NV 12956 feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Uit de „Staatscourant." FEUILLETON. Donderdag 33 A°. 1902. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 8 maanden 1.10. Buiten Loiden, per looper en- waar agonteo gevestigd Etjn t 1.80 Pranoo per post 1.66- PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Wl© zal de schilderijen Tan d© Lakenhal restanreercn Wij zouden als leekon ons niet gaarne par tij stellen in den strijd over de<. vraag, wel ke sedert eonige dagefl'tusschen de heeren Bots en Ovorvoordo in ons blad wordt ge- voer Deskundigen moeten daarin beslissen. Na hetgeen daaromtrent door i' n. heer Aal- berse in den Gemeenteraad is gezegd, mag men vertrouwen dat de Commissie van het Stedelijk Museum een ernstig onderzoek zal instellen naar do bekwaamheid van des res taurateur of de restaurateurs hier ter ste de en mocht dit onderzoek bevredigend zijn, dan twijfelen wij geen oogenblik of men zal een vreemdeling niet voortrekken boven een stadgenoot. Daarvoor bestest o. i. vol strekt geen vrees. Het hemd is nader dan de rok, hoe zou een stadgenoot niet gaan boven een vreemdeMaar de vraag naar bekwaam heid moet nommer één zijn. Dat echter de bekendheid van den heer Koene als restaurateur van schilderijen niet dagteekent van gisteren of eergisteren, blijkt uit een paar berichten, die we snuffelend in de jaargangen van 1896 en 1897 van hei Letdsch Dagblad vonden en hier zonder com mentaar afdrukken. Zoo lezen we: .Omtrent de thans in de Lakenhal ten toongestelde portretten van Kruseman, wel ke ook nog deze week te bezichtigen blijven, vernemen wij nader het volgende: Sommigen, die deze schilderijen vóór en nk de restauratie hebben kunnen zien, zul len het groote onderscheid hebben waarge nomen. Niet alléén dat, door het wegnemen van de oude laag vernis, de verf hare oor spronkelijke kleur heeft herkregen, maar ook het uitmuntend verhelpen van storende defecten en het opniouw vernissen hebben bijgedragen om het frissche coloriet, dat in dezo doeken hecrschto, opnieuw waar te ne men. „Voor belangstellenden deelen wij mede, dat het restaureeren van deze schilderijen op waardige wijze geschied is door onzen stadgenoot den heer J. Koene. En verder in ons bl^d van ?0 April ^1897: ,,Van af morgen, Zondag 11 April, tot an met 25 April, zijn in de Kunstzaal van het Stedelijk Museum alhier een twaalftal schilderijen ter bezichtiging gesteld, voor stellingen uit het Leven en Lijden van den Zaligmaker afbeeldend. Deze serie is afkom stig van den zeereerw. heer President van 't Seminarium te W rmond. en werd voor deze expositie welwillend door hem afge staan. De paneeltjes werden op uitnemende wijze gerestaureerd en vc-nist door onzen stadgenoot den heer H. Koene, die reeds meermalen blijk gaf hoo hij de technische moeilijkheden, aan een dergelijk procédé verbonden, met glans wist te overwinnen. ,,Ook ditmaal is hij bijster gelukkig ge slaagd. ,,Een vorige overschildering heeft echter blijkbaar ettelijke schade aan het geheel be rokkend, die niet weg te nemen was." >iei(fen, 22 Mei. Voor het akte-examen L. O. zijn toe gelaten do dames: A. J. van der Kaay te Oegstgeest, H. Ch. Kielstra en J. Koolhaas te Leiden. Op do begraafplaats aan de Groenesteeg alhier had de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk hulsel van wyien den heer D. H. van der