LEIDSCH DACBLAD, DONDERDAG 2 JANUARI. - TWEEDE BLAD. Anno 1902. De Oorlog in Zuid-Afrika. Bet Monument te Bnrgersdorp. Gemengd Nieuws. No. 12840 De correspondent van de „Standard" to Pretoria, die de jongste bewegingen van gene- jraal De Wet beschrijft, zegt, dat deze in de afgeloopen twee weken plotseling verschenen en dan weer verdwenen is, met afwisselenden uitslag op zijn krijgsverrichtingen. Over het jalgemeen echter hy moet het met spijt erkennen was de uitslag voorJDe Wet gunstig. Toen hij er niet in geslaagd was, Wilson s .troepenmacht by Heilbron te overvallen, ver- {strooide De Wet zijn commando en rukte westwaarts op naar Lindley, waar y e colonnes van Elliott, Broadwood en Delisle vond De Wet achtte deze vereenlgde colonnes !te gevaariyk en gaf weer aan zyn burgers jast, om zich te verspreiden. Dartnel 1, die intusschen Oostwaarts ge gaan was, in de hoop, De Wet in den rug to 'kunnen vallen, vernam, dat liet Boerencom- jmando verstrooid was, en vond toen niets I beters te doen, dan op zijn schreden terug te ikeeren. Vervolgens hoorde hij dat de Boeren j zich weer verzamelden bij den Langeberg. j.Toon Dartnell dien berg naderde, had De iWet zijn manschappen verborgen in diepe j donga's; hij begreep echter dat het niet moge lijk was ze daar te laten en gaf den last tot den aanval. De Boeren sprongen uit de don ga's en liepeaa storm over een vlakte, ge steund door snelvuurgeschut en een pompom; zij renden vlak op het Britsche centrum aan, maar konden niet verder gaan tegen het moorddadige vuur in. Zij keerden terug cn wijzigden hun tactiek, den aanval hernieu- j.wende uit een hoog gelegen terrein. Zoo schoten zij vier uren lang, en trokken toen 'af, naar hun schuilhoeken in den Langeberg. ^Vernemende dat Campbell uit Bethleliem [aanrukte, en de positie der Boeren te sterk 'achtende om ze aan te vallen, ging Dartnell 'naar Bethlehem op weg. Do Wet, die intusschen versterkt was door mannen van Prinsloo en Celliers, trok met I -1700 man noordwaarts. Dat bleek echter een i schijnbeweging to zijn, ten doel hebbende, ''den aanval op de 400 yeomen van Firman ('te bemantelen. Plotseling sloeg De Wet zuid oostwaarts af, op Kerstnacht bereikte hij pTweefontein en verraste de yeomen, wier jikamp zich op de helling van een wigvormi- gen heuvel bevond. Vijftien honderd Boeren kropen in stilte naar den voet van de steilte, deden hun schoenen uit evenals indertijd bij Wagon Hill (Ladysmith) en bij Majoeba en overmanden de wacht. Zij wierpen een hagelbui van kogels op de tenten, waaruit de /opgeschrikte yeomen te voorschijn sprongen, !met het geweer in de hand. Wie uit zijn tont [kwam vormde tegen den heuvel een duidelijk jjzichtbaar doel voor de kogels der Boeren, 'dezen zelf waren in de verwarring ter nau- wernood te onderscheiden; men hoorde alleen aan hun triomfkreten in welke richting zij zich bevonden.De verschrikkelijke worste ling duurde nog geen half uur. Toen bevond zich het kamp metde helft der yeomanry, een /kanon en een pompom in handen van de Boeren. In het hevige gevecht leden beide partijen zwarë verliezen. Bundle, die te. Har- (■rismith het schieten hoorde, zond eenige mannen uit, die de Boeren in het bezit van het kamp vonden en slechts met moeite aan gevangenneming ontsnapte:". De Imperial Light Horso begon nauweiyks drie uren later De Wet te vervolgen, maar [tevergeefs: De Wet had zyn terrein goed ge kozen, en bevond zich reeds in veiligheid in een bergachtige stroek, met zyn buit van voorraad, kanonnen en ammunitie. Aan de „Standard" werd 31 December uit Pretoria gemeld: Tweehonderd Boeren hebben een rooftocht gedaan langs de grens