Eerste Kamer. Aeademienieuws. Odol-¥ordwater conserveert de tanden Kerkelyke berichten. Uit de Rechtzaal. De Oorlog in Zuid-Afrika. Leimuiden. B\J Koninkiyk besluit is her benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer Th. O. C. Ninaber. Oudshoorn. Op 1 Januari 1902 bevonden rich in deze gemeente 386 kinderen vallende onder de bepalingen van de Leerplichtwet. Valkenburg. Hobben vele gemeenten In den omtrek \an Leiden haar fanfarekorps* ook hier worden pogingen aan gewend om tot de oprichting van zulk een gezelschap to geraken. Reeds hebben een zestiental jonge lieden zich tot medewerking bereid verklaard terwijl drie hunner: D. Bol, A. Oudshoorn en J. Zwaan als voorloopig bestuur stappen zullen doen om tot hot gewenschte doel te komen. Voorburg. Het Leldscho Quartett-gezelschap „Haydn", de hceren J. Kroon, 1ste viool, J. Hotz, 2de viool, W. Brons, alt en L. C. Veerman, violoncel, gaf Woensdagavond een quartett-avond in de bovenzaal van het sta tionskoffiehuis alhier. Vóór de pauze werd ten gehoore gebracht Quartett op. 74 no. 1 van Haydn en Quartett op. 18 no. 4 van Beethoven. Na de pauze gaf het viertal, versterkt door den heer J. Ad. Hupkens, uit Leiden, het Qumtetto op. 108 van Mozart ten beste. Te betreuren was het, dat er in de zaal nog stoelen onbezet waren, want de aanwe zigen hebben van het begin tot het einde kun nen genieten Samenspel, zuiverheid van toon, expressie mogen om het zeerst geroemd worden. Do heer Hupkcnc, die de clarinet-partij .vertolkte, deed dit op meesterlijke wijze. Zogwaard. Op 1 Januari jl. waren ln deze gemeente 28 hondenkarren ingeschreven. Aan accijns geslacht is aan het sub. kan toor Zegwaard-Zoeterraccr over het afgcloo- pen jaar ontvangen een bedrag van /1739.70. Zoetenneor. By de ten overstaan van notaris Van Hamersvelt gehouden verkoo- ping van een perceel weiland gelegen aan den Voorweg, in den Priemanspolder onder deze gemeente is dit in bod gebracht door den heer P. M. Lammens, to Zegwaard, op /2400 en daarna door denself der. verhoogd met /300. Bij den daarop volgenden afslag is het niet gemijnd, zoodat de heer Lammens kooper is voor /2700. De Meerlaan onder de gemeente Stomp- wijk, die voor rekening dezer gemeente in arde is gebracht, is thans opgeleverd. Het werk is erg tegengevallen, zoodat zij op enke le plaateen een meter diep moet worden uit gegraven. Het is echter flink aangepakt zoo dat zij thans geheel in orde is en van een bestraat paardenspoor voorzien. De kosten zullen natuurlijk zeer hoog zijn. doch do ver betering zal nu ook wel afdoende wezen. Aan vergunningsrecht is in deze ge meente over het afgeloopen jaar ontvangen een bedrag van ƒ131.50. ningen in huisgezin en maatschappij toe te wenschen en de hoop uit te spreken dat hen nog lang de kracht en opgewektheid mogen bijblijven om de belangen en welvaart der gemeente te helpen bevorderen. Hierna opent ZEd. de vergadering en wor den de notulen dor vorige gelezen en on veranderd vastgesteld. Medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen: lo. Goedkeuring van Ged. St. van het suppletoir kohier hoofd, omslag en hon denbelasting 1901. 2o. Id. instructie gemeen te-ontvanger. 