N«. 12836 Zaterdag 28 December. A°. 1901. <§eze <jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURAUT Voor Leiden por 8 maanden I t T i f 1.10.' "Buiten Leiden, per Iooper en waar agenten gereatigd t(|n 1 AO Franco per post 1-05- PRUS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.06 berekend. Dit nonimer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Jleil.-ZuidafrikaaDsclie V'ereeniging. A[d. Leiden en Omstreken. Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- woudache Singel 41 RecueilU a la fête de Noöl de l'Ecole du dunanche wallonne pour le» onfants boers. ƒ7.17* Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd op het zilveren feest van A. •n M. te Rynsburg2.65 Hulde aan Daantje2.07 Gecollecteerd voor de Boeren op lsten Kerstdag ten huize van J. Z. te Zoeterwoude 1.13 Jeaaja XIII: 22 6. Op de Schnitzelbank. B 0.25 Opgehaald op een uitvoering der Chr. Harm. Vereen. „Euphonia" te Ryna- burg5.47 Van een 35 jarige bruiloft te Oegst- geest3-42 Opgehaald by een Kerstboom 0.60 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Ot'iioleel© iiouuls^eyiu^. Inkomstenbelasting» Bnrgemc-eeter qn Wethoadera van Leiden brengen in herinnering, dat mot 81 D.c. a. e. de laatcte 'ter.uijn vervalt van de Inkomstenbelasting, dienst 1901, en dat alzoo op den lsten Jinoari a. s. de geheelo aanslag most zgn voldaan. Zij uoodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter Voorkoming van vervolgingekoaten, tot do betaling vau htt veraohuldi^de ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leidon P. WAS, Bur^e.ueetter. 27 D.o. 1901. VAN HEIJ8T, Seoretarii. Leiden, 28 December. In het einde van Januari komt nogmaals ©en Fransch gezelschap, onder leiding van den heer Schürmann, onze stad bezoeken. Madell°. Morqpo, van de „Comórtie Frangaise" te Parya, een beroemde actrice van buitenge wone schoonheid, speelt de hoofdrollen Op gevoerd worden: „Le Voile," van Georges Rodenbach, en „Grisólidis," van Silvestre en Horand. Een zeer interessante vertooning I Den 2den Kerstdag vergaderde d© Ring #Leiden" (Nederl. Jongel. Verbond) in de Ned.- Herv. Kerk te Warmond. De vergadering was flink bezocht, wat de gezelligheid aanmerkeiyk verhoogde. Vele belangryke referaten werden door verschillend© leden der Rlng-Afd. ge leverd, die alle getuigden van studie en liefde voor de goede zaak der Chr. jongel.-vereeni- gingen. De heer C. van Oeffelen, lid der Afd. „Uw Bewaarder zal niet sluimeren", te Leiden, sprak over „Idealen". Spr. wees er op dat ©lk men8ck idealen heeft; dat de Chr. jonge ling ze ook hebben mag, mits by het hoogste ideaal van den Christen tot uitgangspunt boude. In zyn onderworp „Bybelbespreking" gaf de heer A. Franken, van Warmond, vele practiscbe wenken hoe de Bybelbespreking op de jongel.-vereenigingen behoort t© zyn. Spr. drong vooral aan op flinke voorafgaande studie, ook al heeft men niet alle noodige bronnen ter beschikking. „De wil is de wortel van de daad", zeide spr. en al bezit men geen con cordantie of eemge andere hulpbron, by goeden wil kan men met een Bybel met geiykiuidonde teksten reeds veel doen. De heer B. G. van Bemmel, lid der Afd. „Dient den Heer", te Leiden, sprak over „De Fransche revolutie". Ook dit referaat getuigde van grondige studie. Inzonderheid behandelde spr. het ontstaan dor Revolutie, aantoonende dat haar grondleggers ook haar slachtoffers *yn geworden. Het negende of laatste onderwerp