Gemengd Nieuws, „Dit nu is juist onae grief. „Onze regeering heeft aan Engeland le beau r 6 1 e geg®T«n door oen vraag te doen, welko zo vooruit wist, dat geweigerd zou worden, ja, geweigerd zou moeten worden. „Zy lieaft het Engeland al te gemakkelijk gemaakt 1" Dit oordeel wordt nader door het Bbl. ver dedigd, waarna er op gewezon wordt, dat Engeland van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om aan de oorlogvoerende Boeren te laten welen, dat zjj, als zo den stryd eindigen willen, zich niet door middel hunner godele- goerden die met president Eniger op zUde geduwd worden tot het gouvernement in Engeland moeten wenden, maar rechtstreeks lord Kitchener moeten naderen. „Wat beteekont dit? „Iedereen kan het weten, wiens geheugen goed is en die nauwkeurig gevolgd heeft al wat in Engeland door de ministers en de regee- ringsdagbladen, en in Zuid Afrika door lord Kitchener, lord Milner en den eerste minister in do Kaapkolonie gezegd is. „Het Branche gouvernement wil geen am nestie geven aan de mannen in de Kaapkolonie, die alles te verliezeD, niets te winnen hadden en zoo nobel en onzelfzuchtig hun broeders zyn bijgesprongen. „Het Britsche gouvernement wil de repu blieken niet behandelen als een Staat, waar mede men vrede sluit, ook al annexeert meD een deel van zijn grondgeblod. Neen, het wil den Staat voorgoed vernietigen, het geheele volk, tegen zijn wil, inlijven in het Britsche Ryk. „Dit zijn do voorwaarden niot van vrode, want die sluit men slechts tusschen Staat en 8taat, maar van liet staken der vyandelykhedon. „Wy kunnen uit die woorden dan ook vol strekt niet opmakon, gelijk eenigen doen, dat de Engelsche regoering met de regeeringen der republieken wenscht te onderhandelen, maar alleen, dat ztf hun een wenk geelt, dat als zij zich wenschen te onderwerpen, zij de voorwaarden kunnen vernemen van lord Milner." Volgone het Bbl. is de groote fout van hen, die dr. Kuyper's diplomatie goedkeuren, daarin gelegen, dat men by het beoordeelen van dr. Kuyper's optreden voornamelijk dacht aan wat Nederlands prestige kon winnen, doordien zijn regeering zich tot de Britsche regeering wendde. „Maar gaat het Bbl. voort vader- land8che ydelheid mag toch waarachtig in dit ontzettend drama van de vernietiging van 6en vri) volk niet in aanmerking komen 1 „Hoe Is het mogelijk, dat „De Nieuwe Courant" schrijft: „„Nederland eindelijk staat, voor een oogon- blik uit de vergetelheid getreden, toegejuicht en geëerbiedigd voor het oog van de beschaafde wereld. Het heeft gedaan wat het kon, ter wille van zijn stamverwanten en van de vrij heid; alles wat het kon en op eon goed gekozen oogenblik on met beleid*'. „Hoe kan Iemand met zelfverheffing achrjj- von„Nederland heeft gedaan wat het k o n", terwijl wij weten, dat wy niets vermochten te doen voor die „vrijheid". 1 Ook „De Standaard" krijgt epn berisping van het Bbl. Na oen aanhaling uit het vroegure orgaan van dr. Kuyper, zegt de „Van-dag tot- *dag"-6chrijver ten 6lotte van het „Standaard"- artikel: „Het is eenvoudig weerzinwekkend om naar aanleiding van het zeer bescheiden optreden van minister Kuyper met een verzoek, dat geweigerd werd, to spreken van „do banen van onze vlag, die op alle zeeën met verschul- digden eerbied gegroet worden", te durven zeggen, dat wy ons daarom weer de kin deren gevoelen van het voorgeslacht, dat in de wereldpolitiek woorden van overwegend gewicht sprak. „Zulko hoogdravende onzinnige zelfverheer lijking is buitengewoon geschikt om ons vol komen belachelijk te maken in