N°. 12946 A*. 1902. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant." FEUILLETON. "Vrijdag Mei. IEIISCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 8 maanden. IS!.!? x* f 1.10.' Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rfln B 1.80 Franco per post L66- PRIJS DER ADVERTENTLËN: Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17). Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Belanghebbenden gelloven op de Zomerdienatregellng te ver- anderen, dat de omnibus van Leiden naar Hazerswoude des morgens te 10 uren 60 min. vertrekt. Med.-Zuidatrikaauscbe Vereenigiug. I Afd. Leiden en Omstreken. 'V Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter - woudsche Singel 41: Opgehaald door Jan op de zilveren bruiloft van Vader en Moeder, omdat Arie eo Dirk zoo mooi voorgedragen hebben f 3.81 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd op de 12'/t-jarige bruiloft van oom Cornelia en tante Marie f 0.991 Gecollecteerd op de bruiloft van Jan en Kato0.37 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 9 Mei. De opvoering van „Es lebe das Leben" door het Dr. Heine-ensemble zal toch nog plaats hebben. Op Woensdag a. s. komen de Duiteche kunsienaars hier en gaat de voor stelling zeker door. Niet wegens gebrek aan belangstelling, maai door andere ooi zaken moest de laatste maal deze opvoering worden afgezegd. Moge aan deze voorstelling, waarmede tevens het seizoen in den Schouwburg gesloten wordt, nog een druk bezoek ten deel vallen De heer J. C. Schalkwijk, tydelyk leeraai 'aan de H. B.-S. voor Jongens alhier, werd "Woensdag aan de A msterdamsche universiteit bevorderd tot doctor in de wis en natuur kunde, na verdediging van een proefschrift get.: „De nauwkeurige Isotberme van Water stof by 20° C. tusschen 8 en 60 atmosferen." Hy verwierf daarby den hoogsten graad cum laude. Op de jaarvergadering van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Neder land, gisteren te Deventer gehouden, werd tot lid van het Hoofdbestuur, district Zuid Holland, gekozen de heer J. N. Fraikin, te Lelden. Door hot hoofdbestuur der Nod. Gust- taaf-Adolf-Vereoniging wordt ons medege deeld, dat ds. G. van Herwaarden dien het, ter vervanging van wijlen dr. H. G. Hagen, tot tijdelijken voorzitter heeft aange wezen nu ook als penningmeester der Af deel ing Leiden van genoemde Vereenigiug is opgetreden. Voor het akte-examen L. O. zyn toege- >Ate do dames C. Huykman en C. C, van Keulen, te Lelden, en *M. W. E. Klingen, te Alfen aan den Ryn. De R.-K. Studenten-Vereeniging „St.-Au- gustinus", te Leiden, vierde haar 9de diës- feest. Te 8 uren opende de president, de heer J. Andreoli, de vergadering met een welkomst woord tot de aanwezigen. Het was een grootsche daad, zeide hy, die men stelde, toen men vóór-9 jaar deze Ver eenigiug stichtte. Geen daad van afscheiding van de anders denkende mede-studenten was het, geiyk wel eens beweerd wordt, maar een daad van zelfbehoud, om onbesmet te bewaren het H. Geloof te midden eener omgeving, waarin maar al te dikwyis een naturalistische levens beschouwing den boventoon voert. Breedvoerig schetste hy verder het streven der Vereeniging in verband met de toekomst, vooral er op wyzend, dat in de katholieke studenten-vereenigingen een voorbereiding ligt voor het jongere geslacht tot een krachtige organisatie, die het vereenigen zal ln één heilige actie tot heil van ons geliefd vaderland en de geschokte maatscbappy. Hierna leidde hy met eenige hartelyke woorden den feestredenaar prof. mag. J. V de Groot O. P., eerelid der Vereeniging, ln, die een schets zou geven van het leven van pater Lacordaire. In bieeue trekken verhaalde spreker het leven van den beroemden Franschman en zyn stervensuur. Prof. De Groot sloot zyn rede met een opwekking tot de leden om Lacordaire na te volgen in zyn