Ro. 12926 Dinsdag 15 April. fto 1902. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Lelden, 16 April. LEirsci PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mardon f 1.10.' •v'Buiten Leiden, per looper ..en waar agonten goresögd styn 1.80 I Franco per post I 1.65-. Si PRIJS DER ADVERTENTIEK: Van 1-6 regels 1.05. Iedoro regol moer 0.17J. Groctore letters naar plaatsruimte. Voor hot lncassooron bulten do stad wordt 0.05 berekond. Burgemeester en "Wethouders dor gemeente Leiden brengen ter algemoene kennis, dat de passage door do B r a n d e w ij n s te e^g, wegens het leggen van gasleidingen, op Woensdag 16 April a. s. voor ry- en voertuigen ial zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, H. C. JUTA, Weth., loc.-Burg. 15 April 1902. VAN HEYST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van W. F. VAN DER REDDEN, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding van zjjn koek- en banketbakkerij aan den Nieuwen Rijn No. 58, kad. bekend Sectie I No. 1463, door vervanging van den bestaanden oven door een heete-lucht-oven Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet; Geven by deze kennis aan het publiek, dot 5enoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie ezer gemeente ter visie gelegd is; alsmedo dat op Diaadag '29 April a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden egoven om bezwaren tegen dat verzoek in te rengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JÜTA, Weth., loco-Burg. 15 April 1902. VAN HEIJST, Seoretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Loiden brengen ter algemeens kennis, dat door JACOB BENJAMIN KLUIT, wonende te Leiden, een verzoekechrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel 1D sterken drank in het perceel Aalmarkt No. 18. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JÜTA, Weth., loo.-Burg. 15 April 1902. VAN HEYST, Seoretaris. Anibaclitsoiiderwija. Opleiding tot een ambacht wordt gelukkig meer en meer op prjja gesteld en daarvoor zoowel van particuliere zydo als van Staat, provincie en gemeente veel gedaan. Behalve In Drente, waar men de leerlingen bi) flinke bazen uitbesteedt en van welke wflze van handelen men goede resultaten schijnt te krijgen, zoodat het RlJk daarvoor reods f 2000 subsidie verleende, geschiedt overal elders de opleiding door ambachtsscholen, over 't ge heels land 20 in aantal, door bijna 3000 leer lingen bezocht. ZU worden daar opgeleid voor timmerlieden, smeden, meubelmakers, ververs 0n voor electriciens, een vak, dat door de steeds meerdere toepassing der electriciteit een toe komst heeft. In 't geheel geven 225 leeraren aan deze Inrichtingen onderwijs. De inkomsten voor de sohoien worden gevonden uit subsidie van het RlJk, provincie en gemeente, beuevens door ■teun van particuliere vereenigingen, school gelden en de opbrengst van het vervaar digde werk. Totaal werd er aan uitgegeven f 365,707.45 of per leerling ƒ126.64, terwijl ieder leerling gemiddeld f 6.70 aan schoolgeld betaalde. Niet alle leerlingen komen uit de plaats, waar de school gevestigd is. Niet minder An 754 kwamen in 1901 van buiten en moesten zich veel reizen getroosten of kost en inwoning zoeken, een bewijs hoe meerdere vakkennis en ontwikkeling bij de ambachtslieden zelf op prijs gesteld wordt. Uit het feit, dat 261 jongens geen plaats konden vinden, blijkt dat er nog meer behoefte aan deze nuttige inrichtingen bestaat Hier vindt derhalve onzo minister vas binnen- land6che zaken, dio veel voor 't vakonderwijs gevoelt, een vruchtbaar arbeidsveld. De lichting 1895. De Haagsche correspondent van het „Hbl.» meldt: Naar aanleiding van de beweging, die op het getouw wordt gezet togen de oproeping der lichting 1895, hebben wy ons tot den Minister van Oorlog gewend met het verzoek ons te willen mededeelen of Zyne Excellentie voor nemens was op eenigerlel wyze aan de ge opperde bezwaren te gemoet te komen. De