IK 12925 Maandag 1.4 April. A0. 1902. fjeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. 'V LEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon por 8 maanden1 I J f f 1.10. v Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.80 Franco per post 1.65- PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten do stad wordt f 0.05 berekend. Burgemeester en Wethouders dei gemeente Leiden. Gezien ait. 1? der Verordening van den Oden Juli lb'99 (Gemeenteblad No. 15). Brengen ter keoDi9 van belanghebbenden dat. te beginnen met 21 April a a. geschouwd zullen worden de openbare wegen, lanen, paden, straten, kuden. piemen. hof,es, stegen, sloppen poortei en gangen, en de daarin gelogen ot daarioo behoorendo bruggen en andere kunst ■werken, alsmede de wateringen en slooien, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorendc sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, een en ander voor zoover die byzooder eigendom zijn buigemeestei en w eihoudors voornoemd. Leiden, U C JUTA, vY'etb.. loco-Burg 11 Arpil 1902. VAN HEYST, Secretaris Onze oude roem gehandhaafd. Onze vanouds beroemde zuiveiptoduoten hebben in de laatste jaren nogal e iis bloot gestaan aan allerlei aanvallen en gaven aan leiding tot ongerechtvaardigde en dikwyis ook gerechtvaardigde klachten. Aangenaam is het ons dan ook nu eens wat goeds te kunnen meedeelen over onze Hollandsche kaas De uitvoer van kaas van ons laüd naar Belgiö neemt steeds toe. In 1899 zonden wy naar onze Zuidelijke naburen 7,099,323 K.ü. kaas Zooals bekend is, wordt ln BelgiG tegen woordig veel werk gemaakt van zuivelbereiding en vooral in de beide Vlaanderens legt men Zich druk toe op het maken van kaas. Een aantal inrichtingen van onderwijs zyn gevormd, waarin den aanstaanden boerinnen les wordt gegeven ln het vervaardigen van verschillende kaassoorten, zoodat er tegenwoordig op vele boerderijen door de vrouw ot tie dochters des huizes kaa6 wordt gemaakt, maar deze kaas heeft nog slechte een geringe handelswaarde, zoodat de verkoop van melk en boter nog altijd voordeeliger blijft voor den Vlaamscben landbouwer Ondanks het invoerrecht van 12 fr. per 100 K.G., kan de Hollandsche kaas in Belgié goedkooper verkocht worden, dan die, welke op de Vlaarasche boerderyen gemaakt is. De meest gezochte merken zyn do Edammer en de Goudsche. De Hollandsche kaas is tot dusverre in Belgiö nog steeds „de beste en goedkoopste in het gebruik 1" Een hoera voor onze kaasboeren I Bleven zij dien roem handhaven. De Staatsloterij bestreden en verdedigd Nu onze Regeering booze plannen schijnt te koesteren jegens de Staatsloterij komen voor- en tegenstanders in het geweer Zooals onze lezers in het Persoverzicht hebben kun nen zien behoort ook de „N R. C." tot haar bestrijders. In een zeer zakelijk artikel bo streed zij deze instelling op grond van de practyk en op grond van argumenten, aan de inrichting der loterij zelve ontleend. Het blad deelt de meening- niet, dat ons volk meer aan buitenlandsche loterijen en andere hazardspelen zou deelnemen, indien er geen Staatsloterij bestond. Het gelooft inlegen deel, dat juist de Staatsloterij de raenschen leert spelen. Een inzender bestrijdt deze meeninghij gelooft, dat veel meer dan thans na afschaf fing van bulten uit ons land zullen over Btroomen. Ook ons bekruipt de vrees, dat menigeen, die nu meer of minder geregeld een kansje waagt bi) de Staatsloterij, het later zal probee- ren by minder solide buitenlandsche loterijen. Immers, als het waar is wat de „N. R. C." beweerde, dat de Staai de menschen aan 't loten gewend heeft, zal het volk dit niet in eens hebben afgeleerd, 't Is echter zeer de vraag of men daarom de Staatsloterij mag bestendigen. Dat hangt af van het oordeel of men in een loterij in 't algemeen een kwaad ziot of niet. Een zonderling argument, dat wijzelf dezer dagen