3o. Dat de door de gemeente verkochte lantaarnpalen, lantaarns enz. hebben opgebracht 621.50. Vervolgens wordt gelezen een missive van de Commissie voor het beheer der Gasfo- brick met begeleidend schrijven van den mi nister van W., H. en Nijverheid, betreffen de vergunning voor los- en laadplaats ten behoeve der te stichten gasfabriek. Overeen komstig advies van genoemdo Commissie om op het schrijven van den minister in te gaan, wordt unaniem besloten punt 1 der agenda: voorstel van B. en W. tot onderhandsche aanbesteding van ecnige leverantiën (ovens, zuivering-toestellen cn gashouder enz. voor de tc stichten gasfabriek) goed te keuren, en eveneens voor de Waterleiding (pomptoe- stcflen enz.). Daarna wordt unaniem goed gekeurd de salarisregeling der onderwijzers. Vóór de benoeming van leden voor de fi- nantieele commissie vraagt de voorzitter of de leden goedvinden dat hij van zijn bevoegd heid gebruik maakt om de leden voor die Commissie uit te noodigen of dat de Raad zelf stemming verlangt. De heer De Jong vindt beter dat zij door den Raad gekozen worden, doch aangezien geen der leden den heer De Jong steunt, worden alsnu door den voorzitter uitgenoodigd de hceren Abshoven, Bos en Heemskerk, tevens als lid der Lo tingscommissie voor de Schutterij de heer H. Overes. Do wijzigingen in de bcgroofcing dienst 1901 worden overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. vervolgens aangenomen, ook de wijziging in den dienst 1902 (bijvoeging van een post, groot in ontvangst en uitgaaf 75,000, ten behoove der Drinkwaterleiding) tonder debat. Ten slotte wordt gelezen het overgelegde rapport omtrent het onderzoek naar de kos ten van de uitbreiding der gasverlichting (roorstel-Van Dobben), waaruit blijkt dat ze zouden bedragen een som van 12,890. Aan gezien geadviseerd wordt om, wegens ver schillende opgenoemde bedenkingen, daarop niet in te gaan, wordt het rapport voor ken nisgeving aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. de openbare vergadering. Gemeenteraad Tan Warmond. Hoofdstuk VIII (Oorlog). De Minister herhaalt in zijn antwoord op liet afdeelingeverslag der Eerste Kamer zijn verzekering in de Tweede Kamer gegeven, dat hij zal streven naar een loyale uitvoering der legerwetten. Ten aanzien van die wetten staat de Minister aan de zijde der leden, die in hare totstandkoming een verbetering zien van blijvende waarde. Voor het onder do war penen houden van een blijvend gedeelte tot voldoende sterkte zal worden gezorgd opdat de 1ste opleiding zoo min mogelijk door an der o dienstver richt, worde onderbroken. Na uitvoering van de gewijzigd© militiewet zal een ontwerp voor den landstorm in gereed heid worden gebracht, waarbij zal overwogen worden het denkbeeld om aan alle weerbare mannen de verplichting op te leggen tot me dewerking aan de verdediging des lands. Wettelijk voor te schrijven een diensttijd na welken de eerste luitenant» tot kapitein zullen worden bevorderd, komt dan Minister niet won schob jk voor. In de meening, dat eed aantal reservisten hun taak minder ernstig opvatten, werd de Minister, tot zijn leedwezen, herhaaldelijk bevestigd. De minister is gaarn© bereid om ook aan de Eerste Kamer een exemplaar te 'doen toekomen van de stratiachc gegevens omtrent het in-dienet-komen en de dienstver vulling van het reservekader. Het maakt een punt van overweging uit iom, aanvankelijk bij de infanterie en bij de landweer een voor den dienst te velde doel matig en eenvoudig kleedingstuk in te voe ren, waarmede besparing op de uitgaven voor kleeding van hot leger gepaard zal kun nen gaan. De Minister kan op dit oogenblik wegens gemis aan voldoende gegevens, niet 'de stelsels medcdeelen die in andere landen worden gevolgd tot aanmoediging van hot vrijwillig dienstnemen. Naar krachtige be vordering der voor-oefeningen" aal worden gestreefd. Het oorlogsrecht wordt thans aan de Kon. Mil. Academie aan hoofdeumus en krijgs school onderwezen overeenkomstig de reger len, zooals die ingevolge de conclusies dor Haagsche Conferentie zijn vastgesteld. Naast don voor do administratie der com pagnie verantwoordelijken commandant der compagnie een tweeden verantwoordelijken persoon te stellen is niet mogelijk. Het is den Minister niet bekend, dat het Streven zou bestaan om door het Rijkshengst- youlen-depót to komen tot een Staatsstooterij. Het ligt niet in 's Ministère bedoeling om terug te keeren tot bet vroeger gevolgde stel sel van aanbesteding der levoring van paar den ten behoove van het leger. De thans ge volgde wijze van aankoop toch voldoet zeer goed. Gemeenteraad van Allen. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heer Streng met kennisgeving (wegens onge steldheid) en de heer Visser. Twee vacatures. Do voorz. begroet de leden op de cersto Vergadering in don nieuwen jaarkring, brengt in herinnering de aangename samon- werking en de gewichtige besluiten geno men in het belang van den bloei en de wei- vaart van de gemeente, ook in do toekomst, en boaluit met den leden Gods beste zege Tegenwoordig de voorzitter en do heeren W. H. Heemsberk, J. de Vetten, L. P. do Haas, A. van der Wilk en W. C. H. Machen. Afwezig de heer P .van doT Geest. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorzitter voorlezing van een missive van Gedeputeerde Staten de zer provincie, houdende terugzending met ecnige aanmerkingen, van het besluit van den Raad dezer gemeente van 11 December 11. tot regeling van do jaarwedde van de on derwijzers aan do openbare lagere school al hier. Na gehouden beraadslaging besluit do Raad aan do door Gedeputeerde Staten ge maakte bedenkingen te gemoet te komen en stelt bovengenoemd besluit dien overeen- kouxstig gewijzigd en aangevuld opnieuw vast. Vervolgens onderzoekt do Raad de hem door het armbestuur der Hervormde Ge- mente alhier toegezonden rekening van ont vangsten en uitgaven van die instelling van weldadigheid, over het afgeloopen dienstjaar 1901. Zij wordt hierop goedgekeurd en vast ge steld. Ten laatete doet de voorzitter voorlezing van eenige ingekomen stukken, die voor ken nisgeving worden aangenomen. Niete meer te verhandelen zijnde, wordt do vergadering, na de gewone rondvraag, door den voorzitter gesloten. Gemeenteraad van Voorschoten. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig: alle leden„ Ingekomen lo. Missive van Ged. Staten betreffende do uitvoering der wet van 24 Mei 1897 (Stsbl. No. 156). 2o. Idem ten geleide van de goedgekeur de 8uppl. kohieren Hoofd. Omslag en Hon denbelasting. 3o. Besluit van Ged. Staten, waarbij aan de gemeente nog voor 1902 en 1903 vrij stelling wordt verleend van de invoering van het onderwijs in vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek. 4o. Missive van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurd Raadsbesluit inzake do jaarwodden der onderwijzers. 5o. Idem van een Kon. Beeloit tot goed keuring van de heffing van schoolgeld voor het berhalingaondcrwij». 6o. Proces-verbaal van kasopnoming ge houden den 30sten Dec. j.l. 7a. Verslag ex. art. 101 der Wet op het Hooger Onderwijs van dr. J. W. Lelij, direc teur van „Noortheij". Al deze stukken worden aangenomen voor kennisgoving. Aan do orde is: lo. Benoeming ledan Commissi© voor de Schutterij. Benoemd de heeren: J. Steeneveld en J. Hooijmans resp. met 5 en 0 stemmen. De heeren Schoor, De Graaf en Van Santen verkregen ieder 1 stem. 2o. Benoeming van een onderwijaer met akte Fransch. Ingekomen 6 sollicitaties. De voordracht luidt: 1. J. H. Rutten. 2. D. Weda. 3. J. O. Nieuwkoop. Met algemeene Btcmmen No. 1 benoemd. 3o. Benoeming tijd. onderwijzer bij het herhalingsonderwija. Met algemeene stemmen benoemd de hoer M. de Vries. 4o. Krediet voor de benoeming de heer tijd. onderwijzer bij het gewoon onderwijs. Verleend tot een bedrag berekend naar 500 '8 jaars. 