Minister, die zoo juist van een korte afwezigheid buiten Den Haag was terug gekeerd en dus nog goen tyd had gehad om de quaestie op zijn gemak en in alle onder- deelen to besohouwen, antwoordde ons dat de last, waarover men zich beklaagde, voort- vlooide uit de wet zelvo, maar dat de midde len, om dien last te verlichten, ook in die wet waren te vinden, namelflk in het vierde en in het laatste lid van artikel 113. Het lag voor de hand, dat van hier bedoelde bepalin gen in het byzonder jegens de lichting 1895 een royaal gebruik zou worden gema&kt. Over de quaestie of wellicht ook door een bijzondere Interpretatie de bezwaren zouden kunnen worden opgeheven, wenschte de Minister zich nog niet uit te laten. Het ,,N. v. d. D." bevat twee opstellen: heb eene van „Mavore", die verklaart zeer goed te begrijpen de teleurstelling van hen, die dit jaar worden opgeroepen voor her halingsoefeningen. Het landsbelang acht de 6ohrijver echter het voornaamste. „Reeds verscheidene jaren zonder eigen lijke militaire oefening geweest zijnde, is een verfrissohing voor de komende 7 jaren Landweardiensb zeer noodig, om aan de bruikbaarheid van de Landweer eenige waarde te kunnen hechten. Werd nu dit jaar do lichting '95 niet voor oefening opge roepen, dan zou voor haar de gelegenheid voor die oefening geheel ontbreken, en zou men tegenover de jongere lichtingen, die in dezelfde teleurstelling dcelen, zeer onrecht vaardig worden. Wordt die maatregel, waar toe de wet verplicht, niet onmiddellijk toe gepast op de oudste lichting, dan zullen al lo volgende lichtingen zioh terecht op dit precedent beroepen en zou een landweer verkregen worden, die in de eerste 6 jaren niet voldoet aan de eisohen, die men in bil lijkheid mag' stellen." Het tweede artikel, geteokend „een hoofdofficier", constateert het recht van den Minister op grond van de wet en ook deze schrijver meent dat het landsbelang de op roeping vordert. „Die laatste lichting nog eens flink te oefenen, te kleeden, te wapenen, schenkt de overtuiging, dat zij bij opkomend oorlogs gevaar onmiddellijk voor den militairen dienst geschikt is. Deze geschiktheid brengt zij mede bij de landweer en komt deze ben goede. Anders hadden wo de schutterij wol kunnen behouden 1 „Dat zij de hun medegegeven uitrusting stukken verkocht of van de hand gedaan hebben, Is juist een roden om ze op be roe pen; oven goed als de wenschelijkheid om na te gaan, of de kleeding odz., die voor hen opgelegd is, nog past." „Terecht meent de schrijver, wekt het echter ontsteltenis, zooals allee wat onvor- wacht komt. Draconische maatregelen zijn in ons land terecht onwelkom, al zouden ze, zooals deze, in 's lands belang zijn. „De Minister van Oorlog komo daarom van zijn voornemen terug, maar bepale, dat voortaan, binnen de perken der Militiowet, elke lichting, in het laatste jaar vóór' zij bot de Landweer overgaat, gedurende eenige weken onder de wapenen zal worden geroe pen. „En laten wij dan Hopen, dat „un homme averti en vaut deux" in lust en opgewekt heid om, ter wille van 's lands verdediging, door een zuren appel te bijten." Het Heine-Ensemble komt nog een maal, Dinsdag 22 April, in Leiden torug, nu met het nieuwste stuk van Sudermann „Es iebo daa Leben." Zij, die ongeveer een maand geleden „Gespenster" van dit ensemble zagen, zul len zeker ook nu niet ontbreken, maar gaarne hun vrienden animeeren deze hoogBb belangrijke opvoering bij te wonen. Het ensemble komt slechts vier dagen in ons land; één dag is voor Leiden bestemd. Moge dit door een goed bezoek op prijs wor den gesteld. De hoofdrollen zijn weer in handen van Frau Helene Rieckera en Herr Arthur Waldemar. Biykens In dit nommer voorkomende advertentie zal vanwege hot muziekgezelschap van de „Leidscho 8cherpschutteravereenJging" Zaterdag-avond 26 April in „Zomerzorg" eon soirée met geïmproviseerd bal plaats hebben. Dit ls de eerste uitvoering, welke door