Uit de „Staatscourant." Gemenfld Nieuws. Uit de Rechtzaal. J. Hooft Graafland, die voor een herbenoe ming bedankt had, als bestuurslid werd ge kozen mr. W. H. J. baron van Heemstra, te Driebergen Het kamerlid voor Amsterdam Den Hertog is, hoewel hersteld van zijn ziekte, nog niet sterk genoeg om in den ecrstvolgen- den tijd de Kamervergaderingen bij te wonen. Hr. Ms. minister-resident te Madrid, jhr. Testa, dineerde heden bij den minister van buitenlandscbc zaken te 's-Gravenhage. Bij den aanvang der te Amsterdam ge houden jaarvergadering van U j Vereoniging tot bevordering dor Nederlandsche visscherij werd op voorstel van den voorzitter, don lieer T. A. O. de Ridder, een telegram ge zonden aan H. M. de Koningin-Moeder, de beschermvrouw der vereoniging, waarin de hartgrondige wenscIT werd uitgedrukt voor het. spoedig volkomen herebei der geliefde Koningin. In zijn openingswoord deelde de president mede dab door den Minister van Waterstaat, op het desbetreffend adres van het hoofdbestuur, bericht was dat onmiddel lijk bij zijn optreden een herziening der vis- scherijwet door hem was ter hand genomen (applaus). Spreker hoopte dat daarin bepalingen omtrent recht op viseh on vi schwa te ren niet zouden ontbreken .Volendam en Maassluis beijveren zich zeer voor de bevordering van het onderwijs in de visschcrij, on Katwijk zag haar pogingen bekroond voor het hou den in den a. s. zomer der eerste Nederland- eche visscherij-tentoonstelling, waarvoor de vereeniging een gouden medaille beschikbaar stelt. Do verslagen van don Secretaris on dep penningmeester werden niet uitgebracht, doch zullen gedrukt aan de leden worden toegezonden De aftredende bestuursleden, de hoeren Everwijn (Rotterdam), Ten Hou ten (Kralingsche veer), Kakebeko (Goes), Tuyp (Volend&m) en Yzerman (Vilaardin gen), worden herkozen. De afgetreden secre- taris-penningmeesbor, de heer A. D Vijgh te Leidodi, werd tot cerc-lid benoemd. In zijn plaats koos men mr. H. W. Schippers te Rotterdam met .29 tegen 7 stemmen, Op voorstel van het hoofdbestuur werd een commissie benoemd., die zich zal wenden tot dc besturen der gemeenten en dor bijzonde re sohole'n, om het onderwijs in do visscherij- aangolegenbeden te bovorderen of pogingen van particulieren te steunen. Tot leden werden benoemd de hoeren A. H. Gerhardb, Amsterdam; Van Zuylcn, Den Haag; Janzon, Maassluis; Tuyp, Volendam; Do Mos, Scheveningen; Yzermans, Vlaarddu- gon; en twee leden, door het hoofdbestuur aan te wijzen. Verder zal bet hoofdbestuur bij de Regeering aandringen om bij evon- tucdlo herziening van de onderwijswet het visscherij-onderwijs niet uit heb oog te ver liezen. Betreffende het verbod van het ge- bruikon van den moordkuil zal een regce- ringsvoorstel worden afgewacht. Ton aanzien van een voorstel van Malleen ten eindo een willekeurige prijszetting der ansjovis te voorkomen, werd door de afge vaardigden van Marken verklaard, dat, waar voorheen die prijszetting op voor do visschers algemeen bevredigende' wijze ge schiedde door den heer Boerlage, zij thans in handen is van een commissie van uitslui tend zouters. De heer Groen, uit LTmuiden, verdedigde dc commissie van zouters als geheel to goeder trouw en correct handelende, Daar het van Marken meer een vraag dan een voorstel gold, bepaalde men zich tot deze bespreking vóór en tegen. Besloten werd op voorstel van Volendam bij dc Regeering aan to dringen