Donderdag 36 Juni. A°. 1902. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van i§on- en feestdagen, uitgegeven. Gemengd Nieuws. N\ 12986 IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon per 8 maandon 1.10.' Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd eUn 1.80 Franco per post 1.65- PRIJS DER AD VERTEN T'IÜN: Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer/" 0.17J. Qrootoi* letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 26 Juni. Van enkele woningen in de Kaarsen- jnakersstraat alhier ia heden de driekleur uitgestoken naar aanleiding van het 76-jarig gestaan van het Gereformeerd Minnehuis der 'Ned.Hérv. Diaconie aldaar. Ook van binnen had dit gebouw een feestelijk aanzien verkregen met de aangebrachte vlag gen, wimpels en ander dundoek, zoowel ln do groote kerkzaal als op de ruime binnen plaats, waar tevens aanstalten z\jn gemaakt voor een ballonverlichting hedenavond. De feesteiyko herdenking begon vanochtend om acht uren met een huiselijke godsdienst oefening in genoemde, ook met planten groepen versierde zaal, waar lange tafels waren geplaatst, welke met vele bloemstuk ken prijkten. Met dat 160-tal ouden van dagen leverde de zaal dus een eigenaardigen aanblik. Een korte toespraak werd er gehouden door den voorzitter van regenten, die na gebed en gezang van geestelijke liederen, een vluch- tigen blik 6loeg op de geschiedenis van het gesticht, de verpleegden, van wie er drie reeds meer dan 25 jaren verzorging genoten, wees op de reden tot groote dankbaarheid, weike er voor hen bestond, en dus ook voor een feestelijke stomming op dezen dag. Na de stichtelijke opening werden de ver pleegden nu onthaald op een bijzonder ontbijt, dat hun allerkostelijkst scheen te smaken, terwijl op het orgel eenlgo liedoron werden gespeeld. Het uur van negenen tot tienen werd door de verpleegden in gezellig samenzijn door- gobracht en om elf uren was voor hen weer het tijdstip voor koffiedrinken aangebroken. Inmiddels werd door vele genoodigden van tienen tot éénen gebruik gemaakt van de gelegenheid om het gebouw te bezichtigen. Om één uur werden de verpleegden opnieuw onthaald, terwijl om twoe uren wel het ge wichtigste voor hen aanbrak: de fooetmaaltljd. Daaraan was voel zorg besteed; de verschil lende gerechten lieten zich heel goed smakon, ïoodat er alle eer aan bewezen werd. Het moet voor regenten en voor hen, die hun op dezen dag ter hulpe stonden, een genot zijn geweest de oudjes zoo vergenoegd bUeen te zien. Het verdere gedeelte van het feestprogramma luidt: 4 uren. Theedrinken. 6 uren. Buitenge wone verrassing. 7 uren. Dankzegging door Ds. J. Hoogenraad. 8 uren. Kolfie met krenten brood. 9 uren. Gezellig samenzijn op de feestelijk verlichte plaats. 10 uren. Sluiting. De Regelingsoommissie bestond uit de heeren A. Verhoog Jz., A. v. d. Mark Gz., A. G. Kloots Jr. en G. H. Lens. Uit het jaarverslag van de werkzaam heden van het Wijkgebouw „Geloof, Hoop, (Liefde", der afdeeiing Loidon on Omstre- iken van den Nederlandsckcn Protestanten bond, blijkt nog het volgende: Het Vrijzinnig Zangkoor" bleef zijn goe de traditie handhaven en de band met het gebouw bleef even hecht, zoo niet hechter, want in dezen winter traden U-maal bij de 'godsdienst!go samenkomst eenige leden op, om liederen to zingen uit den bundel van 'don Nod. Prot. Bond en zoo werkte het mede aan het doel dat door de Commissie van het gebouw wordt beoogd. De jaarlijksche uitvoering gaf zij in de groote zaal