Kerkelyke berichten. Aeademienieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Het volgend schryven ia door B. en "Ws. uan de ouders der kinderen der 8do klasse ■van de school aan de Oude Vest verzonden: „Leiden, den lBden Mei 1902. „Aangezien met ingang van 1 Juli a. a. eau de school 2de klasse voor Jongens en Meisjes aan de Oude Vest geleideiyk oen 4de, 5de en 6de klasse worden toegevoegd, zullen niet alle leerlingen van de 3de klasse dier school, geiyk tot dusver het geval was, aan het einde van den cursus overgaan, de jongens naar de 4de klasse der school aan de Pieters- keikstraat (hoofd de heer W. Cramer) en de me.ajes naar de 4de klasse dor school aan de Breestïaat (hoofd mej. 8. Winkler), doch worden verdeeld over de drie scholen, zoodat een deel het onderwys blijft volgen aan de 4de klasse der school aan de Oude Vest. „Het is nu ons voornemen om by de ver deeling der leerlingen over de drie scholen, zooveel mogeltfk rekening to houden met de wenschen van de ouders, doch wy behouden ons do beslissing omtrent de aan le wyzen school voor, byaldien de wenschen der ouders niet overeen to brengon zyn met een behoor lijke klassen verdeeling. „Mitsdien noodigen wy U uit ons eenigszms spoedig, althans vóór den 24sten Mei a. 6., door invulling en terugzending van het hier onder aangehecht strookje, le willen mede- deelen, op welke der drio scholen 2e klasse gy wenscht, dat Uw kind, na de 3de klasse van de school aan de Oude Vest te hebben doorloopen, verder ondenvys zal ontvangen." Wy ontvingen het verslag van de Veree- niging „Armenzorg" te Leiden, over het jaar 1 April 1901 tot 31 Maart 1902. Daaruit biykt dat er by den aanvang van het 12de Vereenigingsjaar in ka6 was 9?i.37*. Aan jaarlUk8cho bydragen werd ontvangen •dit jaar 829.50, aan giften in eons 355.05. Het bestuur, dat jaariyka aftreedt, doch herkiesbaar is, werd a de Maartvergadermg herkozen en was samengesteld als Yolgt: Mevrouw Van de Bande Bakhuyzen, presi dente; mevr. Vreede, vice-presidonte; mej. C. van Manen, socvetarisse, en mej. C. Bosman, penningmeeetoresso. Onder de dames werkende leden kwamen de volgende veranderingen voor: Mej. Van Dissel nam tydelyk ontslag wegens ongesteldheid. Mej H. Hartevelt, Rapenburg 66, en mej. C. le Poole, Garen-markt, traden toe als werkende leden. De vergaderingen wer den geregeld moandeiyks gehouden. De werkcommissio bleef samengesteld even als in het vorige jaar en bestond uit de dames mej. A. Kaiser, mevr. Greven, moj. Van Manen en mej. Meyer. Het aantal vrouwen, die naai- of breiwerk ontvingen, bleef 40. Aan loonen werd ƒ341.41 uitbetaald. Het uitgeven van naai- of breiwerk moest dit jaar reeds in Februari gestaakt worden, 'omdat het lokaal Heerengracht 96, dat bestuur deressen sedert ©enigen tyd voor een geringo 6om in huur hadden, in Januari 1902 verkocht werd. Zy moesten het vóór 1 Maart verlaten. 'Ra vele vergeefsche pogingen om een ander ilokaal to krygen is haar door de vriendeiyke 'bemiddeling van de dames mevr. Tioleman— 'Dolk en mevr. Dros Van R/h\jn een lokaal tydelyk ten gebruik© aangeboden, dat uit stekend goscliikt is voor de werkafdeeling. Het naaiwerk kan er geknipt en gereed i gemaakt worden, en de vrouwen kunnen er het werk komen halen en terugbrengen. Besluurderessen kunnen niet nalaten wel- gemeenden dank te brengen aan do heeren Tieleman en Dros, eigenaars van genoemd lokaal, on niet minder aan den heer Van Santen, opzichter in hun fabriek, die haar zoo royaal en vriendeiyk