streven naar het hoogere, naar het ideaal en in zyn stryden met onverflauw- den yver voor het goede en het schoone. Een langdurig applaus getuigde van den diepen indruk, dien de woorden van den spreker op zyn gehoor hadden gemaakt. De voorzitter bracht den hooggeleerden redenaar namens de Vereeniging hartelyk dank en sloot daarna het officieele gedeelte \an den avond. Aan den heer A. van den Oever is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als con sul van België te Tcrneuzen. Het nieuwbonoemd lid der Eerste Ka- mor voor Limburg, de heer Frans Coenen, is 45 jao,r oud, was van 1891 tot 1893 burge meester van Weert cn lid der Provinciale Staten van Limburg. In laatstgenoemd jaar word hij tot lid van Ged. Staten gekozen, in welk collego hij tot heden zitting heeft. De heer Cocnen bekleedt sedert 1890 het ambt van schoolopziener in het arrondissement Weert en hoewel tijdelijk te Maastricht woon achtig, heeft hij zijn hoofdverblijf te Weert gevestigd. Ter uitvoering van de Ongevallenwet 1901 is bij resolutie van den minister van financiën bepaald, dat op den eersten werk dag van elk kwartaal, te beginnen met 1 Juli 1902, de scheepsmeters, belast met de bijhou ding van den ligger der binnenvaartuigen, een uittreksel uit dien ligger zullen inleve ren bij den inisp. der dir. belastingen en ac cijnzen, over hun district. Het uittreksel, in te zende op '1 Juli 1902, zal bevatten alle vaar tuigen op dat tijdstip in den ligger inge schreven); de uittreksels over de volgende kwartalen, de schepen in het afgeloopcn kwartaal ingeschreven. De inspecteur zendt de bij hem ingekomen uittreksels aan het hoofdbestuur der Rijks verzekeringsbank te Amsterdam. Door de firma C. F. Roos, te Amster dam, zal Dinsdag 13 dezer in de f rakke Grond in veiling worden gebracht een verzame ling moderne schilderyen en geöncadreerde teekeningen, eenig porselein, enz., afkomstig uit de nalatenschappen van dr. J. Coomans de Ruiter te Haarlem, den heer I. C. F. Scholder te Amsterdam, waarby is gevoegd een kleine collectie kunstwerken, geschonken aan de vereeniging „Door en voor Transvaal ontstaan". De catalogus geeft o. m. werken aan van Apol, Louise Abbema, Bakker Koiff, Bauffe, Jan van Beers, Blommers, De Bock, Breitner, Du Chattel, Gabriel, Jozef Israöls (twee portretten), Jongkind, Karssen, Kever, Koekkoek, Jacob en Mathys Maris, Anton Mauve, Roelofs, Poggenbeek, enz. De catalogus geeft reproducties naar H. I. Scholten, Jan van Beers, Jacob Marls, W. Roelofs, Jozef Israöls, Ph. Sadee. Kykdagen: 10, 11 en 12 Mei. Reuter seint uit Londen, dat baron Gerlcke van Herwynen, Nederlandsch gezant te Londen, een bezoek bracht aan het depar tement van buitenlandsche zaken om dank te betuigen voor de navraag van de Britsche Regeering naar den toestand van Koningin Wilhelmina. Men seint uit Rome aan „De Tyd": „Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, droeg Woensdag in de Holland- sche kapel der Sint-Joachimskerk de H. Mis op om Gods zegen af te smeeken voor het vaderland. Daarna hield Monseigneur een gloedvolle en treffende toespraak tot de talryk aanwezige Nederlandsche Katholieken, waarin by o a. in zeer hartelyke bewoordingen tot driemaal toe allen opwekte, om, door een vurig gebed, een spoedig en volkomen herstel voor onze geëerbiedigde en zoozeer geliefde Koningin van God af te smeeken. „De plechtigheid werd besloten met het zingen van het Te Deum Laudamus. Daarna hief Mgr. Van de Wetering het gewone Domine, salvam fac Reginam noatram (Heer, zegen onze Koningin) aan, dat door allen werd mee gezongen". Van andere zyde bericht men aan „De Tyd", dat er met het oog op den zeer -ernstigen toestand van H. M. sprake van is, dat de feestmaaltyd, die te Rome door de leden van het Nederlandsche Comité voor hulde van Z. H. den Paus aan Mgr. den Aartsbisschop is