Kerkelijke berichten. Uit de .Staatscourant. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Niet dat wo dio betrekkingen gewit.-tig genoeg achten, om daarom te protestee ren tegen hun vereeniging in één persoon, maar toch willen we haar niet onbesproken laten. Aan de hand van hot huishoudelijk reglement der Af deeling, meenen wij, dat rij niet. geoorloofd is. Do eerste alinea van art. 4 zegt, dat het bestuur bestaat uit voor- Eitter, een secretaris, een penningmeester en twee loden. Wij vragen: Is dit nu nog "liet geval 1 Een protest van het hoofdbestuur, dat het huishoudelijk reglement deter afdeeling heeft gecontrasigneerd, zal dafi ook waar schijnlijk niet uitblijven. Dc alhier beroepen predikant, de wel eerwaarde heer Boeke, wordt den 3den April in de gemeente verwacht en zal zeer waarschijnlijk don 6dcn daaraanvolgend worden bevestigd en zijn intrede houden. oorschoten. Volgens de statistiek der bevolking dezer gemeente naar de onder scheidene gezindten bestaat deze uit: 1 Jan. 1904. 1 Jan. 1901. M. V.--- tot. Nederd.-Herv. 6S2 671 1153 1182 Waalsch-Horv. 10 1 11 12 Anglikaansche Eplsc. 1 11 Ev.-Lutherschen 12 13 25 22 Herst. Ev.-Lutli. 14 5 5 Doopsgez. 7 2 9 10 Remonetr. 6 2 8 7 Apost. Kerk 4 7 11 11 Gerot. Keiken 216 214 430 423 Chr.-Geref. 4 13 17 13 Roomsch-Kath. 537 610 1147 1132 Onbekend of tot geen godsd. gezindte be- hoorende 24 13 37 3S 1404 1450 2854 2866 Voorhout. Deze week overleed alhier een algemeen geacht ingezetene, nl. C. do Groot, aan een kortstondige, doch ernstige ziekte, nalatende een weduwe en groot gezin. Hoewel deze ziekte by de Inwoners onbe kend schijnt te zyn, zijn de goederen, welke mot den ïyöer in aanraking zijn geweest, op last van de bevoegda. autoriteite* ontsmet en verbrand. Zegwaard. Tot leden van de commissie voor de reclames in zake hoofdei!)ken omslag in deze gemeente zijn benoemd de heeren P. M. Lammens, C. J. Yeldhuijzen en H. H. Sleenwljk. Tot voorzitter van de commissie tot wering van school verzuim, ter vervulling dei- vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. J. Ket, is benoemd de heer T. P. Böhm. De IJjaten van de stemgerechtigde inge landen van de polders onder deze gemeente 'Zijn vastgesteld, die van den Palensteinschon polder met 22 ingelanden, uitbrengende 4S6 stemmen, en die van den Binnenwegschen polder met 39 ingelanden, vertegenwoordi gende 1079 stemmen. Zootermeer. Het kohier der personeele belasting, dienst 1902, is door don directeur der directe belastingen invorderbaar verklaard tot een bedrag van 2500.19s, bevattende 201 aanslagen. Aan subsidie In de kosten van verpleging van arme krankzinnigen over het jaar 1901 le door deze gemeente ontvangen van het Kyk ƒ15.015 en van de provincie 18.76s. Noordwykerhout. Zondag, lsten Paaschdag, 'e nam. te twee uren, ds. Van Wijngaarden, pred. te Voorschoten. 2den Paaschdag goen dienst. Wou brugge. Geref. Kerk. Zondag voorm. te halftien en 's nam. te twee uren, ds. P. Dlermanse, em. pred. te Arnhem. Maandag (2den Paaschdag) 's voorm. te hogen uren, dozolfdo. Ned. Herv. Kerk. Zondag (lsten Paaschdag) 's voorm., ds. A. C. la Grand, Bevestiging van 22 lidmaten, Voorbereiding voor het H. Avond maal. 's Avonds: dezelfde. Bediening van het H. Avondmaal. Vcieenlging tot bevordering der Bouwkunst te Lelden. Vijftigste vergaderinggehouden in het Nulsgebouw. 