K 00 n ië n. Aeademienieuws. De geniaalste oplichterij, ooit in eeit menscbeiyk brein ontworpen - «ooale de „Tempe" zicb uitdrukt - is te Partje nan bet licht gekomen en wordt aldaar, ja in geheel Fiankiyk, nauwelüks minder besproken dan de ramp <»p Martinique. De Nederlandscbe miilloenenjuffiouw", onlangs in de grootste ai moede te Amatordam overleden, verzinkt er by in bet niet; ja, Thackeray's .Becky öhaip, door menig lezer onwaarschijnlijk, zoo met onmogelijk geacht, is zeer verre over' trofi n. uo heldin van dit nieuwe tragi-komiech «luk, wellicht nooit te voren op eenig tooneel In den wereldechouwburg veitoonu, ia mevrouw Tliéièso Humbert, geb. d'Aurignac. Haor e< bi genootFiódóilc Humbert, oud-lid der Fi .ui-clio Kamer, is een zoon van wUien don minister van justitie. Vóór baar huwelijk heeft Thóièse een avontuur gehad, Zy hooide eons in den trein zittende iemand om hulp roepen, opende het portier, ging langs de loopp ank men ziet, dat zij werkelijk een heldhaftig nieiske was 1 bereikte don coupé, waaruit het geroep ge klonken bad, en vond er een ouden heer op den gi0..d liggen Of bi) was gevallen, üan wel ziek whs, herinneit de „Temps zich niet, wel, dat de schoone Tbóióse zich zijnor ontiermde, dat de oude heer, Amenkaan of Engelbchman ook dit ie hetbladontscholen liobeit Henry Crawford geDaamd, een dankbaar menoch was en haar bi) een te Nizza gedag tekend testament zijn ganscho vermogen vermaakte, zoowat zestig milhoen gulden - op een millloen moer of minder komt het volstrekt niet aam Tot dusver ia 't geval zoo alledaagscb mogelijk, wel met ln do saaie weield der werkelijkheid, maar in die ouderwotsche gezolligo romans, die zooveel onderhoudender zjjn dan sommige nleuwerwetache. Maar zie, toen mevrouw Humbert zich gereed maakte om de erfenis te aanvaarden, daagden twee neven Crawford op met een ander testament, nog wel van denzeltden dag en ook te Nizza geteekend, waarbij zi) eu rhóiosu's zuster Marie ieder voor een derde tot erfgenaam werden benoemd, behoudens sen aan Thóièse uit te keeren pensioon van f 16,00U 's maande. Natuurlijk zou een proces volgen; de kloeke Thóióso was er de vrouw niet naar, om zich zoo maar de smakelijke kaas van haar brood te laten rooven. Doch zie nu hot voorrecht van goede geboorte en zorgvuldige opvoeding: men werd het over een minnelijke schikking eens. Al de ellecteii, welke het vermogen uit maakten, zouden achter slot bewaard woi don onder de hoede vau Tbórèso en haar man, totdat haar zuster Marie meerderjarig zou zijn en men een definitieve schikking mol haar zou kunnen aaDgaan. Mocht dit onverhoopt niet gelukken, - ook de best opgevoede en voortreffelijkste lieden blijven nu eenmaal monschen - dan zou men nog altijd kunnen procedeeren. Hiertoe werd 00110 actirifielijke overeenkomst aangegaan met verschillende bepalingen, waaraan de echtelingen Humbert zich verbonden stiptelijk de hand to houden. Mochten zi), ouder weLk voorwendsel ook, er do allerminste Inbreuk op maken, dan ver klaarden zi) bi) voorbaat dat al hun rechten op de ganscho nalatenschap daardoor zouden vervallen. Niet bedongen, maar stilzwijgend aangenomen, werd bovendien, dat Marie met een der neven zou trouwen. Helaas, niet steeds is zelfs de vrouw con sequent. Meerderjarig geworden, bedankte Marie d'Aurignac er voor een dor Crawfords haar hand te schenken. Nu, deze heoren, cohbo gentlemen, begrepen dat do liofdo zioh niet laat dwingen en den 9don December 1884 verbonden zij zich om van alles afstand to doen, mite de Humberts hun iedor 1 1/2 uullioon U>r hand stelden. Wie zou zulk een beschoidonheid niet eeron, of twijfelen dat hiermee aflos was afgedaan? Indordaad sohcon alles te zijn pour le nvieiue