K o 1 o n ië n. Eaad aam jonge vrouwen. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. reeks voorbeelden, dat de vrees voor straf en voor pijn een groote groep van tot mis daad geneigde personen op den rechten weg houdt. Om een van die voorbeelden te noe men: de statistiek wijst uit, dat het getal vergiftigingen zeer snel gedaald is sinds het midden der 19de eeuw. De daling viel dus samen met den tijd van groote vondsten op hot gebied der scheikunde, waardoor voor wie dat misdrijf pleegden, de kans om niet ontdekt te blijven sterk verminderde. Duidt niet dat samenv. 'en op oorzakelijk ver band? Zal niet het groote re gevaar voor straf een krachtige drangreden geweest zijn, waardoor dat snood bedrijf in onbruik raak te? Zoo ja, dan zijn de giftmengers althans bedachtzamer gebleken, dan ons Forri het gros der boeven schetst. En indien zij, waar om dan niet ook de anderen? Volkomen juist heeft Gabriel Tarde ge zegd: „De artikelen van het strafwetboek zijn het onderwerp, waarvan misdadigers het meest vervuld zijn, gelijk een prooeszuchtig mensch 6teeds denkt en praat over den in houd van het burgerlijke......" De conclusie van den schrijver in dit eerste artikel ie dan ook, dat verstandige straf wetten met een gelukkig tastgevoel gehand- haafd, allerminst haar doel behoeven te mis sen. In een tweede artikel zal prof. Van der Vlugt Ferri's uitspraken nader toetsen. Een suikercartel in Neder land? Men zal zich herinneren, dat de ,,Vereeniging van beetwortélsnikerfabrikan- ton in Nedorlancfonlangs een adres aan de Begeering heeft gericht, waarin zij, nu de premiën worden afgeschaft, voor hun nij verheid vragen bescherming in anderen (vorm, n.l. een inkomend recht. Zij zullen J daardoor dit erkennen zij openlijk ge legenheid hebben door een cartel de binnen- |landscho_productie te beperken en den prijs te doen stijgen. De Nieuwe Rotlerdamsclie Courant komt \tegen dezen herhaalden kreet der smkerfa- brikanten om bescherming met nadruk op. „Wat van dit alles te denken? Het ver bek om een invoerrecht te erlangen tot na- ■deel van de verbruikers cn tot nadeel van /do schatkist, welke immers bij opdrijving •van den binnonlandschen prijs de consumtie '.van het accijnsplichtig artikel ziet vermin- ideren, terwijl tevens bij gebreke van invoer &et invoerrecht niets zal opbrengen,dit 'verzoek klinkt zoo veeleischend, dat zéér deugdelijke grondon er voor moeten worden genoemd, wil het kans hebben te worden H'orhoord." De Vereeniging zegt de toekomst barer nijverheid met zorg te gemoet to zien, om dat zij niet gerust is of bij dc inwerking treding der Conventie wel overal de indi recte premiën zullen worden afgeschaft. Zij heeft vooral daarbij het oog op de détaxes in Frankrijk. Maar, zegt de Nieuwe Rot- terdamsche Courant de Vereeniging ver- I meldt niet, dat de Fransche regeering een ^wetsontwerp heeft ingediend, waarbij oin- i trent de détaxes is bepaald, dat zij. nimmer do werkelijke vervoerkosten zullen te boven gaan. Een tweede reden van onrust is, dat el- ders premiën kunnen worden verleend op 'tollerlei „thans nog onbekende manieren," ÜMaar de Conventie voorziet hierin door de I finstelling eener internationale commissie, itlie de premiën zal signaleeron onder welken vorm ook. Dan vreest de Vereeniging, dat sommige landen, gelijk de Ver. Staten, op den duur hun suiker zelf zullen voortbrengen. Maar .idit is geen reden om thans reeds in Nedc-r- i Hand een invoerrecht vast te stellen. Ook in (Duitschland is in den ïaatsten tijd de moge- hjko ontwikkeling der Cubaansdie suiker- j industrie het wolkome schrikbeeld geweest als