aangeboden, niet zou doorgaan. Aan „De Maasbode" wordt uit Rome van Donderdag geseind: „De audiëntie, door Z. H. den Paus aan het Nederlandsche Comité verleend, heeft op alle aanwezigen diepen indruk gemaakt en allen auitorigewoon voldaan. „De H. Vader sprak met innige deelneming, welke alle aanwezige Nederlanders diep trof, over de ziekte van onze Koningin Wilhelmina, oor wiens herstel Hy de bartelykste wen- schen uitte. „Met aandrang beval Z. H. de stichting aan van een Nederlandsch College te Rome, en verklaarde voor dit doel te willen beschikbaar stellen de opbrengst der inschryving onder Je Nederlandsche Katholieken, ter gelegenheid Zyner Heiligheids Jubiló gehouden." B. en Ws. van 's Gravenhage hebben ingediend een voordracht tot reorganisatie en uitbreiding van de brandweer in die gemeente. De nieuwe organisatie zal jaarlyks aan de gemeente kosten f 74,770, d. 1. f 19,726 meer dan voor de gewone uitgaven voor 1902 was uitgetrokken. De directrice van de Hoogere Burger school voor meisjes te 's Gravenhage mej. G. G. M. Beker, die sedert eenigen tyd ongesteld was, zal voor heifctel van gezondheid eenige weken in het: buitenland doorbrengen. Den 17den Mei zal het 60 jaren geloden zyn, dat dr. C J. Vaillant, te Schiedam, tot doctor in de geneeskunde promoveerde. De S4 jarige geneesheer vervult nog dago- lyks met toewyding die praktyk. Uit Hoorn meldt men, dat het bericht dat de heer Terpstra, commissaris van politie aldaar, wegens gezondheidsredenen pensioen zou hebben aangevraagd, op een misverstand berust. Tot onze biydschap, schryft de „Graafsch.", is het Tweede-Kamerlid de heer Talma, voorzitter van „Patrimonium," weer in zoover hersteld, dat hy uit mag gaan. De dokter heeft hem echter pertinent ver boden zich met staatszaken in den eersten tyd bezig te houden. Hy moet nog een paar maanden rust nemen. Het Kamerlid Melchera heeft thans voor goed zyn woonplaats van Leeuwarden naar 's-Gravenhage overgebracht. Door zyn vertrek is in den gemeenteraad van Leeuwardia een plaats opengevallen. De Chrlsteiyko Studenten-Vereeniging te Uu echt heeft aanvrage gedaan om dezen zomer te Loenen op de Veluwe een kamp te mogon inrichten. Door „Naar Apeldoorn1', Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Apeldoorn, is uitgegeven een geïllustreerde circulaire. Op het titelblad pryken 10 uit nemend geslaagde reproducties naar photo's van de mooiste plekjes, omgeven door een met smaak ontworpen bloemenrand, terwyi de binnenzyde een adresiyst bevat der leden, benevens een opwekking het schoone dorp als tydeiyk of vast verbjyf te kiezen. Deze circulaire wordt aan belangstellenden op aanvrage gratis toegezonden door den Secretaris der Afd. Reclame, Dorpstraat 642, te Apeldoorn. De gemeenteraad van Stad Almeloo heeft benoemd tot gemeente ontvanger den beer G L. Jansen, thans secretaris der gemeente In verband hiermede word hem als zoodanig tegen 15 Mei eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de trouwe diensten, ge durende 24 jaar aan de gemeente bewezen. Onder vele blyken van belangstelling vierde mej. A. H. van Wyion, leerares aan de Industrieschool voor Meisjes te 's-Graven hage, haar zilveren jubileum als zoodanig. Het lokaal, waarin mej. Van Wyien gewoonlyk les geeft, was door haar leerlingen in een biooti 'jniiul herschapen. Van het bestuur der sciw leerlingen en oud leerlingen ontving de j i ...uesse voorts tal van fraaie geschenken liet stoomschip „Soembawa", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Met van Havre; de „Goeutoer", van Rotterdam naar Java, passeerde 7 Mei Oueasant; de „Salak" vertrok 7 Mei van Batavia naar Rotterdam; ile „Gen-j ral" (uitreis) passeerde 6 Mei Aden. Leimuiden. Tot poldermeester van den Griel- en Vriezekoopschen polder ls herkozen de beer J. de Ryk. Zoetorwoude, Voor de inschryving