van Swazi land. Zy vielen Inkanini-kraal aan, de residentie der Koningin; de Swazi's boden slechts weiDig tegenstand, velen hunner werden gedood. Men verneemt uit Durban, dat er gevochten Is by Laingsnek en Botha's pas, den 28sten 'Dec. De Boeien werden teruggedreven, de Engelschen kregen drie gewonden. Botha moet den 29st.en een poging gedaan hebben om De Wet versterkingen te zenden, maar een poging om by Standerton tusschen de blokhuizen door te breken is mislukt. De nog altijd volmaakt duistere berichten van kolonel Damant's nederlaag bij Tafel- kop worden thans aangevuld met de mede- "deeling uit Heilbron, dat de Britsche ka nonnen een half uur na den aftocht der Boeren hersteld waren en weer gereed tot vu rem 't van zijn dat dit waar is, maar het lijkt toch vreemd, vooral daar onder meer ook is verteld, dat de kanonnen „verbrijzeld" wer den, voordat zc den Boeren in handen Vielen. De Boeren, die kolonel Damant den 20sten hebben aangevallen, moeten onder Wessels hebben gestaan. Een 200 man waren verbor gen in veekralen, di Damant's stellingen aan twee zijden bestreken. Damant had geen bedekking en dit verklaart de vele En gelsche verliezen. Driehonderd Boeren be stormden de Engelschen, maar zij hadden •het zwaar te verantwoorden. De strijd was, volgens een Reuteï-tclegram uit Heilbron, kort maar hevig. Damant's kanon onder hield een doodelijk vuur tot de munitie op was. De kapitein van de pompom bleef bij zijn stuk staan toen de band met projectie len was afgeloopen en werd daar gedood. Boeren en Engelschen lagen dooreen ge zaaid, toen Damant versterkingen kreeg. Er werden aan weerszijden grootc blijken van 'moed gegeven en Damant's staf vocht nog met de revolvers, totdat zij door de Boeren werden geveld. Lord Kitchener's „betrouwbare schatting" van de verliezen van De Wet bij Twcofon- tein b0 door:en en 50 gewonden wordt tot ongetwijfeld juistere afmetingen terug gebracht door een bericht uit Bloemfontein dat de vijand zelf erkent zestien gesneuvel den te hebben verloren in het gevecht. De losgelaten Engelsche gevangenen van Tweefontein hebben, blijkens een bericht n'b Durban, de gowone ontkleedingsbewerking ondergaan. Zij zijn bevrijd van hun schoeisel en van een deel hunner kleederen, zoodat een aantal van De Wet's mannen hun uitrusting weer eens in orde hebben gebracht. Hetzelfde bericht erkent, dat de Engel schen twee kanonnen hebben verloren, zon der dat het er de gewone bijvoeging aan toe doet, dat zij onbruikbaar waren gemaakt. Drie van de Britsche officieren, die te Tweefontein worden gewond, zijn overleden. De totale Engelsche verliezenlijst van dit ge vecht moet nog worden aangevuld met een gesneuvelde, twee gekwetsten en drie vermis ten, zoodat deze thans worden: gesneuveld 9 officieren en 58 man, gewond 6 officieren en 48 man, vermist 4 officieren en 3 man. De overige „vermisten" zijn vrijgelaten. Verder behelst de niouwe verliezenlijst de namen van een majoor ea een luitenant ge sneuveld bij Hake Banagher (20 Dec.), een kapitein gevaarlijk gewon l bij Heilbron (bij ongeluk) en een bij Venterstroom (25 Dec.), een luitenant gewond bij Mooiplaats (27 Doe.) en een luitenant gesneuveld bij Koks- kraal (25 Dec.), benevens 7 man gesneuveld en 16 gewond in verschillende schermutse lingen. Aan ziekte bezweken 25 man Baden-Powell Is te Kaapstad aangekomen. De „St,-James'a Gazette" berekent, dat de Boeren van 1 Januari 1901—30 April 7000 man verloren hebben. Sedert hebben deonge- lukklgen ln de verbeelding van genoemd blad nog 14,880 man verloren of in 't geheel 21,8801 Kolonel Price heeft slag geleverd tegen 10, zegge zestien man van Fouchó's