argument voor de bescherming van de jCDuitscho nijverheid; in de commissie van l'den Rijksdag tot onderzoek van de Conven tie is editor ten slotte geconstateerd, dat j^vpprloopig van die ontwikkeling in die ma- dat zij voor de Europeesche nijverheid tbodelijk zou zijn, nog niets te bespeuren HraJfc. „De hoofdvraag is deze: of de wereldprijs ten gevolgo van de Conventie stijgen zal en toet welk bedrag. Aangezien tot dusver die prijs door de premiën word gedrukt, zal hij 'door de afschaffing der promiën stijgen en .wel met een bedrag, hetwelk vermoedelijk de BSTederlandsohe premie overtreft. Elders 'wordt meer premie ingeboet dan hier. Dat imaakt voor onze fabrikanten de positie bij zonder voordeelig. Zij winnen bij de Conven tie. Behoeven hun dan op algemeene kosten ïiog bijzondere voordeelen te worden toege schoven Do Vereeniging verwondert zich over de kalmto, waarmede de landbouw, de grond eigenaars, cle schipperij, de wcrkliedeaklas- •8e haar suikervraagstuk opneemt. Geen won der zegt de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant omdat men wel beseft, dat het hier om de vorming van een cartel te doen is en dat eulk een cartel niet alleen aan de verbrui kers schade zou brengen wegens do hooge monopolieprijzen, welke de gecoaliseerde fa brikanten zouden vorderen, doch ook meer bijzonder en rechtstreeks landbouw, grond eigenaren en schipperij zou benadeelen. Met recente voorbeelden staait het blad, 'dat vermindering vhn het binnenlandsch ver bruik, hetwelk de Vereeniging op het oog heeft, nimmer voordeelig kan zijn voor de landbouwers, die de grondstof leveren, of voor lien, die in het vervoor er van een be staan vinden. „Wij kunnen van het suikercartel in Ne derland niets dan nadeel zien voor do schat kist en de verbruikers, voor den landbouw en de schipperij. Alleen de bond der fabri kanten zou er wèl bij varen. Do prijsverhoo- ging, welke dezen zouden in het leven roepen, zou een privaat-belasting zijn te eigen be hoeve, geheven boven den rijksaccijns. Even min als onder de werking der cartels in 'Duitschland en in Oostenrijk heb invoerrecht daar iels in dc schatkist brengt van den Staat, zou het zulks hior doen. Want hob car tel heeft de macht den prijs in hot binnen land zóó to regelen, dat invoer, met betaling van het inkomend recht, geen' voordeel geeft." Daarbij zou de vorming van een cartel in Nederland geheel tegen den geest der Brus- eelsche Conventie indruischen, die juist de vernietiging van dergelijke organisaties in groote landen beoogde. Ten slotte signaleert de Nieuwe Rotter damsche Courant het zonderlinge verzoek der Vereeniging, dat in het komende wets ontwerp onzer Begeering de uitvoerprenriën gedurende den duur der Conventie enkel zul len worden geschorst, in plaats van afge schaft. Het behoeft wel geen betoog, dat het een zeer afkeurenswaardige maatregel zou zijn om onmiddellijk na afloop van de Con ventie do vijandelijkheden weer te openen en een herhaling uit te lokken van de crisis der overproductie, waaraan juist deze Conven tie eon gelukkig einde heeft gemaakt. „Onze ministers van financiën en van wa terstaat, aan wie het adres ia gericht, zullen vermoedelijk wijzer zijn. Dezen weten, dat de beperking van den duur der Conventie niet geschiedde, opdat men daarna den oorlog zou hervatten, doch opdat het mogelijk zou zijn in het tractaat wijzigingen te brengen, welke zïoh thans niet laten voorzien. Ook zal wel geen ingang vinden de wensoH der Vereeniging, dat de Begeering vóór 1 Sept. 1903, als de Conventie in working treedt, nog eens flink gebruik make van haar vrijheid om een hoog invoerrecht of een ©xtra-uitwoerpremie to heffen. Zonderlinge raad: om zoolang als Het nog mag het kwaad te bedrijven, waaraan juist do Conventie paal en perk heeft gesteld."