Uit de „Staatscourant." Gemengd Nieuws. I 8 Aeademienieuws. Burgerl. Stand van Leiden. Uit de Rechtzaal. BUITENLAND. Duitschland. Groot-Britannië. Het door den Gemeenteraad vastgestolde suppletoir kohier van den hoofdelUken omslag dienst 1901 bedraagt f 120.79, verdeeld over 4 contribuabelon. Bodegraven. Staat van de bevolking naar de onderschoideno godsdienstige gezindten in deze gemeente op 31 Decomber 1901. Gezindten. M. V. Tot. Ned.-Hervormden 1152 1311 2463 Franache of Waaleche Herv. 1 1 Evangelisch-Lutherschon SO 28 68 Hersteld Lutlierschen 2 2 Doopsgezinden 3 3 6 Remonstranten 16 15 31 •Gereformeerden 413 409 822 Christeiyk Afgescheidenen 23 16 38 Roomsch Katholieken 496 600 996 Ned. Israëlieten 10 6 16 Seen 14 13 27 Totaal 2168 2302 4460 Roelof-Arendsveon. Door het Bestuurder R K. Kissvèreenigmg „Alkemade" z\Jn ineen vergadering te RypweteriDg als aigovaardigden naar de Centrale vergaderingen te Haarlemmer meer en Al/cn resp. kiesdistricten voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten voor het jaar 1902 herkozen de hoeren H. i'Ami en Jb. r. d. Voort, en als hun plaatsvervangers herkozen de heer J. Hendrix en gekozen de lieer P. v. d. Geest. Wttssenaar. Toen onlangs gemeld werd, dat Excelsior" zich oefende om al mar- chcerenclo te blazen, trokken wc daaruit het Besluit, dat er iets op til moest zijn. We kunnen thans met zekerheid mededccien, dat het jaarfeest van het fanfarekorps zal ge vierd worden op den 22sten Januari. Op dien dag zal het korps al musiceerende het dorp doortrekken en evenals zc op „Duin- rell" zoo nu en dan staande bliezen, zullen ie zeker op dien omgang ook wel hier of daar stand houden. Des avonds zal een uitvoe ring" gegeven worden aan ,,Den Ouden Deyl." Muziek-liefhebbers zullen daarvan kunnen genieten tegen een matigen toe gangsprijs. Heden vierde de Eerwaarde Zuster Delphine in 't O. L. V. gesticht een heuglijk leest. Zc mocht den dag beleven, waarop ze 25 jaar geleden als Hoofd optrad der meis jesschool alhier. De feestelijkheid werd ge opend met een plechtige H. Mis, door den xeereerw. heer pastoor opgedragen Lu de ka pel van het gesticht. Bij haar intrede in de schoollokalen werd haar door de kinderen een toepasselijk lied toegezongen en als stof felijk blijk van hulde ontving ze een fraai bewerkten katheder. We zouden de nederige religieuze zeker niet believen met te gaan opsommen, wat ze in die reeks van jaren voor Wassenaar is geweest en wat nut ze ge sticht heeft zoowel in de school, als door het opleiden der kinderen tot de Eerste H. Com munie. We willen alleen één feit aanhalen, waaruit duidelijk blijkt, hoe haar arbeid ge waardeerd wordt. Een onbemiddelde vtouw vroeg ,,of ze haar kleine gift voegen mocht bij die der schoolkinderen, want", zeidc ze, „ik kan niet zeggen, wat ik aan de Ecrw. ruster Delphine verschuldigd ben." Dit zegt meer dan een ellenlange lofspraak. Dat de Eeerw. Zuster nog jarenlang „Hoofd der School" moge zijn, is zeker op dezen dag do wensch van ieder, die weet, wat zo in die kwart eeuw voor de meisjes school heeft gedaan, zelfs met opoffering yan haar gezondheid. Dat de schoolkinderen feestelijk werden onthaald, spreekt vanzelf. Kon. besluiten. Met ingang van 16 Febr. benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Hengeloo, J. E. E. Flörenacs, directeur van het telegraafkan toor te Vlisaingen. Bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ncderlandsch-Indië de artsen H. D. Mak en A. L. Schenk be noemd en aangesteld tot officier van ge zondheid der 2de klasse. De met verlof in Europa aanwezigp luit.