ook hoorden aanvoeren, werd door den inzender gebezigd. Hy vraagt of het wel goed gezien is, den minderbedeelde de hoop, de goede verwach ting te ontnemen, die bi) het offeren zijner kleine gave een flauwen lichtglans werpt op zijn duister bestaan, een afwisseling in dagen van strijd, een droom van geluk al moet er in de meeste gevallen een ontgoocheling op volgen. Op dezelfde gronden kan het drinken van een roes en het gebruik van opium ook wor den verdedigd. Aan geluksdroomen hebben de menschen niet veel. Vrouwen in de Schoolcommissie. Sedert de opneming der vrouwelijke handwer ken onder de vakken van het lager onderwijs, werd gewoonlijk, buiten de gewone School commissie om, een Comité van vrouwen be noemd, die het toezicht op dit gedeelte van het onderwijs was opgedragen, een stilzwijgende erkenning van de heeren der schepping, dat zy niet overal verstand van kunnen hebben. Er werd echter van den kant der vrouwen dikwijls gevraagd, waarom ln de gewone Commissies voor Schooltoezicht geen vrouwen mochten plaats nemen, die toch, waar bet geidt het onderwijs aan meisjes, zeer goed op haar plaats konden zyn. Een bepaald vei zoek daartoe werd door het Bestuur van de Vereenl- ging tot verbetering van den Maatscbappeiyken en Rechtstoestand der Vrouw in Nederland aan den Raad van Amsterdam gericht en als antwoord daarop hebben B en Ws nu een gewijzigde verordening betreffende de School commissie ingediend, waar naast drie manne- lyke inspecteurs een gemeentelijke inspectrice van het openbaar lager onderwas zal worden benoemd, terwyi onder de overige 76 leden der Commissie ook vrouwen mogen worden benoemd. Er waren adressen iDgekomen van de besturen der Vereemging tot Weldadigheid van den Allerheiligston Verlosser en van andere veroenigingen, waarin bezwaren tegen dezen maatregel z\jn ontwikkeld, die echter door B. en Ws. met overwegend worden geacht. Voor zoover de bezwaren bet vrouwelijk toezicht gelden voor jongensscholen, waar geestelijke broeders onder wys geven, is het te verwachten, dat de Commissie zelve by de indeeling van het toezicht over de verschil lende byzonderen scholen, daarmede rekening zal houden. Indien de Raad aan de nieuwe verordening zyn goedkeuring hecht, waarabn we niet twyfelen, dan zullen de dames» ln de School commissie van Amsterdam spoedig haar intrede kunnen doeü en andere gemeenten zullen ook hierin de hoofdstad dee lande wel spoedig volgen. Verschillende modes Nog geen twee jaren geleden werdoü de kapokjassen der infanterie omgewerkt tot mantel jassen. Ten behoeve van de Lichting 1902 zullen die manteljassen nu weer worden gewijzigd ■m kapotj assen Dit kost zo zijn aan Oorlog op een cent precies 71 oenten 't stuk. En daar cr vele duizenden van die jassen zijn, kost dat terugbrengen van do kapotjas in haar vongèn toestand ettelijke duizenden guldens ongerekend nog wat er nubtoloos besteed werd aan 't veranderen in mantel jassen. Is 't niet alsof men 't geld maar voor 't grijpen heeft, dat er zoo mee wordt ge morst? (Haagschc Ct.) Leiden, 14 April. Wederom staat onze Universiteit een groot verlies te wachten Professor dr J. J M. de Groot za! namelijk zoo goed als zeker het aanbod, hem uit Berlyn gedaan, aannemen. Voor het tweede gedeelte van het ver gelykend examen naar de met 1 Mei vacee rondo betrekking van hoofd der school 3de klasse No 2 zijn 15 sollicitanten opgeroepen, waarvan er heden ln bedoelde school 6 perso nen practische blijken hunner oekwaambeld gaven, terwyl morgen eo overmorgen telkens weder 5 zullen worden onderzocht. Op verzoek van h6eren examinatoren deelen wy denamen der teruggeroepenen nog niet mee. Hedenmiddag had op dè begraafplaats aan de Groenesteeg alhier in den familie grafkelder de bijzetting plaats van hetstoffe- lyk overschot van wijlen den heer T. P Viruly, in leven lid der Eerste Kamer, hoofd ingeland