Uit de „Staatscourant." Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Gemengd Nieuws. De Oorlog in Zuid-Afrika. van bet Nedorlandsch Werkliedenverbond Patrimoniaal. Mevrouw Waszklewicz zal aan het vredescongres to Monaco deelnemen als lid van het oprichters comité en van het hoofd bestuur der Internationale Unie, die haren zetel te Pari]8 heeft. Dr. Cox, te Arnhem, is benoemd tot ge neesheer directeur van het krankzinnigongo- sticht te Utrecht. De toestand van den minister van kolo niën Van Asch van Wyck biyft uitstekend. Naar aanleiding eener uit goede brou af komstige modedeeling kan het „H. Dagblad" vermolden, dat wanneer de gunstige toestand mocht aanhouden, waarop alle hoop bestaat, de heer Van Asch van Wtyck waarschijnlijk reeds binnen twee maanden de leiding van z\Jn departement weder op zich zal kunnen nemen. Te Zwolle is overleden in 69-jarigen ouderdom mr. A. F. Vos de Wael, die velo jaren als iid der Staten-Generan' zijn krach ten heett gewijd aan 's lands be ung. In 1871 werd hij lid der Eerste Kamer voor de pro vincie Noord-Brabant en bleef als zoodanig t?t September 1883 werkzaam, toen hij voor het hoofdkiesdistrict Den Bosch tot lid der Tweede Kamer gekozen werd. Tot 18S3, de ontbinding der Tweede Kamer, had hij voor Den Bosch zittiug. 'Daarna werd hij voor het kiesdistrict Waalwijk tot lid der Tweede Kamer gekozen. In 1891 moest hij zijn zetel prijs geven en werd hij vervangen door den heer Mutsaers. Een drietal jaren later koos Enschedeo hem voor de Tweede Kamer en had hij daarvoor zitting tot 1897. Sedert bleef hij buiten de politieke beweging. (Zw. Ct.) Het Indisch Genootschap houdt Dinsdag 25 Maart een algemeene vergadering, waarin Mr. J. baron d'Aulms de Bourouill, hoogleeraar to Utrecht, zal inleiden het onderwerp: „Do 'te Brussel gesloten suikerconventie." De minister van oorlog heeft tot do commandeerende officieren by do landmacht een circulaire gericht, waarbij by verklaart groote waarde te hechten aan de schiet oefeningen tot verhooging van 's lands weer kracht en met leedwezen do minder gunstige resultaten dit jaar te hebben waargenomen. Een andere regeling dezer oefeningen wordt door hem aanbevolen. Tot buitengewoon opzichter by de haven werken te Numansdorp is benoemd J. A. C. van der Velde. De ministers van blnnenlandsche zaken ©n van justitie vertrokken hedon vau Den Haag, met den Raad adviseur by het doparte- 'Vnent van binneDl. zaken, den heer Van Kempen, naar Mcdemblik ter inspectie van het Ryks-krankzinnigengesticht aldaar. Naai- het „U. D." meldt, is gravin A. van 8y;aridt-Rheydt afgetreden als directrice van bee diaconessenhuis to Utrecht. Het stoomschip „Amstelland" arriveerde /14 Maart van Buonos Ayres to Duinkerken; t de Ambon", van Amsterdam naar Batavia, .passeerde .14 Maart Kaap Blanc; de „Gouver neur" (uitreis) arriveerde 13 Maart te Mar seille; do „Rynland" arriveerde 13 Maart van Amsterdam te Montevideo; do „Borgedorf", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 13 Maart te Singapore; de „Ryndam", van Rot terdam raar N ouw York, passeerde 14 Maart Wight; de „Varzin" arriveerde 14 Maart van ••Batavia te IJmulden; de „Salak", van Rotter- 'dam naar Java, passeerde 14 Maart Ouessant. Alfeu. Aan den boekdrukker P. J. van der Linden is vergunning verleend om in zyn drukkory een motor te plaatsen voor het in-b^weging brengen van een snelpers. Haarlemmermeer. By Halfweg is gister- mot gen door onbekende oorzaak afgebrand een groote landbouwschuur, tevens woning, bewoond