Geveilde pereeelen. Aeademienieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. dering voor to besluiten, zich te "wenden tot do regeering met liet verzoek maatregelen te trollen, dat de room en de afvalproducten in de zuivelfabrieken oen bewerking ondergaan, waar bij met zekerheid ailo ziekteverwekkende kiemen worden gedood; dat het centrifugeslib worde verbrand, on dat door regeling van den melkhandel waarborgen worden verkregen tegen de ver spreiding van besmettelijke ziekten door hot melkgebruik. %oopwegplaanen. Naar aanleiding van de mededeelingen des heeren R., van Hasselt aan een commissie uit de Haarlemsche Kamer van Koophandel, enz., heeft de heer T. Sanders een critiek in het licht gegeven, waarin hy tot het besluit komt dat de heer Van Hasselt de bestriding zijner plannen niet heeft weerlegd. Wat de nieuwe argumenten betreft, zegt de heer Sanders s. o.: lie snijlijn Amsterdam Leiden wordt nu niet meer verdedigd op grond van het verkoor der tusschonstations en ln»c verkeer met Bel gië on Frankrijk, maar wel tot ontwikkeling 'van het verkeer Amsterdam - Haag en Araeter- dam—Rotterdam. Dat argument gaat echter niet op, want er zi)n In ons land 13 baanvak ken, die in ieder opzicht drukker bereden wor den dan dit en die alle eor behoefte hebben aan paralleliynen dan het baanvak Haarlem .Lei don. Een laatste motief voor den aanleg der snijlijn wil de heer v. H. putten uit de ont heffing van hel station te Haarlem van 9 Jsneltreinen per dag en een paar goederentrei nen, maar ia plaats van dié enkele treinen Jwil hij minstens 60 electrische locaaltreineh iin dat station doen binnenloopeo. Is het mid del, dat millioenen mq^t kosten, hier niet 'erger dan de kwaal on is het niet veel een- eenvoudiger en rationeeler de millioenen uit ;te sparen, de sneltreinen aan Noord-Haarlem te laten on Zuid-Haarlem met de nieuwe ''electrische locaaltreinen te begiftigen? Is wat de heer v, H. hier wil doen, ntot |do paarden achter den wagen spannen? Op grond der vroeger door my gegeven, on weersproken cijfers, blijft dus vaststaan, dat ;zoo de snijlijn door do Haarlemmermeer, door do H. IJ.-S.-M, wordt aangelegd, de togen woordig te Haarlem stoppende sneltreinen •van 24 per dag in verhouding tot de afneming Ivan hot verkeer, noodzakelijkerwijs moeten dalen tot 9 of 10 en dat de eenlg rationeele .verbetering Yan hot verkeer Amsterdam sen Haag Rotterdam is te verkrygon door den aanleg van eon grooteron spoorweg Am sterdam—Rotterdam, via Alfen en door Jocaal- spoorwegen tusschen Amsterdam en Haarlem en tusschen Rotterdam en Den Haag, welke beide laatsten echter Ieder de bouwsom van 4,000,000 maximum met mogen overBohry- den. De Studenten-roeiwedstrijd. Heb schijnt wel dat onze stuclcntcn-roei- sport-liefhebbers bij Pluvius, Boreas of hoe al die luchtige regen- en windvcroorzakers ook mogen 1 ccton, tegenwoordig in een goed blaadje staan, ten minste gisteren toen onze Nederlandsche Varsitj' voor de eerste maal op de Schie bij ,,de Zwcth" gehouden werd, hield het weer zich best, al regondo het in den voormiddag en deed de dreigende lucht een oogenblik zeer weinig goeds voorspellen. De wind had intusscken wel wat zuiniger uit het Noorden kunnen blazen, want al liepen ook do golf jes voor een ieder gelijk mede over do geheclc lengte van de baan, voor sommige ploegen, vooral