Europa, maar niets doet ons zoo bitter gevoelen dan dit gesnoef, dat wy zeer vörre staan van het voorgeslacht, dat niet blaaskaakte, maar veel vermocht." Behalve het odb langs telegraphiBchen weg bekend geworden antwoord, aan den afgevaar digde Labouchere, heeft Chamberlain zich nog verder uitgelaten aangaande do overbrenging van oventueelo vredesvoorstellen der Boeren aanvoerders aan Lord Kitchener gedaan. In de zitting van het Lagerhuis, op den 6en dezer deelde hl) mede, dat de regeering geen voorne men heelt, de aan den opperbevelhebber in Zuid Afrika, op dato 19 April a. p. gegeven instrucliën te wijzigen, welke Instructiën volgens den liberalen afgevaardigde Black, aan lord Kitchener zouden verbieden, een meening uit te spreken, aangaande de mondelinge msdedeelingen, die generaal Botha of een ander der Boerenbevelhebbers hem eventueel mochten geven. Cemeenieraad van Aarianderveen. Voorzitter: de Burgemeester. Afwozlg de heeren Cr. van Veen Dzn. en mr. C. van dor Lee. Do Voorzitter deelt mede, dat B. en We. naar aanleiding van de opdracht van den Raad in de laatste vergadering aan hen gedaan, zich bjj missive, dd, 30 Jan. jl., hebben ge wend tot B. en Wa. van Alfen, medodeolendo de bepalingen, die zij gaarne zagen verbonden aan du door don Raad dozer gemeente te ver- leenen vergunning voor het leggen van buizen voor een drinkwaterleiding. Na voorlozing van dezo missive geeft by het woord aan den secretaris, om verslag te doen van het onderhoud, dat lijj heeft gehad met den heer Burgemeester van Alfen, naar aanleiding van bovenbedoelden brief. Voorts worden voorgelezen de missive, dd. 30 Jan. jl. en 1 Fobr. jl., belde in antwoord op onzen brief, dd. 30 jan. jl. en onderteekend door don hoer Burgemeester van Alfen. De hoor Van Muiswinkel, het woord vragen de, zogt te hebben opgemerkt, dat de inhoud der Alfensche brieven blykbaar de meening van den Burgemeester alleen Inhouden, om dat zy niot ui*gaan van B. en We. Ook ia hot hem opgovailen, dat uit den laatsten brief biykt, dat men terug wil komen op one oor- 6pronkeiyk voorstel van 1000 garantie per jaar. Do Voorzitter antwoordt hiorop, dat hem dit ook ie opgev&llec, omdat o&ar da voor waarden wordt gevraagd, die men aan dat besluit wonsebt te stelles. B. en Ws. vragon den Raad naar aanleiding van gevoerde correspondentie, Dader toegelicht door den secretaris, machtiging om de onder handelingen met hot gemeentebestuur van Alfen af te breken, omdat biykt, dat men het over de te stellen bepalingen niet eens zal worden. Die machtiging wordt verleend. De voorzitter doet voorlezing van het laatste gedeelte van de missive van den heer Burge meester van Alfen, waarby wordt toegezonden een ontwerp-raadsbesluit, inzake de gasfabriek met bybehoorende teekening en begrooting van kosten. Hy opent de dlscussiön over het voorstel om art. 3 van de gemeenschappelijke regeling der gasfabriek in te trekken en daarvoor te lezen: Ieder der drie gemeenten draagt van het benoodigde kapitaal by. De begrootingen behoeven vooraf de goedkeuring van de go- meenteradon. Art. 17 is hierop van toopassing. De heer Rutlng vraagt het lid der gas- commlssie, den heer J. van Borssum Waalkes, inlichtingen aangaande het thans aanhangige voorstel. Het ia niet te verwonderen, dat hem dit heeft verbaasd. Indertyd i9 het cyfer van f 70,000 in de gemeenschappelijke rege ling genoemd, dat toch ongetwyfeld wel op eenigen grond gebaseerd was, o. o. werd daarby anngehaald hst bedrag, dat de te Katwijk gebouwd zynde fabriek heeft gekost, en