1 Gemengd Nieuws. Odol-Rlondwater, alleen eebt in onze Patentflacons! h Burgerl. Stand van Leiden. De Oorlog in Zuid-Afrika. lof mogen verleenen voor een of meer da gen; men betwijfelt echter of bij dit adres 'wel de juiste vorm gekozen is, immers het kan niet tot de taak van een gemeenteraad behooren, om, zooals hier verzocht wordt, voor adressanto nden weg te zoeken langs welken zij hun doel kunnen bereiken. Aangezien het aan den Raad gedaan ver zoek hetzelfde beoogt wat B. en Ws. meen den to moeten weigeren, kan hun advies geen ander zijn, dan te raden het verzoek af te wijzen. Dit advies wordt gegrond in de eerste plaats op de reeds meermalen geopperde be zwaren over een richtigo waarne ming van beide betrekkingen, hoogstens zou kunnen gezegd worden, dat ze te gelijk werden bekleed. Gevreesd wordt, dat bij het verleenen van verlof het schoolonderwijs to veel zal lijden ten bate van het werk als Kamerlid. Ook het op non-activiteit-stellen brengt groote bezwaren mede; zeer moeilijk zal het vallen iemand to vinden in staat den heer T.^r Laan geheel te vervangen, en het is ook te denken, dat zoo iemand zoo spoedig mo gelijk zal trachten hooger op te komen, en tiat kan niet anders dan «ebado voor het on derwijs zijn Verschillende kleinere bezwaren als bijv. Let te scheppen antecedent voor verloven aan onderwijzers voor examens af te nemen; of dc heer Ter Laan mee blijft tellen tot de on derwijzers met verplichte hoofdakte, heeft ook een financieel gevolg. Bovendien de vraag hoe het met de rijks bijdrage is voro den onderwijzer, die daar door boven het tegenwoordig getal zal wor- 'den aangesteld. De verhouding tusschen den heer Ter Laan, Hoofd in naam, en den waarnemer, Hoofd in wrckelijkheid, zal ook vreemd zijn. Af et wien zal men tc maken hebben? B. en Ws. wijzen er verder op, dat de door den heer Ter Laan aangevoerde feiten van gelijken aard niet met dit geval overeen komen. Immers twee gevallen betreffen klasse-onderwijzers, wier vervanging niet het bezwaar oplevert, dat aan dit geval ver bonden is. Het verlof aan het schoolhoofd te Wassenaar is verleend wegens ziekte, dit behoeft te Delft niet, daar legt de zieke slechts een verklaring van den geneeskun dige over, dat hij zijn werkzaamheden niet kan waarnemen. Het geval van den heer Gediking is meer analoog, doch ook niet geheel; die heer bleef onderwijs geven en bovendien wist men wan neer daar een einde aan kwam, wat men bij het geval van den heer Ter Laan niet kan voorzien. Aan het slot declen B. en Ws. mede, dat vernomen is, dat het den heer Ter Laan moeilijk valt te bedanken voor school hoofd, omdat hij daardoor zijn pensioen zou verliezen. ,,Kan de belanghebbende", zoo zeggen B. en Ws. „ons eenig middel aa nde hand doen, waardoor hij ondanks het verliezen van zijn tegenwoordige betrek king toch pensioengerechtigd kan blijven, dan wordt onzerzijds krachtige medewer king, om dit voor hem te bereiken, toe gezegd." W U ontvingen gisteren van be rriende zyde de nieuw uitgegeven goudon tientjes, dio in de Vestibule te bezichtigen zyn. A d v.