- BATAVIA, 13—10 Mei. In den morgen van den 14den Mei om tien uren werd een geweldige knal gehoord te Fort de Kook, voortkomend uit don krater van den vulkaan Merapï. De bergtop ia geheel in wolken gehuld.: ATJEH. Aan een van den gouverneur van Atjeh onder dagteekening van 14 Mei ontvangen telegram wordt in de „Jav.-Ob." het volgen- do ontleend: Bij het overtrekken van de Djambo© Aje- rivier door een patrouille werd de officier van gezondheid dr. P. M. G. Ahn door een schot van de overzijde lioht gewond (reeds kort gemeld.) In Samalanga werd een vijandelijke bende die zich volgens ontvangen bericht aldaar ophield, door een marechaussee-patrouille onder sergeant Mende (aïg. at. no. 37026) te Gahaj-oe overvallen. De bende liet in onze handen twaalf gesneuvelden, een boaumont, een Winchester, veel voorladers en blanke wapens. Priolc Tjaboe. Het „Bat. Nwebl." ontving het volgende telegram uit Bandjermassin, den lsten Mei: Den derden Mei rukte een patrouille van ruim honderd man van Priok Tjahoe uit naar Riam Palembang, de woonplaats van Bad ja Naoen. Door onbekendheid met het terrein werd dien avond de plaats niet bereikt, maar men De Schah van Perziö op den terugkeer van de paracle te Berlijn. RECLAMES, a 40 Cents per rege "Waarom zoudt gy U laten verzwakken als Gy iederen dag treffende en. onbetwistbare voorbeelden voor TJ ziet van personen die met succes geworsteld hebben tegen de algemoeno verzwakking, bloedarmoede, bleekzucht, neu- rasthóniy, bijzondere aandoeningen, het vrou welijk geslacht eigen en anderen voortkomende uit een arm bloed? Waarom het geneesmiddel niet aanwenden dat reeds zoo velen genezen heeft, waarom geen gebruik maken van de Pink-pillen? Dit is de behandeling die de zustor van den heer G. Bouwmeester, barbier te Hengeloo, gevolgd heeft, een behandeling, die haar algeheelo voldoening gegeven heeft: „Ik kan U niet genoeg mijn dankbaarheid betuigen voor hot goode dat mijn zuster van de Pink-pillen ondervonden heeft. Zy heeft; langen t\jd gosukkeld aan bloekzucht, en ik had U wel eerder geschreven, doch ik wilde eerst eens afwachten of de genezing van duur zou zffo, en ik kan U verklaren dat zij tot op heden volkomen gezond is." Onze verslag gever begaf zioh, naar aanleiding van dat schrijven, naar Hengeloo, en vernam monde ling dat de zuster van don hoer Bouwmeester 3 jaren erg lijdende was geweest aan bleek zucht, voortdurende vermoeidheid, pijnen in rug on lendenen, afschuwelijke bleekheid, ge brek aan eetlust, slechte spijsvertering, steken in de zijde en kortademigheid; dat zjj slape- looze nachten doorbracht en tot overmaat van smart veel last van hoofdpijn en koude voeten had; en wat zff ook aanwendde, niets mocht baten. ZtJ lazen zoo dikwijls de ongehoopte go- nezingen In dergelijke gevallen, dat zjj er ook toe overgingen en z\j betreuren het zeker niet. Zffn zuster word onzen verslaggever voorgesteld en als bewijs dat de uitwerking gunstig is geweest, diene dat zff thans gehuwd Is. Jonge meisjes en jonge vrouwen, verrijkt Uw bloed, laat U niet terneerslaan, onderhoudt Uw krachten door het gebruik der Pink-pillen, de beste hernieuwers van het bloed en ver sterkers der zenuwen. Wy kunnen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men wel achtgeve, de echte Pink-pillen van Dr. Williams te bekomen, want geiyk alle goede producten worden ook de Pink-pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zy uiteriyk den schyn hebben van de echte te zyn, doch de heilzame en genezende bestanddeolon bezitten ze in geenen doele. Koopt ze slechts by de depothouders, die onder de attesten zyn aan gegeven of zoo gy maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofd depothouder komeu, den heer Snabilló. ■Prys f 1.75 de doos; f 9.