N« 12896 Zaterdag; 8 Maart* A0. 1902 feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Ned.-Zuidalrikaanscho Vereeuigiug. Offieieele Kennisgeving. Leiden, 8 Maart. LEIDSCH BACrBLA PRIJS DEZER COTTRAUTt Voor Leiden por 8 maandenS S i F I f 1.10.' "Buiton Lelden, per looper en waar agenten gevestigd at)n 1.80 Franco per post1.S5- PRIJS DER ADVBRTEETIËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Voor de ongelukkigen in de Concentratiekampen, enz Het bestuur der Leidsche Collectanten- Yereeniging „Zuid-Afrika", herinnert de Leid- iche Burgert) aan de volgende collecte voor het bekende doel op aanstaanden Woensdag 12 Maart,' Het groote succes, dat deze arbeid tot hiertoe gehad heeft, geeft reden om aan te nemen, dat met het houden dezer collecte voldaan wordt aan veler begeerte, om biyk te geven van hunne innige deelneming in 't lot dezer ongelukkigen. Eet Bestuur: W. Pera, Voorzitter. P. van Drikl Bz., Secretaris. "W. F. K. Versteeg, Penningmeester. G. B. Z. sohlatmann» Leiden, 8 Maart 1902. Afd. Leiden en Omstreken. Ontvangen by den PenningmeesterZoeter- woudsche Singel 41 Voor de vrouwenkampen gecollecteerd door Marie in de Markerpet, op de koperen brui loft van oom E. on tante L. f 4.276 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad. Zilverfeest in de Graanbeurs. Collecte by een voordracht in kostuum van Transv. Boer in pleegzuster „Roode Kruis". ƒ0.25 Gecollecteerd op het 10de jaarfeest der Christeiyke Jocgolings-Vereeniglng^Zoekt den lleore en Leeft," te Katwyk aan Zoe 11.02s Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Ten beboeve van de krijgsgevan genen ie Umballab werd sedert de vorige opgaaf nog in dank ontvangen: van Mevrouw T. een pak boeken; den heer V. een pak Christel, lectuur; l Prof. K. 2 gelllustr. tydschriften; Mevrouw E. E. een pak boeken; den heer B. eenige boeken 9 9 9 d. K. een groot pak boeken; 9 n w M. T. een pak booken; 9 N. N. een groot pak meest sticht, boeken; 0 N. N. een pak boekon Mej. A. v. L. een jaarg. geïll. Zondagsbl.; den hoer d. G. een pak boeken; 9 9 K. M. een pakje by beitjes en boekjes den heer S. 5 pakkisten. Namens het sub-comité Leiden: Mevr. E. R. van Schouwenburg Buning. Aflossing Geldleeiiiug. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algomeone kennis, dat op Donderdag 13 Maart 1902, des middags te twaalf uren in een der vertrekken van het Raadhuis zal worden overgegaan tot de Uitloting van ObJigatiën tot een bedrag van f 16,000, behoorende tot de 5 pCts.- geldleening van f 1,069,000, aangegaan kruchtens Raadsbesluit van 1 Februari 1896, goedgekeurd by beschikking van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, dd. 3 Februari 1896 G. S., No. 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA, Weth., loc.-Burg. 7 Maart 1902. VAN HEYST, Secretaris. Directe Belastingen. De Burgemeeetor van Leidon brengt ter algemeen e ^tennia. dat aan don Ontvanger der Direote Belaatingon >'i8 ter ii&ud geeteid het kohier der i eraoneele belasting No. 1 van dcu dierst 1902, oxocutoir verklaard den 6den Maart Jl„ en herinnert voorte de belanghebben den aan hun verpliohtirg, om den aanslag op den bij do Wet bepaalden voet te voIuood. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Maart 1902. H. O. JUTA, Weth. loc.