- kolonel der infanterie van het leger in Ne- .dcrlandsch-I ndiè jhr. G. J. W. O. H. Graaf land, ter zako van lichaamsgebreken, ont staan in en door den dienst, na verwonding in den strijd bekomen, met ingang op 1 /Februari 1902, eervol uit den militairen dienst ontslagen,- met toekenning van pen sioen. Mr. A. Loudon, die tijdelijk ter beschik king is gesteld van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië, in het belang van de invoering der Ncdcrlandsch-Indische mijnwet, met ingang van 1 Febr. 1902 eervol ontheven van de waarneming der betrekking van referendaris bij het Departement van Koloniën, voor zoolang hij uit Nederland afwezig zal zijn. Mr. S. Hannema, administrateur aan het Dep. van Buitenk Zaken, benoemd tot se cretaris-generaal van dat departement. Aan mr. dr. J. M Nap, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van adjunct-commies aan het Dep. van Bui- tenl. Zaken, ei} als zoodanig benoemd jhr. mr. W. J. M. van Eysinga. Pensioen verleend aan dr. J. M. van Bein- mclen, hooglceraar aan dc Rijks-universiteit te Leiden f 3000; H. S. J. Bckker, gep mu zikant bij het 3de regiment infanterie en concierge en amanuensis aan dc Rijks-hoo- gerc burgerschool te Bergen-op Zoom, twee de pensioen van /120; dr. W. Gleuns, leeraar aan de burgeravondschool te Zut- phen, /248; F. Bruins, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Gro ningen, 1600; B. K. Scharp, hoofdcommies ter provinciale griffie van Överijsel, 1535; P. J. J. Stoop, militie-commissaris in (kc provincie Groningen, 173dr. C. P. Ticlc, hooglceraar aan de ïtijks-universiteit te Lei den /3000; J. H. Bellaart, concierge en amanuensis aan de Rijks-hoogere burger school te Zalfc-Boramel 412W. v. d. Vliet, leeraar aan de burgeravondschool te Maas tricht 160J. S. Piquet, leeraar aan de Rijks hoogerc burgerschool te Zwolle 1177; 'J. V. Engere, kamerbewaarder en concierge bij het kabinet der Koningin f 645. We«rl>«rlclit van 11 JauuarL (Va.. bel Kou. Meteorologisch 1diIM««i to Utrecht) Verwachting. Zwakke tot maligen noordelijken wind, licht bewolkt© lucht, (hoog wew, oachtvoreh Onze gemeente zal door Hom- merson's oleclro-biograaf worden bezocht. Elders heeft deze veel succes ondervonden, zoo o. a. het laatst te Delft. Volgens dc „Delftsche Courant" was er reed» by de eerste voorstelling een talrijk publiek aanwezig, dat zich uiterst voldaan toonde over het zeer groote aantal levende photographieön, die op het doek vertoond werden. De beer Hom- merson is een zeldzaam uitgebreide collectie rijk en in staat zyn programma voor de verschillende voorstellingen af te wisselen. Zeer interessante kijkjes uit den oorlog in Transvaal en In de levendige straten van Pretoria trokken het oog voorbij, terwijl jong en oud veel 6chik had in de humoristische voorstellingen en verrassende goochelscène». De series photographieön in natuurlijke kleuren verhoogen nog het effect der altyd aantrek kelijke voorstellingen van de biograaf. Het zou voor de helderheid der geprojecteerde beelden wel dienstig zyn als het publiek algemeen gehoor gaf aan het verzoek om niet te rooken, dat, ook al door middel van een lichtbeeld, bij den aanvang der voorstel ling wordt gedaan. - Ook de „Nieuwe Delftsche Courant" spreekt een gunstig oordeel uit. Nu het uitbouwsel tegen de zuidzijde van de Ridderzaal op het Binnenhof te '8-Gravenhage door het parket van het gerechtshof verlaten ia, is men thans met het afbreken van dit lokaal begonnen, zoodat het oude historische gebouw weldra aan beide zijden weder geheel vrij zal staan. Men meldt uit Haarlem, dat naar aanleiding van een besluit der mineraalwater- handelaren, om geen grooter aantal fleschjes in depót te geven dan er tegen leege kunnen worden ingeruild, verschillende kasteleins be sloten hebben een coöperatieve fabriek van mineraalwateren op te richten. Uit Amsterdam meldt men, dat de eerste uitkeering aan de 3000 uitgeslo ten diamantbewerkers en stakers plaats zal vinden op Donderdag a. s. Gisteren werden aan de rechthebbenden daartoe bewyskaarten uitgereikt. Op het b t a 11 o n Amsterdam W.