lid Ingezonden. Aeademienieuws. Uit de Rechtzaal. Kerkelijke beriehten. Gemengd Nieuws. ring der overschrijding. Zij wen6chtcn als nog te vernemen aan welke andere buitenge- wone omstandigheden het is toe te schrijven, dat meer ridderorden zijn verstrekt dan waarop bij de begiooting werd gerekend. Andere »cdcn, die de overschrijding van het begrootingsbcdrag ook met leedwezen hadden gezien, meenden toch dat der Regee- ring bij - jt toekennen van ridderorden cenigc vrijheid li. hoort te worden gelaten. Gevraagd werd of er wel op wordt toege zien dat na het overlijden van in het buiten land gedecoreerden de versicraelen door de nagelaten betrekkingen worden terugge zonden. Do afdeelingon der Twoodo Kamer hebben beden benoemd tot rapporieurs over bet wetsontwerp tot onteigening voor uitbreiding !van het station IJselrnonde, do hoeren Van Nispen tot Sevenaor, Marchant, Yan Asch van Wyck (Amersfoort), Yan Vliet en Fokker. Uit de Tweede Kamer. De wet op de Krijgstucht. De Kamer had gisteren nog enkele andere zaken tc behandelen, zooals we reeds hebben [.medegedeeld, doch dat daargelaten, dan is zij zeer weinig mot do wet op do krijgstucht vooruitgekomen. En er waren nog wel leden, die hadden ge hoopt dat het met de beraadslagingen over het ontweergp aan het einde xou loopen. Het amendement van den heer Van Raai te, op art. 61, waarmede we ons vorig overzichtje eindigden, nam niet veel tijd meer fin beelag. De heer Yan ilaalte bekortte zich in zijn ver dediging cn dc minister van justitie sprak niet veel langer. Nadat de commissie van voorbereiding zich bij monde van den heer Willingeiaan <lo zijde der Regeering had geschaard, was het lot van heb amendement beslist en zoo blijft heb woord militaire" voor rechter" in heb artikel staan. Volgens sommigen blijkt hieruit dat eenige radicalo wijziging van dc militaire rechfc- spraak ook van deze regeering niet te wach ten is. Do 23 die voor het amendement stem den, behoorden, behalve do heeren Staal man, Dc Stuers en Van Veen, allen tot de linkerzijde/ Bij paragraaf VI (rcoht van belriag) kwam dc Kamer nog te weten dat de Refeec- ring er niet aan denkt in onafzienbaron tijd een verandering van bcteekenjs in de mili taire strafprocedure tc brengen. De heer Tj'deman diende een amendement in, waarbij hot recht van beklag als zoodanig werd erkend, doch bij nadere wet zal worden geregeld. Hoe krachtig ook verdedigd door den voorsteller, het kon maar 23 stemmen vorwerven; alleen do heeren Brummelkamp en Staalman gingen van do rechterzijde mee. Het tweede artikel over het beklag art. 66 schrijft voor, dat door het beklag de uitvoering van dc straf, behalve die van 'plaatsing in een tuchtklasse niet wordt ge schorst. De Rogccringscommissaris erkende zelf dat dit een artikel is, 'twelk allen juris- i ten tegen de borst moet stuiton. De tucht van het leger brengt echter mee dat de straf dadelijk moot volgen op het bedrijf, hij bc- Bchouwdo liet derhalve als noodzakelijk. De heer Schaper is tegen dit artikel met krasse bewoordingen opgekomon. En er is indordaad veel stuitends in gelegen, om iemand, die met arrest gestraft werd, indien hij de over hem uitgesproken straf onbillijk acht, toch die straf tc laten ondergaan, alvo-, rens hij door zijn recht van reclame daarover heeft kunnen laten beslissen. Doch men stelle zich aan den andoren kant do positie van een kapitein voor, die, als hij straf heeft opgelegd, den mindere hoort zeggon: „ik appolocr", waardoor deze mindere dan vrij zal kunnen loopen totdat nader uit spraak is gedaan. Dat is toch ook con moei lijk geval en zou het prestige van den' meer dere ondermijnen, wat door den Rogeerings- Cornmissaris nader werd aangetoond. Kan dus schorsing van strafexecutie go- lijk het amendement van den heer Sohaper verlangt, in het algemeen niet aan een inge diend beklag worden verbonden, anders iwordt dat bij de zwaarste straf, plaatsing in de tuchtklasse. Heden zal men hiervoor wel een oplossing vinden. Vermoedelijk zal 'dan ook wel het debat over het wetsontwerp ten einde worden gebracht. 