-Burg. Ik wil u heden iets zeggen van een van Gods vriendelijkste engelen. Zij begroet ons bij onze wieg in 't leven met een blijden glimlach; zij staat aan de zijde van ons sterfbed, als allen om ons heen schreien en snikken,' met denzelfdcn glimlach, en too- vert kalmte op het aangezicht van den ster vende en als wij maar willen, kunnen wij ieder oogenblik van ons leven ons door haar geleid voelen en door haar gesteund on gesterkt. Op den bodem van het leven, In de diepte van het hart Rust de weemoed en de smart, Maar de hope rijst er neven In 't geslingerd menschenhart. Zoo zong onze De Génestet. Haar heerlijkheid is reeds vereeuwigd in de sage van Pandora. Als Jupiter, zoo luidt ze, zich op Prometheus wilde wreken, omdat hij het vuur uit den hemel had ge stolen, beval hij aan Yulcanus uit aarde een vrouw te maken, in schoonheid en bevallig heid aan de godinnen gelijk. Alle goden verleenden haar een deel van hun goddelijk heid. In de vergadering der goden gebracht, waren allen over dit kunstgewrocht ver baasd. Zij bezat alles wat haast aan een menschelijk wezen kon toebedeeld worden. Jupiter begiftigde Pandora bovendien nog met een vaas, waarin hij alle rampen en kwalen verborgen had. Als deze vrouw voor Epimetheus, broeder van Prometheus, ver schijnt, bezweek hij, hoewel door zijn broe der gewaarschuwd om nooit een geschenk van den oppersten god aan te nemen, voor do bevalligheid dier vrouw. In een onbe waakt oogenblik opent Epimetheus het deksel van de vaas door Pandora meege bracht, en aanstonds verspreiden zich onder dc menschen een geheel heir van rampen en kwalen, waarvan zij tot nu toe verschoond waren gebleven. Verschrikt over wat hij uit de vaas zag ontsnappen, sloot hij zo spoe dig weer toe, gelukkig, want al was veel on heil uit de vaas over de aarde verspreid, op den bodem was gebleven dc Hoop, die hij bewaren kon en waarmee hij zich verkwik ken kon als het tegengif tegen alles, wat de mensch door lijden en smart moet onder gaan. De Hoop, zeker, er is meer dan een, die kwaad van haar spreekt, die nimmer genoeg leelijks van haar weet te zeggen. Wat heeft zij menigen mensch bedrogen: die moeder, die waakte bij het ziekbed van haar kind en op een vleugje van beterschap al haar hoop opbouwde, en toch werd haar kind haar ontnomen; dien vader, die zoo met de hand aan 't hoofd kan zitten staren in de toekomst, met de hoop in het hart, dat zijn zoon, dio eens in arren moede de ouderlijke woning verliet, daarin weer te- rugkeeren zal, en hij komt nooit weer terug; dien arme, die zijn leven lang worstelde met zorgen, en hoopte, uat, als de kinderen groot zijn geworden, de zorgen zouden ge weken zijn, en de kinderen zijn groot ge worden, maar de zorgen gebleven; die zee mansvrouwen en kinderen, die. als do stor men gieren en de orkanen loeien, met angst denkon aan man en vader, die zwalkt op de golven, en die, als de storm voorbij is ge gaan, op tijding hopen van behouden aan komst in een haven, maar er komt geen tij ding van behoud, wel van vergaanen zoo ia er meer kwaads te zeggen van de hoop, die leugenaarster, die bedriegster Foei, stil even want hoe ge haar ook scheldt of op haar raast, 'tzal u straks be rouwen, dat ge 't gedaan hebt, want go haalt ze, al jaagt ge haar de voordeur ook uit, straks toch graag weer, als ze bij u aan klopt, door de achterdeur weer binnen; al zet ge al uwe ramen ook wagenwijd open om zo uit uw huis te verdrijven, ongemerkt laat ge toch een kier open van do deur, om zo er weer door binnen te laten. Al gaat ge overdag ook vastberaden en kloek uwen weg, al hebt ge uw plannen nog zoo goed overwogen, dat ge u zeker waant van uw wolslagon, 's nachts droomt ge van haar en zij spreidt over uw plannen haar poëtisch licht. Als gij ter