-g e n. mr. Reitsma vorderde bij het gerechtshof te 's-Gravenhage: lo. ver- hietiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij een knaapje beneden de 16 jaar tot 1 jaar gevangenisstraf wegens diefstal veroordeeld wa«; met plaatsing van den jongen in een rijksopvoedingsgesticht tot den leeftijd van 18 jaar. 2o. bevestiging van Se vonnissen der rechtbank te Zieriksee en te Middelburg, waarbij arbeiders wegens mis handeling waren veroordeeld respectievelijk lot 1 maand en 14 dagen gevangenisstraf; 3o. bevestiging van het vonnis der Rotterdam- eche rechtbank, waarbij een persoon uit Monster wegeDs het toebrengen van een mes steek in iemands schouder, tot 5 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Bekl. gaf op tot zelfverdediging te hebben |ebandeld. Uitspraak in deze zaken heden over 14 da gen. De Haagsche rechtbank veroor- leclde heden: den man, die te Delft een landwagen verduisterde, tot 14 dagen gevan genisstraf; den man, die zich te Noord- wijk schuldig maakte aan huisvredebreuk, lot 2 maanden; den man, die zich in Den Haag tegen de politie verzette tot 7 dagen; Jde twee personen, die aldaar een oefening ivan het Leger des Heils verstoordon, terwijl een hunner zich bovendien tegen de politie verzette, ieder tot 7 dagen; den man aldaar, die een agent mishandelde, to„ 8 boete; den man, die den zaalwachter van het postkan toor aldaar beleedigde, tot 3 boete of 3 da gen; den man uit Katwijk aan Zee, die terechtstond wegens aanranding, tot 3 maan- jden, en een van de twee jongens uit Mon itor, die aldaar een meisje tegen haar wil hadden gedwongen om sterken drank te ge bruiken, tot 7 dagen (de andere jongen werd vrijgesproken). Dinsdag 14 Januari, des avonds te tien uren, vergadert te 's-Gravenhage het Comité voor Vervroegde Winkelsluiting. Zeer belangrijke punten zUn aan de orde. De parketvloer van do straf- kamer der rechtbank in het palels van justitie te 's Öravenhage Is thans gedekt met loopers om het geluid te dempen ea hot publiek voor vallon te behoeden. (By de eerste zitting was reeds een buiten man uitgegleden.) Men meldt uit Schevenlngen aan de „Oprechte": Zooals men wil, geldt het bezopk van den kanonneDkoning Krupp uit Essen niet gepantserde snelvuurkanonnen, maar pogingen tot aankoop van het Paviljoen van den Prins voa Wied aan den zeekant te Bcheveniugea- Door den rechter In kanton II te Rotterdam werden tijdens de laatste zittiüg 40 personen veroordeeld tot ontruiming hunner woning, een cyfer, vroeger nooit bereikt. In oen te Haarlem gehouden vergadering van de leden der aodèteit BDe Kroon" is nu met 120 tegen 7 stemmen be sloten tot den verkoop over te gaan. Er Is een commissie benoemd, die dit besluit zal uitvoeren. Als minste bod mag f 90,000 worden aangenomen. Naar aanleiding van de stemming ontstond een incident, ten gevolge waarvan een lid zoo met stokken en parapluies werd bedreigd, dat hy het raadzaam oordeslde zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Voor de Amsterdamsche recht- bank is gisteren gevangenisstraf voor den tyd van 9 maanden geöischt tegen een ontrouwen- elachtersknecht, die verscheidens sommen gelds, ontvangen bij de klanten van zijn patroon, onder zich hield en er zich mee naar Rotterdam begaf. De beklaagde ontkende schuld en gaf voor, dat bij het tekort, oDgoveer f 42, ondorwog verloren had, zich niet zonder geld bi) zyn baas durfde vertoonen en daarom naar Rotterdam was gegaan, waar by wist een onderdak to koenen krijgen. Gisteravond tegen halfelf brak te Amsterdam een binnenbrand uit in het achterhuis van het perceel Nieuwendyk 189, waar gevestigd ls het