3-Octoher-Vereeniging. Do ruim 2700 leden der 3-Octobcr-vereoni- ging stellen hun volle vertrouwen in het be stuur, overtuigd dat dit zonder daartoe aan gespoord to worden stoeds werkzaam is in het belang der verceniging. Daaraan is het alleen toe te schrijven dat de vergaderingen in den regel zoo schnarsch bezocht zijn. Gis teravond hadden ook slechts een veertigtal leden aan do oproeping van het bestuur ge hoor gegeven, om, zooals ieder jaar in do Moivcrgadcring, het feestprogramma vast te stollen. Dit onmiskenbaar vertrouwen dor 'leden moge voor het bestuur vleiend zijn, wij gelooven toch ook dat het aan het bestuur aangenaam zou zijn wanneer vele leden door het bijwonen van vergaderingen blijk van hun belangstelling gaven. Zooals wij zeiden, er waren ruim veertig leden aanwezig, die allereerst werden ge roepen uit 3 dubbeltallen een commissie van contrólo te benoemen. Het eerste dubbeltal bestond uit de heeren A. I. Witmans Albzn. en G. H. Kokxhoom, die respectievelijk 22 en 18 stemmen verkregen het tweede dub beltal werd gevormd door do heeren G. P. Timp en J. A. Bots, die 26 en 12 stemmen op zich vereenigdentorwijl hot derde dub beltal dc namen bevatte van de hoeren D. Beuth cn E. Th. Witte, waarvan de eersto met 22 tegen 14 stemmen gekozen werd. De commissie van contrólo bestaat dus dit jaar uit de heeren A. I. Witmans Albzn., G. P. Timp en D. Bouth. Door den voorzitter, den heer N. Brouwer, werd medcdecling gedaan dat met hot aftre den als praeses van het Lcidsch Studenten korps de heer Hartman ook was afgetreden als lid van het bestuur dor 3-Octobcr-veree- niging en als zoodanig opgevolgd door den tegenwoordigen praeses van het korps, den heer Van. Haersolto. Daarna zette hij do plannen van het be stuur inzake de eerstvolgende feestviering uiteen. Er kömt altijd een element van een tonigheid in voor, omdat een deel van het programma geen verandering, alleen verbe tering noodig heeft, zooals met dc koraaluit voering, die een schoone wijding aan den dag geeft. Doordat het aantal zangers en zangeressen voortdurend toeneemt, kan deze uitvoering telkens beter aan haar doel beantwoorden. Het verblijdt den voorzitter zeer dat de heer Duyster, die zich met een nieuwe instrumentale zetting onledig houdt, aan het verlangen van velen meent te kun nen voldoen om meerdere nommers op dit gedeelte van het programma te plaatsen; daarvoor zal het echter noodig zijn dat er twee repetitieavonden worden gehouden. Wat do traditioncolo uitdeeling aan de minder beweldadigde stndgcnootcn betreft, ook daarin behoeft geen verandering te wor den gebracht. Er waren ten vorigen jare klachten gehoord dat het brood niet altijd van do eerste qualiteit was, wat met recht door het bestuur kan Worden geëischt, om dat het een halven cent boven den gewonon broodprijs betaalt. Het heeft daarop het brood door keurmeesters laten onderzoe ken, met het bevredigend resultaat, dat kon wordon geconstateerd dat geen der leveran ciers zich aan vcrvalsching schuldig had ge maakt Ook het bier an de tabak werd'aah een keuring onderworpen met hetzelfde gun stig gevolg. Niettemin zal ook dit jaar de maatregel worden toegepast. De voorzitter ging hierna het middag- feest de hoofdschotel voorbij, om nog mede te declen dat men zich niet voorstelt aan het avondfeest verandering te móeten brengen. Het blijkt nog altijd een groote aantrekkelijkheid te bezitten, dat er niet op zal verminderen nu voor nóg betere verlich ting van het terrein zal worden gezorgd. Verleden jaar werd voor het eerst de le vering van het vuurwerk aan den heer Ruysch to Utrecht opgedragen. Deze heeft zich daarvan zoo goed gekweten, dat het be stuur hem gaarne