Offieieele Kennisgeving. JAARVERSLAG Gemengd Nieuws. Do vervanging van den luitenant ter zee Sde kl. A, F. Hansen, aan boord van den monitor „Cerberus'.', door don luitenant ter uee 2de kl. E. J. Langclaan, zal, in plaats van met 20, 23 Juni a.s. geschieden. De luitenants ter zee 2de kl. A. F. Goos- xen, N J. van Laer en J. H. Holtappel, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, wor den op non-activiteit gesteld. Eervol ontslag verleend met ingang van 15 Juni aan J. van Slooten, te Utrecht, op ver zoek, als assistent bij het physiologisch-pa- thologisch laboratorium aan 's Rijks Veeart senijschool te Utrecht. Burgemeester on Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Hinderwet; Brengen ter algemoone kennis, dat door hen vergunning ie verleend aan A. PIJL en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de Koek- en Banketbakkerij aan de Breestraat No. 11, kad. bekend Sectie G No 466467, door plaatsing van •en heeteluchtoreD, ter vorvanging van den be- elaanden bakoven. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Leiden, H. 0. JUTA, Weth,, loco-Burg. 13 Juni 1902. VAN HEYST, Seoretaris. van de Vereenig-tng tot voortdurende onder sleuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der JReederijtn te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. In het afgoloopen boekjaar 1901/1902 zijn ontvangen Aan contributiën van de reeders te Katwijk nan Zee, van 90 bomschuiten en loggers te Katwyk aan Zee a f 3 270,— Aan bijdragon van stuurlieden on bemanning van bomschuiten en log gers to Katwijk aan Zee 166.04 Aan heffing van '/j pCt. over door de visschers te Noordwijk aan Zee gemaakte besommingen 9 66.93 Aan jaarlijksche bijdragen: te Leiden 925 90 Katwijk227.75 Noordwijk 123.— Rotterdam s 130.50 Gouda 21.20 en verschill. andereplaatson 93. 921.65 Aan renten 1967.76 f 3392.38 Aan giften: door de Sub-Commissie te Rotterdam van N. N. W. aldaarf 6.- door den heer S. J. Lo Poolo te Leiden van N. N1.— door den Secretaris-Penningmeester van mevr. L. L. te Leiden 10. f io~ Aan legaat van wijlen mej. H. Dijkers, geb. M. Stjjger te Katwijk aan Zee, na aftrek van hot successierecht43.10 Aan uitkeeriDg uit liet lste fonds Robin te Rotterdamf 36.47 In dit boekjaar is uitgekeerdgedurende de zomermaanden: per week f 1.25 voor elke woduwe, f 0.26 voor elk kind; gedurende de wintermaandenper weekf 2 voor elke weduwe, 0.85 voor elk kind; en als extra Kerstgave ƒ1.60 voor elke weduwe; te zamen bedragende ƒ2968.26. B(J het einde van dit boekjaar genoten ondersteuning: weduwen, kindoren. bojanrdo. te Katwijk aan Zee 27 16 1 0 Noordwijk aan Zee 5 1 Volendam 1 2 33 19 1 Gedurende dit boekjaar was te betreuren het ter zee verongelukken van twee visschers, namelijk J. de Vreugd, nalatende een weduwe ©n twee jeugdige kinderen, en Willem Hoek, nalatende eon weduwe. Onder dankbetuiging aan allen, die mede werkten tot ondersteuning der ongolukkigen, blijft do Vereenlging zich in Ieders belang stelling aanbevolen. Namens de Vereeniging voornoemd Th. W. van Lidth de Jeudb, Voort. M. J. Eiqeman, Secret.