishandeling respectievelijk tot 3 booto sub. 1 dag hechteuri on S dagen gevangenisstraf. Bevestigd werd de viyspraak van oen koffie- hnishouder uit Noordwijk, van den hem ten laste gelegdon diefstal van bloembollen. Behoudens den thans bovolen aftrek dor ondergane preventieve hechtenis weid beves tigd1 de veroordeeling van een jonguionsch uit Koudekerk tot 2 jaar gevangenisstraf wegens mishandeling met doodeiykon afloop door het toobrengen van eon messteek in don rug van een persoon dio naar zyn meening'zy'n meisje kuste. Do persoon uit Naaldwijk, die een veld wachter f 1 had aangeboden om hem te be wegen geen proces-verbaal op te maken van een jachtovertreding en daswege was ver oordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf, werd, met vernietiging van het vonnis der Haag- sche rechtbank wegens een vormgebrek, ver oordeeld tot f 25 boete, subs. 25 dagen heohtenis, met verbeurdverklaring van den in beslag genomen gulden. Gistermiddag is. b rj den vu a r- toren aan het strand te Scheveningen een 12-jarig knaapje, zoontje van een te Sche- veningen wonenden wagenmaker, bij heb ba den in zee verdronken. Tc Edinburg is eergisteren een zonderlinge moord gepleegd. Professor Ivison Macadam was in zijn chemisch labo ratorium met zijn assistent bezig een proef te doen. De professor zou dien dag met een brigade vrijwilligers, waarvan hij kolonel was, voor de kroning naar Londen vertrek ken en was reeds in uniform. Daar kwam een portier met eon geweer binnen en schoot achtereenvolgens op den professor en den assistent. Het was een bekend goed schutter en beide slachtoffers werden gedood; de pro fessor stierf dadelijk, de assistent na een paar uur. Er waren eonige studenten in de zaal en die liepen hard weg. Een broer van den professor hield zich goed en zeide tot den portier: ,,Je hebt nu kwaad genoeg ge daan, geef mij nu dat geweer." En de man deed het. Hij beweert zich te hebben willen wreken over een standje, dat hij van den pro fessor gehad had. Weerbericht van 27 Jnnl. (Vfti. hoi ICon. M'-tvoroIoglsch im.lltuul tc Clrocbt.) Verwachting: Zwakke wind. Licht bewolkte lucht. Droog en warm weer. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden. Geref. Kerk Heerengracht. Zondag voormiddag te 10 en namiddag te 5 uren, ds. J. Holster. Buitengewone collecte voor de Kerk. Zoeter woud e. Zondagavond te half zeven, d6. La Grand, van Woubrugge. De ziekte van koning Eduard. Laffan meldt uit Londen aan de „Vossi- sche Zeitung": Ondanks de vage bewoordingen van het of ficieel© bulletin, is het niet mogelijk, de hcop op een gunstig verloop der ziekte van Koning Eduard te doen groeien. Het groote publiek is natuurlijk geneigd de mededeelin- gen der artsen gunstig uit te leggen. De pers vermijdt, ten gevolge van het ernstig streven der hofdignitarissen, de pnbliceering van verontrustende vermoedens. De lezors van het officieuze bericht aangaande de ope ratie zien daarom dikwijls niet, dat het een eisch was, een deel der ingewanden zelf te verwijderen, en dat, wanneer de Koning ook ai deze crisis doorstaat, een tweede ern stige operatie noodig zal zijn, die gedaan zal moeten worden, zoodra de toestand van den Koning dat toelaat. De beroemde chirurg professor dr. Lister nitte zich (25 Jimr) tegenover ee nvrïend al dus: ..De operatie was het ernstigste, waar aan een man van leeftijd en in den toestand van den Koning kan onderworpen worden." Het bureau Laffan is in staat mede te dee len, dat de artsen nauwelijks dc hoop op herstel van den Koning koesteren. Wat zij deden, kan al6 een uitersten stap aange merkt worden, daar het nalaten der operatie een zekeren dood binnen 48 uren zou betec- kend hebben. Het gebruik van het operatic mes liet