'Aan deze vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van het plaatwerk ,,D> jtuments d'Atcliur, Art Décoratif Moderne", welwillend afgestaan door den heer Jan de Quack. De vergadering werdgeopend door don heer G. van Driel, vice-voorzitter. De no- hilen werden goedgekeurd. In deze vergadering werden wederom do aan de orde zijnde technische vragen door dc debatcoinnnssie ingeleid en in 't alge meen besproken. Zoo was er een vraag gedaan of geblusch- tc schelpkalk een nieuw materiaal is. De dcoHtcouimissic vond deze vraag vrijwel on mogelijk, daar o n gtbluscbte schelpkalk geen materiaal is. Toch ontspon zich uit deze vraag ongemerkt een aangename cau serie over de metselspecie in 'fc algemeen, speciaal in vcrbaihl met den geveluitslag aan de Beurs to Amsterdam, en de scheuren die zich aan dit gebouwtjo voordoen. Iemand had ook gevraagd of een spreek buis uit een sanitair oogpunt is aan te bevelen. Nu, in dezen tijd van bacteriën- vrcos vond dit instrument in do oogen der heeren geen genade, in 't bijzonder door de voortdurende aanraking van den mond met het fluilsigaal. De vraag orn van localiteit te veranderen of om een eigrn gebouw te stichten, werd aangehouden tot een najaarsvergadering, dnar liet bestuur er tegen was, en de ver gadering te klein in aantal om hierover te ocs lissen. Als nieuwe leden werden toegelaten de heeren Jcs. Merckelbach, J. Roem en G. Vos, terwijl de heeren S. Klinkenberg en W. C. A. Ridderhof hiertoe hun verlangen I.' kennen gaven. De heer Merckelbach exposeerde eenige door hem behaalde r..dailies, waaruit men kon zien, hoe enorm veel hooger de Fran- sche graveerkunst staal boven ëe Hol la ndsche. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer F. H. Arlaud, die de benoeming aan nam De heer G. van Driel tferd onder ap plaus tot voorzitter benoemd, en door den ondergeteekende verwelkomd. Wederom werden er eenige technische vragen ter tafel gebrftcht, die, tot kalme overdenking gedurende de zomervacantie, in handen werden gesteld van de Debat- commissie. De secretaris doet medcdeeling dat de heer Jhr. Haeften in de April-vergade- ring een lezing heeft toegezegd op 't gebied der verzekeringsquaestie, waarna de voor zitter de vergadering sloot. Fred. A. Wemph. Kon. besluiten. Op hun verzoek, eer vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend: met ingang van 1 April a.s. aan den commies bij 's Rijks werf to Amsterdam J. J. Schok king; met ingang van 1 Mei a.s. aan den griffier bij de directie der marine te Wil lemsoord L. F. Over c1 Lindenen met in gang van 1 Augustus a.s. aan den griffier bij-de directie der marine te Amsterdam J. van de Ven en aan den uiagaz ij neester der marine te Kellevoetsluis J. H. J. Schmidt. Met ingang van 1 Mei a.s. a. bevorderd: tot griffier bij dc directie der marine te Willemsoord, dc commies bij 'sRijks werven M. H. van Hengelaar; tot commies bij 's Rijks werven, de adjunct- commiezen L. Boon en J. P. Poelman; b. aangesteld tot adjunct-commies by 's Rijks werven, de klerken B. D. de la Houssaye en H. Meijers. Met ingang van 1 Augustus a.s.: a. bevorderd: tot griffier bij de directie der marine te Amsterdam, de commies bij 's Rijk3 werven J. van dc Ven Jr.; tot maga zijnmeester der marine te Hellevoetslnis de commies bij 's Rijks werven A. M. Duhne; en tot commies bij 's Rijks werven, de ad junct-commiezen C. J. Poortmann en P. G. C. Meijers; b. aangesteld tot adjunct-commies bij 's Rijks werven, de