Tweede Kamer Gemengd Nieuws. Geveilde perceelen. Uit de Rechtzaal gestort, welke aan de gemeente sou komen, indien op genoemden datum geen begin zou gemaakt zijn met de uitvoering der voor den aanleg noodige werken. Dit begin van uit voering is intusschem achterwege gebleven wegens het nog niet verleencn der Rijkscou- oe&sie, waarom concessionarissen bezwaar hadden de concessie te aanvaarden. Inge volge hun verzoek stellen B. en Ws. thane voor de concessie ODnieuw te verleenem met den uitersten termijn van 31 December 1902. Dc gestorte /5000 kunnen worden beschouwd als gedeeltelijke bijdrage in de bouwkosten van de brug over het Spaorne, waaraan concessionarissen /20,000 zullen bijdragen. Deze concessie-aanvrage strekt tot het aan leggen van vier lijnen binnen de stad, en een lijn Amsterdam-Haarlem langs den Rijksstraatweg, voor welke laatete de Rijks- concessie nog niet is verkregen. Ter voorziening in de vacature A. J. Duyfjes, in leven ieeraar aan de Burger- Avondschool wordt door B. en Ws voorge steld te benoemen den heer J. J. Francken. Zooals bekend, is bjj de voorstellen, welke in den Rotterdamschen gemeenteraad m be handeling zfin tot het bouwen van een tweede Ji. B.-S. met 3-j. c. en een school voor m. u, 1. o. met 4 jarigen cursus, een groote factor de regeling van het schoolgeld. Door enkele loden was roods oen amende ment iDgediend tot invoering van een geöven- redigd schoolgeld, regeling van het forenzen- schoolgeld en het schoolgeld van on- en minvermogenden. In verband met het gewijzigd voorstel van B. en Ws., waarbij de beslissing omtrent de oprichting urgent wordt verklaard, hebben de boeren Drooglever Fortuyn, Gerritsen, Have- laar en mr. S. Muller thans voorgesteld de regeling van het schoolgeld aan te houden tot de behandeling der schoolgeldverordening. Ook de heer Yan Staveren heeft in verband hiermede z\jn amendement gewijzigd en stelt voor, B. en Ws. op te dragen inmiddels de noodige gegevens te verschaffen en van advies te dienen over de verschillende moge lijkheden van evenredige schoolgeldheffing aan de H. B.-S. en het Gymnasium in vei band met de nieuwe regel mg der gemeentelijke in kom6 ten belas ting. Met ingang van 1 April a. s. wordt de ambtenaar dor Staatsspoorwegen G. H Ravelli overgeplaatst van Zul/en naar liet Informatie- en Rondreisbureau dier Maatschappij te 's-Gravenhage. Te Kuilenburg is opgericht een afdoe ing van den Volksbond, Vereeniging tegen Irankmisbruik". Een 70 tal ingezetenen zijn fis leden toegetreden. Naar de „Residentiebode" uit goede bron rerueemt, zou mr. W. G. J. J. Cremers, de jrfize katholieke senator, die voor Gelderland fitting heelt en dit jaar periodiek aftreedt, nek met weder voor een herkiezing beschik baar stellen. Het stoomschip „Bergedorf", van Batavia naai Amsterdam, vertrok 21 Maart van Sin gapore; de „Bali", van Batavia naar Am ster- Jam, passeerde 23 Maart Perimde „Gouver neur" (uitreis) vertrok 22 Maart van Suez; de .Kanzier" (uitreis) arriv. 