-Penningm. Heden, 13 Juni, ïb hot 50 jaar geleden, dat Jacobus Hennik in dienst trad bi) de firma D. Sala en Zonen, spiegel- en Hjsten-fabrikanten. Den jubilaris werd een gouden horloge met inscriptie ter hand gesteld en ook zfin kameraden lieten dezen dag niet onopgemerkt voorbij gaan, daar zfi hem een dito ketting er bfi gaven. Voor het geroohtshof te 's-G r a- venhoge stond gisteren, gelijk reeds kort ge meld, terecht de jongo man uit Koudekerk, die een man, die naar zijn mconing zijn meis je kuste, ii steek mot een mes in den rug had toegebracht, ton gevolge waarvan deze was overleden. Te dezer zake was hij wegens mishandeling, die den dood ten gevolge had, door do rechtbank te 's-Gravenhage veroor deeld tot 3 j -ren gevangenisstraf (de offi cier van justitie had 8 jaar gevorderd). Bekl. gaf ook thans op, niet moedwillig, doch in drift te hebben gehandeld. Het meisje van bekl., als getuige gehoord, werd scherp ondervraagd omtrent haar ge drag op de boot, waar de persoon aanwezig was geweest, die haar bij het verlaten der boot geh en had met het dragen van een spiegel. Heb bleek dat bedoelde persoon den arm om den hals van het meisje had geslagen en haar op den schouder had getikt,wat bekl. den indruk gaf dat zijn meisje door dien persoon word gekust. Andere getuigen legden verklaringen af, waan-,''-, do drift van bekl., bij andere gele genheden aan den dag gelegd, moest blijken. Ten aanzien van een dezer getuigen A char ge bleek echter dat bekl. terecht bedreigin gen had geuit, daar bedoeld getuige het meisje van. bekl. voortdurend vervolgde met liederlijke taal. Zulks werd althans door be kl aagdes meisje verklaard, die een dergelijke verklaring aflegde ten aanzien van een vol gend getuige A ckai go. Adv.-gen. mr. Seitsma achtte ten laste gelegde feiten volkomen bewezen en leidde uit de gebleken omstandigheden af dat bekl. op het oogénblik van het plegen van het feit had gehandeld in een vlaag van geheel on beredeneerde drift, zonder voldoende aan leiding. De opgelegde straf achtte de adv.-gen. in derdaad te gering. Men is zoo licht geneigd zich bij de beoor deeling van dergelijke feiten te plaatsen op het subjectief standpunt van den dader, maar let men op het feit, dat deze dader is een persoon van hoogst opvliegend, gevaar lijk karakter, reeds vroeger wegens mishan deling veroordeeld, terwijl de verslagene een persoon was van onbesproken gedrag, wiens dood ook voor diens moedor een hoogst tra gisch feit i9 geweest, dan komt de opgelegde straf inderdaad te gering voor. Met het oog hierop werd straf verzwaring gevorderd tot 5 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. A, N. Patijn, meen de dat niet vaststond dat de dood van den mishandelde het gevolg was van de toege brachte verwonding, waar immers do dood was ingetreden 34 dagen na do verwonding en toen infectie was geconstateerd. De verdediger meende voorts dat het meisje van bekl. aanleidi j heeft gegeven tot het gebeurde. Z. i. 'is zij wel degelijk op minder gepaste wijze aangevat, nadat zij met den verslagéne gedurende de geheel - bootreis op het dek had doorgebracht. In elk geval is het zoenen van een mejsje te bcschouwon als aanranding der eerbaarheid en was bekl., daartegen opko mende, doch in drift de grenzen der gcoor- loofdo verdediging van zijn meisje tegen die aanranding te buiten gaande, niet strafbaar, volgens art. 41 W. v. S, (noodweer). Maar ook indien bekl. zich vergiste, dan moet liet gedrag van het meisj:, dat volgens verschillendo verklaringen plaagziek en co quet is, en dat dien dag, tegen den zin van bekl. op bedoeld bootje de reis deed, vol doende aanleiding tjt beklaagdes dwaling hebben gegeven. Die dw: 'ing sluit zijn op zet uit. Pleiter gelooft niet aan het misdadig karakter van beklaagde. Zulks is ook geens zins uit de