door Gebrs. Van Dyk; aanzienlijke pariyen atroo en doppen zyn verbrand; de toiboodels zyn grootendeels gered. Het gebouw, hehoorende aan den heor Holwerda te Half weg, was, evenals inboedel en inventaris, ver zekerd. iiilicgonu Naar wy vernemen, moet de tykswegwerker G. Berbóe, thans 69 jaar oud fen afgeleefd, dio in deze betrekking van af ztyn ;33sto jaar werkzaam was en steeds trouw zyn plicht vervulde, met ingang van 1 April a. a. door den mmietor van waterstaat, handel en nijverheid uit zyn betrekking zyn ontslagen. Deze kennisgeving, die op zegel was, kostte den man nog /O 75. Door zekeren C. v. d. A. is aangifte gedaan by den rijksveldwachter A. Hellendoorn, lat zyn rijwiel, hetwelk door hem war onbe heerd gelaten, was ontvreemd. Het onderzook, daarop door dien voldwach- ter ingesteld, bleef tot heden zonder resultaat. Basseniieiiu. De Raad heeft het bedrag van liet bolastbaar inkomen voor het dienst jaar 1902 vastgesteld op 235,275.96 tegen een percentage van 1.7, zoodat de opbrengst Z il zyn f 3999.80. Zegwaard. Gistermiddag, even voor het aangaan der scholen, geraakte door het schrikken het paard van den vleeschhouwer Do Vr gespannen voor een vierwielig rytuig, op hol. Met woeste vaart kwam het dier, met der. wagon achter zich, waarin de knecht was gezeten, van den Molenweg bet dorp inrenuen, tot het rytuig tegen een boom aanliep en de voerman uit den wagon werd geslingerd. Het paard holde, met het lemoen van liet rytuig verder, Zoetenneer door, tot hot, een eind op don Voorweg, tot staan werd gebracht. Ofschoon er veel kinderen op 6traat waren, van vier scholen, hadden er geen ongelukken plaats, de knecht kwam er mot don schrik af, doch het paard was aan de achterbeenen gewond. De rekeniug van hot Diaconie Armbestuur van do Ned.-Herv. Gemeente te Zegwaard over 1901 bedraagt aan ontvangsten f 1248.375 aan uitgaven f 1329.26, zoodat er een nadeelig saldo Is van f 80.88s. Het vorig jaar begon met oen goed slot van f 112.65, zoodat het tekort over 1901 bedraagt byna f 200. Weerbericht van 15 Waart. (Van hei Kon. Moleorologiich lotiiluut te Ulrocbt.) Verwachting. Krachtige noordwoste- lyko wind. Zwaar bewolkte lucht. Weers- loestand: ueorslag, later opklarend. Weinig verandering in temperatuur. Concert, Regcven door de dame» Jacqueline Stok en Caroline IIin lopen en den lieer Max Ohcrstadt. Het programma was mooi en aantrekkeiyk, om veel redenen: het wordt tyd, dat aan de kamermuziek- worken van Brahms zyne Sonates, Trio's Quartelten meer aandacht wordt besteed; zy behooren wel tot hot beate dat Brabms schreef; de schat van schoonheden, die zfi be vatten, moot niet langer zoo voor nagenoeg allen vorborgon biyven; hot wordt tyd, dat de prachtige liederen van Cornelius meer zangers en zangeressen vindon; de bewonderaars onder de hoorders zullen dan niet uitblyven; het wordt tyd, dat de composities T3n Neder landers wat meer op de programma's voor komen; het wordt tyd om hiermee voor ditihaal de ry te sluiten dat oen programma als dat van gieteravond, dat al die desiderata ver vult, meer belangstelling wekt eu de zaal voller doet loopen dan nu helaas het geval was. Voor een volgende maal zy den optredonden aanbevolen, het programma nauwkeuriger af te werken, m. n. te vermelden het opus en den toonaard der composities, wat men slechts by Brahms deed (vooral by de Nocturne van Chopin viel het weglaten van een en ander op) en de namen dor dichters; vooral die, welke Cornelius inspireerde, had wel mogen genoemd worden. Het