waarby toen is gezegd, dat de bQdrage van iedere gemeente ad f 70,000 voldoende was. Hy vermoedt, dat m6t de cijfers wat ruim is omgegaan en dat de zuinigheid niet voldoende is betracht. Nu wy voor het geval staan en tot de onderhandsche aanbesteding is besloten, wordt ons eerst de teekening met de begrooting van kosten aangeboden, iets wat had moeten geschieden by den koop van de fabriek. Toen had men beslagen op het ys moeten komen. Hadden wy indertyd geweten, wat wy nu eerst vernemen, dan was het wellicht beter geweest dat Aarlanderveen alleen de fabriek had gekocht en een gedeelte van de drie dorpen verlicht. De heer M. van Muiswinkel zegt, dat .er in het begin is gezegd, dat het aangevraagde kapitaal voldoende was. De cyfers in de rege ling waren gegrond op berokeningen van des kundigen. Zjjn dus de deskundigen niet goed gebleken, of hobben hun berekeningen gefaald? Er is reden om te vermoeden dat er iets byzonders, iets onregelmatigs is geschied. De werkzaamheden moeten nog beginnen en nu reeds hoort men van tekort. Is het plan to grootsch opgezet of is het dat de ingenieur de kosten hoog raamt,.? Voor hem is de zaak niet helder. "Wie waarborgt ons voor meerdere verrassingen van dezoa aard? In elk geval het wil hem voorkomen, dat dezo creaiet- aan vraag hem geen vertrouwen wekt. Er is voor hem geen reden om te twyfelen aan de bekwaamheid van het gascommissielld den heer Waalkes, diens activiteit en weikzaam- heid is boven zijn lof verheven. Hy waardeert het, dat de heer Waalkes zoo vele dagen en uren besteedt in het belang van de gasfabriek. By hem ïb de gedachte wel eens opgekomen, dac de verantwoordelijkheid inzake de gas fabriek feiteiyk voor éón lid to zwaar is. De heer Waalkes, spreker beantwoordende, verzekert dat inderdaad oorspronkeiyk 1& gemeend, dat f 70,000 voldoende was, waarby ook werkeiyk de cyfers van du' te bouwen fabriek te Katwyk zyn genoemd, doch de exploitatie van de oude fa'riek is zeor tegen gevallen. Eerst werd f 33,000 gevraagd voor den koop van de oude fabriek en den grond voor de nieuwe fabriek, later bleek alleen f 6000 noodig voor de reparatie van de oude fabriek, totaal f 39,000, zoodat 31,000 over bleef. De nieuwe fabriek zal f 150,000 kosten, waarvan iedere gemeente zal hebben by te dragen f 50,000; het tekortkomende bedraagt alzoo f 20,000. De bosten van den bouw minder maken kan niet, omdat de commissie reeds zooveel mogeiyk heeft be zuinigd; bouwt men een kleinere fabriek, dan heeft men hiervan later groot nadeel. Uit het door hem voorgelezen wordend rapport biykt dat do toename van het gasbruik In de laatste jaren byna verdriedubbeld is, het moet due goed gezien zyn van de commissi om nu een fabriek te bouwen, die jaren achteroon voldoende gas kan produceeren. Spreker zegt den hoer M. van Muiswinkol dank voor zyn waardeerende woorden. Ook by hem is dezelfde gedachte opgekomen. De moeite en tyd wil hy evenwel gaarne opofferen In bet belang der gemeente, en dit kan hy wel zeggen dat hy ten volle overtuigd is van zyn groote verantwoordoiykheid. Het voorstel, dat heden aan do orde is, heeft ook voor hem zyn onaangename zyde. De heer Ruting zegt den heer Waalkes dank voor zyn inlichtingen; toch is hy niet voldaan. Hy wyt den loop der zaak niet aan het commissielid, van wlen hy overtuigd is dat doze gedaan heeft wat in zyn vermogen lag, maar toch ls er iets onregelmatigs gebeurd. Indertyd heeft do Raad te vlug gehandeld; er had overlegging moeten gevraagd zijn van dougdoiyke stukken, gebaseerd op berekenin- gon