manufacturen-magaziJn van den heer Ed. Weill. Do brand ontstond in de keuken, waar een pot met vet vlam vatte. Deze keukon en die van het huis daar naast, No. 187, eveneens behoorende aan don heer Weill, brandden uit, met een kamer boven. Drie slangen op de Vechtleiding waren voldoende ter blussching. De heer Weill was geassureerd. Omtrent het onderzoek der jus titie in zake den moord op de wed. Dijx- hoorn in de Dubbele Buurt te Amsterdam, deelt het „Hbld." nog mede: Zeer belangrijk is de zekerheid, die men heeft gekregen omtrent den tijd, waarop vrouw Dijxhoorn is vermoord. Dit is niet geschied dee Woensdags (Don derdag is het lijk gevonden), maar Dinsdags avonds. De getuigen, die hadden verklaard tus schen 10 en 11 uren dat zij was gezien, heb ben bekend gedwaald te hebben. Uit verdere kleinigheden door het onder zoek aan den dag gekomen, blijkt dat de vrouw met een zwaar voorwerp twee slagen heeft gekregen, voordat werd overgegaan tot steken. Een slag moet haar zijn toegebracht boven op het hoofd, en een op de kaak, want het kunstgebit dat zij droeg, is onder het lijk gevonden, eenigszins beschadigd, op de hoog te van den buik, terwijl zij bij het ontdekken van den moord gevonden is liggende met het hoofd op het onderstuk van do kachel, zoo dat, als haar geen tweede slag was toege bracht, dat kunstgebit op zijn hoogst onder het hoofd of onder de kachel zou moeten gevonden zijn. Do vrouw heeft, naar is gebleken, terwijl zij zich ontkleedde, gerucht gehoord op het portaal; zij heeft toen de knip van de deur geschoven om tc kijken, wat noodlottig voor haar is geworden; want was do knip op de deur gebleven, dan hi.J niemand binnen kun nen komen en had zij achter uit het raam om hulp kunnen roepen. Zoo laat was het niet, of haar roepen zou gehoord zijn. Blijkbaar is, toen zij door de slagen getrof fen was, haar de eerste steek toegebracht en werden daarbij eenigo vingers en de pink doorgesneden. Dit moet zijn geschied met een vlijmscherp, tweesnijdend mes, waarvan de breedte nu be slist kan worden opgegeven. Uit de verklar ringen van de doctoren die de sectie op het lijk verrichtten, kon dit niet blijken. Jammer dat alle zekerheid ontbreekt om trent de grootte en den aard van de voet stappen die gemaakt moeten zijn na het over- klimraen van de schutting door den moor denaar of do moordenares, want er zijn ge gevens dat dc misdaad ook kan zijn gepleegd door een vrouw. Waren die indrukken niet door het heen en weer loopen van hen die het eerst aanwezig waren, uitgewischt, dan zou uit de zwaarte, waarmede de eerste overklimmende persoon, dus de dader, neerkwam, en uit de grootte van den afdruk allicht iets zijn vast te stel len. Nader verneemt het blad nog het volgende: Bij den officier van justitie is Zaterdag een ongeteekende brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat de dader van den moord iemand is, die de hoofdleiding had ia verschillende inbraken, welke met zeldzame nauwkeurigheid worden aangeduid. Deze persoon zou den moord hebben ge pleegd, gekleed in vrouwenkleederen. Dc ge ruchten dat het opgraven van het lijk zou ge schied zijn op vermoedens^ dat er vergifti ging heeft plaats gehad vóór den moord, kunnen wij beslist tegenspreken. Gisterochtend is men te Am ster dam begonnen met do voorbereiding voor het lichten van de in het IJ bij het