Jk' 12872 Zaterdas; 8 Februari. A0. 19G2. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Collectanten-Verseniging „Zuid-Afrika". fied.-Zuidalrikaansclie Verccnigiug. VAftS HET SCHGOME. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon por S maandonf CIO. ^■13u(tcn Leiden, per iooper en waar agonten geToatigd zjjn C30 Franco per postCBó- PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedore regel meer f 0.171. Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. I Bovengenoemde Vereeiiiging neemt beleef delijk de vrUheid de Lenisdie Uurgei'U te herinneren aan de derde collecte ten bohoeve Tan de lijders in Zuld-'fnka, als eenmaal de oorlog geëindigd zal zyn. Deze collecte zal gehouden worden, zooals bekend kan zyn, op aanstaanden Woensdag (den tweeden Woensdag in de maand), den 12den Februari. Cpnieuw zal dus de gelegenheid worden aangeboden aan allen, die behoefte hebben hot hunne by te dragen, om alsdan de schreiende no oden te helpen lenigen, tot het ofteren van hun liefdegaven. Eet Bestuur W. Pkra, Voorzittor. V P. VAN Drikl Bz., Secretaris. ri- W. F. K. Versteeg, Penningmeester. G. B. Z. SCHLATilANN. Afd. Leiden en Omstreken. Ontvangen by den Penningmeester, Zoetor- woudsche Singel 4.1 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Van een zilveren bruiloftspartij van II. Hogewoning Cz. en B. v. d. Mey te Rijns burg- 11.75 Van een 127rjarig fuifje 0 L?0" Opgehaald by do voordracht „Am- «terdamsche Straattype",1.50 Gecollecteerd door Piot op oen avondje by Ariec 1.41 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan 'den Penningmeester of aan het Bipeel van dit Blad. Een der kostelijkste en tevens welspre- kendste uitingen van den adel der mensebe- 1 lijke ziel is de zin voor het sclioonc. En al is die schoonheidszins of dat schoonheidsbesef in diepte, aard en omvang, bij verschillende individuen en in ruimer zin, bij onderschei den volken zeer uitcenloopcnd en dikwijls sterk afwijkend, toch heeft ook het sclioonc zijn eigen, algemeen geldende beteckenis. Met de mcening, dat over den smaak niet te redenccren valt, heeft men bij het sclioo nc niet afgedaan. Er zijn in 't natuur schoon, in dicht-, beeldhouw- en schilder kunst voorbeelden te over, waarover geen twijfel of verschil meer bestaan kan, over het schoon of onschoon. De zucht naar en de lust tot het schoone sluimert reeds in 't nog onontplooide zielsleven van het kind en is den mensch diep ingeschapen, waar zi.m reinste en heiligste verlangens üit.gaan naar een onvernietigbare harmonie van schijn en wezen, vorm en gedachte, der zinnelijke en geestelijke dingen. Richt het verstand zicli op 't onderzoek naar waarheid cn dwaling, wekt het goeds onze liefde of voldoet het onze begeerte j het schoone ontsluit den omwolkten blik 'tallooze bronnen van rust en genieting. Het waarlijk schoone behaagt ons niet, om dat het in eenige voorwaarde van nut of .voordeel voorziet. De sterrenhemel, zegt Schopenhauer, is daarom schoon, omdat wc hem niet bcgeeren. Idealiste van oorsprong, verloochent de menschclijke ziel nimmer haar omiitroeibare behoefte, de verborgen betrekking, de innerlijke verwantschap op te sporen van het schoone en de werkelijk heid der dingen, die wezen cn gestalte ge ven aan wat, als bovenzinnelijk, door onzo zintuigen niet waarneembaar is. Zij schept een welbehagen in het waarachtig schoon der innerlijke waarheid: dat het goede zc- geviere, het boozc verdelgd, verborgen deugd en schoonheid erkend cn gehuldigd worde. Dat is het, waardoor het wondere tooverrijk der sprookjes door het kind reeds, half bewust gezocht cn geliefd wordt. Met de realiteit der dingen speelt het nog een onschuldig, bekoorlijk spel, waaraan de gevorderde leeftijd zich dikwerf nog gaarne verkwikt. Met een diep gevoel van mis- hagen keeren wij ons af, waar het edele ver te, treden wordt, het