-P. is een dame van 22 jaar, die zich naar Zwolle wilde begeven, en terwyi de trein reeds in beweging was, daarin wilde springen, gevallen. Zy kwam tusschen het perron en de treeplank terecht en werd zoodanig aan de beenen gekwetst, dat opneming in het O. L. Vrouwen- geslicht noodzakelijk bleek. De Rotterdam8che rechtbank deed gisteren uitspraak in het proces van de erven van een by een daar ter stede ver schonend dagblad geabonneerde tegen dat dagblad, hetwelk zyn geabonnesrdeo verzekerd heeft voor een uitkeering van f 600 by over lijden ten gevolge van een ongeluk. In overeenstemming met de conclusie van den officier werd de eischer toegelaten zyn posita door getuigen te bewijzen, gedaagde'a aanbod van getuigen bewijs gepasseerd en deze in de kosten veroordeeld De rechtbank toch overwoog, dat al bepaalde 6 van de verzeke ringspolis, dat partyen zich zouden moeten neerleggen by eventueele arbitrale uitspraak, dit volstrekt niet geïnterpreteerd mocht worden in dien zin, dat, wanneer gedaagde géén arbitrage beliefde uit te lokken, verzekerden zich daarby dan óók behoefden neer te ieggen. Al kunnen voorts verzekerden nimmer ge daagde dwingen om de kosten van arbitrage te maken, niet uitgesloten biyft hun recht de uitkeering by procedure te vorderen. Het dagblad moge vry zyn zich neer te leggen by het oordeel van den her verzekeraar, maar dit geschiedt dan suo penculo, daar, ware dit anders, het dagblad door stilzitten alle recht op uitkeering aan de abonnó's zou benemen en dan zou de geheele verbintenis van onwaarde zyn, uitsluitend van den wil van één der partyen afhangende. Slechts dan behoeft het dagblad niet uit te keeren wanneer or óf een arbitrale uitspraak bestaat tot niet-uitkeering óf wanneer het buiten schuld niet kan uitkeeren, byv. door insolventie van den herverzekeraar. Omstreeks één uur in den nacht van Zaterdag op Zondag liep een clubje ru- moermakende en twist zoekende lieden over den Binnenweg, te Rotterdam. Zij kwamen uit de stad en keerden huiswaarts. Geko men ter hoogte van deChnspijnlaan sloeg één hunner, do varo:isgezel D. dc J., moedwillig een uithangbord stuk. Dit zag d© agent-mar joor v. d. Burg, die daarop den geweldenaar beetpakte om hem naar het bureel van politie in de Wibte-de With-straat te brengen. Do J. kreeg toen dadelijk hulp van zijn makkers. Zij vielen met hun allen den agent-majoor aan, die zijn sabel moest trekken om zich de opgowonden lieden van het lijf te honden. Ten slotte kreeg hij hulp van drie andere agenten, doch ook de menigte was aanmerke lijk aangegroeid, wel tot een 300 a 400 per sonen, toen do vier agenten met hun arres tant den weg naar het politiebureel insloe gen. Zekere G. J. de N. nam nu de gelegen heid waar om, tot ontzet van den arrestant majoor v. d. Burg van achteren aan te val len en op hot hoofd te slaan, waardoor diens helm over dc straat rolde. De helm werd ver trapt en met de stukken, alsmede met de 6t,raatsteencn, werd nu uit het publiek naar de agenten gegooid. Al vechtende trokken deze, met hun beide arrestanten in het mid den, verder de Hartmansstraat in, bij tus- 6chenpoozcn chargcerende. En zóó bereikte men eindelijk, met ontzettende moeite, van alle kanten gestompt en geslagcD, üet poli ticbureel. De heer B., die in de Hartmans straat woont en te bed lag, werd gewekt door een stuk van den vertrapten helm, dat door een zijner ruiten werd gegooid en in zijn bed terechtkwam, en een voormalige schipper, die de politie hulp verleende, kreeg oen duch- tigen vuistslag in het gezicht. Eerst toen de gehavende agenten een veili- go vlucht gevonden hadden in hun bureel» konden de beide woestelingen onschadelijk