van deskundigen. Nu zullen wy in de gevraagde verhoogiDg moeten berusten. De heer Boer is het met den heer Ruting "volkomen eens. De heer Waalkes, nader aan de hand van rapporten van don directeur dor Gasfabriek on van de teekening van den civiel-ingenieur Paul, inlichtingen verstrekkende, verdedigt d# kredietaanvrage, op grond ook van do ver klaring van den directeur, dat deze met de oudo fabriek den winter niet meer in durft to gaan. De heer De Kwaasteniet morkt op dat de teekening niet bevat de directeurs woning, terwyi de heer Cs. van Muiswinkel daarop mist een ammoniakfabriek. De laatste zegt dat zulk oen fabriek op vele plaatson wordt noodig geoordeeld. De heer Waalkes zogt, dat de ammoniac- fabriek ook al uit een oogpunt van zuinigheid ia weggelaten» De voorzitter dringt op de aanneming van het voorstel vRn de gascoramissle aan, omdat hy meent, dat ook na hot verhoogde bedrag, de fabriek nog rendable zal zyn. De heer M. van Muiswinkel acht het noodig, dat eenige beperkende bepalingen worden gesteld tuu einde to zorgen, dat later niet opnieuw om een krediet wordt gevraagd. In artikel 1 der regeling staat, dat ook noodige woningen sullen worden gebouwd, dat zullen dus zyn de direotourswonlng en do arbeiders woningen. Wordt het gevraagde krediet voor de fubrick toegestaan, dan zai later om uit voering to geren aan artikel 1, opniouw een krediet worden gevraagd voor do to bouwen woningen; om hiervoor den pap aftosnydon, stelt hy voor om de f 70,000, in artikel 3 der regeling genoemd, te verhoogen tot f 90,000, mit3 volledig wordo gehandhaafd de inhoud van artikel I van de regeling en voor dat bedrag zullen worden gebouwd de noodige woningen (directeurswoning en arbeiderswoningen). Het voorstel van den heer M. van Muis winkel wordt aangenomen met 10 stemmen tegen óén, die van den heer J. V. B. Waalkes. Semeenleraad van Haarlemmermeer. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren Bultman, Faas en Apfeld. 1. Wordt medegedeeld: o. brief Ged. Staten, toezending goedgekeurd raadsbesluit tot ver koop van dorpsgrond aan N. J. Dol; b. brief van alsvoren, toezending goedgekeurd besluit tot betaling uit de onvoorziene uitgaven, dienst 1901; c. brief van alsvoren, ten geleide van het goedgekeurd suppletoir van den Hoofdeiyk8n Omslag, dienst 1901d. brief van alsvoren, toezending goedgekeurd raads besluit ln zake schoolgaan van kinderen te Lelmuidene. brief wed0. J. Eggink, houdende dankbetuiging voor het haar toegekend pen sioen; f. uitslag van gehouden aanbestedingen g. verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim, over 1901 en h. Kon. Besluit, dd. 6 Januari 1902 No. 16, houdende goed keuring van de verordeningen op de heffing en invordering van Hoofdeiyken Omslag. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Omtrent het bestek voor het onderhouds werk aan de 6cboJen en onderwyzerswonin- gen wordt besloten, de vaststelling aan B. en Ws. over te laten daar het nog eenige wyzi- ging moet ondergaan. 8. Ook de vaststelling van het bestek van het onderhoudswerk aan het Raadhuis wordt aan B. en Ws. overgelaten. 4. Omtrent de regeling der onderwyzers- jaarwedden wordt besloten de zaak to stellen in handen van de financieele commissie ter nadere bespreking. 6. Wordt aan J. Enthovon vergunning ver leend om een hek te plaatsen op het koop graf te Hoofddorp, 2de kl. No. 255. 