klerken, C. Smit en M. W. N. de Barbanson. Met 1 April benoemd, tot opzichter-bu- reel-ambtenaar der genie de tijdelijke teeke naars A. M. van Oijen, J. F. A. van Lom, J. Bakker, W. van den Berg, G. van Er- kel, W. A. Becker, J. van Embden en J. Ph. Beekman, de tijdelijke opzichter G. van den Berg, de tijdelijke opzichter-teekenaar O. van Buuren, de tijdelijke teekenaars J. D. Biemont en J. B. Egelie, de tijdelijke opzichter W. van den Elshout, de tijdelijke opzichters-teekenaars A. X. M. Hage en E. Smit, de tijdelijke teekenaar J. A. E. Nie- meyer, de tijdelijke opzichter-teekenaar O. Baron, de tijdelijke teekenaar R. R. Schill, dc tijdelijke opzichters G. van Beynum, J. F. Scholbrock, C. Roramein, H. J. Sickicng en W. van Fessern, de wachter in de stel ling Ooltgensplaat P. van Hattem; tot op- zichtcr-bureelainbtenaar bij 't bureau van den commandant der Nieuwe Holl. Water linie dc tijdelijke teekenaar J. Wesselman; tot opzichter-bureelambtenaar bij het bu reau van den commandant in de stelling Amsterdam dc tijdelijke teekenaar H. Bol land en de tijdelijke opzichter-teckcnaar J. Kunst. Benoemd tot burgemeester van Avereest mr. M. Wijt Wzn.van Emmen A. F. Meijer, tevens eervol ontslagen als burge meester van De Wijk. Benoemd tot notaris te Enschcdec: J. W Koch, thans te Stadskanaal, gem. Onst- weddc. Benoemd tot kantonrechter te Woerden mr. B. J. Rasch, thans kantonrechter te Heusdcn. Met 16 April benoemd tot directeur der bijz. strafgevangenis te Leeuwarden S. E. Beyl, directeur to Breda; tot directeur der strafgevangenis te Breda F. M. W. Lignian, directeur van het huis van bewaring al daar; tot directeur van het huis van bewa ring te Breda F. H. G. baron van Uten- hove, adjunct-directeur to Arnhem. Met ingang van 1 April a.s.: de luitenant ter zee der 1ste klasse F. O. V. Zwaanhals op pensioen gesteld en het >edrag van het pensioen bepaald op f 2225 's jaarsbevor derd tot luitenant ter zee der 1ste klasse, de luitenant ter zee der 2de klasse F. L. Ram- bonnct. De minister van binnenlandsche za ken verleent Zaterdag 5 April en de mi nister van justitie Woensdag 2 April geen audiëntie. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist uit Amsterdam is ontvangen ƒ20.70, ter vol doening van nog verschuldigde successie rechten. Raad van State. Openbare vergade ring van de Afdeeling voor dc geschillen van bestuur op Woensdag 2 April 1902, des voormiddags te elf uren. Bijzetting van de varstin-weduwe van Wied. Donderdag ia op hot vorstelijk kerkhof te Neuwiod het stoffelijk overschot der vorstin- weduwe bijgezet. Te Bucharest werd tegelijkertijd oen lijk dienst gehouden. Naar men weet, was de overledene de moeder van Koningin Elizabeth (Carmen Sylva) van Rumeniö. De vertegenwoordigers van H. M. Koningin Wilhelinina en van H. M. de Koningin Moeder bU de begrafonis van H. D. H. do vorstin weduwe von Wied, zijn gisteravond uit Neuwied in Den Haag teruggekeerd. Deze courant aal Paaseii-Maautlag niet verschijnen. ftoerberlcht ran 20 35aar(. (Van hat Kon. Mcteorologiich Iniltlout ta Utrecht.) Verwachting. Matige westelijke wind. Zwaar bewolkte lucht. Regenachtig weer. Weinig verandering in temperatuur. ZOETËRMEER. Geboren: Jacob, Z. van J. Kalisvaart en M. 13os. Overleden: id. 8cbeer 85 j-, echtg. van J. Zonneveld. Passiemuziek Uitvoeringen van: 1. Bach's Maltha?its Pat*io)i vanwege de AmsL Aid. der iiy. t. b. d. T. onder Mengelberg in het Concertgebouw to Amsterdam op Palmzondag. 