voor de Leidenaars, bleken ze erg ongeriofelijk. Dat het op het feestterrein en langs den straatweg minder druk was dan vroeger, konden wij niet opmerken en zelfs geloovon wij, dat het er veel gezelliger en huiselijker toeging dan te Haarlem aan het Spaarne, zelfs met de tribune die hier ontbrak. Dui zenden wandela-ars en fietsen, motorrijders, automobilisten en rijtuigen bewogen zich langs den niet al te breeden straatweg en in cn nabij do uitspanningen van ,,do Zweth" hadden zich ontelbare belangstellenden op gesteld. De Schie zelve leverde een uiterst gezelligen aanblik op door -c.o vele gopavoiseerde, stooiubooten cn zeiljachten, ondpr welke wij de Stella" van jhr. W. Six, de „Flevo" van den heer Jurrjens en de „Fortuna" van den heer W. Hultzer opmerkten, die do Amster- damsche zeilvloot waardig vertegenwoordig den. Het grootste contingent der andere vaartuigen leverden de Rotterdamsche Roei en Zeilvcreeniging „do Maas", Nautilus" ,cn de ,,Deutscher Turn- und Ruder-Verein", natuurlijk behalve do ranke roeivaartuigen dor studenten-roeivereenigingen, vele ge- ibuurd door jonge dames in zomcrtoiletjes /net de kleuren harer meest geliefde ploe gen. De verschillende feestbooten van Tri ton", Njord", Laga" en Nereus", waarvan 1 enkele met muziek, ontbraken ook nu niet, al waren zij met het oog op het vaarwater van kleinere afmeting en de vroolijke tonen, soms minder harmonische, brachten toch het hunne bij om de feest-ster.lining te verin ogen, beter cl n do vrij sic te consumptie, die hier cn daar to verkrijgen was. Dc rogeling van het feest was ditmaal aan Njord" opgedragen en wij willen wol geloo- ven dat de heeren J. J. Krantz, voorz., en jhr. B. de Jonge van Dampens Nicuwland al het mogelijke in het werk hebben gesteld om tot een goede organisatie te geraken, doch dat zij hierin ook geslaagd zijn, meenon "vvijop zijn zachtst genomen te moeten be twijfelen. Verschillende personen dien zij, naar wij lator vernamen, enkele werkzaam heden hadden opgedragen hadden hen in den steek gelaten en zoodoende liep het pro gramma minder vlug van stapel dan men bij een goede regelin.had roogon verwachten. Voor de jury en de pers waren twee flinke zespersoons i 'jtuigen beschikbaar gesteld om de wedstrijden te volgen. Dc jury bestond uit dei heeren dr. P. H. Damsté (Njord), J. de Bnp Kops (Laga), di\ R. J.' Th. Meurcr (Nereus), dr. B. Borncman (Triton), en jhr. W. Six, Kon. Ned, Zeil- en Roei-Ver. Commissaris van aankomst was de heer J. K.Blussé (de Hoop) en seingever de heer H. Ie Coultre (Hollandia) die eerst te halftweo het schot kon lossen voor do eerste afdeeling van het hoofdnummer „Achtriems gieken afstand 3000 meter, prijzen eere-diploma en 9 gouden medailles. Hiervoor kwamen uit ,,Laga" Delft, met L. Mang-laar Mcertens (boeg), F. R. A, Stoll, J. O. Etty, I. P. Delprat, L. O. Schram, G. A. Abondanon, A. L. J. Bree- baart, J. Yersluys (slag) en H. ter HDrsfc (stuurman). Triton's ploeg bestond uit G. J. Stoelman Leysner (boeg), L. J. C. van Delden, J. W. Th. Lichtenbelt, E. W. E. Sedee, L. J. van Toulon van der Koog, W. H. de Beaufort, P. W. Schram, H. de Yries (slag) en J. J. van Lonkhuyzen (stuurman). Wegens den vrij harden wind duurde heb lang eer beide ploegen goed en wel voor de afvaart gereed lagen, daar de lijn over het water, waaraan de Btuurlieden zich