van het programma wa» een referaat over „Ernst en Vroolykheid'V door den heer A. de Jong, voorz. der Afd. Jer. 1316a te Katwyk a/d. Ryn. Spr. toonde met voorbeelden aan wat ernst niet is. De ware ernst is met de ware vrooiykheid even verwant als boom en vrucht. De Chr. jongeling kan ©n mag en moet vrooiyk zyn, doch hy toone steeds, dat zyn vrooiykheid gegrond zy op Gods woord. Behalve deze referaten werden nog een drietal voordrachten ten beste gegeven, die •veneens zeer in den smaak vielen. Van het „Woordenboek dor Nedor- landsche Taal" is heden verschenen van het 6de deel de 2de aflevering, behandelende de woorden Hobben Heer, bewerkt door dr. A. Beets. Door de besturen van de afdeeling Lelden en omstreken der Nederiandsche Maalschappy voor Tuinbouw en Plantenkunde en van de afdeeling Lelden van den Algemeenen Tuin lieden- en Bloemistenbond la een commissie in het leven geroepen om een onderzoek in te stellen naar den toestand van dan tuinbouw ©n van de tuinbouwers in Leiden ©n zyn B. on Ws. van Haarlem stellen den gemeenteraad voor, aan de Koninklyke Neder iandsche Grofsmedery te Leiden ondershands to gunnen voor 22,950 den bouw van een yzeren draaibrug over het Spaarne aan den Koudenhorn. Den lsten Januari a. a. zal In het Mili tair Hospitaal alhier de zilveren medaille worden uitgereikt aan den sergeant (zleken- opzichter) H. Gemser en aan den korporaal (tisamer) C. F. van der Mee. üp de tentoonstelling van Moderne Kunst te Turijn is de Regeerings-Gommissa- ris voor Nederland er in geslaagd voor onze afdeeling een emplacement, tuaechen de Fransche en Hongaareche af deelingen gele gen, te verkrijgen. De naam van ons vader land zal met de andere staten op den voorge vel prijken. Vrijdom van invoerrechten cn 50% reductie op de lijnen der Itailiaansche, Duitse he en Zwitserscho spoorweg-maat schappijen op den vrachtprijs L* verkregen. Gegronde hoop bestaat, dat de Nederiand sche spoorweg-maatschappijen dit voorbeeld zullen volgen. De Regeeringscommissaris, de heer Van Loon, zal den minister van binncn- landsche ^zaken van 't resultaat zijner be moeiingen verslag uitbrengen. De commies F. W. van Erp Taalman Kip, bij de afdeeling Comptabiliteit aan het departement van marine, heeft wegens li chaamsgebreken ontslag uit 'slands dienst met pensioen aangevraagd. De Nederiandsche Vcreeniging ,,De Stuors", die zich ten doel stelt het verschaf fen van kunstledematen aan behoeftigen ont ving van H. M. de Koningin-Moeder f 150. Van Z. K. H. Prins Hendrik ontving Liefdadigheid naar Vermogen" te Amster dam 250 en de Permanente Commissie voor 't Weldadigheidsfonds aldaar f 100. Prins Hendrik beeft tevens geschonken aan <Je afdeeling Amsterdam der VereeDiging „Eerste hulp by ongelukken" ƒ100; aan de Vereeniging „Hulp In Nood" te's-Gravenhage 100 en aan do Vereeniging „Zegen na Arbeid" te Amsterdam 100. Naar wy vernemen, is tot commies by het Internationale Bureau van het Permanent Hof van Arbitrage, in de plaats van den heer W. G. E. Brill, met ingang van 1 Februari a. s., benoemd W. baron Snouckaert van Schau- burg, thans werkzaam by het archief van het ministerie van buitenlandsche zaken. (D.) Ter algemeen© kennis wordt gebracht, dat de terechtzittingen van het gerechtshof en van de arrondissements-rechtbank te 's Gra- venhage na 30 December 1901 zullen plaats hebben In het nieuwe rechtsgebouw in het Korte Voorhout aldaar, naar welk gebouw ook do parketten en de grifflön zyn ovorge- bracht. (Stsct.) Te Haarlem is onder voorzitterschap van den heer J. H. Wentholt,. de 101ste algemeene vergadering van de Algemeens Vereeniging voor Bloembollencultuur gehouden. 