weder de leverantie zal gunnen. En nu 't lest heb best kwam de voor zitter tot het veranderlijke op het program ma, het middagfeest. Hij bracht in herinne- ring, hoe een jaar geleden een voorstel van 20 leden ter tafel kwam, waarover uitvoerig van gedachten is gewisseld, maar dat toen niet door het bestuur kon wordon overgeno men. Dat voorstel heeft het bestuur echter in ernstige overweging genomen en als ge volg daarvan kan het nu zeggen dat dit plan voor verw zcnlijking vatbaar mag wor den geacht. Zoo zullen we dit jaar op het Schuttersveld to zien krijgen wat do voorzit ter zou willen noemeneen groote sportbotooging. Het bestuur stelde zich in contact met do besturen der verschil lende sportvereenigingen en verkreeg toen kennis van wat hier ter stede op dit gebied schuilt, cn zoovele toezeggingen tob welwil lende medewerking, dat het van welslagen ia verzekerd. Als het waar is, zeide de hoer Brouwer, dat dc beoefening van sport aan moediging verdient, dan kan dit feest daarr aan bevorderlijk ziji^ Hij noemde enkele tak ken van sport op: wiel rij den, gymnastiek, voetbal, tennissen, schermen en vogel schieten. Deze wedstrijden, die duidelijk in den feestwijzer zullen worden beschreven, zul- Ion plaats hebben op het Schuttersveld van 1 tot 3 uren, waarna de besturen en de deel nemers in optocht met hun banieren en met muziek naar de Stadszaal zullen worden ge leid. Prijzen en premiën zullen niet ver diend kunnon worden; beter acht het be stuur medailles uit te reiken, die de ver een igingen aan hun vaandel zullen kunnen hechten. Na aldus de plannen van het bestuur to hebben uiteengezet, stelde de voorzitter de gelegenheid open voor op- en aanmerkingen. [In verband met dit gedeelte der middag feestviering verwijzen wij naar de in dit nommor voorkomende advertentie van het bestuur der 3-October-Vereeniging]. De heer J. M. OBrcen deelde mede onder de gonoemde takken van 6port er een te hebben gemist, welke in ons vaderland toch .ook nogal beoefend wordt, n.l. het zwemmen. (Sommige leden meenden dat de heer O. met heb oog op den toestand waarin het Schuttersveld soms kan verkeeren een gees tigheid wilde ztggen; het bleek hem echter ernst to ajjn). De voorzitter meende dat de tijd van 'bjaar zich minder goed voor de zen tak van sport leent; bovendien was do gelegenheid op het Schuttersveld er niet geschikt voor, evenmin als voor het visschen, wat het bestuur ook reeds aan de hand wa8 gedaan. Do heer G. S. Popp vroeg wat er zou ge daan worden als het op 3 Oct. soms regent, waarop de voorzitter antwoordde dat er al tijd plannon wordon gemaakt in de veron derstelling dat het gunstig weer zal wezen. Alles wordt er dan ook steeds op toegelegd om een goed feest in te richten. Mocht echter op den feestdag onverhoopt het slechte weer geheel tegenwerken, dan moeten we maar gauw met een andor plannetje zien klaar te komen. Dc organisatie van ,het groote feest mag evenwel onder het kleinere niet lijden. Dc heer K. Sijtsma wilde als jong lid en als niet goboron Leidenaar, niet gaarne in breuk maken op do tradities van den 3- Octobor-dng en derhalve niet voorstellen tot algeheele afschaffing dor uitdeeling, hoewel hij deze wijze van weldadigheid beoefenen niot aanbevelenswaardig acht. Toch zou hij in overweging willen geven do uitdeeling van bier en tabak af te schaffen. Dit ge bruik steunt niet op de traditie en wordt overigens door hem op verschillende gron den afgekeurd. De heeron J. P. O. Meerburg, O. J. Blankwaardt en de voorzitter verdedigdon het gebruik; de voorzitter vindt de uitdee ling van varkonsvleesch voor smakelijke hutspot, dat de heer Sijtsma er voor in do plaats wenschte te stellen, al to duur. Voor do 11 cents, welke een kruik bier kost., kan men niet veel vleesch krijgen. Men zou dus meer moeten geven en dat zou een to diep ingrijpen in de financiën der Verbuiging ton gevolge