van Rijnland enz. De lijkstoet bestond uit den rouwwagen en zes volgrytuigen. Vooraf gingen, behalve vier bedienaren der Leidsche Begrafenisonder neming, even zooveel boden van de Eerste Kamer. Achter den HJkwageo volgde een open landauer geheel gevuld met kransen, palmtakken en andere bloemstukken van familie, vrienden en kennissen. Die den over ledene gewijde huldebewyzen werden, op den doodenakker aangekomen, ten getale van ruim vyftien, neergelegd naast de geopende groeve Vele belangstellenden stonden daarom heen- geschaard, onder wie o. a. werden opgemerkt de voorzitter der Eerste Kamer J. E. N baron Schimmelpenmnck van der Oye, de griffier dier Kamer mr. H. Zillesenmr. C. PUnaoker Hordyk en nog andere mede-leden van het zelfde staatslichaammr. Gvan Tienboven, Com missaris derKoningin in Noord-HollandJhrmr. W. V. R. K. Baud, kolonel-commandant der dd. schutterij, te 's-Gravenhage; mr. E. De Vries, dijkgraaf, en dr. E. F. van Dissel, ingenieur van Rijnland, alsmede nog tal van andere, van hier en elders te dezer plaatse saam- gekomenen. Overeenkomstig het uitdrukkelijk verlangen van den overledene werd aan de groeve niet gesproken. Toen de kist daarin was neergelaten en vervolgens door de naastbestaanden met bloemen bestrooid, bedankte de oudste zoon, mr. J. Th. C. Viruly, burgemeester der ge meenten Haastrecht en Vli6t, namens zyn moeder en de overige familieleden voor de groote deelneming, by het overiyden van zyn goeden, lieven vader betoond. Tot de toelatingexamens voor de Burger avondschool van het Genootschap „Mathesis Scientlarum Genitrix" hadden zich 89 adspi- ranten laten inscbryven, waarvan zich 4 terug trokken Van de 86. die apn het examen deelnamen, moesten er nog 40 worden afge wezen. Toegelaten werden tot de 4de klasse 9, tot de Sde klasse 4, tot de 2de klasse 2 en tot de 1ste- klasse 30. Tot de toegelatenen waren er 6 uit Am sterdam, uit Assen en Delft ieder 2, en verder uit Arnhem, Utrecht, Middelburg, Rotterdam, Alkmaar eu 's-Gravenhage ieder één Als een bewys, dat de inrichting „Mathesis", die voor verschillende vakken opleidt, gewaar deerd wordt ook buiten de grenzen der gemeente, kan worden medegedeeld, dat uit niet minder dan 66 gemeenten van ons land leerlingen aanwezig zyn. - Examens lager onder wys Toegelaten zyn voor onderwyzer de neeren A. W I. Körswagen en J C. de Man, beiden van Leiden - Naar ons uit Zooterwoude wordt ge meld, heeft het classika&l bestuur van Lei den den tegenwoordigen kerkcraad der Ned.- Herv Gom. te Zocterwoude onwettig ver klaard en dus onbevoegd oen beroep uit te brengen Er moet een nieuwe kerkcraad ge kozen worden - By de heden gehouden openbare ver kooping van cokes In part yen van 10 en 6 HL., waren de pryzen f 4 en f 2. - By de Rykt directe belastingen zyn o. a.- verplaatst, ingang 1 Mei 1902C Akryn, kom lste kl. vao Leiden tiaar Schevenlngen K. Visser, J dec Braber, en J I borgelo, kom 2de kl., van Schiedam naar Rotterdam J M. v. d Male, id., var. Leiden naar Rotter damJ Walda, ld., van Middelbarnls naar Leiden. J Kooistra, id., van Woerden naar Gouda, J. P. J Brouwer, kom. Sde klvan Schiedam naar Rotterdam, J. van Wyk, ld van Leiden naar RotterdamG Bokma, id., van Stryen naar Leiden, H. Koning, ld., van Vlaardingen naar Leiden. Bevorderd, ingang 1 Mei W. F. van Riet schoten, kom.-venf 3de cat. tot kom.-verlf. 