5o. Idem voor de verbreeding en uitdie ping van een sloot. Verleend tot een bedrag van ƒ75 na toe lichting door den Voorzitter, dat het hier geldt de sloot langs Bijdorp, dienende tot toe voor van water voor een andere sloot, waaruit in geval van brand water moet wor den verkregen. Naaj aanleiding van een op merking van den heer Van Kempen zaJ wor den onderzocht of een daar aanwezige duiker niet te laag ligt. 6o. Gratificaties aan de volontairs ter sccrctario uit don post schrjjfloonen. Verleend tot bedragen reep. van /30 en ƒ10. 7o. Betaling uit den po6fc voor onvoor ziene uitgaven. Hieruit worden voldaan bodragen ad ƒ16.40 en ƒ0.60 resp. voor het verven van het ziekenrijtuig on voor het nummeren van huizen. 8o. Uitbreiding van de school in het dorp door bijbouw van een lokaliteit. De Voorzitter zegt dat ten gevolge van de Leerplichtwet het aantal leerlingen in de beide hoogste klassen zoozeer zal toenemen, dat het lokaal, waarin die beide klassen tot dusver vereenigd waren, te klein zal worden. Het lokaal is berekend op 60 leerlingen. Reeds nu zijn er 67 en met 1 Mei a.s. zullen er waarschijnlijk pl. m. 77 zijn, B. en Ws. stellen voor de overdekte speel plaats te doen vervallen en door oen school lokaal te bouwen. De 300 leerlingen der 6chool zullen dan verdeeld kunnen worden over 6 lokalen ieder met pL m. 50 leerlingen. De kosten der uitbreiding worden ge raamd op ƒ3890, te vinden door geldlee- ning ad 2000, bijdrage van het Rijk ad ƒ962.50 en beschikking over een gedeelte van het batig saldo 1901 ad 927.50. Nadat aan eenige leden door den Voor zitter toelichtingen zijn verstrekt ten op zichte van de overgelegde teekening en be grooting van kosten, worden de voorstellen van B. en Ws. met algemeene stemmen aan genomen en B. on Ws. gemachtigd bestek en voorwaarden der publiek© aanbesteding op te maken en deze te doen plaats hebben. Bij de gewone rondvraag spreekt do heer Schoor over verlichting van den Leidschen weg en zegt do Voorzitter na eenige dis cussie toe, dat B. en Ws. een begrooting van kosten zullen opmaken, wanneer er 4 a 5 lantaarns bijkomen en hiermede den Raad in kennis zullen stellen, opdat deze zal kun nen besluiten of verbindingswegen tusschen bebouwde gemeente-kommen al dan niet be- hooren te worden verlicht. Heden ls alhier tot doctor in de rechts wetenschap bevorderd, na het verdedigen van Stellingen, de heer H. W. E. Klomp, geboren te Vlisalngen. Bevorderd is tot arts de heer D. van der Staay. Köhleb, de gouverneur van Toga, in DuitschWest- Afrikadie Woensdag te Lome aan een beroerte is gestorven. KFXXAME8, 40 Cents per regel. 744 2 ZIJDEN BRUIDSJAPON ƒ10.50 en hooger 14 Meter franco en vry van invoerrechten thuis! Monsters omgaand; als ook van zwarte, witte on gekleurde „Ileune- berg-Zyde" van 45 Cts. tot 11.10 p. Meter. G. 14ENNEIJEItG, Z^/Un-Fabrikant CM. u. H.MoflOtZürlch. 755 7 Voorschoten en Veur. In do Ned.- Herr. kerk alhier zal op Zondag 26 Januari, 's avonds halfzeven, een Zendingsbyeenkomst plaats hebben, waarin da. G. Mansrelt, van Scheveningon, en zendeling Muis, van do Ned. Zond -Veroeniging, hopen op te treden om op te wekken tot meerdore belangstelling ln, en krachtige deelneming aan het werk der Zending. Een collecte voor de Ned. Zend.-Vereoniging zal worden gehouden. Warmond. Zondag 26 Jan. a. 8., do» voormiddag» te 10 uren, zal alhier in de kerk der Ned.-Herv. Gemeente optreden de heer J. A. Hoekendyk, godsdienstonderwijzer aan het gesticht voor lydera aan vallende ziokten te Heemstede. Zoeterwoude. Ned.