overal aangeven van de jaren van geboorte en sterfte der ver schillende componisten, toonde, dat men vol ledigheid wel wilde. Het eerst spreek ik van de pianiste, Mej. Caroline Hmlopen, niet slechts omdat zfi dezen avond het meeat is opgetreden, maar vooral omdat haar praestaties my het meest hebben gezegd: wy hebben zeer fijne en muzikale accompagnementen van haar gehoord; zy heeft ons, speciaal in het eerste deel van Brahms' Sonate voor viool en piano Op. 100 A Dur verrast door den mooien weeken toon en ons daardoor genoegen doen nemen met het na elkaar aanslaan der noten, dat tot bereiking van dool wel wat overdreven werd. Ten slotte, in de solostukken van Schumann, Chopin en Rubinstein, beeft zy ook veel goeds gegeven veel, dat getuigde van goeden aanleg en zorg vuldige, verstandige studie; veel frissche op vattingen en bewonderenswaardige techmsch- vaardige passageser is zekor een en ander, dat zy na een paar jaar anders zal spelen; vooral zal dat zoo zyn, dunkt ons, in Schumann's Papillon's Op. 2zy zal dan meer persooniyk- keid in haar spel weten te leggen, meer zich vry weten te maken van hetgeen ln de muziek staat aangegeven; zy zal om een paar speciale opmerkingen te maken aan het slot van No. 8 meer aandacht wyden aan de geaccentueerde noten, ook in de linkerhand, en No. 12 meer beheerschen; de enkele maten J/t in het begin van de Finale stel ik my voor, dat minder forsch gespeeld moeten worden dan het gedeelte, meer leuk (er staat mf); het noot voor noot wegsterven van het boroemde laatste groote akkoord gelukto goed. Terwyi ik in de zangeres, mej. Jacqueline Stok, o. na., de goede, sterke, hooge sopraan- slem en de verdienstelyke voordracht waar deer, heelt haar zang op my do meeste oogonblikken geen grooten indruk gemaakt en ik wyt dit koofdzakelyk hieraan, dat haar stem steeds te veel denzeifden klank behoudt, daardoor een wat eentonig hoog timbre de bekoring van den zang doet verloron gaan; vooral trof my dit in de Aria uit Llias van Mendelssohn, hoewel juist daar overigens haar stem het helderst was. Verdere studie zal, hopen en verwachten wy, den gewensch- ton ryperen, ook mooieren klank, en het ver mogen tot meer klanknuancöeringen en war mer expressie brengen. Het best vond ik de zangerss in het heeriyke lied van Cornelius; Luarin van Nolthenius dat ook werd ge zongen op het Ned. Muziekfeest in Amster dam, Januari 11. te hooren, was my een genoegen. Ten slotte een paar aanteekeningen over de uiispraak: de zangeres geve niet tos aan de neiging, de lsto e van geoffenbart eu drgl. anders te beschouwen dan als een vol komen Loonlooze o; zy wyde nog nadere studie aan de uitspraak van de r. Do laatstso letter greep van Luarin aan het slot van de ver schillende coupletten bebbon wy niet geboord. De indrukken van het spel van don violist Max Oberstadt, die ik, als my door een ander medegedeeld, schreef in het L. D. van 14 Nov. 1901, waren in hoofdzaak de myne dezen avondveel techniek heeft do violist, beschei den, sober is zyn voordracht, ernstig zyn opvatting; men zou hierby nu nog wenschen, dat hy zyne opvatting op sommige plaatsen krachtiger uitte en meer schakeering aan bracht vooral vorvulde ons die dubbele wensch by de werken van Saint-Saéns en Sarasate voorts, dat zyn toon, vooral in de hoogte, minder scherp was; de bij geluiden van de viool, in enkele forto-passages ontsierden het geheel. Vooral in het lste deel van Brahms' Sonate gedenken wy den violist met veel lof. Dat het niet vol was op dit