verklaringen der gehoorde getui gen gebleken. De beschukugingen tegen bekl. zijn niet bewezen. Daarentegen blijkt uit beklaagdes autece dentcn dat h'j een gold werkman is, met een goed versband, die ook dadelijk berouw heeft getoond over het c beurde. Pleiter drong daarom aan, waar de hoofd schuld ligt bij het meisje, op een lichte straf, doch in de eerste plaats op ontslag van rechtsvervolging van bekl. Uitspraak over 11 dagen. In hooger beroep werd voor het Haagscho gerechtshof tevens behandeld de zaak van een koffiehuishouder uit Noordwijk, door do Haagsche rechtbank vrijgesproken van de aanklacht van diefstal van bloembollen ten nadeele van een bloemkweoker te Rijnsburg. Bij den bedoelden kweeker waren pi. m. 500 leliobollen ontvreemd, van een bijzonder soort en vrij groote waarde, terwijl later op een zolder van bekl. soortgelijko bollen war ren aangetroffen. Aan den vorm, de wijze van afsnijden, de haren, de kleur en aan de bagger, die aan de bollen kleefde, had de bloemkwecker ze her kend. Tien getuigen werden gehoord. Bekl. hield vol dat do op zijn zolder ge vonden partij van elders afkomstig was. De bestolen bloemist wees hiertegenover op liet feit, dat de bij hem ontvreemde bollen z.g. „moerbollen" zijn, die zeer zeldzaam voorko men, terwijl de bij bekl. g-.ondcn leliebollen bijna alle „moerbollen'" waren. Een politie agent, die de bollen in beslag had genomen, verklaarde c at bekl, bekend staat als opkoo- per van gestolen goed. Adv.-gen. mr. Reitsma was van oordeel dat do motieven, door do getuigen aangevoerd voor de inclentiteit „der bollen met de ver miste, van zoo algemeencn aard zijn en de keuteekenen zoo weinig karakteristiek, dat hun verklaring, hoe pertinent zij ook moge zijn, geen beslissend karakter draagt voor do vraag naar de indentiteit der bollen. De wijze van afsnijden kan niet als onderschei- dingsteeken dienen, de vorm is evenmin be slissend; de ontvreemde bollen waren van groote soort, doch onder do gevonden bollen bevonden zich ook kleine. De prijs waarvoor de bekl. aanvankelijk do bollen had aangebo den, was wel gering in verhouding tot de wer kelijke waarde, doch dit kon niet als een af doende aanwijzing gelden. Omtrent de tegen strijdigheid in beklaagdes verklaring om- jtrent de herkomst der bollen zijn de getui gen niet eenstemmig. Waar nu het indenti- toits-bewijs der bollen ontbreekt, heeft de rechtbank terecht bekl. vrijgesproken. Op dien grond werd door ZEd, GrootAchtb. be vestiging van het vrijsprekend vonnis ge- requircerd. De verdediger, mr. J. G. van der Lip, advocaat te Leiden, sloot zich hierbij aan. Uitspraak over 14 dagen. Voorts stonden terecht twee arbeiders uit Wemeldinge, wegens beleediging, mishande ling en bedreiging van een veldwachter, die hen had gewaarschuwd dat zij bij een hopp mest op den openbaren weg volgens het pro vinciaal reglement een licht moesten plaat sen, door de rechtbank te Middelburg ver oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. De beklaagden gaven op dat er een wrok bestond tusschen bon en den veldwachter, die hen geverbaliseerd had en hen „zooht". Zij gaven hiervoor verschillendo redenen op, waarvan de juistheid eohter door den veld wachter, onder eede gehoord, werd ontkend. Voorts ontkendon "j te hebben gedreigd en mishandeld. Men meldt uit Den Haag: Wederom is gisternacht in het centrum der stad ingebroken; ditmaal in de fabriek en magazijnen van papierbehoeften der fir ma Ph. Simons en Oo. aan de Veerkade. De dieven hebben zich toegang weten te vorschaffen door een raam van do fabriek aan de achterzijde van het gebouw in de St.