gemaakt en de menigte, die in dreigende houding voor het bureel bleef samenscholen, uiteengejaagd worden. Zondagnamiddag zijn de beide verzetple- gers na opgemaakt proces-verbaal heengezon den. Een hunner, do varensgezel D. de J-.di tijdens het straatgevocht een; verwonding aan het rechteroog opliep, is in het zieken huis verbonden moeten worden. (R. R. C.) Gister- (Maandag) namiddag, ongeveer 5 uren, ls de brugwachtersknecht E. van d» Hembrug door een Amsterdam komenden trein aangereden met hot gevolg, dat de ongelukkige terstond gedood werd.Uy laat een weduwe na met 9 kinderen. H. M. de Koningin deed hetbe- etuur der Yereeniglng tot verzorging van gebrekkige en mismaakte kinderen ln Neder land een gift van 100 toekomen. Het wator om Den Bosch is v o 1- doende gevallen om de stoomtram 's-Bosch- Heusden gelegenheid te geven den dienst te hervatten en do gemeenschap tusschen Den Bosch on Pettelaar te herstellen. Een 8-jarig meisje te Sittard, dat Zaterdag onder een zwaar beladen kar geraakte, Is ten gevolge der bekomen kneu zingen bezweken. Op Nieuwjaarsdag schoot te Tiel de 60-jarige F. v. E. zich met een met kruit gevulden sleutel door de hand. Thans overleed hy aan bloedvergiftiging. In de gemeente ïïellendoorn wordt het onderzoek naar goud in den berg aldaar nog steeds met IJver voortgezet. Er wordt gegraven en geboord, doch omtrent de reaultaten wordt men niets gewaar. Er zyn nog eenige werklieden aangenomen, zoodat thans onder leiding van den heer Van W. een vijftiental mannen bezig ztJn. De Franache bark „Paclfique", van Shield» naar Valparaiso, is te Montevideo blnnengeloopen met schoon dek en 't verlies van rondhout en tuig, hebbende by Kaap Hoorn met slecht weer te kampen gehad. De kapitein, 6 man der equipage en 3 booten zyn over boord geslagen. In Algenö heerscht zeer strenge koude, die reeds groote schade heeft aange richt. Op sommige plekken ligt de aneeuw een meter hoog, wat by menschenheugenis in Algiers nooit is voorgekomen. Te Bonsada zyn veertig hulzen onder den sneeuwiaat bezweken, waar by een man en een kind zyn omgekomen. In een ander dorp stortten acht tien huizen in. Een trein met materiaal entwin- tig werklieden voor het hérstellen van een brug over de Cillarney-beek by Brindisl, is Zondagmorgen in de beek gestort. Voor zoover bekend is zyn vier werklieden omgekomen en negen zwaar gekwetst. De machinist heeft de vlucht genomen, de stoker bevindt zich in hechtenis. De berichten omtrent de proef- nemingen van Marconi mot draadlooze tele graphic hebben in Kopenhagen de grootsto belangstelling verwekt, en wel, omdat men er daar eedert lang over denkt een kabel naar IJsland te leggen. Eenige IJslander» hebben zich tot Marconi gewend en hem verzocht, een raming der kosten voor een verbinding over dc Faróer-eilanden op te maken. Een dusdanige verbinding zou voor het verkeer tusschen de Arktischc bezittingen van Dene marken mot inbegrip van Groenland en voor de schepen die aan de kusten van IJsland visschen, van groot belang zijn. Tienduizend metaalbew erkers in Barcelona besloten, slechts dan een voor stel van den gemeenteraad, volgens hetwelk, een gemengde commissie naar Frankrijk, Duitschland, België en Engeland gezonden zou worden, tot he>t bestudeeren der arbeids voorwaarden van het metaalbedrijf, te willen aannemen wanneer de patroons onmiddellijk den 9-uiigen arbeidsdag toeetonden. In het tegengostelde geval zal de staking worden voortgezet. Verliezen van hel Engelscbe leger, zooals die voorkomen in de Daily Graphic". m Q 2 o a O B O (5 ■a a O O O a q c 6 ■o -j* h 9 Jan. 13 26 10 7 19 29 11 3 39 16 13 9 12 27 11 16 Totaal RECLAMES, a 40 Cents per regeL 422 2 Odol-Mondwater conserveert de tanden! Theoretisch examen ln de tandheelkunde mejuffrouw