hebbon, De heer Sijtsma kon intusschen nader met een meer uitgewerkt voorstel voor den dag komen. De heeren E. van Romburgh en R. do Wilde wenschen om herrie en gedrang te voorkomen den toegang tot 't veld tijdens de sportbotoo ging zoo mogelijk eenigszins te beperken, althans aan de leden der Vereeniging met hun dames een afzonderlijke plaats te ^reser- veeren; de voorzitter is van gevoelen dat men den toegang zooveel mogelijk vrij moet laten. Hij is voor het beginsel dat de gan- sche bevolking aan de feestviering moet kunnen deelnomen, waarin hij werd ge steund door den hoor Sijtsma, die speciaal het eigenlijke volk er gaarne bij zou zien, opdat er bij hen warmte worde gewekt voor gezonde sport in de open lucht. Nadat nog do heer W. O. van Royen op het gevaar had gewezen aan het zoogenaamde, vogelsehieteü verbonden, wanneer dit met te harde voor werpen geschiedt, scheen niemand meer iets op zijn hart te hebben en werd de verdere uitwerking der zonder hoofdelijke stemming aangenomen plannen aan het bestuur over gelaten. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. Do Lichtingen 1895, '90 „Yr\j",- '97 niot Geachte Beer Redacteur! Vorleen my een kleine plaatsruimte In Uw veelgelezen blad. By voorbaat myn dank. Naar aanleiding der verwerping van het amendement des heeren Drucker, dio ook de miliciens van de lichting '97 wilde vrij stellen van weder-oproeplng voor herhalings oefeningen, vind ik bot, en zeker wel meer met ml) noodzakelijk, dat de agitatie, door de drie lichtingen '95, '96 en '97 in den lande op touw gezet, niet geheel en al uit gestorven zal zijn. Naar onze meening (miliciens der lichting '97) zijn toch voor de lichting '97 dezelfde gronden aanwezig als voor de lichtingen '95 en '96. Het doel van dit schrijven is dan ook wanneer deze drie lichtingen Maandag a. s. ter inspectie aanwezig zullen zijn,.de miliciens zoo voel nTogelljk aan te sporen tot mede werking, om te zien wat er to doen valt ten opzichte der miliciens '97. De lichtingen '95 en '96 zullen toch zeker niet denken dat zij nu geheel en al zijn afgehandeld; er moet ook daar nog een Koninklijk besluit op volgen. Het Licht Ing-Comité lid H. Piket '97. RECLAMES, 40 Cents per regel. door meer dan duizend aanzienlijke" profes soren en geneesheoren beproefd, voorgeschre ven en aanbevolen! By het publiek sodert 16 jaren geliefd, als zijnde het beste, goedkoopste en onschadelijkste en verkozen boven Zouten, Droppels, Mengsels, Minerale wateren enz. en zulks om hare aan gename uitwerking. Men beveillge zich by het koopen tegen Bedriegerijen, door by Apothekers en Drogisten steeds niets andere te verlangen dan de echte Zwltsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt uit het Hoofd-dopot F. E. van Santen Kolff, Rotterdam, komend, en door tevens ^i-a uwkeurigto letten op het hiorboven afgedrukte, door de wet beschermde Merk (Etiket), dat op iedere doos moet staan: het witte Kruis in het RoodeVeld met de handteokoning: Richard Brandt. Men zl) er van verzekerd, dat men beetgenomen wordt, als men in plaats van de uitdrukkelijk verlangde ochto Zwitsersclio Pillen van den Apotheker Rich. Brandt een ander, waardeloos middel In de handen gestopt krijgt. Zy zyn verkrygbaar in doosjes 70 Cents; geen kleinere, en wel te Leiden by J. II. DIJKHUIS, 5365 87 Hoogstraat 5. Verliezen van liet Engelsclie leger, zooals die voorkomen in de „Daily Graphic d O O a O a n ca "O a 1 O o a o 2 a a S ■S N 11 28 Mei. 1 4 13 24 6 6 21 20 4 19 10 27 6 6 22 28 1 8 4 29 4 Totaal 18 85 8 74 Leiden: Aan do universiteit alhier is heden tot doctor in de rechtswetenschap be vorderd, na het verdedigen van Stellingen, de heer EL P. van der Mairdele, geboren te Delft. Bevorderd is tot arts de hoer J. Vriesen- dorp en geslaagd zyn voor het arts-examen eerste gedeelte de hoeren J. D. Blankenberg en dr. I. Qonon; voor het doctoraal-examen in de Nederlandsche letterkunde de heer A. J. Daniels. Amsterdam: Bevorderd is tfft doctor in de rechten op Stellingen jhr. N. Rengers Hora Siccama. Utrecht: Bevorderd zyn tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift „Bydrage tot de kennis van het werkzame bestanddeel der Ricine", de" heer G. F. Rochat, arts, geb. te Amsterdam, en de heer E. Hoefer, geb. te Blaricum, op proefschrift „Over het ontstaan der elastieke vezels". Groningen: Bevorderd Is tot arts do heer 0. A. Krull, cand.