N* 12981 Vrijdag SO Juni. Ho. 1902. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit - TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant." FEUILLETON. IEIBSCH DAG-BLAB PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 8 maanden? 1.10.' ^Biiiton Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1.80 l Franco per post 1.65- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.06. Iedoro regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.06 berokond. Volksconcerten. Men «al rich herinnoren dat het indertijd leer ruw en wild toeging b:j de muziekuit voeringen in het Van-der-Werf-park. Duide lijk was het, dat velen, vooral opgesohoten jongons en meisjes, zich da-arheen begaven niet -om van de muziek te genieten, maar enkel om herrie te maken, waardoor zij voor anderen, die als werkelijk belangstellenden waron opgekomen, zeer hinderlijk werden. Het liep zoo hoog, dat er door autoriteiten met staking der uitvoeringen gedreigd moest worden. Ook tijdens de concerten in Musis Sacrum" kon het in het Plantsoen soms alesbehalve ordelijk toegaan. Het doet ons bijzonder genoegen tc kunnen medódeelen dat hierin zeer veel verbetering te bespeuren valt. Stellig heelt daartoe veel bijgedragen de maatregel, dat het publick tijdens de muziek speelt, stil moet staan, waaraan do politie streng de ha J houdt. Het publiek is dus genoodzaakt aan de tonon der instrumenten dc aandacht te schenken en als onwillekeurig wordt daardoor hot ge voel gewekt voor het schoone. ,,A1 doende leert men" geldt ook hier. Dit is een verblij dend verschijnsel. Hoe meer smaak het volk kfcijgt voor kunst, hoe meer het afkeerig zal worden van uitspattingen en ruwe vermaken. Kunst voor het volk is broodnoodig even goed als onderwijs. Wellicht kan in deze richting ook vanwege do gemeente nog wel meer worden gedaan. Wat in dezen in het Loidsch Volkshuis ge schiedt, verdient ook de volle sympathie van volksvrienden, en het is te hopen dat het 'eigenlijke volk er op den duur nog meer van fal profitccren dan tot dusver. Leiden, 20 Juni. Bij Koninklijk besluit is toegekend: de eere-penning, wegens verdientsen ten op zichte van 's Rijks verzamelingen van weten schap cn kunst, in goud, aan den heer P. W. T. Bell, directeur der Staatsdrukkerij in de Zuidafrikaansche Republiek, tijdelijk in Nederland verblijf houdende ,ter zake van zijn aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden gedane schonkingen, be staande uit belangrijke verzamelingen co- lcoptera, lepidoptera, hemiptera, heteroce- ra, hymenoptera, diptera en orthoptera. Toegelaten: dr. P. A. A. Boescr, conserva tor aan het Rijksmuseum van Oudheden van de Rijks-universiteit te Leiden, tot wederop zegging als privaat-docent in de Egyptische taal en letteren aan de Rijks-Universiteit te Leiden en dr. W. P. Jorissen, privaat-do cent in de technische scheikundo aan do Rijks-universiteit te Leiden, tot wederopzeg ging als privaat-docent in de Physischc scheikundo aan do Rijks-universiteit J:e Lei den. De heer D. J. B. Boetering is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen, terwijl in diens plaats is benoemd de heer J. Overduin, Aloëlaan 63, alhier. Beroepen is bij de Ned.-Hcrv. Gem. te Zocterwoude dr. J. Willemze, te Sloten (Friesland). Te 's-Gravenhage is gisteren aanbesteed het dempen van de Prinsengracht en Brou wersgracht, het maken van riolen, een op haalbrug enz. aldaar. Minste inschrijver B. Groenewegen tc Haarlem met Ourthe-koien voor 228,900, met Scoriaebricks voor ƒ231,900. De te 's-Gravenhage vertoevende gezant van Korea te Parijs, prins Min, werd heden middag met den legatiesecrctaris ontvangen door den minister van buitenlandsche zaken aan diens departement, tot het houden van de vroeger vermelde besprokingon in zake toetreding