op het plaat sen van een yerkenriingstón, liefst gasboei, 'op dc noord-west-punt van de Steile Bank, westelijk van Lemmer en éón op de Alberts, noordelijk van Elburg. Het voorstel van Ylaardingon, aan het hoofdbestuur op te dragen, de mogelijkheid to onderzoeken eener vaste ijk van gemeente wege op tonnen, of, zooals Maassluis nader betoogt, op haringfust en onderdeden, werd aangenomen met 12 tegen 10 «temmen. Het Tw©®d®-Kameriid mr. H. Smeenge woonde ala belangstellend® de vergadering bi). In de gisteren gehouden algemceno ver gadering der Haarlomscho paardentram- maatschappij werd door den voorzitter het voorstel toegelicht tot liquidatie der Maat schappij cn tot verkoop van het bedrijf en de eigendommen aan de Ncd. Elcctr. Tram. Hoewel do Maatschappij op goede exploita tie-uitkomsten mag wijzen, hoeft het bestuur na rijp beraad om verschillende redenen tot het doen van het voorstel besloten, waarbij het geheele bedrijf voor 123,000 aan de E. N. E. T. wordt overgedragen. Dëzo is bereid al het personeel der H. T. M. over te nemen, terwijl bepalingen getroffen zijn tot verzekering der pensioenen van heb perso neel. Medegedeeld werd dat de E. N. E. T. de tarievon.nict zal verhoogen, maar op de over te nemen lijn dezelfde faciliteiten zal geven als op de gewone lijnen der E. N. E. T. Het voorstel werd met algcmecne stemmen aangenomen. Tot liquidatcurs werden be noemd do heeren P. Craandijk en A. dc Clercq. Tot directrice van het Herstellingsoord van Onderwijzers is door do commissie van beheer benoemd zuster Van Breemcn, te Am sterdam, In Mei van het volgende jaar zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Inrichting voor doofstommen te Rotterdam werd opge richt. Naar aanleiding daarvan heeft zioh uit de oud-leerlingen een commissie ge vormd, met het doel pogingen in het werk te stellen om dit heuglijke feit hiet onopge merkt te laten voorbijgaan. Lcdon dier commissie zijn: Edward Polano, Leiden, president; A. Th, Engels, 's-Gravenhage, se cretaris-penningmeester; M. C. Rocker, Rot terdam; mej. O. M. De Vos, 's-Gravenkago; mej. Framjoise A. Maris, 's-Gravenhage; J. Salomons, Amsterdamjonkvr. J. F. H. Nedermeyer van Rosenthal, Arnhem; VA G. v. d. Broek, Zeist, en J. Zoetelief Tromp, Blarioum. B. en We. van Arasterdam stellen den gemeenteraad aldaar voor, den heer I. A. P. Bijl, tijdelijk leeraar in het Zwecdsch aan de Openb. Handelsschool, tot leeraar te be* noemen, op een salaris van 125 's-ja-ars per wekelijksch lesuur. Do Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben ter kennis van dc gemeentebestu ren gebracht, dat tusschen deze provincie en het Centraal Bestuur der Vereoniging tot Christelijke verzorging van- krankzinnigen cn zenuwlijders oen overeenkomst bestaat, volgens welk 6 die vereeniging in een har er gestichten, bij voorkeur in het gesticht „Bloemendaal" te Looscluinen, 84 plaatsen (44 voor mannen en 40 voor vrouwen), be schikbaar zal houden voor patiënten, ver pleegd voor rekening van Zuid-Hollandsche gemeenten, die niet krachtens een overeen komst opneiping in hare gestichten kunnen verlangen. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft bepaald, dat de bcBehrijvng voor do belasting op bedrill en. andere inkomsten voor het dienstjaar 1002/1903 in deze provincie zal aanvangen op Donderdag den lsten Mei a. s. Tip bij tip wordt de aluier opgelicht, die de verkeersplannen voor de Haarlem mermeer bedekt. De betrokkon gemeentebe sturen schijnen zeer bevreesd die plalnnon, waarbij het publiek toch zoo groot belang heeft, aan de openbaarheid prijs te gov en. IntusBchen kon men dezer dagen lezen, dat op aaindringen van een letterlievende ver eendging té Heemstede deze plannen in den Raad dier gemeente tor sprake zijn gebracht en dat de burgemeester ze daar heeft toe gelicht. Ook deed hij den Raad kennis maken met de nadere plannen, die God. Staten aan B. en Ws. om advies hadden gezonden en waar in het van de Holl. Spoor uitgaande ont werp voor een directe lijn van Amsterdam naar Leiden door de Meer schijnt te wonden aanbevolen. Tevens is er spraak van een zijlijn van Hoofddorp in do richting Heemstede voor locaal verkeer. In Heemstede zou die aansluiten bij de stoomtram en over de rails daarvan gaan naar Haarlem of indien men niet kon ge raken tot overeenstemming met dc stoom tram een eigon lijn aangelegd worclea van Heemstede naar de lijn HaarlemLeiden. Dit laatste was voor ons een geheel nieuwe bijzonderheid .Op het aanleggen van die ver bindingslijn zon des te meer kans zijn, omdat B. cli Ws. van Heemstede in hun antwoord aan Gcd. Staten verklaard hebben, dat zij het niet gewensoht achtten, clat voor het ver keer van Heemstede met Haarlcrfi van het spoor der stoomtram werd gebruik gemaakt'. (O. C.) In do te Utrecht, gehouden vergadering van den Militairen Bond kwam o.a. aan de orde, een voorstel van de afdccling Gouda, luidende ,,Do Ncderlandsche Militaire Bond dringc bij don Minister van Oorlog aan: o, op mildere bepalingen in zake den terug keer der militairen op Maandagmorgen van éón dag verlof des Zondags b. op afschaffing van den verkoop van sterken drank in do cantincs en kampemen ten". Punt a. wérd van de agenda gevoerd, daar door den minister van oorlog hieraan reeds voor een deel is tegemoet gekomen door één keer per maand vergunning te vorleenen na óón dag permissie op Zondag 's Maandags met den eersten trein terug to keeren. Na eenige besprekingen werd omtrent punt b. besloten, op voorstel van do afdeeling Amersfoort, dat bij den minister van oorlog pogingen zullen worden gedaan om het drankgebruik te beperken. Uit Amsterdam meldt men aan de ,;N. R. C.": De leden van den Raad kunnen dezer da gen een voordracht van B. en Ws. verwach ten betreffende do indeeling en bebouwing van het nog vrijliggcnd deel van het terrein achter het Rijksmuseum. Voorgesteld wordt, dit stuk gronds, in perceelon verdeeld, in erfpacht uit to geven. Maar opmerkens waard is, dat bij dit aanvullingsplan een stuk gronds van 3 H.A. is.uitgespaard, Dit stuk, dat men dus nog wil vrij houden, moot men zich denken tusschen het Rijksmuseum en het Concortgebouw ten oosten van het stadsmuseumdo ligging is zóó gekozen, dat daar ter plaatse een groot gebouw zou kun nen wordon opgetrokken, waarvan de as zou samenvallen met die van den doorrit onder het Rijksmuseum. De onderstelling is niet gewaagd, dat bij het samenstellen dezer voor dracht rekening is gehouden met do moge lijkheid, dat men te eenigcr tijd te Amster dam ccn nieuw koninklijk paleis zal willen bouwen. En die onderstelling vindt grond in de omstandigheid, dat do Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst bij gelegen heid dor viering van haar zestigjarig be staan een internationale prijsvraag heeft uitgeschreven betreffende een ontwerp van een koninklijk