Craght, die meer dan 24 jaren was werkzaam geweest aan de Bibliotheek der Ryks-Universitelt. Vele bloemstukken en kransen, waaronder van directeur en conservatoren, van custodl en verdere beambten, dekten de lijkbaar. De directeur der Bibliotheek, dr. S. G. de Vries, sprak aan de geopende groeve eenige woorden van dankbare herinnering aan den ontelapene. Hulde brengend aan zyn kunde en IJver, zijn plichtsbetrachting en nauwgezet heid, schelste hl) den overledene als een edele en sympathieke persoonlijkheid, die zich zoowel de achting en toegenegenheid van z(jn superieuren en minderen, als de vriend schap en eerbied van zyn collega's had welen te verwerven. Ia het vorig najaar had de nu overledene zich wegens gezondheidsredenen genoodzaakt gezien ontslag te nemen uit zyn betrekking, die hy gedurende byna het vierde gedeelte eener eeuw met zooveel toewydmg h«td waargenomen. Toen zag men hem uoode heengaan en reeds nu stond men aan het graf van den beminuelyken man. Spr. hoopte, dat de herinnering aan de vriendschap en toe genegenheid zoowel van superieuren als min neren er eenigszin8 toe by mochten dragen, om het groote leed van zyn overbiyvende ecliigenoote te verzachten. Al6nu trad naar voren de heer J. P. de Sauvage, eerste custos aan de Bibliotheek, die namens de custoden en verdere beambten een laatst vaarwel wilde toeroepon aan den dierbaren doode, die voor allen, waarmede hy had samengewerkt, een trouwe en oprechte vriend was geweest. De herinnering aan dezen man zou by het personeel der Universiteits bibliotheek steeds in eere biyven. Ben zwager van den oveiiedene bedankte voor de laatste oer, aan den doode bewezen. Met het strooien van een handvol bloemen in den gi al kuil was deze eenvoudige en droeve plechtigheid ten einde gebracht. De jaarlijksche vergadoring van de Maatschappij der Nederiandsche Letter kunde te Leiden" zal gehouden worden op Woensdag den lldcn Juni. De vergadering zal door don voorzitter, dr. J. J. Salverda de Grave, d een toe spraak geopend worden. Prof. dr. A. G. van Hamel zal een voor dracht houden: Navolgingen en vertalin gen van Victor Hugo in Nederland." Behandeld zal worden een voorstel van de maandelijksche vergadering om uit de ren ten van het Fonds te vorleenen: a) een som van 230 jaarlijks, voor tien hoogste vijf jaren, aan de commissie voor geschied- en oudheidkunde, voor het doen bewerken eener lijst der in verzamelwerken, tijdschriften enz gedrukte brieven van en aan Nederlanders; b) een som van ten hoogste 350 aan de commissie voor taal- en letterkunde voor een uitgave der Middel nederiandsche be werking van de reizen van Mandeville; d) een som van ten hoogste 300 voor de commissie voor taal- en letterkunde voor de voorbereiding harer uitgave van herdruk ken van cenigo merkwaardige oude Neder iandsche volksboeken; d) eene som van ten hoogste f 300 voor do uitgave van een nieuwen bundel (2de deel) van Middelnederlandsche Marialegenden. Voor een lid van het bestuur in de plaats van het aftredende lid, dr. J. Verdam, wordt door de maandelijksche vergadering voorrgedragen een dubbeltal, bestaande uit do heeren a. dr. G. J. Boekenoogen, en b. dr. P. D. Chantepic de la Saussaye. Voor de verkiezing van een bibliothecaris in de plaats van den aftredenden titularis wordt door de maandelijksche vergadering voorgedragen een dubbeltal