van het Volkshuis, welke geheel bezet was; een bewijs, dat men het koor gaar ne hoort. Deze uitvoering heeft bijzonder [voldaan. De repetities worden getrouw eiken Woens dagavond bezocht door de 5-1 leden, 18 man nen en 36 vrouwen allen uit den werkmans stand. Met een recht aangenamen avond werd in het gewone lokaal, in beperkten kring, het 7de jaarfeest herdacht. Op dezen avond werd 'het bestuur verrast met een schoone banier, zoodat do Vereeniging nu ook in het bezit van een vaandel, waarop zij hare in Rot terdam behaalde medaille bij voorkomende gelegenheid kan doen prijken. Meerdere uit- noodigingen tot het deelnemen aan concour- (een geven blijk van den goeden naam dien het koor zich verworven heeft. Wijselijk werd echter besloten zich ln deze richting niet •/verder te begeven, maar de krachten te bepa len tot eigen kring. Het koor staat onder leiding van den heer Rank. Do Vereeniging heeft veel geldzorg en dat is voor haar een groot bezwaar. Voor slechts i/ 1 per jaar is men begunstiger en helpt een goede zaak in stand houden. Iu het verslag worden verder genoemd de teokonlessen (de cursus in het Dupuis-Hand- len Ornamenfcteekenon wekt groote belang stelling), lessen in de gewone vakken van onderwijs, godsdienstoefeningen en colpor tage, benevens een bibliotheek, die langza merhand goed voorzien wordt en waarvan een bijzonder ruim gebruik wordt gemaakt. Opmerking verdient dc Spaarvereeniging »,Onderlingo Hulp," wolke in h- afgeloopen •jaar^ voor het bedrag der ingelegde gelden 27,550 stuks lange turf, 3100 H.L. steen kolen en 200 H. L. geklopte cokes aan de •inleggers kon leveren. Het verslag geeft tevens een uiteenzetting van hetgeen de Wijkverpleging doet, waar- yan wij enkele sprekende ojjfere noemen. De behandelingen in de Polikliniek bedroe gen 13,542 tegen 11,729 in het vorige jaar. Het aantal geneeskundige baden klom bot 1868, De stadsdokter voor deze wijk dr. Blote houdt 3-maal per week zitting aan de Polikliniek. Na het korte overzicht van de verschillen de werkzaamheden wordt dank gebracht aan allen, die hui\ krachten aan het werk geven. Melding wordt gemaakt van het aftreden van den heer K. Sijtsma, die gedurende 6 jaren aan het Wijkgebouw verbondon wae en in dien tijd blijk gaf van groote belangstel ling in het geestelijk en stoffelijk welzijn van de bevolking der wijk. In zijn plaats werd benoemd mej. W. Snellen, uit Zwolle. Was er het vorige jaar een aanzienlijk te kort, er werden mooie guten ontvangen en de jaarlijksche bijdragen bleven stabiel, zoo dat het bestuur in staat gesteld werd de re kening grootcndeels te vereffenen; toch dek ken de inkomsten nog niet geheel dc uitga ven; het nadeelig saldo b. ilraagt nu 40.18. Het verslag eindigt met de mededeeling, dat er nog wenschen onvervuld blijven, die nauw in verband staan met den toestand van de kas, welke den vrienden van het werk daarom warm wordt aanbevolen. Bij dc te 's-Gravenliage gehouden aanbe steding voor het bouwen van een post- en te legraafkantoor met directeurswoning te Leeuwarden, was minste inschrijver A. Ooi man, te Leeuwarden, voor 143,276. Het prachtige heerenhuis, staande aan de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam, waarin tot hiertoe de studenten der Lukas- stichting (opleiding tot christ. artsen) direc teur ds. J. van Dijk, te Doetinchem, waren gehuisvest, is verkocht voor 45,000 ten bate dezer stichting. Zooals men zich herinnert, is besloten de studenten dezer stichting aan de andere universiteiten op te leiden. (77. D.) De school voor M U. L. O. der 2de kl. B, die te Rotterdam met 1 September ge- cpend zal worden, is van een geheel nieuw type. Zij is bestemd voor leerlingen, die, war hun vorderingen betreft, vrij wel aan de eischen van toelating tot 1ste kl. cencr H. B.