paleis to Amsterdam. De bij die prijsvraag gevoegde situatiokaart toont aan, dat do commissie zich zulk een paleis donkt achter het Rijksmuseum en juist ter plaatse, waar B. en We. een stuk gronds van 8 H.A. nog onbebouwd cn onverdeeld willen loten. Het programma deV prijsvraag bepaalt., dat het vorstelijk gebouw zelf een oppervlakte van 5000 vierk. M. (50 A.) cn dus het zesde deel van het gonsche vrijge houden terrein zal beslaan; langs de flan ken van het gebouw schieten dan strooken gronds van ongeveer 40 meter breedte over, van den publieken weg te scheiden door een monumentaal hekaan do voorzijde blijft evenzoo eon vóórplein, 40 meter diep, vrij en tusschen het vóórhek cn het Rijksmuseum is er dan nog ruim plaats voor beweging van militaire troepen "of rijtuigen bij gelegenheid van het verblijf der vorstelijke personen bin nen deze stad. De behoefte aan een nieuw koninklijk pa leis te Amsterdam zou worden gevoeld, zoo dra dc stad den ivensch mocht uiten, het pa lcis op den Dam aan zijn oorspronkelijke be stemming te hergeven en deze wensch voor inwilliging vatbaar mocht blijken. De pa- lcis-stadhuis-quaestio is dus in zeker ver band tc brengen met de voordracht van B. en Ws. tot verdere bebóuwing van het Mu- seumtorrein en de prijsvraag der Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst. Geruime® tijd geleden, in de dagen, toen het verlangen om het paleis op den Dam 'wederom als stadhuis tebezitten, bij een deel der burgerij opnieuw levendig scheen ge worden, werd de afdeeling Publieke Werken uitgonoodigd, een technisch onderzoek aan gaande de verwezenlijking van het denkbeeld in te stellen. Een termijn voor indiening van rapport werd niet gestold, en wij kunnen wel mededcele®, dat tot op dit oogenblik van dat nader onderzoek nog niets is ge komen. Ook do commissie, door het genoot schap „Architectura" benoemd (dr. Cuy- pers, prof. Jitta en Jan Springer) is, ech ter huiten haar schuld, werkloos gebleven. Maar trouwens, do inrichting van het paleis, zooals deze thans-is en vroeger was, is tot in bijzonderheden bekend, gelijk ook het aan tal vertrekken en de afmetingen van deze, Beroepen Is by de Rem. Broedorschap te Alkmaar (vac. A. M. A. Reminders) ds. A. C. do Regt, te Oude Wetering. Door B. en Ws. van Delft wordt aan den gemeenteraad voorgesteld aan het krank zinnigengesticht „Het St.-Joris-Gaathuis" een derden geneesheer te benoemen op oen jaar wedde van f 20C0, mot twee 3-jaariyksche verhoogingen van f 250 ieder. Prof. W. Berlin, oud hoogleeraar te Amsterdam, is aldaar op 76-jarlgen leeftijd overloden. Tot gouverneur van Sumatra's West kust is benoemd de heer E. T. A. Weber, thans rosident van Banka en Onderhoorig- heden. De majoor J. H. Makkink on de late luits. M. G. Labre© en F. G. B. de Wjjs, resp. van de vesting bataljons van het 4do, 5do en 8ate reg. inf., worden van 22 Juli tot 1 Aug. gedetacheerd in de legerplaats te Oldebroek voor do practische oefeningen. Nader verneemt de „N. Ct.", dat de heer P. J. Bouwmeester, referendaris by het depar tement van koloniën, met ingang van 1 Mei a. 8. den dienst met pensioen zal verlaten. Voorts kunnen w(| melden, dat ook do heer J. M. Meter, eveneens referendaris by dat departement, dezer dagen ontslag heeft ge vraagd wegens volbrachten diensttyd, mot ingang van 1 Juli a. s. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 23 April van Boulogne sur-Mei'; do „Ardjoeno", van Rotterdam naar Java, vertrok 22 April van Port Said; de Laurens Pit" arriveerde 22 April van Amsterdam te Batavia; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amster dam, passeerde 23 April Point do^GalJe; de „Prins Willem I", van Paramaribo naar Am sterdam, arriveerde .23 April te Havre; de „Soembing", van Rotterdam naar Java, ver trok 22 April van Southampton; de „Merapi" vertrok 23 April van Batavia naar Rotterdam; de „Piasident" (uitreis) passeerde 22 April Aden; de „Rostock", van Batavia naar Am- terdam, arriveerde 22 April te Colombo; de „Telamon" vertrok ,22 April van Batavia naar Amsterdam. llazirswoudc. Woensdagmorgen ontdekte een onzer visschers, in zijn bootje varende, in de Geaneonewegsyaart, fav hoogte van do aaohsehuur, het lijkje van, een kind van het matnilijk gedacht. Dc burgemeester, van het foit in kennis gestold, was onmiddellijk tor plaatse aanwezig on stelde een nauwkeurig onderzoek in, waarbij belangrijke zaken aan hot licht kwamen; doch waarop wij niet vooruit moge loopen. Nadat de gemeente geneesheer, de arts L. Mulder, het lijkje aan eau voorloopig onderzoek had onderworpen, word heb tot verdere schouwing onder po- litiegeloide naar het academisch ziekenhuis te Leiden getransporteerd. Woensdagmorgen werd liier door twee personen een onderzoek ingesteld naar een jotngeling, die den Vorigen avond per fiets van Li8se naar Waddingsveen was gegaan, vervolgens die gemeente had verlaten; doch sedert niet was teruggekeerd. Het onderzoek in deze gemeente gaf geeta resultaten. O .(Uhoorn. Door den minister van wa terstaat, handel en nijverheid is aan de fir ma D. v. Oordt&Co. alhier, vergunning ver leend tot het plaatsen van 2 gelijke stoom ketels in hnar steenbakkerij. Gedurende bet afgeloopon jaar worden door de commissie tob wering van school verzuim opgeroepen 21 aansprakelijke per sonen en wAl wegens vofetrokb schoolverzuim 7, wegens betrekkelijk schoolverzuim 14. Valkenburg. Woensdagmorgen te halfvijf ODtstond er brand in een schuurtje, belen dende het huis van A. v. d. Z. Dank zij den uitstekenden staat, waarin onze bluschmid- delen zich tegenwoordig^oevinden, bleef de brand tot het schuurtje beperkt, dat evenwel geheel werd verwoest met alle voorwerpen van dagolijksch gebruik, die er zich in be vonden. Een geit werd, ja, levend gered, maar moest worden afgemaakt. Enkele ko nijnen bleven behouden. De schade wordt door assurantie gedekt. Oorzaak van den brand onbekend. Min. beschikkingen. Met ingang van 1 Moi benoemd tot amanuensis bij het physiologisch laboratorium der Rijks-nniver. site it to Groningen, J. J. Boom, instrument maker bij liet physiologisch laboratorium der Rijks-universiteit te Leiden, met gelijk tijdige toekenning van -eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Hot salaris aan deze nieuwe betrokking verbonden, bedraagt 1200 per jaar. Öp zijn verzoek, eervol ontslag verleend aula D. Sckoube, ais assistent in het zieken huis aan de. Rijks-universiteit te Groningen. Een wielrijder word gistoravond op den Zoeterwoudschon Singel aangereden door een handwagen, waardoor by met zyn rijwiel te water geraakte en zich vry ernstig aan de hand bezeerde. Spoedig was by echter wedor op bet droge, evenals zyn rijwiel. Na van droge kleederen te zyn voorzien en nadat hy zyn hand had laten verbinden in het nabyzynd politieposthuls, heeft hy zyn weg weder vervolgd. Hot