van Korea tot eenige verdragen van de vredesconferentie. Het Koreaansch gezantschap bezocht heden Amsterdam. Door de heeren J. H. Gunning, Ph. J. Hoedemaker, Chr. Hunninghor, P. J. Krom- sigt en B. vam Meer is aan alle predikanten in de Hervormde Kerk een rondschrijven gezonden, met het dool: de a. s. classicale vergaderingen den wensch te doen uitspre ken naar de bonooming eener synodale com missie, die zou hebben te onderzoeken of do van meer dan een zij do aanbevolen Reorgani satie der Herv. Kerk inderdaad kan worden geacht noodzakelijk of zeer gewensoht tc zijn in het belang der Kerk; en, zoo ja, naar wel ke beginselen en langs welken weg zij dan tot stand zou moeten komen. Do Synode van 1901 heeft wel is waar een dergelijk verzoek ter zijde gelegd, maar dit mag, mecncn de genoemde hccrcn, hen niet beletten, opnieuw uit te sproken, „dat zoo wel de oplossing van alle mogelijke Kerke lijke en Kerkrechtelijke vraagstukken, die langs andere wegen tevergeefs word gezocht, als het antwoord op de vraag: wat moot er gedaan worden om de Hervormde Kerk in staat te 'stellen haar roeping als Kerk van ons volk te vervullen?" alleen door eene met heb wezen dor Kerk, mot het karakter van heb ambt en den ernst van het oogenblik overeenkomende Reorganisatie to vinden zijn. "En het mag ons evenmin beletten dit in den meest bescheiden vorm te doen, t. w. in den vorm van een vorzoek, waarbij de Synode gevraagd wordt om eon onderzoek, dat tot niets bindt, waaraan ieder kan deel nemen en dat, wanneer het tor gooder trouw wordt ingesteld, geheel .onpartijdig kan zijn". Tot directeur-leeraar aan de Zeevaart school te Vlieland is benoemd do heer J. van Assendolft de Coninck, gep. adelborst 1ste klasse te Rijswijk. Tc Arnhem is onder voorzitterschap van ds. J. Hulsebosch de algemeene verga dering gehouden van de Vereeniging tot be vordering van gereformeerde ziekenverzor ging in Nederland. De voorzitter bracht in zijn openingswoord in herinnering de taak der vereeniging, be staande in verspreiding van kennis aangaan de de verpleging van kranken, cn in de twee de plaats in de practische opleiding van ver pleegsters, en zoo mogelijk de oprichting van ziekenhuizen. In heb jaarverslag wordt herinnerd aan de ernstige pogingen, aangewend om te komen tot de oprichting van een ziekenhuis. De ontvangsten der vereeniging bedroegen f 3594.05, de uitgaven f 3753.02. Er werd /900 minder ontvangen dan het vorige jaar. Voorafgegaan door een doputatie van „Het Eereteekon voor belangrijke krijgsver richtingen" met de banier dezer Koninklij ke Vereeniging en gevolgd door een lango rij van vrienden, onder wie vele oud-rang en tijdgenooten, word gistermiddag op „Nieuw-Eik-en-Duinen", bij Den Haag, ter laatste rustplaats geleid hot stoffelijk over schot van don gepensionneorüon kapitein ter zee M. F. Reeringh. Tot de marine-autoriteiten, die den ont slapen hoofdofficier een laatsten groet brachtoh, behoorden o.a, do oud-minister Gericko; de gep. vioe-admiraals De Josselin de Jong, Mac Leod, Quispel e»n Engelbrecht; do oud-echo uten-bij-nacht Van Rossum, Doorman on Lucardie, de oud-hoofdoffioio- ren bij de zeemaoht De Smit van den Broocke cn Jcekel, terwijl onder de overige belangstellenden o.a. werd opgemerkt dc gep. generaal-majoor De Bock. De zoon dankte don aanwezigen voor t.3 be toonde deelneming. In de gistermiddag te Rotterdam ge houden vergadering van den gemeenteraad was ingekomen een voorstel van B. en Ws. om ten behoeve van de brandweer 18,200 te vorleenen voor de aanschamng van wa gens, ladders, hulpstukken cn oefonloka- len." „v Een voorstel van B. en Ws, tob aankoop van grond voor 36,470 werd aangonomen. Dc gemeenteraad hechtte vervolgens zijn goedkeuring aan de voorgestelde wijzigingen in de pensioen-verordening