2. I'assionsmnsik van ScuQxz, vanwege do LeldBctie afd, der My. t. b. d. T. onder Daniöl do Lange alhier, op Dinsdag d. o. v. 8. Bach'» Johannes Passion vanwege het kloln koor a cappelia onder Avorkamp ln do Luthersobe koepelkoix te Amsterdam, op Goeden Vr^dag. De geschiedenis der Passiemuziek is een lange. Haar begin is te stellen in de 13de eeuw ongeveer, toen zich de meost oorspronke lijke voi^n der gezongen passie, d. i. de Gregoriaanschcpa8sie, ook wel ge noemd de koraalpassie, ontwikkelde uit den Evangelietoon; werd te voren het Pas sieverhaal als een recitatief gezongen door één persoon, den diaconus (en wel: het ver haal volgens Matthaeus op Palmzondag, dat volgens Markus op Dinsdag d. a.v., dat volgens Lukas op Woensdag d. a. v. en dat volgens Johannes op Goeden Vrijdag) thans werd de Passie verdeeld onder drie ,,Cantores"; du een zong den Evangelist, de ander den Christus, de derde de woor den van Apostelen, Hoogepriester, Joden, Soldaten, etc. Haar einde wordt thans gevormd door de Passionen van Bach met haar recita tieven, haar tweeërlei koren, die n.l. waar in de zangers en zangeressen vrome be schouwingen, buiten hefc passieverhaal staande, geven en die waarin gedeelten uit het passieverhaal door het volk of som migen uit het volk worden gezongen, met haar koralen en haar aria's, met haar or kest (soms orkesten). Tusschen die uiteinden liggen vele tus- behenstadia van ontwikkeling; om enkele hoofdmomenten te memoreeren: in later tijden werden de woorden van het volk of groepen uit het volk «(do z. g. ,,turbae") veelal gezongen door een vier stemmig koor, in plaats van, als oorspr n- kelijk, door den derde der drie cantores; onafhankelijk van deze verandering ont stond do behandeling van het passieverhaal, waarbij dit in zijn geheel door vier- of meerstemmig koor werd gezongen: een be kend voorbeeld van deze z.g. M o t e 11- Pa ss ie is de Passie van Jacob Obrecht (14301505), hier o.a. don 30sten April 1899 uitgevoerd door het Utrechlsch Palestrina- koor in de Luth. Kerk; de z.g. Oratoriu m-p a s s i e, die met Bach haar hoogtepunt bereikto, heeft in zoo ver het meest van de Gregoriaanschc pas sie, vooral in haar 2de stadium van ontwik keling (met het koor voor do turbae)^ dat bij beido dooi: verdceling der stof over ver schillende personen ia vastgehouden aan het dramatische der handeling. Bij de Moictt- Passie was dit ganscli anders; voor het overige herinneren in do Oratorium-Passie do koren aan deze, do recitatieven aan gene. Uit dc ook weer belangrijke geschiedenis van de Oratorium-Passie zelf zal ik slechts één bladzijde meedeelen, die n.l. waarop het werk van Heinr. Schütz en zijn beteekenis bcschrevon staat. Do vier Passionen van Sohütz onderscheiden zich in meer dan één opzicht van de vroegere: hierin komen voor het eerst, in ecnigszins ruimen omvang (te voren slechts enkele zinnetjes) andere woor den voor dan die van het lijdensver haal (het zijn vrome beschouwingen, die het koor in den mond worden gegeven als antwoord der gemeente op de voor dracht der heilige geschiedenis); voorts gaf Schütz aan de kon een tot toen nog onbekende dramatische kracht en levendigheid; in menig opzicht is hij de voorlooper van Bach; zijn „Kreuzige" b.v. we vinden in de beide groote Passionen van Bach een koor, dat daar niet vreemd aan was. Maar voor eén man als Bach