slechte overheerscht en de laagheid door macht cn list haar doeleinden f*; bereikt. En al moet de menschheid met ver nietigende schaamte erkennen, dat de loop ■.der wereld maai*" al te zeer dat beeld vcr- f toont wij hebben van die werkelijkheid genoeg en meer dan genoeg, die ten slotte nog onzo inspanning en de beste krachten vraagt om haar te bestrijden cn ons aan haar verstijvenden, verderfbrengenden adem te onttrekken, waaronder zoo menige zwakke, maar schitterende bloesem ineen kromp en bezweek. Wij willen, wij zoeken, wij dorsten naar het schoone, tc sterker en te meer onweerstaanbaar, naarmate eiken dag opnieuw ruwe, govoellooze, gedrochte lijk leelijke werkelijkheid onze schreden vergezelt. „Wervelwind en slijkig stof laat ze dwarrelen, stuiven", neuriet Goethe bij zich zeiven. Ze zijn toch niet zeldzaam, die velerlei bedenkingen meenen te kunnen inbrengen, tegen die vereering en verhef fing van'het schoone. Er zijn er, die u zelfs zouden willen waarschuwen tegen zijn ver lokkende bekoring, alsof gelijk een engel des lichts, die het onheilige verbergt, het schoone met satanisch genot u zou kunnen misleiden en vangen in bloeiuenketcncn, die ge toch te zwak zijt, om te verbreken. Maar is de ernst van 't goede niet te vcrecnigen met het edele, het waarachtig schoone, waarvan God, ook als absolute schoonheid, dc bron en de volmaking moet geloofd wor den door den mensch, die immers werktuig blijft eener hoogerc wereldorde en daar door een goddelijken invloed in zich ver mag op to nemen, en in den Gekruiste wordt eens alle harmonie hersteld. Ons leven is in cehte werkelijkheid een opklimming uit het duister naar het licht-, van het onheilige en onreine, naar wat heilig is en rein en niet een, in eigenwil lige verblinding, zich dompelen cn afdalen in dc donkere wateren van stofvergoding en redeloos zingenot. Het zingenot door het waarlijk sclioone dezer wereld aangeboclon, zal ook, bij volle teugen, niet bedwelmen, nimmer verlagen. Is onze verbeelding, ons gemoed eenmaal ontsloten voor dc waarneming, tot erken ning van het schoone, zoo is ons daarin ge- geschonken, meer dan het kostbaarst edel gesteente, dat wij met blijden dank ontvan gen en eeren. Want het schoone is machtig don geheelen mensch, geestelijk en zinnelijk, te verheffen,, te adelen en hem tc drijven, den weg tot volmaking te zoeken, door de eeuwige Schoonheid gezaligd en gedragen. En toch, duizenden van ons geslacht, die van die hoogste en reinste aspiratiën geen kennis, nauwelijks bewustzijn schijnen te dragen, wier zieleleven even dor en arm zalig is, als de bodem, waarin het zijn sap- looze wortelen heeft geslagen. Die bij alle natuur- en kunstschoon roerloos koud blij ven, of, erger, het met een spotlachje don rug toekecren. Wat dunkt hun van de me* dedeeling, dat Busken Huet, do kunstzalen van het Louvre doorwandelende, het hoofd ontblootte, toen hij de Venus van Milo voorbijging en zoo oen zwijgende hulde bracht aan wat den mensch de godheid na- derbrengt. Hun verachtelijk cynisme laat het hart ontrefbaar. Bekend is do overle vering, hoc een van Plato's leerlingen, in slaap gevallen, berispt werd over dit ge drag, maar boe daarna de groote meester hem verlof gaf „te slapen in zijn lessen, daar hij geweend had bij de aanschouwing des hemels", als hem met ontroering werd geschilderd, hoe zijn leerling zich den slaap had ontzegd, ten einde de zon over de blauwe Grieksche wa teren te zien opgaan, waarvan de aanblik hem tot tranen had bewogen. Hoe zal het ons zijn, als eenmaal voor het oog van men- schen en engelen dc Zon der eeuwige, vol maakte schoonheid zal opgaan en hemel en aarde herstellen in volkomen harmonie. R- K. A. v. Unen. Leiden, 8 Februari. De Gehoorzaal is voor de opvoering van „Do Doge van Venetië" voor hot oogenblik nagenoeg uitverkocht, zoodat er weinig plaatsen