altijd nog de mogelijkheid, het le ven van den Koning te redden of althans te verlengen. Zij beschouwden het als hun plicht, deze kans waar te nemen. Do Londensche correspondent van de ..Ma- tin" zegt evenwel dat de geneeshecren des Konings na een consult van twee cn een half uur het nog niet eens waren over de nood zakelijkheid van een operatief ingrijpen. Ten slotte werd met 4 stemmen tegen één tot do operatie besloten. En toen ze geschied was erkenden alle geneeshecren eenstemmig dat bij uitstel van de operatie de Koning waarschijnlijk in den namiddag zou zijn be zweken. Pro'essor dr. Lisier. Ook uit andere, hoewel buitenlandschc bron wordt dit bericht bevestigd; men gaf daar den lijder geen 48 uur leven meer. De operatie bracht echter aan het licht, dat de toestand der aangetaste deelen ergcT was dan men eerst had gemeend. Het abces namelijk kwam tot stilstand en een algemee ne bloedvergiftiging ontstond daardoor niet. Maar het is zeker, dat een algeheele gene zing niet door een enkele operatie kan wor den verkregen. Het gevaar ligt thans daarin, dat ieder oogenblik zich nienwe complicaties kunnen voordoen. Het British Medical Journal" verklaart: „Do verbetering in den toestand van den Koning sedert de operatie is bevredigender dan men durfde hopen; Zijne Majesteit is geenszins buiten gevaar, maar er zijn tot op dit oogenblik nog geen ongunstige verschijn selen. Indien de verschijnselen blijven zoo als ze tot dusver geweest zijn, kan men hopen dat de Koning er boven op zal komen. „Het gezwel was het gevolg van een van die ontstekingen die men niet kan verklaren, maar die dikwijls voorkomen in de buurt van het wormvormig aanhangsel, en was geens zins te wijten aan een organische ziekte van ernstiger aard, zooals een kwaadwillig ge rucht verzekerd heeft. Wij hebben het recht om te zeggen dat er, tot nu toe, geen com plicaties zijn en dat, als deze er niet bij ko men, de Koning zal kunnen herstellen en nog lange jaren leven." Verder deelt het blad mede dat de vijf geneesheeren en chirurgen eenstemmig van oordeel waren dat de operatie noodzakelijk was. Het consult begon om tien uren 'soch- Sir Frederick Treves, die de operatie op koning Eduardko.efL uitgevoerd tends ea om halfeen deed Sir Frederick Tre ves de operatic. Het gezwel, dat geleegd is, zat erg diep en was zeer groot. De stoffen die het bevatte, waren in ontbinding. De „Lancet" schrijft: ,,De geconsulteerde chirurgen waren eenparig van meening dat alle uitstel hot leven van den Koning in ge vaar zou hebben gebrachtD: insnijding van den operateur was vier en een halven Engelschen duim diep en men haalde uit het. gezwel vergane etter op. Twee buizen met een groote doorsnede dienden om de holte te 1^ digen. Daarna werd zij behandeld met jodo< form-gaas. Er was geen enkel kwaadaardig symptoom" Verder bevat de „Lancet" een artikel van Sir Frederik Treves over appendicitis^ waarin hij zegt dat deze ziekte een zuiver* peritonitis is. Bij chronische appendicitis is dc sterfte maar 5 percent. Zoodra er re den is om de aanwezigheid van etter fee ver' moeden, moet men operatief ingrijpen. De Londensche correspondent van hel ,,Hbl." schrijft: „Zooeven sprak ik iemand die de vorigt week zijn zoon door sir Frederik Treves wa gens perityphilitis liet opereeren. „Vóór de operatie zou plaats hebben vroeg de vader aan den beroemden chirurg hoeveel de sterfkansen voor zijn kind waren en sii Frederik antwoordde dat bij een jongen man van 22 jaar, als deze, met een goed sterk en door en door gezond lichaam, die kansen 40 pet. waren. „Men kan dns zelve nagaan welk groot go- vaar de Koning loopt. In de City loopen do meest onrustbarende geruchten en er wordt beweerd dat de lijder hard