Eimyadi Janos Uit de „Staatscourant." Ingezonden. (Saxlolmcr's Bittoibron.) Gezoadheidsregel Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Duitschland. België. Koninklijke besluiten. Toegekend de ccre-medaille der orde van Oranje-Nae- eau: in zilver aan G. Prang, destijds meester knecht der zeeppoederfabriek, toebehoorende aan den heer Ohr. Pleinee, te Amersfoort, on aan E. van Ling, eervol ontslagen bode ter provinciale griffie van Overijsel; en in brons aan J. 0. Okhuyzen, eervol ontslagen op zichter bij het Ncderlandsch Museum van go- ecliiedenis en kunst te Amsterdam. Benoemd: lot agent der Rijksverzekerings bank: H. Enno van Gelder, to Rotterdam, ■werktuigkundig ingenieur; A. C. Jacobson, to Prinsenhagc, directeur eener ijzergieterij; H W. J. Roijen, te 's-Gravenhage, oud-ma joor bij de artillerie van het Nederlandsoh Oost-Indisch leger; G. H. van Assondelft de Ooningh, te Rijswijk, scheepsbouwkundig in genieur; J, D. R-olandus Hagedoorn, te Gro ningen, onderdirecteur van de Groninger Rijwielonfabriek A. Fongers; L. A. M. Wolf- fram, te Haarlem, hoofdinspecteur van poli tie; D. A. van Diomon, te 's-Gravenhage, in specteur bij een lovensverzokerings- en onge lukken-verzekeringsmaatschappij; J. de [Lange, te Lei don, bouwkundige; C. H. [van Asperen, te 's-Gravenhage, oud-luite nant tor zee der 2de klasse; en B. J. Doorn bos, te Amsterdam, oud-inspooteur van po- 1 Iitie. Benoemd: tot griffier van het hof van justitie in de kolonie Curasao de heer mr. O. S. Gorsira en zulks met ingang van den eersten dag der maand, volgende op dio, waarin genoemd besluit in afschrift in dio iolonio zal zijn ontvangeu. Benoemd: tot opzichter ter Algemeeno Landsdrukkerij, met den porsoneclen titel van ondor-diroctcur, G. A. Jonaese, te 's-Gra venhage. Eervol ontslag verleend: Op verzoek, aan 'J. O. Bos als opzichter ter Algemeeno Lands drukkerij; met ingang van 1 September 1902, •aan dr. J. W. Doijer Jzn., op verzoek, als 'leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Utrecht. i Benoemd: bij besluit van don Minister !van Financiën met aanvang van de 37lstc Staatsloterij tot colleotrice te Groningen F. M. Franckle, weduwe van H. J. A. Felders aldaar. Do Minister van Finanoiën maakt be kend, dat. het saldo van 's Rijks schatkist op 7 Juni jl. bedroeg: bij do Nedcrlandsche Bank 2,574,867,07 1/2, en bij do betaalmees ters 2,078,552.54, te zamen 4,653,389.61 1/2. De gewone audiënties van de ministers Van financiën en van oorlog op 12 dezer zul- ïon niet plaats bobben. Gemeenteraad van Leiderdorp. AfwQzig met kennisgeving is de heer J. Moraal. De heer J. van Locuwen, oudste wethou der, opent de vergadering met gebed; het lezen der notulen van de vorige vergadering wordt uitgesteld. Do Voorzitter verzoekt den heoren Booten Itijnsburgcr den nieuwbenoemden burge meester binnen te leiden. Hieraan voldaan zijnde, leest do Voorzit ter voor het Koninklijk besluit van 2 Juni No. 61, houdende benoeming van den heer G. van dor Valk Bouman, secretaris dezer gemeente, tot burgemeestor, en een verkla ring van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, dat de benoemde op 7 Juni do gevorderde eeden als burgemeester in zijn handen heeft afgelegd cn zegt verder, 1 dat hij alsnu het voorzitterschap van den Raad kan overrdragen. Alvorens hiertoe echter over te gaan, wensclit hij, namens den Raad, een enkel woord te spreken on zegt ongeveer het vol gende Geachte heer Bouman 1 Het heeft H. M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd aan de stem welke uit onze gemeente is opge gaan gehoor te vorleenen cn U te benoemen tot burgemeester dezer plaats. Hierdoor is U een grooto onderscheiding to beurt gevallen. Aan het ambt zijn echter verplichtingen verbonden, ik behoef ze U, geachte Heer, niet te noemen, wijl ik veronderstel, dat gij, na 12-jarigen