Koningin- nedok gezonken baggermachine. Door een duiker is onderzocht hoe het best de kabels zijn aan te brengen om het gevaar te eerst weer horizontaal te krijgen en waar de beste gelegenheid is om de massa ledig te pompen en te lichten. Men meldt uit Almeloo dat Ding dag de schoenmaker J. Rein de ra met zijn knecht en twee zoons met een zeilbootje naar Vroomshoop ging, om wat ijzerwerk voor een bakkersoven te halen. Op den terugweg werd te Friezenveen nog een bakkerswagen op liet bootje gezet. Dicht bij Almeloo is dit door een rukwind omgeslagen, zoodat allo opvarenden te water geraakten. De knecht en de jongste «oon wis ten spoedig op het droge te komen en deze hielpen ook den vader er uit, die nog teo- kenen van leven gaf. De pogingen om den anderen zoon te redden mislukten en diens lijk werd Woensdagmorgen opgehaald. De vader is, waarschijnlijk door ontroering, ook kort na het ongeluk overleden». De verongelukten stonden bekend ais op passende lieden. Men meldt uitYian e-n: Devrate in stand in de Lek blijft voortdurend hoog en nog valt er was te constate eren. De losplaats der schepen is gedeeltelijk ondergezet. Op do uiterwaarden komt veel kwelwater, sommige staan geheel onder. In de polders heeft men eveneens veel last van het water, hoewel do stoomgemalen in volle werking zijn. De schipbrug is trapsgewijze naar boven gericht. Verwaarloosde kinderen. N aar aanleiding van het vermelde debat in den Groningschen Gemeenteraad deelt moj, Ali- da Mesdag in de ,,N. Gron. Ct." een en an der uit haar ervaring mede ten bewijze dat het hoogst noodzakelijk is, dat nu reeds langs particulieren weg gebeurt, wat misschien la ter van staatswege gedaan zal worden voor de verwaarloosde kinderen. Eenigen tijd geleden werd in het kinder ziekenhuis te Groningen een jongen binnen gebracht van plm. 6 jaar, gebracht door den vader, die dronken was, in een kinderwagen waarin hij nauwelijks kon liggen; de jongen verkeerde in een staat van verregaande ver vuiling en leefde maar heel kort moer. Korten tijd daarna werd uit datzelfde ge zin weer een kind opgenomen van 3 jaar, eveneens ergerlijk verwaarloosd, dat toen de zuster hem te drinken wilde geven, zich. verzette en riep: „Ik wil geen jenever 1" Het kind komt nu mooi bij en krijgt nu weer iets menscheBjks in zijn gezichtje. Het zal weer beter worden en terug moeten in de oude omgeving. De moeder drinkt ook. Een jongen van 8 jaar, die jaren lang verzorgd en verpleegd werd in dezelfde in richting, verloor in dien tusschentijd zijn moeder, een flinko vrouw en zal nu eerst daags teruggebracht worden naar een vader, die drinkt en weinig uitvoert en die zelfs het geld uit den spaarpot, dien het kind in het ziekenhuis had, wegnam om het te verdrin ken. „Vader zal wel niet goed voor mij wezen, als hij mijn geld steelt 1" zei het kind. Ik zou, zegt mej. Mesdag, voort kunnen gaan, maar dat is niet noodig. De gemeente kan in vele gevallen niet helpen. De parti culiere vereenigingen hebben geen geld. „De Vereeniging ter bevordering van de Opvoeding en tot behartiging der belangen van verwaarloosde kinderen" in 1899 to Gro ningen opgericht, kon slechts 4 kinderen op nemen door gebrek aan kapitaal. „De heer De Waard wees er op, dat deze Vereeniging jaarlijks over slechte f 600 te beschikken heeft. Zoo dikwijls hebben we niet kunnen helpen waar we