viel er na Schütz nog veel te doen: bij Schütz zijn de recitatieven \a.n den evangelist nog niet veel meer dan een voortdurend psalmo dieeren bij hem is niet de groote afwisse ling van orgel (of piano) en orkest; bij hem komen geen koralen voor; en vooral, hem zijn de aria's nog onbekend. Een cn ander maakt heb aanhooren van een ge- heele Passion van Schütz voor ons vat een tonig en bracht Riedel er toe, de mooiste fragmenten uit 4 Passiewerken met zorg te vereenigen tot een wclgc - md, niet te lang geheel. Zoo staat dan bovenaan in de geschiede nis der Passiemuziek Bach met zijn meester werken; hoeveel hij er gemaakt heeft is on zeker van minstens v ij f weet men af, maar helaas, veel van Bach is mede ten gevolge van het hem niet kennen of begrijpen of waardccren zijner tijd- genooten verloren gegaan, en zoo hebben wij behalve dc 2 beroemde Passionen nog slechts een Lukas Passion over, op Bach's naam staande, doch door vele gezagtfebben- den als ten onrechte aan Bach toegeschre ven beschouwd. Intusschen, twee meesterwerken van Bach bezitten wij toch zek do Passions- musik naar Matthaeus en die naar Johannes. Een vorige maal (,,L. D." van 30 Maart 1901) liet ik dc vraag, welke der twee hoo ger is te stellen, onbeantwoord; het zal nu niet veel anders zijn. ik wil wel dit zeggen, dat op mij steeds dc Joaannes-Passion den groot-sten indruk heeft gemaakt. Maar wan neer ik er mij toe zet, hiervan de verklaring te zoeken eD de meest frappante schoonhe den Ln beide wei ken tegenover elkaar sjtel, dan durf ik toch het geven van de voorkeur aan het een of het ander niet aan. Het staat vast, de later gecomponeerde Matthaeus-Passion is grootscher vna aan leg cn bewerking: hier 2 orkesten, hier 2 koren, hier het majestueuze beginkoor en de imposante slotkoren tót het 1ste en 2de deel (het eerste der twee vormde oorspronkelijk bet beginkoor van dc Johannes-Passion), hier het aangrijpende kinderkoor; ook is zij uitgebreider, wfiarvan echter helaas het ma ken van coupures een onafwendbare reflex beweging schijnt te zijn. Men stelt daartegenover wel de grooterc innigheid der Johannes-Passion, men wijst dan bovenal op het slotkoor; maar preci seeren is hier al heel moeilijk. Zoo ook de vergelijking van dé aria's en de koralen: ze doen de schaal niet belangrijk overhel len; hoogstens kan hier van persoonlijke voorkeur sprake zijn. Er is echter iets an ders, waardoor ik mijn indruk beter weet te verklarenwij hebben het onuitsprekelijk voorrecht, als bas in beide werken meestal Messchaert te hooronzijn creatie behoort dan tot het allerbelangrijkste van zulke uit voeringen. Nu is voor mijn gevoel vooral in het eerste deel de Jczuspartij in de Johan nes-Passion "(No. 2, 4, 6, 8) mooier dan in de Matth.en, laat zich dit gevoel nog be twisten zeker is hot daarnaast, dat we in de Matthaeus-P. in den regel geen Bas- aria te hoeren krijgen, in de Johannes-P. daarentegen drie, en alles tot liet heerlijk ste uit het gehecle werk behoorend. In een tweede en laatste artikel nu nog het een en ander over dc drie uitvoeringen, aan het hoofd van deze beschouwingen ver meld. A. Lelden, 29 Maart. Granen. Wegens de inval lende feestdagen was de handel van weinig belang en kwam in ae prijzen geen veranderiug. Witte Tarwe ƒ6.60 a ƒ7 65, Koode ƒ6.50 a 7.Walla-Walla a f per 80 KG. Rogge 4.76 a 6.10 per 76 KG. Zomergeret a f Winter-/ a/ Chevalier- 6.20 a 6.60 per liL. Barer ƒ8.90 a 4.10 por 60 KG. Groene Erwten ƒ7.76 a 8.25 per HL. Paardenboonen 6.60 a 6.80 per HL. Duirenboonen 7.90 a 8.16 per HL. Koolzaad a per HL. Kanariezaad ƒ6.60 a 8.per HL. Hennepzaad 6.76 a 7.76 per HL. Boter. Aanvoer 5670 kilogr., late quel. per Ve rat 64.