prettige concert, weet men reeds. Men zal nu voorts nog ver nemen: zonder verwonderingdat als gewoonlijk de aanwezigen byna allen dames waren; met genoegen ongotwyfeld, dat aan beide optredende dames een bouquet werd aange boden met lecdwezeyx daarentegen, dat de vorlichting van het podium nog steeds onvoldoende is. A. Kon. besluiten. Verplaatst de contro leurs der directe belastingen en van het ka daster: J. A. O. H. G. Mijkamp, van Mid delburg naar Eindhoven; G. J. W. Rosen- kranz, van Eindhoven naar Middelburg. Benoemd tot Rijksontvanger te Voorburg, J. M. du Cclliee Muller, thans te Rotter dam (Oud Delftshaven); te Spanbroek, P. J. VI. Mertens, thans te Valkenswaard; te Dordrecht-, G. C. Droogleewr Fortnyn, thans te Helder; te Wolvega, J. Fokkens, thans te Breukelcn; te Breukelen, V. L. baron van Boetzelaer, tijdelijk te Alblasser- dam. Benoemd tot kantonrechter te Oorschot, mr. J. L. N. van Ysselsteyn, griffier bij het kantongerecht te Zalt-Bommel; tot notaris to Wommels, K. Gorter, candidaat te Leeu warden. Op verzoek eervol ontslagen jhr, mr. dr. G. W. van Vierssen Trip, adjunct-commies bij het departement van binncnl. zaken. Bevorderd by den Rijkswaterstaat tot bu reelambtenaar lste klasse J. J. Schenk, J. C. L. van der Ley, J. C. Dclney, J. H. Soeteman, J. G. Soeter, F. E. A. van Lind, J. W. A. Götz van der Vet, J. de Vries, G. H. C. Bakker, C. C. Pull, thans 2de klasse; tot 2de klasse J. H. C. Dijk, C. J. van der Meulen, P. H. Dobbelsteijn, A. van Albena, G. J. Bolier, J. C. Looyen, P. C. Schuite- maker, J. K. G. F. Huysman, C. J. Meul- meester, J. J. H. van Slooten en J. Delzen- ne, allen 3de klasse. Min. beschikkingen. Voor het tijdvak van 16 Maart 1902 tot en met 15 Maart 1903 benoemd tot hoofdverpleegster aan 's Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Rotter dam, mejuffrouw F. Walburg, te Melissant. De minister van justitie verleent a. s. Woensdag geen audiëntie. Naar aanleiding der geruchton omtrent de gevangenneming in de nabyheid van Bethlehem van een Nederlandsche ambulance die generaal De Wet in den Vrystaat vergezelde, kan wor den medegedeeld dat een georganiseerde Neder landsche ambulance in Zuid-Afrika niet moer bestaat, doch dr. Bierens de Haan by zijn vertrek uit Zuid-Afrika aan den hoer J. A. Dumont, voormalig ambtenaar der Z.-A. Spoor- weginaatschappy, zyn overgebleven materiaal en de nog beschikbare fondsen heeft afge dragen. Deze persoon Bchjjnt met een ver pleger, die hem vergezelde, door de Engelschen te zyn gevangengenomen. Hy is naar Madras (BiitschTndiö) gedeporteerd. Zooale uit een in dit nummer voorkomende advertentie biykt, worden de inzendingen op de door de Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatechappy voor Tuinbouw en Plantkunde uitgeschreven vraag van in bloei getrokken planten a. s. Maandagmiddag van drie tot vyf uien In de bovenzaal van „In. den vergulden Turk" voor leden en publiek ter algemeene bezichtiging gesteld. Voetbal Morgen, Zondag, zal by goed weder van 2 4 uren 0e „L. V.