— per 6 doozen. Verkrygbaar by J. H. i. Snabildï, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland, en in de apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrygbaar voor Leiden en Om streken by Reyst Krak, Drogisten, Bees tenmarkt Wyk 5 No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoogstraat No. 6887 69 bivakkeerde, zonder het te weten, op slechts een klein uur afstands van het dool, dat den volgenden dag werd bereikt. De ontvangst in de doesoen liet niets te wenschen. Naoen was echtor niet in de doesoen, doch bevond zich bij den pretendent te Belawan, nog boven dc doesoen Moeroe gelegen. Den 6dcn Mei kwam de colonne in het bi vak terug. Den 8sten zou een patrouille naar Bras Koening gaan om te trachten OTer Tahoed- jan langs den landweg tertig te komen. Ter Bevordcrlnag: der Padicnliuur op Borneo. De Regeering heeft den resident van de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, op een door dezen gedaan voorstel, dat door den directeur van binnenlandsch bestuur werd ondersteund, gemachtigd om aan twee dis trictshoofden uit genoemd gewest op te dragen zich voor den tyd van zes weken naar Java te begeven, ten einde zich zooveel mogeiyk op de hoogte te stellen van de wyze, waarop de padi-cultuur op Java gedreven wordt en ook omtrent andere oeconomische aangelegen heden een vergeiyking te kunnen maken tus8chen Java en hun geboorteland. {B. N.) Be cholera Se Soerabaia. Ofschoon de talryke regens der laatste dagen een merkbaren invloed ten goede hebben, blijft do cholera hior ter plaatse heerschen, zegt het „Soer. Hbl." van 13 Mei. Hedennacht zyn aangetast de heer Emmels, eerste com mies by de Staatsspoorwegen, en mevrouw Ammalo to Kebalen. Vorder overleed den 11 den een ihlandsche bediende van een Europeaan; in den nacht van 11 op 12 een vrouw by de vierde com pagnie van het dertiende bataljon, den daarop- volgenden dag haar echtgenoot, terwyi gisteren een cholerageval werd geconstateerd by een provoost-arrestant in het hospitaal. Het aantal gevallen onder inlanders en Chineezen heet sterk verminderd. Door don Gouverneur-Generaal van Ned.-In- die rijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontsla gen: op verzoek eervol uit Js lands dienst, de hoofdkantoorchef bij en post- en tele graafdienst H. W. Tijdeman. Ontheven: op verzoek eervol van de tijdelijke waarneming dpr betrekking van adjunct-ingenieur bij de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java, F. A- Troséo, wordende die ontheffing gerekend te. zijn in gegaan op 2 Mei 1902; eervol van het geven van onderwijs in de gesohiedenie en aardrijkskunde bij de afdee- ling hoogere burgerschool van het gymna sium Willem III te Batavia, A. de Priester, met bepaling dat deze ontheffing wordt ge rekend te zijn ingegaan met 1 Mei 1902. - Verleend: wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa, aan den ad junct-chef der vierde af deeling bij de exploi tatie der Staatsspoorwegen op Java J. R. Brouwer, met bopaling dat hij zijn betrek king op lö Juni 1902 zal nederleggen. B e a o e m d: bij bet openbaar lager onder wijs voor Europeanen met ingang van 2 Ju ni 1902: tot onderwijzer der eerete klasse do onder wijzer der tweede klasse W. G. Reinking; tot onderwijzer der tweede klasse de onder wijzer der derde klasse