21 Maart te Mozam bique; de „Koning Willem UI", van Amster dam naar Batavia, vertrok 23 Maart van Perim; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Maart te Padang de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amster dam, vertrok 28 Maart van Port Said; de „Rijndam", arriveerde 23 Maart van Rotterdam te Nieuw-York; de „Salak", van Rotterdam naar Java, passeerde 22 Maart Kaap del Ar ml; de „Soerabaja", vertrok 23 Maart van Rotter dam naar Batavia. Buskoop. De tentoonstelling van in bloei getrokken planten, die tot en met Dinsdag alhier gehouden wordl, werd geopend door oen burgemeester van boskoop den heer mr. D. A. van Euk. Deze kaJ gemeend het verzoek om de opening op zich te nemen met te moeten alwfizen, omdat hfi het houden van eon tentoonstelling aJs deze beschouwde als een geul eau le belang, omdat de kweekers door onfietliego vergelijking voel van elkaar konden leeren en dat men buiten de gemeeute zou kunnen zien wat Boskoop op dit gebied kan doen. Hfi hoopte dan ook dat de tentoonstel ling druk bezocht zou worden; maar bfi het beoui deolen moest men in aanmerking nemen, dal de kassen, waarin de planten in bloei zfin getrokken, kweekkassen eu geen speciaal voor het forceeren gebouwde kassen zfin. Loerzaam en nuttig noemde spr. deze ten toonstelling en daarom bracht hfi een woord ran dank aan de drie tuinhouwvereemgingen, die bot initiatief er too genomen hadden, evenals Ran do inzenders, begunstigers, juryleden, do commissie voor de uitvoering en het Bos- koop&cbe fanfaiekorpe. Do groote bi onzen medaille, geschonken door Prins Hendrik, is toegekend voor de meest iu.mrekkelfike inzendingen aan den lieer B. B. C. Felix. Juryleden zijn de hoerenF. J. Grootendorst, P. A. Ottclandor, T. Wezelenburg, J. W. do Ruiter, P. van Noa Az. en J. W. E. Ebbingen to Boskoop; Anth. Koster te 'e-Gravenhage, J. (J. de Lange en E. P. van der Valk, te Rotterdam, Knopper, te Utrecht, en Lerakes te Alien aan den Rijn. Uit de „Staatscourant." Ron. besluiten. De heer H. T. Brinckman, consul der Nederlanden te D d/ ig, benoemci tot officier in dc orde van Oranje-Nassan. Bij het d-p irl.einent van buitenlnndschf zaken bevorderd dc heeren: S. J A. Mort), commies met den persoonlijken titel van hoofdcommies, tot hoofdcommies, en jhT. J. de Rovere van Breugel, adjunct-commies met den persoonlijken titel van consul der Nederlanden, met behoud van dien titel, tot commies. Bevorderd tot commies der posterijen jhr. A. van Ra ah van Canstein en H. Helling Wz., beiden commies 1ste klasse. Op ver zoek eervol ontslagen M. J. D. Mercns, commies der posterijen 3de klasse. Dc heer G. J. van Grol, hoofdonderwij zer, onderwijzer tweede klasse bij het open baar onderwijs op Curaqao, benoemd tot gezaghebber van St.-Eustatius, met ingang van den dag waarop hij de aan deze be trekking verbonden fimetiën zal aan vaarden. Toestemming verleend aan B. J. B. van Sonebeeek, burgemeester dei' gemeenten Boschkapelle en Stoppeldijk, om tot 1 Ja- nuari 1904 te Hulst te wonen. Min. beschikkingen. Met ingang van 1 Juli, op zijn verzoek, eervol ontelag verleend aan C. G. Schoneboom, als ad- sistent voor de hygiëne aan de Rijks-uni- versiteit te Groningen. Met ingang van 1 April, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan W. J. de Wilde, als adsistent voor dc physiologie aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Met ingang van 1 April 1902 bevorderd tot hoofdcommies der posterijen jhr, A. van Raab van Oanstein en H. Helling Wz., bei den thans commies der posterijen 1ste klasse. Ingediend is een wetsontwerp, strekken de tot aanvulling en verhooging van ver schillende posten van het Hoofdstuk Fi nanciën der begrooting voor 1902, ten ge volge waarvan het eindcijfer van dit Hoofd stuk