N®. 12845 Woensdag 8 Jannari. A°. 1902. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. r Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. NiENSCHELIJKHEIP. Uit de „Staatscourant." Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT l f['Voor Leiden por 8 maanden9 1 1 rrrrTr woj ^Buiton Leiden, por looper en waar agonten gevestigd zyn 9 1.80 Franco per post 1.65- PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1 0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.06 berekend. II {8Ï0t). Het is ongetwijfeld waar, dat oudere, die hun kinderen oprecht liefhebben, niet zul len verzuimen het hun als een deugd voor to stellen, dat men de dierenwereld moet liefhebben; maar, veel meer dan alle ver maningen en vertoogen zal, maar dan in tegenovergestelde richting, het ouderlijk voorbeeld werken, als het kind ziet, dat een lastig insect gedood wordt, in plaats van even buiten het raam gezet. Als het nood- j zakelijk is een dier te dooden, dan doe men het immer buiten tegenwoordigheid der klei- nen. die het begrip van noodzakelijkheid nog niet kunnen vatten. Een kind moet het als do natuurlijkste zaak van de wereld beschouwen, om nim mer een dier noodeloos in zijne macht te brengen, het nooit voor louter genoegen van zijn vrijheid te berooven, het nooit te kwel len, veel minder te dooden. Het moet wor den voorgegaan ook in de gewoonte, om het huisdier als een vriend en metgezel to be jegenen. Onder geen voorwendsel mag wor den toegestaan, dat het kind ze beschouwt als uitsluitend voor zijn genoegen bestemd, dat het zich aan een enkel vergrijp schuldig maakt. Ouders, die hun kinderen niet verhin derden in het uithalen van vogelnestjes, in het schieten op vogels, het trappen op in secten, in het slachten van dieren, zouden onmenschelijkheid kweeken in de borst van hun eigen geslacht. Zij zouden een lot ne men in de groote loterij van het toeval, om het daarvan te laten afhangen, of hun kind ook eens onder die ongelukkigen zal behooren, dio zich vergrijpen aan den mensch, omdat zij niet geleerd hebben zich te beheerschen en hun hartstochten in te toornen tegenover het dier. Wanneer men, op grond van een en an der ernstig nadenkt over do verhouding van het kind tot de dierenwereld, als middel tot aankweeking van echt menschelijk gevoel, dan schijnt het duidelijk genoeg dat zij, die zich met de zorg voor opvoeding be last zien, wie dan ook, het zoogenaamde houden van dieren", eerder moeten tegen gaan dan aanwakkeren. Alleen bij nauw keurig en gestadig toezicht door zeer ver standige verzorgers, kan het kind, door den dagelijkschen omgang met een dier, wezen lijk een dierenvriend worden. Als een kind er steeds op uit is om, naar den hcerschen- den smaak, b.v. vlinders en andere fraaie dieren te vangen, om die in een gedroog- den toestand te bewaren, dan krijgt het al licht, geheel onbewust natuurlijk, een nei ging tot ongevoeligheid, en het is zeer be denkelijk wanneer niemand er den knaap opmerkzaam op maakt dat hij, geheel nut teloos, tal van dieren een langzamen martel dood doet sterven, wat hij zeker niet zou doen, zonder den onbedwingbaren lust, in den knaap zelf best te verklaren, om met anderen te wedijveren in het aanleggen van zoo'n mooie verzameling". Alle verzamelingen trouwens hebben haar vóór en haar tegen en sommige heb ben al heel weinig vóór, bijv. en wilde- becstcnspel of een honden- en apentheater, yooral wanneer een vader er zijn jonge kin deren in brengt 1 Zelfs met den dierentuin, hoeveel waarde deze meer bepaaldelijk wetenschappelijke verzameling hebben moge, behoort men voorzichtig te zijn; namelijk uit een opvoed kundig oogpunt. In de opvoeding,- in de ontwikkeling van het kind tot mensch, be hoort alles natuurlijk