bestaande uit de heeren: a. L. D. Petit, b. dr. A Beets. De commissie voor taal- en letterkunde zal Dinsdag 10 Juni des avonds een voor alle leden dor Maatschappij toegankelijke bijeenkomst houden. Hierin zullen spreken de heeren dr. D. C. Hesseling, over Grieksche spreekwoorden in verband met Noderlandsche; dr. J. Verdam, over: ,,eeno middeleeuwscftc straf." In de op dienzelfden avond 1 houden bij eenkomst der commissie voor geschied- en oudheidkunde, eveneens voor alle leden der Maatschappij toegankelijk, zullen spreken do heeren mr. J. G. O. Joosting, over: ,,den Clapper der Calkoens, uitgegeven door Al- bert Steenbergen"; dr. P. J. Blok, over: ,,Twee inscriptiën in de Fjpiezen-kerk te Rome." Wy vestigen de aandacht op do adver tentie in dit blad omtrent de practlsche instrumentmakers-examens. Beroepen is by de Remonstrantsche Broederschap to Dokkum ds. H. van Assen- delft, te Boskoop. By de Woensdag gehouden stemming van een lid voor de Provinciale Staten van Z. H., kiesdistrict Zoetermeer, zyn van de 5165 kiezers 3202 opgekomen. Op Jhr. J. W. J C. M. van Nispen tot 8evenaer (R.-K.) waren uitgebracht 1887 stemmen, op den heer A. C. Snel (lib.) 1315 stemmen. Eerstge noemde is dus gekozen. Mevrouw Kreusler, lectrico van H. M. de Koningin Moe«ier, is van baar ziekte hersteld. In hot ,,Hótcl du Passage" te 's-Ura- vonhagc zijn aangekomen de heer Benjamin F. Fillinghart en mej. Clara Barton, afge vaardigden der Vereenigdo Staten van Noord-Amerika naar de internationale Roo- de Kruis-confcrentie te St.-Petersburg, wel ke 29 dezer aldaar zal worden gehouden. Zij legden gisteren bezoeken af bij den Ameri- kaanschen gezant, den Duitschen gezant en bij baron Van Hardenbroek van Bergam bacht, voorzitter van het ITcd .landsche Roode Kruis en afgevaardigde voor onze Regeering en voor het Roode Kruis op be doelde conferentie. Het bestuur van do ,,Vereoniging tot bevordering der paardenfokkerij in Neder land" heeft zich tot den gemeenteraad van DenHaag gewend met het verzoek om voor een in September daar te houden paarden- ton toonstelling met concours-hip pique een subsidie van f 3000 te mogen erlangon. Uit '8-Herlogenbosch meldt men het overlijden van Mgr. Antonius van do Laar, vicaris-generaal n bet bisdom. Mgr. Van de Laar werd geboren in 1832 en in 1857 tot priester gewijd. Den Oden No vember 1884 werd hij benoemd tot kanunnik, den lödon April 1887 tot vicaris-generaal en den 7den Augustus 1802 ontheven van do pastorecle bediening en benoemd tot deken van '6-Hertogenbosch. Do overledene was huisprelaat van Z. H. den Paus on ridder der orde van den Nedor- landschcn Leeuw. De officieren van verschillende wapens, die onder leiding van den chef van den gene- ralen staf een oefeningsreis in Gelderland en Overysel zullen maken, zyn hedenochtend naar Hattum vertrokken. De adjudant van den minister van oorlog, kapitein Dufour, maakt de stafreis mede. Te Gouda werd jl. Dinsdag de negende algemeene vergadering gehouden der Dioce saan vereeniging van R.