moesten vasthouden, nu voor den een cn dan voor den ander te veel meegaf, om reden zij niet goed bevestigd was. Ecnige platteland bewoners en leden van de niet organiseeren- de vereeniging waren zoo vriendelijk om op verzoek niet oven te willen helpen, zoodat het vrij lang duurde eer het laDg gewachte schot kon vallen. Het was niet mogelijk het aantal sla gen in de eerste minuut to tellen, daar de af vaart van de 3000 meter to spoejdig door boomen en huizen aan het oog onttrokken was en zulks zeker wel over 500 meter. In middels konden wij voor ,,Laga" 11 en voor „Triton" 10 slagen in de eersto kwart mi nuut opnemen. „Laga", terstond voor, had met 36 slagen op 500 meter reeds 1, ei} op 1000 meter 1 1/2 lengte voorsprong. Terwijl zo flink doch kalm doorroeide, won zij ge makkelijk met 3 a 3 1/2 lengte en in 10 min. 35 sec. Eerst om 2 u. 20 min. ging de tweede afd. tusschen „Njord" met O. D. E. Bunge (boeg), A. Greve, J. R. Clifford Kocq van Breugel, J. A. Molhuysen, J. F. van Haer- solte, J. J. Krantz, J. Adam, H. Werkman (slag) en J, D. Werkman (stuurman), on „Nereus", L. P. dc Bussy, (boeg), H. Klein, J. H.'van Blommestein, P. A. van der Laan, G. van Hoorn, W. Verkouw, P. F. do Ha- seth Möller, Y/. J. C. Bruining (slag), K. J. Bijl (stuurman). „Nereus" had na het schot icrstond de lei ding met 10 slagen evenals „NjorcT" in de eerste kwart minuut, en op de 600 meter 1/2 lengte voorsprong, een paar honderd meter, terwijl zij den afstand tot 3/4 lengte vergroot had, geeft „Njord" plotseling don strijd op door heb breken van een draaidoel, en „Ne reus" zulks bemerkende, is zoo beleefd te stoppen. Op verzoek van de jury roeit zij echter met 32 slagen per minuut de baan af in niet bekenden tijd. Deze wedstrijd word later overgeroeid, waarna aan de beurt kwam Tweeriems Outrigged. Gieken. (Juniores), baan 2000 meter, prijs: 3 zilveren medailles, tusschen „Njord" met E. C. W. van Doorn (boeg), L. W. van Rijn van Alkcmade. (slag) en J. D. Werkman (stuurman), cn „Laga", met A. 't Hooft (boeg), J. A. K. van Hasselt (slag) cn W. A. Yerburgh (stuurman). „Laga" had met 9 slagen in do eersto 1/4 minuut tegen „Njord" 8, torstond een flink» leiding met 1/2 lengte, die dc Leidenaars op ongeveer 500 meter tot 1/4 wist to verminde ren, roerende mot 34 tegen „Lr.ga" 36 sla gen in do minuut, en langen tijd blijft heb op die wijze een spahnenden strijd, waarin op 1000 meter „Njord" een oogenblik 1/4 lengte voorkomt, doch een flink ophalen van do lichtroodon brengt Njord" weer achter, en de afstand bedraagt daarop spoedig weer eene lengte" beide ploegen maken op 't laatst nog een paar misslagen, die intus- schen „Njord" den grootsten afstand kost, en met 2 lengten voorsprong wint „Laga" in 9 min. 15 sec. De onbesliste strijd voor hot hoofdnummer tusschen „Nereus" en „Njord" werd daar na hervat, cn op verzoek van de jury op 2000 meter bepaald. Na het schot gaan beide ploegen resp. met 39 en 38 slagen in de eer ste minuut en later 36 en 35, goed weg, en weer heeft „Nereus" in het begin met^ 1/4 letLgte de. leiding. Op 500 meter echter komt „Njord" opzetten, vermindert den afstand langzamerhand en is op do helft, van de baan gelijk, spoedig daarna voor tot eeno lengte, en hoewel op ongeveer 200 meter „Njord" een riem breekt, en „Nerens" flink inloopt, weten do Leidenaars 1/2 lengte