L. H. Prins. Theoretisch geneeskundig examen de heer M. L Schroot. Utrecht: Bevorderd tot doctor ln de artsenybereidkunde de heer J. Oudenampsen, geboren te Gorseel, op proefschrift: Bydrage tot de kennis van Melia Azedarack L." Amsterdam: Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift„Over Scleritia, naar aanleiding van 2 gevallen van Cyclo- Scleritis", de heer G. P. Utermöhlen, arts, off. van gezondheid 2de kl. Oost-Indisch leger geboren te Hoorn. KersU hswolrjksai lcondigiog van 29 Dec. P. H. J. Rienks jm. en J. de Bruin jd. H. v. d. Linden jm. 20 j. en J. S. v. d. Vos jd. 22 j. E. Hofs w. 68 j. en E. Kramp w. 56 j. Th. Kleynhans w. 63 j. en C. Ouwer- kerk w. 57 j. J. J. Lelieveld jm. 38 j. en M. A. G. Stevens jd. IadsSied. Werklnr. lijn opfenomen t DATUM. DAQ1N. Tolw. po ra. Kin- doron. Totaal 6 Jan. Zondag 53 20 73 Maandag 68 18 86 7 Dinsdag 73 21 94 8 Wosnsdag. 76 26 101 9 Donderdag 79 26 104 10 Vrydag 76 24 100 11 Zaterdag. 61 10 71 Maakten we reeds melding van eenige za ken, gisterochtend behandeld voor de arron- dissements-rcchtbank te 's-Gravenhage, thans zullen we nog in hoofdzaak mededee- len wat er gisternamiddag aa nde orde was. A. W. D. H., te Leiden woonachtig, reed hier aan-den Morschsingcl een persoon, en dat nog wel een Rijksveldwachter, tegen de voeten. Een waarschuwing van den aange- redene had ten gevolge, dat de politieman vrij ernstig door H. werd mishandeld. H. zeide zich niets, absoluut niets meer van het voorgevallene te herinneren. Het O. M. eischte tegen bekl. een maand gevangenisstraf. N. de H., van beroep schippersknecht, ook al uit Leiden, had de moeite niet gedaan naar Den Haag te komen. Op 24 November 's middags verbrijzelde hij een ruit, ter waarde van elf stuivers, in een winkel van kruidenierswaren. De man was beschonken. Het O. M. vroeg 5 boete, subsidiair 5 dagen. H. B., een hersteller van rijwielen, te Wassenaar, stond terecht wegens het slaan van een veldwachter en het moedwillig ver nielen van ruiten van een bloembollen- schuur. '8 Avonds was hij zoo onhebbelijk 't kwam doordien hij beschonken was. Later, nuchter, liet hij nieuwe ruiten in plaats van de vroegere inzetten. Hij zou nooit meer te veel drinken, want dan zou de zucht tot ruiten-inslaan hem wel niet meer bekruipen, 't Was nu voor de tweede maal, dat hij daar voor straf zou oploopen: te Voorschoten brak hij ook al eens ruiten. Hij had er be paald spijt van en vroeg om een geldboete in stede van de 14 dagen gevangenisstraf, welke het O. M. tegen hem vorderde wegens mis handeling en vernieling. De familie v. d. B., uit Noordwijkerhout, was flink vertegenwoordigd. Een lid dier fa milie, A. J. v. d. B., was in appèl gekomen van een vonnis van den Leidschcn kanton rechter, omreden hij zich niet schuldig had gemaakt aan datgene, waarvoor hij een von nis kreeg. Hij had in September niets ge daan met een wildstrik iri de duinen, en er beu6ch geen konijn uitgehaald. De jachtop ziener en de veldwachter haacilcn zich in den persoon vergist: niet hij, A. J. v. d. B., de poelier, had gestroopt. De veldwachter daarentegen, die bekl. al zestien jaren kent, en de jachtopziener, die zich een paar jaar van zijn bestaan bewust is, verklaarden herhaaldelijk* dat zij zich niet in den perBoon vergisten, ondanks die getuigen, wier verklaringen er toe moesten leiden, dat zij wel gedwaald hadden. Bekl. hield tot den einde toe vol, dat hij niets strafbaars had gedaan; ware dit wel zoo, hij zou voor zes gulden zoo n drukte niet maken. Een van de drie neven, die getuigden, kwam er zelf voor uit, dat hij een konijn had gestrikt. Hij was er, oordeelde de pre sident, best afgekomen, want hij was door de politic ongemoeid gelaten. Maar 't was onmogelijk, zooals getracht werd te doen aan nemen, dat men de personen