Woensdag O April. A0. 1902. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. L>ei<icn, 9 April. Uit de „Staatscourant." fi\ 12921 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden2 f 1.10.' Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn B 1.80 Franco per post 1.05- PRUS DER ADVERTENTLËN: Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt 0.05 berekend. Gemeentezaken. Een Volkspark. Volksparken men heeft ze teekenachtig genoemd de longen der stad wy hebben het woord niet op onze lippen genomen zoolang het winterde grauw en koud. Doch niet zoodra heeft de lente haar intocht gedaan, al bleef het ook guur, niet zoodra pryken boomen en struiken met jong, frisch groen en zingen de vogels biy haar liedekens, of we beginnen er weer aan te denken en over te spreken. Als 't April-zonnetje maar even warm door breekt, dan komen huismoeders en kinder meisjes met haar „aanvallige vrachtjes" aan gereden uit kleine en grootere stadswijken naar het Van-der-Werf-park, helaas ingekrom pen tot byna geen-park, en naar het Plantsoen, lief aangelegd, maar klein. Doch laat straks de zwoele zomerwarmte ons komen benauwen in onze huiskamers, in stegen en sloppen en op licht en dichte bovenwoningen vooral, laten er uit onze grach ten opstijgen ongure walmen, dan snakken we al te maal naar longen-gymnastiek.in oen fri8sche lommerrijke ruimte. Wie uit zyn druk gedoe weg kan voor Jangeren tyd, wie beenen heeft jong en vlug, hy moge wandelen over Poelgeest of Endegeest, of veel verder nog, de overgroote rest moet kunnen gaan naar oen mooi, ruim, frisch park, waar 't trage bloed sneller gaat stroomen en 't schoon heidsgevoel wordt gewekt niet ver van de oude stad, naar een park..... dat er nog niet is. Achtbare Vroedschap der wijdvermaarde Sleutelstad! Gy hebt de burgery zooveel goeds gegeven, veel meer dan wy in ons drie- starretje kunnen opsommen, geel ons nu ook nog een..... Volkspark. Dat zy zool Het adres van de Leidsche Slagers- vereenigingen, Vryheid is een mooi ding, maar wy, onvol maakte menschon, kunnen de vryheid niet altyd verdragen. Als de overheid de slagers vry liet te slachten en te verkoopen wat ze maar wilden, dan zouden ons de runderlappen of karbonade niot altyd zoo goed bekomen als nu. Daarom hebben de heeren van de stad, die altyd wat hebben, zooais 't liedje zegt, den 88ten November van het jaar 1894 een Ver ordening gemaakt op de Vee- en Vleesch- keuring en ingevolge art. 19 van deze ver ordening kunnen B. en Ws. wanneer er tuaschen den keurmeester en den betrokken slager verschil van meening bestaat omtrent den uitslag van de keuring, een commissie van drie personen de slagersvereenfgingen meenden van twee als hadden ze de verorde ning nu eens goed gelezen benoemen, die moeten herkeuren. Daarmee kunnen de slagers geen vrede hebben. Wel, zeggen ze, als er verschil bestaat, moeten beide partyen worden gehoord, zooals by elke scheidsrechteriyke beslissing. B. en Weths. komen tegen deze bewering op; de vergeiyking van de beslissing der herkeuringscommissie met een scheidsrechter iyke uitspraak heeten ze ten oenonmale onjuist. Ze noemen hot eerder een beslissing In hooger beroep. Slagers zyn geen juristen; zy zullen 'tzich niet erg aantrekken dat ze omtrent den naam der quaestie zich niet juist hebben uitgedrukt, maar dankbaar en met voldoening akte er van nemen dat het college van Burg. en Weth. iets voor het geopperde bezwaar der slagers gevoelt. Ook wy moeten erkennen dat we er iets voor gevoelen, al gelooven we met Burg. en Weth. dat de herkeuring ïn 't algemeen eerlyk on onpartydig plaats heeft. Maar waar er dus niets meer dan de schijn van partydigheid te vermyden valt, zou de door slagers voor gestelde wyziging slechts zeer zelden tot onaangename conflicten aanleiding geven, daarentegen wel één der belanghebbenden meerdere bevrediging schenken. En financieel bezwaar zou de verandering in 't geheel niet meebrengen voor de gemeente. Wy gelooven dat de Baad