-K. byz. onderwyzers in het bisdom Haarlem. Omstreeks elf uren opende de heer L. J* de Pator, voorzitter, met een harteiyk woord van welkom de byeen- koinst, die door een 60-tal leden werd bijgewoondook de eerwaarde heeren Maliugió, deken van Gouda, en G. H. H. Loots, rector der bisschoppelijke kweekschool te Hoorn, vereerden een gedeelte der vorgadenng mot huu tegenwoordigheid. De rekening en ver- autwoording van dea penningmeester sloot met een batig saldo van ruim f 437, terwyl als commissie van contióle ter naziening van de rekening over 1902 by loting werd aan gewezen de afdeefing Delft. De volgonde ver gadering zal op don dag na Pinksteren 1903 ie Haarlem gehouden worden. In de vacatuies Eeliink (altredend) on Luycx (vertrokken) werd voorzien door de keuze als Ud vau het hooldbestuur van de heeren P. Middendorp, leeraar aau de blsschoppeiyke kweekschool te Hoorn, en F. L Besteiö, onderwyzer te Rotterdam. Het jaar vei slag van den lsten secretaris zal in het jaarverslag (ot bet jaar boekje) worden opgenomen. De twee te behandelen punten: „De onderwyequaestle en baar oplossing" en „Aestheüsche vo ining", ingeleid resp. door de hoeren L. H. Fokkos, van Rotterdam, en J. van Kol, van Den Haag, verwierven beide oen warm applaushet eerste lokte bovendien epn geammeei de discussie uit, waarvan het resultaat was, dat Let hoofd bestuur zich ln verbinding zal slelieu met de besturen der zusterveieenigingen in Hoorden Zuid, ten einde door die bespreking een com missie te verkiygen, welke een ontwerp of program ontwerpt, in den trant als de oekende conclusion vau hot gowyztgde Unie-rapport. Uit Feyenoord meldt men aan „De Nederlander:" „Ds. Manama heeft Zondagmorgen 11. van den kansel bekend gemaakt, dat hot bericht over zyu schorsing onwaar ls. De meeste klachten zouden nl. in het vonnis met als vallende onder „ouchnstelyke wandel" zyn gequahfleeerd. „Ter nadere toelichting voor ieder ander, die verkeerd gelezon, of het bericht verkeerd begrepen heeft, dieno dat de gowraakte zin snede natuuriyk niet op het vonnis sloeg, dat wy met kennen, maar dat het onze eigen qualiteit is van de meeste klachten, die te Feyenoord domains public zyn en die wy wel kennen." Hr. Ms. fregat „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee J. E. Sickens, is 20 dezer te Nieuwediep aangekomen, en Hr. Ms. pantserdek8chip „Unecbt", onder bevel van den kapitein ter zee B. Brut el de la Rlvière, zou 21 dezer van Port Said vertrekken, ter voortzetting van de reia naar Oost Indiö. De ministers van biDoenlaudsche zaken, marine en oorlog verloenen dezo week geen audiöntie. Het stoomschip „Teucer", van Amster dam naar Java, arriveerde 19 Mei te Liver pool; de „Ball", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Mei Gibraltar; de „Rynland" vei trok 21 Mei van Amsterdam naar Buenos- Ayres via Sunderland; de „Geneial" (uitreis) arriveerde 19 Mei te Mozambique; de „Gou verneur" (thuiaieis) vertrok 20 Mei van Suez; de „Llerzog" (thuiaieis) vertrok 19 Mei van Lissabon; de „Kaiser" (thuisreis) vertrok 19 Mei van Majuiiga; de Mei apt", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 20 Mei te Marseille; de „Oengaran", van Rotterdam naar Java, passeerde 21 Mei Ouessant; de „Stutt gart", van Japan en Singapore naar Amster dam, is 20 Mei Gibraltar gepasseerd; do „Ros tock", van Java naar Amsterdam, arriveerde 21 Mei te Suez. Bonthuizon. Het kohier der personeele belasting No. 2 dienst 1902 is door den duec- teur der directe belastingen invorderbaar ver klaard tot een bedrag van f 36 12'. Lisse. Na een maand proof is in de ver gadering van 20 Mei definitief tot directeur van do muziekvereeniging „Eensgezind", alhier, benoemd de heer G. Veiüoy, van Lelden. Otnlshoorn. De vergood ing, door deze gemeente aan het Ryk verschuldigd voor de te haren behoeve, geheven opcenten op do grondbelasting, bedraagt f 31.33 Zootermoor. Door stomgerechtigdo inge landen van den Zoetormeerschon- of nieuw- drooggemaokton polder is de rekoning over 1901 vastgesteld utv&ngst op 9742.53 1/2, in uitgaaf op 8928.27 1/2, good slot alzc f 814.26. Do begrooting voor 190$ is gornnmü aan ontvangsten op f 9617. 