te wezen. Niets wat der natuur geweld aandoet kan daaraan be vorderlijk wezen en geheel onvermijdelijk is dat zelfs in de best ingrichte verzamelin gen niet, in zooverre er toch altijd van een levenslang, gedwongen verblijf sprake is, dat op sommige dieren zijn invloed doet ge voelen. Stellig heeft het dan ook nog meer waarde Ivoor een kind, wanneer het een dier in zijne natuurlijke verrichtingen en eigenschappen kan gadeslaan, is syn zorg voor de jongen, zijn trouw, zijn moed en zijn verstandig overleg; in zijn volkomen vrije bewegingen, zijn vlugheid en zijn kracht. Trouwens, in den dierentuin bestaat daartoe oo kwel ge legenheid. Die aan te grijpen zal beter re sultaat geven dan het aanschouwen van eenige honderden dier beklagenswaardige schepsels, in een toestand gebracht die met het leven bijna geene overeenkomst heeft; of van eenige duizenden, daartoe gevangen, opgezette of gedroogde dieren in een museum. Een bevoegd schrijver heeft eens zoo tref fend gezegd: „kinderen moeten leeren geen enkel dier te vangen en op te sluiten, maar do vrijheid en ontwikkeling van alle levende, voelende wezens te eerbiedigen, zooals zij dit voorrecht voor zich zelf verlangen. Wat kan verlagender en minder leerzaam zijn, dan een gevleugeld dier. dat zijn vleugelen niet kan uitslaan? Jongens en meisjes moe ten zich al vroeg aan kalme, aandachtige on liefdevolle opmerkzaamheid gewennen, waar door de warme natuurliefhebber altijd het vertrouwen der hem omringende, levende natuur kan winnen en de geheimen van veld en woud ontdekt. Do catapult, het geweer, de vogellijm, (de knip kan men er nog wel bijvoegen) moesten door kinderen niet ge bruikt worden. De schromelijke verniel zucht, die vogeleieren uitblaast en bij hon derden aan elkaar rijgt, moest uitgeroeid worden." Er is bij dezen schrijver volstrekt geen overdrijving. Immers, er is hier sprake van de opvoeding van kinderen tot menschen, van wie in de samenleving een echt mensche lijk gevoel zal worden gevorderd. Jagen en visschen zijn door het gebruik gewettigde bedrijven; maar zal men daarom een meisje het hengelen toestaan Im mere, neen l Als men het er even opmerk zaam op maakt, dat zij, visschendo, een dier verlokt, om het wreedaardig een haak door den kop te rukken en het vervolgens, uit het water gehaald, nutteloos een langzamen verstikkingsdood te laten sterven, dan zal het er niet meer aan denken. Maar vestigt wel iemand de aandacht van een kind op deze zaak? Integendeel, het oudere geslacht gaat vaak het jongere in het nutteloos en noodeloos jagen, lokken en dooden van die ren voor. Ook is dierenmishandeling dik wijls de meest gewone zaak van de wereld, zelfs van die hun onbarmhartige en zelf zuchtige meesters het brood helpen ver dienen. Men kan, met strafbepalingen, daartegen optreden en dat de toepassing daarvan soms dringend noodzakelijk is, staat vaat; maar het zedelijk volksgehalte te verhoogen, daartoe is de wet niet bij machte en zeer zeker niet zooals zij thans is ingericht. Zal hot wel zijn, dan moet de bescherming van dieren, om de dieren zelf, om de zaak der menschelijkheid, dus met een zedelijk doel, het onderwerp eener opzettelijke, wettelijke regeling uitmaken. Zij moet de hand leenen aan, de beschermster zijn vanhet groo te boginsel der echt mensche- lijke opvoeding, die do ware drijfkracht is. Het zedelijk volkspeil te verhoogen, door in do borst van het voor indrukken zoo vat bare kind hot menschelijk gevoel aan te kweeken, ook doorhetzijn warever- houding tot de dierenwereld te leeren, dit is een harer eerste plichten, liarer heerlijkste uitzichten. Leiden, 8 Januari. Dr. W. Pleyte, directeur van het Museum van Oudheden alhier, heeft de laatste hand gelegd aan zyn groot werk: „Nederlandsche Oudheden van den vroegaten tyd tot op dien van Karei den Groote." De „Sts.