gestound hebben. Onze 81 gezinnen, zeggen bestuurderossen verder, worden in dit jaar weer geregeld be zocht en mot raad en daad geholpen zoo goed fbet in ons vermogen was. Enkele gezinnen werden van de lyst afgovoerd, daar zy onze hulp niet meer behoefden of om andere redenen ®n werden geregeld door andere van de candida- teniyst vervangen. De jaariyksche verkooping werd op 12 en 13 Nov. 1901 in de zaal van de Maatschappy tot Nut van het Algemeen gehouden en bracht mot inbegrip van de theetafel en latere kestollingen 781.80 op. Aan de dames, die daarby haar zeer gewaar- floorde hulp verleenden, evenals aan den heer buurman, die de zaal evenals vorige jaren versierde, wordt dank gebracht. De verkoop in hot Depot Pieterskerkploin .No. 2 was ongeveor goiyk aan voorgaande jaren. Do busjes, by verscheidene stadgenooten geplaatst, brachten 97.52s op. De giften, die mot het oog op het SL-Nico- ilaa8feost en Kerstmis-of ook in andero tyden van het jaar gegeven werden, zyn zooveel ,xnogeiyk volgons de bedoeling der gevers •besteed. Aan enkele kinderen werd in den zomer een verbiyf in bosch- of zeelucht bezorgd. jDe som van 40, die eenige jonge dames nis opbrengst eener Iotery hebben aangeboden zal volgens haar bedoeling in dezen zomer voor een verbiyf aan zee of buiten voor zwakke of herstellende kinderen worden besteed. Een Iotery, die ten voordeele van de Ver- eeniging gehouden is door eenigo andere jonge dames bracht f 45.30 op. Voor beide genoemde 'giften brengt liet bestuur harteiyken dank. Van de Noderlandsche naaivereeniging ont vingen het weer eon baal met 100 stuks ge- maakte kleederen of huishoudgoed. Mevr. Van LeeuweD, Pieterskerkgracht, ,heeft ook dit jaar het beheer over de ©Lens- kaarten en do uitdoeling van eieren en melk .op zich genomen. Het bestuur krygt aldoor méér aanvragen voor versterkend voedsel, dan waaraan voldaan kan worden. Daarom wordt deze afdeoling dringend aanbevolen. Het tekort der Christeiyke "Wykvereeni- 'ging Levendaal, alhier, is gedokt. Ds. Schouten, vrii Hazerswoude, zal op het Noordelyk Evang. Zendingsfeest, dit jaar ,le Oranjewoud te houden, het woord voeren. J Op het zuider zendingsfeest dat op 9 Juli •in bet Liesbosch naby Breda zal worden ge- 'houden, zullen als sprekers optreden de heeren Rudolph, te Leiden; Van Gheel Gildemeester on Cramer, te 's Gravonhago; Zegers, te Heemstede; De Voogd, te St.-AnnalandVan Heest, te Dordrecht en Binnema, te Tilburg. Mod moldt ons uit Den Haag: Behalve uit de woning van den Spaanschen gezant by ons Hof, den heer De Baguez, waren heden ook by verschillende gezanten der Vreemde Mogendheden de vlaggen hunner landen ontplooid ter gelegenheid van do troons bestyging van den koning van Spanje. Den ganschen dag werden ten huize van den vertegenwoordiger van het Spaansche Hof door de leden van het corps diplomatique, hofdignitariseen en vele personen -uit de aan- zionlyke kringen dezer stad, hetzy door persoonlyke bezoeken of door liet afgeven van naamkaartjes bJyken van belangstelling gegeven. Tot het volgen van oon herhalingscur sus zal de 2de luit. J. J. H. Meyer van het 6de bat. 4de reg. inf. te Gouda, 25 Juni aan de normaal schietschool te 'e Gravenhage wor den gedetacheerd. Tot leden der feestcommissie voor de viering van liet 11de lustrum van het Delftsch Studentencorps in 1903 zyn gekozen de hee- len jhr. "W. E. J. Berg, F. H. Fentonor van VJissingen, C. van der Hoeven, A. R. Huls- boff, J. M. Kakebeeke, J. H. C. Sal berg en B. C. van den