in het belang van hen, die gedwongen zijn op een bepaal den leeftijd ontslag uit hun betrekking to nomen. Daarbij werd o.a. bepaald, dat do leeftijdsgrens waarop de te benoemen direo- teer der 2do hoogore burgersohool mot 3-j. cursus ontslag moot. vragen, zal zijn 65 jaar. Goedgekeurd werd een Voorstel tot over neming en aankoop van terrein voor school- bouw on tot aanleg van straten voor reke ning van do erven Parqui. Terwijl dc kosten van aankoop enz. bedtfagen f 16,000, zal voot den aanleg van strdtcn aan do gemeente worden betaald 13,400. Aan het Ned. Israël. Armbestuur word toegestaan een suppletoir ubeidic van 4152.95. Het stoomschip ..König" (thuisrois) vertrok 18 Juni van Zanzibar; dc „Pots- d am" ver trok 19 Juni van Rotterdam naar Nieuw-York; dc „Slotcrdijk", van Newport- News naar Rotterdam, arriveerde 18 Juni to Deptford; de „Koning Willem II", van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 19 Juni van Genua; do „Prinses Amalia", van Araster dam naar Batavia, vertrok 19 Juni van Ge nua; de „Soombawa," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Juni van Suez; do „Zaanland" vertrok 19 Juni van Amsterdam naar Buenos-Ayrcs via Sunderland. Beroepen is tot predikant by de Ned.-Herv. Gem. te Ovezande ds. H. J. Couvée, predikant to Kortgene. Het twintigste jaarfeest der Martha- stichting zal gevierd worden Woensdag 2 Juli a. s. Des morgens 11 uren feest woord door dr. J. A. Cramer, pred. der Ned.-Herv. Gem. te 's-Gravenhage, te houden in het Evangeli satie lokaal der Stichting, te Alfen. De3 namiddags 2 uren opening der middag vergadering op „Rijnstroom" door ds. Smltt, president. Mededeelingen zullen worden gedaan door den penningmeester en den directeur. Ver volgens slotwoord door de. C. W. Pohlman, secretaris. Door gezang en muziek zal alles afge wisseld worden. De commissie voor de oprichting van een monument voor bisschop Hainor te Nij megen ontving èn van de Koningin ön Yan de Koningin-Moeder een gift van f 100, naar aanleiding van een tot Haar gericht verzoek. De vice admiraal F. J. Stokhuyzen, adju dant in buitengowonen dienst van H. M de Koningin, laatst commandant dor zeemacht in Oost-Indiö, heeft verzocht eervol uit den dienst te worden ontslagen met toekenning van pensioen. De machinist lste kl. F. D. Hartman, dienende aan boord Hr. Mo. „Evortson", wordt met 28 dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. Aan den heer Joh. A. VrooswUk Jr., phil. c&nd. te Utrecht, is door de faculteit der wis- en natuurkunde to Groningen een eervolle vermelding toegekend, wegens het beantwoorden eener wiskundige prijsvraag. Bodegraven. De alhier gehouden collecte voor heb fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in do Nederlanden heeft opgebracht ƒ41.55. Do loting voor do schutterij, van do klasse 1877, zal in deze gemeente plaats heb ben ten Raadhuize ,op Maandag 30 Juni a.s. des morgens te 11 uron. Twee fietsrijdendo dames .alhier, trap ten or dapper op los. Toon zij echter moesten uitwijken voor een anderen ficsrijdor, ge raakte een der dames te water. Vreeselijk klonk toen haar geroep van help 1 help waarop zij spoedig uit het water gohaald word. Mot een nat pak en don schrik liep dit ongeluk af. Katwijk. In de gisteren gehouden ver gadering is nog het volgende behandeld Op vorzoek van don heer A. C. v. Mill, om hom eon stukjo grond bij hot te bouwen to- lophoonkontoor te v'erkoopen, wordt afwij zend beschikt, aangezien do Raad mot B. en Ws. van meening is, dat dit stukjo moeilijk kan worden gemist. ,Hct kohier dor belasting wogons gobouwdc olgondommen, dienst 1902. word vastgesteld on besloten, do heffing der scboolgolden van de bewaarschool te rogolon ovcreonkorastig de door God. Staten gemaakte opmerkingen. Bij dc gebruikelijke