-Ct." bevat de statuten der vor- eenlging: Prov. Zuidhollandache Boerenbond, te Leiden. De Engelsche gezant by ona Hof, air Howard, ia van zyn verlof te 'a-Gravenhage teruggekeerd. De gemeenteraden van Nieuwer-Amatel en Uithoorn verleenden aan de Holl. Elec- tri8cho Spoorweg-Maat8chappy opnieuw con cessie voor don aanleg en exploitatie van den ontworpen spoorweg AmsterdamUithoorn. De uitslag der aanbesteding door B. en "Ws. der gemeente Sassenhelm voor den bouw van een poat- en telegraafkantoor aldaar, architect de hoer D. Veilbrief, te Lelden, is als volgt; 3. Aardema, Velsen, 18,163; J. H. de Wilde, Gouda, ƒ18,989; C. C. van Egmond, Lelden, f 17,699.99J. van Klaveren, Lelden, 17,200; J. Segaar, Lelden, f 17,048 W. van der Hoogt, Leiden, f 16,992J. Th. Bik, Leiden, 17,600; B. Jurriens, Naarden, 16,800; J. F. de Bes, Noordwyk, ƒ17,136; Th. Reeuwyk, Saasenheim, 15,995J. P. Lagerberg, Saasenheim, ƒ15,720; J. P. Ouda- hoorn, Saasenheim, f 15,656. Op de 61ste algemeene vergadering der Yereeniging tot Bevordering van Fabrieka- en Handwerksny verheid ln Nederland zullen o. a. behandeld worden; de wenscheiykheld door de algemeene vergadering uit te spreken van een bedryfstellmg van Regeeringawege en van het vestigen, door de Besturen der groote gemeenten, van Inrichtingen van handels- onderwys aan jongelieden, reeds werkzaam op kantoren; voorts de vragen, in welken geest de wetgever in het ambachtsonderwya behoort te voorzien; welke voorname punten een concesaie voor gemeentelijke tramaanleg en -exploitatie moet bevattenhoe het vraag stuk van loonen van minderjarigen wettelyk dient geregeldde voor- en nadoelen, by aan besteding van persooniyken borgtocht tot onbeperkt, tegenover zakeiyke zekerheid tot beperkt bedrag. Ook zal worden besproken de wenscbeiykheid van wetteiyk geregelde ver plichte openbaarmaking en toezicht by naam- iooze vennootschappen, met van Rykswege aangestelde accountants. In den ouderdom van ruim 75 jaren ls te Haarlem overleden dr. J. B. Wynhoff, ge neesheer, doch die reeda voor een achttal jaren om gezondheidsredenen zyn praktyk moest neerleggen. De overledene was lid der Vereeniging tot bev. der Yoiksgezondheid en van de Maatschappy tot verbetering der Volks huisvesting van minvermogenden. Ter jaarvergadering van den Ned. Hotel- houderebond, gisteren te Amsterdam gehouden, waren 60 leden aanwezig. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren Schoemacher en Jacobl, en benoemd de heeren Meyer te Rotterdam en Mulder te Nymegen. Het leden tal vermeerderde met 67. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus een afzonderlyke, internationale commissie heeft benoemd, welker taak het zal zyn, alle op de H. Schrift betrekking hebbende quaesties nauwkeurig te bestudeereo. Aan do katholieke geleerden van geheel de wereld zal gelegenheid worden gegeven hun meeningen rechtstreeks ter kennis te brengen van den H. Stoel. Deze commissie bestaat uit veertien leden, onder wie drie kardinalen, be halve de voorzitter kardinaal ParocchL Nader vernemen wy uit goede bron, dat ook Nederland in bovengenoemde commissie zal vertegenwoordigd zyn, nL door dr. H. Poels, kapelaan te Venloo, terwyi daarin voor België zitting heeft professor Van Hoonacker, uit Leuven, en voor Oostenryk de geleerde Jezuïet pater Hummelauer. Hun officieele titel zal luiden: „Corrector Bibliae Saci©". Centium By de familie Is telegraphlsch bericht ontvangen, dat majoor H. A. Brouwer, com mandant der troepen en van het garnizoen ln Suriname, in den ouderdom van 52 jaar te Paramaribo la overleden. De oud-minLster van koloniön, thana lid der Tweede Kamer, de heer