Steenhoven. De gemeentebesturen zUn vanwege het Departement van Binnenlandsche Zaken uit- genoodigd oen opgaven te doen van de in hun gemeenten bestaande dusgenaamden „Hof jes", Begynhoven en dergeiyke insteiiingen, mot vermelding van den naam van iedeie stichting of instelling eD van het adres van het bestuur. Men meldt uit Apeldoorn: Behalve mej. Van Oosterzeo-lectrice van H. M. de Koningin, die by h9t geheele ziekte proces behulpzaam was en thans ton gevolge van overspanning bedlogerig is, is mevrouw Kreuzler, lectrice van H. M. de Koningin- Moeder, ook ongestold. De installatie der boerdery in het park is in volle werking. Tal van geëmailleerde bo noodigdheden zyn reeds aangekocht. De ontsmolting der voltrekken van do Koningin heeft gisteren niet plaats gehad. Zo zal do volgende week geschieden. Naar „liet Centrum" mededeelt is dr. Schaepman Donderdagavond in wolstand op het Seminarie te Rysenburg aangekomen. In de foestzaal van het Nieuw Gebouw te Antwerpen zal den 22sten Moï de geogra- phischo tentoonstelling worden geopend. Naar men ons mededeelt zal Nederland daar een voorname plaats innemen, daar or zeer be- Jangryke inzendingen van Nedorlandsche instel lingen en particulieren zyn. Ds. H. van Giiothuyzen, pred. by de Hersteld Evang.-Luthorscho Gemeente to Enk- buizen, hoeft tegen November eervol eméritaat aangevraagd. Hot bedrag der toewijzing op de 1n- schryvingen voor de leening van Haarlem is 90 pCt. De heer G. Vogel lieeft zyn bonoeming en de heer A. J. Hoogonbiik zyn herbenoe ning tot lid van 'thoofdbestuur van hot Ned. Jongelings-Verbond aangenomen. Te Rijs in Gaasterland is op 64 jarigen Jeeftyd overleden jhr. mr. J. H. F. K. van Sivindoren, lid dor Eerste Kamer. Na in 1861 gepromoveerd te z'yD, werd do heer Van Swinderen in 1863 benoemd tot •burgemeester van Gaasterland, eon ambt, te voren door zyn vader bekleed. In 1865 werd by lid dor Prov. Staten van Friesland en in 1878 lid der Tweede Kamer voor bet kiesdis trict Dokkum. In 1879 kozen do Prov. Staten van Friesland hem tot lid dor Eersto Kamer, waarin hy tot zijn dood zitting had. Do overledene was een warm on over tuigd liberaal; hy was by zyn medeloden der Eerste Kamer zeer geacht. Een van de oudste ridders der Militaire Willemsorde is to Amersfoort in den ouderdom van by'ua 79 jaar overleden, do sedert 9 Mei 1871 gegageerde sergeant der artillerie van het O.-I. leger Olte de Vriosi Den 1 sten Juli 1843 als vrijwilliger in dienst getreden by het korps rydende artillerie, ging hy 17 Juni 1851 over by het Indische leger, waarby hy 9 Maart 1855 werd bevorderd tot sergeant, in welken graad hy in 1859 do beide expe- ditién tegen Boni meemaakte. In do tweede Bonischo expeditie onderscheidde hy zich zoo danig, dat hy by koD. besluit van 22 Juni 1860, no. 69, werd benoemd tot Ridder der M. W.-O. 4de klasse, welk eerekruis hy dus by na 42 jaar mocht dragen. Te Weltevreden is 13 dezer overleden de heer T. C. J. Kroesen, gopens. hoofd intendant van het NecL-Lud. leger en oud. directeur van Burg. Openb. WerkeD. De hoer Kroeson werd 79 jaar oud. (H. D.) In hot Departement van Koloniën word gisteravond een vergadering gehouden van de secretarissen goneraal by alle Departementen van Algemeen Bestuur. De byeeukomst werd geleid door den minister van binnt-nlandsche zaken, hoofd van het Kabinet, de. Kuypor. Naar wy vernemen was deze byeenkomst belegd ter voorbereiding van plannen om in de toekomst op geregelde tyden samenkomsten van secretarissen-generaal