neer zijt geslagen door zor gen des levens en gij nergens meer uit komst ziet, dan komt zij aan uw zijde en zij draagt ze met u mee, en o wonder, wat u zooeven zoo zwaar scheen als lood, wordt door hare hulp zoo licht als een veer. Zonder hoop. Dante heeft ons den toe stand van den mensch zonder hope beschre ven, als hij boven de poorten der hel dit opschrift laat plaatsen: „Gij, die hier binnentreedt, laat alle~"hoop varen." En Byron gaf hetzelfde antwoord op de vraag: Als er geen hoop was, wat zou het hierna maals zijn? ,,De heil" Zonder hoop vreeselijk, als 't in het da- gelijksch leven zoo is. En zoo is 't somtijds. Weken, dagen, maanden lang soms kan de arme lijder neerliggen op zijn ziekbed en moeder, vader, '.roeder, zuster toefluisteren vol hoop: Als het haantje van den toren Zuidenwind wijzen zal, zal ook de beter schap komen; maar 't blijft Noordenwind, en do hoop kwijnt weg en dc zieke voelt zich het leven ontzinken, dat lieve, dierbare leven. Dagen lang kan de schipbreukeling zich vastklampen aan een plank, met do hoop die hem kracht geeft, dat straks een schip zal verschijnen en hem redden van den dood, maar geen schip komt er, en de krachten verminderen met de hoop en de arme schipbreukeling zinkt weg in de diep te der golven. Dagen lang kan de schip persvrouw wachten op tijding van haar man, dagen, weken, als de storm al lang voorbij is, met de hoop, dat hij nog terug- keeren zal en eindelijk als de noodlottige tijding haar bereikt, schreeuwt ze uit het diepst van haar hart: Die visch wordt duur gekocht En toch, wij vloeken haar niet, die engel Gods, die bode des hemels, die leert dragen en dulden en wachten en werken, en de kracht staande houdt, de eenige hoop, waar door uitredding, uitkomst mogelijk is. Wat is de hoop een zegen voor den koop man, als zij licm bij zijn ondernemingen steunt; voor den geleerde, dat zijn arbeid vruchten zal dragen; voor den uitvinder, dat zijn moeiten beloond zullen worden voor den zeeman, dat Rij straks met geladen schip de haven zal binnengaan; voor den zieke, dat er een keerpunt zal komen en hij weer genezen zal en waardoor alleen vaak genezing mogelijk is geworden; voor den rampspoedige, die door de hoop, dat er eenmaal aan zijn rampvol leven een einde zal komen, het weet te dragen; voor den vader, de moedor, dat eenmaal hun kind al de zorgen en opofferingen, die zij zich ge troost hebben, zal vergelden, door te be reiken, wat zij zich van hem voorgesteld hebbenvoor den gevallen zoon of dc ge vallen dochter, die behouden worden door de hoop, dat zij, als zij berouwvol terug- keeren naar het ouderlijk huis, niet afge- stooten zullen'worden; voor d^:i stervende, als het licht des levens voor hem uitdooft, dat hij de avondster, die hij ziet weg- dooven, straks zal zien opglinstoren als de morgenster van hot beloofde land. Wat is er al goeds gezegd van de hoop en terecht. Zij is als de zon, die, wanneer wij haar te gemoct gaan, de schaduw onzer lasten achter ons werpt. Zij is het dage- lijksch brood dor armen; al bezitten zij niets anders, ze hebben nog altijd de hoop en zij voeden zich er mee. Van Alexander den Grooten wordt verhaald, dat hij bij zijn troonsbestijging het grootste gedeelte zijner landgoederen, die zijn vader hem had nagelaten, onder zijn vrienden verdeelde. Toen Perdiccas hem vroeg, wat hij nu nog voor zichzelven hield, was Alexanders ant woord: het beste.van alles, de Hoop. Er is iets verkwikkends in Longfellow's zang 'tla altijd ergens morgen; boven 'tland, Dat