van A. J. v. d. B. en diens neef kon verwisselen: ze le ken in niets op elkaar. Het O. M. vorderde dan ook 6 of 10 dagen met verbeurdverklaring van den wild strik, zij het dan ook met vernietiging van het vonnis des Leidschen kantonrechters van 23 Nov., omdat dat vonnis niet met redenen was omkleed. Van S., van Leiden, tapper of zoo men wil kastelein van beroep, mishandelde P. in een herberg, niet die van Van S. zelf. P. was in gezelschap van N., den sjouwer, die reeds in een vorige zaak getuigd had. Van S. beleedigde het gild der sjouwere in het algemeen en dezen sjouwer bijzonderlijk. Maar ook tegen Van S. waren rare woorden geuit. Het woord „stinkbok" was zelfs aan zijn adres gericht. P., N.'s verdediger, kreeg van den kaste lein zoo'n klap op het hoofd, omstreken van één oor, dat er bloed van P. buiten diens aderen vloeide en hij in drie weken niet wer ken kon. De klap of slag werd toegebracht met een dun voorwerp. Wat dit voor een ding was, konden de rechters niet te weten komenwel, dat 't Ziekenhuis P. had be handeld Het O. M. eischte tegen P. 14 dagen. P. voerde nog aan, dat hij ook was ge slagen en vroeg of zij, die hem sloegen, er nu zoo maar afkwamen De president deelde P .mede, dat die zaak wel zal terecht komen. Th. de M. en J. J. de 11., bewoners van Rijnsburg, vernielden in den avond van 22 November ruiten van de woning van Van I., aldaar. Waarom? Voor zooverre we ver staan konden want de zaal, waarin de zaken der arrondissementsrechtbank in het Paleis van Justitie nu behandeld worden, is wel heel mooi en heel deftig gemeubileerd, maar men hoort er allerslechtst was er een soort van familievergadering ten huize van Van I., waar het niet vriendschappe lijk was toegegaan en waar de moeder der De M.'s werd opgesloten gehouden en kwalijk bejegend. Moeder De M. zat dus in nood, 't huis was gesloten en 't mensch moest ge red worden. Daarom de ruiten maar wegl Thomas gebruikte daartoe zelfs een ijzeren voorwerp, zei de rijksveldwachter. Wegens vernieling, die een schade veroor zaakte van twaalf gulden, werd tegen eiken De M. door het O. M. een boete van 6 sub sidiair 5 dagen geëischt. Weilicht komen zc er dus nog goedkoop af. Ze verlieten dan ook met geen treurige gezichten de voorma lige balzaal,, welker vloer thans, na het val len van een boer, met loopers is bedekt. F. van der M., naar we uit den mond van den president hoorden, een ondeugend Lei- donaar, die ongunstig bekend staat, was niet verschenen. Den 22sten van Slachtmaand was hij beschonken en verzette zich met ge weld tegen een politio-agent, die zich van hem, naar plicht, wilde meester maken. M. wilde zijns vaders huis binnen en vader te lijf gaan. Dat mocht niet en moest verhin derd worden 1 Het O. M. vorderde tegen hein drie wekon gevangenisstraf. J. H. de K., van Ter-Aar, en H. J., uit die gemeente, waren op 10 Nov. aaaa 't mis handelen geweest van jongelingen, die met meisjes uit waren cn hen waren ontweken tot zij in dit land des vredes stieten op prik keldraadversperring. Do K, sloeg G. K., van Xianwkoop, op 't hoofd, na hem roet slik te hebben gewor pen J. sloeg B. K. en drong hem in een sloot, waardoor B. K.'s jas bedierf. Tegen De K. vorderde ket O. M. 10 boete, subsid. 10 dagentegen J. H dagen, omdat deze reeds vroeger werd veroordeeld. J. had nog wat getuigen beschikbaar staan, maar had daarvan mote gezegd; dies worden zij niet gehoord, ondanks J.'s mee ning, „dat aan verklaringen van meissics niks geen waarde is to hechten." Ten slotte kwam Katwijk aan de beurt of liever moesten twee zijner inwoners, die van mandenmaken leven moeten, gehoord wor den. De een was verschenen, de ander thuis gebleven, wijl het .