meer beschikbaar zyn. De mogelykheid bestaat, dat op den avond der uitvoering achter in de zaal nog eenige ryen stoelen kunnen worden bygezet, doch dit kan eerst Maandag worden bepaald en ia Afhankelijk van de ruimte, welke voor het orkest noodig zal blyken te zyn. Tot lid van de Commissie van Bijstand voor het Woordenboek dor Nederlandsche taal is benoemd jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. De lste luitenant W. Petter, van het 4de regiment infanterie, ia tydeiyk ter be schikking gesteld van den w.n. hoofdofficier voor het reservekader te 'a-Gravenhago, De lste luitenant B. A. James, van hot 6de regiment infanterie, thans gedetacheerd by het Koloniaal Werfdepót te Harderwyk, wordt op 1 April a. s. van die Uetacheerlng ontheven en ingedeeld by het 4de regiment infanterie. Men schryft uit Schoonhoven Donderdagavond trad alhier in het „Hotel van Zessen" namens de Anli-Rev. Kiesver- eeniging „Noderland en Oranje" op ds. R. J. W. Rudolph, van Leiden, met het onderwerp: „Kapitalisme en Socialisme". De groote zalen konden onmogelijk de schare bevatten (onge veer 800 personen), zoodat V9len terug moesten, of zich met een plaats op het ten as verge noegen. Namens het bestuur deelde de spreker mede, dat er een collecte gehouden zou wor den voor de uitgesloten arbeiders van de firma Van Heek te Enschede©, welke mode- deeling evenals de veroordeehng dier firma met daverend applaus werd begrost. De go- houden collocte bracht de som van f 34.25 op, welke aan „Patrimonium" te dier plaatse ia overgemaakt. De prachtige rede van den talentvollen spreker v^erd door het publiek onder ademlooze stilte aangehoord. Met don spreker kwam in debat mr. Mendels, uit Amsterdam, dio op keurige, wogsloepende wyze zjjn aanmerkingen inbracht tegen het door spreker betoogde. Hot antwoord van ds. Rudolph was interessant. Punt voor punt beantwoordde hy mr. Mendels, die, hoewel hy een half uur had gesproken, ten tweeden male oen kwartier het woord verkreeg. Ook hierop werden mr. Mendels' beweringen krach tig wederlogd en kwam 't publiek geheel onder bekoring van de ernstige, krachtige en 8choone verdediging van de calvinistische be ginselen, door ds. Rudolph ontvouwd. Met de Yorsteiyko personen namen aan het heden ten Hove gegeven diner ter ge legenheid van het verbiyf van don hertog en de hertogin van Mecklenburg in de Residentie deel onderscheidene leden van het Civiele en Militaire Huis met hun echtgenooten. De hertog van Mecklenburg heeft gisteren in audiëntie ontvangen dr. Kuyper, voor zitter van don Ministerraad. Op de Dresdener intornationale kunst tentoonstelling zyn drie etsen voikocht van den Haagschen kunstschilder W Kramer. In een byoonkomst van het Haagsck Yak comité „Patrimonium", R.-K. en Christe- lyken Volksbond, de werkliedenvereniging „Onze Hulp zy in den Naam dos Heeron" en eenige personen van verschillendo richting is besloten in een circulaire aan de ingezetenen weik en financieelen steun to vragen ter leniging der heeischende groote werkloosheid te 's-Gravenbage. Ds. J. Krayenbelt, predikant by de Ned.- Herv. Gemeente te Rotterdam, zal tegen ultimo April a. s. zyn emeritaat aanvragen. In de Rotonde van liet Museum van Kunstnyvorheid, te Haarlem, zal a. s. Zondag geopend zyn een zeer belangryke tentoonstel ling op decoratief gebied. Een groot aantal decoratieve ontworpen, zeer interessant, zoo wel van kleur ala van teekening, wolko ver vaardigd werden door den heer Mansveld, te 's Gravenhage, zullen in het Museum eenigon tyd te bezichtigen zyn, voordat ze naar de tentoonstelling to Tuiyn wordon verzonden. De gemeenteraad van Delft heeft gister middag eervol ontslag verleend aan dr. W. Littol als geneesheer-directeur van het genees kundig gesticht voor krankzinnigen „Het St.