feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van Son- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant." fj«. 12916 Donderdag 3 A.priL fle )g02. PRIJS DEZER COURANT: (•Voor Loiden por 8 maaHdoni S S S f Buiten Leidon, per looper en waar agenten gevestigd eyn 1.80 i Franco per post 1.65- PRIJS DER ADVERTENTÖiN: Van 1-8 Jögols 1.05. Iodere regel meer 0.17£. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor hot incasseoron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Opleiding veer den Handel en voor het Kantoor. Ij. (Slot). De antwoorden op de in ons vorig artikel besproken vragenlijst rijn nog niet open baar gemaakt, noch ter kennis van den Raad gebracht. Toch is uitgelekt dat in vele dier antwoorden dc onderwijsinrichting der vereeniging „Kennis is Macht genoemd Werd. Ook de Kamer van Koophandel heeft in een omvangrijk rapport dc aandacht op Kennis is Macht" gevestigd. Hoewel ook 'dit rapport nog niet publiek is, kwam ons ter oore dat de Kamer hét grooto nut van dit onderwijs erkent, vooral, omdat het in do avonduren wordt gegeven aan jongelieden, die des daags zich op het kantoor of in den winkel practisch bekwamon. De meert .r- hcid acht een reorganisatie van dit onder wijs voldoende, do minuerheid zou er gaarne 'naast zien een handelsschool met 3-jarigcn cursus ten behoeve van een andere categorie ,van jongelieden. Waar dus in verband met deze zaak de inrichting Kennis is Macht" op den voor grond zal komen, is een herinnering aan haar ontstaan en hare geschiedenis niet overbodig. In 1876, derhalve nog niet in den tijd van vereeniging cn bonden, zonder tal, zooals in 'onze dagen, vcreeuigden zich ecnigc handels bedienden. Dc naam, dien zij aan hun ver eeniging gaven, duidt reeds aan dat het den leden niet alleen te doen was om de gezellig heid te bevorderen of de vakbelangen te be spreken, maar dat het aanbrengen van ken nis van het vak hoofddoel zou worden. Zelf wellicht gevoelend het gemis aan voldoende .vakopleiding,wilden ze hun aanstaanden vakgenooten de gelegenheid daartoe openen. Het aantal leden, dat thans slechts 33 be draagt, is nooit groot gowecst, maar door den steun van donateurs, waaronder vooral nU wijlen Mr. H. L. A. Obreon moet worden genoemd, door een gemeontclijkc subsidie ad f 250, door mevrouw de douairière J Kneppelhout en dc vereeniging „Nut cn Genoegen" kon gelegenheid worden gegeven, om met geringe kosten het meest onontbeer lijke aan te leercn voor den gekozen of later te kiezen werkkring. In 1894 werd dc Vereeniging gereorgani seerd, zooals zij thans is. Op 1 September 1901 met den aanvang van den nieuwen cursus werden 158 leerlingen ingeschreven: 66 beneden den leeftijd van 16 jaar.^l van 16 tot 18 jaar en 41 leerlingen boven 18- jarigen leeftijd. i Het onderwijs omvatte de Ncderlandsche taal, de moderne talen, het boekhouden, handelsrckenen, gewoon rekenen, schoon schrijven, stenographic en machineschrift. Drie schrijfmachines werden door den heer G. H. Voorhoeve te Rotterdam, als hoofd- 1 agent voor Nederland en Koloniën van Hammond-type-writer, in bruikleen afge staan en er werd een cursus gehouden in machineschrift, waaraan 10 heeren en 2 da mes deelnamen. Na voldoend afgelegd eind examen verkregen 4 personen het eind diploma. Het tarief is voor 1 of 2 leervakken por kwartaal f3, verhoogd met f 1 voor elk leervak daarboven, terwijl boekhouden op 3 per kwartaal cn stenographic per cur sus met 12.50 werd berekend. Als men bedenkt dat vele der leerlingen uit den kleinen burgerstand komen en zelf nog zeer weinig verdienen, moet het school geld tc hoog worden genoemd. De inkomsten der Vereeniging zijn ech ter beperkt. Hoe zou h:t anders, waar zij slechts 26 donateurs telt cn een betrekkelijk gering subsidie an de