76 1/2, aan uitga ven op f 9516.88, batig saldo f 1.88 1/2. De omslag is 1.60 por lagor vastgesteld dan het vorig jour. Zopwaard. Door stemgerechtigde ingelan den van don Binnenwcgschen polder is do rekoning over 1901 vastgesteld in ontvangst op f 6588.62, in uitgaaf op 6382.59, goed slot alzoo f 1200.03. Do begrooting voor 1902 is goraamd aan ontvangsten op f 6624.01, aan uitgaven op f 6621.60, batig saldo f 2.61. Dc omslag 's, evenals het vorig jaar, go raamd op 4.60 per H.A. De landbouwer J. S., alhier, bezig zijn- do eenigo werkzaamhed*- te verrichten op den stroozolder, is door hol breken van een plank zoodanig op den dorschvloor terecht gokomen dat hij op verschillende plaatsen zwaro inwendige kneuzingen bekwam. Of schoon do toestand van den patiënt zich in het begin zeer ernstig liet aanzion, is deze op hot oogenblik redelijk wol. Koninklijke Besluiten. Benoemd bij hot personeel d"r militaire administra tie tot majoor-kwartiermeester, belust mot mandatecring, do majoor-magazijnmeester D. J. ten Klooster, hoofd \u.n he^ oontraal- magozijn van militaire kleeding en uitrus ting te Amsterdam onder eorvollo ithef- fing uit laatstgcnoemdo betrekking; tot ma- joor-kwartiormeest rbij de grenadiers en jagers do kapt.-kwartierm. E. A P. M. O. de Booy van hot korps; tot kapt.-magazijn meester, hoofd van 't centraal-magazijn van militaire kleedinw on uitrusting to Amster dam, do lste luit.-kwartierm. J. A. van dor Meer, van hot 4^j rog. inf.tot eersten luit.-kwartierm. de 2de luit.-kwartiorm. J. Koolhaas Revors, assistent-magazijnmeester bij het centraal-magazijn van militaire klee ding en uitrusting t Woerden; bij hot per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot militair apotheker ls;o kl. do militaire apothekers 2d kl. W. F. Privé en E. I. van Itallio, beiden van het personeel; tot paardenarts 3de kl. do gediplomeerde veearts E. C. H. A. M. Bomelmans, bij het lste rcg. inf.tot kapitein do Into luit. M. B. Mengel van Koets i van Ankeren van het 7do reg. inf.bij het lsto rcg. huzaren tot lsten luit. de 2de luit. jhr. H. A. van Reigersberg Versluys van het korps; bij het wapen der genio bij den ..taf tot kolonel commandant in het 3do genie-commando- De Pleegzuster. 18) „Particuliere zakenl" herhaalde mevrouw von Wahlbeck boos. „tZal wol iets zijn voor een ziekenfonds of een stille arme. Morgen zal de«ze lieve bedelaarster ook wel bij u ko men... voor dezelfde particuliere zaken." Frits legde echter, als bij toeval, zijn hand op den schouder zijner moeder; want hij zag liet Marie aan, dat z(j iets omtrent haar zel ve had mee te deelen. ,,U wilt zeker wel oven mot juffrouw Rohrmeister in de woonkamer gaan, mama? Dan houd ik mevrouw Holdbach zoo lang geeo'achap." #)Ik zou graag een anderen keer terugko men," zei Marie schuchter, „maar daar is geen tijd meer voor." „Blijft u in 's hemelsnaam toch hier, juf frouw; ik ruim