-arts, geb. te Kiel- Windeweer. Voor de Haag6che Rechtbank hadden zich gisteren te verantwoorden de twee gebroe ders P., beiden landbouwers en wonende te Noordwyk. Hun werd ten laste gelegd, dat zy op of omstreeks 20 Januari jl. eenige balen peper korrels, toebehoorende aan het schip de „Offenbach", van het strand tusschen Noord wyk en Zandvoort hadden-weggeaomen, met het oogmerk, zich die balen wederrechteiyk toe te eigenen. Zooals men zich nog wel herinneren zal was de „Offenbach" gestrand. Beklaagden erkenden volmondig. Zy zeiden echter, niet geweten te hebben, dat zy de balen peperkorrels, welke overboord geworpen en aangespoeld waren, niet mochten wegnemen. De president zeide evenwel, dat bekl. er zoo dom nlot uitzagen, dat zy zulks niet zouden geweten hebben. Om het schip te kunnen lichten, war«i goederen overboord gegooid, maar later zouden ze worden teruggehaald. Verschillende getuigen werden in deze zaak gehoord. Eén verklaarde, dat ook menschen van Zandvoort balen hadden medegenomen en niet teruggebracht De brigadier-ryksveldwachter van Noordwyk, die de balen in beslag had genomen, zefde, dat het bekend is, dat dergeiyke goederen als de ontvreemde naar dan strandvonder moeten worden gebracht. Bekl. heeft dezen getuige gezegd, dat hy spy t had van zyn daad, doch niet, dat hy niot wist, dat hy de balen zich niet mocht toeöigenen. Ook werden nog gehoord twee mannen, kooplieden uit Lelden, die de balen haddoD gekocht. Deze mannen, die verklaarden, beide beklaagden vhoeger niet gekend Ie hebben, hadden, toen bekl. de balen ten verkoop aan boden, eerst oen monster gevraagd. Zy wisten niet wat zy met do balen doen moesten en daarom waren zy mot het monster naar een anderen koopman te Lelden gegaan, die gezegd had: koopt ze maar. Daarom hadden zy ze in commissie gekocht voor f 28. De eisch tegen ieder der beklaagden luidde f 15 boete of 10 d. gevangenisstraf. Uitspraak in deze zaak Donderdag a. s. In den namiddag namen ook een vyftal Delftsche studenten op de bank der beklaagden plaats. Hun werd niet alleen mishandeling, doch ook overtreding^vah art. 285 W. v. S. (bedreiging tegen bet leven) ten laste gelegd. Zy zouden op den avond van 14 Dec. jl. om halftien 't was op den dag der inwydlng van de nieuwe sociëteit Phoenix - een Ingenieur, zoon van een Delftsch predikant, in een sigarenwinkel te Delft vastgegrepen, uit den winkel en over de straat gesleurd, ln een kapperswinkel op een stoel gezet, hem de handen stevig vastgehouden, on een schort hebben voorgedaan, om bem dan te millimeteren. Dit schenen zy echter niet gedaan, doch wel hem eenige minuten onder do kraan gehouden te hebben, ?oodat het water over zyn hoofd in zyn nek had geloopen. Zy hadden zich echter aan nog veel erger schuldig gemaaktzy hadden hun slachtoffer gedreigd met eeu pistool en hem in het water te zullen worpen. De vader van den Ingenieur was, na ge waarschuwd te zyn, dat zyn zoon zoo mis handeld werd, van een gedeelte der onheuscho handelingen getuige geweest en had zelfs een der daders een zooals hy zeide, flinken klap in het aangezicht gegeven. De vraag was nu: waren de handelingen van beklaagden/ als ernst -of grap te bj^ sokouwen? De ingenieur, zyn vader en nog een andere getuige spraken van ernst, beklaagden van een grapzy hadden niet gesleurd, niet de bedoeling gehad den ingenieur in 't water