6. Wordt goedgekeurd een ontwerp-besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1901, 7. Omtrent de voorziening ln het gebrek aan plaats op de scholen Nos. 1 en 10 wordt besloten de zaak nog aan te houden, opdat die door de leden in nadere overdenking zal kunnen worden genomen, voornamelijk wat betreft vergrootiDg van de school No. 10 met 2 lokalon en het bouwen van een hulplokaal by school No. 1. 8. Wordt afwyzend b66chikt op een adres ▼an A. Janson e. a. tot het stichten van een school op den ringdijk by HiJJegom. 0. Wordt op verzoek aan mej. E. de Lange, eervol ontslag verleend als gemeente vroed vrouw te Abenes, met ingang van 1 Febr. 1902. 10. Tot gemeeDte-vroedvrouw te Abenes wordt benoemd mej. W. F. Byi, te Avereest (No. 1 van de voordracht), om zoo spoedig mogeiyk in functie te treden. 11. Wordt op verzoek van de wed. H. Prins, afschryving verleend op haren aanslag ln den hoofdeiyken omslag, dienst 1901, ad f 1.50 voor 6 twaalfde gedeelten. 12. Alsvoren aan J. H. de Groot, voor 6 twaalfden gedeelten, ad f 8.75. 13. Op een reclame van H. C. Koningen tegen zyn aanslag in den hoofdelyken omslag, dienst 1901, wordt afwyzend beschikt. 14. Alsvoren op een reclame van de wed. D. Haan. 15 en 16. Wordt op verzoek aan J. K. van Toledo, eervol ontslag verleend als onder- wyzor aan de school No. 10 en aan mej. A. O. L. de Grave als anderwyzeres aan de school 1, met Ingang van 1 April 1902. 17. Wordt medegedeeld dat de financieele commissie er voor is om marktgelden te heffen. De voorzitter zegt, deze zaak mot B. en Ws. te zullen bespreken. Gemeenteraad van Ondskoorn. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Wcmink. Na opening der vergadering geschiedt medcdeeling van do volgende ingekomen stukken welke voor kennisgeving worden aangenomen. lo. Missives van de heeren D. van Waas- bergen en O. Pannevis Jr., kennis gevende van do aanneming hunner benoeming respectievelijk tot gemeente-geneesheer en regent van het Algemeen Armbestuur. 2o. Vier missives van Gcd. Staten be treffende a. goedkeuring sup. kohier Hoofd, om slag dienst 1901; b. de Kon. goedkeuring van het Raads besluit tot heffing van opcenten personeel; c. goedkeuring Raadsbesluit onderhand sche verhuring gedeelte Raadhuis; d. de Kon. goedkeuring van het Raads besluit tot heffing van hoofd, omslag. Op een verzoek van de Kamer van Ar beid te Alfen om in gemeente-bestekken be palingen omtrent minimum-loon en maxi mum-arbeidstijd op te nemen, wordt gun stig beschikt. Vervolgens brengt de Voorzitter ter tafel een schrijven van B. en Ws. van Alfen, waarbij deze mcdedeelen zich niet to kun nen vereenigen met het van deze zijdo in gezonden ontwerp-contract van den heer prof. mr. Visser, welk contract huns in ziens zulk een vloed van verplichtingen voor Alfen en bevoegdheden voor Ouds hoorn bevat, dat het in de praktijk onuit voerbaar zou blijken. Tor vermijding van verder debat stelden B. en W. van Alfen thans voor aan Alfen kosteloos, gedurende een tijdsverloop van 60 jaren, bet uitsluitend recht tot het ex- ploitcoren eener waterleiding met wat daar aan verbonden is te verleenon, onder voor waarde dat Oudshoorn toezegdo alle moge lijke hulp en medewerking voor het ver krijgen van vergunningen van derden en voor het bevorderen van het waterverbruik in de gemeente op gelijke wijze als dit r-e Alfen geschieden zal; dat ten laste van Oudshoorn komt het in orde brengen van de bestrating of andere verharding der wegen en dat Oudshoorn aan Alfen een bij drage in ééns verleent van 7200, te beril len den Isten Maart a.e., zullende de ver gunning geacht worden te vervallen indien niet vóór 1 Jan. 1903 met het leggen der buisleiding is