moesten. „Met de tegenwoordige kinderwetten en ook misschien na invoering van de nieuwe, zullen we niet altijd kunnen ingrijpen, maar waar we dit wel kunnen, laat het daar niet achterwege moeten blijven door gebrek aan geld." Drie Duitschers, dl© te Deventer hadden ingebroken by den heer Nikkels, zyn naar het huis van bewaring te Zutfen, waar zy gepakt worden, overgebracht. De vrouw is op vrye voeten gelaten, omdat er geen aan leiding was haar te vervolgen. Zy ls vermoe delijk naar haar Heimath vertrokken. De „Z. C." verneemt verder, dat de Amster damsche politie nog niet heeft kunnen consta- teeren, dat de drie gearresteerde personen te Amsterdam verbiyf hebben gehouden. Het is dan ook niet zeker, maar al vast onwaar- schyniyk, dat zy tot de beruchte bende van Lammertje Zondag zouden behooren. Het is ook gebleken, dat de twee zakmessen, die op de gearresteerden werden gevonden, afkomstig zyn van de Inbraak by den heer Nikkels. Zy waren door de inbrekers ontvreemd uit een lade in een gesloten bureau. Zondagmiddag had de zoon van den landbouwer Vr. op Hiddink te Exel het onge luk door een zolderluik zoogenaamd slop, naar beneden te vallen. Aanvankoiyk dacht men dat by met den schrik was vrygekomen en werd hy naar bed gebracht. Maandagmorgen echter vond men hem dood in zyn legerstede. Te Almelo zyn gisteren gevan- keiyk binnengebracht twoe personen uit Fiiezeveen, die verdacht worden op Nieuw jaarsdag iemand eerst mishandeld te hebben on hem daarna in het kanaal te hebben ge gooid, waaruit hy levenloos ls opgehaald. De Ryn is sedert Zaterdag, toen hy reeds vyftig contimeter steeg, voortdurend aan 't wassen. In Keulen staan een aantal pakhuizen aan de rivier geleeltelyk onder water. De Roer en de Boven Moezel hebben eveneens zeer hoog water, en tusaohen Metz en Saarburg staat oen uitgestrekte streek onder water. De Jap&Dsche gezant te Rome Bpreekt beslist alle geruchten tegen, welke er dezer dagen geloopen hebben over een aanslag op den koiier van Japan. Te Spmbeek (Llmb.) speelde een jongefjo van tien jaar in een schuur, toen zyn halsdoek in aanraking kwam met een in beweging zynde hakselmachine, welke den doek zóó vast om den hals van het kind aantrok, dat het, eer men lo hulp kon komeD, reods gestikt was. Te Ensehedee ls de broodbakkery van den hoer Preishof, In de Beltstraat, in de asch gelegd. Ook de inventaris giDg ver loren; niets is verzekerd. Kan het zotter? Als een b y o r- derheid kan wordon medegedeeld, dat te Deventer óón persoon 2000 (zegge twee dub. zend) felloitatie-kaartjes aan do post heeft afgegeven ter bezorging. Wanneer die menoer in een p&ar couranten ©en advertentie had geplaatst, had hy zichzelf en de post heel wat werk bespaard, zegt de .Oprechte Haarl. Crt." en naar waarheid natuuriyk. Brière, de vader die zijn vijfkin- deren in koelen bloede vermoordde, heeft hooger beroep aangotcekend tegen het von nis van het Hof vaa Assisen, dat hem tor dood veroordeelde. Een treurig ongeluk heeft In Spanje plaats gehad in de Ezar, dicht bij den waterval van Pinda, bij het plaatsje Corcnbion. Een ferryboot, met een groet aantal menschen beladen, vooral vrouwen, aloeg om, en 23 der opvarenden kwamen om het leven» Uit Berlijn wordt aan het Parij- eche „Journal" geseind dat daar Zondag avond in een schouwburg Georg von Blcich- röder, een broer van don bekenden