D. Masdorp. Verleend: wegens ziekte een jaar ver lof naar Europa aan de h'ulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Euro peanen, mejuffrouw E. Heyning; met bepaling dat zij haar betrekking den I7den Moi 1902 zal nederleggen. Bij de Exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Ontslagen: wegens ziekte, eervol uit hun betrekking de stationschéT der derde kl. Ph. L. Leeomte en de commies voor den star tionsdienst J. A. Th. van Bronckhorst. Benoemd: tot machinist der tweede kl. He machinist derde klasse H. Amade; tob machinist der derde klasse de leerlin- gen-machinist J. H. M. Hooper, F. Leidel- rneijer, Ör. F. Wasch, F. Gh. B. Chambry en J. W. 0. F. G. D. Coenraad. Verleend: wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aan den assis tent-resident van Ngawi (Madioen), P. L. ten Gate, met bepaling dab hij zijn betrek king zal nederleggen op 2 Juni 1902. Ontslagen: met ingang respectievelijk van 2 en 10 Juni 1902 op verzoek eervol uit 's lands dienst, het lid van de weeskamer te Batavia A. J. van Bronckhorst cn de assis tent-resident van Sidoardjo (Soorabaia) J. F. Swa&b. Toegelaten: tot uitoefening der ge nees-, heel- en verloskundige praktijk in Ne- derlandsch Indië, dr. R. J. Coronel, arts. Bij heb Binnenlandsch-Bestuur. Bepaald: dat in stede van in do residen tie Palembang geplaatst wordt in de residen tie Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo de benoemde controleur C. L. Barentz. Ver plaatst: van de residentie Oost kust van Sumatra naar de residèntde Palem bang de controleur J. Seyne Kok. Ingetrokken: de verplaatsing van dc residentie Semarang naar de residentie Soe- rabaia van den" controleur O. Canne. MILITAIR DEPARTEMENT. Inge trokken: de overplaatsing bij het reserve bat. te Magelang, van den eersten luit. bij het dopot-bafc, M. C. Maas. Overgeplaatst: bij het twintigste bat. dc eerste luit. bij het subsistentenkader te Bataria J. Smits; bij hot reservobat. te Magelang, de tweede luit. bij heb tweede depot-bat. E. L. de Koek. Bevorderd tot militairen apotheker eerste klasso bij den mil. geneesk. dienst, de militaire apotheker tweede klasse W. P. M. van Engelen; tot eersten luit. bij het wapen der artille rie, de tweede luit. A. J, C. Jonquièrer- Ovorgeplaatst: van Semarang naar Atjeh, de off. van gezondheid der eerste kl. J. van Diermen; bij het tweedo depot-bat., dc tweede luite nant bij Het tweedo bat. te Palembang, ge ëvacueerd naar Batavia, A. J. Rooseboom. Nog voor de Toekonisf. Diep aandoenlijk is heb woord, waarin de Boerenstrijders als beweegredenen voor hun ne berusting in het verlies der onafhanke lijkheid, hunne bezorgdheid te kennen geven, dat de voortzetting van een zoo ongelijken strijd tob „de vernietiging van hun geslacht" zou kunnen leiden. Hoe verstaanbaar is die bezorgdheid 1 Zij hadden te worst<slon tegen een ontzet tende overmacht. Die overmacht pleegde niet sleohts geweld, maar achtte zich ontsla gen van eiken band der menscholijkkeid. Zij deinsde voor geen wreedheid terug. Zij be taalde met goud de hulp van barbaren en verraders. Zij nam alle weerlooze vrouwen ©n kinderen gevangen en liet ze bij duizen den den dood der ellende sterven, om den te genstand der mannen te straffen. Zij ver voerde de krijgsgevangenen naar verban ningsoorden, verre van hun land, ovecr de wij de zee, op ongenaakbare eilanden. Zij oefende een vreeselijk schrikbewind uit en wreekte zich over geleden verliezen op gevangenen en gewonden met vonnis van kogel of str.op. De herinnering, daaraan zal niet licht ster ven. Zoo moest het Hollandsen-Afrikaansche geslacht worden vernietigd. Het