begonnen. Namens B. en Ws. adviseert de Voor zitter den Raad op deze voorstellen niet in te gaan. Hij brengt in herinnering dat de zerzijds den 2den November 1901 aan Alfen word medegedeeld dat de Raad zich bereid verklaarde medo tc werken tot de totstand koming der waterleiding on daartoe in principe medeging met de aanvankelijke door Alfen voorgestelde verdeeling van las ten, doch zijn definitief besluit afhankelijk meende te moeten maken van do voorwaar den, welke het volledig contract zal be vatten, hetwelk tusschen de gemeenten zou moeten worden opgemaakt. Over dit even tueel volledig contract had daarna tusschen B. en Ws. van Alfen en Oudshoorn een omvangrijke schriftelijke gedachten wisse ling plaats, welke geheele correspondentie hij hierbij den Raad overlegt en waaruit bleek dat waar dezerzijds juridische voor lichting verlangd werd, waar men zich voor een zoo langdurig tijdvak zou verbin den, Alfen deze juridische voorlichting niet noodig achtte. Ten slotte verkJa-arde de door B. en Ws. alhier gekozen adviseur prof. mr. Visser, te Leiden, (welke aan vankelijk er niet voor was te vinden alleen Oudshoorn van advies te dienen) zich be reid advies uit te brengen in den vorm van de samenstelling van een ontwerp-contract, gebaseerd op de grondslagen indertijd van B. en Ws. van Alfen ontvangen, en werd dit ontwerp B. en Ws. van Alfen aange boden. Om de bij den aanvang gemelde redenen verklaarden B. en Ws. van Alfen dit ont werp onaannemelijk. Thans evenwel meenen B. en Ws. den Baad te moeten in overwe ging geven op het laatstelijk ingekomen voorstel van Alfen niet in te gaan. Waar deerende de wijze waarop B. en Ws. van Alfen do driukwaterquaestie wenschen to beëindigen, zijn zij van oordeel dat de Raad alhier zijn eenmaal ingenomen standpunt moet handhaven, het standpunt n.l. dat, onder waardeering van Alfcn's streven, haar nimmer kan worden toegestaan, zon der eenige beperking gedurende een tijdvak van 60 jaren op Oudshoorn's grondgebied naar welgevallen te handelen, voor zoover het natuurlijk de waterleiding betreft. Wie staat er ons borg voor dat. in de toekomst de opvolgende gemeentebesturen te Alfen de zelfde voornemens zullen blijven koesteren als het huidige gemeentebestuur; de voor nemens n.l. om voor Oudshoorn do zaak zoo billijk en vrijgevig mogelijk te blijven rege len. Een vergunning voor zoo langen tijd te verleenen moet wel degelijk op een goe den grondslag rusten, opdat men wete waar voor men zich verbindt. Dit voorkomt voor zeker verwikkeling in do toekomst. Mits dion stellen B. cn Ws. den Raad voor, aan Alfen te berichten, dat hij, hoewel zich niet kunnende vereenigen met do ingekomen voorstellen, bereid blijft met Alfen samen tc werken tot do tot-sta nd-koming der war terleiding alhier en genegen is daarvoor de vereisehtc geldelijke offers te brengen onder uitdrukkelijke voorwaarde echter, dat hij daarbij in geen enkel opzicht zijn zelfstandigheid inboet, hetgeen naar zijn overtuiging bij ongewijzigde aanneming der voorstellen reeds zeer spoedig het ge val zou blijken te zijn. De Raad hecht hier aan zijn goedkeuring nadat do heeren Den Hertog en Van Vliet hun tevredenheid had den te kennen gegeven over de overlegging der gevoerde correspondentie aan den Raad. Conform het praeadvics van B. en Ws. verleent de Raad daarop zijn goedkeuring aan een tweetal gemeenschappelijke Raads besluiten, het eene tot het aanvaarden der door den Minister van Waterstaat, Handel cn Nijverheid gestelde voorwaarden voor het gebruik maken van de langs het