- J acobstraat. Eerst werd toen een bezoek gebracht aan het kantoor, waar men gisterochtend alles in de grootste wanorde terugvond. Lesse naars, kasten, kortom alles werd hier open gebroken, doch het is den inbrekers niet mo gen gelukken de brandkast te openen. Van het kantoor heeft men zich toegang verschaft tot de magazijnen, waar ook alle laden der lessenaars werden opengebroken. Hier is een klein bedrag aan geld ontvreemd. Uit verschillende omstandigheden wordt afgeleid, dat het den dieven alleen om geld te doen is geweest. Andere voorwerpen zijn niet ontvreemd. Aan den Parallelweg te 's-G r a- venhage ontspoorden gistervoormiddag de locomotief en zes ledige steenonwagens van een convooitrein der Holl. Spoorweg-Maat schappij. De materieele schade is vrij be langrijk. Gedurende een groot gedeelte van den dag was ten gevolge van dit ongeval de weg versperd, zoodat tusschen het Holl. Spoorstation en de halte Loosduinsche weg slechts op enkel spoor kon worden gereden. Een pluimpje. De Minister van Justitie heeft aan den rijksveldwachter J. J. van der Lugt, te Bussum, zijn bijzon dere tevredenheid te kennen gegeven over zijn verdienstelijk gedrag, in zake een po ging tot moord gepleegd te Laren in den nacht van 18 op 19 Mei jl. zijnde het aan zijn krachtig en beleidvol optreden toe te schrijven dat het feit tot klaarheid gebracht en de dader in hechtenis gesteld is. Een beruchte naam! De offi- cier van justitie to Rotterdam verzoekt-me- dedeeling indien Donald Crawford, 44 ja ren, scheepskapitein, geb. te Arggleshire, wonende be Glasgow, in Nederland wordt aangetroffen. Hij wordt verdacht van mis drijf en moet door den rechter-commissaris te dier zake gehoord worden. Do Haarlemsche rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak van J. Adams te Zaandam, die zeeppoeder had ver- kooht toet het merk „Sodos" en die daarom was beschuldigd van misbruik maken van het handelsmerk „Sodex", waaronder de vereenigde zeepfabrikanten te Rotterdam dit artikel verkoopen. Do eiseh was /50 subs. 50 dagen. Do rechtbank sprak den beklaagde vrij, daarbij overwegendo dat niet was bewezen dat beklaagde wist dat het merk Sodex go- deponeerd was, omdat dit niet bleek uit den brief door den heer De Kadt aan beklaagde geschreven. Ook de eisch tot schadeloosstol ling werd ontzegd. 1 Tevens werd behandeld do zaak van don 24-jarigen kantoorbediende J. A. S., die te gen een loon van ƒ400, in dienst bij de fir ma Polak en Swarts te Zaandam, een qui- tanbio had opgemaakt van ƒ641.24 1/2, die valschelijk had voorzien van den naam dor firma en toen had getraoht hot bedrag te in nen bij den ontvanger der accijnzen te Zaan dam, wat was mislukt. De beklaagde is voortvluchtig. Do eisch is 7 maanden. Hot comité der liohtingen 1895, '96 en '97 to Rotterdam heeft zich ontbonden verklaard. De moord te Tilburg. Bij de voortzetting van het getuigenverhoor voor de rcohtbank te 's-Bosch bevonden zich op do stampvolle gereserveerde tribune vele offi cieren. Onder het publiek ontwaart men ook enkele dames. De eerste, die nu als getuige wordt ge hoord, is Gerarda Schilders. Zij verklaart in den bewusten Woensdagochtend om streeks 11 uren angstig te hebben hooren gillen. Het geluid kwam uit de richting van do kerk van de zijde van het koor en werd