voor de scüuttery zal voor deze gemeente meei bepauldeiyk zitting worden gehouden op 15 Mei a. s. Do luitemajit tor zee dtor 2de klasse bij de Koninklijke Nodorlandische Maaiine-reserve, J. H. Boerma, dienende aan boord van Hr. Me. moma'tor „Uöribarus", wordt met 16 dezer van zijn plaatsing on/bhevon. Mob gonoomdon datum wordt aan boord van gomolden monitor goplaatob do luitenant ter zee dor 2de klasse bij dlie reserve H. Smitt. Benoemd tot lid dor commissie welko in 1902 is belast met hot afnemen van do eind examens aan do Polytechnische School te Delft, W. G. Mebzelaar, hoofdiingenfiêür voor do gevangenissen cn rech tag ebo uwe n te 's-Gravenhage. 25-jarig bete van de Fabriek van Verduurzaamde levensmiddelen der firma Tieleman Dros. Een groot aantall vlaggen, gisteren aan de Hooigracht en M-irfdelstegracht uitgestoken, deed reeds den oningewijde vermoeidendnfc ar iete bijzonders op ti'l was. En dat was er .ook. Den Ssfcen Meti was hot juist 25 ja ren geileden, dat do Fabriek van Verduur zaamde LevengtnidJdden der Firma Tieleman en Dros werd opgericht. v '- gin, is diazo fabriek in den loop dezer vijf en twiinbig jaren bolangrijlk uiiigehreid, zoo- dlat er thans een vast personeel werkzaam is van 150 personen, terwijl het losse perso neel in drukke tijden 400 a 500 mannen on vrouwen bedraagt. Do f ah nick is tot ver buiten de grenzen van. ons vaderland on vooral in onze o ver- ze esche gewesten bokend en heeft een groot debiet. Het voste personeel nu had voor ongeveer drie jaren reeds hot plan gevormd, dezen dog nnet onopgemerkt voorbij to laten gaan en de patroons to verrassen met eon blijk van waardkoring, een bewijs van den goodtaa geewt, alio in deze wenkpHaateen andor do workiiodien heerscht. Dadelijk word uit het personeel een co mité gevormd, dat zich met de voorloopig© rogolling on'lodig hiold, alls govolg waarvan men kon besluiten do firma eon aandenken van blijvende waarde te vereeren. Gisteren was dian ook do fabriek ia feest zalen hereohoipon. Groen en bloemen waren in rijke mate aangebracht. Eon zangkoor, govomnd uit het personeol, stond gereed des - patroons too te aingen, de muziek dor driensfc- doendo schutterij was aanwezig om straks de feestelijke stemming te verhoogon. Do firmanten, de heeren O. C. Tioloman, H. W. Trioloman, O. Dros en A. H. Dros, waren door het personeel uitgenoodligd mot hun echtgonooten en kwamen, behalve den heer C. Dros, die door ongcstelJflioid verblin dend was, onder geleide van de feostoomVurig ste 's namiddags halffcwee de fabriek bin nen, begmoet door de tonen dor muaidk Nadat do voorzitter dor fccstoonimriseric, de lieer H. Haaksma, boekihoiridter der firma, de dlaimes on heeren had verwelkomd, na/m de chef der fabriek, do heer W. Daamen, hot woord en bood do firma namens het van to personeel een kostbare zwart-marmoren pen dule voor kanrtoorgebruiik aan. Bovenop be vindt zich do Faam mot paLmbaklkeJi en lau werkrans, cn ter zijden in zwaar massief zilver de allegorische voorstel l'i ngen van Handel cn Nijverheid, benevens de attribu ten der fabriek, zooa's een smederij, do ver vaardiging der bussen en andere handels artikelen en verdere takken van het lyvlrijf 'p. "Ttipt.'rt nv' n nv.'-»-1 - gebracht, hródfc: Aangeboden aad óe Finn* Tidloman cn Droe di>>r het pereouecil" daainonder „18778 Mea 1908." *"j »'-i' gióv'u.-iBX v... een groot groen loeren "lulbum, rijk met zal ver gemon teerd, waarin, de namen van het vaste perso neel geoalHgrapheerd zijn met de portretten, volgens de afdcelingen in groepen vereenigd. Decso photographisobo groepen weren geno men op hot atelier van den beer Bouwmece- ter alhier. Pendule en album worden vomvtaitügfcli in do fabriek van de firma Begeer te Utrecht. Getroffen door dit ongedacht onthaal, ant woordde namens dc patroons in d.icp g.-\ - I De Pleegzuster. 