Cremer, la met zyn echtgenoote voor ongeveer drie maanden naar Egypte vertrokken. Zaterdagavond vertrokken van Amster dam per sa. „Prinses Sophie" een vijftal Eerw. religieuzen Ureulinen uit Venraai naar Batavia, om daar werkzaam te zijn reap, in de opvoedingsgestichten Noordwyk en Weltevreden. Haar werd tot IJmuiden uitgeleide gedaan door hare Eerw. Overeten, benevens door den Hoog eerw. heer Mgr. M. J. A. Lans, president van het Seminarie te Warmond, die des morgens voor haar de H. Offerande in de kapel van het Maagdenhuis had opgedragen en in een treffende toe spraak de gevoelens vertolkte, die zcowel de offervaardige religieuzen-zelven als haar na bestaanden moeten bezielen bij de ophanden zijnde scheiding. Naar men verneemt, zal de Zeereerw. pater O. Laane zich te Genua op het zelfde stoom schip inschepen, eveneens met bestemming naar Ned. Oost-Indië. De hoer L. J. Veen te Amsterdam zendt ons de eerste serie van „De Nederlandsche Handel en Ny verheid in woord en beeld" (met titeiomslag.) Men zou het kunnen noemen een verzameling van door woord en beeld toege lichte advertenties. In deze afl. worden o. a. besproken: Do styfselfabriek „De Byenkorf' te Koog a. d. Zaan, Papierfabrieken der firma Van Gelder en Zoon te Amsterdam, Van Bysterveld's advocaat, de Kon. Beiersch Bier- brouwery te Amsterdam, enz., enz. Men krygt hier een vlug overzicht van onze groote ny verheids-instellingen. Het stoomschip Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Jan. van Aden; de DAdmiral" (uitreis) passeerde 6 Jan. Ouossant; de „Reichstag" (uitreis) pas seerde 6 Jan. Ouessant; de .Titan" vertrok 4 Jan. van Bataria naar Amsterdam. Aarlanderveen. Alhier had de Installatie plaats van den nieuw benoemden hoofdonder- wyzer der Chr. school, den heer W. Blok. Nadat de voorzitter de vergadering op de ge- bruikelyko wyze had geopend en den aan wezigen, waaronder ook leden van den gemeenteraad en andere notabelen, een harteiyk welkom had toegeroepen, gaf hy het woord aan den heer K. van den Berg, hoofd der Chr. school te Hazerswoude, die zyn vriend en collega lnstalleeren zou. Spreker schetste kort en duideiyk de vele moeiiykheden en zware verantwoording, verbonden aan 't werk van den Chr. onderwyzer, maar wees er tevens op, dat Hy, die roept, getrouw is om steun en hulp te verleenen. Na de pauze, waarin de schoolkinderen werden onthaald, verbond de heer Blok zich aan zyn nieuwe leerlingen. Achtereenvolgens voerden nog het woord de heeren: Quack van Ter-Aa, Van Muiswinkel als lid van den Dlstrictsraad van Chr. Nation. Schoolond. en L. Blok van Charlois. Nadat de voorzitter allen aanwezigen, Inzonderheid den sprekers, had dank gezegd, eindigde de heer W. Blok, na zich nog ln het vertrouwen en in den gebede van oudera en vrienden te te hebben aanbevolen, met dankzegging. Alkemade. Het aantal geborenen beliep hier ln 1901 volgens den burgerleken Stand 166, overledenen 118, huweiyken 84, tegen 147 geborenen, 75 overledenen, 33 huweiyken ln 1900. In 1901 kwamen 3 tweelinggeboorten voor, tegen 2 in 1900. In 1901 werden leven loos geboren 4, tegen 6 in 1900. Benthuizen. Behoudens onvoorziene om standigheden zal de intrede van onzen nieuwen predikant plaats hebben op Zondag 23 Februari a. 8. Noordwyk. Ter opening van den vasten- avondtyd zal de tooneelvereeniging „Vriend- schapszin" alhier op Maandag 13 dezer, in het caló „Flora," een uitvoering geven, nl. „De wraak eens vaders", tooneelspel in acht tafe- reelen, en „8chuiven gaan ze", biyspel met zang in dén bedryf. Oudshoorn. Door Burg. en Weths. is tot geneesheer, belast met den dooschouw voor 1902, benoemd dr. G. H. van Waasbergen, alhier. Door Ged. Staten dezer provincie Is goed gekeurd