dienst als secretaris, zo wel zult kennen. Toch ben ik zoo vrij U te mogen wijzen op Uwen ambtsvoorganger, den heer Van As- 'sendclft de Coningh en U aan to bevolen in [zijn voetspoor voort te gaan en met onpar tijdigheid de belangen der gemeente te be hartigen. En waar deze, in de laatsto vergadering, heeft verklaard, dat door hem dc van den Raad ondervonden steun op prijs werd ge steld en dezelve ook heeft gevraagd voor zijn opvolger schoon hij toen niet wist wio dat zou zijn verklaar ik gaarne, dat ook Gij op dezelfde hulp en toewijding staat kunt maken. Mijn waarde Heer, toen in de vorige ver gadering de afgetreden burgemeester zijn ambt nedorlegdc en aan mij die betrekking tijdelijk werd opgedragen, heb ik baar vol gaarne aanvaard, evenwel met do bijvoe ging, dat ik hoopte en ook vertrouwde, dat dit niot van al to langen duur zou zijn. In die verwachting ben ik niet teleurge steld en ik acht mij gelukkig U dit waar- digheidstcekcn te omhangen en noodig U uit den voorzittersstool in te nemen." De burgemeester zogt hierop ongeveer het volgende „Mijne Hecron 1 Het is mij een behoefte, nu ik op het punt sta den voor den voor zitter Uwer vergadering bestemden zetel in te nemen, in dc eerste plaats mijn diep ge- voelden dank te betuigen aan H. M. onze geëerbiedigde Koningin voor het ver- troiuvon, dat Zij mij schonk door me te be- noemon tot burgemeester dezer gemeente aan de autoriteiten, die me voor deze be trekking hebben voorgedragen; aan U, Edel Achtbare heeren wethouders on leden van den Gemeenteraad, aan U, ingezetenen, die daartoe op een voor mij zoo vereerendo en aangename wijze het hunne hebben bijge dragen. U, /.eer geachte heer van Leeuwen, dien ik in mijn vorigon werkkring heb leeren ken nen en waardeeren, die, als oudste wethou der, mij op zoo hartelijke wijze in mijn ambt hebt bevestigd, uit wiens handen ik met vreugde het teeken mijnor waardigheid ontving, zeg ik mijn bijzondexen dank voor de welwillende en veelbelovende woorden die U mij, namens den Raad, zooeven hebt toegevoegd, Die woorden zijn mij een waarborg, dat ik, evenals mijn ambtsvoorganger, op U aller steun zal kunnen rekenen. Ik erken het gaarne, dat, hoe aangenaam de betrekking van burgemeester ook is, daaraan soms vele en groote moeilijkheden zijn verbonden en ik bij de vervulling mij ner plichten zeer zeker dien steun behoef. Van mij, die reeds zoo vele jaren de ge meente in andere betrekking heb mogen die nen, zult gij geen beloften verlangen ik geef U echter gaarne de verzekering, dat het mijn ernstig streven zal zijn om met al de gaven, die mij zijn of zullen worden geschonken, de belangen dor burgerij in hot algemeen en die van elk ingezetene in het bijzonder te be hartigen. Schenke de Heere God, Wiens grooten naam wij allen vóór do aanvaar ding onzer betrekking met 'eerbied hebben aangeroepen, ons Zijnen onmisbaren zegen, opdat onze besluiten strekken mogen tot Zijn eer en ter bevordering van de belangen der burgerij, die Hij, in den weg Zijnor voor zienigheid ons ter behartiging hsoft toevcr- ticuwd. Ik verklaar de betrekking van Voorzitter van den Raad der gemeente Leiderdorp te hebben aanvaard." De wethouder Van Leeuwen vraagt het woord en zegt: Mijnheer de Voorzitter, het is voor 't eerst, dat wij U als onzen burge meester mogen begroetenwij wenschen U van liarte geluk met deze Uwe nieuwe be trekking en spreken de hoop uit dat 'tGod den Heere door Wien elk zijn plaats en werkkring wordt aangewezen moge be hagen U in Uwen arbeid te zegenen en U alzoo tot een zegen voor de gemeente te stellen. De Voorzitter dankt voor dezen wensch en stelt aan de orde de benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en noodigt de heeren Boot en Verkleij uit het stembureau uit te maken. Het blijkt, dat met algemeeno stemmen als zoodanig is benoemd do lieer G. van