rondvraag vraagt de heer Willomso het woord, om den Voorzitter te verzoeken, hem zoo mogelijk ccnigc inlicli- tingon to willen verst: kken in zake do quaestie van hot wegnemen van rasterwerk langs het land van Ycrdoes aan den straat weg naar Katwijk aan Zee. De Voorzitter zegt, daaraan gaarne gevolg te willen geven, en deelt mede, dat in deze gemeente bestaat een verordening, waarbij het verboden is, om op. over of langs bermen van openbare wegen of voetpaden belcmme- ronde voorwerpen to leggen, te spannen of to laten staan, voor zoover die voorwerpen binnen de 7 M.uit uo as van den weg go- meten, geplaatst zijn. De Voorzitter deelt voorts mede, dat Ver does meermalen door B. en Ws. uitgenoo- digd is, dc in strijd met dc verordening ge plaatste voorwerpen op te ruimen, doch daaraan geen gevolg heeft gegeven, dat pro ces-verbaal togen hem is opgemaakt, ten ge volge waarvan hij door don kantonrechter is veroordeeld geworden, dat hem daarop èn door en Ws. èn mondeling vanwege do politie do raad is gegeven, zHï niet langer te verzetten, wat evenmin baatte. Daarop hebben B. en Ws. hem geschreven, dat hij binnen 3 dagen tot verwijdering moest overgaan, daar anders dit vanwege do gemeente op zijn kosten zou gesehiodon en mot toepassing van art. 180 der Gemeentewet, krachtens een reeds vroeger door den Raad gogevcu machtiging. verwijdering hoeft plaats gehad. Don dag daarop is do zoon van Verdoes ge komen, heeft allerlei lieflijkheden aan het adres der politie gebezigd cn het rasterwerk opnieuw geplaatst of doen plaatsen. De Vo -zitter zegt, dat B. en Ws. niet voornemens zijn, mét de familie Verdoes dit spel voort tc zetten door vandaag to verwijde- ren en morgen Verdoes tc laten opbouwen, doch zullen nu van al dezo handelingen vor balen doen opmaken on den rechter laten beslissen, daar dc vcrordoning gehandhaafd moet werden. Do heor Will o m s o dankt voor deze in lichtingen en zegt thans voldoende op do hoogte te zijn, wat door do andere hcoron wordt beaamd. Do Voorzitter geeft nog te kennen, dat hij 't steeds op prijs zal stellen, als cr loden zijn, dio inliehlingon ven hem of B. en Ws. ver langend, dit onbewimpold doen, daar bij hun bij voorbaat de verzekering geeft, dat, wanneer dit op oen aangonamc wijze gedaan wordt, steeds aan hun wonschen gevolg zal worden gegevon. Hierna wordt do openbare vergadering, na een woord van dank aan do loden voor hun opkomst, gesloten. Koudekerk. Do op Woensdag alhier ge houden collecte voor het fonds tot aanmoedi ging on ondorsteunlng van den Gowapendon dienst beeft opgobracht 14.11'/,. Warmond. Do collocto tot ondorsteunlng en aanmoediging voor den gewapenden dienst, alhier gehouden, hooft opgobracht 16.926. Kon. besluiton. Benoemd tot inspoo- teur der directe belastingen te Zwolle J. J. G. van Wicheren, inspecteur to Harlingon; tot ontvanger te Oudenbosch, O. Verhagen, thans te Loenentc Vaals, J. J. Lommei, thans to Bergcyk; te Schoonhoven (tevens van do belasting op gouden en zilveren wor- ken) J G. Tielenus Ivruythoff, thans to Goor; te Jourc, W. P. O. van Heuvon, thans te Dongen; te Valkenswaard, J. W. O. Staal, thans te Vlodrop (station)te Hel der, P. R. Leopold, thans to Hoogozandtot controleur van den waarborg te Amsterdam mr. A. van Lier, thans te Utrecht. Op verzoek eervol ontslagon W. F. R. P. de Salcngre, ontvanger dor directe belastin gen to Rotterdam. Bevorderd bij don burgerlijken pensioen raad tot adjunct-commies H. O. Vorbcek, eerste klerk; tot eerste klerk P. Croël do Kóck, J. F. Hoogendoorn en J. A. J. Ver- maat Jr., tweede klorkon. Op verzoek eervol ontslagen: W. A. C. van der Colff als notaris te Fijnanrt, L. A. Lan- gcveld als notaris to Sliedrecht, mr. W. I. Doude van Troostwijk als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Wijk bij Duurstede cn G. Oosting, laatstelijk hoofd ingenieur 2de klasse bij den waterstaat cn 's lands burgerlijke openbare werken in Ne- derlandsch-Indië, met toekenning van pen sioen. Voor God of de Wereld? 