— a 68.2de qual. per rat 46.— a ƒ62.—; late qual. per kilogr. 1.35 a ƒ1.45, fdo qual. per kilogr. 1.16 a 1.30. Lange xwarte turf, 180,000 stuks, 4.76 a 5.— per duizend. Utrecht, 29 Maart. Op de weekmarkt waren hedea 700 stuks ree aangeroerd. De preien waren roor •tieren 60 a 130, roor vaarzen 80 a 1S6, reor pinken ƒ46 a 90, roor melkkoeien 100 a 220, roor kalikoeien 120 a ƒ240, roor vaarakoeiea 80 a 160, voor rotte koeien ƒ140 a 230, roor magere kalveren a voor nuohtere kalveren 0 a 13, voor magere rarkena 26 a 60, roer biggen ƒ7.— a ƒ16.—. Alkmaur, 28 Maart. Aangevoord 172 stapels kaas, wegende 94,699 kilo. Prijs voor kloine 30.—, commissie ƒ27.—, middelbare ƒ28.60. Handel stug. Deventer, 28 Maart Boter per ]/a vat 23.a 24—, afw. 22.— a ƒ22.60, per Vu vat 11.— a 12.per KG. 1.10 a 1.20. Eieren f 2.60 a 8.26 de 100 stuks. Leeuwarden, 28 Maart. Boter. Aangevoerd 39/4 17/8 en 4/16 V.'Eerste soort 46.60. Fabrieksboter: aanvoer 19/3 en 29/6 v., pry's 42.— a 48.— commissie ƒ48.Kaas. Aangevoerd 28,391 KG. Nagel29 a ƒ34.50. Vee. De aanvoer bestond beden uit: 2217 Runderen, 370 Schapen, 717 Varkens. Stieren, enter- 80 tot ƒ90, Twenter- 160 tot 190, Ossen 180 tot f 190, vette Koeien ƒ220 tot 235, melko en kalvo Koeien ƒ165 tot 225, Pinken 65 tot 70, vette Kalveren 15 tol 46, Groskalveren tot nuchtere diföx/7 tot 10, vette Schapen ƒ21 tot 23, weide ld. 18 tot 20, Lammeren tot fvette Varkens 85 tot ƒ95, mngore dito ƒ40 tot ƒ60, vette Biggen f 26 tot f 45, magere dito f 4 tot 7, Paarden tot Vette Koeien 1ste qual. 28 tot 31 c., 2de qual. 25 tot 28 o., 3do qual. 15 tot 20 o., stieren per bout 22 tot 26 o., vette knlvoren 35 tot 44 o., vette Sobapen 23 tot 26 o., vet to Varkens 22 tot 21 c., Varkens Londensobe markt '21 tot 22 c. per KG. In Rundvee goede handel, vooral voor Belgiö. Opmerkelijk hoeveel Belgen en tlollandsche koop lieden ter markt waren. In Wol vee meerdere kooplust; in Varkons handel gewild. In oen perceel op de Haarlemmer straat tusschen do Vrouwesteeg en Hartebrug is een bedden- en dekenmagazijn geopend, waar, behalve de daartoe behoorenae Ijzeren- en andere ledikanten en wiegen, niets anders verhandeld wordt. Dat uitgebreide magazijn, hetwelk den naam van BDe Zwaan" ontvangen heeft, welk dier ook ala uithangbord dienst doet, beweegt zich uitsluitend op dat gebied. Zag men tot nu toe in de bladen aange kondigd dat elders tot ongelooflijk lage prijzen, complete huwelijksuitzetten verkrijgbaar waren, thans kan mon zich bior nu, alvorens te koopen, eerst ovortuigen van do qualitoit van zulk een volledig stel, dat hier zelfs nog met een paar stuks vermeerderd is. Blijkbaar la het dus de bedoeling van den Leid8chen ondernemer niet voor do prijzen van buiten do stad onder te do6n. Bjj do heldere groote- en kleine-gloeikous- verlichüng des avonds geeft het magazijn, waarachter ook een ruime werkplaats, door de jvyze van etaleeren oen aardigeu inkijk. Heden, 29 Maart, is het de dag, dat G. van Noort '25 jaar by zijn patroon, don heer P. Schophuizon, jaloezieën-fabrikant, is werkzaam geweest. Trouw on eerjyk heeft hy steeds zoowel ten opzichte van zijn patroon, als