der Valk Bouman, burgemeester, die verzocht zijn mededeeling, dat hij do benoeming aan nam, voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. Niets meer tc behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering, die door een tal rijk publiek werd bijgewoond. Leiderdorp. Gisteren had de installatie plaats Van onzen nieuw benoemden burge meester, den beer Van der Valk Bouman. De benoemde werd met zijn echtgenoote met open landauers van het station te Lei den afgehaald door do beide heeren Wet houders en twee leden van den Gemeente raad. Aan dc grens der gemeente werden Z.Ed. Aohtb. door eenige jongedames onder het houden eener toespraak bouquetten over handigd, terwijl de heer J. dc Graaf een ecrewacht aanbood, bestaande uit 40 ruiters te paard en 40 berijders van A'ersierdo rij wielen. De burgemeester verklaarde gaarne de eerowackt to aanvaarden en betuigde zijn dank voor de aangebodeu bloomstukkcn. Do stoot werd voorafgegaan door muziek van de dienstd. Schutterij uit Leidon. Onder het gejuich der monigto werd het schoon versierd© raadhuis bereikt. In het Raadhuis had de installatie pljiats. (Zie Raadsverslag). Na afloop der vergadering word door den heer A. Spek namens de feestcommissie on der heb houden eener welgemeende toe spraak een geschenk van de ingezetenen aangeboden, bestaande uit een prachtigen presidentshamer, met zilver gemonteerd, en inscriptie. Aangedaan betuigde dc burgemeester met toepasselijke woorden zijn dank voor dit ge schenk. Daarna werd door dc Zangvereeniging „Looft den Heer" een mooi lied gezongen, waarna Z.E.A. zijn dank betuigde voor de aangeboden hulde. Vervolgens werd de rijtoer met de leden van den Gemeenteraad door de gemeente hervat. Van bijna alle huizen' wapperde de drie kleur. Bij terugkomst werd do eerewaclit wijn aangeboden eu had ieder de gelegenheid den burgemeester te komen golukwenschen. Den gclieelen dag word daarvan een zeer ruim gebruik gemaakt door personen van alle standen. 't. Was een plcohtig en aandoenlijk oogen- blik, toen do Zangvereeniging „Excelsior te halfnegen met haar directeur, den heer Van Giessen de Raadzaal, waar de burge meester mot zijn familie, vrienden en be- konden vcreenigd waren, binnenkwam, om den burgemeester hulde te brengen door het zingen van eenige liederen. Ook hier sprak de burgemeester zijn dank uit. 's Avonds werd voor het Raadhuis nog eenig vuurwerk afgestoken. Alles is in do beste orde afgeloopen on Leiderdorp heeft getoond op waardige wijze on zonder aanstoot te kunnen feestvieren. Naar men verneemt, zal de heer F. M. van Deventer, alhier, den 14dcn dezer den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar tot arts werd bevorderd. Brieven aan H. Uil. de Koningin. Op last van Hare Majesteit de Koningin brongt de directeur van het Kabinet der Koningin ter olgomeene kennis dat, gedu rende Harer Majesteits verblijf in het bui tenland, dc aan Hoogstdezelve geriohte brie ven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hai'e Majesteit op do ge wone wijze per post kunnen worden ingezon den of bezorgd bij hot Kabinet der Koningin t) 's-Gravenhage. (Sts.-G't.) De Leidsche Veemarkt. Een ernstig protest meen ik te moeten doen hooien tegen het onlangs in een hoofd artikel yan dit blad geopperde plan om de veemarkt te vorgrooton o. m. door gebruik te maken van het terrein der sociëteit „Ami- citia" en van het terrein vrijkomende door het sloop en van den molen. Wanneer de vergrooting der veemarkt ton koste van dergelijke offers zou moeten wor den verkregen, dan zou hier met recht ge zegd kunnen worden, dat het middel erger is dan de kwaal. Immers als erfdeel onzer vaderen hebben wij aanvaard de schoone bolwerken, die he laas ten gevolge der benepen opvatting van onzen vroegeren magistraat ontsierd zijn ge worden door vele fabrieken ©n andore van