gerechtshof te 's-Graven hage vernietigde heden wegens een gebrek in de bewysvoering het vonnis der rechtbank aldaar, waarby de nachtkoetsiers Haneveld on Scliildknegt waren veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf wegens diefstal van het horloge van den eerst vermisten, later uit de Trekvaart dood opgehaalden Delftschen keiler Yan der Kamp. Opnieuw rechtdoende veroor deelde het Hof de beklaagden ter zake van hetzelfde feit tot dezelfde straf. Do minister vanjustitie heeft de voorwaardeiyke invrijheidstelling gelast van een persoon uit Rotterdam, die door het gerechtshof te 's-Gravenhage in Februari 1893 in liooger beroep, wegens doodslag, tot 10 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Den heer H., candidaat in de letteren ie Hilversum, die sedert eenige dagen werd vermist, ls gelukkig geen ongeluk over komen. Hy was in Amsterdam en schreef van daar naar zyn ouders, waar hy op dit oogenblik vertoeft. Hy zal eerstdaags weder to Hilversum terugkomen. De Rechtbank te Rotterdam heeft dr. J. van Leeuwen, leoraar aan de H. B - S. to Schiedam, schuldig verklaard aan een voudige beleedigingr jwegens diens mededeo- ling in de pers, dat de wethouder mr. Jansen de gemeentelijke inkomstenbelasting zou ontduiken, en hem deswege veroordeeld tot f 25 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. In de overige punten van de aanklacht werd de heer Jansen niet ontvankelijk verklaard. Hoe gelukkig, dat die mr. Jansen in 1901 heeft bedankt voor het aanbod om minister van financiën te worden 1 zegt de Haagsche briefschryver van 't „Nieuws". Een minister, in zuJk een „perkara" betrok ken, dat zou toch wol wat org mal heb ben gestaan. Door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam zij.® nu zoodanige maatregelen genomen dat de bewaking van do stad bij nacht aanmerkelijk is versterkt. De goede resultaten van deze versterking zijn reeds gebleken. (Ilbl.) Naar „Het Volk", verneemt, is dc tec cómp. van het 2de reg. vestingartillerie, de eenige die de minister reeds op 15 Mei wil laten opkomen, juist de compagnie waarbij de socialist W. Ch. Mcrks, secretaris van het centraal-comiU:, dient. Blijkbaar, zegt heb blad, is het er den minister dus om bo doen, de beweging van haren leider tc be- rooven. Naar aanleiding van een be richt omtrent de tijdelijke sluiting door B. en Ws. van Stad Almoloo, van de fabriek der Twcntsehe Chemicalin-vennoobschap deelt do directie mede, dat alleen door haar aan vrage is gedaan tot verplaatsing van een stoommachine, die een paar poedermo-'.ens drijven moet, naar een ander lokaal van liet bij haaryrin gebruik zijnde gebouw. Dit is uit den aard der zaak een zeer klein cn on dergeschikt gedeelte van het bedrijf. Daar de wettelijke termijn, waarbinnen over het al of niet verleonen dier vergunning beslist moet worden, nog niet verstreken is, kan zelf? nog niot worden geconstateerd, dat aio Vergunning geweigerd is. Mocht dit onver hoopt het geval zijn, dan blijft, naar d'c directie mededeelt, dé toestand zo'oa'.s hij nu is. Yan een sluiten der fabriek is dus geen sprake geweest. Mej. Macrschalck, weduwe van het te Koewacht overleden hoofd dor school, is gisteren, komende van Brussel, bij Den- dortnondc door to vroeg uit dein brein to stappen verbrijzeld. Men meldt uit Almelo o, dat do werkstaking in de stoombleekery van de firma W. ten Bruggencate geëindigd ls. De patroon