25 afdeelingen waren vertegenwoordigd te zamen uitbrengende 91 stemmen. De Ver eeniging bestaat thans uit 56 donateurs en donatrices, 1804 leden en 96 hd-leerlingon, te zamen 1956 contribueerenden of 58 meer tyden8 het houden der vorige algemeene vergadering. De afdeelingen Haarlem, Rynaburg, Katwyk en Hoorn en Omstreken waren niet vertegen woordigd. In zyn openingerede herinnerde de Voorzitter de heer J. H. Krelage, den eersten voorzitter der Vereeniging, die 40 jaar lang onder zyn leiding stond. Spieker herinnerde er voorts aai, dat de Duitscho Bondsraad heeft besloten om den invoer van bloembollen in Duitscbland door het heffen van Invoerrechten te belemmeren en wees er op dat een betere landbouwver- tegenwoordiglng door de regeering in uitzicht is gesteld. Tot leden van het hoofdbestuur, in plaats van den heer J. van den Berg, die niet weder herkiesbaar was, werd na eeu herstemming tus8chen de hoeren W. G. Droog te Haarlem en J. F.Reydon te Bennebroek, laatstgenoemde gekozen. Tor vervanging van den heer H. Burger Mz., die mede niet weder verkiesbaar was, werd by eerste stemming gekozen de heer B. Sluiter te Beverwyk. Op voorstol van het hoofdbestuur werd by acclamatie besloten om den aftredenden alge- meenen secretaris penningmeester, den heer Johs. de Breuk, weder voor vyf jaar in die betrekking te benoemen. Aan de afd. Noordwyk is opnieuw voor 1902 een subsidie van ten hoogste 300 verleend voor het onderzoek der kwade plekken in de tulpenvelden. In zake het voorstel-Oegstgeest tot het uitschryven eener tentoonstelling van Paeonla'a werd besloten deze zaak voorloopig aan Boskoop over te laten, dat er reeds mede begonnen is. De afdeeling Overveen Bloemendaal had voorgesteld om ln 1902 te Haarlem een inter nationale tentoonstelling te houden van bloemen van Tulipa's. Het hoofdbestuur meende, dat thans daarvoor de tyd niet gekomen was, maar wenschte diligent te worden verklaard om te zyner tyd nadere voorstellen over dit onderwerp by de algemeene vergadering m te dienen. De afdeeling Overveen Bloemendaal trok daarna haar voorstel in. Thans is bepaald, dat het gala-bal ten Hove zal plaats hebben op Yrydag 17 Januari. De minister van koloniön, jhr. Van Asch van Wyck, zal na afdoening van de Indische begrooting in de Eerste Kamer, op aanraden van zyn geneesheer, gedurende 14 dagen rust nemen ln het buitenland. Na een ongesteldheid van eenige uren Is te Schiedam onverwacht overleden dr. W. A. LehmaQ de Lehnsfeld, oud leeraar en curator van het gymnasium aldaar. Verplaatst is de klerk der posteryen en telegraphie 1ste kl. L. M. Nagel van Boskoop naar Ryswyk. Door het provinciaal kerkbestuur van Groningen is op zyn verzoek eervol emeritaat verleend, wegens toenemende lichaamszwakheid aan den heer Jacob Boon, pred. te Eogelbert, met ingang van 1 Maart a. s. Tot commies ter gemeente-secretarie te Amsterdam, afdeeling gemeentebedryven, is benoemd mr. J. van Heerde, aldaar. Te Nymegen is in den ouderdom van 64 jaren plotseling overleden de heer A. Simons, tot l Juli directeur van het postkantoor aldaar. Tot leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium te Doetinchem is benoemd de heer W. van Ravenhorst, te 's Hertogenbosch. De voordracht voor leerares in de hand- werkon aan de H. B.