van diens cliönteele zijn plicht betracht. Deze dag is dan ook niet voor hem onopge merkt voorbij gegaan en hein werden nu èn door zijn patroon èn door diens huisgenooten stoffelijke blijken van waardeeriüg overhandigd. In een der advertentiënindit nommer wordt medegedeeld het programma van de liefdadigheidsvoorstelling, welke de leden der Leldsche gemeente-werklieden-ver- eeniging „Recht en Plicht" wenschen te geven ten voordeele van de wed. J. de Vos en haar zeven kinderen, op aanstaanden Zaterdagavond in „Hótel du Nord." Wy kunnen hieraan toevoegen, dat de Leidsche gemeen le-werklioden (op enkelen na) gedurende vier weken een vrijwillige bijdrage hebben gestort, voldoende om de weduwe zes weken te steunen, ln afwachting van een gun stige beschikking van Burgemeester en Wet houders, dat zij oon toelage uit de gemeente kas zal genieten. De dfrbreugst van de uitvoering zal ge bruikt worden om haar do middelen te ver schaffen, die haar in staat zullen stellen om wasschen aan huls te verrichten, aangezien- de kinderen nog zóó jong zijn, dat haar hulp in huis nog zoo noodig is. Donderdag-middag reed oen koetsier mot een wagon op den Witten Singel een broodwagentjo aan, zoodat het te water geraakte. Door eonlge militairen werd hel weder spoedig er uit gehaald. Gisteravond schrikte een paard van een vrachtrijder op de Rijn- en SchiokaUo voor oon schuitje en geraakte to wator. Hot beost was spoedig weder op bet drogo go- bracht. Hedon werd aan de Maatschappij „De Zyl", scheepsbouw- en repnratlewerf te Leiderdorp, met goed gevolg te water galaten do stalen sleepkraan Wilhelmlna", lang 88.20 M breed 5.60 M. en hol 2 M voor Tielsche rik ning. Schietmask er. - Door het bestuur van de Amsterdamsche vleeachhouwory- veroenlging „De Eensgezindheid" wordt in de bladen der hoofdstad bekend gemaakt, dat de leden besloten hebbon het dooden hun.nor runderen door middel van het schietmasker niet te bestendigen, omdat bun ge bleken is door een proef van 3 maanden, dat het vleesch er in mindere conditie door ge raakte. Te Lelden speeldo gisteren het lste kl. „Ajax" tegen het tweodo kl. „Quick," uit Don Haag. Ai spoedig bleek, dat de Lei- denaars de 8torksten waron, daar zy voor dc rust met 3 0 de leiding hadden. Daarna maakten zU nog 2 en „Quick" 1 doelpunt, zoodat „Ajax" met 51 won. Het gladde terrein door den regen was voor de Hagenaars, die op zandgrond gewend zijn te spelen, wel erg in het nadeoi. Dat een kleine badplaats zich, wat het bezoek betreft, snel kan uitbreiden, biykt ons uit een toegezonden uittreksel uit het jaarverslag van de Vereeniging tot bevor dering van liet Vreemdelingenverkeer tt» Noordwyk: In 1896 bedroeg het aantal badgasten 486 1897 „561 1898 ,824 1899 1163 1900 1455 1901 „1766 Zooals men weet, noemt Baedeker hot de schoonst gelegen badplaats aan de Noordzee. In de heden gehouden verifica tievergadering in het faillissoment van do Delftsche kassiers-firma Van der Mandelo onder leiding van den rechter commissaris mr. 0. W. Volgraff, ia hot door do firma en de vennooten aangeboden accoord van 30% aangenomen. Uit Delft wordt gemeld: De eol- daat v. d. L., van het 4de reg. infanterie, had zioh. over een straf van 14 dagen poli tiekamer, Kern opgelegd door zijn kapitein compagnies-commandant, naar aanleiding van een rapport van een luit., bij don overste bat.