het gezelschap wordt gegeven. Tot onderwijzer aan de Christ, sohool aan de Mlddelstegraoht alhier is benoemd de heer J. 0. de Man, die I Juni a. s. hoopt in dienst te treden. Met het oog op de reeds aangekondigde samenkomst van geïnviteerden in de Stada- zaal, op Vrijdag 18 April, plaatsen wij, op verzoek, onderstaand stuk: Da J. W. Gunning, Dir. v. h. Ned. Zend- Gen., deed onlangs mededeclingea met licht beelden over zijn bezoekreis aan de Zen dings posten in Ned. Oost-Indië te Amster dam in het gebouw „Maison Strouoken." Een en ander uit die mededcelingen geven wij hier in 'tkort weder. Alhoewel wij niet kunnen zeggen, dat Ne derland al zijn koloniën op eervolle wij zo verkregen heeft, toch zou onze regeering zich onmogelijk plotseling kunnen terug trekken, wat zeker bedenkelijke toestanden ten gevolge zou hebben. Wij hebben een plicht tegenover die kolo niën, die eeuwen lang door ons zijn geëx ploiteerd. Alle politdeko partijen trekken thans ton opzichte dier landen één lijn. Zij wenschen dat het bestuur een zegen voor die volken zal zijn. Het ideaal is nog niet bereikt, maar men tracht naar verbetering op allerlei gebied, zooals bijv. op dat van het onderwijs, de geneeskunde, de recht spraak, enz. Zending en regeering ontmoeten elkander. De Zending ging echter voor en de regeering volgde. De eerste bouwde scholen, beoefende de geneeskunde, idehte spaarbanken op, en de regeering deed daarna desgelijks. Nu is er een groote mate van eenstemmigheid tua- 6chen de regeering en de Zending. Vroeger werf? de Zending zoo al niet vijandig, toch met wantrouwen behandeld. Dese goede ver houding is or niet pas, maar al sedert eeni ge jaren, ook onder vorige ministeriën. De gunstige gelegenheid voor doZendlng doet ons thans zeggen: nu ingrijpen, optre den, nu of nooit. Vooruitgang in het maatschappelijke en in het intellectueel© is zeer veel waard, maar allereerst is noodig vooruitgang in morcelo kracht, en juist ïn hotEvangelio is een groo te moreole kraohb: het maakt nieuwe men- sohen. In dit opzicht kan de Zending meer dan de regeering. Aan het werk der regeoring is een grens. Deze grens is: het huiegezin. De regeering beperkt zich tob het maatschappelijk, pu blieke leven; de Zending treedt het huisge zin binnen. Na deze korte inleiding liet Da Gunning door Lichtbeelden twee Zendingsvolden zien, een Zendingsveld in den aanvang op Cen tra-al-C el ehes, on een Zendingsveld in de vol tooiing, de Minahassa. Op Centraal-Cdebea is de bevolking nog in den wilden toestand en ook hot land is niets dan een wildernis. De bevolking gaat steeds achteruit. De voornaamste oorzaak daarvan is, dat de monechen in voortdurende onrust leren, door de afschuwelijke gewoonte ren koppen snellen. De een doodt den ander, niet uit lust tot moorden, maar die arme menschen meenen, dat het zich toeëigenen van een schedel vermeerdering van levens kracht geeft. Wio een man doodt in de kracht van zijn leven, wordt nu bezitter van die levenskracht van den verslagcne. Hoe meer menschen men nu doodt, des te grootor levenskracht verkrijgt men. De grond, die op zichzelf vruchtbaar is, wordt langzamerhand horscbapen in ecD wildernis. De bosschen worden omgehakt en kostbare houtsoorten aan het vuur prijsge geven. Daarna wordt op dien grond rijst ge zaaid en als bet land is uitgemergeld, blijft het braak liggen, en dan groeit daarop een soort gras, dat nergens toe dient en dat eiken anderen plantengroei verhindert. Wat geschiedt nu op dat Zendingsvoldt Do zendeling Kruijt is daar werkzaam se dert 1890 en ecdort 1891 ook Dr. Adriani vanwege het Bijbelgenootschap. Wel is mem nog niet geslaagd een onkelen inlander te doopen, toch worden er wel vruchten ge zien. Reeds zijn een zestal scholen gesticht en de inüander gevoelt reeds dat de toe komst aan het Christendom is. Na de vertooning van de lichtbeelden, die ons den trourigen toestand van dit Zen dingsveld in den