volk dor toekomst vulde de bij dui zendtallen gedolven graven bij de kafcnpen. De geboorten waren opgehouden. Duizenden mannen zuchtten reeds jaren lang in verre govangensohap zonder hoop op verlossing en, daar niemand ter wereld den overweldiger tegentrad, stond het in zijne macht om hem voor altoos buiten hunnen ge boortegrond te houden. Geen zedelijke over weging zou hem daarvan terughouden. En do uitgelezen schaar, die nog stand hield, slonk allengs weg, Sléchts de verraders en de lafliartigen wa ren buiten nood. Hun ras kon ongehinderd toenemen. Zoo kwam dan het volksbestaan in gevaar. Zoo was er nood, dat het echte voiK zou om komen en een verbasterd geslacht zou voort leven. Zoo streed de kleine schare voor een heerlijk beginsel, maar met; een steeds toe nemend gevaar, dat het volk zou bezwijken, voor hetwelk dat ideaal gezocht werd. Dat hebben die mannen overwogen, die over het staken van den strijd met den al- ouden vijand van hun geslacht kwamen on derhandelen. Zij hebben deernis gevoeld mot de rouwdragenden in de kampen, zij hebben het zuchtend verlangen verstaan van de over 3e woreld verstrooide krijgsgevangenen; zij hebben don gruwel der verwoesting gezien, on him hart heeft gebeefd, niet van angst voor zichzelf, maar van vreeze voor den on dergang van hun geslacht. Opdat hun ge slacht zou blijven leven, hebben zo den over machtige een heerlijk kleinood moeten af staan. „Opdat ons geslacht niet onderga", zoo hebben die mannen gezegd. Zij hebben nog verwachting van de toekomst. De hoop is niet gestorven.: i I En ook wij, indien we de kracht van da beweegreden gevoelen, hebben allerminst on- ze illusiën te begraven. „De ondergang van ons geslacht moet wor-j den verhoed; ons volk moet blijven bestaan." Zoo spreken onze stamverwanten. Daar iai het punt aangewezen, waar wij hun thans onze hulpe moeten bieden. Zal hun geslacht! niet ondergaan, dan móet het allereerst zv£i eigen taal ,de ta-al zijner vaderen bewaren' en handhaven. Indien heb die zou prijs ge-t ven, zoo ware het ondergegaan en verzwolgen.. En daarom, wie thans in de wereld iets ge voelt voor de zaak der Hollandsche-Afrika ners, die late niet na, het nationale onder- wijs in de eigen taal met alle kracht te be- vorderen. De weg daartoe is reeds gebaand. H. J. EMOUS. De burgemeester vati Haailem heeft de volgende proclamatie uitgegeven: De burgemeester, gelet op do herhaalde klachten over beschadiging aan gemeenteiyke en particuliere eigendommen door baldadige handen; óverwegende, dat in de laatsto tyden dik- wyis ffzeren en andere harde voorwerpen worden aangetroffen in de rails van do tram- iynen binnen deze gemeente, waardoor ont- j sporingen kunnen voorkomen en gevaar fvw menschenlevens is te duchten; vertrouwen stellende in de medewerking der ingezetenen in het belang der openbare orde en veiligheid van personen en goederen doet by doze een dringend beroep op die medewerking der burgery in het tegengaan en zooveel mogeiyk voorkomen van bedoelde baldadigheden en andere straatsehendery. Men meldt nader uit Eindhoven: Donderdagnacht ongéveer óén uur brak een hevige brand uit in de sigarenfabriek der firma D. Meerstadt Co. op hot Colloge alhier. Spoedig werd ook eon aangrenzend blok huizen, bewoond door twintig gezinnen, door het vuur aangetast. De fabriek met inhoud en al Is geheel vernield, alsmede een viertal woningen, door zes gezinnen bewoond, waarvan er slechts één verzekerd was. Het krachtig optreden der brandweer heeft groot6r onheil voorkomen; meer dan een vijftigtal j kindereD, mannen en vrouwen, moesten in alleryi, by na ongekleed, hun