gemeente ontvangt. De steeds toenemende omvang van het onderwijs eischt voortdurend meerdcrè uit gaven, zoodat naar verst..king der mid delen moest worden omgezien, en geen an deren uitweg vindend dat zij niet dan in de grootste noodzakelijkheid opnieuw op de gemeentelijke ruif toekwam, strekt haar tot eer heeft men die gevonden in verhoo ging van schoolgeld. Zooals men weet, staat aan hel hoofd der inrichting de heer D. J. M. de Hondt, bij gestaan door niet minder dan acht leeraren. ,Waar behalve dit onderwijs ook nog aan de uitstekend ingerichte Christelijke School van den heer Meynen een handelsklasse is verbonden en van particuliere zijde ruime gelegenheid tot lesnemen in boekhouden en aanverwante vakken wordt gegeven, is de vraag gerezen of in dit onderwijs hier ter stede, zij het dan niet op weelderige wijze, dan toch voldoende wordt voorzien en of het gerechtvaardigd kan worden dat de ge meente daarvoor nieuwe offers zal brengen. Indien we durfden zeggen dat de onderwijs inrichting „Kennis is Macht" aan matig gcsteldo eischen kon voldoen, zouden wij aarzelen de laatste vraag bevestigend te be antwoorden. Wij zijn van de leer dat men ook in de gemeentelijke huishouding zich tweemaal moet bedenken voor men tot een nieuwe uitgave overgaat. Doch „Kennis is Macht" moet roeien met de riemen die zo heeft ca al doet zo dit uit stekend, het kan niet worden ontkend, haar riemen zijn te kort. Ondanks de verhooging van schoolgeld, waartoe noode is overge gaan, bedroegen al haar inkomsten over 1901 nog geen /3100. Het bestuur zegt zelf in het financieel verslag over dit jaar: „Het behoeft geen betoog dat aan do on derwijsinrichting nog veel zou kunnen ge wijzigd worden, om die op den voet te schoeien overeenkomstig de eischen. „Onze beperkte geldmiddelen nopen even wel den weg af te bakenen en onze uitgaven steeds naar do inkomsten te..regelen." Zoo is het: Men zet geen vuist als men geen hand heeft. Bij een bezoek, dat wij aan de inrichting brachten, werden wij getroffon door den goeden toon, dij- er bij bet onderwijs heerschte, maar do localitcit maakte op ons een onaangenamen indruk. Wij troffen er o.a. een lokaal aan, waarin nooit daglicht binnendringt. Welk een atmosfeer moet daarin heerschcn op warme zomeravonden 1 En toch wordt er onderwijs gegeven. „Men mag geen gegeven paarden in den mond zien" zal het bestuur zeggen on van zijn standpunt respecteeren wij zoo'n antwoord, doch wanneer dc gemeente zich dit onder wijs meent te moeten aantrekken en met ons en vele anderen van oordeel mocht zijn tot een reorganisatie van „Kennis is Macht" te moeten medewerken, kan zij zulke toestan den niet laten bestaan en zal zij tovons de grondslagen van dit onderwijs belangrijk moeten uitbreiden. Natuurlijk laten wij het hoe en langs wel ken weg gaarne over aan dc wijsheid van ons gemeentebestuur. Wij bedoelen slechts een vingerwijzing in do richting, welke ons het meest gowenscht cn het minst kostbaar voorkomt. Mocht het ook uit do ingekomen ant woorden blijken, dat de behoefte gevoeld wordt om naast een avondschool, zooals er uit eeu gereorganiseerde „Kennis is Macht" kan groeien, eon dagschool op te richten voor een andere categorio van jon gelieden, dan zouden wij niet gaarne advi- seeren tot de oprichting van een aparte Handelsschool, omdat wij vreezen, dat daar mede grooto financicric offers van de ge meente gcëischt zouden worden. Liever zouden wij aan een der scholen 2do klasso een handelsklasse verbinden, zooals deze bestaat aan de school van den heer Meynen. Voorloopig meenen wij het bij deze korte beschouwing te kunnen laten. Als straks de zaak in den Raad aan do orde komt, zullen wij stellig in de gelegenheid zijn er nog liet een en ander van te zeggen. V Spoonvegzakcu, Een