Uit de „Staatscourant," Tweede Kamer. De toestand onzer Koningin. Gemengd Nieuws. samenspraken werden gehóuden, menig gehoon lied werd door de vergadering aange heven, in een woord: het was een recht gezel lige avond. Uit het verslag van den secretaris, den heer S. Cok, bleek, dat de vereeniging 26 leden (rit, en dat het aantal der begunsti ger? met 10 is verminderd. De voorzitter, die na ieder uitgevoerd nummer een toepasselijk woord sprak en daardoor de vergadering zeer aan zich ver plichtte. merkte bij het punt begunstigers" aan, chit het zonderling kan genoemd wor den, dat begunstigers van „Eere zij God" bedanken, daar toch elke begunstiger aan de vereeniging meer kost, dan hij aan con tributie betaalt. Bij die berekening had hij het oog op de bibliotheek, die door de dona te -rs v. relt gebrui-t cn versleten en op het onthaal bij de jaarfeesten. Enfin, de gasten waren in te goede stemming, om zich door een eventueel reken foutje van den leider uit hun humeur te laten brengen. Zijn beleidvol optreden, zijn keurige taal cn zijn nuttige wenken maakten alles weer goed. Uit het verslag van den penningmeester, den heer C. van den Bosch, bleek, dat de inkomsten van Januari 1901 tot 1802 bedroegen /237.31, de uitgaven /207.05 en cr dus een batig saldo is van ƒ30.26. We gelooven, dat het jaarfeest meer zal hebben gekost, want er was volop te genieten, ook voor 't lichaam. Gisteravond verzamelde de sergeant- majoor Van Wageningen voor de laatste maai in den afgcloopen wintercursus de jon gelieden van het „Voorbereidend militair on der: cht" om zich heen. Hij bracht hun na- mens den luitenant J. van Kaathoven, die met de leiding van het onderwijs belast was, de betuiging van diens tevredenheid over, prees hun ijver, trouw, toewijding en gedrag, drukte nog eens op de plichten van het Ne- derlandsche leger en der vrijwillige korp-rn in tijden van vrede en van oorlog en sprak den wenseh uit dat, mocht het eens noodza kelijk zijn, cle neutraliteit van het vaderland bewaren, of den geboortegrond te verde digen, geen enkele van hen in gebreke zou blijven in het doen van zijn plicht. Toen de sergeant-majoor zoover was gekomen met zijn gocdvollen speech, werd hem bij mondo van Joh. Gaarkeuken, onder betuiging van dank jn waardeering, een souvenir aangeboden, bestaande in een keurig inktstel. De ser geant-majoor Vis en de sergeants Sigaar en Van Leeuwen ontvingen van hun respectieve klassen ieder een sigarenkist met geurigen inhoud. ,,Als ik een dichter war", zoo spra ken C. P. en P. Bogerman en ook M. Gold berg reikte het cadeau zijner klasse .onder gepaste bewoordingen over. Aan een negental werd het volledige ge tuigschrift W uitgereikt en aan de anderen een bewijs tot toela' ing voor den volgenden wintercursus. ,,Tofe weerziens" riepen de instructeurs hun leerlingen toe en die groet word even harte lijk beantwoord en ook wij voegen er eeu welgemeend „Tot weerziens" hij, want van zulke kranige lui als wij hier gehad hebben, gaat een onmiskenbare invloed ten goede uit voor de vorming van het verstand en hot karakter der jongelieden, die aan hun lei ding zijn toevertrouwd. Noonhvyk. In plaats van den heer A. F. Bakhoven, die wegens vertrek uit de gemeente zyn functie als zoodanig had neergelegd, heelt do plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente tot haar voorzitter gekozen den heer dr. A. Korvel. Noordwykorhoul. Dondordagavond verga derde de afdeeling „Bloembollencultuur" voor de eerste maal in dit jaar. De voorz. de heer B. C. Vos, heette den leden welkom, wcnschlU' hun een voorspoedig jaar cn hoop te dat de vergaderingen nuttig en aange naam zouden zijn. Bij afwezigheid van den secretaris las hij vervolgens de notulen, die werden