gebracht wordt op /25,513,630. De minister van waterstaat heeft inlich tingen aan de Kamer verstrekt op het adres van A. J. Monné, tweede klerk bij het Ko ninklijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut te De Bildt, wonende te Nijkerk, hou dende verzoek dat zal worden teruggekomen op een te zijnen aanzien genomen besluit dat hij zich ten spoedigste en in elk geval vóór 1 Juli a. s. te Utrecht of te De Bildt moet vestigen. De verplichting tot woon plaatsverandering is hem ongeveer 8 maan den vóór dien datum aangezegd. Den genomen maatregel acht de Minister in het belang van het Instituut geboden. Wat betreft de intrekking van het genot van vrij tramvervoer tusschen Utrecht en De Bildt nu de klerk Monné, wien dit genot bij de verplaatsing van het Instituut werd verleend, evenals aan de destijds te Utrecht gevestigde ambtenaren, zich moet verplaatsen, is hem vrijheid gelaten zich te Utrecht of te De Bildt te vestigen, en gee*t hij aan het eerste de voorkeur, dan zal hij zelf tegenover de voordcelen, welke het wo nen daar voor hem zou opleveren, de na- deelen, daaraan verbonden, hebben te dragen. KubelvorbiiicSingeii met lodië. De met de Duitsche regeering gesloten overeenkomst betreffende het tot stand bren gen van kabelverbindingcn met beider kolo niale bezittingen in Azië beoogt het geza menlijk subsidiëeren van een onderneming tot aanleg van een kabel verbinding tusschen Menado en den telegraafkabel, die van Ame- rikaaneche zijde gelegd zal worden tusschen de westkust, van Noord-Amcrika en dc Phi- lippijnsche Eilanden. Dc kabelverbinding zal gaan over een der Pelew-eilandf-n, van waar bovendien een kabel zal uitgaan naar Shanghai, vaar zich een Duitech jDOstkan- toor met. telegraafdienst bevindt. Het belang voor Nederland en Indië ligt hoofdzakelijk in de verbinding die zal wor den verkregen met Noord-Amerika, dat door kabels van tot verschillende nationaliteit be- hoorende ondernemingen met Europa is ver bonden. Het permanente Hof van Arbitrar ge is aangewezen voor beslechting van rnee- ningsvcrschillen - tusschen beide gouverne menten. Sherlock Holmes. Een onbekende episode uit het leven van den vermaarden detective, door het MOD ERN TOONEEL-ENSEMBLE. Leest, verslindt 1 Sherlock Holmes, je weet wel, die vernuftigste aller vernuftellngen 1 Zóó vreeslijk, zóó geheimzinnig en zulk een triomf Och, lezer, 't is maar uit goedige wraak neming, om u er ook nog eens in te iaten loopen, dat ik dit er boven schrfif. Want de „onbekende episode uit het leven van den vermaarden detective" ls uitgesteld Ze wilden op Zondag-avond de zenuwen van de Leidenaars niet al te zeer schokken. Ze wisten zeker, dat de gemeenteraad daar ook zoo bezorgd voor is, en ze zullen 't dan maar liever eens op een Maandag doen. Ik heb nu ook eigenlijk veel meer zin over de voorstelling in den Leidschen Ge meenteraad, dan over die in den Leidschen Schouwburg te gaan schrijven. Ik weet ook zeker, dat 't dan veel grappiger worden zou maar van den anderen kant valt dat hier heeiomaal buiten mfio boekje. In plaats van Sherlock Holmes danChavarót tegen wil en dank (Les petites mains, van Labiohe) een heel grappig stuk, nu niet zoo heel grappig gespeeld, of liever te slordig, te onvoorbereid. Als de souffleur een oogenblik zfin mond gehouden zou hebben, zouden de spelers ook zeker even hebben moeten staken. Hfi deed 't gelukkig niet en hü zou er ook wel een hart van steen voor moeten gehad hebben, zoo smeekende blikken werden hem telkens toegeworpen. 