-S. voor meisjes te Haarlem luidt: mejuffrouwen A. P. vau Ryn, te Rotter dam J. de Visser, te Arnhem, en J. M. C. Aalbers, te Middelburg. Er heeft zich te Amsterdam een com missie gevormd, met het doel, Joh. M. Mes- schaert, by gelegenheid van zyn 25 jarig jubileum als zanger, een nationale hulde te bereiden. Deze commissie, bestaande uit de hoeren mr. J. A. Sillem, voorzitter; Willem Hutschen- myter, secretaris; B. Tiefenthal, penning meester; G. Jonker, Dan. do LaDge, Willem Mengelberg, P. A. L. van Ogtrop, D. W. H. Patyn en Julius Röntgen, wendt pogingen aan om ook in andere steden van ons vador- land Messchaert behoort immers niet uit sluitend aan Amsterdam commission te vormen, die haar doel willen helpen bereiken. Het voornemen bestaat, om door een onzer beste portretschilders Messcbaert'B beeld voor het nageslacht te doen vereeuwigen, terwyi by een, ook door een kunstenaar ontworpen oorkonde de handteekeningen zullen gevoegd worden van hen, die aan het welslagen van de hulde hebben medegewerkt. In de bovenzaal van het café Americain" op de West-Kruiskade, te Rotterdam, is een oongre8 gehouden van den onlangs aldaar opgerichten „Nederlandschen Slagersgezollen- bond". Nadat de statuten waren behandelden goedgekeurd, werd een definitief bestuur ge kozen door de aanwezige besturen der Slagers gezellen- Vereenigingen, te Amsterdam, Haar lem, Leiden, Den Haag, Dordrecht en Rotter dam. Gekozen zfin de heeren: L. do Wied, voorzitter, te Amsterdam; H. Broers, 2de voorzitter, te Amsterdam; G. P. Taverne, secretaris te Rotterdam; J. B, Hulshof, 2de secretaris, te Haarlem; D. Groenendyk, pen ningmeester, te Lelden; M. H. Hozee, 2de penningmeester, te Rotterdam; J. Vreeburg, hoofdcommissaris, te Den Haag; Th. van Eysden, commissaris, te Dordrecht, en J. G. Metzlor, commissaris, te Rotterdam. Volgens het „N. v. N." zou Louis Bouw meester een uitnoodiging ontvangen hebben om na zyn bezoek aan Parys, ook te Londen te spelen. Hy bedankte voor de eer. Het almanakje „De Liefde Sticht," uitge geven by de flrma Van Holkema en Warendorf, te Amsterdam, door de Vereeniging tot Ver spreiding van Stichtelyke Blaadjes, bevat weer verscheidene vriendejyke schetsjes en gedicht jes, o. a. van G. J. van der Hoeve, W. Jesse, Ernestine, C. J. C. Geerllngs, mevr. Salverda de Grave, e. a. Vooral de bydrage van deze laatste is fijn gevoeld. Het boekje, dat in den kring van vryzlnnlge Protestanten reeds vele jaren geliefd is, kost slechts 10 cents. De acht en-twintlgste jaargang van G. Dirkzwager M.zooo's „Maassluis and Hoek van Holland, Guide to the New-Waterway for 1902", is by den uitgever G. B. 't Hooft te Rotterdam verscbenen. Het net uitgevoerde werkje bevat, onder meer, 7 uitslaande keurig afgewerkte kaarten, waarvan 6 op den Nieuwen Waterweg betrekking hebbende. Kaart G geeft een ovei zicht der Maas en der Rotterdamsche havens en een staat geeft een overzicht van do verbetering van den Nieuwen Waterweg en de gemiddelde diepte daarin met hoog water. Het werkje bevat, behalve vele fraaie gra vures, een merkwaardig overzicht betreffende de wording en het groote nut van den Nieuwen Waterweg, door cyfera gestaafd; tevens bovat het de getytafels, de signalen van dag en nacht voor de diepte op het droogste gedeelte, stormsignalen, tarief van telegrammen, van droogdokken, van havengelden te Maassluis en Rotterdam, van sleep- en