dus wol ooren zou hebben gehad voor hot vorzoek der slagers, waren zo niet op een zeer onge lukkig tijdstip gekomen. Wy staan, zooals Burg. en Weths. een beetje dichterlyk zeggen, aan den vooravond der opening van het Openbaar Slachthuis. Er zullen daarom verschillende verordenin gen dit jaar moeten worden ontworpen en tegelykertyd zal ook de nu geldende ver ordening op de vee- en vleeschkeurlng moeten worden herzien. Burg. en Weths. beloven nog wel niet dat ze dan bepalingen in den geest en naar het verlangen der slagers zullen maken, maar ze zullen de zaak dan eens ernstig onder de oogen zien. De slagers zullen hier mede stellig genoegen nemen. Ware het wyzigen van een verordening eenvoudig het werk van een uurtje op een Donderdag-namid dag, dan zou het nog gaan, maar wy weten daar komt heel wat meer by te pas. Als de Baad derhalve morgen het verzoek van de slagers afwyst, dan mogen ze ver- onderetellen dat dit eon voorloopige afwyziog is. Opleiding van den predikant. Gisteren werd onder leiding van dr. A. J. Oort, uit Zutfen, te Amsterdam de jaarlyksche vergadering van moderne theologen gehouden. Over de daar behandelde vraagpunten, die speciaal tot het gebied der theologie behoorden, 6preken wy niet, maar we achten het niet ondienstig iets aan te stippen uit hetgeen de voorzitter met instemming der vergadering sprak over de opleiding van den predikant voor de practijk. Volgens hem laat die nogal te wenschen over. De sprong van de studeer kamer naar de pastorie ie eeu salto mortale. Aan de academie leefden zy in het verleden met allerlei buitenlanders uit vorige eeuwen; nu moeten ze leven met hedendaagsche Nederlanders. Met al hun geleerdheid staan zy vaak verlegen tegenover eenvoudige ge meenteleden. Aan de academie hoorden ze veel van allerlei richtingen, maar in de prac- tyk komen ze in aanraking met het volks geloof, in zyn bonte 6chakeeringen, die moeiiyk onder de.hun bekende rubrieken in te deelen zyn. Tevens moet den-aanstaanden predikant worden ingescherpt: geleerdheid in de tweede plaats, allereerst vroomheid. Ook van het volksongeloof moeten de jonge dominees konnis hebben, weten welke argu menten het aanvoert en hoe zy bestreden kunnen worden. Eindeiyk moet er kennis zyn van de groote vragen van den dag: de sociale quastie. Daarin behoeft de predikant, vooral de jonge, geen party te kiezen. De eerste plicht van den evangeliedienaar is de menschen beter te maken, zoodoende werkt hy op zün wyze mode tot verbetering van de maatschap- peiyko toestanden. De „Staatscourant" bevestigthodenhet vroeger bericht, volgens hetwelk bij konink lijk besluit mr. H. van der Hoeven, lioog- leeraar te Leiden, aangewezen is in de Sta- ton-Gcneraal de ministers bij te staan bij de behandeling der wetsontwerpen tot vaststel ling van het wetboek voor militair straf recht en der wet op de krijgstucht. Ds. Rudolph, van Leiden, houdt heden avond in café „Tivoli" te Nieuw-Helvoet, een politieke lezing en spreekt 23 April to Kampen over „De verhouding der sociaal democraten tegenover Godsdienst, Eigen dom en Huwelijk." In het vervolg althans het a. s. seizoen zal men niet meer kunnen spreken van de „acht Zomerzorg"-concerten", met omdat ze geheel opgeheven zyn, maar omdat ze integendeel uitbreiding ondergaan. Beeds verleden jaar werd een proef met vier meer dan de acht concerten genomen en de deel neming voor die twaalf concerten was van dien aard, dat thans besloten is alleen de inteekening voor 12 concerten open te stellen. Dat dozyn muzlek-ultvoenngen kost dan, biykens in dit nommer voorkomende adver tentie, vyf gulden, waarvoor men toegang heeft met drie dames of kinderen: een prys per concert en per porsoon zeker niet te hoog, maar zelfs buitongowoon laag. Aangezien alle concerten worden gegeven door het stafmuziek korps van den heer W. van Erp is dit boven dien een waarborg dat het goede, uitstekende concerten zullen zyn. Dit heeft de ervaring trouwens al ruimschoots