-V.I." op eigen terrein den contra- match spelen tegen de H. F -CL „E D." uit Haarlem. Omtrent de redenen die geleid hebben tot de staking bij dc werklieden der verschillende glazenwasschcrijen kan nader worden medegedeeld, dat een corresponden tie tusschen do directie der Oudste 's-Gro- venbaagsche Glazenwasscherij met de glazen- wasschersvereeniging „Excelsior" is voor afgegaan, waarbij echter de directie ver klaarde, niet to kunnen ingaan op den eisch om hooger loon. Andere grieven werden door de werklieden in die correspondentie niet geopperd en moeten ook niet bestaan. De werktijd der bedoelde knechts bij de Oudste 's-Gravenhaagsche Glazenwasscherij is van 'e morgens 6 tot 's avonds 7 uren, met 's morgens 1/2 uur, om 12 uren 1 1/2 uur en in den namiddag 1/2 uur schafttijd. Of schoon er. in den winter tot half vijf, of lar ter, naar gelang het donker 19, gewerkt wordt, wordt 's winters toch hetzelfde loon als 's zomers uitbetaald. Is er 'b winters na donker, dus na den gewonen werktijd, nog werk te verrichten, dan wordt dit werk be taald als overwerk a 20 cents per uur; terwijl werk na 10 uren 's avonds betaald wordt met 30 oents per uur. Zonder korting wor den uitbetaald de Nieuwjaarsdag, 2de Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2de Pinkster dag, do beide Kerstdagen en verdere halve dagen der verjaring der Koninginnen. De eisch der glazenwasschers is voor de vaste werklieden /13, voor de losse /12 per week, wat de genoemde glazenwasscherij een meerdere uitgaaf van meer dan /4000 zou veroorzaken. Nader wordt ons heden gemeld: Vanwege het bestuur der glazenwasschers- vereeniging „Excelsior" is onder de Kaag- sche ingezetenen een manifest verspreid waarin deze worden uitgenoodigd den sta- kenden glazenwasschers steun te verleenen door don patroons mede te deelon dat men met de cischcn der stakers instemt. Deze hebben zonder vrucht getracht in voering te verkrijgen van den te Amsterdam reeds 1 1/2 ja-ar ten genoege der arbeiders werkenden loonstandaard, volgens welken de glazenwasschers een loon van /12 a /13 per week genieten, en een verhoogd werk loon voor avond-, nacht- en Zondagsarbeid. Reeds heeft een firma dc eischcn der ar beiders ingewilligd. Het nieuwe 6tation te Haarlem. Dat het met de stationsplannen ernst is, kan ook blijken uit het feit, dat de taxatie heeft plaats gehad van verschillende percee- len achter het tegenwoordige station, die in verband met de plannen zullen moeten wor den afgebroken. Omtrent de gevreesde afsnijding van Haarlem van het sneltrein-verkeer wordt medegedeeld, dat het niet in dc bedoeling ligt Haarlem van dat verkeer af te snijden, maar enkel aan dc sneltreinen, die Haarlem thans passceren zonder te stoppen, een an dere richting tc geven. Het Hollandschc Spoor acht daD ook het adres der Kamer van Koophandel, die geoordeeld heeft zon der geheel en al van dc plannen op de hoog te te zijn, cenigszins voorbarig. Voor de vijfde kamer der recht bank te Amsterdam is gisteren opnieuw het groote nut der photographie voor justitieel onderzoek aangetoond. Een makelaar in meubilair, die al vroeger eenmaal met de gevangenis kennis heeft gemaakt, stond te recht wegens gebruik van reeds afgestempel de postzegels. Met het blooto oog was aan de zogels zoo goed als niets verdachts te zien, doch de photographische plaat neemt scher per waar dan het menschelijk oog. Door photographie en vergrooting van het oorspronkelijk beeld kwam zeer duidelijk aan den dag, dat het inktstcmpcl was weggera- deerd. Enkele indrukken van den stempel- slag en de door het radeeren losgehaalde pa pierzegels. waren nu met het blootc oog waarneembaar. Buitendien konden de che mici dr. Ankersrait en VaD Ledden Hulse bosch aantoonen, dat de dubbel gebruikte postzegels de tweede maal met tarwestijfsel waren opgeplakt; de gewone postzegels zijn met gezuiverde dextrine gegomd Do be klaagde beweerde de postzegels gebruikt te hebben zooals hij die in het hulppostkantoor in dc Heraoniestraat