Engelschraan komt tijdens do feest dagen over den Hoek naar ons land. Hij moet te 's-Gravenkage zijn, maar weet alleen dat dit in 't Engelsck „the Hague" wordt ge noemd, verstaat dus hier den naam niet, sluimert misschien, tengevolge van een slech ten nacht aan boord, in 't kort: komt bij Leiden tot de ontdekking dat hij „the Ha gue" voorbij is gespoord. Uitstappen be spreking met den chef, die zoo beleefd is, den vreemdeling niet te beboeten maar onzen reiziger laat men nu te Leiden tweemaal enkele reis betalen, in plaats van retourprijs: een gulden, in plaats van 80 centen. Konden de voorschriften onzer spoorweg directies, althans binnen de door perron wachters afgesloten blokhuizenlinic, niet wat welwillender zijn? Niemand rijdt voor zijn plezier of met opzet zijn bestemmingsplaats voorbij. Breng zoo iemand, als hij binnen de prikkeldraad versperring blijft wachten op den terugkee renden trein, voor niets weer terug. Dc ver traging is voor hem al straf genoeg. (E. G.) Leiden, 3 April. Enkele bladen weten reeds mede te deelen dat de burgemeester dezer gemeente, mr. F. Was, zich voorstelt, indien alsdan zyn toestand zulks toelaat, op het eind dezer maand voor geruimen tyd tot verder herstel van gezond heid zich naar het buitenland te begeven. WU kunnen dit bericht volkomen tegen spreken, daar nog niots daaromtrent is be paald, noch zelfs ook maar over zulk een plan is gesproken. Het programma voor de laatste, gister avond in de groote zaal van „Pniöl" alhier gehouden wlnterbjjeenkomst der Christelijke Jongelingsvereeniging „Uw Bewaarder zal niet sluimeren," Psalm 121 Sb (afdeeling van het Ned. Jongelings-Verbond) was als volgt samengesteld: „Een vaste burg;"zang, violen en piano, arrangement van B. H. Gebhardt; „Twee tafereelen van een trouwdag," voor dracht, Laurillard; „Des Heilands trouw;" zang, F. Mendelssohn; „Het verhaal van Oom Jan," voordracht, Haverschmidt; Ouverture „Der Kalif von Bagdad," vioolclub, Boieldieu; Ouverture „Der Maurer und Sclilöasor;" viool en plano, Auber; „Op liet Boerencom- mando," Samenspraak (uitg. D. A. Daamen, Rotterdam), L. Penning; „Psalm 42;" zang, violen en piano, arrangement van B. H. Gebhardt. De goed bezochte bijeenkomst, welke inder daad veel schoons te genieten gaf, werd ge opend met gebed en oen inleidend woord door ds. J. Hoogenraad, dio haar ook sloot met dankgebed en tevens eenlge waardee- rende woorden richtte tot do leerlingen der Christelijke Burgerzangschool, die zoo mooi gezongen hadden, tot do vioolclub der Ver eeniging, welke zoo flink een en ander ten gehoore bad gebracht, 011 inzonderheid tot den heer dr. B. H. Gebhardt, eere lid der Vereeniging, directeur der Zangschool en van de vioolclub, voor alles, wat hy nu en vorige malen voor do Vereeniging deed. De Vereeniging hoeft eer Ingelegd mot haar winterbgeenkomsten. De gewone maandeiykscho gaderlng van de Maatschappy der Nederlandsche Letter kunde ls uitgesteld tot Zaterdag den twaalfdon Arril. By de gehouden onderlinge inschryvlng voor den aanleg dor waterleiding en de levering der baden, waschta/ols, fonteinen, enz. ten behoeve van het Sanatorium op „Rhyn- geest", ondor Oegstgeest, Is dit werk door Burgemeester en Wethouders vaa Leiden opgedragen aan de ürma M. Laugezaal Zoon alhior voor de som van f 5873.- Het Ryks-Ethnographisch Museum heeft van mevrouw F. Langweil, te Parys, ten geschenke ontvangen een houten beschilderd beeld van een 8lapenden Arhan, in liggende houding, en een yzeren stootplaat, in den vorm van twoe geopende en twee groepen van dichtgevouwen waaiers, beide afkomstig uit Japan. Voor het examen ln de nuttige hand werken to 's Gravenhage is geslaagd mej. M. K. v. Wyk, leerlinge van mej. E. C. M. Aewerdonk, alsmede mej. M. Blankwaardt, leerlinge van mej. Byieveid, allen alhier. Aan het postkantoor Leiden en de daar onder reesorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Maart 1902 in do Ryk6post- spaarbank ingelogd f 51,909.00* en terugbe taald f 54,817.72s. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt hot nummer 20,263. De kapitein A. H. van Alphen de Veer, die van hot 8eto regiment infanterie by het 4de regiment infanterie is overgeplaatst, is voorloopig opgenomen ia de sterkte van het late bataljon van bet korps. De 1ste luitenant P. H. Specht Gryp, van het 4de regiment Infanterie te Leiden, wordt van af 1 Mel a. 8. voor den tyd van een half jaar gedetacheerd by het detachement huzaren in garnizoen te Roermond. Aan de kadormanoeuvres, welke gedurende hoogstens oen vyftal dagen onder leiding van de commandanten der regimenten infanterie zullen worden gehouden, zal worden deelge nomen door de hoofdofficieren en een drie- tot een vyftal der oudere kapiteins der regimenten. De 57ste algemeene vergadoring van het Ncdcrlandsch Onderwijzers-Genootschap zal gehouden worden op 29, 30 en 31 Ju/Li 1902 to Leiden. Tot de punten van behandeling behooron voorstellen van het hoofdbestuur om over 1902 do volgende subsidies te vcrleenen: voor de Paedagogische bibliotheek 100, aan het Ondersteuningsfonds 250, aan het Ned. School-museum /200, aan hot Herstel lingsoord voor Ned. Onderwijzers te Lun- teren 250, aan het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolo- nics 100. Verder zullen o. a. behandeld worden voor stellen van verschillende af deelingen. De volgende paedagogische vraagpunten zullen tevens worden behandeld: a. Het is wenschelijk bij de beoefening der pacdagogie en bij de opleiding voor onder wijzer en onderwijzeres meer dan gewoon lijk plaats vindt rekening te houden met de behoeften van scholen met weinig leerkrach ten. In te leiden door den heer H. J. Mulder te Hengforden. b. Belgische sohooltoestandon. Voordracht van den heer A. L. Prenau, te Aalst (België). Aan het postkantoor Noordwyk en de daaronder ressorteerendo hulpkantoren werd gedurende het eer6te kwartaal 1902 ingelegd f 4990.13 en terugbetaald f 7141.19. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 986. Z. K, H. Prins Hendrik bezocht, golijk wij gemeld bobben, de vorige week de Poly technische School to Delft. Naar thans uit „De Ingenieur" blijkt, stond vit bezoek in verband met hot onderwijs, dat Z. K. H. sinds eonigo maanden eiken Dinsdagmorgen ton paleize ontvangt van prof. Sokroedcr van der Kolk. Bij uitzondoring had do los don vorigon keor plaats in dc afdeeling mijnbouwkunde der Polytechnische School, ten eindo een vollodigo verzameling gesteen ten bij do hand te hebben. „Het Vad." meldt: Naar wij vernemen is de uitgebreide tuin, bchoorendo bij do bloemisterij van de firma Van der Laan ïu de Laan in de Parkstraat to 's-Gravonliage, voor het grootste gedeelte een oppervlak te van pl.m. 3200 vierk. M. verkocht met een huis in do Willemstraat, waardoor ge legenheid wordt verkregen het terrein van daar en van dc Parkstraat toegankelijk te maken. Men spreekt van con plan om daar toch een niouwon schouwburg op te richten, doch omtrent dio bestemming schijDt nog niets mot zekerheid bepaald. De heer Bccht, oud-kapelmeester van de schutterij te 's-Gravenhage, is overfeden. Hij was een bekwaam musicus en behoorde vroeger als clarinettist tot do beste leden van het orkest dor Franscho Opera. De bij Kon. besil. bij het lsto reg. inf. benoemde majoor M. H. Spruyt is bestemd voor het bevel over het 5do bataljon van dat regiment. In do te Delft gehouden gemeenteraads zitting was o.m. ingekomen een missive van Ged. Staten dezer provincie, geleidende een beschikking op bezwaarschriften tegen aan slagen in don hoofdelijken omslag dier ge meente. Bedoelde beschikking verklaart het door forensen (professoren aan de Poly technische School, artillerieofficieren e.a.) ingesteld hoogor beroep tegen hun aanslag in den Dolftschen H. O. ongogrond. Tot geneesheer-directeur van het Krank zinnigengesticht „Het St.