geleerd. Overeenkomstig het advies van den Pensioenraad is een pensioen van 425 por jaar toegekend aan den eervol ontslagen ama nuensis by de scheikunde aan de Ryksunivorsi- toit te Leiden: F. J. van der Yen. De officier van gezondheid 2de klasse W. A. A. Tuyt, van het 4de reg^Infanterie alhier, thans gedetacheerd als chef van den militairen geneeskundigen dienst in de leger plaats by Milligen, keert den löden April a. s. van deze detacheering terug. Aan de gezinnen van J. Krabbendam en van de weduwe A. van Yeen zal inge volge beschikking van den minister van oorlog gedurende den tyd, dat de miliciens, tot deze gezinnon behoorende, by het 4de regiment Infanterie te Leiden werkeiyken dienst ver richten, een goldelyke vergoeding worden toe gekend re8pectievoiyk van 8 en 20 per 80 dagen. Door het hoofdbestuur van het Neder- landsch Onderwyzers-Genootschap is besloten een enquête in te stellen naar den toestand van het onderwys in de vakken van art. 2 dor "Wet op het Lager Onderwys en naar de wenscheiykheid eener wyziging van dat artikel. Het hoopt daardoor ln een rapport een zoo getrouw mogeiyk beeld te kunnen geven van don omvang van het onderwys in de verschil lende scholen en van de wyze waarop het, in verband met den beschikbaren tyd en het aantal leerkrachten gegeven ~wordt, zoowel daar, waar het aantal klassen het aantal ODderwyzera(essen) overtreft, als daar waar voor elke klasse een onderwyzer(ea) is. Het heeft aan een commissie, bestaande uit de heeren G. H. van Daalen, 0. F. A. Zsr- nlke en H. W. J. A, Schook, opgedragen dit onderzoek te lsiden en een vragenlyst gezon den aan ieder hoofd eener school met verzoek haar zoo mogeiyk met het overige personeel te bespreken. Antwoorden van klasseon- derwyzers zullen ook mot dankbaarheid aan vaard worden. Ook zal het hoofdbestuur evenals de Regoe- rlng zelve, een enquête instellen naar do wer king der leerplichtwet, met het doel daarover een rapport uit to brengen tegen den tyd dat wyziging of intrekking dier wet door de Regeering voorgesteld wordt. Het doet een beroep op alle onderwyzers om aan de daar toe aangewezen commissie de onmisbare gegevens over het ge heele land te verstrek ken. Als leiddraad zond het een vragenlyst waar op niet minder dan 31 vragen voorkomen, aan ieder hoofd eener school met verzoek haar zoo mogelyk mat het overige personeel te bespreken eu haar te beantwoorden voor zyn schoolantwoorden van klaaseonderwy- zers zullen hiervoor gaarne aanvaard worden. De commissie hiervoor bestaat uit de heeren J. J. Dikker, M. Mieras Jr. en H. W. J. A. Schook. Wanneer deze vragen, die op het onderhavig onderwerp in al zyn schakeerlngen betrekking hebben, consciëntieus worden beantwoord, dan krygen we een zeer volledig beeld van de werking der wet. Het zal niet onaardig zyn de uilkomst te kunnen vergeiyken met die van het onderzoek der Regeermg. Ook mr. A- Kordyk te 's Gravenhage heeft aan de scholen, ressoi toerende onder de kanton gerechten, waar in het geheel nog geen veroor deelingen plaats hadden wegens overtreding van de leerplichtwet, een circulaire gezonden, waarin het oordeel der hoofden gevraagd wordt omtrent de werking dezer wet wat hun scholen betreft. Het zal derhalve, als de wet weder in ons wetgevend lichaam aan de orde komt, aan gegevens niet ontbreken. Do gemeenteraad van Den Haag heeft do aangevraagde vergunning tot oprichting op het Regentesseplein van een gedenktce- ken ter eere van hot Regentschap-van H. M. de Koningin-Moeder verleend. Bij de gisteren gehouden Tweede-Ka- mer-verkiezing te Maastricht waren uitge bracht 3195 stemmen; onwaarde 178, geldig 3017 stemmen. Herstemming tusschcn de heeren Sassen, die 1353, en Janssen, die 1221 stemmen verkreeg. De heer Schaepkens had 279, de heer Nierstrasz 164 stemmen. Blykens het jaarverslag van do Coöpera tieve Winkelvereeniging van hot district 's-Gravenhage der Vereeniging „Eigen Hulp" klom lu 1901 het aantal loden van 6666 tot 6945 en het kapitaal van