dan* le 1 ncdleur des mondes. Waren, denkt de lezer, slechte aJile menschen zoo wijs en edelaardig als die Orawfordsl Jawel. Maar recht is recht en op een goe den dag ontdekten dezon, of meenden zij te outdekkon, dat die Humberts zioh aan do be palingen der oorspronkelijke schikking niet gehouden haddon en mitsdien van allo aan spraak op de zestig millioon vervallen wa ren De Humberts editor, anders de onbaat zuchtigheid zelf, konden geenszins indien dat zij zioh aan de bedoelde bepalingen ver grepen hadden en dus ja, dus moest hot wefl tot eon proces komen. Nu zou mon niet geloovcn welke „excep ties", chicanes, uitvluchten, tegenwerpin gen en tegenprooessen diezelfde edelaardige Orawfords allonge te baat namen. Er kwam geen eind aan. De ccn© gerech telijke beschikking het eeno vonnis of arrest volgde het andere. Zoo gingen de jaren voor bij cn hot goprocedber is nog niet uit, of Tievor, het zou nog niet uit zijn als het niet evenwel uit was. Dit klinkt wonderspreukig maar mon zal het spoedig begrijpen. Torwij 1 do erfgenamen procedeerden, la gen <lc zestig milliocn in do brandkpt. Maar a,ls men de reohtmatigo bezitter meent te zijn van zulk een som, kan men, allerminst als schoondochter eens ministers, bekrom pen leven. Dit behooft dan ook in 't geheel niet. Er 13 gel'd genoeg te leen in do wereld, vooral wanneer men, gelijk mevrouw Humbert, or niets tegen heeft zelfs 50 pet. or voor te be talen. Milii oenen heeft zij dan ook in den loop der jaren geleend, ongeveer cle helft van hetgeen or in de brandkast lag. Soms gaf zij zelfs een milliocn of wat terug. Voor 't overige kocht zij de prachtigste huizen en kasteel en, do kostbaarste echildorijen, klei nood! ën kortom, de Humberts leefden als prinsen, wat echler niet verhinderde dat voornll mevrouw om haro liefdadigheid al gemeen bekend was cn goroemd werd. Haar moubels, haar gordijnon, haar behangsels waren wonderen van fraaion stijl. Haar wo ning ging door voor een van de schoonste te Parijs on in do opera had zij dé logo van wijlen don profeob Haussmann, welko haar 15,000 's jaars kostte en die do Grieksche gezant Delyannis gaarne gehad had; maar deze was tegen haar invloed niet bestand, ofschoon de minister van bui ten 1 ondaoho za ken hem bjjtstond. De heer Humbert, had een kostbaar atelier ergens in Parijs, onder een eohuilnaam gehuurd, want hij was lief hebber van sehih'Gien. Nu ie al deze heerlijkheid voorbij. In de laatste jaren waren er twijfolaare. Een ban kier, die zes milliocn aan de groote dame geleend had, schoot zich voor het hoofd. Geen mensch had ooit de Crawfords gezien. Bij een onlangs ingesteld onderzoek blokcn zij aan hun beweerd domicilie te Nieuw-York onbekend. Het origineele testa ment van den ouden Crawford en den ouden Crawford zelf had evenmin eenig mensch aanschouwd. De dagbladen roerden zioh met den dag meer cn eindelijk gaf de rechtbank op aandrang van een schril dei scher te Brus sel bevel, dat de fameuze brandkast zou wor den geopend. De officier vqn justitie, twee rechters van instructie, ccn griffier, een rechber-coimnissaris, de chef van don veilig heidsdienst, twee inspecteurs van po'ibic, de advocaat der Humberts, de bovenbedoel de Brusselaar en nog een schuldeisohcr enz., benevens twee slotenmakers begaven zicb naar 't weelderig paleis in de Avenue de la Grande Arinée. Maar hoe nu? Mijnheer ©n mevrouw uit I Sedert den vorigen avond I Een veeg teeken. De slotenmakere zotten zich aan 't werk. Meer dan eens, schijnt het, had mevrouw Humbert het kapitaal, of de coupons, aan twijfelende geldschieters ver toond. De slotenmakers, volgens sommigen waren 't er vijf, schijnen drie uren lang ge werkt te hebben om do kast open te