achteruitgaatdo bulletins zijn trouwens uiterst voorzichtip gesteld en men vermoedt dat heden wel dui-, delijker nieuws zal volgen. De sluiting de, bank op Donderdag en Vrijdag gaafc namelijk door en zoodoende is een paniek niet waar schijnlijk. Een vrij ongunstig bericht bevat de Berlijnsche „Lokalanzeiger." Dit blad laat zich uit Kopenhagen seinen dat dc Deen- schc kroonprinses van haax gemaal bcrichl ontving dat 's Konings toestand hopeloos is. Dit bericht wint aan beteekenis door de mcdedeeling dat prins Heinrick van Prui sen, evenals Keizer Wilhelm 's Konings eigen neef, voorloopig niet uit Londen zal vertrekken, daar de Koning den wcnsch heeft te kennen gegeven, dat zijn naaste bloedverwanten iu zijn nabijheid zullen bl ijven. Merkwaardig is nog dat volgens een an der buitenlandsch blad dc Koning zelf wei nig hoop heeft- op herstel. Hij zou voor d« operatic verklaard hebben, dat hij van dit» ziekbed wel niet zal opstaan. Volgens de „Times" hoopt men in de om geving des Konings dat do kroning in Augustus zal kunnen plaats hebben. Do ge neesheeren achten dit niet onmogelijk. Ech ter overweegt men nog of het dan niet be ter zou zijn de kroning uit te stellen tot na dc zomer-vacanties, dus tot September of October. lijfarts van koning Eduard. Voor de verzekering, dat do koning nog een maand zo.u leven, betaalde men gisteren bij Lloyds vijftig guineas premie op de honderd. Indien de „New-York Herald," die zich een fort maakt van de publicatie van ge beurtenissen in high-life-kringen, eenig ge loof verdient,dan zou een van Engelands peer's, die dagelijks met de hofhouding van Buckingham-palaoe in aanraking komt, een dépêche naar Washington gezonden hebben, om de regeering der Amerikaansoho Unie zich op het ergste voorbereid te doen houden. Verder zou het onmogelijk zijn iemand uit hot paleis, aan wiens opinie eenig gewicht gehecht mag worden, te ontmoeten, die des Konings toestand-niet hoog ernstig acht, en dat den inhoud der officieele bulletins ten spijt, die spreken van een voortdurende be terschap. Zoo liep gisteren het gerucht, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag de toe stand plotseling zeer verergerd zou zijn. Wat hiervan is, zal misschien eerst bekend wor den als het gevaar geweken is... of een nade rend einde met zekerheid verwacht wordt. Eerst gisteren, Donderdagavond meldde het bulletin iets omtrent de lichaanis-tempera tuur. De crisis werd Donderdag tegen 12 uren ongeveer verwacht. Welke w.rde aa dit bull tins mag ge hecht worden, blijkt echter uit de volgende mcdedeeling van den correspondent van ge noemd blad, die gelooft, door haar publica tie geen onbescheidenheid te begaan. De par-^ ticuliere secretaris des Konings, Sir Fransis Knollys, moet Woensdagavond do vertegen woordigers van bijna alle Londensche bladen ontboden en den heeren afgevraagd hebben of hij hen in het vertrouwen kon nemen. Door hen gerustgesteld gaf hij him konnis van de methode die bij de uitgifte \*an bulle tins zou gevolgd worden: „Wanneer geen kritieke gebeurlijkheden voorkwamen, dan zou de inhoud der bulletins gunstig luiden ten einde het publiek gerust te stellen met andere woorden wijzigïngeD in den toe stand van den koninklijken lijder zouden niet bekend gemaakt worden. Daarentegen gaf hij de stelligste, de plech- tigste verzekeringen dat bij het intreden van onmiddellijk' gevaar het publiek de volle waarheid zou vernemen... Het publiek is dan ook ecr.igszins wan trouwig gestemd aangaande de betrouw baarheid der officieele bulletins, en brengt zich te binnen hoe tijdens de ziekte, die een eind maakte aan het leven van koningin Victoria, haar omgeving met de haar behan-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2