goedgekeurd. Als nieuw lid werd aangenomen de heer J. Remmerswaal. Daar na deed de penningmeester verslag van zijn gehouden beheer en werd zijn rekening, slui tende met een batig saldo van /3.14 goedge keurd. Vervolgens gaf dc heer Vos als afgevaar digde een nogal uitgebreid vérslag van de Algcmeenc Vergadering. Met dc bespreking der a. s. groene veiling was de eigenlijke agenda afgehandeld. Daar omtrent werd besloten dat zij zal gehouden worden onder dezelfde voorwaarden als dié van het vorig jaar en zoo mogelijk tusschen 22 cn 26 April. Tot directeuren werden ge kozen de hecrcn Homan en Alkemadc te Noordwijk en tot notaris de heer Frijlinck. Een der leden klaagde over de hooge on- kostcn-rekening der vorige veiling. Nog werd besloten den notaris voor te stellen de afrekening to doen plaats hebben op den 2den Maandag in November. Ingekomen stuken waren: ]o. E<-n schrijven van de Afd. Lisse om gezamelijk stappen te doen tot het verkrij gen van onderlinge telephonische verbinding tusschen de gemeenten der bollenstreek. (In verband hiermede woonde de secretaris de heer W. J. Guldemoud waarschijnlijk dc vergadering der afd. Noordwijk bij.) Nade re bespreking van dit punt dus op de vol gende vergadering. 2o. Een schrijven van L. M. van Noort, waarin word betoogd de wenschelijkhcid van een groot aantal bestellingen daags per post ook in dc buitenwijken. Aangenomen wordt, dat de Afd. zal pogen verbetering te krijgen. Bij de rondvraag wees do heer P. Heems kerk Sr. er op, dat het „Weekblad", hoewel reeds Vrijdag verschijnende, eerst Zondags wordt onivangen. De voorz. zou infomiceren of bespoediging mogelijk was. De heer F. Dicroel herinnerde aan de voorwaarden, waarop de Erven Loosjes het werk Eiorilegnuü Haarlemensis zouden le ver- Dc vijf jaar is wel om, doch het werk nog niet compleet. De voorz., hoewel meo- nende zich niet met alles te kunnen bemoei en, zei onderzoek toe. Nadat een der leden namens de Afd. we- derheerie den voorzitter en zijn gezin een gelukkig 1902 had toegewenscht, werd de vergadering gesloten en overgegaan tot de verloting. De ziekte van den weleerwaarden heer Bocke, beroepen predikant alhier, is in zooverre geweken, dat bij dezelfde toeneming in beterschap, de bevestiging en intrede reeds konden worden bepaald. Beide zullen waarschijnlijk plaats hebben op Zondag 6 April a. s. en de plechtige bevestiging ge schieden door den weleerwaarden heer Oort, emeritus-predikant te Alkmaar. Op den 8sten Maart a. e. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer L. Alkemade alhier vanwege het waterschap Rijnland werd aan gesteld als duintoeziencr, welke betrekking hij al dien tijd onafgebroken heeft vervuld. Burg. en Weths. hebben ter kennis ge bracht, dat zijn ingekomen twee verzoek schriften om verlof tot het oprichten cener broodbakkerij en dat den 13den Maart a, s. 'b voorin, te 11 uren ter secretarie daarte gen zoowel mondeling als schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. Uudahoorn. Door A. do Jong is aan het gemeentebestuur vergunning gevraagd tot het oprichten van een broodbakker^ in het perceel wijk 3 no. 148f. Op Visdag 7 Maart a. e. zal gelegenheid bestaan hlertogen op de secretarie bezwaren in te brengen. Sasseniieim. In het afgeloopen jaar hebben 443 doortrekkende personen van de gelegen heid gebruik gemaakt om ten Raadhuize gratis brood en koffie te ontvangen. Mej. L. J. Baartman, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school alhier, heoft tegen 1 Mei a. s. als zoo danig ontslag aangevraagd. Zoetenvoude. De invoering der leerplicht wet heeft in 1901 gunstig gewerkt op het getrouw schoelbozoek van de openbaro school. Buiten ziekte bedroeg het schoolverzuim nog geen 1pCt. van do