voorsprong te behouden, winnende in 7 min. 25 sec. Te 4.45 ging eerst hot schot voor Yier- riems Outrigged Gieken, (Juniores), baan 2000 meter. Prijs 3 zilveren medailles, tus schen „Laga" met G. Hogerwaard (slag), J. B, van Loghem, T. Hoekstra, J. W. F. Nix (slag), W. A. Verburgh (stuurman), en „Njord", met A. F. L. Hora Siccama, (boeg), W. O. van Raadshooven, E. C. -W. van Doorn, L. Wr. van Rijn van ALkemado (slag), J D. Werkman (stuurman). Met resp. 20 on 19 slagen in do eerste halve minuut gaan beide ploegen good weg, waarbij „Laga" terstond een kleine, en na 600 meter 'reeds 1/2 lengte voorspropg heeft, dio op de helft van de baan tot eene heelo lengte is aangewassen. De Leidenaars, die zich evenals in de „Twee" op het nogal gol- vendo water niet erg thuis gevoelen, kunnen den verloren afstand niet meer inloopen en opnieuw klinkt 'het „Laga"-lied voor do licht rooden, die met 2 1/2 lengte eerste aan komen. Tijd werd niet opgenomen. Het was inmiddels reeds dicht bij zessen goworden, toen het sein voor ue beslissing van -het hoofdnummer 8-riems-gieken, af stand 3000 M., tusschen „Njord en „Laga" zou gegeven worden; het was voornamelijk zoo laat gewordon doordat passagiersbooton juist in het vaarwater kwamen aanzetten. De kapitein van de eerste-boot was zoo be leefd om even aan de zijde van de vaart te meren, doch de tweede, van de reederij „De Schie", op wien reeds lang gewacht was, stoomde, ofschoon hem van alle 'zijden ver zocht werd te stoppen, onder eenigc verwon- schingen gewoon kalm door, en voor de stil aan de af vaartplaats liggende nieu we giek van „Laga" op zijde aan, zoo dat eenige outriggers geheel vernield en- de boot besohadigd werd, terwijl van de roei ers een vijftal te water, en do anderen op de boot kropen, onder luid geschreeuw en gegil van vrouwen en kinderen, zoowel op do stoomboot als aan den kant. Gelukkig wa ren er geen menschenlovens bij te betreuren, doch het was een niet to quolificaeren laffe en onvergeeflijke daad van den kapitein der stoomboot, die zeker niet goed bij zijn posi tieven was; en dat do water-politie per stoomboot het ongeval nist heeft vreten te voorkomen, blijft ons nog eon raadsel. Het was een hoogst onaangenaam besluit van een veel belovenden dag en de eerste Yarsitydag op do Schie is niet erg gelukkig geëindigd. Wij vernamen later dat do beslissing op den eerstvolgenden wedstrijd waarschijnlijk te Oudshoorn (d. i. dus a. s. Zaterdag) zal gehouden worden. (Alg. Ebl.) Omtrent hetzelfde ongeval meldt de „Tel." nog: Toen het zes uren was geworden, hadden vele toeschouwers met het oog op dat uur, het wedstrijdterrein reeds verlaten, niette genstaande „Laga" en „Njord in dc acht- riems-gieken nog moesten uitkomen. „Njord" had do buitenboci, „Laga" de binnenboei en beide lagen slagklaar om af te gaan op het commando van den starter den heer Le Coultre, toon 't Delftsche bootje van de reederij „De Schie" naderde van de Zweth in de richting naar Delft en de kapitein recht' op de boot van „Laga" stoomde. De stuurman was de boot niet meer meester door de begrijpelijke paniek onder zijn roeiers. Behalvo dat de outrigged door de aanvaring werden verbogen, geraakten de roeiers te water. De 8 roeiers en stuurman sprongen deels te water, doels klemden zij zich vaat aan de maar steeds doorstoomende stoomboot. De roeiers en