zes- A zevenmaal herhaald. Het was duide lijk hoorbaar, dat het een kind was. Do advocaat-generaal vraagt bekl., boe het kwam dat h ij het gillen niet hoorde Beklaagde antwoordt, dat hij niet in de kerk was, maar in den tuin van den pastoor. Thans komt een zeer voornaam getuige: de oude Jongbloets, gepensionneerd post bode, te Tilburg. Snikkend (de deurwaar der brengt hem een glas water) vertelt hij, dat hij, in de kerk komende, gekreun hoor de. Het kwam niet van den toren. Hij ging zitten bidden. Toen kwam iemand van het koor; getuige zag hem voor den koster aan. Doze keek hem zeer boos aanhij schrikte er van en liep de kerk uit. Later wilde hij terugkeeren, doch hij durfde niet. Getuige wordt nu geconfronteerd met be klaagde en Yan Isterdael. Hij kan niet zeg gen, wie het geweest is. De verdediger vraagt, of getuige, toen hij ging twijfelen, niet Kessels en vrouw Prin sen gesproken heeft en toen niet gezegd heeft: „Het geleek in alle opzichten de kos ter, maar ik ben bang om een valschen eed te doen; het moest eens een ander zijn 1" Getuige herinnert het zich niet. De verdediger vraagt, of hij niet bij do confrontatie op 31 Augustus 1900 beslist den koster herkende? Getuige herinnert het zich niet. Juffrouw Beynen geb. Yan der Weg ia een nieuwe getuige; zij vertelt, dat ze Woensdag ochtend voor de kerk een kind gezien heeft. Tien minuten later ging zij de kerk in; in het tweede portaal zag zij den schilder. In de kerk zag zij Jongbloets. Zij hoorde gillen en een bons en er kwam iemand achter uit de kerk, dien zij niet kende, maar met krul lend haar en met een snor. Toen ging zij de kerk uit en daarbij zag zij Mutsaers in het poortje van den toren met"de hand aan den sleutel van het deurtje. Het gegil kwam ze- kor achter uit de kerk, niet uit het torentje. De pres.: Yrouw v. d. Heyden zegt, dat ze je voor 't eerst na de behandeling in Breda gesproken heeft. Get.Dat is nieb waar. Of ik er dienzelf den Woensdag na de vermissing geweest ben, weet ik niet, maar toch wel eenige malen voor Breda 1 Pres.Heb je later tegen vrouw v. d. Hey den gezegd, dat je niet Woensdag, mattr Yrijdag in de kerk geweest bent? Dat ver klaart ze. Get. weet dat niet meer. Pres.Ben jij nogal met leugens behept en heb je niet gezegd, dat je niet hoopte, dat. je kinderen ook zoo zullen gaan liegen? Get.Ieder liegt wel eens. Pres.Ja, maar je verklaart telkens an ders. Get. verklaart beslist, dat die man in de kerk de koster geweest is. Zij heeft hem bij zijn arrestatie en ook nu weer herkend. Pres. en raadsleden verklaren zich ver baasd, dat get. zoo laat is gekomen met haar verklaring, terwijl de pastoor van den preekstoel heeft afgelezen, dat ieder, die wat wist, het vertellen moest. Get. zegt eerst, dat zij het niet belangrijk vond, later, dat zij bang was; er blijkt ech ter, dat zij het eerst voor den commissaris van politie heeft verzwegen, 't later aan den heer Kessels heeft verteld, en toen op aan dringen van haar man eindelijk aan den in specteur van politie Mijvaart. Proc.-generaal: Yoor wie was je bang? Get.Yoor gepraat van de menscken, voor den schilder, de familie van den koster, omdat ik bijna altijd nacht en dag alleen thuis ben. Adv.