terrein der nieuwo gasfabriek gelegen kade; het tweede tot het onderhands aanbesteden van eenige leveranties ten dienste der te bouwen gasfabriek. De Voorzitter brengt daarop ter tafel een van den heer Burgemeester van Alfen in gekomen concept gemeenschappelijk Raads besluit tot wijziging van art. 3 der regeling van het gemeenschappelijk beheer der gas fabriek. Hierbij wordt voorgesteld art. 3 zoodanig te wijzigen dat ieder der gemeen ten een derde gedeelto zal bijdragen in do kosten voortvloeiende uit art. 1 der rege ling. Naar aanleiding der ingediende be grooting achten echter B. en Ws. alhier het voldoende, indien in alinea 3 van artikel 3 de daar gemelde verhoogde bijdrage tot hoogstens 70,000 verhoog.! wordt tot hoog stens 90 millo. Nadat de, op verzoek van B. en Ws. in de vergadering toegelaten di- rocteur der gasfabriek de van hem gevraag- do financiaelo inlichtingen had verstrekt, wordt conform het praoadvios van B. en Ws. besloten. Voor de behandeling ccner reclame Van mej. do wed. Kop tegen haar aanslag in den hoofdclijkcn omslag gaat dc vergade ring over in besloten zitting. Na heropening wordt besloten den aan slag terug te brengen van de 12de in de 10de klasse. Bij de rondvraag klaagt dc heer Van Vliet over eenige stinksloolen in dc ge meente en vraagt of den eigenaren niet ge last kan worden deze tc dempen. Hij acht een waterleiding zeer in het belang van de volksgezondheid, doch meent dat daaraan gereedelijk moet voorafgaan het schoon houden of desnoods dempen van slootcn, welke een gevaar voor dc volksgezondheid opleveren. De Voorzitter .verstrekt den heer Van - - -1 1 3 Vliet eenige inlichtingen betreffende do door hem vermelde slootcn ea zal trachten dc eigenaars tot hun plicht to brengen, bij gebreke waarvan art. 28 der Pohtic-vcror- dening kan worden toegepast. Nadat ten slotte do heer Don Hertog toegezegd dat in overweging aal worden ge nomen of het mogelijk is een andere plaata te vinden voor hel bergen van «leenen dan do thans aan den Heeren weg daarvoor ge bruikelijke, welke do heer Den Hertog ge vaarlijk voor de passage acht, wordt dc ver gadering gesloten. Sterftc-fttatlstlck. Blijkens de statistiek der geboorten en der. sterfte naar den leeftijd en de oorzaken vaa den dood in Nederland over Nov. 1901, be- droeg het aantal overledenen met levenloos aangegevenen te: Breda 20.00, 's-Hertogcn- bosch 26.19, Tilburg 30.48, Apeldoorn 20.02, Arnhem 21.16, Nijmegen 19.62, Delft 18.32, Dordrecht 17.24, Gouda 17.46, 's-Gravenhage 16.11, Leiden 15.20, Rotterdam 22.38, Schiedam 21.86, Amsterdam 14.61, Haarlem 15.68, Helder 12.24, Zaandam 14.08, Utrecht 17.75, Leeuwarden 17.32, Deventer 16.70, Enschedé 11.83, Zwolle 13.80, Groningen 14.95 en Maastricht 27.41, alles ep de 1000 inwoners per jaar. Voor de provincies waren dc cijfers als volgt: Noord-Brabant 24.60, Gelderland 17.91, Zuid-Holland 1S.S7, Noord-Holland 14.62, Zeeland 14.33, Utrecht 18.19, Fries land 12.26, Overijsel 15.21, Groningen 13.71, Drente 14.32 en Limburg 19.92, op 1000 in woners per jaar. Voor het rijk: 17.30 op 1000 inwoners per jaar. Op verzoek van vgrschi 11 ende tentoon8tellers, is do datum der sluiting der inschryvingen voor de tentoonstelling van pluimgedierte van de „Aviculteur» beiges" nitge8told tot den lOden Februari. Men wordt verzocht de inschryvingen, evenals de aan vragen voor programma's, te richten aan M. Jos. Lambrochts, 24 Avenue Rogier, Brussel. Het aantal eerepryzen ls dit jaar talryker en van hoogere waarde dan ooit te voren. Te Hall, in