- S. kunnen voldoen, maar voor wie het mid delbaar onderwijs door hun ouders minder geschikt wordt geacht. De cursus duurt vier jaar. Do onderwijzers zullen, volgens het thans bij den gemeenteraad ingekomen voor stel vaa Burg, en Wcths., een salaris genie ten, hetwelk dat hunner collega's met ƒ400 overtreft, zoodat bijv. dat van het plaatsver vangend hoofd zal klimmen van ƒ1800 tot ƒ2200. De leerlingen maken, indien de ouders dit -verlangen, 's avonds hun huiswerk in school onder toezicht der onderwijzers. Beroepen is bij dc Ned.-Hcrv. Gem. te Harmeien dr. F. J. Los, te Barneveldtc Wissenkcrke E. B. Couvée, te Enter. Aangenomen is het beroep naar Rotterdam door ds. W. Lamers, te Goes. Den 15den Juli e. k. is het 40 jaar gele den, dat de inspecteur der posterijen en tele- giaphie te 's-Gravenhage, de heer Engel- bregt, in 's lands dienst trad. Mej, J. W. Pisuisse, te Middelburg, is benoemd tot leerares in den zang, tevens voor hygiënisch en methodisch spreken aan de muziekschool te Breda. Blijkens mededeeling in de „St-s.-Ct.," is aan A. Hartog Az., te 's-Gravenhage, con cessie verleend voor den aanleg cn de exploi tatie van een wandclhoofd met inrichting voor het aanleggen van stoombooten aan het strand te Zandvoort. Alvorens gisteren de werkzaamheden aan te vangen, wijdde de kantonrechter te 's-Gravenhage rur. H. A. van Raalte een woord van hulde aan de nagedachtenis van den griffier mr. J. P. Huyser, wiens over lijden gisteren vermeld werd. Leed het kan tongerecht voor enkele jaren het verlies van den vrocgcren kantonrechter mr. Van Roycn thans, zeide de kantonrechter, opent zich de groeve weder voor een man, die vele jaren aan het kantongerecht verbonden was, mr. Huyser, dc ambtenaar, wiens vriendelijke omgang met iedereen bekend was, dc volijve rige griffier, die slechts noode zijn werk zaamheden door anderen liet verrichten. Do kantonrechter schetste in hot kort de loop baan van mr. Huyser en herinnerde er ten slotte aan dat de nu ontslapene bij zijn be noeming tot griffier te 's-Gravenhage, de uitverkorene was onder een zeer groot aan tal sollicitanten. De oudste aanwezige deurwaarder, de heer JB. Mansvclt, sloot zich bij de woorden des kantonrechters aan. De heer H. P. Berlage Nzn te Amster dam is gepolst, of hij eventueel als opvolger van prof, Gugel aan de Polytechnische School te Delft den leerstoel van schoone bouwkunst zou willen bekleeden. Do heer Berlage heeft evenwel tc kennen gegeven, dat hij dit vereerend aanzoek reeds bij voorbaat en uitdrukkelijk moest afwijzen, omdat het hoogleeraarschap niet te vereeni gen zou zijn met de vele groote werken, wel ke hij als architect in behandeling heeft. In hetzelfde verband wordt thans do naam genoemd van den Rotterdamschen architect Henri Evers. (Nieuws). Men meldt uit Utrecht van 25 Juni: Door dr .Kuyper aeimster van binnen- landsche zaken werd hedenmiddag halfzes een bezoek gebracht aan de tentoonstelling vcor ambachtsonderwijs, welke alhier wordt gehouden Z.Exc. was vergezeld van den in specteur op het M. O. den heer H. J. de Groot. De minister werd ontvangen door het bestuur der school, den directeur en de lecr- aron on sprak zijne ingenomonhoid