weinig aesthetisch gevoel getuigende inrich tingen. Een der eerste eischen, die men toch aan een stad mag stellen, is, dat zij bewoonbaar zij, d. w. z. dat zij dc ingezetenen noodt zich blijvend te vestigen. Hoe totaal anders zou de toestand in Lei den zijn, wanneer de geheele gordel van bol werken destijds bestemd was geworden voor plantsoen; zeer zeker zou daardoor de exodus onzer eerste families naar Den Haag en andere plaatsen voor een groot deel ge stuit zijn. Onze Gemeenteraad, die vooral in de laat ste jaren herhaaldelijk blijk gaf een ruimen blik te hebben op de toekomst der stad, zal zich ook thans niet laten leiden door bekrom pen overwegingen. Het donkbeeld, uitgesproken in het ver slag der Kamer van Koophandel, dat het te genwoordige marktterrein een der fraaiste kwartieren zou kunnen worden, wil mij voorkomen met betrekkelijk geringe kosten uitvoerbaar te zijn. Indien bijv.: lo. do Beestenmarkt met opgaand geboom te werd beplant en in het midden een mu ziektent werd opgericht, waar 's Zondags middags en 's Woensdagsavonds concerten werden gegeven; 2o de Nieuwe Beestenmarkt met vier rijen boomen werd beplant, met in het midden fraaie bloemperken; 3o. het blokje huisjes tussehon Binnenvest- gracht en Wijkstraatje werd gesloopt; 4o. een weg van de Nieuwe Beestenmarkt over het torren van ,,Amicitia" naar de Rijnsburgerbrug werd gemaakt, waarbij dan tevens de zoo ongracieuze sociëteitstent zou komen tc vervallen, dan geloof ik dat on ze gemeente een park en stadskwartier rijk geworden zou zijn, waaïrom menige stad ons zou benijden. Wanneer men nu weet, dat do Buitensocië teit van „Amicitia" voov haar bestuur eeu zwaar te torsen blok aan het been is, dat de huisjes aan het Wijkstraatje klein on ge deeltelijk armoedig zijn, de kosten van be planting niet hoog zijn en dat wellicht de wekelijkschè concerton en het groote aantal wandelaars de bewoners van de Beesten markt meer voordeden zullen opleveren dan dc Vrijdagschc markt, -r- daar meen ik ons Gemeentebostuur de boven uiteengezette be stemming dor mogelijk vrijkomende markt terreinen met warmte in ernstige overwe ging te mogen aanbevelen. Want waar de Kamer van K. zegt, dat groote sommen aan handdsinrichtingen be steed. rijke vruchten kunnen afwerpen, daar wil ik aan toevoegen, dat gelden aan vor- fraaiing besteed evenzeer in het belang eener stad zijn gebleken, als voorbeelden daar van wil ik hier wijzen op Den Haag. Nijme gen, Haarlem, Parijs, Berlijn, enz., enz. De Lammermarkt zou bestemd kunnen worden tot kinderspeelplaats, aaraan hier ter stede een zeer dringende Lehoeftc be staat. Hoe het zij, aan het- eenig mooie bol werk aan den hoofdtoegangsweg onzer stad mag niet geroerd worden; het sch ihlrra-ch- tige gezicht van af de Rijnsburgerbrug, met den molen op den achtergrondmoet voor onze nakomelingschap behouden blijven. KECLAMES, 40 Cents per regel. Door de geneeskundige faculteit aanbevolen om z(jn zekere, aangename en gelijkmatige en onschadelijke uitwerking. Het is uitstekend tegen habitueel© en toevallige verstopping, bloedopstUgingon, storingen in de spijsver tering, votlijvigheid, leverkwalen, aanleg voor jicht, enz. Alleen dkii echt, als op de etiquette met rood middenveld de naam der Firma: „Aiulreas Saxleliuer" te lezon staat. Verkrijgbaar in Apotheken, Drogisterijen en in alle Mineraalwater-depots. 3618 21 spijsvertering, heeft geen recht zich te be klagen, als hi) last krijgt van Opgeblazenheid, Hartklopping, Duizelingen, Gejaagdheid en dergelijke kwalen. Op zekere, alleraange naamste, voor de gezondheid onschadelijke wijze verschaft men zich dagelijksche voldoende darmontlasting door het gebruik der Zwit- sersche Pillon van Apotheker Richard Brandt, Schaffhausen (Zwitsorland), sedert tientallen van jaren door 24 professoren In de genees kunde beproefd en aanbevolen en met roem bekend, en zoodoende voorkomt men alle onaangename gevolgen. Hot dagelijksche ge bruik kost slechts 3 Centen. Alleen in doosjes a 70 Cents in de Apotheken vorkrijgbaar. Hoofddepot voor Nederland; F. E. VAN SANTEN KOLFF, Rotterdam. Te Leiden b\j J. H. DIJKHUIS, Hoogstraat 5. 