't Ging dan ook zeer weinig vlot, zonder fut, wat voor een Fransch blijspel toch een eerste vereischte is. Behalve Chavarót (v. Warmelo) „die duivelsche kleine Chavarót". Uitstekend was hfi, de 6uccesfiguur van den avond. Altfid W96T een idee, altfid weer een streek, „die duivelsche kleine kerel". In 't laatst heeft hy op rekening van een kennis, een danseres een ameublement cadeau gedaan. Maar die kennis of vriend is getrouwd, en net op een oogenblik dat hfi uit is komt natuurlijk de rekening. Groote scène mot vrouw en schoon vader, den rijken koopman Courtin. Daar tus schen door telkens Chavarót, die erg ongerust wordt als hfi de gevolgen van zfin „grap" ziet, en erg bang voor de woede van zfin vriend, tegen den onbekenden schurk, die zfin naam misbruikt en hem dat alles geleverd heeft. Op 't laatst wil de echeirn de zaak uit maken en vertelt zfin vriend, dat hfi den onbekenden onheilstichter gezien, uitgedaagd en doorstoken heeft. Kostelfik was afin ver haal van 't duól. Maar dan in eens merkt hfi dat de vriend alles al weet, door dat ellendige portret en zoo gauw als hfi kan knfipt hfi uit voorgoed. Hierbfi laat hfi meteen het terrein vrfi voor James Rudle, die verliefd is op en bemind wordt door de tweede dochter van den rfiken koopman Courtin, welke laatste haar aan Chavarót beloofd had. Op ongelooflfik snelle manier verzoenen zich dan ln eens alle partfien en vallen elkaar overgelukkig om den hals, James Rudle, de Engelschman ln Parfie, was niet slecht, hfi was erg belachelfik, maar dat was, geloof ik, ook de bedoeling. Schoon vader Courtin was in de stukjes van zfin rol, die hfi goed kende, verdlenstelfik. De vriend, de Vatinelle (Meunier) (die ik me moeilfik als een Sherlock-Holmes kan voor stellen) speelde goed en bezadigd. Eigenlfik wat al te bezadigd, zonder uitdrukking; misschien lag het er ook aan, dat het hem ook al niet gemakkelfik afging. Yan de dames was Anna (mej. Staas) wel de beste. Amelio, ja, hoe kwam 't eigenlfik, dat ze in haar treurige oogenblik ken eigenlfik een beetje uitgelachen werd? Zei ze haar rol te veel op, gebruikte ze al te tragische woorden, of lag het aan 't acteeren? De knecht was, vooral in 't begin, onbe holpen en vervelend. Het stuk is zeer zeker niet tot zfin recht gekomen en ik meen haast dat van de spelers verscheidene 't ook beter kunnen. Door den penningmeester van het comitó Leidschen Bestuurdersbond is sinds de vorige opgave 120 gulden verzonden, de eene helft naar Enschedee, de andere helft naar de Amsterdamsche diamantwerkers. Daaronder zfin begrepen f 36, door de Timmer lieden- en Modelmakersvereemging uit haar kas getrokken, en f 50, de eene helft van f 100, die de vereemging „Ondersteuning zfi ons doel" voor de uitgeslotenen uitgetrokken heeft. Met de vorige opgave mee is er nu f 220 verzonden. Hedenmorgen is door de politie alhier een persoon aangehouden, die 29 Mei 1900 uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen was ontvlucht, waar hfi nog 11 maanden moest doorbrengen. Hfi zal derwaarts getrans porteerd worden. Bovendien is hier nog door de politie aan gehouden een persoon, die 8 dagen hechtenis moet ondergaan, waarvoor hfi in het Algemeen PoÜtieblad stond gesignaleerd. Aan het polit i e-b