2) „Nu," zei de kanunnik geroerd, terwijl hy het meisje de hand toestak, „als go zoo vast in uw voornemen zyt, als ge alle moeilijk heden zoo goed hebt overwogen, ga dan met God; moge Hy uw stap zegenen 1 Maar moot het reeds zoo spoedig geschieden?" „Dat mogo mijn vader beslissen," ant woordde Emma; „ik voeg mij gaarne naar zijn wil en ben overtuigd, dat hy my niet al te lang meer zal terughouden." Er werd geklopt, de deur ging open, en de fabrikant trad binnen. Hy was een man van omstreoks vyftig jaar, een statige verschoning met vriendeiyke gelaatstrekken. Rustelooze arbeid en inspannend nadenken hadden op zyn gezicht hun sporen achtergelaten, doch uit de heldere blauwgryzo oogen sprak opge wekte levenslust. Uit die oogon vloog een onderzoekende blik naar zyn dochter, die onbevangen en vrooiyk tot hem opzag. „Nu, Bernard," vroeg de fabrikant, „hoe is het examen afgeloopen? Hebt go het van zyn plaats gerukte hoofdje weer rechtgezet?" „Een van zyn plaats gerukt hoofdje mag ik Emma zeker niet noemen," antwoordde de kanunnik; integendeel,^haar oordeel Is vast en helder, en voor een nog zoo jonge dame ls haar wil reeds flink gevormd." „Zy volhardt dus by haar besluit?" „Zeer zeker; op haar vastheid heeft myn oratorisch talent schipbreuk geleden. Ik heb uw verwachtingen niet kunnen vervullen." Een lichte schaduw vloog over de gelaats- trokken van den fabrikant; de teleurstelling scheen hem ontstemd te maken. „Zyt ge overtuigd," vroeg hy langzaam, „dat het meer dan enkel dwepery is, wat haar tot haar plan gedreven heeft?" „Ik moet op uw vraag bevestigend ant woorden en u verzoeken, haar wensch geen hinderpaal meer in den weg te leggen. Uw dochter wordt door een hoogere hand geleid." Lindenberg boog hot hoofd. „Welnu, hot geschiede dan", zei hy ernstig„ik onderworp my aan de hoogere macht, hoe smarteiyk het my ook valt." De oogen van het jonge meisje werden vochtig. Zy greop de hand haars vaders en sprak met bevende stem: „Vergeef me, vader, zoo ik u pyn doe, maar ik kan niet anders. Gy wilt immers ook niets dan myn geluk, en ik zal het in geen anderen stand vinden, dat weet ik." De fabrikant sloot haar in zyn armen. „Myn zegen zal uw schroden begeleiden," antwoordde hy vriendeiyk, „maar ge zult me toch wel tyd laten, om my langzamerhand aan je verlies te gewonnen?" „De beslissing over het oogenblik van scheiden heeft zy in uw hand gelegd," bracht de kanunnik in 't midden. „Ja, vader, dat zult gy zelf bepalen." Lindenberg zweeg een poos en scheen met zichzelven te rade te gaan. Daarop hernam hy: „Nu, dan zullen wy afspreken, dat ge by my blyft, tot ge een en twintig jaar oud zyt geworden. Of schynt je dat te veel gevergd?" Even zuchtte Emma. „Dat is nog een lange tyd, veel te lang voor myn verlangen," antwoordde zy, „maar ik wil toch gaarne dezen wensch van u vervullen. Misschien verkort gy zelf later den termyn nog." „Ik ben het met je vader volkomen eens," merkte de kanunnik snel op, toen hy zag, dat zijn vriend een antwoord op de tong had, „en ge zult als gehoorzame dochter zyn meening eerbiedigen, niet waar, myn kind? Dit kleine offer kunt ge hem wel brongen. Gebruik den tyd, die je nog rest, om je nog zorgvuldiger te beproeven, on sluit je ook niet af van alle gezellig verkeer met de maatschappy, waarin ge nu eenmaal loeft. Sla met opmerkzaam oog de menschen in hun verschillenden levensstaat gadedat zal je van nut wezen. Hoe ryker je orvaringon zyn, des te nauwkeuriger zult ge later de menschen beoordeelen." „Mij dunkt, hoogeerwaarde," sprak het meisje, ,,dat dan mijn oordeel doc-r