4) De arm genas goed, maar bleef een weinig zwak. Een der longen was echter aangedaan een langen tyd van ziekte begon, on hoewel er, volgens de artsen, geen ernstig gevaar was, werd hy om een spoediger genezing te bevorderen, naar het zuiden gestuurd. Veiscneidene maanden woonde hy te Kaïro, waar by een Engelschen dokter had gevonden, In wien hy vertrouwen stelde. Hy woonde daar by een alleenstaande dame, de weduwe van een Oostenrykschen koopman, die een gróót huis voor pension had ingericht. Albrecht von Wahlbeck nam de geheele eerste verdieping /oor zich. .„Nooit had hy een huishouding voorbeeldiger éïf" zonder eenige overtollige drukte zien bo beeren. Talentvol of buitengewoon ontwikkeld scheen de vrouw des huizes, Sonnya Wen- gerska, niet te zyn. Haar vader was zoo vertelde zy een Russisch grondeigenaar geweest en had zich te Monaco doodgeschoten, verscheidene jaren geleden. Zyn bezittingen waren in handen van sehuldoischers gevallen doch zijn dochter was toen reeds lang met haar man, den koopman Wengerska, naar "We en en gegaan. Het huwclyk was eerst zeer gelukkig, doch Wengerska leeldo boven zijn krachten, sloeg zijn vrpuw,- maakte zich schuldig aan ver duistering en stierl juist bijtyds, toen hy op het punt stond, in handen der justitie lo vallen. De ongelukkige weduwe redde een klein kapitaaltje en begon verstandig en ener- J8'©k een nieuw bestaan. Te Kaïro kocht zy, regen spotprys, een groot huis, en richtte het tot pension in. Ryk werd ze daarby niet, maar ze kwam er, met hard werken. Menige verzoeking naderde de niet meer jonge, doch zeer interessante vrouw maar zy wees die steeds met trotsche minachtiDg af. Ook dit trof von Wahlbeck zeer en deed haar in zyn achting ryzen. Meer en meer kwam Albrecht de gevolgen van zyn val te boven, zyn gezondheid keerde terug, evenals, door regelmatige oefening, het gebruik van zyn arm, en met vreugde be paalde hy reeds den dag, waarop hy zou terugkeeren naar het geliefde vadorland om zyn gewone werkzaamheden in al haar omvang te hervatteD, na een gedwongen rust van twee volle jaren. Gelukkig had hy een volmaakt vertrouw baren rentmeester te Saloschindoch die man was al te bekrompen van opvatting en te behoudend tegenover de eischen der nieuwe landhuishoudkunde. Daarby kwam een ge voelige leemte, door het plotseling overlyden der oude huishoudster. Het was een ware verlichting voor Wahl beck, toen hy, met zyn hospita over deze huiseiyke zaken sprekend, van haar een wenk kreeg, dat zy niet ongenegen was, de leeg- geworden plaats in te nemen. Dit werd ernstig in overweging genomen, en men kwam tot een resultaat; de weduwe verkocht baar huis, wel is waar opnieuw vcor een spotprijs, maar het was voldoende om baar in staat te stellen, de betrekking van huishoudster op Sdoschin te aanvaarden tegen vrije inwoning zonder eenig salaris te willen ontvangon. liet ging alles' hit muntend. Doch slechts korten tyd möchl Albrecht op Saloschin gezond en krachtig als vroeger doorbrengen. Lang- j zaaier-hand vertoonden zich zioKioveiscnyu- 1 selen, die weer verdwenen, maar toch terug kwamen en hem dwongen, nu en dan oen arts te raadplegen. Deze constateerde een verzwakking van het geheole organisme, welke bev.oemdend was by een man van zeven on dercig jaar, die een zeer geregeld leven leidde; ruen moest het wel toeschryven aan den ongeiukkigen val. Langen tyd trachtte de baron de ziekte te overwinnen, doch tevergeefs. Hy liet zich door Philippi behandelen en beproefde het met allerlei natuurgenoeswyzen doch spoedig namen de verschynselen in hevigheid toe, tot hy na de onmacht, waarvan mevrouw Wengerska had gesproken de gedachte opvatte, dat zyn einde wel naby kon zyn, en besloot, een paar bekende geneeskundigen voor een consult naar Salo schin te doen komen. HL 't Was een zeer gozellig salon, waarin