to houden, ter be spreking van aangelegenheden, rakende de Dopartementen waarin de Regeering van advies gediend zou kunnen worden. (A. E.) In verband met do geruchten van den •laatsten tyd meldt het „Landbouw Weekblad" thans met zekerheid, dat dr. J. J. L. van Ryn, directeur van het Rykslandbouwproef- Btation te Maastrioht, de hom aangeboden be trekking van consulent voor de behartiging dor Friesche landbouwbelangen in Engoland, heeft aangenomen. Ter-Aar. Ten Raadhuize dezer gemeente is Donderdag eon vergadering gehouden, welke door 32 ingezetenen word bijgewoond die allen belang hadden bij de bespreking over de tolheffing aan de Aardainmcrbrug. Deze bijeenkomst, welke geleid werd door den burgemeester dezer gemeente, had hoofdzakelijk ten doel de vraag te bespre ken of met het oog op de hooge tolheffing aan den Aardam alhier, het niet als een eisch is te beschouwen een adres to richten vanwege de ingezetenen aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal om, onder vermel ding van redenen waaronder do belangheb benden onder die hooge tolheffing gedrukt gaan, maatregelen te nemen aan een tot he den onbilliiken toestand een einde te maken. Staande de vergadering werd een concept opgemaakt, hetwelk door alle aanwezigen werd onderteekend, terwijl het adres alsnog ten Gemccntehuize tot a. s. Woensdag ter teekening ligt. Op den léden Mei werd de vergadering van stemgerechtigde ingelandfm van den Uiteindschen- en Middelpolder gehouden. Voorzitter was de heer W. F. Visser. De secretaris leest de notulen, die worden goedgekeurd. Wordt behandeld: a. De reke ning van den geheelen polder 1901: Na onderzoek vastgesteld: inkomsten 2078.12, uitgaven 1821.08, batig saldo 257.04; b. die van de Uiteindsche Droog makerij: inkomsten 82.28 1/2, uitgaven 79.35, batig saldo 2.93 )/2; c. De begroo ting van den geheelen polder 1902, inkom sten en uitgaven op ƒ1419.79; d. die van de Droogmakerij: inkomsten en uitgaven op 85.86 1/2. De lasten voor 1902 zijn in den geheelen polder en in de Droogmakerij 5 per Hectare, e. De polderbak: Na eenige dis- cussiën hierover wordt een voorstel van den heer Stigter in stemming gebracht, luiden de: ..de overscheping met den polderbak mag plaats hebben aan den Aardam," welk voor stel met 73 tegen 23 stemmen verworpen wordt. De voorzitter sluit daarna de verga dering. ZegwauTd-Zoetermcer. Tot onderwijzeres aan een school voor m. u. 1. onderwys 2de kl. te Rotterdam is benoemd mej. A. C. Klem alhier. De kohieren der persoDeele belasting No. 2 dienst 1902 zyn door den directeur dei- directe belastingen invorderbaar verklaard tot een bedrag van 6.555 voor Zegwaard on 8.55 voor Zoetermeer. Door stemgerechtigde ingelanden van den Zoeterm'êerecbeii of nieuw droog gemaakten polder zyn tot heemraden herkozen de hee ren P. J. Ryneveen en P. Groenewegen. Uit de „Staatscourant." De luitenant ter zee der 2de klasse C. M. Scbaeffcr, dienende aan boord va:. Hr. Ms wachtschip te Willemsoord, wordt met 1 Juni a. s. op non-activiteit gesteld. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantscrscliip Koningin Regentos onder bevel van den kapitein ter zee A. W. F. G. van Woerden, 16 dezer van Curasao naar Martinique ver trokken. F aart sai ijk unduj examen. Bij Koninklijk besluit zijn.benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende de jaren 1902, 1903 e.i 1904 belast zal zijn met liet afnemen van het veeartsc- nijkundig examen, dr. A. W. H. Wilts, di recteur van 's Rijks Veeartsenijseliool te Utrecht; bot lid en secretaris^ J. JB. H. Moubis, paardenarts 1ste klasse bij het 1ste regiment veld-artillcric te Utrecht; tot leden: M. G. de Bruin, leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht; H. J. C. van Lent, plaatsvervangend districtsvec- arbs te Tiel; H. G. van Harrevclt, veearts, hoofdkeunneester aan het gemeentelijk slachthuis te Rotterdam; tot. plaatsvervangende leden: M. H. J. P. Thomassen, leeraar aan 's Rijks A eeartsenij- school te Utrecht; F. W. van Duin, plaats vervangend clistrictsvcénvts te Arnhem; J. H. van Oijen, plaatsvervangend districtsveearts en directeur van het openbaar slachthuis te Haarlem; H. van Aken, gemeente-veearts, to VGravenhage; B. M. Busing, plaatsver vangend districtsveearts te Naarden. Woubrugg e. Ger. Gemeente. Zondag (lsten Pinksterdag) 'e voorm. te halftien, en 's avonds te halfzeven, ds. P. Diormanse, ern.- pred, te Arnhem. Maandag (2den Pinksterdag) 's voorm. te halftien, dezelfde. Hazerswoudo. Ned.-Herv. Gemeente. Zondagmorgen te halftien: ds. C. Hartwiggen, pred. te Leiden. Lelden: Geslaagd is voor bet doctoraal examen in de rechtswetenschap de lieer H. W. Pruissen. Groningen: Geslaagd is voor hot 1ste gedeelte van het arts-examen de heer P. Fokkens. Bevorderd is tot arts de heer J. Ronda, cand.-arts, gob. te Zoutkamp. Utrecht: Bevorderd is tot arts de heer F. P. J. Moquette; tot tandmeester de heer J. M. Klinkhamer. lïedeu wordt de eerste Amster- dnmsclie Beursvaeantledag gebon den. ADzoo ontbreken nu de Bcnrs> noteeringen. De uitbarstingen op Martinique en Sint-Vincent. Volgens een bericht van Dominica heerschte er reeds verscheidene dagen vóór de groote ramp eon ware paniek te St.-rierre en wilde de bevolking die stad verlaten, maai' verze- korde de gouverneur haar, dat er geen gevaar bestond en liet hy de verhuizing .door solda ten beletten. Op het oogenblik is men druk bezig mot het verbranden der ïyken. De tooneelen te Carbet, St.-Vincent, zyn, volgens ,Laffan", nog vreeseiyker dan die te St.-Pierre. Men kan er meer dan 500 ver minkte lykon zien, in gevorderden staat van ontbinding. Van een huis zyn blinden en ven sters weggeslagen, maar daarbinnen is niets beschadigd. Het eenig levend wezen dat men aantrof was een os. Aan den voet van een beeld der H. Maagd vond do berichtgever het^ ïyk van een man, die blykbaar biddende ge dood was. De toren der kathedraal staat nog overeind. De groote klok is omlaag gevallen; het hoofdaltaar is grootendoele vernield. De gouden miskelken zyn ineengedeukt onder het puin teruggevonden; in een daarvan lag de asch van een hostie. Zonderling is soms de uitwerking van het vuur geweest. Zoo werden de verkoolde over- biyfselen gevonden van een vrouw met een xyden zakdoek, die volstrekt geen spoor van de vlammen vertoonde, voor den mond. Elders lagen de verminkte ïyken van Jonge meisjes, wier schoenen ongedeerd gebleven waren. Op Jamaica heerscht sedert eenige dagen een verzengende hitte, vormoedelyk ten ge volge van de wolkon vulkanisch stof. De bevolking te Fort de-France is beangstigd door nieuwe aardschokken, immers De Pelée blyft voortwerken, maar de wind dryft do rook en het meerendeel dor uitgeworpen stoffon naar zee, zoodat ook het opruimings- werk te St.-Pierre niet "belemmerd wordt. De Deenache kruiser „Valkyrien" ie te St.- Thomas teruggekeerd, van Martinique. Hy had zich, van Fort-de France af, een weg moeten banen door een groot asntal ïyken, die op zee dreven. Op St.