uit den slaap ontwaakt, van kust tot [kust Zingt altoos ergens 't vooglenheir. Vat haar voorzichtig aan, handel haar zacht 1 Zij is een bloem, die teere. zorg ver- eiacht, die veel zonnewarmte, veel zonne gloed behoeft, maar het kweeken honderd voud beloont. Zij iu een engel, dio binnen komt en weer heengaat, maar overal waar zij geweest is, een zegen achterlaat, zoodat gij de deur van uw hart wijd open moet zetten, om haar binnen te laten, opdat gij straks misschien zult bespeuren, dat gij on wetend een ongel geherbergd hebt. Zoete hoop, blijde hoop, verkwik in het leven nog menig menschenhart; al wordt de hoop van den mensoh niet altijd vervuld, vervuld -v/ordt toch zek' wat gij neerleg gen wilt in het menschenhart, want door u krijgt het moed en troost en kracht en hoop 1 De toestand van mr. F. Was, onzen burge meester, le, naar wy heden vernemen, ge lukkig vooruitgaande. By koninkiyk besluit is by de schuttery te Leiden, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend, wegens verandering van woonplaats aan den heer J. W. de Goeje, ale kapitein. In de vergadering der afd. Leiden en Ometreken van de Hollandscbe Maatschappy van Landbouw op Woensdag 12 Maart a.s. 's avonds te halfacht in hotel „Rijnland" aan de Beestenmarkt, zullen worden behandeld de navolgende onderwerpen: Mededeelingen: Benoeming lid van het bestuur. Benoeming commissieonderzoek rekeniDg. Verslag omtrent maatregelen tot verbetering van vervoer van vee en kaas per Staatsspoor. Verslag der commissie tot onderzoek der heifiog van marktgeld op de Leidsche veemarkt. Bespre king circulaire betreffende den crisis in de suiker-industrie. Gratis verloting van eenige voorwerpen. De korporaal der Mariniers J. Jansen wordt, onder intrekking zyner detacheering by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, met den 17den Maart a. s. geplaatst hy de lilde afdeellng mariniers te Rotterdam. J. C. Dronkers, agent van politie te Leiden, is benoemd tot werkman in de Ryks- artillsrie inrichtingen aan de Hembrug by Zaandam. Voor het examen nuttige handwerken zyn geslaagd fie dames M. J. van Duuren, O F. Landzaat en L. Kramer, van Leiden. Het Comité tot bevordering van ver vroegde winkelsluiting heeft zich voorloopig geconstitueerd als volgt: C. H. Kouw, voor zitter; J. Bosch, secretaris; S. de Boer Az., penningmeester; H. J. v. Kerkhoff, P. van der Most v. Spyk en J. v. Zonneveld. Bereids zyn plannen gemaakt tot het ver- krygen van medewerking en steun, om daarna tot het kiezen van een definitief bestuur over te gaan. Do Bloemen- en Planten-Commissle van de Nederl. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in haar Maart-vergadering, gehouden in een der lokalen van het Kon. Zoül. Genoot. „Natura Attia Magistra" te Amstordam, een Getuigschrift late Klasse toegekend aan. „Richardia africana var. Childslana," als nieuw ingevoerde plant, inge zonden door de heeren Gebr. Den Older Ryn- en Schiekade to Leiden. Prof. R. Eucken, hoogleeraar in de phllosophie aan de universiteit to Jena, zal, daartoe uitgenoodigd door de theologische faculteit te Utrecht, te Leiden en te Amster dam lezingen houden. Te Utrecht over: „die gegenw&rtige Kulturlage und die Aufgabe der Pbilosophie" en „L&szt sich die Religion philosophisch begründen?" Te Leiden over: „Das We8en und die Bedoutung des Christen- tums" en „Das Christentum und dio moderne Kultur." Te Amsterdam over nog nader te bepalen onderwerpen. De data zyn: te Utrecht 18 en 14 Maart, 17, 18 of 19 te Lelden, 19, 20 of 