commando ten zuidoosten van Burgersdorp. Veldkornet Jan Venter sneuvelde; overigens wordt kiesoh- heldshalve weer niet van verliezen gerept. Uit Natal komt het beteekenisvolle bericht, dat het district Charlestown nu van Boeren gezuiverd is. Het was dus ondanks alle blok huizen, Engelsche overwinningen en dergeiyke tot dusver zeker niet pluis in noordeiyk Natal. En het zal er trots deze zuivering nog wel niet pluis zyn. Sedert Kerstavond zyn er weer 500 Boeren- krygsgevangenen uit Transvaal gekomen. Aan een brief van Bennet Burleigh in de „Daily Telegraph", geschreven uit Pretoria 7 December, is het volgende ontleend: „Gisteren ben ik langs de geheele linie (blokhuizen van Standerton naar Ermeloo, gereed tot een 30 K.M. van Ermeloo) gereden, meer dan 48 K.M. lang, van ten N. van Blesbok of by de hoeve Ashoek tot Standerton, zonder een Boer te zien." „Hat is misschien noodig een uitlegging te geven, waarom op last van het hoofdkwartier voortaan by den aanleg van de draadversperring de helft minder prikkeldraad moet gebruikt worden, waardoor de kracht van deze wering ten halve of meer verminderd wordt. Ik kan niet aannemen, dat er te weinig draad is, want er kan veel van de hofsteden gehaald worden, bn Engelsche fabrikanten waren telegraphisch te bereikon." „Myn ervaring en die van vele anderen Is, dat aanvoerders van het soort van kolonel Mike Rlmington en, van minderen in rang, majoor Charlie Ross (Canadeesche verkenners), de mannen zyn, die verreweg het meest heb ben bereikt tegen het geringste verlies van onze manschappen en ons materiaal, en zicht baar tot het eindigen van den oorlog het meest hebben bygedragen. Er zyn er velen meer, o. a. generaal French, van al onze gene raals degeen, die verreweg het meeste succes heeft gehad, die ik in dezelfde categorie vaD aanhoudende vechters kan noemen, o. a. lord Methuen, Kekewich, Spons, Plumer." „Wy zien er tegenwoordig vrywel eender uit, Britten en Boeren. Hoe kan het ook anders by het kampeeren op het vale veld, in storm en regen by dag en nacht, en het siyten en scheuren van de kleerenl" „Den 3den trokken wy het verlaten, ver woeste Ermeloo binnen." „In de meeste hoeven (onderweg) vonden wij vrouwen en kinderen,, als gewoonlijk vui le ongekamde wezens. De Boeren en de Kaf fers hadden vele akkers omgeploegd, mielies geplant'en aardappelen gepoot, en hier en daar een wednig tarwe, gerst en haver. Lang zamerhand zal het tijd van oogsten worden door wiel" Over de verrassing van het Boerenlager te Oshoek op 4 December: „De Boeren hadden geen voorposten uitgezet, zoodat onze man schappen tot op 200 M. van hun lager kon don naderen zonder een ziel op te schrikken. Toen blafte er een hond, maar het was te laat. Onze mannen kwamen wild aangerend, schreeuwende: Overgeven, overgevenhet geen de Boeren dadelijk doden... Het geviel, dat de vijand meer dan dertig ossewagena had, een aantal Kaapschc karren, en boven dien 1500 stuks uitmuntend trekvoe. Onze beesten hebben juist nu do runderpest. Al leen in generaal Spens' kamp moesten er da gelijks honderd geslacht worden, maar tot dusver zijn de glad harige ossen van de Boe1- ren in het boschveld nog gezono en goed." De meening van deheeren Wessels eyi Wolmarans. Men schryft aan do „Haarl. Crt." uit Den Haag Naar aanleiding van het bericht uit Den Haag naar enkele Fransche bladen gezonden, als zouden de heeren Wessels en Wolmarans gemeend hebben, dat de toestand der repu blieken niet meer zóó was, dat zy als eisch voor vrede do voorwaarde van volmaakte onafhankelykheid kunnen stellen, hebben wy den heer Wessels om Inlichtingen verzocht. Ziehier zyn antwoord: „Laster en anders niet. Wy zyn gaan strijden voor onze onafhankelykheid en voor u ie la anders. Een vrede aan te nemen indien onafhankelykheid niet de basis la, kan dus niet in onze bedoeling liggen. Bovendien ataat het niet aan ons over vrede of oorlog te beslissen, maar aan hen, die in Zuld- Afrika nog onder de wapens zyn. Waarom de gedelegeerden de menigte be richten en geruchten niet tegenspreken? Omdat die geruchten alleen verspreid wor den ln de hoop door tegenspraak of bevesti ging tot de kennis der waarheid te komen. Daarom laten wy de kranten maar begaan. Maar dat bericht is laster en. anders niet." Chamberlain heeft in een communiqué aan do bladen doen tegenspreken, dat hij een on derhoud met dr. Olark gewezen Transvaal ach consul te Londen en oud-parlementslid, heeft gehad. De correspondent van de Matin" houdt niettemin vol, dat zijn bericht juist is geweest; twee intieme vrienden van dr. Olark hebben het hem verteld, zegt hij. Naar aanleiding van hetzelfde gerucht betreffende dr. Clark schrijft de Haagsche correspondent van het „Hbl.": „In enkele bladen is het gerucht vermeld dat dr. Clark zich hier zou bevinden om namens de Engelsche Regeering onderhan delingen aan te knoopen met de Transvaal- scho autoriteiten hier te lande. Ook loopt hier een voormalig Transvaalsch journalist rond, die beweert dat hij een van de ge machtigden is en nota bene door B rod riek zou zijn gezonden. Volgens hem zou gisteren reeds een eerste samenkomst gehouden zijn en tot aanvankelijk bemoedigend resultaat hebbon geleid. Jammer genoeg is er niets van aan. De heer Wolmarans heeft ons ge machtigd te verklaren, dat hem van onder handelingen niets bekend is, dat hij dr. Clark sinds anderhalf jaar niet heeft ge zien en dat hij, indien al dr. Clark hier zou vertoeven, daarvan geheel onkundig is." Het Britsche postbestuur maakt bekend, dat Engelsche postwissels ln zestien voor name plaatsen van Transvaal betaalbaar gesteld worden. Markham'a hooger beroep tegen de beslis sing van den rechter, waarby verscheiden punten, waarop zich zyn verdediging grondde, ter zake van het Iastergeding Werner-Belt, geschrapt werden, is thana op de rol van het Hoogerhuie ingeschreven, maar zal nog in geen maanden in behandeling kunnen komen. Intusschen begeven zich eenige com mission naar Zuld-Afrika, om getuigenissen byeen te brengen. Kolonel Scobell (de man, die Lotter gevangen nam) ligt in het hospitaal t« Dordrecht: by heeft een hartkwaal. Het „Berliner Tageblatt" geeft een overzicht van een artikel van den Russischen generaal Dragomirof over den achteruitgang van Enge- lands politieke macht, in het militaire blad „Raswjedtsjik". Volgens het „B. T." geldt Dragomirof al* de eerde tacticus in het Rus sische leger en is hy een knap echryver bovendien; onlanga kreeg hy van den tsaar de Andreasorde. Generaal Dragomirof is geen vriend van do Engelschen. Hun ïyfspreuk ls „toua prendre, rien rendre, toujours prétendre", zegt hy o. a. Er is geen trouwbreuk, waarvoor Engeland zou terugschrikken. Altyd is het er op bedacht, anderen voor zich de kastanjes uit het vuur te laten halen. Een trek van het Engelsche karakter is voorts het huichelachtige farizeïsme, dat aldoor aan den dag komt. Welke onge rechtigheden, ja soms schanddaden de Engel schen in het belang van hun geldbuidel be- dryven, altyd doen zy het „in naam der be schaving", „ln het belang der menschheid". Zy prediken luid de rechten van den mensch, houden zich verontwaardigd over alle onder drukking, en toch is er geen gruwzamer, meedoogenloozer, harder juk, dan dat waar onder Ierland en Indiö zuchten. Wat de Engel schen in dit opzicht