krijgen. Voor de aanwezigen even zooveel dagen van ademfloozo spanning. De familie-advocaat zog doodsbleek en wankelde op zijn voeten. Ha eindelijk een laatste poging de deur vloog open en men zag Mon zag een paar leege enveloppen, een ring ter waarde van twee gulden cn «enige ledige juweolendoosjee. En er is gcon twijfel aan, of hot fameuze vermogen, waarop mil- lioenen geleend waren, heeft nooit bestaan; en de oude Crawford heeft nooit bestaan; en de edelaardige neven die zoo op hun recht stonden, hebben noodt bestaan I Vondel! wist hot. wel: Eén vrouw is duizend mannen te erg 1 En ditmaal had ééno vrouw twintig jaar lang de Fransche justitie bij den neus ge had: En zoo kwam het, dat do nooit eindi gende proces8enreek8 nu toch geëindigd is natuurlijk niet zonder dat eon nieuwe voor do deur staat. Maar hoo had mevrouw Humbert dan toch effecten en coupons tot zulk een bedrag kunnen toonen Het zijn valsche geweest, zegt de een, leverd door een geheime druk kerij, die men bezig is op to sporen; het waren door familie en vrienden geleende, zegt do ander; het waren de eigendommen van haar slachtoffers zelf, zegt een derde. Dit laatste zou zeker wel het wreedaardig- gcosfcigsto van alles zijn en het is best mo gelijk. Want mevrouw Humbert had inder tijd een instolling ter uitkeering van lijf renten gesticht met een kapitaal van tien milliocn, waarvan o. a. broeders van haar directeuren of commissarissen of iets der gelijks waren. Met hetgeon goodgoloovige lieden daar stortten, betaalde zij al te onge duldige geldschieters of bedroog zij hen, die 't moesten worden. Maar de justitie 1 De rechters 1 De advo caten! Hoe konden die allen zóólang zóó vol komen het kind van cle rekening worden? Ja, zonder n.edepliehtigcn zou mevrouw Humbert, hoe geniaal ook, er niet in ge slaagd zijn. Maar zij hid medeplichtigen. Reeds zijn een procureur te H&vre, Parmen- tior, cn ccn gewezen notaris te Rouaan, Du- mort, thans te Parijs, in hechtenis genomen. Vooral dezo laatste schijnt groote diensten bewezen te hebben door brieven te schrijven, waarin hij b.v. verklaarde zelf met eigen oogen de 60 millioen gezien te hebben, door verrekeningen van rentebetalingen enz. Evenals alles ln Frankiyk wordt ook deze historie met de politiek in vorband gebracht. De Hjlrentebank waarby zeer vele personen alles wat zy in de wereld hadden wel zullen verloren hebben moet don nationalisten te stade zyn gekomen, maar ln verband met do Zondag gehouden herstemmingen nog heeft hun aanvoerder Jules Lemaitre openiyk den minister president Waldeck Rousseau, die ala advocaat in eon der processen in 1897 is opgetreden, verweten, van het bodrog geweten te hebben. Allerlei andere namen van min of meer hooggeplaatste personen worden genoemd, inhechtenisnemingen voorspeld. De doiate geruchten doen de ronde. Voor he en echter .genoeg van Thérèse Humbert geb. d' Aurignac, naar wlo evenals naar haar man do speuragenten yverig zoeken, terwyi ln haar verschillende woningon en by allerlei verdaohte personen papieren worden in beslag genomen want die schyoen bier en daar er werkeiyk nog te zyn, al beeft den dag vóór den doortastenden aanval op de brandkast in 't weidsch hotel der Avenue de la Grande Armée een schoorsteenbrand plaats gehad, zoodat men daar, evenals ook elders, voornameiyk paplerasch heeft aangetroffen. Zouden er werkeiyk compromitteerende stukken op het vuur zyn gesmeten en zouden al die schurkenstreken te hoog gevlamd heb ben? Ook daarover spreekt men te Parys. Middelerwyi mogen de ontelbare schuld- elschers er zich mee troosten, dat gezegd hotel en de buitenplaatsen der familie met bun kunstschatten, allicht nog een aardig som metje zullen opbreDgen, tegenover