gehouden schooltijden. Aan den loteling der lichting 1900 M. Yink was ontheffing van workelijken dienst verleend tot Maart 1902. Op een herhaald verzoek om verlenging van ontheffing is ditmaal afwijzend beschikt. Besluiten en Benoemingen: Benoemd, met iügaog van 1 Maart, tot buitengewoon adel borst by de marine-reserve, de beeren J. J. Bijl en E. V ernes. Eervol ontslag verleend uit den zeedienst aan den luitenant tor zee 2de kl. N. van do Koemei, op verzoek, niet ingang van 1 Maart. Pensioen verleend: aan den luitenant tor zee 2de kl. J. A. Viin Hooft', niet ingang van 1 Maart, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1086 '8 jaars. Eervol ontslag verleend: aan mr. J. S. Hijmans, op verzoek, niet ingang van 1 April als raadsheer in het gerechtshof to Arnhem, onder dankbetuiging voor do in die betrekking bewezen diens.en. Uit den militairen dienal, op verzoek, aan den eersten luitenaiit der geuio H. tl. E. R. Westenberg, thans op non-acliviteit, niet ingang van 15 Maart. Aangesteld: met ingang van 1 Mnart tot tech nisch ambtenaar 2de t.l. bij liet techoi-ch Lui eau van bet Departement van Koloniën, de heer H. L. J. Kooper. Gesteld, in commissie Ie 's Grave nil age voor werkzaamheden ten diensle der Indische hydio- graphie, aan het Departement vuu Maiino, de luit. ter zee 2do klasse J. F. Oblies. Benoemd, tot tweeden klerk bij het Dep. van Murine, do heer F. J. B. van llaastert Benoemd in de provincie Noord Bolland, tol heemraden van he: heemraadschap van den Amstcl en Nieuwer Amstcl, )hr. mr d. 1'. Hooft Graafland, te 's-Gravcland, en mr. L. M. de Jong Schouwen burg, te Amsterdam; tot di;kgraal van den Sloter- dijkermeer, K. van Beem, te Sloten. Benoemd tot ambtenaar Die klasse bi] den algemeeoen dienst van den Rijkswaterstaat F. E. Ai tes, opzichter 3 Je klasse; tot bureelamblena ir Sdo klasse J. M. Verweyen, ambtenaar2de klasso bij den algenieenen dienst. Bevorderd tot opzichter bij den Rijkswaterstaat Sdo klasse F. G. Verhoef, thans 4de: benoemd tot opzichter 4de klasse K. cle Joug te Beenvliet. Aan don luitenant ter zee der 2du klasse L van Verre i3 vei gunning verleend tot het waar nemen van een particuliere betrekking buiten bet zeewezen, voor den tijd van een jnaiingaande 1 Maart 1902, onJer stilstand van non-actmteits- trakteinent en zonder opklimming iu de ranglijst. Aan den luitenant ko.onel W. P. Boogaert van het 3de regiment huzaren, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de oideteekcDon van ridder 3de klasse der Kroonorde vau Biain, hem door Z. M. den Koning vaD öiain geschonken. In haar vergadering van 27 Februari 1902 heoft de Algenieene Rekenkamer bouoemd tot eersten klerk J. Burgy eD 11. Varenkamp, thans tweede klork bij het college, en lot tweeden klerk G. J. Tinbergen en W. J. Hoogteyling, beiden te 's-Gravenhago. Min. beschikkingen. Met iügang van 1 Maart benoomd aau de Polytechnische School te Dellt: tot bibliothecaris J. F. L. Schneider aldaar, thans tijdelijk bibliothecaris, en tot amanuensis C. G. la Briju, thans bediende aim die inrichting. Koninkl. Mil. Academie. De Sts.-Ct." deelt mede, dat in de maanden Juli en Augustus exarneu zal worden gehouden voor toelating van jongeliodtn als cadet bij de Konink lijke Militaire Academie te Breda; opengesteld ziju 104 plaatsen, en wel: a. Voor de leerlingen der Cadettenschool: 1. Bij het legor hier te lande: 8 voor de infan terie, 1 voor do cavalerie, 5 voor de artillerie en 2 voor de genie. 2. Bij hot leger in Nederlandsch-Indië: 21 voor de infanter.e, 1 voor de cavalerie, 6 voor de artillerie en 3 voor de genie. b. Voor de adspiranteu van andere horkomst: 1. Bij het leger hier te lande: 22 voor de iafanterie, 2 voor de cavalerie, 17 voor de artillorie en 4 voor de genie. 