tegenover de Boeren be dreven hebben, is nog versch in aller herinne ring De EDgelschman is somber en onge zellig, wantrouwend, hoogmoedig en onbe schaamd. Door lange ervaring 13 hy er achter gekomen, dat een onbeschaamd optreden op de groote menigte der menschenkudde indruk maakt, en hy doet met die ervariDg zoo lang zyn voordeel tot hy ergens op krachtigen tegenstand stuit, waarop hy rustig zyn staart intrekt en de „traditioDeele Engelsche be langen" voor eenigen tyd opbergt. Het hoofdbestuur van het „Roode Kruis" te Berlyn heeft /"8000 beschikbaar gesteld voor de Duitschers, die door de Engelschen krygegevangen worden gehouden. De Duitsche Boeren-vereeniging beeft in het geheel f 65,000 byeengebracht. Verliezen van het Engelsche ieger, zooals die voorkomen in de Daily Graphic". s 2 a O 2 a 3 O - Gowond 0 a >.0 a -o 3 "E N 23 Dec. 1 4 2* - 22 17 25 55 72 34 28 2 23 2 13 30 68 40 4 16 31 22 86 3 39 Totaal 147 244 9 123 Het monument, den 18den Januari 1893 te Burgersdorp onthuld, om het nageslacht te herinneren aan den moeilijken strijd en de aanvankelijke zege der Nederlandsche taal in Zuid-Afrika, is naar Reuter uit Zuid-Afrika meldde, door schermende han den vernield. Over dat monument heeft wijlen prof. C. B. Spruyt op het 22e Ned. taal- en letter kundig congres te Arnhem in 1893 de vol gende mededeelingen gedaan. 1) „Te Burgersdorp in het oosten der Kaap kolonie, zetel van het seminarie der Gere formeerde Kerk, werd op 18 Januari LL een marmeren beeld onthuld, bestemd om het nageslacht te herinneren aan den moei lijken strijd en de aanvankelijke zege der Nederlandsche taal in Zuid-Afrika. Het feest werd, na Zondags te voren plechtig geopend te zijn door een godsdienstige rede van ds. A. J. L. Hofmeyer van Prins Albert voortgezet door een wapenschouwing over hondorden bereden Boeren onder commando van het lid van den Wetgevenden, Raad D. P. van den Heever, bij deze gelegenheid ge neraal Yan den Heever, anders in de wan deling Oom Daantje genoemd; door het in halen der gasten, die van verre kwamen, onder wie wij met genoegen de aandacht zien vallen op onzen consul-generaal, den heer B. H. de Waal, te Kaapstad; eindelijk door de onthulling van het beeld op Woensdag 18 Januari met de daarbij vereischte toe spraken. „Wat het monument betreft, zoo ontleen ik enkele volzinnen aan de beschrijving in het maandschrift „Jong Zuid-Afrika", die door een teekening wordt opgehelderd. „Het monument bestaat uit een fraai mar merbeeld omtrent zes voet hoog, voorstellen de eene schoone dame met een echt Afri- kaansch gezicht. Zij heeft een lo^kleed om, waarop een wijnstokrank vertoond wordt. Aan haren voet rust een lam, terwijl zij in de linkerhand een tablet houdt met hot op- sohrift: „Vrijheid voor de Hollandsche Taal", waar de rechterhand naar wijst. Dit beeld staat op een voetstuk omtrent tien voet hoog, vervaardigd uit zandsteen, af komstig uit het district Aliwal North. „Aan de kanten van het voetstuk zijn mar meren platen aangebracht met opschriften, deels toepasselijke spreuken bevattende, deels de vermelding van belangrijke gebeur tenissen uit den taalstrijd. „Yan de toespraken wordt medegedeeld dat de eerste spreker, de vader van het mo nument, de heer Yan den Heever, een korte rede hield naar aanleiding van de spreuk „Zij worstelt, maar bezwijkt niet", die op de Hollandsche taal in Zuid-Afrika wordt toegopast in het opschrift der gouden medaille, geslagen door de goede zorgen van mevrouw Koopmans-Do Wet te Kaapstad de bekende vriendin van Nederland's taal en nationaliteit." 1) Ontleend aan: „Afrikaners en Neder landers" door prof. O. B. Spruyt, Amster dam J. H. de Bussy, 1890. REOL4MES, a 40 Cents per regel. 