uit over het vele schoons, dat hij had waargenomen Den voorzitter wcnschte hij toe, dat hij nog in lengte van dagen mocht arbeiden voor een school, die zulke vruchten afwerpt. Te Amsterdam wordt ter benoeming tot leeraar in de Nederlandacbo taal en goschie- denis bl| het openbaar middelbaar onderwijs aanbevolen het volgend twoetalI. H. Gosses, te 's-Gravenhage, en I. O. S. v. d. Veen, te Arasterdam. By apostolische brève is mgr. dr. F. Fels te Koningsbosch (L»0, kamerheer van Z. H. den Paus, benoemd tot hulsprelaat van Z. H. (Cenlr.) Op een register van deelneming in de ziekte van koning Eduard, dat in de vestibule van het gebouw der Engelsche legatie te 's-Gravenhage ter teekening ligt, plaatsten o. a. bun namen jhr. van Woede, hofmaar schalk van H. M. do Koningin; baron Mei vil van Lyndon, minister van buitenlandsche zakon; en de zaakgelastigden van Bolgiö en Frankrijk. Een telegram van lord Landsdowne, minister van buitenlandsche zaken in Engeland, vermeldende den aard van co ziekte des konings en het uitstel van de kronings plechtigheid on van alle foesteiykheden, ligt tevens ter loziDg voor belangstellenden. Het stoomschip „Harburg" vertrok 24 Juni van Makassar naar Amsterdam; do „Ko ning Willem LH", van Amsterdam naar Ba tavia, passeerde 25 Juni Ouessant; de Laeisz", van Java naar Amsterdam, arriveerde 23 Juni te Marseille; de „Madura'\ van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Juni Perim; do „Reichstag" (thuisr.) vertrok 24 Juni van Boira; do „Rotterdam" arriveerde 25 Juni van New- York te Rotterdam; de „Soorabaia", van Ba tavia naar Rotterdam, arriveerde 24 Juni te Marseille; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Juni van Suez; de „Prinses Sophie" vertrok 25 Juni van Batavia naar Amsterdam; do „Rostock", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Juni van Mar seille; de „Timor", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 25 Juni Gibraltar. De gewone audiöntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. Bodegraven. Ook In doze gemeente is, in vereeniging met Zwammerdam, een afdeeiing van het „Groene Kruis" opgericht met aan vankelijk 60 leden. Uauerswoudo. In den laatsten tijd wordt ons dorp een aantrokkingspunt voor motor rijwielen. Verschillende redenen zou men daarvoor kunnen vindon; maar do voor naamste zullen wel zijn, dat het cr niet bij uitstek woelig is en dat do wegen uitmuntend onderhouden worden. De man, de ruim twin tig jaar geleden in onze gemeente de eerste bicycle bereed en later zijn duizendsten tocht op 't rijwiel met bescheidener afmetingen vierde, berijdt ook nu weer de eerste motor fiets. En ieder ziet hem graag rijden, om dat het kalm en^ïtatig door de dorpsstraat tuftuft en de schroeven eerst losgedraaid worden buiten clo huizen"; maar boven dien, omdat men vindt, dat hij lang genoeg getrapt heeft en nu wel eens vanzelf" mag gaan. Katwyk-aan-Zee. In de voorloopige be schrijving van de a.8. Nederlandscho Vis- scherij-tentoonstciling, voorkomende in ons vorig nummer, staat dat allo mogelijke in Nederland gedragen kappen zullen worden geëxposeerd door de firma Van Wassem en Duchattcl. Dit moet zijn door de heeren Maartense en Van Rossum du Chattel, ieder afzonderlijk, te Leiden. Voorschoten. De collecte voor den ge- wapenden dienst hooft in deze gemeente op gebracht f 22 42s. Uit de „Staatscourant." Koninkl. besluiten. Benoemd: tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer E. Th. A. Beijer, vicc-consul