ureel alhier ie een valsche rijksdaalder gedeponeerd, welke alhier aan het keurlokaal in betaling werd gegeven. Hfi vertoont de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1847, terwfil het randschrift zeer slecht is. De Leidsche Katoenwevera-Ver- eeniging „Ondersteuning zij ons Doel" vier de Zaterdagavond haar 25-jarig bestaan in het lokaal Ephraim. Ter rechterzijde van het tooneel was een fraaie plantengroep aangebracht, in welker midden de banier der vereeniging prijkte, terwijl de heeren musici voor goed spel zorg den. Te negen uren opende de president de feestelijkheid met allen een hartelijk welkom toe te roepen en sprak zijn leedwezen uit, dat de heer Driessen. verhinderd was te komen, maar niettemin een geldelijken eteun voor de kas zond, en dankte hij den heer Living ston voor de eer hier tegenwoordig te zijn Hij sprak een kort, maar krachtig woord over het lief en leed, dat de vereeniging gedurende die 25 jaren heeft gehad, en hoop te dat deze avond een nog lang bij blij venden indruk zou maken. Een daverend applaus vergezelde zijne laatste woorden. Na het verslag van den secretaris boden 10 leden de vereeniging een zilveren medail le aan. Het tooneel had dit oogenblik een aardig aanzien. Twee meisjee hielden de koorden van de banier vast, terwijl twee an deren de medaille, een waar prachtstuk, dat vervaardigd was door heer Kampenhout, droegen. Onder het zingen van het vaandel lied was het t-ooneel met bengaahch vuur verlicht. Thans kwam er iete onverwachte aan de orde. De heer Livingston bood den leden als blijk van achting en sympathie een prachti- gen zilveren lauwerkrans aan; hij hoopto dat de verstandhouding tusschen hen nog lang zoo moge blijven en dat hij nog dikwijls met hen zou kunnen feestvieren, terwijl zooals hij zeide, de nieuwe weversvereeniging ,,Werk- mans Wilskracht", die kortelings was opge richt en door steun van dc heeren Driessen zich instrumenten heeft aangeschaft, hare tonen zou doen hooren. Hij besloot zijn toe spraak met den heer Noordanus als leider succes tc wenschen in deze moeilijke taak De president antwoordde met een toepasse lijk woord, waarna de lauwerkrans aan de banier werd gehecht en men met de verdere afwerking van het programma begon. De tooneelvereeniging Oefening baart Kunst" toonde dezen avond hare beste krach ten. Do twee blijspelen „Het bedrogen drie tal" en ,,De roode Ridder" vielen zeer in den geest Een woord van lof verdienen dus allen, die hi?rin mede I erkten, terwijl de voordrachten ..Naar de Wandelpier" en „De Chocolade-Meeting," waarin het gehcele ge- zelschap optrad, den lachlust in hooge mate opwekte. Yoorwaar de vereeniging „Oefe ning baart Kunst" heeft ook hier eer van haar werk gehad Een onderling bal besloot de feestvreugde. Een voordracht met collecte in de pauze ge houden bracht 6.09 1/2 op voor de Boeren. In de werken aan de Binnen- haven te Scheveningen i6 een merkbare voort gang waar te nemen. De gestelde locomobielen werken ook 'a nachts en op Zondag Een lange koker, mondend op de rioleering bfi de We8tduinen, zorgt voor Jen waterafvoer. Het hooge duin bfi het haltesUtiou-Dulnstraat der N. IJ.