-Tomas is den 13den dezer van St-* Vincent bericht ontvangen dat de verminkte ïyken met touwen naar de groeve worden getrokken, andero worden verbrand. De regeering verschaft voedsel en onder komen aan ongeveer 3000 menschen. Overigens schynt de terugwerking op de vulkanen van het vasteland van Amerika steeds krachtiger te worden. Zoo werden in Nicaragua by Momo-Tombo aardschokken gevoeld, en kwamen eenige vulkanen aldaar in vrorking. Dergelyke verschynselen worden ook uit andere deelen van Noord-Amerika geseind. Gelukkig blyft nog altjjd van allerlei zyden hulp toestroomen. De Vereenigde Stateu komen bepaald schitterend voor den dag. Zoo werden door één particulier, de h'der Louis Klopsch 1000 vaten meel aangeboden. Het brouwers gilde te Nieuw-York gaf 6000 dailar. President Kruger ontving vau het staats hoofd der Fransche Republiek het volgend danktelegram voor do door Z.H.Ed. afgestane gilt aan de slachtoffers te Martinique: Aan Zyne Excellentie den president S. J. P. Kruger, Utrecht. Zeer getroffen door de edel- moeuige gedachte van Uwe Exellentie, is het my een behoefte, u myn levendige erkente- lykheid uit spreken exiku tevens te danken uit naam der oDgelukkigen, die do ramp van Martinique overleefd hebben. (w. g.) Emile Loubet. De leider dor Iersche nationalisten in het Lagerhuis, Dillon, is nogmaals teruggekomen op do hulp, door Engeland te verleenen aan de slachtoffers op Martinique en St.-Vincent. Op Dillon's verzoek om inlichtingen verklaarde Balfour, dat, wat St.-Vincent betrof, de lord- mayor van Londen er in heeft toegestemd een openbare inschrijving op touw te zetten. Vorder wordt hulp in geld of in natura ge boden door Canada, Jamaica, de Engelsche Antillen, Mauritius, enz. Dan was door de Engelsche regeering aan don gouverneur der „Eilanden onder don "Wind'1 geseind, alles te doen wat in zyn vermogen was tot leniging van den nood. Ten slotte verklaarde Balfour nog, dat voor do ramp op Martinique aan de Fransche regeering door het Engelscho gouvernement de hulp was aangeboden van dokters met ambulances en levensmiddelen. Dit aanbod was door Frankryk aanvaard. Dillon betreurde het, dat er onderscheid gemaakt werd tusschon het hulpbetoon aan de Franscbe en aan de Engelsche noodlydeit- don. Balfour meende, dat dit niet adders kon, tegen welke opvatting door Dillon protest werd aangeleekond. Toon do meening van den minister by stemming door hot Huis bleek te worden gedeeld, hieven de Ieren een ironisch gejuich aan. Oeaehte Heer Redacteur i Wilt U zoo goed zyn hot onderstaand stukje te plaatsen? Ik behoef natuuriyk hier niette betoogen, dat ik ten volle instem met de woorden van den heer X.de meeting moet dan ten volle gesteund worden door iedereen, dio de ellendige drinkgewoonte wil verban nen. Wat onze Commissieleden daarom ten zeerste verbaasde was de weigering van den waarnemenden burgemeester van muziek op het terrein. Tegen muziek in het algemeen heeft natuuriyk niemand bezwaar; de tweede Pinksterdag is een feestdag vanouds, hier gelden dus geen beweegredenen van gods- dienstigen aard. Bovendien zou de muziek zyn op een afge sloten terrein. Ons diep leedwezen betuigende over het gebeurde en U ten zeerste dankende voor de afgestane plaatsruimte, Achtend, de Voorz. van afd. Leiden II der Ver. tot a/sch. v. Alcohol, dr. rOJLlTl Gevonden voorwerpen. Een broche. Een zwart jongenswandel- stokje. Een sleutel. Een portemonnaie met pl.m. 1.50. Een lederen riempje met gesp. Een klein zwart kinderrokje. Een schoolboek. Een