ƒ180,306.635 tot 188,654.895. Het totaal debiet bedroeg ƒ1,720,739, waarvan aan niet-leden 23,516. De netto winst (ƒ277,762.856) laat een uit- keenng aan de leden toe van 14 pCt. van het warenverbruik. Het personeel 168 personen ontvangt 17,905 vandezulveio winst. In het ondersteuningsfonds wordt ƒ5945 gestort. De oprichting van drie depots is in vollen gang. Het eorsto depot aan de Waldeck- Pyrmont-kade is geheel gereed en komt binnen eenige weken in gebruik; hot tweede, in de Pan8leratraat te Scheveningen, moet 1 Mei gereedkomen. Yoor het derde depot (by het Bezuidenhout) is grond aangekocht. Ned.-Herv. Kerk. Zostal te Harlingen: H. C. Biiët, te Steenwykerwold; T. Ch. Qeer- ling, te Joure; H. Haselager, to Tzum; J, A. v. Leeuwen, te Bloemendaal; J. Ossewaarde, to Meppel; A. W. Voors, to Wolvega. De commissie voor het beroepen van een predikant by de Holl. Gemeente te St.-Peters- burg (drietal dr. Vorenkamp, Hoorn, ds. Voor duin, Naardon, en ds. Pantekoek, Tiel) heeft haar byeenkomst, waarin het beroep zou wor den uitgebracht, verschoven van 4 tot 16 dezer. Do „Volksbond, Vereeniging tegen drank misbruik," zal zyn 29ste Algemeene Verga dering houden te Groningen op Maandag 7 Juli o. k. Naar de „Asser Ct." "verneemt, heeft de controleur W. Fryiing zelf uit Atjeh aan zyn ouders te Meppel getelegrapheerd, dat hy de vorige week slechts een onbeduidende schotwond had bekomen. De 1ste luit.-kwartlermee8ter J, A. van der Meer, van het 4de reg. inf., is gedetacheerd by het centraal magazyn van mil. kleedlng en uitrusting te Amsterdam, om daarby tegen 1 Mei als hoofd op te treden. De minister van binnenlandsche zaken heeft de provinciale besturen uitgenoodigd, ontwerpen in te dienen, voor de indeeling der gewesten, ln districten, voor de toepassing van art. 86 der Ongevallenwet, met aanduiding der gemeenten, waar de zetel eener plaatselyke commissie zoude te vestigen zyn. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. Het stoomachip „Amsterdam" arriveerde 8 April van Rotterdam te Nieuw-York; de „Koningin-Regentes", van Batavia naar Am sterdam, is 7 April Point de Galle gepasseerd do „Apolda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 8 April te Marseille; de „Bali", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 8 April Kaap St. Vincent. Aarlanderyeen. J. 1. Zondag was het voor dé Geref. kerk alhier een dag van groote vreugde. Na des voorm. bevestigd te zyn ge worden door zyn zwager Ds. Van Binsbergen van Loosduinen met een rede uit Ezechiël S: 17 hield onze van Wilnis overgekomen leeraar Ds. J. van Lonkhuyzen zyn Intreerede naar aanleiding van Lukaa 24 86b. Beide malen wat ons kerkgebouw goed gevuld. Koudekerk. In deze gemeente heeft zich wederom een geval van febris typhoïdea voor gedaan. Lisso. De eerste H. Communie der kinderen is dit jaar de laatste buiteugowone plechtig heid geweest in de oude kerk. De nieuwe hulpkerk is klaar en wordt in den loop van deze week In gebruik genomen, waarna di rect met het afbreken der oude kerk wordt aangevangen. Deze moet eerst weggebroken worden, voordat het werk kan doorgaan, daar de te bouwen nieuwe tempel nog een groot deel van de plaats van het oude bedehuis in beslag neemt. Do pastorie is al aardig aan't verryzen. Augustus 1903 zullen de nieuwe werken afgeleverd worden. In de hulpkerk zyn 300 plaatsen meer dan in de oude, waar er ongeveer 600 waren. De oude kork is gobouwd in 1842; 18 jaar later in 1860 waren alle plaatsen nog niet verhuurd, terwyi zo thans veel te klein was. 'tSt.