had gekocht. Het O. M., zich bedienende van een „be wijs uit het ongerijmde", betoogde dc onaan nemelijkheid der onderstelling, dat het be drog door een der postbeambten en niet door den beklaagde zon zijn gepleegd en eischte 2 maanden gevangenisstraf.' Gisteravond omstreeks 9l/4 uur riep, volgens getuigenis van verschillende personen, ter zake door den commissaris van politie te Rotterdam den heer J. Don gehoord, eon man, tot dusverre onbekend, op de Nieuwe Binnenweg naby den 's GraveDdykwal een bleeker, die met paard en wagen in de richting naar Delftshaven reed, aan, om mede te ryden. Hy stond, terwyl hy dit deed, op de rails van de stroomtram. Juist op dit oogenblik kwam de stoomtram aanryden De machinist belde her- haaldeiyk en luid, zelfs zóó, dat men veimoedt dat daardoor do bleeker hot geroep van den man op do rails met hoorde. AJthans by roed door. Ook wordt vermoed, dat de man op de rails, in wien men een waker meende te herkennen, die dezen nacht te Delftshaven zyn diensten moest verrichten, hardhoorend was, want trots het gelui van den machinist bleef hy op de rails staan tot de stoomtram bom greep. Hy sloeg tegen den grond en kwam onder de machine terecht, die hem het hoold van den romp scheidde, waarby het hoofd xód verpletterd word, dat de ongelukkige niet herkenbaar was. Zyn kleeding zal moeten uitwyzen wie hy is. Het lyk is ouder politle- geleide naar het lykenhuis op de algemeeno begraafplaats vervoerd. De commissaris van politie de heor J. Don, die spoedig na het gebeurde met den inspecteur den heer Yan Vleuten ter plaatse was, stelde eon onderzoek in, waaruit overtuigend moet gebleken zyn, dat niemand schuld heeft aan het ontzettende ODgeluk. (N. H. C Uit Winterswijk wordt van 13 Maart aan de „N. A. Ct." gemeld: Hoe han dig de dieven soms te werk kunnen gaan, ondervond hedenmorgen een reiziger aan het station der H. IJ.-M. Van Duitsehland ko mende had hij 2 koffertjes bij zich. Terwijl hij het eene in den wagon bracht, had zich een handige dief in dien korten tijd meester gemaakt van zijn ander koffertje. Van den dader was niets meer te bemerken, doch he denmiddag vond men het koffertje openge sneden op een uur afstand van de piaats terwijl er slechts ecnige oude prullen in wa ren gelaten. Naar wij uit zeer besliste bron vernemen (zegt het „D. v. N.Brab.") is door de bewindvoerders over de Noord-Brabant- sche Bank een aanklacht ingediend tegen den heer Crull te Breda, hoofd-agent dier bank, wegens verduistering. In verband daarmee heeft de vorige «-eek een huiszoeking plaats gehad. De twee onderwijzers uit Bar ra- deel, van wie onlangs werd gemeld, eerst dat zc naar Duitsehland waren vertrokken, ia- ter dat ze te Bremen werden aangehouden en naar het huis vaD bewaring te Zwolle gebracht, zijn uit hun arrest ontslagen en op vrije voeten gesteld. (Z. C.) Onder Driewegen is bij het gra ven van een put in een stuk bouwland, een pot met verscheidene gouden en zilveren muntstukken gevonden. Daaronder bevon den zicb munten, datcerende uit dc 12de eeuw. (M. C.) Gevaarlyk aanhangsel. Ln een der huisjes tegen do Groote Kerk te Amers foort aangebouwd, dat dienst doet als pak- huisje voor kooplieden die van elders de markt komen bezoeken, ontstond gisteren een bogin van brand, die zich zóó ernstig liet. aanzien, dat men genoodzaakt was met een der atadsspuiten water te geven. De schade werd thans bepaald tot hét buitengebouwtje, dat byna geheel uitbrandde; de kerk zelve leed geen schade. By het eiland Marken la