bankier, handgemeen is geworden met graaf von Schoenborg-Buckheim, den Oostenr. in. - tairen attaché.De laatste beweerde dat Bleich- röder in een loge van hem zat. De Oosten rijker sloeg Blcichröder verscheidene malen in hot gezicht en graaf von Königsmark, een bekend sportliefhebber, sprong hem bij. De directeur van den schouwburg, die de vech tenden wilde scheiden, liep ook klappen op. Groote opschudding in de Berlijnsche krin gen is er het gevolg van en een reeks van duels is in het vooruitzicht. Erisgeen nadernieuwsoverdon zeekapitein Ro6sander en den koetsier De Meuse, die te Antwerpen vermist worden. Maandag gedurende den ganschen dag zijn de opzoekingen voortgezet. Het gerucht was Maandagavond verspreid, dat de koetsier te Breda aangehouden was. Dit is onjuist be vonden. Do beminde van den koetsier De Mouse is Maandag in de stad gezien en de politie heeft onmiddellijk bevel gekregen haar op te zoeken. Toll, de zeekapitein, die met de „Stockholm" vertrokken is, heeft van hot gerecht het verzoek gekregen, naar Ant werpen terug te keeren, om inlichtingen te geven. Men mag bijna zeker zijn, dat het rijtuig niet in de dokken gereden is, anders zon men toch reeds iets ontdekt nebben. De beminde van hot „ketje" was Zondag avond bij den koetsier Lauwers naar haren minnaar komen vragen. Maandagavond kwam zij opnieuw bij Lauwers om nieuws vragen. De politie, die intusschen verwit tigd was, heeft haar verzocht op het politie- bureel te komen. Hier verklaarde zij het „ketje" in geen twee maanden meer gezien te hebben. Dinsdag werden de opzoekingen voortgezet in het Yerbindingsdok, het Uroote Oude Dok en het Lefebredok. RECLAMES, a 40 Cents per regel. 261 2 Verliezen van het Engelsche leger, eooah die voorkomen in de „Daily Graphic". I O 0 3 CD i O CD o a si if -5 a 6 "1 i •Sa 2 Jan. 12 21 3 3? 8 8 13 4 45 10 84 18 6 4 52 1 20 7 2 5 10 8 13 8 84 Totaal 133 8 154 Gehuwd: P. de Graaf w. en S. de Yos w. P. Snik jm. en J. G. Geenjaar jd. Bevallen: M. v. Dongen geb. Van Groningen, d. A. M. Beekrna geb. Krul, z. J. A. Bonte geb. Van Vliet, z. H. de Bruijn geb. Velthuijzen, z. A. Groen geb. Kloots, z. J. Helder geb. Mieras, z. C. B. de Koning geb. Bink, z. E. M. O. v. Zonneveld geb. De Vet, z. M. v. cl. Berg geb. Van den Heuvel, d. C. Blok geb. Spruyt, d. M. Jansen geb. Paddist, d. M. J. Sira geb. Latcrveer, d. P. Cornet geb. Hensen, d. J. v. d. Reyden geb. Van Rosse, z. J. O. Kleinhout geb. Ligtvoet, d. J. Smit geb. Brugman, d. A. M. A. v. d. Heiden geb. Kiel, z. H. M. Spoor geb. Key, z. M. Nijssen, geb. Van Kem pen, d. G. Stikvoort geb. Duyverman, z. J. Meyer geb. Mieremet, z. E. M. Rijs- dam geb. Springer, z. G. Grasman geb. Gijsman, d. Overleden: P. W. Velberg geb. Schuurman w. 81 j. L. W. Batist d. 63 j. A. O. M. Pikaar geb. Beerenfeenger w. 97 j. J. van der Meer z. 63 j. M. 8. O. Scheurleer geb. Heldewier w. 71 j. H. van Leeuwen m. 29 j. M. van Iterson d. 16 j. J. Goddijn w. 82 j. E. M. v. d Meel geb. Van der Linden w. 69 j. A. H. J. Trel z. 3 m. P. L. v. Arnerom ecl 51 j. Het gevecht, waarvan ln het telegram In ons vorig nummer melding ls gemaakt en waarby o. a. de Engelsche majoor Yallentln gesneuveld Is, moet, volgens een telegram In de „Indópendance Beige" te Hammersfort hebben plaats gehad. Voor het overige ont breken nog alle nadere byzonderheden over dat gevecht. De