5777 20 De gisteravond gegeven voor- stelling in den circus Corthy-Althoff mocht zich in niet minder belangstelling verheu gen dan de voorgaande. Er bleef thans zelfs geen plaats onbezet. Ook nu was weder veel te zien en te hooren, dat de bewondering van het pu bliek wekte of dit veel genoegen verschafte. Het amateur-prijsrijden bracht heel wat vroolijkheid teweeg. Geen der liefhebbers voor dit nummer kon den uitgeloofden prijs van 20 winnen. De opbredenden verwierven veel bijval. Voor de Haagsche rechtbank had zioh gisteren te vefantwoorden een jon gedame, die aan den directeur eener maat schappij te 's-Gravenhage, op wiens kantoor ook dames werken, een 'beleedigendcn brief had doen schrijven, betrekking hebbende op de verhouding van dien directeur tot zijn damee-personeel. De bekl. was vroeger zelf bij bedoelde maatschappij werkzaam gowee.-t en had om gezondheidsredenen haar ontslag gevraagd en gekregen, 'igenlijk was zij volgens haar beweren gisteren weggegaan omdat zij het op het kantoor niet langer houden kon. Nadat was uitgciekt, dat de bekl. de stel- ster van den brief was cn zij ter verantwoor ding in de directiekamer was geroepen, had zij onder het beleedigend schrijven een ver klaring geplaatst „dat alhs laster was." De bekl. zeide dit onder pressie gedaan te heb ben. Een mededirecteur had haar onder het oog gebracht, dat op haar handelwijze 3 ja ren gevangenisstraf stond. Bij gemotiveerd exploit had bekl. later dien brief teruggevorderd, doch niet terug gekregen. Bij dat exploit had zij herroepen de onder den brief gestelde verklaring, zoo dat zij do beleedigingen cn aantijgingen daarin vervat handhaafde. De verdediger, rar. D. van Houten, die bij den aanvang der zaak verzocht had baar met gesloten deuren ti behandelen (hetgeen de rechtbank weigerde) stelde eenige vragen meer direct betrekking hebbende op do ver houding van den directeur tot zijn dames- personeel, welke vragen de rechtbank na beslissing in raadkamer weigerde te stel len, daar zij, naar het oordeel der rechtbank, buiten het ten laste gelegde feit stonden. Het O. M. heeft geëischfc: 100 boete, sub sidiair; 20 dagen hechtenis. Betreffende den moord te Veen- dam heeft de marechaussee te Muntendam een belangrijk getuige in langdurig verhoor genomen, 't Is de knoopenmaker H. Kr. te Veendam. Op diens Zondagse i vest, dat hij op dien bewusten avond heeft gedragen, wer den bloedvlekken waargenomen. Zijn vrouw is verrast, terwijl zij kleeren van haar man, waaraan zich bloed bevond, waschte. De vrouw gaf voor, dat Kr. uit den neus had gebloed, wat hijzelf, onverwacht hierover ondervraagd, tegensprak De kleeren zijn, naar de „Veend. Crt," meldt, in beslag genomen. Kr. getuigde, dat hij Mulder had ontmoet, een woordenwisse ling met hem had gehad naar aanleiding van een opmerking van den laatste over een vroegeren twist tusschcn Mulder en den va der van Kr,, maar dat dit geschil later ie af gedronken in het café Brommet. Van daar is Kr. met Mulder het Boven-Westerdiep op gegaan. Van w t or gebeurd is, sedert zij het Hooghuisland gepasseerd waren, weet Kr. zich hoegenaamd niets te hei*inneren. Alleen uit hij het vaste vermoeden dat na dat hij, zooals hij zegt, Mulder bij de Kleine Laan heeft verlaten, deze is vermoord. Waarop dat vermoeden berust, zegt hij niet. Kr. maakt niet den indruk, dat hij schuldig is, maar wel, dat hij do toedracht der zaak weet, doch zwijgt, wellicht uit vrees voor wraak van derden. Er zijn ook getuigen, die Kr. aan het Boven-Westerdiep hebben zien staan, terwijl een