het tekort van ten minste 20 millioen gulden. Trouwens velen dor bedrogenen moeten woekeraars zyn, die op deelneming weinig aanspraak hebben. Naschrift. Aan de lyfrentebank, waar onge veer 10 millioen gulden door allerlei menschen gestort waren, ls gisteren ook de brandkast geopend er was een onbeteekenend som metje ln. Voorts hebben gisteren nog by vier procureurs, dio don Humberts hun diensten bewezen, huiszoekingen plaats gehad en zyn alle dezen betreffende papieren te hunnent in beslaggenomen. Het staat nu vast, dat het merkwaardige echtpaar Donderdagavond kwart voor elven ln een met éón paard bespannen coupétje zyn woning te Parfls verlaten heeft. Er schynt nog geen spoor van hen gevonden te zyn en 't ontbreekt niet aan booze tongen, die bewere^ dat belanghebbende personen van invloed hen ln hun vlucht hebben geholpen of laten begaan. (Hl. C.) BATAVIA, 9 16 April. De „Java-Bode" meldt: Volgens een telegraphisch bericht van den gouverneur van Celebes en Onderhoo- righeden aan den dte .ur van onderwij; eeredienst en nijverheid, heerseht de cho lera thans epidemisch in uo onderafdeeling Balangnipa der Oosterdistricten. Aan een van den resident van Palcm- bang, onder dagtcekening an 10 April, ont vangen telegram wortd door de „Java-Ct.' het volgende ontleend De colonne van de Boven-Tambcsi keerde 6 April op Soeroelangoen terug. Na 20 Maart zijn geen vijandelijkheden meer voorgevallen. Uit Tandjong Gagak werd in verschillende richtingen strooinop waarts tot Moeara Enim gepatrouilleerd. De hoofden van Rantau Gedang en Se rok meldden zicheerstgenoemd en verleenden hulp bij transport van vivres. De Rio Pcmoentjak van Tandjong Gagak zou bij c.n gevecht op 29 Maart gesneuveld en do Depati Soesoh gewond zijn. Aan een van den resident van Palembang, onder dagteekening van 11 April, ontvangen telegram wordt door de Java-Ct." nog het volgende ontleend Een op 7 April voorgenomen tocht van Teloek Tjeurana over land naar Pematang (aan de Tabir) was wegens den hoogen wa terstand niet mogelijk. 8 April werden ech ter met twee stoomers, voorafgegaan door de 6toomsloep van do Tamiang, Proenocsan en Pematang, de woonplaatsen van Pange- ran Dipo en ex-Sultan Taha, bereikt. Dezen hadden hun woonplaatsen echter se dert eenigon tijd verlaten. De aanwezige, meest vlottende, bevolking toonde goede ge zindheid. De Tabir blijkt bij dezen vrij hoo gen waterstand goed bevaarbaar te zijn en moet, volgens berichten van inlanders te Pe matang, dezelfde breedte en diepto behou den tot Banko. De waarnemend assistent-resident vertrok 9 April met den chef van den staf naar Moeara Tebo. Do resident van Banjoemas, G. A ïïo- genraad, heeft wegens volbrachten dienst tijd eervol ontslag uit 's lands dienst ge vraagd onder toekonning van pensioen. De resident van Kediri, De Jaager, gaat wegens ziekte met 2 jaar verlof naar Europa. Do verificateur der 2de klasse bij do in- on uitvoerrechten en accijnzen te Batavia, A. M. Lagnier, heeft eervol ontslag uit 's lands dienst verzocht. De 1ste luitenant der infanterie G. A. F. Altman heeft, wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa aangevraagd. De 1ste luitenant der artillerie, adjunct bij het kabinet van den commandant van het leger, E. van Thiol, de kapitein der genie, in garnizoen te Magelang, J. de Kuijpor, en de magazijnmeester dor genie 2de klasse (lste luitenant), in garnizoen te Batavia, J. I. G. Reijnders, hebben allen, wegens lang durigen dienst, een jaar verlof naar Europa verzocht. Aan den lsten luitenant der infanterie H. Gramberg is vergunning verleend om, zonder de vergunning van den gouverneur- generaal op zijn aanvrage om verlof af te wachten, naar Nederland te vertrekken. Probolinggo (Paeoeroean), de onderwijzer derde klasse bij het openbaar lager onder» wijs voor Europeanen H. C. Croes. Aangesteld: tot makelaar in produo ten, effecten en wissels te Batavia, J. M. Wols van der Wel; tot makelaar in producten, effecten, wis sels, hypotheken, assurantiën en beleenxu- gen te Batavia, J. W. Ewog. Belast: met de waarneming der betrek king van kantoorchef tweede klasse en ge plaatst te Bandoeng, de ambtenaar op non- activiteit Th. W. F. Schreuel. thans be!