der Nederlan den te Harburg. Bevorderd tot oommies mr. dr. W. J. Dou- de van Troostwijk, adjunct-commies bij het departement van buitenlandsche zaken. Pensioen verleend aan: L. F. Over de Lin den, griffier bij de directie der marine te Willemsoord 2038; J. J. Sohokking, com mies bij '8 Rijks werf te Amsterdam 1584; A. de Vries, meesterknecht bij 'b Rijks werf te Amsterdam, 1214; O. Smit, machinist bij 's Rijks werf te Amsterdam, 434; W. Bakker of W. L. Bakker, schipper op een werkvaartuig van 's Rijks werf te Willems oord, 473; F. C. Hoylman, commandeur der ketelmakers bij 's Rijke werf te Willems oord, 530; C. M. Piekart, twcedc-licht- wachter aan boord van 's Rijks lichtschip Schouwenbank, 292. Een nuttig boekje. Ieder burger wordt geacht de wet te ken nen, doch er zal wel niet één burger wezen, die zelfs bij benadoring het ovorweldigend groot aantal wets-, besluite- en verordenings artikelen kent, waaraan men zich onder ver schillende omstandigheden heoft to houden, wil men niet in onaangenamo aanraking met de handhavers en uitvoerders dier wetten komen. Gelukkig echter heeft de gewone bur ger met verreweg de meeste gowono wetsarti kelen weinig te maken. Anders is het mot de voorschriften, die betrekking hebben op het bedrijf of beroep. Dagelijks kan hij dan voor gevallen staan, waarbij de wetgever zijn vrij heid heeft beperkt en daarom is het noodig dat hij in dit opzicht zorgt op de hoogte te zijn van zijn rechten en verplichtingen. Met name geldt dit van hen, die andere personou in dienst hebben. Evenzeer is het noodig, dat degenen, die in dienstbetrekking zijn, do werklieden, mot die bepalingen bekend zijn en dus met dagono, wat de wetgover niet het minst in hun belang heeft verordend. Ver spreiding van dezo kennis is een zeer nuttige zaak en daarom begroeten wij met veel ge noegen een werkje door do nog niet lang ge leden opgerichte Nederlandscho Vereeni ging voor wettelijke bescherming der arbei ders" uitgegeven. Tot deze voreeniging behoo- ren personen van verschillende staatkundige richting in het bestuur hebben o. a. zitting de heeren mr. A. Kerdijk, dr. W .H. Nolens, P. L. Tak en prof. mr. M. W. L. Troub. De ze vereeniging nu heeft een boekje uitgegevon onder den titel: ,,Do Arbeidswet en de Vei ligheidswet, alsmede do daarbij behoorende koninklijke besluiten, voorafgegaan door een overzicht van hun voorschriften," Het bevat behalve don tekst der beide wetten en de ko ninklijke besluiten ter uitvoering barer be palingen uitgevaardigd, een helder geschre ven overzicht van den inhoud dier regelingen eu aan het slot daarvan de uiteenzetting van de bepalingen, die omtrent het toezicht op dc naleving dier wetten zijn gemaakt. Men vindt daarin ook dc namen opgegeven van dc ambtenaren (inspecteurs, adjunct-in specteurs cn adjunct-inspectrices) met hun ambtsgebied, zoodat ieder kan nagaan tot wien hij zich te wenden heeft met klachten cn opmerkingen. Een uitvoering alphabe- tisch register maakt het naslaan gemakke lijk. Om het nuttig boekje van 120 bladzijden met een vrij stevigen omslag in ruimen kring, vooral onder de werklieden to ver spreiden, is de prijs van elk afzonderlijk exemplaar op 15 centen bepaald, waarvoor het bij de drukkerij „Trio", to 's-Gravcnha- gc, verkrijgbaar is. BnfernationaBe Arbitrage. Op Vrijdag en Zaterdag e. k., 27 en 2ö Juni, zal do staatsraad mr. T. M. C. Asser als scheidsrechter in de geschil Ion tusschen Rusland cn de Voreenigde Staten van Noord-Ainerika, over