Wiirteinberg, ls een spitsboef, zekere Friedrich Haas, wegens twaalf ernstige diefstallen veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf. Hy had in geheim schrift nauwkeurig aanteekening gehouden van de door hem gestolen voorwerpen en van de plaats, waar by ze bewaarde. Toen het de politie golukt was dit geheime schrift te ont- cyferen, had zy tegoiykertyrl al de bewyzeu voor zyn schuld in handen. Te Chicago heeft een buitenge- woon. hevige gasontploffing plaats gehad, waarby twee gebouwen vernield, en dertien personen verongelukt zyn. Men heeft nog niet kunnen uitmaken of de ramp te wyten is aan lichtgas of aan rioolgassen. In Smyrna wordt de behoefte aan huishoud- en kookonderwya 3terk gevoeld. Men wil een proef nemen in een weeshuis en onderricht in koken doen geven aan de weezen, terwyi ook plannen bestaan om naar het voorbeeld der Nederlandsche scholen een dergeiyke inrichting tot stand te brengen. Volgens het Parysche „Journal" zullen de ontvangsten van de jongste Pary sche wereldtentoonstelling juist de uitgaven dekken. „Carmen" is dezer dagon te Paryi voor den 900sten keer gegeven. De eerste opvoering had 3 Maart 1875 plaats. Uit Rome wordt gemeld, dat dc Tiber buiten zyn oevers is getreden en da benedenstad heeft overstroomd. Het water in in het Pantheon gedrongen. Do genietroepen zyn ter plaatse. Nog steeds komen beriohtsot van ongelukken, door den storm veroorzaakt. Een Italiaansch schip, de JLaXara," op reis van Hamburg naar Cardiff, zonk by dn Scilly eilanden; de opvarenden verdronkenen de zee spoelde hunne ïyken aan het strand. Men vreest dat het stoomschip „Engllnton" van Glasgow met man en mals vergaan is op de kust van Northumberland. Hot schip ver trok verleden week van Sunderland naar In- verness. Een der booten met het ïyk van een jongen man er in, werd gevonden bJj Amble, en de „St.-Yin cent" van Shields meldt, dat een andere boot gezien is by den Longstone- vuurtoren. Do Noorweegsch© boot „Victoria" bracht te FaJmoulh den eersten stuurman aan, den eenig overgeblevene van de 22, behoord heb bende tot de bemanning van do Fransche bark „Chanaral," die omgeslagoa is by Ouessant. Hy werd door de „Victoria" bewusteloos in oen boot gevonden, en aan boord gebracht. De „Wostm. Gazette" noemt don storm van Zaterdag den ergste, die sinds twintig jaar in het Kanaal en de Noordzee heeft ge woed. De wind had een snelheid van 70 myion in het Kanaal. Zooals reeds gemeld werd, is een der monnikcnkloozters op den Mont- Athos in vlammen opgegaan. Het klooster, waar de brand ontstond, is geheel vernield, incfc uitzondering van de kerk cn een kapel. Het vuur ontstond in den nacht, terwijl al de monniken sliepen. Dc trappen stonden reeds dadelijk in brandy zoodat dc monnikcD zich met koorden door de vensters naar beneden moesten laten zak- kon. Hierbij werden er verschillende ge wond. Dc schade wordt op twee mittiocn franca geschat. Het archief roet de gouden bullen, do cigcndomstitcls der gehouwen en der hoe ven, zijn gered. Het klooster verkeerde in goeden doen en do omstandigheid dat de trappcü zoo spoedig brandden, heeft heb vermoeden doen ontstaan dab er kwaadwil ligheid in het spel is. Kct vernielde klooster St.-Pau!us ligt op het Zuid-westelijke gedeelte van den Athoa,- niet ver boven dc zee. Er waven 75 of 80 monniken in, meest stammende van dc Jo- riische eilanden. Het was vijf jaar geleden geheel hersteld. De kerk is een schooo gebouw, dat velé en kostbare reliquieën bevat.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 12