2de cat. Eervol ontslagen, ingang Mel W Linssen, kom -ontv. te Auguetinus; 3 van Gogb'Idem te Keuische Barrière, ingang I Juni J W. Groot veld, kom lste kt. u? Breda. De verjaardag van Z. K. H dea- Prins der Nederlanden, 19 dezer zad door het leger op dezelfde wijze worden gevierd als die van H M de Kon in gin-Moeder; d. i. het hou den van groote parade en overigens Zondag- sohc dienst. Z K H. Prins Hendrik tal zioh mor genochtend van Het Loo naar Amsterdam begeven en van daar op de Rijkswaterstoab- boot ..Zuiderzee" een tocht maken naar IJmuiden. Aldaar zal de Prins bezichtigen de slui zen, de visschershavende havenhoofden en de rijksvischhallen tijdens den afslag van de vi sch- Uit IJmuiden vertrekt Z. K H. togen 4 uren naar Haarlem ten einde enkele bloem- bofldenvellden in don omtrek te bezichtigen. Dc Pnns zal op dat uitstapje vergezeld worden door zijn neef Hertog Pauü van Mecklenburg, dio sedert j.l Zaterdag ten Paleize Het Loo logeert. Als gevolg gaan voorts mede kapitein jhr. Van Suohtelen van de Haare; luit. ter zee lste kl. jhr. Hooft Graafland, adjudanten, on baron von Engel, thesaurier van Z K. H., zoo mede de adjudant van den Hertog Van 's Rijks waterstaat zuiden den Prins en Zijn gast op het bezoek te IJmuiden be geleiden tot het geven van inl/idh'trngon, de heeren Leemans, hoofdinspecteur, Van Manen, inspecteur, Komper, hoofdinge nieur 2de ld. in Noord-Holland, en Van Oordt, a rronfct.-ingenieur, allen van den Waterstaat. Wegens een lichte verkoudheid moet H. M. de Koningin de2e dagen Haar apparte menten houden De secretaris generaal by het departe ment van oorlog, mr. J. A. Kramer, wenscht, naar vernomen wordt, dit jaar, by het bereiken var. den 66 jarigen leeftyd, der. dlen6t te verlaten. H. M. de Koningin-Moeder beroofd aiob gisterochtend in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage, onder gehoor van ds. Gerth van Wijok. Door B en Ws. van Rot bondam is thans een voorstel ingediend, strekkende om hot tfoaos vrijgekomen hoofdbureau van politie op de Kaasmarkt be trekken bij het Raad huis. De bedoeling van het ingediende plan is, dat de ruimte in het tegenwoordige Raadhuis nagenoeg geheel voor de centrale secretarie wordt gereserveerd, terwijl het oude politie-bureei wordt verdeeld busBcthon de afdeolingea onderwijs en financiën. Met deze vertimmering is een uitgaaf gemoeid van f 18,000, terwijl daarbij nog f 12,000 ko men voor meubileering en inrichting. Uit de inlichting blijkt infcusschon. rW. er door de commissie voor de plaatselijke werken nog een ander plan is ingedienid, waarvan de grondslag is het maken van een ruimere Raadzaal met beter gelegenheid, voor per8 en publiek. Dit plan crischt eea meerdere uitgaaf van f 28,000 en herstelt ook den vroege ren hoofdingang op de Kaas markt, welke thans slechte bij hooge gede genheden wordt gebezigd, weer in eere. Hot gevolg daarvan zou evenwel zijn, dat de afdeeling onderwijs elders gehuisvest zou moeten worden. B en Ws. sommen zelf als vooideelen vam dit plan op dat wordt verkregen een ruime re Raadzaal, een wachtkamer voor hen die den burgemeester bezoeken en doelmatige ge legenheid om te recipiecren. Voor de bu reaux geeft het echter wemg verschil tor- wijl ook geen reserveruimte wordt behou den. B. en Ws. kunnen dus hot laatste plan niet aanbevelen Het ie echter waarschijnlijk dat dut voor den Raad wel iets aantrekke lijks cal hebben. „Hót Volk" ontving een kort schrij ven van den heer Van Kol, waann hij mee deelt dat hij, na de Padangsohe Bovenlan den en de Ombiliën-kolcnmijnen bezocht te hebben, naar Atjeb vertrok en daar dagen lange rijtoeren te paard heeft gedaan dooT de 3 Sagne'e. In een vergadering der ohristelijk-hio- torisahe kiesvcrecniging te Hilversum (vrij- anrtrirevolutionair) word de vereoroiging met don Ohmsbelijk-Historisahon Kiezersbonti besproken Daarover was het advies inge wonnen van jhr. rar A F de Savornin Lohman. Dit luidde, dat men zrioh moeefc toeleggen op hot voreemge-n van de vrij-anti- revolutionadren en den Ohristelijk-Histori- sohen Kiozersbond, omdat cr nu geen wezen lijk verschil meer is, en het organiseeren van twee partijen, die onderling niet wezanilijk verschillen, zeer bedenke ijk is Dit advies zou nog ccne door de vergadering worden overwogen Burgemeester en wethouders van Haar lem zijn ten gehoore ontvangen bij den mi nister