te weiden en de revolver was ongeladen De president was echter van meening, dat, als er van een grap sprake was, 't dan nogal een ernstige was geweest. De officier van justitie, wiens requisitoir, volgens den verdediger van beklaagden, meer éen pleidooi was, vzeide, dat de vervolging van hooger hand was ingesteld. HU achtte over treding van art. 285 W. v. S. niet aanwezig, daar het z. i. niet de bedoeling van beklaagden kon geweest *yn, om den ingenieur het leven to benemen. Van ernst was er z. i. geen 6poor te ontdekken. Natuuriyk kon hy de handelingen van bokl. niet goedkeuren en vroeg yeroordeeling wegens mishandeling tot f 60 boete of 20 dagen. Do verdediger van beklaagden meende, dat de feiten den toets eener juridische critiek niet kunnon weerstaan. Van mishandeling was ook geen sprake: de ingenieur had niets geen pyn gevoeld. Hy vroeg algeheele vryspraak. Uitspraak Donderdag a. s. De laatste 'der beklaagden was Mozes Noach, zonder middel van bestaan en zonder vaste woonplaats. Hy had op 16 Mei in Katwyk rondgezworven en was toen opgepakt. De eisch luidde 1 dag hechtenis en plaatsing in een rykswerkinriebting. De rechtbank deed dadeiyk uitspraak en veroordeelde Noach wegens landloopery tot 2 dagon hechtenis. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage had zich gisteren te verantwoorden eon jeugdig varensgezel uit Rotterdam, door de rechtbank aldaar veroordeeld wegens diefstal van f 28.50 uit de toonbanklade van een sigarenwinkel aan de Leuvehaven te Rotterdam. Het O. M. vorderde bevestiging, doch met aftrek van het ondergane voorarrest. Do toegevoegde ver dediger, mr. P. M. J. Koek, pleitte vryspraak opj grond van gebrok aan bewjjs. Voorts stond terecht oen koopman uit Rotterdam, beklaagd van oplichting door loten aan den man te brengen, wetende dat die reeds uitgeloot waren en onder voorspiegeling dat als een hooge prys op een nummer viel de k'ooper van dat nummer oen kast, een rywiel of iets dergeiyks zou krygen. De rechtbank te Rotterdam had bekl. vrygespro- ken wegens gebrek aan bowjjs. De procureur- generaal by het Hof achtte evenwel het bewys geleverd en vorderde' 3 maanden ge vangenisstraf. Voorts eisckte het O. M. bevestiging van het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarby een Jos werkman aldaar tot 10 dagen gevangenisstraf ls veroordeeld wegens mis- handeling van zyn gewezen patroon, omdat1 deze in eon aan bekl. afgegeven getuigschrift niet voldoende de goede hoedanigheden van bekl. had vermeld. Do uitspraak is bepaald op 12 Juni. De-arrondissemonts-rechtbank te Haarlom heeft veroordeeld: L. en D. Roubos, J. en L. Konings, J. Overboek -on T. Dekker, allen arbeiders te Haarlemmermeer, wegens mishandeling, elk tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. Hofman, timmermansknecht te Hillegom, wegens mishandeling en vernieling, tot f 10 of 8 dagen hechtenis. C. Sckolte, arbeider te Hillegom, wegens vernieling, tot 14 dagen gevangenisstraf. Lelden: Geref. Kerk Heerengracht, Zondag-voormiddag te tien en 'a namiddags te vyf uren, ds. Mevering, te Nieuwe-Pekela. Maandeiyksche collecte voor de Kerk. Zoeter woude: Ned.-Herv. Gsmeente. Zondag-namiddag te twee uren, ds. Beoken- kamp, van Benthuizen. Gisteravond is er met deelec- trische verlichting op den strandboulevard to Scheveningen een proef genomen, in tegen woordigheid van den wethouder voor publieke werken, mr. Bevers, en den heer Singels, ingenieur voor de op te richten electrische gemeente-centrale. Het oordeel van die heeren was gunstig. Hedennacht is te Haarlem een alleen wonende jrouw in baar woniDg ver moord. Do commiasaris van politie te Delft waarschuwt tegen C. C. Albert!, 58 jaar, vroeger brievengaarder te Oud-Beierland, die, onder het valsche voorwendsel gelden van zyn vrouw te moeten ontvangen, geld leent en kost en inwoning tracht te krijgen, terwfll hy, zoo op