de robbenvangst in ue Bchringzee, te 's-Qravenhagc zitting houden tot het hooren van de raadslieden der par tijen en van deskundigen. Ofschoon deze za ken niet tor beslissing zijn opgedragen aan het permanent Hof van Arbitrage, dat bij het sluiten van het compromis nog niet be stond, heeft toch dc administratieve raad van het Hof, op verzoek van den arbiter cn van partijen, de lokalen van het Hof op do Prinsengracht te 's-Gravcnhagc tot het hou den der zittingen beschikbaar gesteld. Onder-de gedelegeerden en deskundigen, opgeroepen door mr. T. M. O. Asser, als scheidsrechter, bevinden zich van Ameri- kaansche zijde de heeren: Pioroe, gedurende drie jaar secretaris dor Amorikaanschc am bassade to St.-Petersburg, thans werkzaam aan het Kabinet van buitenlandscho zaken, te Washington, Clifford, een der voornaam ste advocaten uit Boston, Baker, zeokapi- tein; van Russische zijde komt o.a. de heer Komaroff, ambtenaar aan het ministerie van buitenlandsche zaken to St.-Petersburg. De zittingon, Vrijdag cn Zaterdag a.s. van 11/2 tot 6 uren te houden, zullen niet toe gankelijk zijn voor het publiek. Alleen zullen or tegenwoordig zijn do se cretaris-generaal van het Hof van Arbitra ge, mr. Ruijssenaois, en jhr. mr. W. Roöll, die ten deze zal optreden als particulier se cretaris van staatsraad Asser, benevens de Amerikaansche en de Russische gezanten. Weerbericht van 26 Jnni. (V.i noi Kon. Sleiooroloxi.cl) Innltuul lo UirocQt.) V erwaohting: Zwakke tot matigen noordoostelijken wind. Licht bewolkte lucht. Droog weer. Weinig verandering in tempe ratuur. Een ijverig politieman. De ijverige politie-brigadief van het Posthuis aan het Gevers Deynoot plein te Schevenin- gen, Blokpoel, pas herstellend van een val dien hij onlangs deed, heeft gisteren een Dnitsche damo gearresteerd in 't bezit van winkelgoederen die zij had ontvreemd uit een winkel van de Kurhausgalcrij. De goede ren zijn in beslag genomen. De dame was op weg naar haar hotel in Don Haag toen Blok poel haar aanhield. Voor de 4de Kamer der recht bank to Amsterdam stonden heden terecht Johannes Gerardus van Doorn, 32 jaar, van beroep glazenwasscher, geboren te Amster dam, en Fokjo Dijkstra, 27 jaar, volgena eigen verklaring van beroep dienstbode, wo nende op den Zeedijk aldaar. Aan do beklaagden is bij dagvaarding ten laste gelegd, ,,dat zij to Amsterdam samen vereenigd in den nacht van 10 op 11 Mei 1902 in of nabij de Nieuwebrugsteeg moed willig- en gewelddadig Bernardus Dikhout bobben aangegrepon, op don grond geworpen geslagen, gestompt cn met bot ijzeren gedeel te bevestigd aan een deurkruk, althans met eenig ander hard voorwerp, op het hoofd hobbon geslagen, daarbij den schedel bij do slaapstreek hebben gebroken en doorboord en do groote hersenen hebbon gobroken en verbrijzeld, waardoor een hersenvliesontste king ontstaan is, ten gevolge waarvan go- noemde Dikhout den llden Mei 1902 is over leden. Als verdedigers waren toegevoegd aan don eersten bckl. mr. J. A. Levy on aan do twee de bekl. mr. Lamberts Hurrelbrinok. Met O. M., waargenomen door den subst.