«9t met de waarneming der betrekking van com mies "der eerste klasse. Benoemd: tot commies der tweede klas se en geplaatst te Padang, de ambtenaar op wachtgeld J. H. F. Piekhaar, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot chef van het kantoor te Amhoina. de commies'der tweede klasse C J. Liua te Djokjakarta. Overgeplaatst: van Padamg naar Weltevreden, de commies der tweede klasao P. L. Keijzer; van Soerabaia naar Djokjakarta, de com mies der tweede klasse Y. H J. Jansen. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen! op Java. Geplaatst: bij dc Oosterlijnen de tij delijke waarnemende adjunct-chef der dorde afdeeling M. H. Darame. Bij het toezicht op do Spoorwegdiensten en het Stoomwezen. T ij d o 1 ij k geplaatst te Bandoeng de benoeïmde inspecteur der dorde klasse W. F. St-aargaard. Verleend: wegens langdurigen dieneb één jaar verlof naar Europa, aan den amb tenaar, tijdelijk ter beschikking van den di recteur van Justitie, mr. W. Soneveld, be voren voorzitter der landraden te Keboemen en Karamganjar; met bepaling dat bij zijn functies zal nederleggen op 6 Mei 1902. O n ts 1 ag en: op verzook met ingang van 5 Mei 1902, eervol uit 's lands dienst, de bouwkundige ambtenaap der tweede klasse bij den aanleg van Staatsspoorwegen W. F. van der Kemp; Be opstijging ie Parys van liet Braziliaan sell lachtsohip „Pax» Roods is kort melding gemaakt van het onheil, dab den Braziliaan Sovero met zijn bestuurbaren luchtballon, do „Pax", boven Parijs, is overkomen. Do Fransche bladen geven daarvan de vol- gendo bijzonderheden. 't Was de cersto proeftocht, wolko do lucht reiziger met' zijn ballon zou ondernomen. Om vijf uren Maandagmorgen was de vulling van den ballon met waterstofgas geëindigd; de heer Severo en zijn machinist Sachet na men in het sohuitje plaats en beproefden voor heb laatst of alles in goede orde was. Tegen halfzes word do ballon losgelaten. Hij verhief zich snel in de lucht, doch in stede van zich te richten naar Issy-les-Molineaux, hot doel van den tooht, zwenkte hot lucht- sohip heen en weer, beschreef cirkelbogen in verschillonde riohtingen en dreef dan weer aanmerkelijk af. Het was klaarblijkelijk dat hot niet tegen den wind opkon. De too- schouwors bij de opstijging verwachtten den ballon to zion dalen, doch hij rees nog steeds en bleef onregolmatige lijnen beschrijven. Plotseling het was goed tien minuten na do opstijging, zag men oen vlam om den ballon slaan, onmiddellijk daarop höordo men oen zwaren slag en toen stortte het schuitje omlaag. De gcheelo toestel, 1500 K.M. zwaar, viel in ao avenue dn Maino, vernielde een sohoorsteen, rukte een deel van een dok weg en kwam dwars over den weg te liggen. De heoron Severo en Sachet waren beiden dood, de machinist had brand wonden en aware kneuzingen bekomen, de iuohtroizigor was deerlijk yerminkb, doch had geen haartje gezengd. De oorzaak van het onheil is niet Ver te zoeken. Er rijn twee onderstellingen moge lijk, maar beide leiden zij tot de gevolgtrek king, dab de heer Severo, zij het döór onwe tendheid, een noodlottige onvoorzichtigheid heeft begaan. Het sohuitje, dat oolj do beide motoren bevatte, hing zeer dicht onder den ballon; vooral de aohtorsto