-Joris-gasthuis" weid benoemd de lieer R. M. van Steenber gen, arts, thans twocde geneesheer aan ge noemd gesticht. Het voorstel tot vaststelling van bepalin gen omtrent minimum-loon cn maximum- arlc'dsduur in beRtekken ten dienste der ge meente werd zonder discussie aangenomen. Het voorstel van B. en Ws. tot afwijzing van het verzoek van het hoofdbestuur der Vereeniging van Leeraren aan inrichtingen van M. O. om do jaarwedden der leeraren aan inrichtingen van M. O. in deze gemeente in overeenstemming to brengen met dc rijks regeling werd aangenomen. Do belooning vaa het waarnemend hoofd van school III (vroeger hoofd K. ter Laan) werd voor den duur dor waarneming be paald op ƒ1400 'a jaars. Het voorstel 'Lot uitbreiding der gasfa briek, een werk van 120,000, werd aange nomen met 16 tegen 3 stemmen (die van de heeren Do Kleijn, Van Woerden cd Den Hoed). Het door B. en Ws. voorgelegde en door do raadscommissie voorbereide plan tot uitbrei ding der Stads Doele met een concertzaal werd aangenomen met 12 tegen 6 stemmen (die van de heeren Van Woorden, Van Leeu wen, Wiilkens, v. d. Berg, Den Hoed en Lo Oomte). Het eerste nummer is verschenen van een maandblad „De Rechtstoestand", uit gaande van den Bond tcr verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand dor burgerlijke ambtenaren, en staande on der redactie van het bondsbestuur. Uit dit nummer blijkt, dat bet doel van den Bond zal besproken worden in vergaderingen to Utrecht cn to Groningen. In de eerste plaat3 zal Maandag 28 April prof. rar. H. Krabbe, uit Groningen, in do tweede Vrijdag 23 Mei mr. H. L. Drucker, uit Leiden, als spreker optreden. Nog een paar andere vergaderingen zijn in voorbe reiding. Blijkens bij het Departement van Ma rine ontvangen berichten is Hr. Ms. sch >c- ner „Suriname", onder bevel van don kapi tein-luitenant tor zee P. S. R. Woltcrbeek, 1 dezer te Curasao aangekomen, en is Hr. Ms. pantserdekkorvet „Sumatra", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. D, Heijning, 2 dezer te Port-Said aangekomen. De commandant is voornemens 4 dezer do reis naar Nederland voort te zetten. Te Rotterdam is overleden de bekende cacaofabrikant de heer Dricssen, die behalve door zijn fabrikaat, ook bekend was om zijn grooten liefdadigheidezin. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het ontwerp-militair strafwetboek en het wet-sontwerp op do krijgstucht hield gisteren een vergadering, waarin do ministers van justitie, van oor log en van marine op verzook der commissie tegenwoordig waren, ten oindo met haar over cenige punten in overleg te treden. To Parijs is na een kortstondige onge steldheid overleden de heer R. A. Buisman, ridder in do orde van den Nedorlandsohcn Leeuw cn ridder in het Logioen van Eer, do welbekende voorzitter dor vereeniging voor liefdadigheid. Do overledene had den hoogen leeftijd van SO jaren bereikt. In de commissie van examen tot toela ting op de cadettenschool in 1902, zullen zit ting nemen: als lid ou voorzitter lult. kol. P. A. van Buuren, van het 5do, als lid do lato luit. J. Koorevaar, van 't 6do reg. inf.als plaats vervangende leden zyn aangewezen tot lid en voorzitter majoor B. W. Mensing, van het 2de, tot leden kapt. A. L. de Blauw van het 4do, H. Nuaink van het 7de, on de late lult. J. H. Brackmann van do Water, van hot 7do rog. lnf. Aan de officieren, belast met do opleiding van militaire wielryders, zal, als tegemoetko ming in de koston van onderhoud van hun eigen rywiel, per jaar f 25 worden