stuurman redden zich met bui tengewone krachtsinspanning, terwijl Brec- baart te water bleef en de ontredderde boot in veiligheid bracht. Het politiebootje',.Pic colo" met twee rijksveldwachters uit Delft en enkele leden der regelingscommissie liet zich zeer onvoldocndo gelden, daar bij hetero handhaving der orde op het water de over varing voorkomen had kunnen worden. Door de algemccne waterpartij, waarmee het hoofdnummer beslist werd, besloot de jury na kort beraad don wedstrijd te sta ken. De achtriem van Njord nam de ontred derde boot op sleeptouw en volgde de schip breukelingen met het politiebootje. 06 „Laga" zal de reederij „Do Schie" in rechten aanspreken. Om 7 uren was alles af geloop en. Gehouden vorkooping in het Notarishuis aan den Burg alhier op Zaterdag 24 Mei 1902 ten overstaan van de notarissen Kaiser en Vygh. Het huis, Hooigracht 56, In bod f 3000, kooper de heer J. F. Boekhout qq,, voor 3110het buis, Levendaal 121, in bod f 1975, kooper de heor J. Botermans qq. Programma van Muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Dinsdag 27 Mei, te halfaoht, door het Stafmuzlekkorps van het 4do Regiment Infanterie. Direoteur de heer W. van Erp. Eerste afdeeling: No. 1. „Bajonet op!", Marsch, Van Erp; 2. Ouverturo „La Muette do Portioi", Auber; 3. a. Adagio uit d© Sonate Pathetïflque, arr. J. Vink, Van Beethovon; b. No. 2 (Wals) uit de Serenade voor Strijkinstrumenten, arr. W. van Erp, Tachaïkowaky4. Fantaisie sur l'Opöra „Jean ae Nivollo", Defibos. Tweed» afdeeling; No, 5. Ouverture „Iphieenie in Aulis", Gluck; 6. „Frühlingskinder". Walzer, Waldtonfel; 7. jNorwegiacher Kunetler Camoval", arr. W. van Erp, Svendson; 8. Fantaisie sur des Motifs de l'Opóra „Mignon", Opóra de Thomas, Mann. Nos, 1, 36 en 7 eerste uitvoering op Zomerzorg POLITIE. Gevonden voorwerpen. Twee sleutoltjes. Een witte rozenkrans met groot en klein kruis. Een metalen hoek. Een fluit met koperen ketting. Een bruin-lederen kinderschoentje. Een muilkorf. Een portemonnaie met lombard - briefje. Een mes. Een handschoen. Een rol telefoondraad. Twee huissleutels. Een portomonnaletje. Inlichtingen zyn eiken werkdag tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. Verliezen van lisl Engelsclie leger, zooals die voorkomen in do Daily Graphic", B a Q 2 "3 t» O O a O t1? O O O o a Sa o ■OM O O •cs 28 Mei. 1 4 13 24 6 -6 21 26 27 o 28 29 Totaal L;i Leiden: Aan de universiteit alhier is tot doctor in de klassieke letteren bevorderd de heer W. F. Kaiser, P. J. Fit., geboren te Leiden, na verdediging van een academisch proefschrift getiteld: „De Dialogo de Orato- ribus." Geslaagd zyn voor het doctoraal-examen in de rechtswetenschap de heeren J. 0. van den Burcht van Lichtenbergh en E. Ch. Grivel. De promotie van prof. Louis Bolk, hoog leeraar te Amsterdam, tot doctor honoris causa in do geneeskunde, voor den senaat der Leidsohe hoogeschool,- zal plaats hebben in een plechtige senaatszitting op a. b. "Woensdag, 's namiddags te 4 uren. Amsterdam: Bevorderd is tot arts de Lieer W. Mars, geb. te Beeinster, en geslaagd voor het eerste gedeelte de hoer P. C. Mensonidos, J. Ph. Baoker, W". A. H. Gunst, J. W. M. v. Dyk, J. Groeneveld m E. R. Wittig, De -toestand van de Koningin. Uit Het Loo meldt men, dat dr. Roessingh gistermiddag zijn aangekondigd bezoek aan de Koniügin bracht met don heer