loodsgelden, tafel van relsvergoeding der loodsen, tabellen van invoer van goederen te Rotterdam, waaronder erts, petroleum on Santos koffie, en vele andere wetenswaardige zaken, waaruit tevens blykt dat Rotterdam een der minst kostbare en ge- makkeiykst te bereiken havens van de Noord westkust van Europa is, waar thans scbepon van zeer grooten diepgang zelfs in de strengste winters zonder noemenswaardlgen last van ys kunnen binnenkomen, en verder al hetgeen voor hen, die den thans zooveel verbeterden Nieuwen Waterweg bevaren of daarmee in betrekking staan, van nut kan zyn. Majoor Haillot, die vroeger attaché- militaire was by de Fransche legatie te 's-Gravenhage en te Brussel, is benoemd door H. M. de Koningin tot commandeur ln de Oranje-Nassau-orde. Het congres van den Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond ia gedurende de Kerstdagen te Haarlem gehouden. Aanwezig waren de afdeelingenHilversum, Snoek, Dordrecht, Haarlem I, Rotterdam, Delft, Den Haag, IJselmonde, Alkmaar, Zaandam, Amsterdam I en II, Vllssingen, Leiden, Cbarlols, Arnhem, en metaalbewerkers-vereeniglngen uit Hengeloo en Enschedee. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten in het afgeloopen boekjaar bedroegen 2165.48s, en de uitgaven 1290.686. Batig saldo ƒ874.80, waarvan 815.62* voor de weerstandskaa. De administrateur van het vakblad deelde mede, dat dit een batig slot heeft opgeleverd van 262.40. Gecombineerd behandeld werd een voorstel van het hoofdbestuur om aangesloten te biy- ven by het N. A. S. te geiyk met een van do afdeeling Amsterdam II. „Inzake het tegen woordig standpunt van het N. A. 3. neme de Bond het besluit m geen geval mede te doen om te agiteeren nieuwe wetten te verkrygeu on andoro te verworpen." Besloten is, dat do Alg. Ned. Metaalbower- kersbond zal bly ven aangesloten by het N. A. S. Over het voorstel 4 van Amsterdam staak ten de stemmen. Besloten werd, dat het geen weekblad zal worden, dat de prys voor de leden der afd. op 8 ets. bepaald biyft en voor de meerdere exemplaren, die de afdeelingen aanvragen, 2'/j ct. wordt berekend. Dezer dagen scbryvende over vaccinatie, maakte de „Goescbe Ct." melding van de rede van den heer Brummelkamp ln de Tweede Kamer, waarin deze beweerde, dat 60 pCt. van de ouders van schoolgaande kinderen in Zeeland tegen vaccine zyn. Zy sprak toen ook het verlangen uit, dat genoemde afge vaardigde dit beweren met bewtyzèn zou trachten te staven. Dezer dagen ontving de redactie een schry ven van den hoer Brummel kamp, waarin hy mededeelde, dat hy, wanneer de zaak der vaccinatie ln de Kamer aan de orde komt, gaarne het door hem beweerde zal waar maken. By beschikking van den minister van oorlog is aan don gepenaionneerden kapitein- Intendant van het leger in Ned.-India G. A. Trebert, op zyn verzoek, met ingang van I Februari 1902, een eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van administrateur der militaire bakkery te 's-Gravenhage en is met ingang van gameiden datum in die betrekking benoemd degepens. kapt. kwartiermeester van het leger in Ned.