lombardbriefje. Twee sleutels (saamgebonden). Een on derstuk van een bloedkoralen balletje. Een zilveren armband. Een zilveren, klei ne damesvemontoir met kettinkje. Inlichtingen zyn eiken werkdag tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan liet Bureel van Politie alhier. In verband met het bericht, in ons nummer van \Voensda.g jj. geplaatst be treffende de behandeling van een bestuurder van een bleek el's wagen ten opzichte van diens trekhond, vernemen wij, dat bet onder zoek der politie aan liet licht heeft gebracht, dat do geheele zaak minder verontwaardi ging verdient, dan zij opgewekt beeft. De bestuurder toch van den wagen, noch de eigenaresse, wier lieveling do hond ie, wisten iets af van de omstandigheden, waarin bet dier verkeerde, daar deze altijd op een erf vastligt en het uiterlijk niets ver raadde. Toen een heer, bekend dierenvriend, en een slager bemeikten, hetgeen wij vroeger mededeelden, waarschuwden zij den be stuurder, die op dat oogenblnc afwezig was dn blijkbaar met het geval geen raad wist. Na overleg met dien hoer en den slager heeft de bestuurder den hond dadelijk in de Clarasteeg in dezs stal van die® slager ge bracht, hem (den hond) echter, ook op ad vies van bedoelde personen, onder den wa gen gespannen latende om alle opzien U ver mijden, maar den wagen zoodèxig rijdende, dat. de hond beslist niot behoefde te trekken. Do getuigen bevestigen dan ook, dat de hond niet trok. Van de il'ustratie. die bij dergelijke gevallen nooit ontbreekt, n.1. dat- de bestuurder den hond nog zou geschopt, hebbon, blijkt absoluut niets waar i© «ijn. Naby het kruithuis onder de gemeente Oegstgeest hebben gisteravond om streeks kwartier voor achten twee personen, uit Leiden, een ouden man aangerand en het weinige, dat hy by zich had, tot zelf* zyn pantoffels en parapluio, hem afgenomen. Een en ander werd op een afstand door den schildwacht by hat kruithuis gezien,' die er de politie alhier mede in kennis deed stellen,, zoodat het haar mocht gelukken de beide personen aan to houden Zy zyn ter beschikking ran den burgemeester van Oegst- geest gesteld. Den 12den Juni zal voor het ge rechtshof te '8 Gravenhage behandeld worden het hooger beroep van den graanhandelaars knecht te Koudekerk, door do Haagsche rechtbank veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf wogens mishandeling mot doodeiyken atloop in de gemeente Koudekerk gepleegd. Men meldt uit Den Haag dat de heer, die Dingsdagavond op het Stationsplein door een stoomtram werd overreden en kort daarna overleed, de heer M, B. was, vroeger eigenaar van een koffiehuis in de Papestraat aldaar. Hy woonde thans op het Koningsplein daar ter stede. Gister namiddag to ongeveor halfvyf is een vrouw, een zwerfster, dia. onder den invloed van sterken drank ver keerde, in een der alnoten langs -den Ryns- burgerweg gesprongon om zich van het leven, te berooven. Zy werd echter spoedig op het droge ge bracht en onder toeloop van veel publiek naar het politioposthuis by den Stationsweg gebiacht, waar zy zich by de kachel heelt gedroogd on verder ter ontnuchtering ia bewaring isgesleid. Gisteravond is een heer nange- houden, die aan het Uoil. Spoorstation, to 's Gravenhage, zonder medeweten van de, ouders een min der jarigen jongen mode op reis j wilde nemen. Utt zyn uitlatingen meende men te moeten opmaken, dat hy in over- spannen toestand verkeerde. In afwachting van een nader onderzoek is hy inmiddels naai een der .politiecommissariaten