motor, in de na bijheid waarvan de vlam is gezien, was ge vaarlijk dicht bij den zijden zak met water stofgas. Het kan nu zijn, gelijk Santos-Du- mont onderstelde, toen hem over het geval werd gesproken, dat de ballon te strak was gevuld noch Severo, noch Sachet waren op do hoogte van de praotijk van de lucht scheepvaart - en in de lucht, onder do in werking van de zonnewarmte, dientengevol ge 6prong, waarna hot waterstofgas zioh met de lucht vermengde tot knalgas en ont plofte maar het is ook mogelijk dat het gas bij het uitsbroomen uit de veiligheidsklep, dio zich vlak boven den motor bevond, goen gelegonhoid heeft gevonden om zioh voldoon- de to verspreiden. Ook daar zou zich dien tengevolge naigas hebben gevormd, dat door den potroleum-motor tot ontploffing werd gebracht. Maar welke onderstelling ,.?n ook aanneemt, het valt niet te ontkon- nen, dat hot ongeluk ia te wijten aan onvol doende wetenschappelijke voorbereiding. In dit opziohfc is, gelijk Santos-Dumont op- merkfc, dit onheil een groote les. Het ongelukkigste van de zaak is, dat do weduwe van Severo met zeven kinderen on verzorgd achterblijft. De man: had zijn ge- heele kapitaal in rijn ballon gestoken. De moordaanslag op kapitein Schrödor. Het ,,B. N." deelt mee, dat de wond, waar aan kapitein Schröder thans lijt-o, werd aan gebracht onder de ribben en zioh tot oen lenftte van twintig centimeter uitstrekt. Het gevaar schijnt geweken, doch kan bij de geringste emotie weder fee voorschijn treden. Bozoek wordt bij den patiënt niet toege laten. De fuselier Van Deventer, die den bajo netstoot toebracht, werd voor eenige jaron in een krankzinnigengesticht verpleegd en doet zich thans weder als krankzinnig voor. Ook was hij sedert kort geplaatst in den proeftijd van de tweede klasse van mili taire discipline. Een ooggetuigo schrijft nog: Zaterdag om ongeveer to halftwaalf in den voormiddag, hield kapitein Schröder rap port en hij was juist bezig de zaak van een fuselier af te handelen, toen Van Deventer, die ongeveer 5 minuten te voren met veer tien dagen-politiekamer gestraft was wegens het onbehoorlijk inspectie maken, met ge veld geweer het bureau kwam opstormen. De kapitein keek op dat oogenblik in den straflegger, de sergeant-majoor Aay die er bij zat, in zijn dienstboekje en do sergeant Froyen en de fuselier Quist keken naar den kapitein. De ingang van het bureau was achter hen, zoodat Van Deventer den kapi tein den stoot even boven de milt had toe- gobracht, vóór Iemand hem had gezion of gehoord. De stoot is door den arm van den stoel, waarop de kapitein z.it, gedeeltelijk tegen gehouden, anders was de wond zekor doode- lijlc goweeBt. De sergeant-majoor Aay greep ros een geweer, dat buiten stond, en ging naar het bureau terug, hetwelk nu reeds door Van Deventer verlaten was. Sergeant Froyen had hem echter te pakken genomen buiten het bureau cn toen do sergeant-ma joor met geveld geweer aankwam, stak hij zijn armen omhoog en riep: „Ik heb mijn doel bereikt, ik geef mij ovor, arresteer ine maar." Hierop is hij in arrest gesteld. Van Deventer heeft geen geweer tegen den sergeant Froyen gebruikt, maar wel heeft hij rijn eigen geweer tot splinters geslagen. Door den Gouverneur-Genemal van Ned.