man met het hoofd tegen zijn borst leunde. Ook hiervan zegt Kr. zich niets to herinneren, maar sluit telkens met do bewering „dat hij alles voov God zal we ten te verantwoorden." Vorder is nog een vrouw aan het Boven- Westerdiep ondervraagd, die in den bewus ten nacht herhaalde malen moordgeroep meende vernomen te he'.ben. Wel trachtte zij dit gezegde later weer in te trekken, maar haar eerste indruk, dadelijk door haar aan haar man meegedeeld, schijnt do juiste te zijn geweest. Of ook zij, door vrees voor wraak van de ware schuldigen, belet wordt de waarheid te spreken, is de vraag. Zondagavond, omstreeks balf- elfontstond te Rotterdam twist in het dans huis „Schippers Welvaren", van de weduwe K., in de Zandstraat. Ven mes werd getrok ken cn de 21-jarige J. van O., wonende Hel merstraat, kreeg in zijn linker-bovenarm een steek, die met zulk een geweld werd toege bracht, dat het mos dwars door den arm heenging. Een hevig bloedverlies was er het gevolg van. Dc verwonde is in het ziekenhuis verbonden. Als verdacht werden aangehou den de stoker v. D. en de glazenwasscher L,, die evenwel weder op vrije voeten zijn gela ten, bij gebrek aan bewijs. (N. R. C.) Te H e e r h u g o w a a r d is afge brand de boerderij van don heer P. Korver aan den Middenweg; niets is gered, doch persoonlijke ongelukken hebben niet plaats. Oorzaak onbekend; waarschijnlijk heeft stroo bij den schoorsteen vuur gevat. Alle arbeiders der sigarenfa briek „Insulindo" van de firma Gebr. Wil son te Hoorn hebben hun ontslag gekregen, naar aanleiding hunner bedreiging dat zfj het werk zouden staken indién geen toezeg ging word gedaan dat "nun werkplaats ver beterd zou worden. De werkstaking in de Vereen ig- de Staten. Alle afdeelingcn der trades- unions in de anthraciet-kolendistricten steu nen de werkstakers. De spoorwegambtenaren in die districten besloten niet mede te doen en den strijd te gen do werkstakors, waardoor cl ze grooten steun ondervinden. Weer hebben de bewoners van Fort-de-.France Vrijdaj een dag van angst doorgebracht. Van uren 's morgeus tot 2 uren in den inmiddag was dc stad in duister nis gehuld door een hevige uitbarsting van' de Pelée. De vlakt om de Morne-Rouge moeten bedekt zijn met keete moder. Men vreest, dat er bij ctze gelegenheid verschei den vissche labooien vergaan zijn. De „Temps" publiceert een rapport, op gesteld door den officier van gezondheid Li- din eenige dagen na een ondergang van St.- Pierre, omtrent het gevaar dat dc aanwezig heid der lijken in de Terwoestc stad voor den algemeoncn gezondheidstoestand op Martinique zou kunnen cpleveren. Dit ge vaar acht de arts genng. riet aantal lijken, dat onbedekt ligt. is betrekkelijk klein zo oluidt het in het stuk de meest licha men zijn genoegzaam bedekt met puiD en asch, en die moet men mil lateD liggen. De ligging van Sfc.-Pierre Irsschen de heuvelen, alleen open aan de zeezijde, maakt bovendien dat de ontbinding dti onbedekte lijken vóór dc andere gedeelten van het eiland niet hin derlijk zal zijn en de onmidd.-'Lijke.omgeving van de plek waar Öt.-Pierre lag, zal toch in langen lijd niet bewoond lunnen worden. Volgens den rapporteur zou men het besl handelen door, waar het kau, Jiehamen te bedekken met ce ascli van don vulkaan. Bij de beraadslaging in den Rijksdag over bet wetsontwerp betreffende de ophef fing van de dictatuurparagraaf in het Rijksland zegt de Rijkskanselier, graaf von Bülow „Toen 30 jaar geleden Duitschland het Rijksland inlijfde, was de mee derheid van de bevolking gekant tegen dc inlijving en hoopte zij op een spoedige herecniging met- Frankrijk. De gelijkstelling van het Rijks land met de rest van Duitschland had dien tengevolge stap voor stap plaats, ongeveer in gelijke verhouding als de regeering waar nam dat de tevredenheid toenam en de be langstelling in den Keizer en