10 16 KOLONIËN. BATAVIA, 30 Nov.-3 Dec. (Nederlandsche mail Van den lldeD tot den 20sten November hebben zich te Scmarang volgens de officiee- le opgaven 143 gevallen van cholera, w.o. 131 met doodelijken afloop, en in de afdeeling Poerworedjo 209 gevallen, w.o. 136 met doo delijken afloop, voorgedaan. Te Saia blijkt de ziekte eveneens ge stadig af te nemen. In het hospitaal bevon den zich den 28sten November nog slechts vijf cholera-lijders. Do nood in het Deanaksche moet wel hoog gestegen zijn. De bij de geheele bevol king als heilig aangeschreven mesdjid van Demak wordt zelfs niet meer door de lieden ontzien, die tot diefstal hun toevlucht moe ten nemen om aan voedsel te komen. Eenige dagen geleden werden uit die mesdjid eenige hanglampen gestolen. In de afdeeling Grobagan is de toestand ook nog geenszins rooskleurig, want de assis tent-resident aldaar heeft een voorstel inge diend om hem te machtigen tot den aankoop van zaadpadi tot een gezamenlijk bedrag van 12,000. Voorts is door de wedono van Singcnlor een nieuwe aanvoer van rijst verzocht voor de noodlijdende bevolking van Penawangan. J.-B De productie van het Ombilin-kotenveld heeft in de maand September 1.1. 17,589 ton bedragen, tprwijl in die maand gemiddeld 1894 dwangarbeiders en 1574 vrije lieden per dag gedurende 25 dagen gewerkt hebban. De inspecteur in de lste afdeeling, de heer W. van der Lee, heeft pensioen aange vraagd, in te gaan begin Februari 1902. De lieer Van der Lee zal dan juisc 40 jaar i 1 gouvernementsdienst zijn (Onderwijs). De officier van gezondheid der lste kl. dr. W. Leenderta heeft, wegens ziekto, een jaar verlof naar Europa aangevraagd. AT JEU. Aan een, onder dagteekening van 30 No vember jl. door de regeering uitKotta-Radja ja ontvangen telegram, ontleent de ,J. B." het volgende: Bij een overvalling van een bende in Ie Mérah Peureutoë (Idi) werden de lste luite nant der infanterie J. P. A. van Gheri Gil- demeester niet levensgevaarlijk en de korpo raai Van Rees licht gewond. Aan 's vijande zijde sneuvelden negen man» waaronder het bendehoofcL Een marechaussee-patrouille uit Didoh! (Pidië) stuitte ten Zuiden van den Gle Poenr! toeng op een twintig man sterke bende, welke J de vlucht nam met achterlating van zeven; j tromp laders, veel blanke wapens en munitie, j Een compagnie van de in de Panei-streek ageerende colonne maakte een vijfdaagachen tocht tot an de Djamboe Ië. De vijand var-1 loor tien dooden. Onzerzijds werden twee Amboineesche fuselierB niet levensgevaarlijk' gewond. DJAMBI. Uit Soeroelangoen schrijft men aan de „Java-Bode" dato 24 November: Er wordt tegenwoordig hard gewerkt aan den weg van Pangkalan-Bringin naar Pon dok-Benteng. De bevolking, hoe vreesachtig ook, weet met zulk soort van werkzaamheden aardig op te schieten. Do geheele weg kwam dan ook reeds eenige dagen ge.eden klaar. Alleen moeten nog eenige kleine kalis wor den overbrugd en een paar moerassige ge deelten verbeterd. Ook aan die verbeteringen werd later met kracht gewerkt. De gezondheidstoestand bleef treurig. Er overleden in de laatste dagen vier dwangar beiders aanberri-b:rri, zoodat allen reikhal zend de opheffing van dezen post tegemoet zien. Ongelukkig heeft zich nu pas een onge- noode gast, die we al ver weg waanden, in de buurt vert >nd. Van Tiga Doesoen kwam nl. te Pondok-Benteng een dwangarbeider aan, die verschijnselen van cholera vertoonde. Te Tiga-Doesoen zelf werden reeds verschei dene dwangarbeiders door die ziekte aange tast. Eigenaardig mag het worden genoemd, dat de stafschrijvors van het 2de bataljon één