woningen ont vluchten. De fabriek en de woningen waren verzekerd. Op verzoek, van den burgemeester heeft zich een commissie uit een 20-tal jongelieden gevormd, om de dagloonersgezin- nen, die by den brand hun inboedels geheel of gedeelteiyk verloren hebben, door het laten circuleeren van inteekeniysten by de Inge- zetenen, geldeiyk to ondersteunen. Te Arnhem hebben gisteren' twee 16-jarige dienstmeisjes onder voorwendsel j vroeg In dieust te mooten zyn, de ouderiykc woning verlaten, zonder daarin terug te keeren. Het vermoeden, dat zy met den eigenrar van een stoomearoussel zouden zyn vertrokkeL bleek juist te zyn. Do politie, die dadeiyk een onderzoek instelde, heeft de meisjes heden te Kampen aangehouden. Beidon zyn weder nar iiaar ouders teruggebracht. Gisterochtend had de com nri e s S. in het station Santpoort ruzie met zffn vrouw. Hy sloeg haar en liep toen de spoor- jyn op. HU werd verpletterd door den snel trein van halfelf uit Den Helder. Donderdagavond brandden te Groesbeek aan den Stekkenberg drie woningen af. Do inboedels waren verzekerd. Daar de vorige week ook reeds een hevige brand woedde, zyn thans 30 menschen zonder dak. De landbouwer R., te Hoedekens- kerke, is door struikelen van zyn paard onder het dier geraakt, zyn borst is ingetrapt j R. is overleden. Donderde g-m iddag liepen to "Wormetveer een paar vrouwen kunstbloemen te venten. Eon vertegenwoordiger van een kunstbloemenfabriek te Amsterdam, die dezen dag voor zaken tê' Wormerveer moest zyn, ontmoette de ventsters, herkende haar en zag tevens dat do waren, die zy in haar manden hadden, afkomstig waren uit de fabriek. Die ventsters waren arbeidsters, die voor de fabriek thuis werken. De manden werden ln beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt. Men meldt uit öorkum, dat het tweede iykje der by den brand verongelukte kinderen onder de pulnhoopen in een kelder gevonden ls. LISSE. Ondertrouwd: Albertns Marseille jm. en Magdalona Cornelia van der Zaal jd. Getrouwd: J. Cozijn en C. Sprengers. Geboren: Jacobus Gornelis, A van J. Damen en C. Rusman. Pieter Lambertus, Z. van H. S. van Way eren en C. van Voorst. Petrus Adrïanus, Z. van A van der Zwet en W. R. Haver. Overleden: Jaoob Wïttekdek, wed. van J. Troost, 83 j. Grietje van Voorst, wed. van C. W. van der Mark, 64 j. NOORD WIJK. Geboren: Leuntje, D. van D. v. d. Niet en A. Onderwater. Maarten, Z. van M. Hoek en N. Passchier. Johannes Adrianus, Z. van P. C. van Dijk en M. A van Went. Clazina, D. van" J. Spaargaren en M. Prins. Cornelia Maria, D. van J, V. Vink en A. de Heus. Cornells, Z. van C. Hellenberg en G. de Mol. Ondertrouwd: Francisous Beelen 26 j. en Petronella de Groot 28 j. Overleden: Panoratius Johannes Daindam 4 m. Leendert Plug Pz- 2i m. NOORDWIJKERHODT, Geboren: Antonius J., Z. van P. 0. L Huisman en J. v. d. Berg. Wilhelmina, D. van Ph. Hoogstraten en M. Kondijs. Theodoris N., Z. van A. A. Bader en M. v. d. Lans. RIJNSBURG. Getrouwd: J. de Mooy jnu 22 j. en J. ten~~Donkelaar jd. 21 j. N. Glas bergen jm. 28 j. te Oegsigeest en A. G. den Haan jd. 26 j. te Rijnsburg. P. S. Pots jm. 26 j. te Nieuwe Schans en G. van Druten jd. 25'j. te Rynsburg. Geboren: Gysbertha Grimbergen, D. van H. J. Grimbergen en E. J. Balk. Willem Leendert; Z. van A. Heemskerk en A. r. d. Gagten. v Overleden; G. Juffermans 58 j-, kuisvr. van M. Grimbergen. SASSENHEIM. Geboren: Jaoobus Johannes Wilhelmus, Z. van P. LaDgeveld en E. Dolle. Gehuwd: C. Kipping .ïm. en M. C. Noorder- meer jd. A. Rotteveel jm. en C. Hartveld jd. Overleden; M. C. Wüstenhoff 1 j.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 6