21 Maart te Amsterdam. Sty'n Streuvels zal den llden Maarteen lezing houden voor het studentengezelschap „Doctrlna" te Leiden. De plaat6eiyke schoolcommissie voor het lager onderwya ln Den Haag heeft ter vervanging van mr. J. J. Bergsma die zyn ontslag genomen heeft, ook als lid, Lot voor zitter gekozen jhr. mr. J. Beolaerts van Blok land, oud-schoolopziener ln het arrondissement Lelden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, heeft heb Be schermheerschap aanvaard van do Amster- damsche Roei- en Zeilvereeniging ,,De Hoop." Luitenant-Generaal Graaf Dumon- oeau wordt heden van zijn zending naar Z. H. den Paus te '6-Gravenhage terugver wacht. Baron Sohimmelpenninck van der Oye wordt genoemd als lid der Eerste Kamer, die het meest in aanmerking zou kunnen komen om der Kroon te worden voorgedragen als op volger van wyien mr. Van Naamen van Eem- nes als president van onzen Senaat. B. en We. en de schoolopziener ln het district 'a-Gravenhage hebben den ge meenteraad aldaar aangeboden de volgende voordrachten ter benoeming vanI. een hoofd der openbare school voor gewoon lager onder- wüs, lste klaase, aan de Achterraamstraat: I. M. de Vries, onderwyzer lste klasse, aan de openbare lagere sohool aan de Vyzeistraat 2. J. F. Goudswaard, als voren, aan de open bare lagere school aan de Duinstraat Z Z. 3. P. Rauwerda, als voren, aan de openbare burgerschool aan de Van-Swinden-straat; II. sen hoofd -dor openbare school voor gewoon lager onderwys, 2de klasse, aan het Lamgroen: 1. J. F. Goudswaard; 2. P. Rau werda; 8. J. Eigenhuls, onderwyzer aan een openbare lagere school te Amsterdam; IIL een hoofd der openbare school voor gewoon lager onderwys, 2de klasse, aan de Terwestenstraat, tydeiyk to vestigen in het bulpschoolgebouw aan de Lynbaan 30a: 1. P. Rauwerda; 2. J. Eigenhuls; 8. P. Eterman, onderwyzer te Delft. H. M. de Koningin-Moeder woonde gister avond met prinses Alice van Albany de voorstelling van „Inkwartiering" door het Nederlandsch Tooneel by. Hedenochtend bezocht Prinses Alice ge- rulmen tyd den Grooten Konlnkiyken Bazaar te 's-Gravenhage. Het fctoffeiyk overschot van wyien den heer Van Naamen van Eemnos, pres. der Eerste Kamer, wordt a. s. Maandagmiddag, te halfvyf, uit hot sterfhuis in de Parkstraat te 's-Graven hage overgebracht naar het station van de Staatsspoor. Van daar wordt het per trein 5.50 vervoerd naar Zwolle. Het Hof zal zich by de begrafenisplechtig heid Dinsdag te Zwoller kerspel doen ver tegenwoordigen. Op dion dag zal de stoet te kwart over elven het woonhuis van den overledene te Zwolle verlaten. Leden det Eerste Kamer en de griffier zullen de be grafenis by wonen. De toestand van den heer Den Hertog te Amsterdam was gisteren ietu gunstiger. De patiënt was vry van koorts. ,,De Nederlander" schrijft heb vol gende De droeve tijding kwam dezer dagen uit Suriname van het afsterven aan de gele koorts van mr. Ar. A. J. van der Hou ven van Oordfc. Hij verplichtte sedert jaren ons blad, door nu en dan „Surinaamsche Corresponden ties" te zenden. Met diepen weemoed zien wij dit veelbe lovend leven fgesneden. Zoon van v ijlen het bekende lid van Ged. Staten van Gelderland, studeerde de over ledene to Utrecht en promoveerde daar in 1895 in de rechten en do staatswetenschap pen; in de laatste „met lof" op een disser tatie over \t Regceringsreglement van Suriname." Kort daarna werd hij benoemd, tot ambtenaar bij de immigratie te Para maribo. Man van diepen levensernst, van ijverige plichtsbetrachting en van innige