overgebracht. Het lyk var. den onbekende^ heer, die Donderdagavond door de stoomtram op het stationsplein te Rotterdam werd over-' reden, is herkend als Max Breuer, inspecteur by de „Heinekens Brouwery, sedert kort woonachtig te 's-Gravenhage vroeger te Rot-) terdam. Gisterochtend werd te "Woerden uit den Ryn opgehaald het lyk van den bak< ker V., die gisternacht zyn woning had ver-; laten, vermoedeiyk om iemand te halen, die! hem zou helpen bakken. Denkelyk is hy, doorj de duisternis misleid, in het water geloopen. j De drie personen, welke de be* manning uitmaakten van de naby Maassluis omgeslagen vlet der Rotterdamscbe Boeiver*, oeniging „Eendracht", zyn J. Bos, J. Schuier; en K. Ruiter. Do eerste laat een vrouw met' vier kinderen achter, de tweede een vrouwj met drie kinderen en de laatste een vrouw' met één kind. Het ongeluk te Utrecht, waar-, over elders in dit nommcr gemeld wordt,, heeft zich, naar het ,,U. D." meldt, als volgt toegedragen Uit de Pijlswoeitstraat wilde een rijtuig^1 een zoogenaamd Utrechtsen wagentje met1 zes ingezetenen, onder wie een bruidspaar uit Blauwkapel, te De Bift gehuwd, dc va< der van do bruid, en nog drie anderen, deze, straat naar rechts inslaan. Het paard even wel, dat den stal in de Eauwsrccht had ge- rooken, hield links aan, waarvan het gevolg was, dat paard, waaen en inzittendenuit-' gezonderd de bruid, dio nog tijdig op den grond wist te springen, op den Hoogcnoord van de steile kade in het diepe water van de Vecht stortten. Het paard, dat geheel onder bet rijtuig, geraakte, bleef onmiddellijk dood. Van ae vijf personen, die in het water lagen cn ïlïa zich in hun doodsangst aan elkaar vast- klemden, worden met roeibooten en anders zins vier nog levend op bet droje 'gelmichtlV Dc vijfde helaas, de vader, werd niet ge~j ronden. En boewei zeer spoedig met dregt gen door de politie een aanvang werd ge-? maakt, gelukte bet eerst twee uren later dions lijk op te halen. De gelaatstrekken v a-, ren vreeselijk verwrongen en gaven de be wijzen van een zwaren doodstrijd, dien dé, ongelukkige gestreden had. Als tegenstelling met de lang* zame ontwikkeling ln de tot nu toe by uït-| stek gure Meimaind van heden kan dienen, dat den 13den Mei van het jaar 1779 to] Amsterdam reeds aan vele boomer, appelen gezien werdep van 1/8 duim eD peren van' 1/2 tot 8/4 duim middeliyn in dikte. Den 20n Mei waren reeds rype aardbeien voorban-', den en kwamen in menigte ter markt. Den 30sten en Sisten zag men reeds "kersen, dus, letterlijk Melkeraon, waarvan den 8den Juni' 40 a 50 manden tegeffjk ter markt. Verder 2ag men ln liet laatst ran Mel nog peulen,t doperwten, tulnboonen bloemkool alles van den kouden grond. Bon 21 en Juni begonnenj aalbessen en frambozoa od don 'S03ten peren te komeu. Dat jaar was van 't begin tot 't eind op dit gebied een wonderjaar. Eb! In Frlealand zyn ln het afge»' loepen seizoen 80.000 100,000 kievits eieren geraapt, wat aan de zoekers oen kleine ƒ20,000 opbracht. In 't laatst van MaarO werd voor de eerste eitjes f 2 't stuk betaald, en de laagste prys was 16 centen. Twee derden van den gevonden voorraad gingen naar het buitenland. Gistermiddag geraakte naby den Hoogen Oordt te Utrecht een wagentje met v.yf personen in de Veclit. Vier werden met moeite gered, één verdronk. Op de twee jongste weekmarkten te Tiel, 6 en 12 Mei, zyn 110,000 en 90,000} eieren aangevoerd. Zy brachten grif f 2.8(1 ƒ3.40 de 104 stuks op.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2