gaarne het veld," siste Eri- ka's scherpe stem; en zijn ruischtc mot haar ritselend glimmend kralenpantser dc deur uit. Ze was heel erg uit haar humeur. Ten eerste, omdat juist Marie Louise het vertrou welijk samenzijn met Frito stoorde; want zij was volstrekt niet blind geweest voor de buitengewone bewondering, waarmee „de knappe Wahlbeck" sinds lang dat gevierde, lieve jonge schepseltje had vereerd. Ten tweede had zij op een gezoMigen, heel inte- ressanten avond gerekend en gehoopt, dat de luitenant haar naar huis zou geleiden. En daar kwam nu die juffrouw Rohrmeis ter en deed, of ze van de familie was, haar onverbloemd te kennen gevend, dat zij eigen lek te reel was. Eu Frits Karl liet zich dat aanleunen, heel gaarne zelfs, naar heo sohem; hij had slechte oogen voor dat meis je in haar belachtelijk maskeradepak Erika moest nu opeens naar huis. Me vrouw von Wahlbeck trachtte haar te ver zoenen; maar zelve was zij brandend van nieuwsgierigheid, wat Mario Louise voor nieuws bracht, zoodat zij tamelijk lauw bleef en zeer spoedig mevrouw Holdbach overliet aan Rosette's hulpvaardige handen, om haar de diensten te bewijzen, welke zij an ders liefst van den jongen officier zich liet aanleunen: haar den mantel om do volle schouders hangen en dit was ook al eens gebeurd de overschoenen helpen aantrek ken. Binnen had nu Frita zijn aanstaande om helsd; hij kuste haar hartelijk en streek langs de mooie lokken, waarvan hij eerst „die na re muts" verwijderd had en slechts aarze lend liet. hij de slanke gestalte los, boen zijn moeder binnenkwam met de niet al te hof felijke vraag: „Zeg nu eens, kind, waarom je zoo hals over kop hierheen komt? Wat is er toch gebeurd?" Rosette kwam bijna geruischlooe binnen sluipen, om de tafel af te nemen, en me vrouw von Wahlbeck wenkte de jongelui, haar naar de huiskamer te volgen. Marie Louise voelde een niet te omschrij ven koelheid en droefheid in zich opkomen; zij gevoelde, dat zij hier geen begrip van, geen sympathie voor haar taak had te wach ten, vooral niot bij haar aanstaande schoon moeder, wier invloed op Frits Karl's ge dachten en meeningen zij reeds lang had be speurd. Zij werd angstig en tastte, steun zoekend, naar de hand van haar verloofde. Hij gaf haar die en zag haar aan met een innigen blik. Juist dit beviel hem: dit schuchtere hulp zoeken bij hem. Noodt was zijn liefde grooter, dan wanneer zij zich in vrouwelijke zwakheid tegen hem aan vlijdo. „Wee6 niet bang, schat," zoo troostte hij; „ik ben er nog en ik zal zorgen, dat je geen leed geschiedt. Jo kunt altijd op mijn steun rekenen, alB het iets verstandigs geldt." Zij zag dankbaar naar hem op. „En nu, voor den dag er meel" voegde hij er bij. Zoo had zij zich het toch niet voorgesteld. Onwillekeurig maakt zij een beweging van fierheid en trok zacht haar vingers terug uit do hand van haar verloofde. Mevrouw von Wahlbeck leunde achterover in haar chaise- longue, en om haar fijne lippen speelde weer hot oude, liefidelooze spotlachje. „Professor Labach stuurt mij als ver pleegster naar je stervenden neef op 8a- loschin," sprak Marie nu, zonder verdere inleiding. Het, duurde werkelijk verscheidene secon den, eer haar toehoorders het goed begrepen. Frits legde do sigaar, dio hij juist had aan gestoken, weer neer. „Waarheen wil hij je sturen..." „Je kunt het nauwelijks goloowen, niet