inde Zuiderzee een vaartuig gezonken; van de opvarenden ie nlet.s bekend. Het loodswezen plaatsto een baak by het wrak. Do bootwerkers en losse sjou werlieden te Snoek hebben het werk gestaakt zo ontvangen thans 16 ct. per uur en vragen 20 ct. In de beide eerste maanden van dit jaar is de landverhuizing naar de Ver- eenigde Staten zeer sterk toegenomen. Volgens het rapport van de overheid kwamen in deze maanden 16,335 emigranten de Vereenigde Staten binnen tegen 14,268 in dezelfde maan den van het vorig jaar eon vermeerdering dus van ruim 2000 per twee maanden. Dure schilderyen. Onlangs zyn te Nieuw-York weer hooge prtJzen voor schilderyen betaald by de veiling der ver zameling Milliken. Zoo ging oen St.-Sebastiaan van Corot voor 100,000 fr., een klein landschap van Millet voor 31,250 fr.Manet'a Facade van de kathedraal te Rouaan bracht 20,000 fr. op, en twoe andere schilderyen van denzelfden ■schilder 35,250 en 15,500 fr. Een aan Titiaan toegeschreven portret door Giorgio Cornaro, een veel betwist schilderij, vond desniettegenstaande een kooper voor 210,000 fr. 1 Een onbekende schoener, ver moedelijk een Nederlandsche, is by Portland Bill gezonken. Alle opvarenden zyn waar- schynlyk verdronken. De Russische generaal Michtenko is ten noorden van Hubandsy in Mantsjoerye, slaags geweest met 300 Toengoezen. De aan voerder van dezen troep en 200 man sneu velden, drie kanonnen en veel geworen werden door do Russen buit gemaakt. Do overwinnaar» hadden twee gewonden. Uit Niouw-York wordt gemeld, dat de „National Civic Federation" pogingen aanwendt om een eind to maken aan de werkstaking ta Boston, maar men verwacht niet dat dit spoedig gelukken zal. Vooral hot gebrek aan steenkolen, ten gevolge van de staking der sjouwers, laat zich gevoelen. Gis teren hebben zich tusschen do 1000 en 2000 werklui bij de beweging aangesloten. Verscheiden logementen en restauraties zijn genoodzaakt geweest te sluiten, omdat zy geen brandstol hadden. Allo pogingen tot bemiddeling hebben gefaald In het Lagerhuis vroeg de Ier llealy of den minister bekend is, dat bet bericht van lord Methuens nederlaag, dat eerst Maan dagnamiddag aan het Lagerhuis werd mee gedeeld, reeds 's ochtends te Parijs bekend was. De minister wist daar niets van, wel dat de enkele afschriften, die hij van dit telegram liet maken, zorgvuldig geheim zijn gehou den. De militaire criticus van de „Daily News" heeft zicb de vraag gesteld, waarom de Boe ren lord Methuen hebben vrijgelaten. Hij merkt op dat deze houding volkomen overeenstemt met de handelwijze door de Boeren onder alle omstandigheden en averal over het oorlogsterrein gevolgd, hoewel hun troepen over een uitgestrektheid even groot als Midden-Europa zijn verspreid in vijftig of meer kleine commando's cn de ware disci* plino niet kennen. Deze opmerking brengt hem tot eenige al- gemeene beschouwingen over de tactiek der Boeren en hun redenen voor deze- Hij zegt dan: „Hun tactiek is deze: zij schieten allé Kaffers dio ons gewapend, of ongewapend als spionnen hebben kunnen helpen, zonder vorm van proces dood; zij laten alle blaakt» krijg?gevan genen, officieren en manschap pen bij de eerste gelegenheid los; zy cominan- dceren paarden en voorraden van alle hoe ven in of buiten de Republieken; zij zijn spaarzaam met het aannemen van reerntetf 1 en nemen er niet meer dan op het oogenblik noodig zijn, bewapend en gevoed kunnen worden. „Wij van onzen kant verwoesten cn schie ten krijgsgevangenen dood. De vijand ver- brandt van