-Joris-Gaslhuis." By de stemming ingevolgd art. 50 der Ge- meentowet over het voorstel van het Raadslid Wilkons, in zako toekennen eoner gratificatie ad f 100 aan de wed. van den overleden ambtenaar ter secretarie P. Dommonie, word dit verworpen met 11 tegen 8 stemmen. Hierna kwam een voorstel van den heer Nienhuis om de weduwe een gratificatie te geven van f 160 dit werd aangenomen met 16 tegen 3 stemraon. De gemeenteraad heeft benoemd tot leeraar in het boekhouden aan de H. B. S. den heer J. Delfos, onderwyzer aan een lagere school on aan den Handelscnrsus aldaar. Tevens word het rahilabesluit dd. 24 Januari op het request van den heer Ter Laan ingo trokken. B. en Ws. zullen een nieuw voorstel indienen gegrond op de wet van het lager onder* wys. Het raadslid Schelling heeft een voor stel aangekondigd in den geest van het inge trokken besluit. De Oostonrykscbe gezant by ons Hof, graaf Okolicsanyi, thans ln Zuid Frankryk tot herstel zyner gade prinses LobanoiT, wordt weldra naar het Belgische Hof overgeplaatst ala opvolger van graaf Khevenhuller. De Tran8vaalscho Deputatie ontving gisteren van den minister van buitonlandsche zaken oificieele mededeeling der tuaschen onze en de Engelsche Regeering gewisselde stukken. Z. K, H. do Prins der Nederlanden zal Donderdag a. s. deelnemen aan het diner, aan den Raad van State door den vice president aangeboden. Men meldt uit Apeldoorn dat de onder wyzer M. Zwaagdyk door den gemeenteraad met 10 tegen 8 stemmen Is ontslagen. Het stoomschip „Zaanland," van Buenos- Ayres naar Amsterdam, ia 7 Febr. Ouossant gepasseerd; de tSalak", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 6 Feb. Kaap del Armi; de „Soerabawa", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Febr. te Port Said; de rfFlores", van Amsterdam naar Nsd.-Indië, vertrok 8 Febr. van Suez; de „Prinses Sophie", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 7 Febr. te Padang; ds „Prins Hendrik", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 8 Febr. te Suez. Alfon. By de herstemming voor een lid van den gemeonteraad waren uitgebracht 383 steramen. Daarvan verkreeg de heer F. Sprey, houtkooper, candidaat der anti-liberalen, 257 en de heer J. W. Clant, candidaat der liberalen, 115 stemmen. Gekozen de heer F. Sprey. De candidaat der anti-rev. de heer Herngreen, mede in herstemming, had zich teruggetrokken. Koudukork. Woensdag, 12 dezer, 'e avouds halfacht, zal voor het departement Koudekerk- Hazerswoude van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen optreden de heer Henri M. Dekking uit Rotterdam. Aansporing om deze lezing met vryen toegang te komen by wonen ls zeker over bodig. De heer Dekking is een zeer bekend declamator (leerling van Willem van Zuylen) en zeer dikwyls komen in verschillende tyd- 8chriften zeer geestig geschreven stukken van hem voor. Naar wy vornemon, zal op Yrydag avond, 21 Februari a. s. door de Chrlstelyke Jonge- lingsvereemging „Samuel", alhier, haar 4de jaarfeest worden gehouden. Lisse. Eerstdaags zal alhier een begin ge maakt worden met het sloopen van de oude R.-K. kerk, welke veel to klein is voor de groote gemeente. De te bouwen nieuwe kerk wordt een der grootste uit den omtrek en zal zitplaatsen bevatten voor omstreeks 2000 per sonen, terwyi de toren een hoogte yan ruim 70 M. vorkrygt. Nu is men aan het bouwen van een nood kerk. Deze wordt 33 by 13 M. en bevat plaats voor ongeveer 1200 personen. Zy wordt van dryfsteen en hout opgetrokken en moet den tand des tyds 20 jaar kunnen trotseeren. Later zal zy waarachynlijk gebruikt worden tot het houden van byeenkomston van den R.-K. Volks bond, den Gildenbond, repetities van Zang koor etc. Noordwljk. A s. Maandag denkt de tooneel- voroeniging „Vriondschapszin" in café „Flora" wedorom een uitvoering te geven. Opgevoerd zullen worden: „De Wees uit het gebergte", oorspr. tooneelspel in 4 bedryven, en „Do Raadsvergadering te Koekamp", kluchtspel in één bodiyf. Uynsburg. I-Iet behoort tot de zeldzaam heden, dat in ons dorp den eon of ander een serenade wordt gebracht. Gisteravond had echter zulk eeu feesteiyke eorbetooning plaats door het Fanfaro korps „Wilhelmina". 