teruggave of op betaling wordt aangedrongen, een goed heenkomen zoekt. Een 13-jarige knaap uit Rotterdam is te Amsterdam aangehouden. H(j gar to kennen, zonder voorkennis z'yner ouders naar Amsterdam te zyn gegaan, met medeneming van een bedrag aan geld van zyn patroon. Door een rechercheur is te A Di- sterdam gearresteerd David Ferri, verdacht van vele in den laatsten tyd gepleegde dief stallen door insluiping. Do rechtbank te Amsterdam heeft den commissionnair in effecten Wytraau, die in dienstbetrekking stond tot Max Stern en effecten verduisterde, toebehoorond aar, ingezetenen van Watergraafsmeer, veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tyd van 2 jaren, overeenkomstig den eisch van hét O. M. Men meldt uit Almeloo van 28 dezerHedenmiddag had alhier door de heeren V. Wiegers en Heilbron, paardenhandelaars te Lochem, een per advertentie aangekondigde monstering van paarden, geschikt voor Trans vaal, plaats. Op het marktplein, waar de monstering plaats had, was veel publiek aan wezig, en door cle jeugd werd geschreeuwd en gezongen, en zelfs met steenen en modder gegooid, en ook het overige publiek gaf onverholen zyn afkeuring te kennen, dat ook ons land door de levering van paarden Engeland helpt in het ten-onder-brengen van onze stamverwanten in Zuid-Afrika Toen de fabrieken uitgingen, was het markt plein zwart van volk, en vele boeren achtten het toen geraden, maar spoedig een goed heenkomen te zoeken, zoodat de paarden- handelaars niet in de gelegenheid waren ve l zaken te doen. Naar raon verzekert, hebben zy slechts drie paarden aangekocht. In Tub- bergen hadden zy meer succes. Déar moeten zy een 60-tal paarden aangekocht hebben. '{N.R.G.) Volgens een bij den reeder Hoogendijk Jzn. te Vlaardingen ontvangen bericht van Castlebay, is door de stoomsche pen Martha Maria" en „Koningin Emma" de eerste nieuwe Hollandsche haring aan hem verzonden en wel 22 tonnen. Dezo eer stelingen worden a.s. week te Vlaardingen verwacht. In de rivier de IJsel onder de gemeente Krimpen o. d. IJsel is gezonken het schip „dc 4 Gebroedors, schipper P. van Wijk, van Terneuzeu, geladen met pannen en tegelB van den heèr M. D. do Patter, van Terneuzen. Dc opvarenden werden gered. Niets was verzekerd. Hot Duitsohe oorlogsschip op onze Rivier. De „Nijm. Oouranl" schrijft! „Toen Woensdagmiddag de Duitsohe kanon neerboot „Panther" in 't gezicht was, zag men den bakenmeestor in 't voor deze stad aanvangend rivier vak zich in zijn roeibootje opmaken, om zich ingevolge van hooger hand ontvangen bevelen ter beschikking to stellen van den commandant van het Duitsohe oor-| logsscliip en dit gedurende de vaart door, zijn vak te vergezellen. De bakenmeestor werd echter met een eenvoudig handgebaar afgewenkt, torwijl het schip voortstoomde en hem niets anders overbleef dan zich, om bui- ten gevaar te blijvon, zoo snel mogelijk uit de voeten te maken. „Zoo moet het gedurende de goheele vaart van Rotterdam af met de bakonmeesters ge gaan zijn, die, op last .van hun chefs, aan het benedeneinde van hun riviervak op post waren. Maar wat erger is, dat wachten heeft voor dc bakonmeesters en enkelen hunnor wonen wel twee uren verwijderd van het benedcngodeelte van hun riviervak al ge duurd vanaf Vrijdag j. 1.daar volgens de toen ontvangen instructiën de torpedoboot „Slcipner", dio nu nog niet eens gepasseerd is, aanstonds de reis zou voortzetten. Gedu rende al dien tijd hebben velen hunner van het aanbreken van den dag tot 's avonda laat, in weer en wind en bij dezen hoogon waterstand in hun schuitje gewacht om ten slotte met een enkele handbeweging huis waarts tc worden gezonden 1 ..Zooals wij feeds meldden, deed een van de kapiteins van de Nederl. Stoomboot Ree- derij dienst als geleider aan boord, iemand die zeker alleszins bevoegd was om in deze

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2