aanvang lieten rien, kre gen wij de lichtbeelden, dio ons een kijkje gaven op het Zendingsveld in de voltooiing, do Minahassa, ook op Celebes. Welk een gezegende verandering is daar tot stand gekomen door het heerlijke werk der Zending. Wij zien wilden van voorheon veranderd in een vredelievende, ijverige be volking, nette huizen, goed aamgdlcgdo we gen, die In één woord thans een wel inge richte maatschappij vormen. Mot zeer veel genoegen luisterden,we naar de mededeelingen van Da Gunning, die on getwijfeld in veler harben hernieuwde be langstelling zullen wekken voor het groote werk, dat God doet in onze dagen. (Ned. Zendingsbode.) De DSts.-Ct." bevat de volgende opgaaf van het aantal bezoekers der musea en monumenten, gedurende het lste kwartaal 1902. Het Ryki-mu80um te Amsterdam 24,137, het Konlnkiyk Kabinet van Schilderyen te 's-Gravenhage 4618, het Museum Meermanno W®8treenlanum te 's-Gravenhage 52, het Koninkiyk Penningkabinet te 's Gravenhage 43, het Ryk8-mu8eum van Oudheden te Lelden 940, het Ryks-Ethnographlsoh Museum te Leiden 156, het RUks-museuiqvan Natuur- ïyke Historie te Leiden 830, hetRyka-kabinet van Prenten te Lelden 29, de historische zaal van het Prinsenhof te Delft 744, de Gevangen poort te 's Gravenhage 1550, het Mulderslot 276, de Ruïne van Brederode 611, het Monument te Heillgerlee 128 bezoekers. Voor heb akte-examen lager onderwijs is geslaagd de heer W. O. R. Elsinga, van H aarlemmermeer Naar men verneemt bestaat bij het le gerbestuur heb voornemen, voor de infante rie de korte jas te doen vervallen en daar voor in de plaats te geven een tuniek met eenige vereioringen, te gebruiken voor groo te tenue. Deze tuniek zou gemakkelijk In een voor veldgebruik en kleine diensten kunnen veranderd worden. Naar men verneemt, zal de heer T. van Hdele, referendaris, chef der afdeeling oomptabiiiteit en verificatie bij het depar tement van financiën, den dienst met pen sioen verlaten. In den Stadsschouwburg te Amsterdam zal 20 Mei a. a de eerste vertooning plaats hebben van het oorspronkelijke treurspel „Florifl V" van Adriaan ren Oondfc, door oudleden der Vondelvereeniging. In de raadzaal te Deventer heeft de tweede vergadering der hoofd- en sub-oom- miasde tot restauratie der Lebuinuakerk plaats gehad. Besloten werd eerstdaags in de gemeente een inzameling te bonden voor bet beoogde docL Eenige teekeningen der kork waren ter bezichtiging gesteld. „Het Vad." verneemt, dat men aan het dep. van koloniën in de volo aanmer kingen, die gemaakt zijn op het ontwerp tot opleiding van Indische ambtenaren, aanlei ding gevonden heeft, dit ontwerp geheel en al om te werken. Naar „Hot Volk" meldt, zal een der partijgcnooten-Kamorleden (soc.-dcm.) aan de Tweede Kamer verlof vragen, den mi nister ren oorlog te intorpelleoren over do oproeping van do lichting 1895 voor de her halingsoefeningen. „De Nederlander" verneemt, dat grond slag en doel van den bond dor A.-R. P.-O. In Nederland voorloopig aldus geformuleerd zijn: „1. Do Bond dor A.-R. P.-O. in Nedor- land stelt zich ten doel „a. door onderhandelingen steun de actie der A.-R. P.-O. in Nederland te versterken; ,,b. de a.-r. beginselen ovor het gcheelo land to verbreiden. „2. Daar de Bond zich slechte ten doel stolt verbreiding der nntirev. boginsolen, be- mooit zij zich niet met verkiezingon." Do plaatselijke clubs hebben echter vrij heid, indien zij zulks willen, bij verkiezingen hare diensten aan do kiesverecnig-ing aan te bieden. Hot concept-reglement zal eerstdaags don clubs worden toegezonden. Het bestuur van het Christ Letterkun dig Verbond is thans aldus saamgesteld: A. J. Hoogenblrk, voorz.ds. J. EL Geselschap Wz., 2de voorz.; W. van Nes, secr.L. Kupé- rus, 2do secr.J. 0. Homoet, penn. Adros om Inlichtingen by don lston secr. te Utrecht of by den 2den to Amsterdam. Voor de korkstlchtlng aan den's Graven- dykwal te Rotterdam la by ds. B. Wielenga een