- officier mr. Rcgout, achtte wettig en over tuigend bewezen do schuld van beide beklaag den aan hetgeen aan hen bij dagvaarding was ton laste gelegd. Het staat vast, dat de vcrslagene niet met den eersten bekl. heeft gevochten, doch dat do corsto bekl. hem heeft mishandeld. Het staat ook vast dat de twee de bekl. tegen den vcrslagene, terwijl hij op den grond lag, heoft gepleegd daden van ge weld door hem te slaan. Als twoe lieden zoo als in deze eon dordo mishandelen,bestaat or voreeniging, ook al is or geen vooraf go- pleegd ovorleg. Het requisitoir strokto tot schuldig verkla ring van beidé beklaagden aan mishandeling dio den dood ten gevolge had, en mitsdien tot veroordcoling tot gevangenisstraf voor den eersten bekl. voor den tijd van 9 maan den en van de tweede beklaagde voor den tijd van 1 jaren. Mr. Levy bestreed op allo punten hot re quisitoir en met nadruk het begrip ,,in vor eeniging gcpleogd", door den officier aan zijn vordering ton grondslag gelegd, en wol^ omdat het beslissend elemont in deze: het bo- raamd overleg ontbreekt. Vervalt het bogrip ,,in vereeniging go- pleogd," dan blijft voor don eersten beklaagde niets anders over dan de beschuldiging mis-"* handeling, waarvoor dc wet geen hechtenis toelaat. Pleiter vroeg dus onmiddellijke invrijheid stelling van zijn cliënt, en wat verder het hem ten laste gelegde betreft, hot is ge pleegd krachtens noodweer ón provicatie, en ook daarom behoort vrijspraak te volgen. Mr. Hurrelbrinok, geen der aan zjjn cliënte ten laste gelegde feiton wettig en overtui gond bewezen achtende, vroeg ook voor haar vrijspraak. De rechtbank, na in raadkamer vergaderd te zijn geweest, vond geen termen to voldoen aan het verzoek tot onmiddellijke invrijhoid. stelling on bepaalde de uitspraak op 3 Juli. aanstaande. Een jongetje van vijf jaar uit Haarlem dat met lucifers speelde, is in brand geraakt en levensgevaarlijk gowond opgonomen in het St.-Elisabeth's gasthuis. De evangelist Woltevrodon, van Zioriksee, heeft thans in de gevangeni* bekend schuldig te zijn aan hot feit (poging tot brandstichting), waarvoor hij is veroor deeld en thans zijn straf ondergaat. Men meldt uit Eindhoven aan ds ,,N. R. O.": Do tram komende van St.- Ocdcnrode is gisteren na het passecren van de bocht op Vlokhoven (onder Woonsel) gede railleerd. Twee wagens werden omvergesla- gen, terwijl de andere buiten dc lijn liepen. Een goederenwagen, met bloemen geladen van 's-Herlogenbosck komende viel ledig, eon passagierswagen kwam in do sloot terecht, zoodat enkele passagiers door do ramen naar buiten moesten komen. Aan drio der wagens werd materieele sobado toegebracht. Het on geval, waarvan do oorzaak onbekend is, liad een betrekkelijk gelukkigen a'loop. Uit Amsterdam wordt aan de „Daily Mail" geschreven: „Nederlanders van fatsoenlijken stand zijn oprecht bedroefd over 'c Konings ziekte. Zij racenen zijn hand te herkennen in do grootmoedige vredes voorwaarden. De lagere soort Ley da-pers wijst daaren- togon juichend op „Gods hand" on „hot schrift op den muur", cn legt onverholen vreugde aan don dag." Ieder Nederlander moet dus nu maar voor zichzelven uitmaken tot welken stand hij be hoort, tot den „fatsoenlijken" of tot den" „onfatsoenlijken", „lageren" stand. Do landbouwer J. V e r w ij iu e r e n uit Beek passeerde gisteren bij een bocht mot* kar en paard de tramrails. Op hetzelfde oogenblik kwam de stoomtram uit Breda irt volle vaart aanrijden cn kon niet tijdig ge noeg stoppen, met het gevolg, dat do kar aan splinters vloog, het pna-d gedood en do voer man zoo verwond werd, dat men voor zijn leven vreest. Enschede e. Het onderste u- ning8comitó heeft aan 50 arbeiders der fir ma Van Heek Co., die de vorige week slechts een halve week konden worken, zooveel uitgekeerd, dat zij hun gewone weekloon kre gen.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1