2. Bij het leger in Nederlanscb-Indië. 6 voor de infanterie, 4 voor do artillerio en 2 voor de genie. Aanmeldingen worden 15 Juni bij het departe ment van ooilug ingewacht. Nadere byzonderhaden bevat de Sts.-Ct." No. 50. Cadettenschool. De ,Sts. Ct." bovat een mededealing van den minister vau oorlog, dat voor de toelating tot de Cadettenschool te Alkmaar in de maanden Juli en Augustus a. fl. eeu examen zal worden ge- houdou. Voor dit examen worden opengesteld: 35 plaatsen voor jongelieden mot bestemming voor den dienst hier te lande; 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming voor den dienst in Nederlandsch-Indië. Aanmeldingen worden vóór 15 Mei ingewacht bij het Departement van Koloniën. Nadere bijzon derheden worden vermold in de ,8ts.-CL" No. 50. Opzichters van den Arbeid. Do minister van binnenlandsche zaken deelt in de ,Sts-Ct." mede, dat in den loop van dit jaar drie opzichters van den arbeid kunnen worden benoemd, waaraan een jaarwedde vau ƒ900 ver bonden is, die bij gebleken geschiktheid kan ge bracht worden op /'lüOO. De „Sta-CL" New 50 bevat nadere bijzonderheden. Officieren van gezondheid. De minister van oorlog brengt ter kennis ven belanghebbenden: lo. dat in het jaar 1902 geen etndenten in de geneeskunde van de Universiteiten hier te lande zullen worden toegelaten tot de verbintenis, be doeld bij art. 18 aer wet van 2 Augustus 1880 (Stsbl. No. 145), om, na het. verkrijgen van den titel van arts, een benoeming tot officier van gezondheid bij het perioneel van den genees kundigen dienst der landmacht aan te nemen; 2o dat er voor vier buigergeneeskundigen (artsen), die voor den militairen geneeskundigen dienst physiek geschikt zijn, gelegenheid bestaat om te worden benoemd tot officier vau gezond heid der 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, onder het genot eener premie voor eens van ƒ2500. Nadere bijzonderheden in de ,Sts-Ct." van heden. Onderscheidingen. Bij Koninklijk besluit van 26 Februari 190è is, ter belooumg vau hen die zich hebben onder scheiden hij de krijgsverrichtingen in Atjeh ge durende het eerste halfiaar 1901: lo. bevorderd tot ridder der 3de klasse in de Militaire Willemsorde, de 6edert tot adjudant- onderofficier, dienstdoend officier, beuoemde ser geant L. F. Kloet (No. 27880); 2o. benoemd tot ridder der 4do klasse in de Militaire Willemsorde, de eersle luitenant van het korps marechaussee R. Th. Maidman; de eerste luiteonnt der infanterie H. Helb, sedert gedetacheerd bij bet wapen der genie; de eerste luitenant der artillerie J. Bchultz, de adjudanten- onderofficier der infanterie K. 11. J. Hofman (No. 32622) en J. Mulder (No. 36668), de laatste sedert benoemd tot dienstdoend officier, de sergeant-opnemer bij den topographischen dienst C. A. van der Heydon (No. 31571;, de sergeanten van bet korps marechaussee J. C. Hoyueu (No. 31519) en J. van den Berge (No. 41461;; do sergeant der infanterie H. G. Diets (No. 35189); de korporaal der infanterie H. A. van Seetere (No. Ö8872); de hoornblazer der ïnl'anttrie G. Schuur (No. 35333); de fuseliers J. A. Kieder (No. 324dyj en J. Debacker (No. 29434); de Amboi- neescho sergeant van het korps marechaussee J. Lawalatn en de mlandsche fuselier KartoJikromo; 3o. benoemd (ot officier in de ordo van Oranje- Nassau: de luitenant-kolonel der inlanlerie P. H. van der Wedden; 4o. bepaald dat bij afzooderlyke dagorders zoo in Indiu als in Nederland eervol zat worden ver meld: de kapitein der infanterie L. F. Schroder; de eerste luitenants der infanterie J. J. Burger, J. 11. Ch. Vastenou en 8. D. van der Spek, de laatstgenoemde sedert op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen; de eerste luilonaut van het korps marechaussee H. K. Cambier; de eerste luitenant der infanteiie G. F. B. Watrin; de eer9te luitonanl-ksvarliermeester J.Ulok,than9 met verioi in Europa, de tweede luitenant der infanterie N. P. vao der 8tok; de ^oigoanton van bot korps marechaussee G. J. W. Kok (No. 43394), C. \V.