van waterstaat ter overhandiging van het adres van den gemeenteraad inzake de spoorwegplannen. Voor de betrekking van hoofd der nieu we Chr school in het Noorden van Rotter dam hebben zich niet minder dan 103 solli citanten aangemeld Bij den dienst, van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ncder- landsch-Indië kunnen worden geplaatst zes adspirant-ingenicur9 Zij, die voor plaatsing in aanmerking wenschen te komen, behooren zich vóór 15 Juli 1902 bij gezegeld adres, to wenden tot het. departement van koloniën Vereischten, voorwaarden, enz vermeldt do ..Staatscourant" van heden. De heer J G Bousquet, mijninspecteur der Zuidafrikaansche Republiek, heeft voor do benoeming tot technisch adviseur dor Guyana Goud Exploratie-Maatechappij Mindrinoti bedankt. Op Hemelvaartsdag zal to Amsterdam de jaarlijksche bondsdag gehouden worden van den Ned. Bond van Jongelingsvereeni- gingen op Geref grondslag. Een voorloo- pige agenda is reeds opgesteld, 'e Morgens is er huishoudelijke vergadering In de middagvergadering zal prof. dr. H. Bavinck, van Kampen, spreken over „Sa menwerking", do heer Jb. van Oversteeg over: „Do Jong.-ver., Kerk en Huisgezin" en prof. dr. J. Woltjér houdt de „opwok- kcnldd rede". 's Avonds treedt dr. L H. Wagenaar, van Middelburg, op Tijd en plaats van samen komst zullen nader worden bekend gemaakt. De minister van oorlog is in de resi dentie teruggekeerd. Giste roohtend ontalaep te 's-G raven - hage onverwacht de heer L F Revius, dio dn de muzikale wereld naam had. Op het Concert-Diiigentia, waarvan hij lange jaren bestuurslid was, werd nog ten vorigea jare een werk van hem met succes uitgevoerd. Niet slechte scheppend toonkunstenaar was de overfed ene, maar ook bekwaam cellist. Reeds vroeg richtten gistermorgen to Amsterdam velen hun gang naar het Paleis voor Volksvlijt, waar om halfelf een bijeen komst wae van het Leger des Hcils, waarop generaal Booth, sfciohter van dat maatschap pelijk werk, het woord voerde. Dc schouw burgzaal was goed braet, voor 't mee rondeel met vrouwen. Op het tooneöl had een orkeet plaats genomen, op den voorgrond stonden eon paar fauteuils voor dien generaal en zijn staf. Toon dc heer Booth binnenkwam, stonden allen op, er werd gejuicht, hoezee'e weer klonken, met zakdoeken werd gewuifd en de muziek deed zich hooren, geruimon tijd hield doze ovatie aan. Nadat gemeenschap pelijk eon lied was gezongen en door een van de vrouwelijke heilsoldaten een solo was ten beate gegeven, ging de generaal in gebed voor, waarin hij Land en Volk, de Koningin en Haar gemaal herdacht. Alvorens te spre ken naar aanleiding van het elfde hoofd stuk van Lukas, hét 2de vers, „Uw wil ge schiede", deelde de grijsaard, wiens rede in het Hodlandsoh werd vertolkt door „luite nant-kolonel" Govaarte, het een en ander mede over het ontstaan van het heilsleger, hoe hij daar zeven en vijftig jaar geleden mee was begonnen en thans op drie-en-ze- vontigjarigen leeftijd! nog ateeds met bart en ziel er voor streed. Aan het ainde van zijn rede, dde met heldere, krachtige stem werd uitgesproken, spoorde hij vooral de heilsoldaten aan, steeds zioh gohcel te wij den aan het doel, dat zij zich voor oogeo stellen. Hierna werden zoowel door dc heilsolda ten als door de aanwezigen verschil Lade liederen gezongen, waar tusschcn dóór bri gadicr Palstra do aanwezigen nanspooixlo ,,tot God te komen" om hunne zonde te be lijden; vier mannen en twee vrouwen gaven daaraan gehoor en lieten zich maar het zon daarsbankje brongen Zoowel deze bijeenkomst, dio omstreeks één uur met dankzegging werd gesloten, als dio wolkc des namiddags om drie uren werd go houden droegen meer het karakter van een godsdienstoefening; des avonds om half acht kon er evenwél meer sprake zijn een „reusachtige meeting", zooals reeds dagen te voren op verschillende wijzen was bekend