Pot en om halizes teruggekeerd is. De geneesheeren moeten den gezondheidstoestand tier Koningin zeer gunstig bevonden hebben. Men meldt uit Apeldoorn: De toestand van H. M. de Koningin blyft gelukkig vooruitgaand. Houdt deze aan, dan zal H. M., om weer geheel op krachten te komen, een tydlang buitenslands vertoeven. Uit Diez a/d. Lahn wordt aan de „Frft. Ztg." gemeld, dat Koningin Wilhelmina en de Koningin Moeder tegen einde Juni op hot kasteel Schaumburg verwacht worden om daar verder den zomer door te brengen. Het Loo-bulletin van hedenmorgen luidt: De beterschap van H. M, dc Koningin neemt thans in die mate toe, dat Hare Ma jesteit tweemaal per dag gedurende drie kwart-uur het bed verwisselt vèor een rust bank. De voedselopname is zeer voldoende. De lust tot het verrichten van meer geestes arbeid vermeerdert in verhouding tot de toename der krachten. Db. Roessingh. L. Pot, ajta. Aartsbisschop dr. Simar -J-- Mgr. Simar, aartsbisschop van Keulen, is Zaterdagnacht aldaar overleden. Hubert Theophil Semar werd In 1885 gebo ren, studeerde te Bonn In de katholieke theo logie en werd in 1859 te Keulen tot priester gewyd. Vyf jaren later werd hy hoogleeraar aan de Bonnsche universiteit. In 1891 kwam z\Jn benoeming tot bisschop van Paderborn. Den 24sten October 1899 werd lit) door het Keulsche Domkapittel tot aartsbisschop gekozen. In Februari 1900, nadat hy zyn eed van trouw aan den Keizer had gezworen, hield hy in de Domstad zyn feesteiykon ln- tooht. Van zyn hand zyn verschillende theo logische geschriften verschenen. Mijnheer de Redacteur Gelieve mij een klein plaatsje af te staan in uw geëerd Llad. U zult daarmee de waar heid dienen en mij een zeer groot genoegen doen. Xn uw blad, hetwelk Zaterdag verscheen, kwam een stukje voor, onderteekend door Thijs, en dit stukje nu, onwaar de zaak voor stellende, eischt toelichting. Donderdag v.m. ongeveer half twaalf wa ren wij, Joh. Pardon en H. J. Hoymans, brugwachters, in 't posthuisje Schrijvers- brug. De haven-rechercheur J. v. d. Zeeuw '8e posthuisje verlatende, merkte een kind op», hetwelk stond te schreeuwen op den wal. Genoemde rechercheur waarschuwde ons, brugwachters, waarop wij ons drieën spoed den naar de plaats, waar 'tkind in quaestie £e water lag. Ondergcteokende kunnende zwemmen, sprong te water, maar was dade lijk genoodzaakt werkoloos te blijven doordat zijn beenen verward geraakten in ijzerdr^ad of iets van dien aard. H. was gewapend met een bruggekrabbe (dus met geen haak) ongeveer 1.50 M. lang. De rechercheur herinnerde H. zeer scherp aan zijn plicht de dregge te gaan halen. J. Boo gaards kon ook zwemmen, overlegde zeer vluchtig met mij wat ons te doen stond en begaf zich te water, zwom naar 't kind, greep dit en inmiddels overhandigde H. mij de dregge en deze wierp ik J. B. toe. Man en kind waren daarop spoedig op 't drogo. Het bewustelooze kind werd dadelijk door den rechercheur en mij (J. B, en H. J. H. hadden zich verwijderd) onderhanden geno men en zeer spoedig mocht het ons gelukken do levensgeesten op te wekken, waarop wij beiden 't kind tehuis brachten. U ziet dus, Geachte Redacteur, dat de activiteit van H. het kind niet gered heeft, maar dat 't gered is door Boogaards Boo gaards alleen, en wij drieën mochton slechts een ondergeschikte rol spelen bij deze red ding. Ik onderschrijf de hulde gebracht aan den moedigen Boogaards, voor 't tweede cursiveer ik. Actief alleen als ambtenaar was de rechercheur J. v. d. Zeeuw. Ook hier: eere wien eere toekomt! U vriendelijk dank zeggend voor de mij verleende plaatsruimte heb ik de eer te zijn, Uw Dw. Joh. Pardon. Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin-Regenfes". Omtrent het wedervaren van Hr. Ms pant- serschip „Koningin-Regentes", thans by Mar tinique, kunnen wy, door een ons welwillend verstrekt uittreksel uit een brief, gedateerd 4 Mel 1.]., het volgende mededeelen: Maandag 28 April des middags omstreeks 4 uren, kregen wy bevel ons gereed te houden, den volgenden morgen vroeg naar Rlo Hacha, In Columbia, te stoomen. De toestaDd scheen daar zoö gespannen, dat het voor de aldaar vertoevende Nederlandsche onderdanen wen- scheiyk was, een oorlogsschip in de nabyheid U hebben. Den volgenden morgen om 7 oren stoom-' den we onder de vrooiyke tonen der muziek' do haven van Curasao uit en zotten koers' naar Rio Hacba. Wat uioe3ten wy daar eigen-; jyk doen? Laat ik beginnen metste vertellen,! dat dit land reeds 2'/, jaar door binnenland-! 8cho oorlogen geteisterd wordt. Altijd wordt' daar gevochten tusschen de party, die aan het; bewind is, en een andere, die aan het bewmd^ wil komen. Ook in Venezuela is dit zoo. Daar zyn onder president De Castro de, liberalen, d. w. z. net proletariaat, aan het' roer; de leden van oude geslachten van hooge. Spanjaarden zitten ln de gevangenis. In ge noemde republiek wordt nu gevochten tegen; De Ca6tro door twee andere partyen. Heti treurige m deze geschiedenis nu is, dat,1 wanneer Castro 't verliest en dit zal gauw gebeuren- dat dan de stryd ontbrandt tusschen de aanhangers van de twee andere; pretendenten voor het presidentschap. In; Columbia nu is het nee zoo, alleen met' dit verschil, dat daar juist de liberale^! vechten tegen de regeermgsparty. Nu was Rio Hacha door de revolutionairen ingenomen- en de consul stelde er prys op het oorlogs schip in de buurt te hebben. Woensdag 30 April, omstreeks 1 uur des miidkgs, kwamec' we voor R. H. ten anker. Daar de kust zeer glooiend afloopt en er dus weinig water stond, bleven we een groot eind stoomena uit den wal. Wy zyn hier ruim 2 X 24 uur geweest en in dien tyd ben ik toevallig naar denwaC geweest, om den consul weg te brengen. Zoo zag ik voor 't eerst van myn leven een stad, waar eenige dagen te voren een ontzettend bloedbad was aangericht. En dit is niet tq; sterk uitgedrukt. Waar in Venezuela nogal volgens de beschaafde manier van oorlog voeren gestreden en weinig bloed gestort wordt, iykt het in Columbia meer op uitmoorden. Da verhalen, die ik van den consul hoorde, de( mededeelingen, die ik later hier in de courant' las, ze zyn vreeseiyk. De stad is by nacht overrompeld. Eerst is men begonnen alles, wat in den weg trad, dood te slaan en toen later een klein troepje zich nog ter verdediging opwierp (de ue- zettiDg der stad, 1000 man sterk, was juist twee dagen te voren opgerukt), h^eft zich staande gehouden, totdat de laatsten, of dood waren of zooaJs enkelen zich vechtende teruggetrok ken hadden over een rlviortje. Gevangenen werden er niet gemaakt, alles werd afgemaakt. Slechts een handjevol menschen is het gelakt tegen zeer hoogen iosprfis het land tomogen verlaten in oen schoenertje. Deze losprya was