-.chumacher (No. 4-965), A. A. van Dalen (No. 46521), B. Berber (No. 46448) en O. H. 8. de Lnlsky (No. 42571); de sergeant der mranteiie G. J. W. Thumm (No. 41311); de kanonnier 1ste klasse C. 11. A. Üobecke (No. 48630), en de Euro- peesche fuseliers J. van Duinen (No. 33849) en J. N. Bonto (No. 42767). Wel tot regeling rem de bet ordering, het ontslag cn hel op pensioen stellen der militaire officieren bij de Zeemacht. Door den heer Fuck is liofc volgende amen dement voorge teld Alinea G van artikel 3 te lezen als volgt. „Wa:.r gesprokén wordt van actief dienen of van act:cven dienst, worden bedoeld .1- lc diensten bij cle NeJerlandsche zeemacht bewezen. Do he cn- cn tor ..is van officieren, uit gezonden tot het verrichten van dienst bij de zeemacht in ovëriecsche gewesten of elders wordt als actieven dient, beschouwd, ook al heeft die r is plaats met een particulier stooiuschip. De non-activiteit wordt in geen geval ge rekend als aeticven dienst." Verhonging van hoofdstuk V der Staatsbe- grooting voor het dienstjaar 1002. (Uit breiding van het personeel d r Universi teit te Leiden met een hoogleeraar in de geschiedenis van Ned.-Indië (Uittreksel uit het Voorloopig Verslag.) Bij het afdeelingsonderzock werd het vol gende opgemerkt: De vraag werd gedaan daarom dit wets ontwerp niet te gelijk is ingediend met dat tot aanvulling en verhooging der begrooting van uitgaven van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1902 (opleiding van Indische ambtenaren). Men meende dat dit wetsont werp, als uitvloeisel van genoemd wetsont werp, niet voor afdoening vatbaar is voor dat een beslissing genomen zal zijn omtrent laatstgemelde wetsvoordracht Van sommige zijden werd opnieuw de mee ning te kennen gegeven, dat waar de studie der aanstaande ambtenaren voor den In- dischen administratieven dienst in hoofd zaak vakstudie zal zijn, van Rcgeeringswege niet aan een der Rijks-universiteiten de ge- legonheid voor die studie behoort te worden opengesteld, doch een bepaalde vakschool voor de opleiding dor candidaat-ambtcnaren in het leven zal moeten worden geroepen. Men stelde er priji op het oordeel te ver nemen, zoowel van den 8enaat der Leidschc Hoogeschool, als van het college van curo- toren dier instelling. Op overlegging aan de Kamer van schrif telijke adviezen van beide genoemde colleges omtrent dit punt, werd door de leden hier aan het woord aangedrongen. Sommigen achtten het niet vrij van beden king reeds nu als vasten regel aan te nemen, dat Je aan tc stellen hoogleeraar voor dc ge schiedenis van Nederlandsch-Indië tevens be last zal zijn met het onderwijs in do historie en methode der zending. Voorziening in de behoefte aan onderricht in do historie en methode der zending achten zij trouwens ook onnoodig, omdat, naar zij meenden te weten, reeds thans in die vakken onderricht wordt gegeven door dc kerkelijke hoogleeraren. Waar onder de bestaande omstandigheden de verdere behandeling van het wetsontwerp ter zake van de opleiding der Indische amb tenaren, wellicht ernstige vertraging zal on dervinden, stelde men er prijs op in de Me morie van Antwoord van dc Regeering te mogen vernemen, of het in hare bedoeling ligt, om met het oog op de behoeften van den dienst gedurende de eerstvolgende jaren voorstellen te doen omtrent een tijdelijke regeling van de opleiding en de benoembaar heid tot Indisch burgerlijk ambtenaar. Zoo ditf laatste het geval