tijd tot tijd hoeven, om onder- werpclingen schrik aan te jagen, maar zij hebben nooit een enkelen gevangene doodge schoten. Wij stollen nooit Kaffers terecht die de Boeren hebben kunnen helpen al- thams dat wordt verzekerd; de Boeren rïocni dit steeds ten minste dat zegt men ons., „Wat bewijst nu dit alles? Als huizen woi> den in brand gestoken, vrouwen krijgsge vangen worden gemaakt, kinderen gedood worden door onvoldoende voeding in gevan genenkampen eD aanvoerders dio in open strijd of ziek in onze handen zijn gevallen, worden doodgeschoten of opgehangen, wan neer bij dit alles geen weerwraak wordt g&i nomen, wat bewijst dat dan? ,,Dat kan slechts bewijzen dat de Boeren vertrouwen hebben. Wij oordeelen over dat vertrouwen niet. Zij kennen hun land, wij in Engeland weten er niets van de regcering I wel het minst van allen. Maar zij zijn blijk- baar vol vertrouwen dat zij hun onafhanke- i lijkhcid" zullen behouden. Zij kunnen ongelijk hebben. Maar als wij besloten hebben bun land als kroonkolonie te besturen, streven wij naar iets dat zij onmogelijk achten. Al9 ze vertoornd -of wanhopend waren, zouden' ze wraak hebben genomen, zij gelooven dat het niet noodig is. „De behandeling der Kaffers leidt tot de zelfde moraal. De Boeren stellen hen terecht in bet belang van het blanke ras in Zuid- Afrika. Wy maken van hun diensten gobi nik* Wy doen niet als menschen, die aan den voor avond van de overwinning staan en hun handelwys is niet die van mannen, die op het punt ataan verslagen te worden. Zy kunnen ongeluk hebben, maar zy kennen het land. „Toen de Boeren vyftien maanden geleden de Kaapkolonie binnentrokken, zeide mer.' ons, dat hun optreden in de kolonie alle Bympathicén van hen vervreemd had. Thans is de opstand algemeen en succesvol. Ze kunnen verkeerd gedaan hebben maar z9 kennen het land. „Nu hebben ze lord Methuen losgelaten, terwijl wy volharden in het dooden van aan- voorders van beteekenis, die gewond gevangen genomen worden. Welnu, ze kennen het land. ZU begrypen zijn tradities. „Maar mag men aannemen, dat de voort durende terechtstellingen van ongewapend® gevangenen, die gewond of ziek in onzs hari- den zyn gevallen, de verlangde uitwerking kan hebben op een volk, dat zyn laataten en meest betoekenenden gevangene loslaat? „Het isAwaasheid om dat te denken! „Wy twyfelen er niet aan of na oen week. of twee, zullen een paar van die jongo leeuwen (Jingo's) opnieuw brullen om bloed. De Boeren hebben nooit een officier willen terechtstellen, nooit één gevangen willen houden. Zy kennen het land, waarmede zy te doen hebben en onze belachelijke cosmopoli9ten kennen hot met." Do „Times" zegt over de invrijheidstel ling van Lord Methuen door De la lley: „Door her.i los tc laten volgen de Boeren hun algemeene ged agslijn, die noodzakelijk is omdat zij niet in 6taat zijn, ge\..ngencn bij zich te houden zonder hun vrije bewe ging op ondraaglijke wijze tc hinderen. Het j spreekt echter vanzelf dat de overwegingen die. hen beletten, een groot aantal gevange nen te houden, nirt van toepassing zijn op, een enkelen gevangene van hoogen militai ren rang, dien zij wenschelijk konden ach ten in hun macht te houden. Wij behoeven geen onderstellingen te maken over de vraag of Lord Methuen niet gevangen gehouden I zou zijn indien .lij niet gewond was geweest. Het is ons genoeg, te weten dat, nu hij zwaar gewond i de man die hem gevangen- genomen heeft, m nschclijkheid en ridder^

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2