den plicht bestuurd wordt!" „Niet zoo geheel en al," hernam deze; „het persoonlijk verstand on uw eigen go- voel van tact zullen op uw arbeid mede hun invloed uitoefenc-i. Gij zijt immers eenige jaren in een klooster geweest. Zeg mij eens welke zusters schenen u in don omgang mot haar kweekclingen de beste toe, zij, die Ue wereld nooit- goed had leeren kennen, of degenen, die met rijpere levenservaring in dc orde waren getreden?" „De laatste," antwoordde Emma. „Ziet ge wel?" zei dc kanunnik. „En het ware tc wenschcn, dat allen, die zich aan den geestelijken stand willen wijden, te voren onder zorgvolle hoede en leiding een voldoenden blik in Let leven konden slaan; zij zouden dan zeiven ook eerder een veiliger gids en geleider voor anderen worden." „Volkomen mijn meening,"merkte de fa brikant op. „Doch nu willen wij voor eeni- gen tijd afscLeid nemenik zou Emma gaarne nog iets van de stad laten zien.. Of wilt ge ons soms vergezellen „Ik heb nog eenig schrijfwerk in ordo te maken," antwoordde Mgr. Borman. „Doch ik verwacht jelui om twee uren aan tafel, dat wil zeggen, als ge voor lief wilt ncmön het weinigje, dat ik u kan aanbieden." „Do kookkunst van je huishoudster heb ik vaak genoeg op prijs leeren stellen," ant woordde de fabrikant lachend, „om uw heusch aanbod om die reden niet af to slaan. Dus tot straks I" Hij drukte zijn vriend krachtig de hand en verliet met zijn dochter het huis. II. Emma was met haar vacer naar hun woonplaats teruggekeerd en vervulde met don grootsten ijver haar plichten als waar nemende vrouw des huizes. SedeiL haar be zoek bij den kanu: nik was de verhouding tusschen haar en haar vader veel aangena mer en inniger geworden. Zoo deze zich ook al nooit met strenge weigering tegen haar wensch verzet had, zij wist toch ook, dat haar besluit hem bedroefd en Kom velerlei vreugd bedierf. Hij zelf vermeed met haar er over te spreken, eii zoo gingen zij,in hun innerlijk loven vreemd voor elkander, ieder zijn eigen weg. Zaten zij 's avonds bij elkaar, dan doemde het als een donkere schaduw tnsschen hen op, hun gesprek begon te stok ken, cn wanneer Emma dan in haar slaap kamer de stille smart harer ziel uitweendo, liep de fabrikant vaak nog lang nadenkend en mompelend in do huiskamer heen en weer. Hij had een gezelligen aard en zag gaarne gasten o:.i zich en zoo hij gehoopt had, met den terugkeer zijner dochter uit het pensionaat weer eciï vroolijk I.ven in zijn rijke woning te zien binnenkomen, was do ontgoocheling daarom dos te meer voelbaar. Dit ales werd nu anders. Sedert dc beslis sing govallen was, hecrBchto or klaarheid tui*» schcn beiden. Vader en dochter keuvelden heel uatuurlijk met elkander, en Emma zag de avonden niet meer met oen zekere vrees te gemoct. Ja, do fabrikant bra -ht thans zelf somtijds het gesprek op haar at scheid van het ouderlijke huis r haar toekomstig leven en besprak in allo kalmte eon reeks van onvermijdelijke vraagpunten. Emma was hem daar zeer dankbaar voor en zocht van haar kant al zijn wenschcn te gemoet te komen.- Zij herv-tte den omgang met be vriende familicn, volgde uitnoodigingen voor allerlei vermakelijkheden en verzamelde zelve ook meermalen een vroolijken kring van bekenden in haar eigen huis. Dan was zij onvermoeid in de zorg voor het genoegen der gasten, beminnelijk in den omgang met allenwist zóó opgewekt en frisch to babbe len, deed in vroolijke scherts en kleine plage rijen zoo gaarne mee, dat dit alles schier vreemd moest voorkomen, wanneer men elkander toefluisterde, dat dit levenslustige meisje in het klooster wilde gaan. Allengs vond dit gerucht hoe langer hoe minder geloof, en verschillende jonge mannen trachtten als om strijd bij haar in de gunst te geraken. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1