mocht zijn dan zou meti, soo mogelijk, tevens reeds nu gaarne eenige inlichtingen ontvangen omtrent den aard dar beoogde tijdelijke voorziening. Vereeniging lot Bevordering der Bouwkunst Ie Leiden. Negen-en-veertigste vergadering, gehouden in het Nutsgcbouw. Deze vergadering werd geopend door den vice-voorzitter, den heer G. van Driol, die mot eenige woorden wees op de ledige plaats in het bostuur, ontstaan door hot overladen van den zoo uitstekenden voorzitter, den heer C. R. van Ruyven. Do volgende vergadering zal in deze vacaturo voorzien moeten worden. De notulen worden goedgekeurd. Als spreker trad in deze vergadering op de heer W. 0. A. Ridderhof, loeraar M. O. alhier, die tot oüderworp had gekozen: „lots over Kunst en Reclame in 't algemeen, Chóret en Mucha in 't byzonder." Een enorme collectie reclameplaten, affi ches enz., door spreker van wijd en z(jd te zamen gebracht, bedekte in bonte mengeling de wanden van de Nutszaal en gaf aan het geheel een eenigszins Oostersch idee. Aan de hand van deze fraaie collectie opende de heer R. z(jn besprekingen en h(j wees or vooral op dat verscheidene lieden de ver zameling van dergelijke prenten, zooals zo 't noemen, afkeuren. En toch, by een eenigs zins onpartijdige beschouwing, wat kan mon juist iu deze voorstellingen, vaak vervaardigd van 6lecht papier, een schat van kunst ont dekken, welke reeds bij hot eerste gezicht de hand van den meester verraadt. En zoo behandelde spreker dan eenvoudig doch glashelder de oischen, die aan oen goede reclameplaat gesteld mooten worden, speciaal mot het oog op do artikelen of zaken, die er op voorgesteld zyn. Immers, een goed biljet moet direct op 't oorste gezicht herinneren aan het artikel, waarvoor het reclameert. De eerste reclameplaat dagteokent hoogstwaar schijnlijk van hot jaar 1729, toen te Yeddo per biljet de komst werd bericht, van een enormen olifant van Cochincha. Van Yeddo waaide deze reclame-manie over naar do Ver. Staten, doch de reclame werd daar in 18:0 pas met succes uitgovoerd. Nadat spreker nog even de bekende Delftscho slaolie-biljetten had behandeld, ging hy over tot oen meer specialo beschrijving van het werk, geleverd door de beide Fransche heeren Chéret en Mucha, die zich op dit gebied een grooten naam hebben verworvon. En zoo verteldo ons spreker dan van Alphonse Mucha, don man die de eer had van af zijn eerste affiche, de aandacht op zich gevestigd te zien. Uit zyn levensbeschrijving zien we hoe de groote Barah Bernhardt zich ten zeerste voelde aangetrokken tot den schoo nen en jongen vreemdeling, dien zij toevallig te Praag ontmoet had. 't Is nu ongeveer acht jaren goloden dat we te Parijs de bokende reclameplaat zagen schittoren met de woorden „Gismonda Sarah Bernhardt, Thóatro de la Renaissance". Deze plaat van Mucha bracht hevige beroering in de gemoodoren dor kun stenaars, waut uit die plaat bleek dat er zich eon nieuw talent aan den horizon had opge daan, zelfs zóó, dat de grootste artislon onder de oudoren, Chéret én Grasset do aandacht op lietn vestigden. Spreker behandelde regelmatig do aanwezige affiches van Mucha, ieder voor zich sprekende van diens onvolprezen talent. Bij het aan schouwen van deze collectie moet men wel getroffen worden door de sympathie die al zijn werk ademt, door de harmonische schik kingen van vormen en kleuren, door het prachtig coloriet. Spreker besprak in bijzon derheden de fijne vrouwenfiguren van Mucha, die in tegenstelling vaak met die van Chóret, ons figuren te zien geven, waarvoor we ons niet behoeven te schamen, van wier kus ge niet zoudt walgen, wier rokkeDgepJooi niets geheimzinnigs heoft. Ja voorwaar, de wijze waarop de heer Ridderhof ons Mucha in zijn werken schetste, was voor de aanwezigen werkelyk interessant. 