het rijk ster ker werd. De dictatuurparagraaf was noo dig om storende invloeden van binnen en buiten onder den duim te houden. „Dc Keizer en de verbonden regeeringen zijn thans tot dé overtuiging gekomen dat de buitengewone maatregelen en do dicta tuurparagraaf buiten werking gesteld kun nen worden. Door deze opheffing wordt er kend dat het gelukt is de bevolking van het Rijksland te verzoenen mev den nieuwen stand van zaken en volkomen vertrouwen in te boezemen. „De emigratie uaar Frankrijk heeft in da laatste jaren opgehouden. Dv houding van de „Landesausschüsse" is gedurig loyaler geworden, de agitaties tot scheuring vinden geen weerklank bij de bevolking. „Dc regeering van hot Rijk heeft ver trouwen met vertrouwen willen vergelden. Duitschland zal niet vrijwillig toestommen in hernieuwden afstand van het Rijksland." Graaf von Bülow besloot *><eb do verkla ring dat hij overtuigd is dat 13 Izas-Lotha- ringen het geschenk zal ontvangen met de zelfde gezindheid, welke hot» overige Duitsch land koestert, namelijk mot Duitsohe trouw. (Algenieene toejuichingen.) In den Rijksdag werd gisteren de suiker belasting in tweede lezing bet sndeld. De minister von Posadowsky-Wehner verzocht het Huis dringend dc conventie van Brussel aan te nemen. Dc afgevaardigden moeten zich duidelijk voorstellen, of het wenschelijk is, nu de Regeering ds handels-politieke be trekkingen tot de geheele wereld opnieuw wil regelen, haar daarbij te discrediteeren. Spreker is overtuigd, dat de Euiopeesche Areopagus, die als gevolg van do conventie gevormd is, haar taak zal weten te vervul len. Dat enkele landen de vrachtprijzen ver minderen, kan men niet verbieden; dan zou do commissie heb geheele bestuur der vor- schillénde suikerstaten ter hand moeten nemen. Spreker verzoekt, wat 03 financïeole zijde der quacstio botreft, slechts zoo ver tc gaan dat do verbruiksbelasting tot 14 Mark wordt verminderd. Een Rijksinkomstonbelarting zou niet al leen op technische gronden, maar ook staatsrechterlijk zulk een diep ingrijpen in de belastingen der enkele r-taten beteebenon, dat dit met een federalistisch staatsbegrip niet vcrccnigbaar is. Men zegt, dat de belastingdruk een gevolg is van de uitgaven voor leger en vloot; iedere andere regeering zou echter evengoed ale doze verplicht nju voor de veiligheid van den staat te zorgen. Zoolang wij den on- gunstigen geographischoi toestand, waarin Duitschland rich sedert de Bchepping der wereld bevindt, niet kunn^-i veranderen, zal iedere regeering op dezelfde wijze voor de nationale veiligheid mopLon zorgen. (Bij val). De Rijksdag nam ten slotte met overgroot© meerderheid de Brua^elsche Conventie in tweede lozing aar. Da vrijzinnige „Berliner Ztg." meldt dat do Keixer den gewezen Israelietischeiv bankier Goldberger tot Jid van het Heeren huis heeft benoemd. Hij is een van de rege laars geweest van do tentoonstelling van Nijverheid die in 1026 te Berlijn is gehou den, en toen is het bem gelukt den Keizer vcor zich in te palmeu Goldberger is langen tijd Yooi zit**-r van. de vereeniging van Ber-, lijnsche kooplieden er industricelen geweest cn beeft het on-ee jaar van zich laten spre^ ken door zijn agitatie tegen het AeltesterVL- Kollegium van de Berlijnsche Kaufmann- schaft, waarin hij geen rol kon spelen, weL ke agitatie leidde tot de oprichting van de, Borlijnsche Kamer van koophandel. Seder' den voiigen herfst doet Goldberger een studiereis door de Yereenigde Staten en moei hij van daar handelspolitieke verslag gen voor het ministerie van koophande? hebben geschreven. Het gerucht, volgens heLwelk Sipido in vrijheid was gesteld en naar Parijs vertrok-' ken, schijnt afkomstig van een jongen Brus-, sclaar, die, uit dc gevangonis van Be^®5 ont' lagen, zich in die stad voor Sipido deed;

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2