mededeellng van dit gevecht was vervat in hot gebrulkeiyke, door Reuter slechts ge- deelteiyk geseinde wekelyksche rapport. Uit lord Kitchener's weekrapport blijkt nog, dat de En gelachen 145 geweren hebben buitgemaakt (weer een sprekend cijfer tegen over de 2öl gevangengenomen en 72 overge geven Boeren), benevens 2680 patronen,, 92 wagens, 460 paarden en 4700 runderen. In het noordoostelijk deel der Kaapkolo nie is, blijkens berichten van generaal French, het aantal Boeren zoo sterk vermin derd, dat daar weinig meer dan een sterke politiemacht noodig is om hen in bedwang te houden. Hoofdzakoiijk zijn zij beperkt bin nen den driehoek Barkly OostRhodes Barklypae. In het zuidwesten verzamelen de colonnes thans voorraden, om de krijgsverrichtingen op grooter afstand van den spoorweg ge makkelijker te maken. (De Boeren rallen hen daar dan wel van afhelpen.) De districten in het binnenland blijven van Boeren bevrijd. Ook tusschen de Oranjerivier en de Tha- banshulijn is het land van Boeren gezuiverd, waarom de colonnes van Knox naar de streek benoorden die lijn zijn getrokken. Kolonel Beresford heeft in den vroegen ochtend van 4 dezer het commando van TLe- ron verrast bij de samenvloeiing van de Vet- rivier en de Z»andnvier. Veldkornet Preto rium en een andere Boer zijn daar gesneuveld j'gfl 35 gevangengenomen, onder trie veldk« 'teê; Leroux, en velen gewond. In Transvaal trekken de troepen van lord,1 Methuen, die na zwakken weerstand to hel# bon ondervonden opnieuw to vrijburg rijn! aangekomen, weer naar het oosten om mc0 die van kolonel Kelcewich samen te werken»! Het spijt lord Kitchener zeer, te moeten', mededeelen, dat majoor Vallentin en 18 mauj sneuvelden. Majoor Vallentin behoorde tot den staf in Natal v-5ór den oorlog en hcefiii; gedurende dezen men groote verdienste in, verschillende betrekkingen gediend. Hij waf een officier, die veel beloofde. Majoor Poris verraste den 4den dezer me# de colonne uit Kimberley een Boerenlauetfi bij Mokwani, waarbij hij 6 gevangenen en 40.' wagens met voorraden buit maakte. De „Daily News" meldt nog omtrent hefi aanbod aan dr. Krause door eenigc Dnitecho' vrienden gedaan, dat het inderdaad zeer stel lig was. Het aanbod werd schriftelijk ged *Nur in de volgende bewoordingen: „Vrienden van uw volk, die ook belang' stellen in uw persoonlijk lot en gehoord heb- ben, dat ge te Berlijn zijt, hebben mij ver zocht u te vragen of ge niet Lever voorloo- 1 pig op het vasteland zoudt willen blijven in plaats van naar Engeland terug te kee. n. Voor zoover ge niet door v.w woord zijt ge bonden, maar alleen de borgtocht door vrienden voor u gesteld, u noodzaakt tot? terugkeeren, kan ik u mededeelen dat de be- noodigde som door boven aangeduide vrien den is bijeengebracht en aan u zal worden overhandigd voor uw voorgenomen vertrek.1^ Hierop antwoordde dr. Krauee het volgea» de: „Voor het vriendelijk aanbod van uw vrien den ben ik zeor dankbaar, maar ik moet u verzoeken den heeren mede te deelen cU ik er geen gebruik van kan maken. Ik ben «1 niet door mijn woord gehouden naar Enge land terug te keeren, maar als officier en1 ambtenaar van mijn land is het een eerezaak voor mij om terug te gaan." De verliezenlijst vermeldt nog een gesneu velde bij Tweefontein, een gewonde bij Bo- gin-der-lijn (in den overval van de colonne- Spens) en verder een gesneuvelde, een luite nant en zes man gewond, een man vermist,- 21 man aan ziekte (of verwondingen) bezwe- ken. Van Kitchener's Vechtende Verkenners zijd nog 2 man op 30 December bij Zoutpansdrifb gesneuveld (totaal verlies: 3 dooden en 7 ge wonden). Bij Klip rivier, in de buurt van Ingogo (Natal) is ee -> kapitein op 2 Januari ernstig gewond. Bij Mequatlingsnek (district Lady brand O.