de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1902, bedragende in ontvang en uitgaaf 17,494.85®. Koelof-Arendsveen. Huis en erf, waarin timmermans- en metaelaaraaffaire van wyien den heer Lemmers, groot 10 A. 20 cA., z(jn 7 dezer, ten overstaan van notaris De Wit, van Oude-Weterlng, publiek verkocht voor 4205 (kooper H. van Amsterdam), 2 perceelen woonhuizen aan de kade by de Sluis, groot 1 A. 63 cA., voor 1175 (kooper 0. vau der Hoorn), een blok van 11 woon huizen met tuin, groot 33 A., 70 cA., is opge- hor.den op 3295. SttBsenheim. De loteling J. D. Papendrecht hee it bezwaren ingebracht tegon den uitslag der keuring van C. J. Rotteveel door Ged. Staten, welke genoemde O. J. Rotteveel ongeschikt voor den dienst bevonden. De openbare lagere school alhier telde op 1 Januari 1902 194 leerlingen. Ter-Aar. In het afgeloopen jaar zyn in deze gemeente geboren43 j. en 48 m., totaal 91; ingekomen 62 m. en 74 v., totaal 126; overleden zyn 23 m. en 21 v., totaal 44, terwyi de gemeente hebben verlaten 69 m. en 66 v., totaal 116; totale vermeerdering 95 m. en 122 vM totaal 217totale vermindering 82 m. en 77 v., totaal 159. Alzoo een ver meerdering van 13 m. en 46 v., totaal 68. Getal huweiyken 16. Levenloos aange geven 2. Bevolking op 1 Januari 1902 1267 m. en 1290 v. totaal 2657. Ten einde eenige personen op te lelden in het mandenmaken, wordt vanwege den Tuinderabond alhier door een bekwaam man daarin onderricht gegeven. Is dit middel uit nemend geschikt tot werkverschaffing, boven dien voorziet het in een noodzakeiyke be hoefte, daar tal van manden jaarlyks van elders ingevoeru worden, zoodat kan worden aangenomen, dat deze industrie voor enkelen in de toekomst een middel van bestaan zal opleveren. Valkenburg. Op 31 Dec 1900 bestond de bevolking dezer gemeente uit 316 m. en 320 vr., samen 636 personen. In den loop van 1901 had vermeerdorlng plaats door de geboorte van 14 m. en 11 vr., totaal 25, en door vestiging in de gemeente van 22 m. en 24 v., totaal 46 p. Vermindering geschiedde door overlyden van 3 m. en 3 v., samen 6 p., en door vertrek van 20 m. en 20 v., totaal 40 p. De be volking nam dus toe met 13 m. en 12 v. en bestond derhalve op 31 Dec. 1901 uit 329 m. en 332 v., totaal 661 personen. Woubrugge. De gelegenheid tot kostelooze inenting en herinentiug wordt opengesteld ten Raadhuize op Dinsdag 14 Januari a. s. 's nam. om halftwee, en to Hoogmade, in bet lokaal der Op. lagere school op Woensdag 15 Januari d. a. v. 's voormiddags halftwaalf. Het 6 jarig hakhout van den Polder „Vier Ambacht" op struik staande op de buiten landen des Polders langs het Brasemermeer, is in 8 perceelen publiek verkocht voor 247. Zegwaard-Zoetormeer. De gewone nieuw jaarscollecte aan de huizen der ingezetenen, om daaruit de broodbedeellng te doen, heeft opgebracht te Zegwaard 85.91® en te Zoeter- meer 95.67. Voor de opnemingen tot vaststelling van de huurwaarde van perceelen voor de pereoneele belasting ls aangewezen de heer C. L. J. Bos en tot diens plaatsvervangers te Zegwaard de heer C. J. Yeldhuyzen en te Zoetermeer df' heer H. Scheer. De lotellngen, die verlangen by de zee.' militie te dienen, worden ultgenoodigd zich* daartoe ter gemeente secretarie aan te meldend op Woensdag 16 Januari a. e. en wel te Zoetermeer des morgens te 10 uren en te Zegwaard des namiddags te 4 uren. Zoetermeer. By de gehouden aanbesteding van het gemeentewerk voor 1902 werden drie inschryvingsbiljetten ingeleverd. Het laagst was ingeschreven door den timmerman W. J. Vollebregt alhier voor f 485.26, aan wlen het werk is gegund. Kon. b e s 1 u it e n. Benoemd tot botcr- visiteur C. Los te Amsterdam, J. M. L., Beilaard te Rotterdam, A. A. Heinhuis te 's-Gravenhage, A. A. M. de Raad te 's-Her* togenbosch, H. Keizer