heeft toegestemd in een loonsverhoo- ging mot 50 cents per week en met 1 Juli weer 50 cents. Te Wittenberg had de bruid van een soldaat, dio uit China terug was gekeerd, op haar trouwdag een bruidsjapon van Cht- neesche zydo aan. Het „Volksblatt" te Halle had in een berichtje hierover de opmerking gemaakt, dat deze „oorlogsherinnering" zeer goedkoop moest geweest zyn. Do soldaat diende een aanklacht in togen den vorantwoor- deiyken redacteur, on daar hy een quitantle kon overleggen, biykena welke hy de zyde te Tiëntsln gekocht had, is de onvoorzichtige journalist tot drio maanden gevangenisstraf veroordeeld. De sociaal-democraten in Duitsch- land, dio tot steun voor hun Belgische party- genooten een geldsom hadden gezonden, zyn o-ver den loop van zaken aldaar nu volstrekt niet gestichf. Do „Vorwarls" schryft: Do tactiek, die de kameraden in België thans volgoD, is geen andere als dio der Duïtsche sociaal-democratie. Tot de strijdmid delen van de Duitsche sociaal-democratie heeft nooit de algemeen© werkstaking behcord. Juist de vertegenwoordigers uit DuitscÜland hebben op internationale congressen dit poli tieke wapen altyd weer als onbruikbaar en overbodig voorgesteld. De politie te Barcelona heeft den Carlistlschen generaal Joso Alegria in hechtenis genomen. Een te Nicu w-Y ork ontvangen telegram meldt, dat de aardbeving in Gua temala groote vernielingen heeft aangericht te San-Juan, Sa-nta-Luca, Solola, Nabuala en Amatatitlana. Een hevige brand brak to Lon don in Barbican Street bij het hoofdpost kantoor uit. Ongeveer 20 huize®, die de kantoorlokalen bevatten van een vijftigtal firma's, hebben door het vuur of door het water schade geleden. Er waren veertig spuiten gedurende drie uur noodig om de Vlammen meester,te worden. Rupseuplaag in Pail. De correspondent te Batavia van h®t. „A. H." 6Gint: In afdeeling Pati is de aanplant der gowassen (hoogst waarschyniyic rijst, Red.) over een uitgestrektheid van 10,000 bouws door een rupsenplaag verwoest. Dr. J. van Breda do Haan, chef van het La boratorium aan don Plantentuin te'Buitenzorg, is voor onderzoek naar do streek vertrokken. (De afdeeling Pati van do residentie Dja- para werd einde Februari geteisterd door ée> zware overstrooming.] De werkstaking t© Ensekedee. Op den Bodhof kregen gisteravond vier nieuwe arbeiders twist met een troep volk,! dat daar geposteerd was. De politie maaktè"! er een eind aan. In do straten keerschte een woelige drukte. Talrijke patrouilles marechaus: soes doorkruisten de straten en veegden zo zoo noodig schoon. Met de politie handhaafden zy streng het verbod van samenscholingen. Later op don avond werd hot kalmer. Dezer dagen kwam een conducteur van een der luxe-troinen, die nog gedurende eenigo maanden zonder werk is, in uniform gekleed vragen of er voor hem en nog 80 losse werk lieden tydeiyk plaats was by de firma Van Heek Co., daar zy tydelyk gaarne zouden! willen werken. Hem werd medegedeeld, dat zy zicli konden aanmelden, voorzien van een bewys van goed gedrag. Nog stêeds molden zich dageiyks personen om werk aan. RECLAMES. 40 Cents per regel. 4090 7 FOULARD-ZIJDE 60 Cis. tot f 3.65 p. Meter, franco on vry van invoer rechten thuis. Monsters omgaand; alsook van zwarte, witte en gekleurde „HENNKBERG» ZIJDE" van 60 Ct-s. tot f 14.65 p. Meter. G. 1IE,\XEUEKG, Zijde-Fabrikant, CM. ii. K. Hofl.