-V.-S.) zijn den 3den 2 man ge wond. Een telegram van Laffan, dd. 4 Januari* uit Waterwerken, bij Bloemfontein, meldt: Majoor Sitwell van de Iersche jagers, die met kolonel Pilcher samenwerkt, had vier ruitere geposteerd te Branddrift bij Thaban- chu. Veertig Boeren overvielen hen en rie pen: niet schieten, we zijn Pilcheris man» nen 1 De vier Engelsehen werden overmand en uitgekleed. Toen er versterking kwam op dagen, ontstond er een gevecht. Twee Er* gelsche officieren werden gewond. De Beur* ren verdwenen, hun gewonden medenemende Dit is het gevecht van 30 December, in vroegere verlieslijst opgenomen met 3 man gesneuveld en 4 gewond, o. w. een officier, allen van het 2de Iereche jagers. De laatste verliezenlijst leert de volgende gevechten kennen: Zuurfontein, 1 Januai-, een korporaal gewond; Bchweizer Reneke, 2 Januari, kapitein L. Cooke zwaar gewond} Mc. Quatlings Nek 4 Jan., luitenant A. H. Johnson licht gewond; Kaffer Rivierbrug, 3 Jan., een militair wielrijder gesneuveld; bij de Vet- en Zandrivier, 3 Jan., kapitein S«' N. Tucker, zwaar gewond. Dan is er bet gevecht bij Leeuwfonte: a op 29 December, waarbij de volgende verliezer» te vermelden vallen: gesneuveld twee en go- wond drie man, van wie er een denzelfden dag overleed. Bij verschillende gelegenheden, vroeger al* vermist opgegeven, volgens later bericht go- sneuveld: acht. Drie vermisten zijn terugge vonden. Aan ziekte zijn dan verder gestorven vier» en-dertig man, waarbij echter eenigen ten ge volge van bekomen wonden. De lijst van ge vaarlijke zieken is zeer lang en neemt ongo» veer een kolom in beslag. Generaal Baden-Powell is 3 Januari weéit te Bloemfontein aangekomen. De volgende week Woensdag zal de Koning van "Engeland een wapenschouwing houden} over 1200 man van de garde, die binnenkort naar Zuid-Afrika gaan. Reuter seint uit Kaapstad dat bet lid van den Bond Hendrik Raubenheimer, afgevaar digde voor het district St. George in het Kaapsche parlement, zijn ontslag beeft in-j gediend, als protest tegen de Boerengezin de houding van een aantal zijner kiezers. Donderdagavond heeft weer een der aan voerders van de imperialistische liberale partij sir Edward Grey te Newcastle het woord gevoerd- Hij betoogde dat wanneer het uur zal geslagen zijn om vrede te sluiten! met de Boeren, de politiek der Engelscha regeering zoo edelmoedig mogelijk moet zijn* Hij was het echter eens met lord Roeebery dat vredesvoorstellen met van Engeland moeten uitgaan, want de Boeren zouden! daaruit een slechte gevolgtrekking maken. Hij ried der regeering aan, den kolonistenfi in Zuid-Afrika, die gediend hebben in ds republikeinsche gelederen, met uitzondering echter van hen die misdrijven gepleegd of zich aan verraad schuldig gemaakt hebben* amnestie te verleenem. Zoolang de Boeren onafhankelijkheid blij ven eischen, konden z. L echter geen vxedea* onderhandelingen worden geopend-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2