echter zoo hoog, dat da meeaten dezen niet konden betalen en dan het lot deelden van zoovelen hunner stadge-! nooten. De aanblik der stad zelve was.meer' dan treurig. Het grootste deol der huizen was ingestort, of minstens dakloos, andere door de kogels zeefvormig doorboord; i. e. w. afschuweiyk. Zoo spoedig inogelyk verliet -ik dit tooneel i van ellende, geheel onder den indruk vanj hetgeen ik gezien had. Vrydag, 2 Mei, zyn| we van hier weer vertrokken mot een familie aan boord, bestaande uit 7 personen, die recht! schenen te hebben op vervoer per Hoil. oorlogs schip. Nu zyn we weer op Curasao ia' afwachting van onze verdere bestemming. ZooaJs men weet, is het sinds gebeurd. Red* Gisteren had er op het Ajax-veld( een geanimeerde cricket-wedstryd plaats tus-> schen „Ajax" en „Victoria" uit Rotterdam,' waarby „Ajax" het onderspit moest delven; De loop van 't spel was aldus1ste innings Ajax 43, Yan den Berg 6 wickets voor 17 runs, Jongbloed 3 voor 13, Beyennck 5 voor 25, Van Yelzen 4 voor 19, Victoria 50, Van der Pot 11 runs en Schuyl 10 runs. 2de innings Ajax 25, Beyerinck 10 runs, Van Veizen 8, Van den Berg 6 voor 14 en Jongbloed 3 voor 7. Victoria moest 19 maken om te winnen, en deed dit ten koste van 4 wickel6. Victoria) wint derhalve den wedstryd met 6 wickets.' Zaterdagavond heeft de electr( 8ch© verlichting der gemeente met de stroom- Jevering van de centrale van het Zeebad te Scheveningen, voor het eerst op den Strand- boulevard gebrand met gunstig resultaat. Door de bevojgde autoriteit' zyn naar aanleiding van ingekomen klachten maatregelen genomon om hot ongestoord plaats nemen in de couloirwagens van den1 Franschon ochtendtrein aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage le bevorderen en gedrang te voorkomen. Sedert de politie den ödao Mei' j.l. proces-verbaal opmaakte tegen den onder-', nemer van het dusgenaamde jeu de poule europóen, dat op een biijart in het paviljoen; der Pier te Scheveningen werd gespeeld, la| daarna nog een keer en wel op 19 Mei j.V de politie komen vaststellen dat genoemd spel' daar gespoeld werd. By die gelegenheid werden de namon opgenomen van nog twee spelers, zoodat thans drie personen, die aan het spel; deelnamen, zullen worden gedagvaard by de behandeling dezer zaak voor het kanton gerecht, welke zal aanvango.i Dinsdag 8 Juni; a. s. Die eerste zitting zal-echter, naar wUi -vernemen, slechts dienen om de dagvaarding; uit te brengen en ter benoeming van eenige deskundigen, die den kantonroohter zullenT voorlichten, terwijl da eigenlyke behandeling, van de zaak zal plaats hebben in een afzon- derlyke zitting, te houden op Zaterdag 7 Juni, d. a. v. Naar men verneemt, moet in de dagvaarding! tegen den ondernemer van het spel rekening} zyn gehouden met de mogeiykheid, dat dej meening zou kunnen bestaan, dat de plek,^ waar het spel geconstateerd werd, niet zou gelegen zyn binnen de gemeente, maar eeDigei honderden meters in zee, en derhalye bedoeldej ondernemer gelegenheid tot hazardspel gegeven» heeft in het paviljoen op de groote rolondel van het wandelhooid, gelegen in het Ryk tegenover Scheveningen in de Noordzee, ii$ de territoriale wateren binnen den afstam! van driefzeemylen van de laatwateriyn tu68cheu de zee en d© kust, ongeveer 200 meters vaa; die ïyu.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2