-commandant beklaagd. Die bataljons commandant vond de klacht van genoemden soldaat ongegrond en hechtte slechts waar de aan de opgaaf van den luitenant omtrent uo toedracht van eene begane disciplinaire overtreding door v. d. L., waarom hij laatst genoemde, wegens ongegrond rcclameercn, met twee dagen provoost strafte. Daarop beklaagde v. d. L. zich bij den krijgsraad te 's-Gravenbage. Na een langdurig onderzoek cn het hoo- ren van een groot aantal getuigen, heeft die krijgsraad dc reclame gegrond en recht matig en do straf onverdiend bevonden en tot betering van klagcris geledon ongelijk gelast, dat, zoowel de straf van den com pagnies- als bataljons-commandant op kla gers strafregister zouden worden doorge haald. De kapitein compagnies-commandant had den klager gestraft met do mutatie, „bij het onderzoek den kapitein voorgelogen", omdat hij had volgehouden dat de luite nant zich liad vergist en hij bij een mili tairen marsch niet was achtergebleven en zijn rot zelfs niet had verlaten, doch even uit bet gelid was gegaan om op het trot toir zijn broekspijpen neer te slaan. Naar aanleiding van het bovenstaande, kan nog nader worden bericht dat het arrest van don reclamant niet godurende het vermelde „langdurig onderzoek" van den Krijgsraad heeft voortgeduurd, doch na de eerste zitting__ van dat college op aanschrijving van den auditeur-militair onmiddellijk is opgeheven. Tegen den 2 5-jarigen hoede n- maJrer A. C. G. v. E. uit do Vondelstraat, te Rotterdam, die Zaterdag zijn vader door een messteek in het hart van het leven be roofde, heeft de raadkamer der rechtbank aldaar rechtsingang verleend met last tot» instructie cn gevangenhouding ter zake van doodslag, althans mishandeling den dood ten gevolge gehad hebbende. Tegen eerstgomold misdrijf wordt een maximum straf bedreigd van 15 jaar, tegen laatstgemeld misdrijf een van 6 jaar. Een der oudste recherckeure te Amsterdam deed, aldus verhaalt het „Hbi.," zfin ronde op het Amstelveld en zag een bekend inbreker, die met de meeste aandacht de uitstalling naging, waar Ijzerwerk te koop lag. Gekocht werd een vijl, splinternieuw en goed gehard. Natuurlijk volgde de rechercheur don man eenigen tyd; de „oude bekende" zag dat hy word achtervolgd, en nu zdu men denken dat hy bet hazenpad koos. Integondeel. Hy hield den pas in en wachtte den rechercheur op. „Dag, meneer Peeters", "klonk hot opgo- wekt,uit den mond van den recidivist. „Kyk hier eens, een mooi stuk werk, duur, maar het zal zyn geld wel opbrengen". Den rechercheur bleet natuuriyk niets over ala den grypvogel een eindweeg na te gaan, maar toen moest hy hem weer laten glippen. De rechtbank te Amsterdam heeft E. C. Schl. don vervaardiger der valsche biljetten van 40 waarvan destyds vyfiiente. Rotterdam zyn uitgegeven, veroordseld tot gevangenisstraf voor den tyd van vyf jaren, onder bepaling, dat vier maanden van den in preventieve hechtenis doorgebrachten tyd ln mindering zullen worden gebracht. Men seint odi uit Enschedee: In overleg met het organisatie- en stakers* comité is heden door de 6takers met alge- meene stemmen besloten, dat zy de firma Van Hsek Oo. zullen voorstellen den arbeid te horvatten, mits de aftrek op het 4/10 wordt bopaald en in de eerste twaalf maanden niet aan loonsverlaging wordt gedaan. B. e n Ws. van Apeldoorn hebben op' een verzoek van het voorloopig bestuur van het plaatsoiyk arbeids secretariaat om ver-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2