één zaak gold on één man het dus wel af zou kunnen. Op 14 November zag Katwijks veldwach ter de mannen, elk met een mes, snijdende groen hout, zijnde eigendom der gemeente. Twintig tecnen of tienen kwam het hoofd der mandenmakersaffaire te kort voor het vervaardigen van een laatste mand van een bestelling v oor Boskoop. Een collega was ook zonder fccenen* en kon dus niet helpen; vergunning voor gernecBte-teencn kon niet meer gevraagd worden, dan werd hei te laat. Ten einde raad wegens het ge mis van teencn, ging men ze maar snijden enwerd ongelukkiglijk gesnapt. Niet uit roofzucht werd het feit bedreven. De man nen zijn dan ook knappe lieden. Na een vermaning van den president luid de dc vordering van het O. M.wegens strooperij elk 2 boete, subsid. 2 degen. Uitspraak iD al deze zakeji 14 dagen na den eisch. Briefgeheim. Bij het door ons meegedeelde schrijven van dr. SchultetuB Aenaeae in de „N. R. Ct." teekent de „Nordd. Allg. Ztg." aan: ~,,De inzender verzwijgt tegen heter weten in, dat in beide gevallen niet sprake was van het openen van brieven door de post, maar va»o een gerechtelijke inbeslagneming door den rechter van instructie bij ee» wegens ontrouw ingestelde vervolging, waartegen do postadministratie krachtens do wet zich niet mocht verzetten. Aan dr. Aencao werd reeds in October van het vorige jaar medegedeeld, dat do oorzaak der vertraging was gelegen in de gerechtelijke inbeslagneming. [Dr. B. W. Schultctus Aeneae schroei aan de „N. R. C." het volgende: ,,Of het zwarte kabinet in Hamburg be staat of niet, is mij onbekend, maar dat in Hamburg het brievengeheim jhondcïi wordt, ia zeker. Twee brieven, van 1 Sopt. en 9 Sept. 1901 zijn te Hanncvcr vier volle weken achtergehouden en gelezen. „Dat laatste was nog wel „asogeieekend" door mij verzonden omdat ik geen nl te groot vertrouwen stelde in het respectecren vaü brievengebeiinen, zooals dit bij beschaafde volken gewoonte is." En hij voegde daaraan toe, dat ingeval de „Norddeutsche" hare brutale onjuistheid mocht volhouden, hij twee brieven zon doen publieeeren: lo. den brief van hem aan den postdirecteur te Hanhovor, ©n fo. het ant woord op-zijn brief van genoemden postdi recteur, d-d. 12 Oct.. 1901.] In het Pruisische Huis van Afgevaar digden werden gisteren in behandeling geno men de Polen-interpellaties, voorgesteld door de nationaal-liberalen aan de eene zijde en door de Polen aan de andere sijde. De heer Hubrecht lichtte de interpellatie toe namens de nationaal-liber.hij vestigde naar eigen ervaring, dat het Duitsoherdocn geregeld achteruit is gegaan. De heer Jazozecki lichtte de interpellatie toe namens de Polen, en be sprak de gebeurtenissen te Wreschen; hij zei- de dat tegenover dit vonnis de gerechtigheid het gelaat van schaamte moest bedekken. Hij werd door den voorzitter wegens deze uitla ting tot de orde geroepen. De minister-president von Bülow antwoor- de, dat niemand den Polen verhindert te spreken zooals zij willen. Doch de Polen moe ten ook loeren Duitsch spreken, cn moeten aan den Duitschen beschavingsarbeid deelne men. Wanneer ik ook anders liberaal denk, in nationale vraagstukken versta ik geen 6chrets. In het oosten van Pruisen gaat het niet om' vragen van godsdienstigeu, maar van nationalen aard. De PooJsche quaestie is de belangrijkste der vraagstukken van welks regeling de ontwikkeling in de naaste toekomst van het Dwtache vaderland af hangt. De vergadering in „James Hail" te Lon den gisteravond gehouden, wm een zeer groot sucoes voor air 3e>nry Campbell Ban- nefman. De zaal was dicht geral&T Toen be kende Londenaara, als Thompson van „Rey- nolds -Newspaper" en mies Hobhouse, bin-) ne-ntraden, weerklonken oorverdoovende toe-f juichingen. Miss Hobhouse moent opstaan om dank te zeggen voor de balde. Sir Henry Campbell Bannerman presi-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2