-generaalMaar gij verklaardet toch niets in het nadeel van den schilder. Get.Ik wist- niet wat in zijn voor- on na deel was. Bekl. Mut-saers weet niet dat hij getuige Beynen dien morgen heeft gezien. Ook niet of hij de hand aan het deurtje gehad heeft. Getuige Beynen, met hem geconfronteerd, herkent den koster als den man, die van het koor kwam en weer in die richting is ver dwenen. Van Isterdael ondervraagd, ontkent op het koor to zijn geweest dien ochtend. Hij was wel bezig achter in de kerk, maar Jongbloets, noch deze getuige heeft hij daar gezien. Hierna wordt gehoord de heer Kessels, de vader van het vermoorde meisje; deze doet een relaas van de arrestatie van den koster Van Isterdael, die buitengewoon kalm was. Aan getuige had Jongbloets verklaard, dat deze Van Isterdael op het koor had zien staanJongbloets had hem gezegd dat hij togen- een vrouw had willen zeggen, dat zo niet de kerk in moest gaan, omdat de koster haar anders vermoorden zou. Later is Jongbloets gaan twijfelen of het de koster wel was. Beynen heeft aanvanke lijk tot getuige Kessels gezegd, dat zij van de zaak niets wist; later is zij komen vertol ken, dat zij toch wel iets wist en heeft gaan deweg de verschillende mededeelingen ge daan. Zij zeide te gissen dat de schilder het go- daan had. De oudste zoon van Jongbloets, daarna als getuigo gehoord, bevestigt dat zijn vader later aan het wankelen is gebracht en dat bij daarna met zijn vader heeft gesproken. Getuigo Bruininkx zegt, dat Jongbloets is gaan twijfelen toen bij bij den pastoor was geweest; Jongbloets erkent dit. De zoon v«n Jongbloets opnieuw voorge roepen, wordt door den presidont ernstig vermaand, omdat hij niet gezegd heeft dat zijn vader bij den pastoor was geweest. On der verband met den eed wordt deze get. ernstig gewaarschuwd alles to zeggen. Get. zegt te hebben geweten dat zijn vader bij pastoor Bergman geweest was, maar dat hij daarvoor reeds aan krt twijfelen was. Dit laatste wordt bevestigd door een jongeren zoon van Jongbloets. De seminaristen Spctenbroek en Van Delft waren op 22 Augustus te 12 uren in de kerk; het Angelus, dat te 12 uren geluid moet wor den, hebben zij niet gehoord; verdachts heb ben zij niets bespeurd. Frater Vernummen verklaart, dat het An gelus zeer onregelmatig werd geluid; desge lijks verklaart frater Willemso; eenmaal is heb Angelus zeer 1 ar. - geluid. Een aantal werklieden van don heer Kes sels verklaron, dat op 22 Augustus te 12 uren de koster de kerkdeur op slot deed, na eerst naar alle kanton te hebben rondgezien; met kameraden zijn zij naar het lijkje in den kel der der kerk gaan zoeken. Ook een andere getuigo verklaart den kos ter bij de kerkdeur gezien te hebben. Yan Isterdael houdt vol, dat hij te 12 uren de kerk verlaten heeft. De verdediger, mr. F. E. Pels Rijoken, verzoekt namens den bekLevenals door hem voor do rechtbank is geschied, dat hot het Hof behage een onderzoek te bevelen aan gaande de waarheid der verklaringen in deze zaak onder eede afgelegd door den get. Yan Isterdael. De rechtbank heeft aan het verzoek van den verdediger voldaan, doch geen instructie geopend en daardoor den beklaagde gelegen heid onthouden zioh te verzetten, op grond van art. 165 Strafvordering, tegen zich hoo ren onder eede van getuigen. De verdediger deed nog uitkomen dat het Hof hier te doen heeft met een nieuw geval van meineed, daar get. Yan. Isterdael thans voor het lfof verklaringen heeft afgelegd in strijd met de verklaringen van andere ge tuigen, Yan Isterdael's verklaringen komen niet overeen met die van de getuigen dio henL om halfelf de spoorbaan hebben zien oversteken. Nadat het Hof, in raadkamer gegaan, ge weigerd had hot verzoek van