te Gestel en J. J. H., Gramser te Harlingen, allen thans tijdelijk; en opnieuw benoemd tot 31 Maart tot boter- visiteur H. Grommers te Zutfen. Op verzoek wegens lichaamsgebreken eer vol ontslagen de commies der telegraphie 3e kl. K. Storm. Tot vertegenwoordiger der Nederlandsche Regcering op het in April te houden inter nationaal geschiedkundig congres te Rome,: buiten bezwaar der schatkist, benoemd dr., U. Ph. Boissevain, hoogleeraar te Gro ningen. Aan J. A Haslebacher vergunning ver leend do geneeskunst uit te oefenen op Neder landsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stip- telijk nakome. Min. beschikkingen. Benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen te Arnhem J. G. Klaassen, sur numerair der registratie en domeinen *o Maastricht. Door den minister van koloniën is do heer L. van Leeuwen gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indiê, om to worden benoemd tot onderwijzer derde klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen daar to lande. Alle opper- en hoofdofficieren, die tot eenige audiëntie bij Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg,' mochten wenschen te worden toegelaten, zullen hun verlangen schriftelijk aan den adjudant van dienst van Zijne Koninklijke Hoogheid moeten opgeven, met vermelding van den aard van hun verzoek (voorstel ling, opwachting, enz.) Deze bepaling geldt ook voor alle opper en hoofdofficieren op non-activiteit, en voor de gepensionneerde officieren van eiken rang. De subalterne officieren, die bij een korps zijn ingedeeld, zullen zich tot het bekomen eener audiëntie moeten wenden tot hun korps-commandant, die op den 15en Decem ber van elk jaar, voor het jaar 1902 bij uitzondering bovendien op den lOcn Januari e. k. een lijst dezer aanvragen, met ver melding zoowel van den aard van het ver zoek als van het adres van den belangheb bende, aan den adjudant van dienst zal in zenden. Een suppletoir© lijst zal, zoo noodig, op het einde van hot winterseizoen, en wel op 15 Maart, kunnen worden ingezonden. De subalterne officieren, die niet bij een korps zijn ingedeeld, zoomede do 6ubalterno officieren, die op nonactiviteit zijn gesteld, of die zich met verlof te 's-Gravenhage be vinden, zullen z ich tot het bekomen van audiëntie moeten wenden tot den Gouver neur der Residentie, die zal handelen zoo als boven voor de comrnandeerende officie ren der korpsen is aangegeven. Nederlandsche adel. De minister van justitie brengt in de ,,Sts.-Ct." in herinnering dat zij, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehou den zijn aan het Departement van Justitie kennis te geven van do in hun geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelij ken en sterfgevallen, door inzending van gelegaliseerde volledige afschriften van da in do registers van den burgerlijken stand ingeschreven akten. Aan do maatschappy „Do Zyi** by do Spanjaardsbrug, Is met goed gevolg te water gelaten een stalen Rynschip, lang 32 M.t breed 6,60 M., hol 2 M voor Rottordamsche rekening. De kielen werden gelegd voor een klipper- schip, lang 24 Mbreed 4,95 M. en hol 1.76 M., voor Zaandamsche rekening, en voor een stalen paviJjoenjacht lang 18,26 M., breed 4,11 M. en hol 1,60 M., voor Zeeuwsch* rekeniDg. Het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtramweg was ge durende de maand Oct. 11. als volgt: aantal reizigers 37,883, met een opbrengst van 4856.02, goederen en diversen brachten 658.05 op, totaal ƒ6314.07. Van 1 Januari tot uit. Oct. 1901 was de opbrengst: aantal reizigers 397,031, met een opbrengst van 64,163.68, goederen en diver sen brachten 7269.25 op, totaal f 61,432.93. Zynde per dagkilometer ƒ22.45.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1