't Is voor de eersto maal dat de heer R. in deze vereeniging als spreker optrad, maar hy kan er zich bewust van zjjn, dat zijn artistieke openbaring evenzeer tot leering als tot reclame gestrekt heeft. Iu de pauze gaf spreker welwillend uog tal van inlichtingen van de verschillende affiches. De voorzitter riep onder luid applaus den heer Ridderhof een tot weerziens toe. De tijdschriften jaargang 1901 verhuisden naar de verschillende koopers. Daar het noodige aantal leden niet aanwezig was, moest de ballotage van 8 nieuwe leden tot de volgonde vergadering uitgesteld worden. Wederom wen- schen twee heeren als lid toe te treden. Een vraag omtrent een andere localiteit zal door de debat commissie behandeld worden. De Vice-voorzitter sluit de vergadering. F. A. W. Samensmelting van Vrtfe Universiteit en Theologische School. „De Heraut" bevat het concept-contract, ontworpen door hoogleeraren en curatoren van de Vrije Universiteit te Amsterdam en die van de Theologische School te Kampen, betreffende de opleiding van de predikanten bij de Gereformeerde Kerken. De bedoeling is ineensrael'ing van de Theo logische School met do theologische faculteit der Vrije Universiteit, zoo echter, dat, by ver schil van meening tusschen curatoren der Kerken en directeuren der Vrye Universiteit over de benoeming of het ontslag van een hoogleeraar, de Generale Synode in laatste instantie beslist. De meerderheid dor onderteekenaars is voor verplaatsing van de Vrije Universiteit naar Den Haag; de niet onbelangryke minderheid is voor Amsterdam. Het concept, dat o. a. door dr. Kuyper, den tegenwoordigen minister, is onderteekend, is niet geteekend door de heeren Lindeboom, Noordtzy, Klaarhamer en Wielenga. De laatste was ongesteld; de heer Noordtzy had andere dan principieele bezwaren; alieon de heeren Lindeboom en Klaarhamer teekenden niet, omdat zy principieele bedenkingen hadden. ,De Heraut" zegt van het concept, dat het een compromis is, dat men 6lechte kan aan nemen of verwerpen. Weerberleht Tan 1 Maart, (Van b#t Kon. Msteorolok-Ucti lnttltuut to Utrecht.) Verwachting. Zwakke wind. Bewolkte lucht. Weinig verandering in temperatuur. Naar aanloiding van een gerucht, vermeld in een dor Amsterdamsche bladen, heeft het Dagoiyksch Bestuur van den Nedorlan-Jschbn Journalistenkring zich met hot verzoek om inlichtingen dienaangaande tot de Rogeering gewend. Het mocht daarop van den Minis u-r van Binnenlandsche Zaken, Ingevolge mach'igmg van H. M. de Koningin, het volgend-;- ant woord ontvangen „Ik heb do eer U do stellige verzekering te geven van do volstrekte ODgogrondh .id der geruchten, die in omloop werden gebracht omtrent don slechten gezondheidtoestand van Hare Majesteit." „Mynerzyds vervolgt de Minister voeg ik er by dat van eenig voornemen tot byeon- rooping van de beide Kamers dor Slaten- Generaal in vereonigdo zitting my niets hoe genaamd bekend is." Onze giem e e n t o a weerenet een op grootsche wyze uitgevoerd heerenkleodiug. magazyn verrykt geworden: „De Faam", op de Vischmarkt, waarin vroeger een deftig dubbel hoerenhuis govostigd was. De raaatschappy „De Faam" heeft het echter geducht onderhanden laton nemen, zóó dat er thans zulk oen winkelhuis van geworden is, dat de Vischmarkt or een ontzaglyke verandering door ondergaat. Des avonds verspreidt er zich thans op deze anders zoo duistere plek een zee van Jicht. Tat komt, in de eerste plaats, uit de belde byzondor ruimó winkel- of uitstalkasten, de eoiio bostemd voor lieorcn-kleeding, de andere voor heeren-artikelen, en van elkaar geschei den door een breode portiek, toegang govendi tot een voor Leiden buitengewoon groot magazyn, dat voorzien is van een glazen