-Herv. Gem. Zondag a. s., des ochtends te tien uren: ds. J. H. "Wensinck, pred. te Alfen. Weerbericht van 24 Januari. (Van bet Kon. Meteoroioffieeb Injlltoul te Utrecht.) Verwachting: Matige tot krachtigen xnidwe8telt)ken wind. Bewolkte lucht. Weinig T.randering ln temperatuur, De Delflsche kellner Van der Kamp. (Vervolg van gisteren.) De verdediger mr. Michicls constatceren- de dat het O. M. zich niet aan de dagvaar ding heeft gehouden, maar er allerlei zaken bijhaalde, zooals de vrees voor nacht- koetsiers en de publieke opinie, herinnerde dat do publieke opinie aan het verdwijnen van den kellner Van der Kamp natuurlijk iets sensationeels vastknoopt, maar bij het lezen van de stukken heeft pl. niets gevon den dat er ook maar eon oogenblik op wijst dat de bekl. de hand zouden hebben gehad in de verdwijning. Het is zeer goed mogelijk dat Van der Kamp bij de Hoornbrug te wa ter is geloopen, daar hij donken was en het dien nacht glad en glibberig was. Pl. had den indruk dat hier aan de zaak een richting is gegeven der justitio onwaardig, nutteloos en doelloos. Hij pleitte de vaagheid en de onaannemelijkheid van de herkenning der beklaagden op den Rijswijkschen weg, hield vol dat er wel degelijk sprake is geweest- van het in pand geven van het horloge in café Minerva; hechtte weinig waarde aan de verklaringen van den pandhuishouder en diens vrouw, die eerst uit vrees zwegenbe toogde dat het bezit van het lombarabriefjo van het bekende horloge geen bewijs van diefstal is, evenmin als het belecnen van het horlogo zelf, daar Van der Kamp zeer goed het horloge aan bekl. in pand kan hebben gegeven voor nog verschuldigde vracht, ter wijl het ook zeer goed mogelijk is dat het horloge door Van dor Kamp is cadeau ge geven of in bewaring gegeven om het te be- leencn. Dat beklaagden zich hieromtrent niet hebben uitgelaten, heeft volgens pl. daarin gelegen, dat zij de ware verdenking, die anders op hen zou rusten, van zich wil den afwerpen. Ook was volstrekt niet ge bleken dat het misdrijf in voreeniging zou zijn gepleegd. Pl. concludeerde op al deze gronden tot vrijspraak, en verzocht de recht bank, die geen jury is, zich niet te laten influcnceeren door de publieke opinie. Het O. M. ontzegt aan den verdediger het recht om hem toe te dichten, dat hij langs een omweg, om der wille van de publieke opinie, hier een andere zaak zou hc' aangebracht. Do behandeling heeft zich strikt bepaald tot de dagvaarding. En mocht zich die opinie ten onrechte, bij den geeerden verdediger gevestigd hebben, dan wordt het tijd, hem hiervan terug to brengen. Overigens handhaafde het O. M. zijn requisitor. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op over 14 dagen. Nadat de zaak der twee Haagsehe nacht- koetsiers welko met het uitvoerig pleidooi van deD verdediger gisteren den gcheelen morgen en ten groot deel van den namiddag in beslag nam door de Haagsche recht bank was behandeld en gevolgd was door nog tal van zaken uit 's-Gravenhago en omstre ken, kwam om kwartier voor vijven de eeni ge Leidsche-zaak aan de beurt, hoewel blijk baar verwacht was, dat deze te ongeveer één uur zou dienen. De boklaagde en de getuige moesten dus wel geduld oefenen. Dien beklaagde, G. W., 47 jaar oud, gebo ren te Nieuwcr-Amstol, zonder vaste woon plaats en die als beroep opgaf „zadelmaker en bloembollenhandelaar", van alles zoo wat, merkte de president der rechtbank op, werd ten laste gelegd, dat hij te Leiden had gebedeld, wat de man niet grif toegaf. Wel, zoo betuigde hij, was hij een beetje in de war geweest, niet dronken, edelacht bare,o, neen, in 't geheel niet, ziet u, want, ziet n, hij had wel, ziot u, een potje bier ge dronken en een borreltje, want eigenlijk go- zegd, ziet u, had hij een kennis ontmoet, maar dronken was hij niet Hij was zoo half- om-half, ziet u. En bedelen, neen, dat had hij niet gedaanhij was zoekende naar zijn pak postpapier, dat hij ergens had laten liggen. Ook was hij al eens in een Werkin richting geweest. De agent van politie, als