voor één het kind van de rekening schij nen te moeten worden. Twee van hen overle den reeds aan cholera. Er is nu sprake van dat niet Tiga-Doesoent maar Moeara Limoen door ons zsX worden bezet. Laatstgenoemde plaats, aan de samen vloeiing van twee rivieren gelegen, schijnt meer strategische voordeelen op te leveren. Daarenboven zwerft de vijand in de laatste dagen aanhoudend in da Limoenstrcek rond, waar hij zelfs, zooals we vernamen, nu eene zware versterking zou hebben bezet. Onze werkzaamheden bepalen zich nog in hoofdzaak tot het geven van dekking bij den opvoer van vivres naar Pondok-Benteng, waarbij zich niets meldenswaardigs voordeed. Een groot gemak zal het zijn, zoodra die ge- beeöe opvoer over Moeara-Tambesi zal kun nen plaats hebben. Men hangt nu nog te veel af van de rivieren, die den weg snijden. D.t ondervond kortgeleden de majoor Van Swic- ten, toen een bandjirende kali gedurende dagen allen opvoer stremde, zoodal h 1 bataljon met nog slechts één dag vivn Tiga-Doesoen zat. Het had bitter weinig ge scheeld, of de voorraad ware ten einde go weest. By do rijkstelegraaf te Amstor- dam zyn in 1901 aan het hoofdkantoor aan geboden 670,372 telegrammenbesteld 693,232 opgenomen en verder geseind 5,328,474; recht streeks gewisseld tusschen Duitschland cn Engeland (over Nederland) 261,538; totaal 6,848,616 telegrammen. By de bykantoren aldaar zyn aangeboden en besteld 607,882 telegrammen. By den rykstelephoondienst te Amsterdam was het verkeer als volgt: van en naar plaatsen in Nederland 461,200 gesprekkonin Belgiö 10,577 en in Duitschland 5149. Dinsdag brak een hevige brand uit in de werkplaats van den bezemmaker Van Mourik aan het Zuideinde te Delft. Hoewel de brandweer met veel materiaal werkte, kon zij niet beletten dat de werkplaats en het aangrenzend woonhuis in de vlammen opgin gen. Eerst laat in den namiddag was de brand gebluscht. De naastgelegen woningen bleven gespaard. De gehouwen en dc inboe del waren verzekerd. In verband met den onlangs by den heer R. te Hoorn gepleegden antiquiteiten diefstal worden aldaar en in de omstreken door de politie yverlg opgravingen gedaan. Thans is in den berm van den weg by de aschbolt te Hoorn gevonden de antieke klok, eon dei kostbaarste van de ontvreemde voorwerpen. De drie aangehouden logé's van Lammertje Zondag te Amsterdam ontkennen nog steeds alle schuld. Gistermorgen vertrok het ge recht uit Tiel om een onderzoek in te stellen naar een moord, te IJzendoorn gepleegd. Eenige werklieden op den steenoven van Burgers ontslaken tegen den wil van den herbergier van Ommeren in diens heiberg vuurwerk. In den twist, die daardoor ontstond, kreeg de eigenaar zulke verwondingen, dat hy eenige uren daarna overleed. Vier van de vechters bazen zyn bekend. Een schouwburgbezoeker te Ham-' burg, die zijn geld terugvroeg, maar niet< kreeg omdat hij door een dameshoed van bui-* tengewone afmetingen belet werd iets van het toon eel te zien, is in het gelijk gesteld door den rechter, die de schouwburgdirect.o tot terugbetaling van den toegangsprijs ver oordeelde. Een goed voorbeeld c at navolging verdient. Naar luid van een particulier bericht aan de „Emder Ztg." is in Duitsch Zuidwest Afrika een pokken epidemie uitge broken. Bodegraven, 31 Dee. Kam. A-ingev. 91 wagen», te Kamen 6058 stuks, wegende t- 29748 KG. Pr^js lste soort Goudsche f 28.60 a f 30. zwaardere f 29.60 af2de soort/" 26.— f 26.60,1 Derbykaa», pr(js lste soort f a f 2do soort fa fEdammer Kaas, prys lste soort f 27.60 a f 2de soort f 25.a f wagens Lsidsche Kaas, f a f hst soiiippond. Handel vlug.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 5