den verdediger in te willigen, werd de behandeling der zaak voortgezet. Get. Ylamings heeft den schilder op den 22sten Aug. tusschen halfvier en vier uren ge sproken. Mutsaers had toen wel gezegd, dat hij het kind met een brief gezien had, maar van den koster had hij niet gesproken. Een der rechters maakt do bemerking tot den beklaagde, dat het vreemd is, dat hij dien dag aan niemand heeft gozegd, den kos ter mot het kind te hebben gezien. De getuigenis van vrouw Vlam in gs was gelijkluidend mot die van haar man. Yrouw De Goederen heeft den koeter in zijn hemdsmouwen gezien, loopende over de plaats. Er werd toen in de werkplaats ge schaafd. Ook de getuige Mulder beweert, dat de sohilder Mutsaers gezegd heeft het kind te hebben gezien, terwijl het den hoek omging bij „Do Zwarte Ruiter". Bekl. herinnert zich dat niet. Ook vrouw Koranans, bij wie Mutsaers op de ruiten zou getikt hebben, deelt mede, dat Mutsaers over het kind van Kessels ge sproken heeft. Bekl. herinnert het zich niet. De smid Mandos verklaart dat Mutsaers hem gezegd heeft in den namiddag van 22 Aug, dat hij het kind gezien had met een brief in de hand op den hoek van „De Zwar te Ruiter". Yan den koster heeft bókL toen niet gesproken. Ongeveer helzolfde heeft bekl. gozegd tot de getuigen A. bu JSchijvens. Zij voegen er aan toe dat bekl. heeft gezegd: Ik geloof dat het niet wijd kan zijn. Het kind was gekleed in een ochtendjapon not je met een gewoon 1 schortje voor. Het was een liof, jong en wijs kind met licht krulhaar. Bokl. heeft Herhaal- delijk hetzelfde gezegd, wel tot vijfmaal toe. Bekl. erkent met die beiden te hebben om. geloopen en tot hen te hebben gezegd wat zij - verklaarden, maar het kind had hij niet ge- kend. De beschrijving die hij van het meisje gaf, had hij van anderen. Het kind, dat hij met den koster de kerk zag ingaan, kwam ook met die beschrijving overeen. Toen hij het meisje zag, wist hij niet, dat het hot kind van Kessels was. Get. wed. A. Sparida-ans heeft 's avonds te 8 uren van bekl. vernomen, dat het kind varf Kessels weg was. Hij zeide, dat het zonde van het kind was, zoo'n ferm kind met blond krulhaar. Bekl. deed boen niets ongewoons.. Hij was heel vroolijk. Hetzelfde verklaart de dochter van de vo rige getuige. Bekl. sprak van het kind, het jurkje, den brief, den Noordhoek, dio geheel overhoop was. Maar van den koster zeide hij niets. Get. Marinus Janson heeft licht zien bran den, waar zieh het zangkoor in de kerk be vindt. Get. Paans heeft op denzelfden avond op den straatweg licht zien schijnen, komend*» van 'dezelfde plaats. De commissaris van politie verklaart da(j1 hij later proeven heeft genomen ju et kaars- - licht, lantaarnlicht, gaslicht, on gasgloei- licht. Toen de leden van het gezin Paans hoi 1 laatstgenoemde licht zagen, zeiden zij: dat ia, hetzelfde licht dat wij gezien hebben. Na de behandeling van do zaak te Breda nam de gemeente-bouwopzichter Heemskerk, "V in tegenwoordigheid van den inspecteur van 1 politio, Soenfcjes, nog lichtproeven in dq kerk en met de getuigen. Gisteren heeft dit den verdediger reeds aanleiding gegeven aart getuige Heemskerk te vragen of deze het zijn! zaak achtte het onderzoek der justitie voort te zetten. Do vrouw en de zoon van Paans bevestigen" de verklaring door haar man afgelegd, evenV) als de heden voor 't eerst gehoorde getuige i Yan Ronsel, voor zoover de laatste betreft alleen in verband met. de laatste lichtproe-j ven. 