toegokond. Op de alphabetischs aanbevolingsiyat voor raadsheer in het Gerechtshof to Arnhem zyn geplaatst: mrs. A. J. Blom, rechter to Tiel: S. Gratama, rechter te Rotterdam A. J, L. Nypels, raadsheer te 's-Hortogenbosch. De directeur dor olectrische centraio to Bloemendag, de heer Von Groningen, hoeft tegen 1 Mei a. s. als zoodanig oervol ontslag gevraagd en verkregon. In zyn plaats is be noemd do hoer VorsIuUs, dirocteur der cen trale te IJmuiden. By do gisteren gehouden stemming in het 6de district van het hoogheemraadschap Delfland (hoofdplaats Pynackor), is tot hoofd ingeland herkozen de hoor A. van der Burg Gzn., te Borkol, en tot hoofdingeland-plaatsver- vanger benoemd do heer F. van der Burg Dzn., eveneens te Berkol, tor vervanging van het aftredend lid, den heer D. van der Burg Fzn.f die als zoodanig niet moor ln aanmorklng ■wenschto te komen. Oegstgeest. Hedenmiddag to ongovcct twaalf uren had oen dor stoomtrams in do Leldscho Buurt alhier geruimen tyd ver traging, doordien do weg versperd was door oen zeer grooten verhuiswagen (81/, M. lang), welke de wagenmakery van de fabriek des heeren Rubonkamp verlaten had om naar een andere afdeeling dier fabriek (schilderswerk plaats) te worden overgebracht. Deze fabriek levert in don laatsten tyd, na haar uitbreiding, heelwat af. Zy hooft nameiyk stoomkracht aangeschaft, alsook verschillende machines voor hout- en yzerbeweiking, waar door het haar mogelijk is geworden allo soorten rollend materieel thans in uiterst korten tyd te fabricoeren. Ali'on a./d. Ryn. In een byeonkorast van afgevaardigden van de besturen van verschil lende gemeenten en polders, gelegen langs de ooatoiyke jynon van liet plan Sanders van do HollandschoElectrieche Spoorwegmaatschappy, is algemeen instemming betuigd met den wensch, dat geen enkoio der gomeenten of polders belang hebbende by hot tot-stand- komen der ontworpen spoorwegen dor Holl. Electr. Spoorwegmaatschappy in de Haarlem mermeer on omgeving, zich tot concessie of subsidie zal verbinden voor een later tydatip dan 1 Januari 1905 (by niet exploit), tonzj] eerst met do andoro belanghebbende lichamen daaromtrent overleg is gepleegd. Oude-Wetering. Naar vernomen wordt, is aan don hoer G. J. B. Bontjo, hoofd derClir. school alhier, door het bestuur dier school, op zyn verzoek eervol ontslag uit dio betrok king verleend. Zoetermeor. De kiezersiyst voor deze ge meente bevat 152 kiezers voor de Kamer en de Staten en 138 voor den Geraeontoraad. Er zyn 138 belastingklezers, 9 loonkiezers, 2 examen- en huurklezers on 1 spaarbank kiezer. 16 kiezers zyn van do oude lyst afgevalion en 7 bygekomen. Het aantal overledenen is dit jaar in deze gemeente zeer hoog. In het vorig jaar zyn binnen deze gemeente 13 personen over leden, welk getal over 1902 thans ook reeds is bereikt. Het vorig jaar waren In het eerste kwartaal slechts drie personen overleden. Het aantal geborenen heeft liet cyfer 11 bereikt. Benthuizen. De vergoeding van het rijk in de koston van het lager onderwys over 1900 is voor deze gemeente bepaald op f 683.33. Daar ƒ700 is uitgekeerd, zal over 1902 een bedrag van f 16.67 worden ingehouden. Kon. besluiten. Dc heer K. Boisse- vain, laatstelijk consul-generaal der Neder landen te Montreal, is benoemd tot ridder in de orde van Oranjc-Nassau. Benoemd tot officier van gezondheid, te vens apotheker, bij het Koninklijk Militair Invalidenhuis op Bronbeek, de gepension- neerde officier van gezondheid 1ste klasse van het leger in Nederlandsoh-Indië dr. A. E. F. Grippeling. Benoemd bij de Koninklijke Marechaussee tot majoor-commandant der derde divisie, de kapitein W. M. Wijnaendta van d vierde divisie; fcot luiteoant-kokod der vierde di- DAGBLA

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1