gift van f 10,000 ontvangen van een onbekende. Wfllen mr. J. P. A. graaf van Limburg- Stlrum, te Oosterbeek, In leven secretaris- penningmeester dor Vereeniglng tot Christel, verpleging van bedelaars en landloopers, te Beekbergen, heeft aan die Veroenlging go- legateerd een som van 2000, vrfl van successierechten. Onder voorzitterschap van den heer G. Goedhard is in het gebouw der arbelders- vereenlglng te Zutfen do jaarvergadering van den Algemeenen Nodorlandschen Timmer- liedonbond gehouden. De volgende besluiten werden genomen: 1. Aan het hoofdbestuur blUve telken Jare overgelaten, om te bepalen, waar de jaar vergadering zal plaats hebben. Dit naar aan leiding van een voorstel der afdeeling Utrecht, om de jaarvergaderingen meer ln het oentrum van het land te houden. Zeer waarschyniyk zal dio van 1903 te Amersfoort plaats hebben. 2. Wegens flnancloole rodonen bestaat er geen gelegenheid om van het vakblad een weekblad te maken. 8. In het volgende jaarboekje zal naast een lyst van vreemdo woorden ook een „lystvan eersto hulp by ongelukken" versohynen, omdat er by voorkomende ongelukkon in den regel verkeerde middelen tot heliDg en genezing worden toegepast, wannoer de geneesheer, zooals dlkwyis gebeurt, niet dadeiyk of althans niet zeer spoedig kan komen. 4. De jaarvergadorlng herroope het besluit van 1901, waarby het hoofdbestuur verplicht wordt om minsten» 2 keer per jaar te ver gaderen met de diatrlctabesturen (voorstel van het hoofdbestuur). Niet aangenomen word: 1. een voorstel der afd. Arnhem, om een by referendum genomen besluit minstons 8 jaar van kracht to doen bleven; 2. het jaarboekje af te sohaffen en daarvoor in de plaats te stellen een dagkalender. Dit voorstel was door de afd. Amsterdam gedaan, omdat het debiet van het jaarboekje telkens minder wordt', 8. om den dlstrlctsbeaturen meer vryheid van handelen ln zake de propaganda te geven (voorstel Dordrecht) en deze te kunnen maken bulten het districtsbestuur op kosten van hot hoofdbestuur (voorstel Lelden). Te dezer zake werd een motie der afdeeling Weesp aan genomen, om voorloopig voor een jaar alles te laten, zooals het tot nu toe geweest ls. De begrootiDg voor het volgonde Jaar met een ontvangst van ƒ8900 en een uitgave van 1800 werd op twee punten na vastgesteld. Het definitieve besluit daartoe zal morgen genomen worden. Do boeken van den penningmeester werden accoord bevonden, terwyi de vergadering een gratificatie van 100 toekende aan de redactie van het vakblad, en een van 26 aan de commissie voor het jaarboekje. Do afd. Utrecht ls aangewezen om voor 1903 die commissie te vormen. Onder de vele biyken van hoogaohtlng en vriondschap, die Lodowyk Mulder op zyn 80sten verjaardag ontving, was ook een schryven van H. M. do Koningin-Moeder. De vergadering van kerkelyko ambts dragers zal op 24 April te Utrecht gehouden worden. De thans vastgestelde agenda omvat het volgende: 1. Het reorganisatie-ontwerp van de classis Amsterdam, door dr. B. v. Meer, te Utrecht. 2. Het reglement op de administratie der pastorie-goederen enz., door ds. H. L. A. Feykes, te Arnemuiden. 3. Zyn olficieu' kerkelyko vorgaderingon gowonsclit? doorxl 0. A. Lingbeok, te Klundort. 4. Do verhoudinr van kerk en school, door dr. P. J. Kromsigt, te Rotterdam. Uit Apeldoorn wordt aan de „N. Arnh. Ct." geschreven: De toestand van Li. M. do Koningin mogo niet onbevredigend zyn, te ontkennon valt 't niet, dat H. M. or zwak uitziet en in den laatston tyd spoedig ver moeid is. Do wandelingen in hot Park zyn dan ook gewoonlUk kort; meestal maak H. M. rytoeren on slechts zelden vertoont zy zich ln Apeldoorn. Do Hofarts dr. Pot bezoekt do Koningin dageiyks. De Leipziger studenton, die hodenavond to Utrecht „Dio Rfluber" opvooroo, hebbon gisteravond aan een goed geslaagd Fostkom- mers in do Studenton-sociötoit aldaar doolgo- nomen. Het stoomschip „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 April Kaap St.