}, Zürick. Verliezen van lie! [ijplsclie leger, zooals die voorkomen in de Daily Graphic 2 O °3 G w I a Q 05 O is O a 5 o >'0> 9 a 17 April. 6 28 1 12 18 6 36 7 16 19 11 23 14 12 21 3 21 10 22 10 27 16 23 27 8 6 6 Totaal 63 143 28 72 De Rechtbank veroordeelde hedenCln\ G., uit Leiden, wegens verzet tegen de politio, tot 14 dagen (eisch ook 14 dagen). A. P., con 53 jarig koopman, die zich 1 Maarf van oen vrouw ie Leiden een zoo genaamde boot toeéigende, tot f 1 of 1 dag (eisch f 5 of 5 dagan). C. v. d. B,, een 18 jarig ^landbouwer te Noordwykerhout, beklaagd van feiteiyko aan randing dor eerbaarheid, tot 1 maand (eisch 3 maanden). L. O., die 3 Febr. to Koudekerk den stuur man eener boot zoodanig mishandelde, dat de dood er het gevolg van was, tot 3 jaron (eisch 8 jaren gevangenisstraf). Voo-r de Rechtbank had zich hoden to i a. antwoorden A. F. van der M., wegens bè- leed'iging van een ambtenaar te Noord<wijk,; Op 10 Maart, toen deze hem bekeurde, om dat hij in kennelijken staat van dronken schap verkeerde. Bekl., die niet was verschenen, zou die>n ambtenaar o. hl voor ,,aap" hebben uitgo» schalden. Dc eisch luidde /8 subs. S dagen. Voorts was gedagvaard de 24-jarige scheepmaker W. B., te Leiderdorp, ter zake, dat hij wederspannigheid pleegde tegen een poli tie-beambte aldaar, toen deze de scha kels, waarmede bekl. zonder vergunning in andeier visohwater aldaar vischfe, in be slag nam. Bekl. beweerde rich niot met geweld tegeqf het inbeslag-nemon te hebben verzet, waar tegenover de verklaring van den politie-bo- a-mbte stond. De eisch was f 10 of 10 dagen gevangenis straf. Wegens diefstal" te Leiden stonden terecht een tweetal jonge mannen, P. H. K. en P., S., die ten nadeele van den heer B, van een perceel aan den Zoetorwoudsche® Singel op 21 Febr. een -hoeveelheid lood van het dak hadden weggenome®, on verder W. Y,r. eveneens een jonge man, beklaagd van mede plichtigheid, door op den uitkijk tc staan' en do beide eerste beklaagden to waar-, schuwen. De tweede bekl. hdd dien zelfden dag tweemaal diefstal van lood gepleegd. Beklaagden erkenden hot hun in de dag vaarding ten laste gelogde. De cdsoh luidde tegen P. H. K. en W. W.f elk 14 da,gen cn P S. één maand gevange nisstraf. Daarna namen op het bankje der beklaag den plaats de 57-jarige arbeider W. v. K„ en diens 10 jaren jongere huisvrouw M. H* Eerstgenoemde stond terecht wegens huis vredebreuk en vernieling, laatstgenocmdo wegens eenvoudige beleediging cn mishan deling. Op den avond van 28 Febr. zouden beide beklaagden zich vervoegd hebben ton huizo van den heer v. d. M-, wicn eerstgenoemde beklaagde een getuigschrift vroeg voor zijn dochter, hetwelk zij noodig had voor een dienst. De heer v. d. M. zeide echter, geen schriftelijke, doch wel mondelinge getuigen te willen geven. Ontevredenheid der be klaagden over deze weigering leidde tot een woordenwisseling, waarbij de heer v. d. M„ aan v. K. tevergeefs verzocht, diens huis te verlaten. Van woorden kwam het tot daden, waarbij het ook een deur moest ontgelden, waarvan de ruit door v. K. zou zijn ver nield. De eebtgenoote van v. K. liet zich hierbij ook niet onbetuigd, maar bcleedigdo den heer v/d. M., ja volgens de verklaring van dezenmishandelde zij hem zelfs zóó, dat hij er pijn van liad. Bekl. v. K. ontkende, dat hij de deurruit «seithebben vernield: hij was gestruikeld over een mat en tegen de deur gevallen.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2