-In- die rijn de vol Rende beschikkingen genomen CIVIEL D EPAR.TEMENT. Tijdelijk belast: met do waarneming dier betrekking van dmlponderwijzer aan de kweekschool 1 voor inlandsche onderwijzers te: Bandoeng (Preanger Regentschappen), 'de onderwijzer derde klasse bij hot openbaar lager onderwijs voor Europeanen G. van der Veen; op verzoek wegens riekte eervol uit rijn betrekking, de griffier van do landraden té Tegal^en Pemalamg mr. H. G. J. Bookholdt* met bepaling dat dit ontslag wordt geacht te zijn ingegaan op 3 April 1902. Benoemd: tot tweeden commies bij de weeskamer te Batavia, ook als zoodanig be last met de functies van het college van boedelmeesteixsn aldaar, de derde commies bij die kamer C. J, graaf von Ranzow. Ontheven: bij de exploitatie van sspoorwegen op Java eervol van dé tijdelijke waarneming der betrekking van adjunctichef der tweede afdeeling H. Swarb, wordende hij tevens benoemd tot de vroeger door hem bekleed© botrekking van oprichter der eerste klasse; van oprichter der eers'é kP.asse, A. Hillebrandt, wordende hij teven* benoemd tot de vroeger door hom bokleede bobrekking.van oprichter der tweede klasse*; Benoemd: tot ambtenaar bij de in- eei uitvoerrechten eu accijnzen, de opziener bij voormelde middelen W. F. van Oam pen. MILITAIR DEPARTEMENT. Bev^ derd: tot kapitein-kwartiermeester bij dé militaire admindstrata©, de eerste luitenant- kwartiermeester H. CJ. Gehrung, gedetiv- oheerd bij het leger in Nederland en A. A. Brandon Bravo. Overgeplaatst: bij het garndzoensbaó, van Palembang (detachement Moeara Tan»> basi) de kapitein bij het dorde depotbat. J« J. O. Bloem. Geplaatst: bij aankomst in Indlië bij dien gewestelijken en plaatselijken geneeakui*- diigen dienst in de eerste militaire afdeeling op Java te Batavia, de offioier van gez. eerste klasse M. Kievit, keerende van ver- loi terug; te Salafeiga, de militaire paardenarts eer* ste klasse A. M. Vermaat, keerenide ram ver lof terug. Geplaatst: bij heb vijfde bataljon dé kapitein O. Reedijk, in activiteit hersteld* Ontslagen: met ingang van 6 Mei 19021 eervol als commandant der derde militaire afdeeling op Java, de kolonel der infanterie A. H. W. Scheuer, wordende hij tevens be noemd tot militairen commandant van At- jeh ear Onderhoorigheden, met bepaling dat hij bij zijn wapen gevoerd blijft A la suite; op verzoek wegens volbrachten diensttijd eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de kapitein dor artillerie M. G. J. Kompers. MARINE DEPARTEMENT. Overge plaatst: van het stoomschip „Hazewind1* naai' heb stoomschip „Gier", de gezaghebber W. Vos; Van het stoomsohip „Gier" naar het depar tement der Marine, do gezaghebber J. If., de Bas; Herbenoemd: bot gezaghebber bij gouvernementsmarine en geplaatst op he€ stoomschip „Hazewind", J. van Crans, amlv tonaar op non-activiteit laatstelijk die be trekking bekleedonde. Lelden: Aan de universiteit alhier tot doctor ln do rechtswetenschap bevorder^ na het verdedigen van Stellingen, de heer P. E. Briöt, geboren to Voorthuizen, en de heer G. A. J. M. von Dltzhuyzen, gehore* te Torborg. Geslaagd is voor het doctoraal examen ia de klassieke letteren de heer G. Piepers. 1 ÜTTLOTINQEN. Loten stad Antwerpea Trekking van 10 Mei 1902 Betaalbaar 1 Joni 1902. Getrokken serieen: 2557 5688 8378 95319813 10111 1H47 15111 15917 16474 199U1 20152 23791 23840 27729 27934 .'9001 '29025 31002 32234 3302(1 34069 84162 35992 37007 37515 37524 37682 38882 42165 44682 45086 47195 49292 51461 54124 M66$ 56558 57335 58655 59420 6098T61Ö98 61309 62280 68894 67514 68117 68214 68406 69G40 Hoofdprijzen: serie 9531 no. 24 ir. 10000, a, 6S117 n. 24 fr. 1000, a 32234 n. 5 fr. 500. s. 19901 n. 24 on 8. 87515 n. 19 elk fr. 250, 8. 5683 n. 11, 1. 9-13 d. 25. s. 11147 11. 10, s. 19901 n. 21. a. 27729 n. 9. 8. 27729 n. 19. s. 29025 n. 12, a.olOOf d. 19, 8. 38882 n. 8, s. 42365 n. 11, s. 4929-. n. 8, a. 54194 n. 8, e. 54194 n. 13. 8. 56553 n. 1U, a. 59vJ| n. 4. 8. 61098 n. 8, s. 61309 n. 7, a 61809 n. 2$ e. 68406 n. 2 en s. 68406 p. 5 elk fr. 150. D# overige in bovenstaande eeriecn vervatte lotug zjjn losbaar mot fr. 110.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 6