-Vincent; de „Lawoo", van Rotterdam naar Java, arriveerde 14 April te Perim; de „Molang" arriveerde 1-1 April van Rotterdam te Batavia; do „Priam", van Java naar Amsterdam, passoorde 14 April Wight; de „Rotterdam", van Nlouw-York naar Rot terdam, passeerde 14 April Lizard. lluarlommermeer. liet zal reeds velen zijn opgevallen, dat do wegen in deze ge meente aanmerkelijk worden broeder ge maakt. Voor don afvoer van hot water voor namelijk, wordt daarin een groote verbe tering a&ngebraohb, daar do wegen in oen veel boteren staat zuillen verkeeron. Daar do wogen in hot Hoofddorp bij regenachtig we der steeds zoo goed als onbegaanbaar zijn, zou hot alleezins aanbeveling verdienen, in dien do beide hoofdwegen en ook de Kruis weg tot aan de uiteinden van hot dorp wer den bestraat. Ala wij goed zijn ingolicht, bo- staat hiertoe bij hot Polderbestuur reods oen plan, waarvan de uitvoering, naar wij won- sohen niot lang meer op zich zal laten wach ten. In do vorigo weok van Vrijdag op Za terdagnacht was bij den logement- on slaap steehouder v. E. in dozo gemeente gclogeorxl een vrouw (bedelares) uit Amsterdam. Voordat zij 's morgens weer op pad ging, verraste zij v. E. eerst nog oven door het in slaan van ccnigo ruiten. Welke aanleiding hiortoe bestond, is ons niet bekend gewor den, dooh vrij zeker mag wordon aangeno men, dat een onaangename woordenwL ling er aan vooraf is gegaan. Vermolding verdient, dat op enkeh plaateen ln deze gemeente de bloembollen teelt mot veel succes wordt beproefd. Nabij Hillegom en Benneb rook en voorai aan de Cruquius treft men tal van hyacintenvel- den aan, waarvan do vorwaohbingen zeer goed zijn. In hoeverre do grond in dezo go- meonto over 't algemeen voor de bloombol- lonteelt geschikt zal wordon bevonden, zal natuurlijk ceret na enkele proofjaron kun nen wordon beoordeeld, Do volgende tragische gebeurtenis had in do afgoioopen week plaats in het koffie huis van v. G. aan den Vijfhuizerwog in de- zo gomeonte. Nauwolijks was een zekere D. G. genoemd koffiehuis binnengekomen en had hij plaats genomen, of hij word onver wachte door enkele poreonen aangevallen, ongetwijfeld met min goede bedoelingen. Een dezer hield G. vast, terwijl de andoren hom sloegen, trapten enz. Door do tuasclionkomst van don kastelein en iemand dio intusschen opgedaagd was, mooht G. er in slagen los te komen. Terwijl hij door hot land huiswaarts vluchtte, werd hij ovenwei nog goruimen tijd nagezet, door de hceren( 1), dio hom voort durend mot stcenen wierpon. Ten slotte kwam G. voor een 6loot; eerst aarzelde nij een oogenblik, doch daar hij zag, dat or geen andere uitweg to vinden was, besloot hij, toen zijn achtervolgers hem te dicht op de hielen kwamen, een laatste poging to wagen, om zijn noodlot te ontgaan; hij bag- gerdo met groote moeite cn inspanning door do zeer diepe sloot. Gelukkig trokken toen de anderen terug en kon hij gerust verdor gaan, nochtans met een nat pak en boven dien over zijn goheeïe lichaam met builen en schrammen bedekt. De lezer kan hieruit concludeorcn, hoe ge vaarlijk h9t ia een koffiehuis binnen te tro- den, zonder vooraf bij den sterken arm in lichtingen te hebben ingewonnen omtrent do persoonlijke veiligheid. Wij twijfelen niet of de baldadigen zullen hun gerechte straf niet ontgaan. Met ingang van 19 April a. s. zijn do rijksveldwachters P. Bikkema van IJmuidon- naar Nieuw-Ven nep cn J. Zethof, (briga dier-titulair) van Nieuw-Vennop naar Haarlem ovcrgoplaatst. Aan den heer L. W. van Driel, te Nieuw-Ven nop, is op verzoek eervol ontslag verleend als opperbrandmeester bij spuit No. 5. Ruim 35 jaren is hij in dienst van gemoldo spuit werkzaam geweest. liaaorsYYOude. Hot Jarig zoontje van den koopman A. 8., dat zich in de nabijheid der ouderlijke woning te dicht aan don water* kant waagde, yerloor het^evenwicht en zou

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1