-Stocmtram wordt ook weggenomen, waardoor Scheveningen een piek verliest die een schilderachtig panorama bood. Een inwoner van Scheveningen zakte hedenmiddag in de Parkstraat in Den Haag ineen; het bleek, dat hfi terstond was overleden. In de Zaterdagavond gehouden Jaarlfikeche vergadering van den Nederland- echen „Studenten-Roeibond" werd o. a. be sloten, den jaarlfikschen universiteitsroeiwed- strfid dit jaar niet op het Spaarne te Haarlem, maar op de Schie bfi „de Zweth" te houden. Als datum werd vastgesteld Zondag 26 Mei, terwfil verder werd besloten als bfinummers voor het hoofdnummer 8 riems gieken, een „Jonge twee" en „Jonge vier" bfi te voegen. „Njord" te Leiden is dit jaar met de regeling belast. 'De lenteboden de ooievaars- hebben zich ook te Zoeterwoude opnieuw vertoond. Ze zfin hun nest weer op komen "zoeken. Een loodgieter, die Zatercfag- middag omstreeks 6 uren van een steiger in de Dirk Hoogenraad straat te Scheveningen viel, werd met verschillende gebroken lichaams- deelen naar het Ziekenhuis vervoerd. De Zaterdag te Delft gehouden gekostumeerde optocht van de studenten van het Delftsch korps heeft der politie aanleiding gegeven handelend op te treden. Een biljet was Vrfidag aangeplakt op de offlcieele borden, behelzende een proclamatie van Eduard YII van Groot-Brigandiö ter gelegenheid zfiner troonsbestijging. In (leze proclamatie kwamen volgens het oordeel van het hoofd der politie enkele uit drukkingen voor, die maar liever niet zicht baar moesten blfiven. En zoo geschiedde het dat Zaterdagmiddag, dus 24 uur na het aan plakken, bedoelde proclamatie, bedekt werd met papieren strooken. (Hbl.) Vlektyphus. In de afgeloopen week is te Zaandam slechts van twee nieuwe gevallen aangifte gedaan. Sterfgevallen kwamen niet voor. Als een bfizonderheid kan hieraan worden toegevoegd, dat in die week in 't geheel geen sterfgevallen werden aangegeven, voor een gemeente met 22,000 inwoners zeker een bfizonderheid. De kantonrechter te's-Graven- hage heeft deels vrfigesproken deels ontslagen van rechtsvervolging den schipper van het Scheveningsche visschersvaartuig „dara", die terechtstond wegens het kappen op de Noord zee van eenige netten van het Engelsche visschersvaartuig „Autumn", Zaterdagmiddag omstreeks twee uren heeft in de stoomzagerfi van den Hout handel, voorheen G. Alberts Lz. en Co. te Middelburg, een verschrikkelfik ongeluk plaats gehad. Een der werklieden, A. L., die een der zaagmachines bediende, kreeg een eind bfina afgezaagd hout, dat opwipte, tegen het hoofd, met zooveel kracht, dat hem vreeselfiko won den aan het hoofd werden toegebracht. De man, die hevig bloedde, was dadelfik bewus teloos en is na de eerste geneeskundige hulp ontvangen te hebben, naar de nabfi gelegen woning zfiner schoonouders gedragen. De toestand van den gewonde was zoo ernstig, dat men hem de Sacramenten der etery enden heeft toegediend. Hfi, betrek kei fik nog jong, is gehuwd en vader. (Af. Ct.) Te F rank forta. M. heeft de vori ge week de officier van justitie persoonlijk een verdachte aangehouden. Dit gebeurde al dus. Een persoon, di© wegens medeplichtig heid aan een- zwaren diefstal in voorloop ï- gc hechtenis zich bevond, was naar het pa leis van justitie gevoerd om gehoord te wor den en intus6chen in een cel opgesloten. De ze werd even vóór den tijd van het verhoor geopend, en van dat oogenblik maakte de verdachte gebruik om onverhoeds de bewa kers voorbij te snellen naar den uitgang. Hij was hun te vlug af, zoodat hij reeds buiten het gebouw was, alvorens te zijn ingehaald. Maar daar ontmoette hij den officier