-Agatha-gestioht is klaar. Julia. s. wordt het betrokken door Eerw. Zusters. Hot bevat 8 groote schoollokalen, groote refter, kapel, sacristie, diverse kamers en slaapzaal voor 16 personen, keuken, bykeuken en zeer grooten zolder. NoordwUk. De harmoniekapel „Crescendo" alhier (dir. de heer Joh. Oostelaar) zal in Augustus deelnemen aan hot groot nationaal concours te Purmerend voor harmonie- en fanfare-gezelschappen, door het stedeiyk muziekkorps aldaar uitgeschreven. Kynsburg. In de gisteren gehouden ver gadering der Vereeniging ter bev. van Tuin en Landbouw en Bloembollencultuur was een belangryk punt aan de orde, nl.: het voor nemen van Amsterdam om de vuilnis enz. door verbranding te vernietigen en de vloeibare meststoffen in de Noordzee te loozen. De uitvoering van dit plan zou voor eon groot deel, ja het grootste deel der landbouwers, vooral in Holland, een ramp worden. De hoofdstad, met haar 6 maal honderd duizend inwoners, levert zooveel meststoffen voor den landbouw, dat by gemis daarvan moeiiyk zou zyn te voorzien in do behoeften, vooral daar kunstmest niet alleen duurder, maar voor vele grondon ongeschikt is. Niet alleen dat voor vele landbouwers de voortzetting van hun bedryf onmogeiyk zou worden, ook honderden schippers, die met het vervoer dezer mest stoffen hun brood verdienen, zien met angst en zorg de beslissing te geraoet. Van verschillende zyden worden dan ook bewegingen op touw gezet om don gemeente raad van Amsterdam te bewegen niet op deze plannen in te gaan. Ook bovengenoemde Vereoniglng zal, zoo mogelyk in vereeniging met de andere plaatao- lyke Verenigingen, esn requost aan den Raad van de hoofdstad zenden om te trachten dit gevaar af te wendon. Sassenheim. Mejuffrouw N, Kapteyn, alhier woonachtig, staat nummer één op de voor dracht voor de benoeming van onderwyzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school. De telephoondienst wordt nu tydeiyk waargenomen door W, Kuneman, daar de aangestelde plaatsvervanger W. A. Moor de gemeente verlaten heeft. De burgemeester heeft eeu raadsvergade ring uitgeschreven tegen Donderdag 10 April a. s., des avonds te halfaoht. Punten ter behandeling zyn: lo. Ingekomen stukken. 2o. Vaststelling contracten aanleg telopho- nische geleiding. 3o. Benoeming onder- wUzeres handwerken openbare lagere school.— 4o. Voordracht plaatsvervangend telephonist. 5o. Voorstel verzekering dageiyksch opzichter postkantoor tegen ongelukken. Waddings veen. De heer Koetsveld, be noemd. onderwyzer te Zaandam, heeft tegen 1 Juni a. s. eervol ontBlag uit zyn tegenwoor dige betrekking aangevraagd. De openbaro vergadering ter bespreking van de werkstaking te Enechedee was niot druk bezocht. Besloten werd aan het comité tot inning van gelden eenige personen bulten de beide kiesvereonigingen toe te voegen. Aan de ingezetenen zullen lysten ter Intee kening worden aangeboden. Waddingsveen's Mannenkoor geeft Don derdag a. s. een uitvoering, uitsluitend voor heeren donateurs eu hun dames. >De Kerkweg is nu in orde. Alle boomen zyn reeds geplant en zullen, als eenmaal lommer en nachtegalen komen, onze gemeente zeer verfraaien. Zoeterwoude. De heer 0. Joh. Bakker Jzn. alhier, is met ingang van 1 Mei benoemd als onderwyzer aan de R.-K. Jongensschool te Leiden. Koninklijke besluiten: Do in specteur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen H. Mantingh te Zwolle op verzoek eervol ontslagen uit 's rijks dienst, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezon. Benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Zalt-Bommol mr. M. J. Thooft, kantonrechter-plaalsvervanger aldaar. Het doel van dr. Kuypeft reis. „De Nieuwe Courant" schrijft: Na ons artikel (zio het Persoverzicht) werden wij eonigszins verrast door do ont vangst, hedenochtend, van een interview van onzen eigen correspondent met dr. Kuy- per te Borlij-a. Daar onze bezwaren echter vooraamoiijk do^ gemakkelijkheid betreffen, waarmee vreemde oorrespondenten tot den minister toegang vinden en do beschouwin gen, welke zij uit zijn mond zeggen op te vangen, deelen wij uit dit interview gaarno hot een en ander mode voornamelijk betref fende het voor Noderiandsche lozers zoo be langrijke zakelijke doel van dr. Kuyper's reis: do aanschouwing van het technisch onderwijs in Duitechland. Dr. Kuyper zoo meldt daa onze cor respondent was uitermate voldaan over zijn bezoek aan do tcclinisohe inrichtingen in