vroomheid als de heer V-a Oordt was, Ridden wij ge meend nog i eel goeds voor land en volk van hem te mogen verwachten. Helaas, het heeft riet zoo mogen zijn l In de kracl t zijner jaren wei 1 hij opge roepen, een tr. rende echtgenoote met twee jeugdige kinderen achterlatend. Gods wegen zijn hooger dan onze wegen. Ook deze donkerheid zal eenmaal licht blij ken in den dag der eeuwigheid. Do afgestorvene. b nu daar, waarvan hij nog schreef i zijn laatste correspondentie in dit blad, in ons Nr. van 16 December jl. Hoe treffend 13 het nu, dit te herlezen: ,,Nog eenige weken en het heerlijk Kerstfeest wordt weder over do gehcelo wereld gevierd en dan, nog eenige da gen, en 1901 hoort tot het verlcdenc en hetgeen w:j er goed of slecht in gedaan' hebben, staat hierboven aangeteekend in hefc boek, dat eenmaal zal worden opengeslagen. Ik moet wel gelooven, dat mijn zoo vaak herhaalde en telkens niet nageko men beloften om u van uit deze Kolonie meer geregeld brieven to sturen aan mijn debetzijde voorkomen; weinig nauwge zet te zijn in het kleine, in dc dingen van het alledaagsche leven heeft mij altijd even slecht en zondig toegesche nen als het begaan van groote of meer openbare zonden. Sinds mijn vorigen brief is het aantal ambtenaren, dat zich den Christus en Zijne belijdenis niet schaamt, helaas we der met een verminderd." Hij verhaalt dan van een Christen-amb- 1 benaar, die in oen particuliere betrekking is overgegaan, weinig vermoedende, dat binnenkort het aantal weer met één zou ver minderen, op zoo droevige wijze. Teekenend is die zelfbeschuldiging van te weinig brieven, waarover wij hem, die im mers een drukken werkkring had, nooit eenig verwijt hadden gemaakt Thans is hij daar, waar zonde en beschul diging haar kracht hebben verloren, wee moedig nagestaard door hen, die zijn hart van goud hebben liefgehad en een beminden bloedverwant of trouwen vriend in hem heb ben verloren. God trooste de echtgenoote, en de zwaar beproefde moeder van den overledene I Voor de betrekking van opzlchtor-teeko- naar by de gemeentewerken te Vlaardingen hebben zich niet minder dan 148 sollicitanten aangemeld. Te Arnhem is overleden in den ouder dom van ruim 73 jaar de gepensionneerde Oost Indische hoofdambtenaar F. W. H. van 3traaten. Ds. G. Vlug, te Nykerk o. d. Veluwo, is beroepen naar do Geref. kerk te Oldebrook. De gemeenteraad van Roermond besloot eenigen tyd geleden om den heor F. H. J. Rouleau, tot lid vau dion Raad gekozen niet als zoodanig toe te laten, op grond dat de inlevering der opgave, waarby de heer Rou leau candidaat werd gesteld, niot is geschied door een of meer der ondertoekenaren, maar door den heer Rouleau zelf (die haar niet had onderteekend). Dit besluit werd dooi Gedep. Staten van Limburg gehandhaafd, en, naar men verneemt, heeft thans ook H. M. de Koningin zich daarmede vereenigd. Aangezien de heer A. J. Nyhof, te Doven» ter, eerste op de voordracht ter benoeming van een directeur der Stads-Bank van Lee ning te Amsterdam, zich nu toch terugge trokken heeft, zyn thans door B. en We. voorgedragen de heeren: H. M. Giltay, chef- boekhouder by ds gemeenteiyke drinkwator- lsiding te Rotterdam, en J. Staling, boekhouder by de Dordtsche Petroleum-maatschappy te Amsterdam. B. en Ws. stellen voor de nieuwe straten en het plein in het Willemaparkkwartler te doopen; Koningsiaan, Prinsenlaan, Oranje- Nassau laan, Emma laan, SakseiT-Weimar laan, Waldock-Pyrmont-laan en Emma-pleiru

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1