waar? Naar Saloschin moet ik gaan." „En doe je dat?" „Zeker. Ik doe alles, wat professor Labach goedvindt voor mij." „Weet je wol,'wat je doen wilt? Wat dat voor mij beteekent? Je wilt*daarheen gaan als... als een soort hoogere dienstbode, daar, waar je eens als vrouw dos huizes moet ko men... Twee jaar lang wil je van mij ver wijderd blijven?" „Zoo lang zal het met den armen man zriet meer duren." „Hoezoo t Heeft de professor dat gezegd t Weet je er iets van I" D© verontwaardigde toon had nu plaats gemaakt voor nieuwsgierigheid. „Ja. Hij zei, dat het veel sneller ging, dan hij vermoed ha<d," sprak zij somber; het angstig gevoel van vroegor overviel haar weer. „Zool... zool... Veel sneller, zeg je? Maar neen... neen 1 'tls en blijft toch een onzin nig, overspannen ildeo, dat waarschijnlijk het eerst in jouw hoofdje is ontstaan." „O, toch nietl De professor verklaarde inij, in bewoordingen, die mij zeer goed deden, dat hij den zieke bijzonder graag aan mijn zorgen wilde toevertrouwen. Hij heeft minder lichamelijke verpleging noodig dan opwekking en afleiding voor den geest. Hij is zeer muzikaal en letterkundig ontwik keld." Haar stem was weer vast en do blik vroo- lijker geworden. ,En dat ik tegen zulk een dwaze onderno ming mijn veto kon doen hoo ren, daaraan heb jij en de professor zeker niet gedacht?" vroeg Frits wrevelig. Zijn moeder had tot dusver geen woord gezegd, enkel geluisterd. Nu zei ze iets, dat eigenlijk geheel buiten dc zaak stond en daarom vorrasend klonk. „De Saloeohiner heeft een zeer aanzien lijk vrij vermogen, dat niet tot het majoraat behoort, nietwaar, Frits?" „Als hij het niet opgemaakt heeft, zai het er nog wel zijn I' bromde haar zoon. „Wat wilt u daarmee te kennen geven?" „Voor zoover ik weet, kan hij het ver maken aan wien hij wil." „Ja, dat kan hij. Maar er bestaat geen bloedverwant, die hein nader is dan ik. Hij heeft rich feitelijk nooit om iemand van ds familie bekommerdDoch wat heeft dat hiermee te maken?" vroeg hij ongeduldig. „Dat hij geen andere familie hcoft dan jou beste jongen, ia nog geen reden, dat jo daarom ook zijn vermogen erft." „Voor zoo schandelijk houd ik hem niet, hij moet een hecJ nette man zijn dat hij rnij niet bij het majoraat het geld ven maakt." Do oogen van den luitenant fonkelden on rustig. „Schandelijk? Hij behoeft daarom nog niet schandelijk te zijn. Hij kent jou onkel als den wettigon erfgenaam van het landgoed, heeft je één- of tweemaal gezien, en dat wa ren je hebt 't mij zelf gezegd niet be paald voor jou gunstige oogenblikken. Dea ccnen keer ten minste was je, na een oftï- cicrenfdiner niet meer geheel meester over ja zclven en had je 'twat te druk ovor je on recht..." „Dat is lang geleden cn geen motief om wrok tegen mij te hebben." „Ook niet om veel van je te houden." „Dat behoeft ook niet; hij heeft mij enkel bij het majoraat een kapitaal na te laten, waarvoor geen andere gerechtigde is." „Hoe kan je daar toch zoo blindelings op vertrouwen? Elke stichting of instelling kan erfgenaam zijn, zonder dat je er ietB tegen inbrengen moogt. Erg veel blik in de toe komst heb jij nooit gehad, mijn jemgen Je daoht enkel om hetgeen voor het grijpen lag: het majoraatsgoed. Maar erfgenaam van een majoraat is niet altijd gelijkluidend met „een rijk man."" (Wordt vervolgd.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1