Dresden on Chemnitz. Met heel veel belang stelling had hij met do gelicelo inrichting van de school in Chemnitz kennis gemaakt, waar de fabrieksdirecteuren cn Werkmeister meesterknechts en chefs van afdeelingon wor den opgeleid. De bewuste school is do oudste technische Mittelschule op dit gebied. Dr. Kuyper was vol lof over den staatsminister van Metzsoh, die hom op zijn uilstapje naar Chemnitz vor- gczeld had en over de hupscho ontvangst van den Chemnitzor burgemeester, die hom ook allo gegevens had verstrekt over de wijze, waarop do Verwaltung der steden is inge richt, welke in vele opzichten van de Hol. landscho afwijkt. Op do vraag van onzen correspondent of de minister voornemens was naar aanleiding van zijn bezoek aan Charlobtenburg, Dres den en Chemnitz voorstellen te doen tot ver andering van het technisch onderwijs in Hol land, kon dr. Kuyper geen bevredigend ant woord geven. Onmogelijk was dit niet, de Polytechnische School in Delft was wel wat verouderd; doch daarvoor moest hij zich nog meer op do hoogste stellen van het Duitscho schoolwezen, eventueel ook van het Ooeten- rijksche. Well Wit zou hij ook met het oog op het fahrieksondorwija aan do Stantlichc Gewcrbcschule in Oostenrijk een bezoek gaan brengen. De toestanden in Duitechland, waar na het verplicht onderwijs tot het veer tiende jaar, nog Fortbüdungs-unterricht tot het 17de jaar bestaat, waren zoo geheel an ders dan in Holland. Do minister zou nog in zijn hotel ecu lang durig onderhoud hebben met den minis terial -direktor Althoff (den veelvermogeu- den foitolijken leider van liet Pruisische mi nisterie van onderwijs, die onmiddellijk on der den minister Sbudt staat) en daarna op nieuw bij Frh. van Richthofen te gast gaan. Omtrent hotgeon met dezen verhandeld was, deelde do minister niets mede en onze oor respondent bekwam dus ook geen antwoord op zijn vraag of de gewichtige quaeetie van liet aanloopen dor schepen van do „Nord dcutecho Lloyd" te Rotterdam tusschcn do beide ministers ter sprake was gekomen. Do oude koning Albert, die dr. Kuyper in zijn buitenvilla „Strehflen" in Dresden hartelijk ontving, lind den indruk van een vriendelijkcn ecnvoudigon man bij hem ach tergelaten. Nopens zijn bezoek bij den Keizer zeido dr. Kuyper: „Het is een rijk monarchaal loven hier aan het hof, een rijk, groot gezin l Alle kin deren, hot kleine prinsesje incluis, waren aan het dejeuner tegenwoordig, de grootere zonen eveneens." Voor dr. Kuyper Maandagavond vertrok, heeft de correspondent van do „Chicago Daily News" to Berlijn hem nog geïnter viewd. Hot verslag van dat gesprok, ver taald in liet „Berliner TagoWabt" opgeno men, onderscheidt zich door buitengewone onbeholpenheid, en het is volgens den corres pondent van de ,,N. R. C.." aldaar niet recht duidelijk of dat op rekening moot ko men van den Amerikaanschon verslaggever, van de Duitscho vertaling of van do eonigs zins onklare manier van uitdrukking van den minister-president. Als ik, vervolgt do correspondent do kern van dr. Kuyper's uitlatingen juist ont raadsel, wilde hij den Amerikaan, die hem uitboorde, mededcclon dat naar zijn mce- ning Amerika tot dusver hierom niet in den oorlog in Zuid-Afrika heeft ingegrepen, om dat Engelland zich in den Spaansch-Ameri kaanschon oorlog onzijdig heeft gehouden. Engeland heeft overigens zoo laat de verslaggever den heer Kuyper zeggen nog voor het beleg van Lady smith geslagen werd, ingezien dat de oorlog met dc Boeren lang zou duren, maar het heeft beslist op dc on zijdigheid van dc andere mogendheden ge rekend. Een bewijs daarvoor is het be zoek van Chamberlain aan Amerika in 1898. Chamberlain heeft een Amorikaanecho vrouw en do behandeling van familie-aangelegen heden sluit niet uit, dat er tegelijkertijd po- litieko zaken behandeld worden. In den loop van het gesprek stelde dr. Kuyper zich en den verslaggever de vraag: Waa de dienst, dien Engeland in 1898 Ame-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1