getuige optre dende, verklaarde dat de zadelmaker-bloem bollenhandelaar postpapierventer postpapierzoeker wel degelijk beschonken was en "van huis tot huis ging, aanbellende en bedelende. Het O. M. eischte tegen W. één dag hech tenis en opzending naar Veenhuizen. Beklaagde stelde er veel belang in onver wijld te weten hoe lang dat oord hem tot de zijnen rekenen zou. Dies besloton de rechters dadelijk uitspraak te doen, ten einde den man niet lang in 't onzekere te laten. Dra hoorde hij dan ook, dat hij eerst zal moeten gaan zitten en dan do reis zal aan vaarden naar Veenhuizen, om daar twee jaren te verblijven. De Baarlemschc rechtbank sprak gisteren den broodbakker Van Maancn, te Aalsmeer, beklaagd van verduistering, vrij van het hem ten laste gelegde. L. Vermaning, tegen wien 5 maanden ge vraagd was wegens diefstal van een hond, kreeg twee maanden. In het Engelsche Lagerhuis noodigde "Winston Churchill eergisteren de regecring uit, een nieuw leger van 30,000 man to vor men, tot versterking der Britsche troepen in Zuid-Afrika, voor het geval de oorlog niet vóór het laatst van April gedaaft^is. Hij meende dat de regcering wellicht goed zou doen, terug te komen van haar besluit om in Zuid-Afrika geen inlandsche troepen te gebruiken, omdat de toestand sedert het be gin van den oorlog geheel veranderd is. De En gelachen hebben immers ongewapende Kaffers gebruikt als verkenners; thans is er behoefte aan een groot aantal troepen, niet zoozeer voor do werkelijke krijgsverrich tingen dan wel als bezettingsleger en spr. ziet niet in, waarom men daarvoor geen Indische troepen zou gebruiken. De liberalo oud-minister sir William Har- eourt wees op het groote verschil van ziens wijze tusschen de beide zijdon van het Lager- huis over den oorlog en drong aan op dien» spoedige beëindiging, overeenkomstig de eer! en veiligheid des lands. Hij acht ovenwol elke bevredigende oplossing onmogelijk, zoo- lang de regcering van do Boeren onvoor waardelijke onderwerping ciscfat. Men heeft i gezegd dat do haat, dien Engsand van alia kanten ondervindt, een bewijs is voor het' gewicht des lands. Als die leer in overeen stemming is met de beginselen der regee- ringskunst, dan kan de regecring zich er op beroemen dat zij die kunst tot fcet hoogstel punt van volmaking heeft opgevoerd. Nooit is spr. een Voorstander geweest van aanvallende of verdedigende verbonden maar steeds heeft hij gehoopt dat Engelanda zedelijke invloed, die sedert geslachten een weldadige werking had op de beschaafde wereld, zou worden aangewend om de zaak des vredes te dienen. Met het „schitterend isolement" waarin Engeland tegenwoordig verkeert, kan hij het land niet gehikwen- schcn. Do verlenging van den oorlog is het' gevolg van de dwalingen der regeering. Lord Milner beschouwt hij als haar woord voerder en daarom vraagt hij welko dc door hem uiteengezette politiek is, die leidt tot een eindeloozen oorlog. De verbanning der Boeren-aanvoerdere acht hij al ecu zeer vreemd middel om deze te bewegen tot vre desvoorstellen. Do minister van koloniën heeft gezegd dat het besluit beoogde, deze mannen voor goed uit Zuid-Afrika t© ver wijderen. Welnu, hun lichamen kunt gij ver wijderen, maar hun geest zult gij niet uit Zuid-Afrika kunnen verbannen! Van dien geest zal er in geheel Zuid-Afrika meer ge vonden worden dan ooit te voren. Integen deel zullen zij, zooals lord Rosebery gezegd heeft, de martelaars en helden ran IIcI- landsche ras worden. (Toejuichingen en protesten.) Waarheen zullen zij worden ver bannen? Er is geen natie in Europa, die niet bereid is hen met geestdrift te ont vangen. Chamberlain roept: „Ze kunnen hier kom men wij zullen ze ten minste hoffelijk ont vangen