'tGold hier den lieer H. Hogewoning Cz. en echt- genooto, die met hun familie het vyfen- twintigjarig huweiyksfeest vierden. Het Wien Neerland8ch bloed on de Transvaalsche Volks liederen brachten do gemoederen in opgewekte stemming. Van een tegenovor do woning gelegen schuit werd bengaalsch vuur ont stoken en eenig vuurwerk opgelaten, alles ter oere van bruidegom en bruid. De collecte, gehouden by gelegenheid van den Transvaal-avond in de Qereform. Kerk alhier tot ondersteuning van de vrouwen en kinderen in de concentratie-kampen, heeft opgebracht de somma van f 76. Uypwotoring. In oon hier gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van den Blauwen Polder onder de gemeenten Alkemade on Woubrugge, zyn vastgesteldde rekening dezes polders over 1901, aan inkom sten op f 1114.42, de uitgaven op f 829.74'/a, batig saldo /'284.67,/2. De begrooting voor 1902 aan Inkomsten op f 1122.60, aan uitgaven op f 1045.57, batig saldo f 77.03. Sassenheim. Heden is de Sa88onheimsche IJsclub begonnen met banen te leggen op den Kooipoldor. Slechts een bepaald gedeelte zal worden bewerkt, daar het op alle plaatsen nog niet vertrouwd is. Het ys ls berijdbaar, doch niet mooi. Burg. en Waths. dezer gemeente hebben een 4 pCts.-geldlsening, groot f 23,000, afge sloten met de llaarlemsche Bankvereoniglng, ten einde in de kosten van het op te richten post- en telegraafkantoor ts kunnen voorzien. Als verdacht van hot ontvreemden der kippen van den landbouwer J. Bouwmeester, alhier, is 3. H., vroeger verbiyf houdende in deze gemeente, te Utrecht in hechtenis ge nomen. De burgomeestor heeft een Raadsvergade ring uitgssohreven tegen Dinsdag 11 Febr. a. s., des avonds to halfacht. Punten ter behandeling zyn: 1. Ingekomen stukken. 2. Wyziging verordening her- halingsonderwys. 3. Benoeming commissie schuttery. 4. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd Raadslid. 5 Verhooging opcenten psrsoneele belasting. 6. Wyziging gemeentebegrooting 1902. Wassenaar. Gisteravond werd ten huize van den heer A. W. Beyersbergon een ver- gadoring gehouden van bollenkweekers om de gewone voorjaarsveiling te bespreken. De voor zitter der afd. Wassenaar van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur dankte in de eerste plaats namens de principalen den heer Ruyg- rok voor de moeiten, die hy zich een reeks van jaren getroost had, om de veilingen te regelen. Meermalen had hy te kennen gegeven, dat hy die soms onaangename taak gaarne aan anderen zou overdoen, maar steeds had men geantwoord", dat de zaak niemand beter dan hem was toevertrouwd. Daarop had hy zich gewend tot de afdeeling der Alg. Vereen, en de gleden biervan meenden, dat het wel tot do werkzaamheden oöner afdeeling behoorde de veilingen te regelen. Vandaar dat dit thans voor hot eerst geschieden zal. Door de aanwezige principalen werden reeds 770 nummers opgegeven, maar daar het jaar op jaar biykt, dat er altyd nog achteraankomors z(jn, zoo kon ook nu weer niet besloten wor den of twee veilingen noodig zouden zyn. Besloten werd daarom in Maait nogmaals te vorgaderen en dan hierover te beslissen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur vast gesteld had, dat elk jaar de directeuren opnieuw zouden gekozen worden en dat elk der tien opgegeven nummers één stem zou uitbrengen. Een uitstekende maatregel, omdat zy die hot meest veilen ook hot meeste gewicht in de schaal kunnen leggen. De hoeron Kloosterman, Gardien en Ruygrok zouden nog even de treurigo ondervinding moeten opdoen, dat een profeet in zyn eigen land niet geëerd ls. Ze wenschton namelijk in vereeniging met een