van justitie, die juist wilde binnentreden, en die de toedracht terstond begrijpende, zijn stok tusschen de beenen van den vluchteling hield zoodat deze struikelde en viel. En nu had den de beambten den man weldra weder in hun macht. Yolgens telegram uit Nieuw- York, is het Nederlandsche stoomschip „Maasdam", van de Holland-Amerika-lijn, naar Rotterdam bestemd, in Gedneys Chan nel aan den grond geraakt. Een volgend LloydBtelegram van gisteren uit Nieuw-York meldt, dat de „Maasdam" onbeschadigd echter weer is vlot geraakt en de reis heeft voortgezet. Coloman Tisza. De toestand van den Hongaarechen staats man Coloman Tisza is zóó verergerd, dat de geneesheeren hem nog maar etteifike uren te leven geven. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg te Leiden, op Zaterdag, 22 Maart 1902, ten overstaan van: lo. Mr. L. M. J. H. Kerstens, Notaris te Leiden. Het huis, Diefsteeg 14, in bod f 1925, kooper de heer C. W. Lindenhof; het huis, Hooigracht 66, in bod 1700, koo per de heer O. G. de Vries q.q., voor 1716. 2o. L. I. O. A. Gordon, Notaris te Leiden. Het winkelhuis, Doezastraat 19, in bod 3000, kooper de heer H. F. J. Vorst q.<p, voor 3110. De arrondissementsrechtbank te 's-G raven- hage veroordeelde heden: J. H. B., koopman te Rfinsburg, die op 17 Februari, 's avonds te halfacht, op de Haarlemmerstraat, zich met geweld verzette tegen een agent van politie, toen dezq. hem in politiebewaring wilde stellen, omdat hfi in kennelfiken staat van dronkenschap verkeerde, tot 10 dagen gevangenisstraf (eisch van het O. M. 10 dagen); den 63-jarigen landbouwer J. C., uit Sassen- heim, die in December een onbezoldigd rijks veldwachter te Voorhout beleedigdo, tot f 10 boete of 10 dagen gevangenisstraf (eisch vaa het O. M. f 10 of 10 dagen); den 24-jarigen G. S., die in den nacht van 6 op 6 Januari B., te Leiden, met een flosch een geweldigen slag op het hoofd toebracht, tot 14 dagen gevangenisstraf (eisch van het. O. M. 14 dagen); P. v, L., die den lsten Januari, 's avonds te tien uren op de Haarlemmerstraat te Leiden iemand met een mes een bloedende wonde toebracht, tot 2 maanden gevangenisstral (eisch van het O. M. 2 maanden); W. J. v. d. P. en N. L., die den 25sten Januari op de Kon. Nederlandsche Grof smederij, onder Leiderdorp, waar zfi werk-' zaarn waren, den chef eener afdeeling mis handelden, elk tot 1 maand gevangenisstraf (eisch van het O. M. 14 dagen); 1 den man, die te Rfiswfik een paar schoenen en zes kippen stal, tot 1 Jaar gevangenisstraf. Het eerst aan de beurt om hedenmorgen voor bovengenoemde rechtbank te verschij nen was J. L., uit Leiden. Hij verscheen echter niet. Wat beklaagde misdreven had? Op 19 Febr. van dit jaar tegen drie uren bevond hij zich in een der Groenestegen te Leiden,; in niet nuchteren toestand. In zijn eigen be* lang ried een politie-agent hem kalm aan, naar huis te gaan; op te schieten. Daarin had de man geen zin, althans niet in de be moeienis van den agent. Hij gaf uiting aam zijn meening door dezen toe te voegen: „Jij hebt op mij niet te passen; ik zal wel voon mijzelven zorgen 1" Ook vergeleek hfi den agent met zekere diersoort, waarvan volgens Darwin de mensch afstamt, en nog met ze kere plaats, die bij buitenlieden op eenigeö afstand der woning, meestal aan een sloo£ staat. Ook het woord „ongeluk" kwam overt 's mans lippen. Zoo iets mag natuurlijk nieti en daarom cischte het O. M. dan ook f IQ of 10 dagen gevangenisstraf. 