Sir William Harcourt antwoordt dat hij aan 's ministers hoffelijkheid niet twijfelt,: maar toch betwijfelt hij of de Boeren daar van gebruik zullen maken. Maar bovendien,: gelooft men dat de verbanning van Do Wet, De la Rey en anderen Zuid-Afrika of eenig onderdeel des rijks tot voordeel zou strek ken?...... Moeten zulke verbanningsbesluiten bijdragen tot de verzoening in Zuid-Afrika? Die politiek van de verbaimingsbesluiten! is echter al veroordeeld. Maar nu de vredes voorwaarden. Is het waarschijnlijk dat de Boeren ooit om vrede zullen vragen, zoolang zij niet weten welke voorwaarden gij aan biedt 1 Wij hadden gehoopt dat de voorwaar den, in Maart gesteld, feitelijk nog geldig waren; gij ontkent dat, maar welke voor waarden zijn dan vervallen Men moet de menschen niet op cleze wijao ontmoedigen,; als men wil dat zij om vrede komen vragen., Sir Harcourt waarschuwde vooral tegen do opvatting, dat de vredesvoorwaarden niet vastgesteld zouden worden door de rijksro- geering, maar in overleg met een onverant woordelijke regeering aan de Kaap (onvex? antwoordclijk, omdat zij het parlement naai1 huis heeft gezonden, en de partijdigheid van) den overheerscher belichaamt.) Lord Milner heeft gezegd dat u Boer in de Britsche verbeelding een te belangrijke plaats inneemt. Zeker meent hij een zeer be langrijke plaats in, want twee jaren lang heeft hij alle legers schaak gehouden, zoowel die van hot moederland als van de koloniën, en geeft hij aan 250,000 soldaten werk, kw^fc hij reeds duizenden levens en miUio^nen pon den sterling. Om zulk een volk eea belangrij ke plaats te doen innemeD is geen groote ver beelding noodig. Spr. schrijft dor regeering geen kwade bedoelingen toe, maar hij acht hare politiek wat den oorlog betreft verkeerd en hij zou daarom Cawley's (verworpen) amendement steunen. Minister Balfour verdedigde den minister van oorlog, die gedurende het laatste jaar 80,000 man en 129,000 paarden naar Zuid- Afrika heeft verzonden. De eenige oorzaak van de verlenging van den oorlog is dat de Boeren die nog te velde zijn, onafhankelijk heid blijven eischen, welke de Engelsche ren geering niet voornemens is hun to© tstaan., Het verder gedeelte der zitting ia reedfl uit de telegrammen bekend. De koeten van den oorlog. In het Lagerhuis werd den kanselier der schatkist, sir Michael Hicks Be<aeh, Dinsdag gevraagd do kosten van den oorlog te willen opgeven. Hij antwoordde dat van April tot December 40 millioen pond stealing was uit gegeven (ongeveer 1 1/4 millioen per week) cn heeft nu nog twaalf millioen beschikbaar, die, op denzelfdcn grondslag berekend, on- ge veer zullen strekken tot het eind van Febr». Op de vraag wat het tekort zou zijn aan het eind van het financieel© jaar, weigerde sir Michael te antwoordenr Echter zal bin nenkort de heer Brodnck, staatssecretaris van oorlog, een mededeeling doen omtornt da kosten van den krijg. Naar de „Maritzburg Times" meldt is een maxim half begraven gevonden op Bulwano» heuvel, ten oosten van JLadysmith. Kolonel Fortescue meldt dot luitenant1 Bell van het Zuidafrikaansche Intelligence- departement met zijn verkenners een af dee-j ling van Radcineyers commando verraste. Commandant Radcmeyer werd gewond, veld- kornet Nel sneuvelde. De Engelsche leden- geen verliezen. Een afdeeling Schotsche ruiterij heeft te Mooiplaate, in het oosten der Transvaal*' vier krijgsgevangenen gemaakt» Uit het Australische Parlement. De „Times" bevat een telegram van 21 dezer, uit Melbourne, dat Higgine, de pro-Boer afge» vaardigde, een verzoekschrift Indiende van ongeveer S00 personen in Nieuw-Zuid-Wale», Victoria, Zuid-Australië en Tasmania, waarl^

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2