5 Yronw Swolfs van der Wiele; een des de rechtbank niet gohoorde getuige, heeft t© halfelf licht zien branden; zij meende, dat er misschien in de kerk gewerkt werd. Getuige Yriends heeft bekl. hooren zeg- f gen, dat het kind van beneden naar boven i$ t gesleept. Den koster noemde hij niet, wef.J sprak hij van lintjes onder de Jooze baar \it 'j het portaaltje bij do torentrap. De inspecteur van politie Soentjes 1 é- weert, dat getuige vroeger verklaard heeft,'-* dat w e 1 de koster genoemd was. Maria Yriends ontkent dit. De President wil weten, hoe getuigo moÉi7 beklaagde in aanraking kwam. Get. vindt het heel eenvoudig: Zij stond te praten met andere menschen. Eveneemsn vindt zij het niets vreemd, dat er niet© ver^ der gevraagd is. De President verschilt met haar van mee») ning. Alsnu wordt gehoord de kantoorbediend^ Van de Pub, die de® avonds te 7 uren met! den koster in de kerk geweest is. De koetero» ontsloot de deur en sloot dio weer ochte^/ zioh om het volk buiten te houden. Op hetn, verwulfsel was het al donker on middenop. bleef get. staan. De koster ging vooruit^ links en rechts kijkende. Get. verkeerde toed in He meening, dat hot kind in leven zort zijn. Get. heeft op den koster, die achter hemi 1 aankwam, niet gelet. Bij het zoeken is hij dien avond niet geko* men tot de plek waar het lijkje naderhand/ gevonden is. Op de trap heeft get. geen re-!) clamepla-atjes gezien. Vrijdagmorgen om' kwart voor elven heeft get. den beklaagde ge-^ sproken, die hem zeide dat hij bet kind nog 1 gezien had tot aan don hoek van het cafd „De Zwarte Ruiter", maar dat hij niet wist waar heb verder gebleven was. Over don koster werd niet gesproken. Een der rechters vraagt of - Lntsaers bij die gelegenheid gezegd heeft, dat hij nie>6) wist, waar heb kind gebleven was. Get. bevestigt dit. Daarna legt get. Antonius Broink zijn' verklaring af. die vertelt van een ingeving,-, welke eon oude vrouw zou goliad hebben om-] trent do plaats, waar het kind lag. Toen'/ Mutsaers gevraagd werd mee te gaan kijken, v had hij geen lust, daar hij pas boven geweest was met de knechts van Kessels. Ook vertel-) de bekl. het kind te hebben gezien, maar vatf) den koster sprak hij niet. i Get. J. A. Ylamings, werkman bij den beei> Kescels, stond Vrijdagmorgen met MutsaerrtJ op de trap, die grappen maakte over de ui-tóf geloofde honderd gulden. Get. keek op de ge-4 welven aan den linker- en aan den rechter^ kant en békl. riep, bij het kijken naar dWl rechterzijde: „Heb je ze?" Later is het lijkjer aan dien kant gevonden. Daarmede was om over half vijf het gé4 tuigenverhoor voor Donderdag afgeloopert«^ Heden wordt de zaak voortgezet. Men schrijft uit Gorkum: Gig*) te vochtend te 11 uren werd van uit het zieH kenhuis het lijk van hot meisjo Maritfj Hendrix, verdronken ten gevolge van dea, noodlottïgen brand, naar de boot gebracht,/) om naar Nijmegen te worden vervoerd. Da') 1 ijlewagen was voorzien van eenige kranseii! en werd gevolgd door familieleden en kom nissen van de overledene. Een menigte dii schen was getuige van de droeve plechtig held. Omtrent de twee andere omgekomen tooiAÖ jes valt nog mede te deelon, dat, daar slecht^ een deel van Bet eene lijk uit de pulnhoope^r is te voorschijn gekomen en Eet andere n.og\ niet is gevonden, niet met zekerheid kaqj) worden geconstateerd, welke van do twee kinf) deren van den heer De Hossen nog niet

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2