directeur uit een andere plaats de halve veiling voor hunne rekening te nemen als de principalen hiertoe wilden besluiten. By stemming verkreeg de hoer Hornan 53 stommen; de heer M. van Zanten (Lisse) 53, de heer C. J. L. van der Meer 28 en do drie genoemde heoren 16 stemmen. By de her stemming werd de heer Van der Meer go- kozen met één stem meerderheid. Niots meer aan de orde zynde sloot do voorzitter do vergadering. Wy spelen niet voor eer of geld; Roem, wy zyn er niet op gesteld; Dames! Heerenl wy komen hier Steeds alleen voor uw ploizier. Dat zongen de leden der tocneelvereeniging „Wassenaar" aan het einde van het tooneol- stuk „De aanhouder wint". Die woorden geven zoo juist weer, in welke verhouding de toonoel- vereenlging tot „Nut en Genoegen" staat. Alle moeiten, alle zorgon, die de bekwame regisseur met zyn medeloden zich getroosten, hebben geon ander doel dan om de vereeni- 1 ging ,Nut en Genoegen" pleizierige, recht gezeJligo avonden te verschaffen. We gaan zelfs een stap vorder en gedachtig aan een versregel uit een volgend couplet: „De Vereeniging gaat steeds vooruit", durven we beweren, dat het ledental juist toeneemt door het optreden onzer 'coonsel- vereeniging. Haar voorstellingen worden steeds druk bezocht en na elk optreden wordt luid verkondigd, dat men zich uitstekend geamu- seord heeft. Maareen avond, zooals die van Donderdag, nesn zoo een is er cog niet go- woest. Zoo voldaan als toen is men nog nooit huiswaarts gekeerd. Het succes begon al met No. 1 van het programma „De Boterham en de Goudzoeker", voorgedragen door den voor zittor der tooneelvereemging. In het blijspel „De aanhouder wint" waa het handgeklap niet van de lucht af. Do spelers waren- dan ook uitstekend in hun i rol. De rustige kalme rentenier; zijn knecht, die het zoo goed eens was met den door papa versmaden, maar ckior de dochter ge- wenschten kantoorbediendedan het drie- tal waaruit papa zijn keuze zou doen: die sullige boerenjongen, die altijd rijmende en dichtendo poëet cn die gestrenge majoor Fricandeau, zooals de knecht hem noemde, ze waren juist zooals ze moesten zijn. „De Boef" en „Amsterdamscho straat typen" werden uitstekend voorgedragen. Wie het laatste onlangs hebben zien Voor dragen door een paar beroepskomieken, zul len moeten toegeven, dat deze gisteravond ver overtroffen werden. Nadat men in de pau/.c weer wat tot zichzelven gekomen was kon men zijn lach- lust nog eens botviofèn bij het voordragen van „De Snijder van Stillcnburg" en hc*t blijspel „Eük en Flok in dc klem." Ook hierin waren alle optredenden weer op hun plaats. De heeren Rederijkers in de eene kamer, mochten al hecle helden op het tooneel zijn om daar moorden en doodsla gen te begaan, hier waren ze dc vreesachtig- sten der stervelingen. Dc baas met zijn knecht» in de andere kamer gaven het tegenbeeld hiervan to aanschouwen. Stroopcrs zonder wederga, maar vol vrees voor do „vreemde mcnschcn, die wel eens dieven of inbrekers konden zijn". Ook Zijn Edelachtbare met hoogstdeszelfs .diender", waren goed in hun rol. „Een joppc jongen" hoorden we meer in „Nut cn Genoegen" voordragen; maar heb moet gezegd, dat dc voordrager den auteur van het stuk zelf naar de kroon steekt. Van het „Inhaolen van den nieuwen Burgemeester" zullen we maar zwijgen,, hiervan ie weinig verstaan, want men had aan het zien van de „notabelen" en den „veldwachter" en de „burgerij" al meer da ngenoeg om tc schudden van het lachen. De heer B. P. v, d. Meer heeft voor de zooveelste maal getoond, dat do regie in zijn handen goed bezorgd is en zijn medeleden beijveren zich wel om hun wegwijzer te volgen. Moge ze den volgenden winter zich even bereidvaardig betoonen, dan zal „Nut en Gcnoecgcn" zeker nog meer vooruitgaan in ledental, dat nu do honderd reeds heeft bereikt.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1