gemaakt. Doze bijeenkomst was in de groote zaal wdlke voor deze gelegenheid mot vlaggen en wimpels versierd was. Do talrijke aanwezi gen, dio op ongeveer een duizendtal kunnen worden geschat, volgden onder dooHblijko sbilltó do toespraak van den generaal die tof tekst had gekozen MatUhcus 15 vers 26. Ook bij deze gtf agemheid waren or verscheidene dio door heilsoldaten naar hot podium go leid wórden om vergeving van zonde te zoo ken Om tot dat doel te geraken begaven cló heilsoldaten zdoh onder de aanwezigen om mot hen te spreken; zelfs dc vertegenwoor digers van dc pers werden niet overgesla gen. Alvorens men uileongiing werd meege deeld dat generaal Booth Dinsdagavond een lezing zal houden in hot Concertgebouw over hot onderwerp „Wat mijo leven leert" on dit znl toelichten mot voorbeelden uit bet maatschappelijk werk van hot Leger des Hoi Is. Op het laatste oogonblik moest, nog do hulp van do politie ingeroepen worden te gen een jongmen6oh, dio zich onwelvoeglijk gedroeg; twee ogontcn brachten hom buiten do zaal. Naar wij vernemen zal in de aanstaan» de jaarvergadering der Nnamloozc Vennoot schap „Koninklijke Confederatie" to Delfts haven, worden voorgesteld, na de statutaire afschrijvingen en storting in het reserve» fonds, het dvidend ovor 1901 te bepalen op 7 pCt De Tweede Kamer is thans opgeroepen tegen Dinsdag 22 April te 2 uren. Te Apeldoorn arriveerde per gewonen trein hertog Paul van Mecklenburg met ge volg, die door Z. K H. Prins Hendrik har telijk werd verwelkomd. Het gevolg van Prins Hendrik, die met den hoogen gast door de Stationsstraat naar het Paleis ging, bo stond uit baron von Engel on jhr. Hooft Graaflandt, terwijl dc burgemeester van Apeldoorn mede op het perron aanwezif was. Do Utrechtschc correspondent van „Db N. O." schrijft: Uit zeer betrouwbare bron verneem ik, dat minister Van Asch van Wijck hoogstwaar schijnlijk spoedig uit Wiesbaden naar Ne derland zal terugkceron, ten einde tegen woordig te kunnen zijn bij het huwelijk van zijn neef jhr H M. A J. van Asch van Wijck, te Utrecht, dat den I7dcn te Haar lem gesloten zal worden. De toestand van den minister is steeds vooruitgaande. In een de: zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht word gisteren onder presidium van dr. Homoot, uit Arnhem, de vierde jaariykscho algemeene vergadering gehouden van de Vereoniging tot oprichting en exploitatie van Volkssana toria voor borstiyders in Nederland. De voorzitter opende de vergadering met een korte toespraak, waarna voorlezing werd gedaan van het jaarverslag, waaruit bleek, dat het sanatorium te Hellondoorn spoedig in exploitatie zal kunnen worden genomen. Het hoofdgebouw en de directeurswoning zyn reeds gereed. Ook de machinorieön zyn geplaatst. De aanvoer van materialen heeft aanlei ding gegeven tot eenige vertraging. Het oor- sto verpleegjaar zal aanvangen met I Juni e k. Maatregelen zyn genomen, dat de op te nemen patiénten nog ln het eer6to stadium der ziekte verkeeren. Het onderzoek zal worden opgedragen aan den huisarts, daarna zal do patiönt nogmaala worden onderzocht door den districts-arts. Verschillende artsen hebben zich bereid verklaard deze keuring kosteloos te verrichten. Volgens mededeellng van den ponning- meester zal na aftrek van alle kosten onge veer f 10,000 overblyven voor de exploitatie in het eerste jaar. Belangryken steun ondervond de vereenl- ging van mr. 8. A. Venlng Meineez, oud- burgemeester van Amsterdam. Tot adjunct-directrice werd benoemd mej. S. C. Charbon, tot boekhouder de heer P. van Grieken en tot machinist de heer J Ofmans. Uit een opgemaakte raming van uitgaven ad f 82,000, met een ontvangst aan jaarlyksche bydragen van f 10,000, biykt, dat het aantal ïyders, dat kostelooze verpleging zal genieten, afhankeiyk zal moeten worden gesteld vaa

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1