overkapping, zoodat het licht overdag er ook niet te weusehen overlaat. Die boogvormige oveikapping met ijzer- con8tructio is dubbo), als gevolg waarvan de bonedonste, uio welks men in den winkel ziet, niet met de buitenlucht in betrekking staat, wel die daarboven. IJzeren kolommen in den vorm van quadran- ten dragen de zware, eveneens ijzeren dwarc- binten, waarop het bovengedeelte van het magazyn rust. Vroeger zouden zulke pilaren dooi houten betimmering of dergelyke aan het oog onttrokken zyn geworden, maar tegenwoordig wordt er zulk een vorm aan gegeven, dat zij, tevens met een fraaie be schildering, zichtbaar blyven. Rood bruine gor'dynen bedekken do met stoffen en kleodoren gevulde winkelkasten langs de wanden, waar zich tevens, als ietk eigenaardigs, rollende trappen bevinden, welke men zelfs in beweging kan brongen terwyi ni9ti er zich op bevindt. Ter gelegenheid van den osrsten dag der opening waren er nu hier en daar planten* groopen aangebracht, welke het geheel, odi zoo te zeggen, een feesteiyk aanzien gaven, ook boven, waar de gemeenschap over den wiDkel met achter- en voorzalen onderhouden wordt door een brug, met kunstig uit de hand ge smeed yzeren leuningen. Ook de op dezelfir wyze vervaardigde gaskronen, zoowel in den winkel als in de daarachter gelegen pas- en heeren artikelen-kamers, zyn van fraaien vorm. Het geheel, waarvoor ook heel wat metera geslepen spiegelglas is noodig geweest, Is uit gevoerd in modernon styi, waarvan tevens de winkelgevel getuigt met het groen- en bruin achtige Zweedsche graniet aan weerszijden, dat met de teak-houten portiek- plafond- en andere betimmering een goed aanzien geeft. Dat de ruimte, waarover beschikt wordt, niet gering is, biykt uit de oppervlakte van 13 by 24 meter. Er is een centrale verwar ming door het geheele gebouy. Architect van de verbouwing was de heer H. J. J08S0. Verder noemen we, volledigheidshalve, ook de namen der volgende uitvoerders van het werk: L. Boom, timmerwerk; C. J. van Yafderen, metselwerk; G. de Vink, Stoenhouwwerk; J. Mooten, smidswork; J. v. d. Heyden, lood- en zinkwerk; M. Langezaal en Zn., gas- en waterleiding; C. J. v. d. Drift, stucadoorewerk L. van Noort, glas- en verfwerk; N. L. van Abswoude, behangers werk; J. Burgerhout, te Katwyk, kunstsmeedwerk der brugleuning; H. Zimraermann, Utrecht, lage druk stoorn- verwarming. Tot het doen horyken van de in gebruik zynde maten en gewichten van ykplichtigen wordt in liet ykgebouw aan do Lammerenmarkt alhier zitting gehouden voor deDoezastraat op 3 Maart van 8'/210'/2voor den Vliet, Conscientiestraat, Molensteeg en Bakkersteeg van 10l/a12, en voor de K iiser* straat, Kolfmakerssteeg en 5de Binnenvest- gracht van l1;^4 uren. Morgen, Zondag, zal by gunstig weder van 2 4 uren do „L. V.-V. I" een match spelen tegen de H. F.-C. „E. D. O.", uit Haarlem, op terrein der eerstgenoemde Vereeniging. Morgen zal „Ajax" een competitiewedstryd spelen tegen „Rayiditas" uit Rotterdam. Da.ir „Rapiditas" in Rotterdam groote moeite had om to winnen, belooft dit een zeer spannoDde stryd te worden. Heden werd aan de Maatschappy „De Zyi", Stoom bouw en reparatiowerf ta Leiderdorp, met goed gevolg te water gelaten een stalen eleepkaan, lang 33.20 M., breed 5.60 M. en hol 2 M., voor liotterdamsclie rekening. Gisterna m i ddag mishandelde zokere K. in dronkenschap eon conducteur van de Katwyksche tram. Een agent van politie, die hom tot kalmte maande, kreeg een slag van h» m in bet go- zicht en moest tot zelfverdediging ge! ruik van ztjn sabel maken, waardoor K. aan het hoofd een niet ernstige wond bekwam, welke in bet Ziekenhuis werd verbonden. Tegen den woesteling wordt proces verbaal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2