door geelzyden gordynen het zonlicht van den warmen Augustusdag als mat goud naar binnen viel, ver van Saloschin, in een stille, breede straat van westelyk Berlyn, heel ver naar het Westen, eigenlyk al in Schöneberg; maar men zei dat niet graag, wyi het niet voornaam stond, „op een dorp" te wonen en de pose was wel zoo beleefd, de brieven te bezorgen, die geadresseerd waren „Ber lyn W." Ondanks den grooten afstand, ontbrak hot ook niet aan menig vriendschkppeiyk bezoek in gezegd salon) toebehoofende aan mevrouw von Wahlbeck, goboren Slettenheim! Dat was ook zoo'n prettige, lieve vrouw; ze hadnooil belet, was verstandig, belezen en volstrekt met bekrompen; aiiyd venuki, wanneer ei iemand kwam om haar een weinig den tyd te helpen korten, en op haar beurt een zeer gezochte gast by gezellige bijeenkomsten. Zelve beantwoordde zy die met oenigo een voudige diners, daar zo een goede keuken moid had, die tevens een draak eerste soort was. Men kon er altyd zeker van zyn, netto interessante menschen by haar aan te treffen. Niemand wist good to zeggen, waaraan het eigenlyk lag, maar een feit was het, dat liet salon van movrouw von Wahlbeck een buiten gewoon goede reputatie had en gesteld werd boven vele andere, waar men in stoffeiykon en geestelijken zin meer aanbieden kon. „Is u al by mevrouw Wahlbeck gewoest? Neen? O, laat u daar dan eens voorstellen; dit heeft een alleraangenaamste conversatie 1' Zoo was de een op een aanbeveling van den ander gekomen; men wist, wie er te vinden waren; moeders brachten haar doch ters mee, en voor jonge hoeren zorgde de zoon des huizes; en by de diners van twaalf personen trof men zelfs geregeld eenige be kende vertegenwoordigers van wetenschap en kunst aan. Er werd gereciteerd, muziek en ook wel het hof gemaakt. Menig jong paar had daar voor het eerst kennis gemaakt en herinnerdezich dankbaar de alleraardigste gezelschapsspelen, dio er, zelfs door ernstige lieden, met veel geest en humor, werden uitgevoerd. De vrouw des huizes mocht soms een beetje scherp zyn en liet talent bezitten te spotten met dingen, welke voor anderen als het hoogste op aarde golden, zo was toch zeer voornaam cn kou allerliefst zyn. Zo zag or goed uit ook, al nam ze sinds eenigen tyd de kunst oen weinig lo hulp, wat echter niemand haar kwaiyk nam; ci viel niets op haar aan te merken, en de u.sior Waugdu zien mol Ji.uti, .tl 1. /.O zich, op acht en veertigjarigen leeftijd, nog gaarno, in allo oer en deugd, het hof inakon, en al kon ze zich op oon voorname, char mant© manier vermaken met kleine, pikante voorvalletjes. Zy had steeds iets over zich, dat tegen elke overdryving waarschuwde; ze was niet govaariyk voor andere dauies on steldo er ook geen eer ln, anderen te ergeren of zich te laten benyden; want dat zou im mers haar intorreasant salon ten val gebracht hebben, zonder eenig good uit to werken Haar overleden echtgenoot was in staats betrekking geweest; h(j had behoort tot de ambtenaarslinie dor Wahlbecks en zyn vrouw, toen hy stierf, slechts een klein vermogen nagelaten, van welks rente zy een kalm, on bezorgd leven kon leiden, meer niet; de maandelyksche toelage, welke zy haar zoon, den luitenant Frits Karl von Wahlbeck, kon geven, was ook niet volkomen toereikend voor diens behoeften. Het was een heeto Zondag namiddag en zeor zwoel in het kleine, gele salon. De bloemen op het sieriyke tafeltje lieten de kopjes hangen, de kanarie zweog in de kooi, en mevrouw lag, nadat ze met haai zoon had gedineerd, oveneens mat en zwygond op de chaise- longue onder een hoogo bladplant, telkons uit een naast haar staandon spuit flacon eon wolk van fijne eau de cologno-straaltjos indekamei verspreidende, om den sigarenrook, die uit den anderen hoek kwam, te verdryveu. Wordt uerxolgdS}

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1