1 Houden dc Leid naars anders nogal ram een uitstapje naar hot vorstelijk '«-Graven hage, voor;.! op een mooien morgen als did van heden, thans scheen die lust niet erg groot, want (.■■.-i-nais vermelde J. L., kwam ook P. J. K. ni t. en beiden was nogal ver zocht tc komen. Voor tv E. was dc maand Februari nog lang genoeg om het een conducteur dec RijnlandccE.' Stoomtram en een agent politie li, liu o maken. 'tWas op den 28« sten, half' ut V u;; middags, dat K. den qoh- ductcur :n de nog stilstaande tram lactig viel, zóó, dat deze (de conducteur) den agent tc i .dp ri p. Vlug, als een rechigen aard Leid!'.!! rmlitie-agent betaamt, de geroep'-n naar de tram en naar K.f waarvoor d laatste hem, na allerlei onheb belijkheden, beloonde met een klap in 'ti gelaat. Yv.'-er iets, dat niet mag, en raden voor het O. M. om te eischen tegen J, K. 7 dagen gevangenisstraf, Ten slotte stond terecht J. W. handels- reiziger, wonend© te Aarlanderveen, be klaagd van mishandeling van twee perso nen, heer en knecht. Er was verschil van meening ontstaan omtrent betaling van vracht voor een rijtuig, dóór een ander be^ steld, welk verschil hierop uitliep, dat fckL eerst den baas M. en toen diens krvecht1 stompte, den eerste tegen de borst, den' tweede tegen den mond, waardoor bloecl te voorschijn kwam. 't Kwam er nu op aan hoe de stom'pen waren toegebracht en onder welke omstandig- heden, en dit werd breedvoerig uiteengecefc' door bekl., den baas, den knecht en de vrouw i van den baas. Op den voorgrond trad in het getuigenver- hoor, dat K. zich bemoeide met een zaak^ waarmede hij niets te maken had en dat de besteller van het rijtuig, ietwat dronken niet gediend was van eijn inmengi^. Bekl. beweerde, dat v. L., voor wien het rijtuig bestemd wae, voor zeven achtsten dierlijk dronken was en goedvond, dat K. zich aan zijn zaak gelegen liet lig,gen. Voorts bleek, dat bekl. pogingen aang*> Ivend heeft om de zaak indemiinne te schik ken, wat niet mocht gelukken. Het O. M. eischtc betaling van 50 boete of 20 dagen gevangenisstraf. Mr. O. W. Sipkes verdedigde den bekl. Aanvankelijk voelde hij daartoe weinig aan drang, maar na het inzien van het dossier veranderde hij van meening, en wel door kennis te nemen van een briefje aan deQ officier van justite van den kantonrechte* fè Alfen, dat van bekl. sprak als van iemand die zich gaarne tegen de politie verzet, ca hetgeen bleek te zijn een mededeeling van1 den brigade-commandant v. d. R. Nu had mr. Sipkes juist uitstekende jft'i formation omtrent bekl. ontvangen va® autoriteiten uit Aarlanderveen, Oudsöoorn, I Alfen en Ter-Aar, waaruit duidelijk bleek,- dat bekl. iemand is van knap gedrag, op wien om zoo te zeggen, niets is aan te mer ken. Pleiter kon mededeelen, dat tot het ge tuigenis van den brigade-commandant aan- leiding gegeven had een aanmerking van bokl. ter gelegenheid van dc instructie voor heb kantongerecht te Alfen, dat de getuigen gelegenheid hadden samenspreking te hou den. 1 1 Wat de zaak zelve van bekl. betreft, pleiter keurde diens handelwijze niet good en betwist- te niet, dat een en ander had plaats whad* l maar moest toch erkennen, dat hfi begreep, dat.men tot zoo iets komen kon. Voorte meen- de hfi te mogen opmerken, dat de vrouw, die

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2