-Indiö W. F. H. Schoenmaker. Het stoomschip „Maasland", van Buenos- Ayres naar Amsterdam, arriveerde 26 Deo. te Duinkerken; de „President" (uitreis) passeerde 25 Dec. Port-Said; de „Bali", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 27 Dec. Dungeness; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Dec. Dungeness; de „Myrmldon" vertrok 24 Deo. van Batavia naar Amsterdam; de „Cyclops", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 Deo. Tarlfa; de „Soembawa", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Dec. Oueasant. Hiliogom. De heer M. Glastra, onderwyzer aan de school voor m. u. 1. o. alhier, is be noemd tot hoofdonderwyzer aan de school voor m. u. 1. o. te Geervliet. Katwyk. De lotelingen dezer gemeente J. B. van den Berg en C. Caspers, door den Militieraad voor den dienst aangewezen, hebben by Gedeputeerde Staten dozer provincie her keuring aangevraagd, waartoe zy tegen 31 December a. s. zyn opgeroepen. De vereeniging Yoor bloembollencultuur en landbouwbelangen alhier heeft gisteravond een vergadering gehouden in het „Hotel du Rhin" te Katwyk-aan Zoe, bygewoond door 59 leden. Na opening der vergadering door den voor- zlttef werden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden allen met groote meer derheid van stommen herkozen. Door verschil lende leden werden#opgegeven als gedurende het afgeloopen seizoen niet terugontvangen 54 manden en 22 zakken; (de niet aanwezige leden kunnen die opgaven nog doen by het bestuur). By de gebruikeiyke verloting kwamen een 18 tal pryzen ln het bezit van evenveel ge lukkige leden. - De heer P. v. d. Gugten Dz., herkozen als ouderling by de Geref. Kerk alhier, heeft wegens gezondheidsredenen daarvoor bedankt. Een nieuwe stemming zal plaats hobben a. s. Zondag. Tot notabelen by de Ned.-Herv. Kerk alhier werden herkozen de heeren Joh. v. d. Gugten Dz. en F. Muller. Katwyk aan den Ryn. De Qerer. Jonge- ling8vereeniging alhier hield den 2den Kerstdag eon openbare vergadering, die door zeer veel belangstellenden werd bygewoond. Na opening mot gebed en Psalmgezang werd door den leider ds. H. Meyering een harteiyk welkomst woord gesproken. Een zestal personen gaven voordrachten ten beste, terwyi eveneens 6 leden een samenspraak hielden. Een drietal leden had zich aangemeld voor improviseeren; by den aanvang der vergadering werd hun een onderwerp opgegeven. De jury kende aan den besten voordrager: E. Wassenaar, den besten deolnemer samenspraak, na loting, A. Durieux en den besten improvisator C. Korpelshook met het onderwerp: „Da Zondagschool", ieder een degelyk boekwerk toe. De zangvereeniging „Hallelujah", dio onder leiding van haar directeur, den heer P. Groen veld, tevens eenige nummers ten geboore bracht, heeft ongetwyfeld het hare bygedragen, tot het welslagen der byeenkomst, die echtor toch reeds een echt gezellig karakter droeg. Koudekerk. Door C. Oppelaar, loteling voor de lichting 1902, die door den Militieraad voor den dienst is goedgekeurd, is herkeuring aangevraagd. Te dien einde is hem aangezegd, dat hy zich Dinsdag 31 December a. s. zal hebben aan te melden aan 't gebouw van 't Provinciaal Gouvernement te 's Gravenh^ge. Noordwykerhoul. In een gisteravond ge houden vergadering van stemgerechtigde leden der Ned.-Herv. Gem. zyn tot notabelen her kozen de heeren M. van Dyk en A. Koudya Noordwyk-aan-Zee. Dinsdagavond heerschte er groote drukte in „Ons Huis". In het mid den der bovenzaal prykte een keurig versierde kerstboom. Het was een feestavond voor de vi88ckera, kleine en groote. Tegen zeven uren ging de deur open en kwamen de zeelieden groepsgewyze binnen, zestig a zeventig in getal. Om den boom zaten een 25-tal klDderen, die by afwisseling bun schoone kerstliederen deden hooren. Omstreeks negen uren kwamen^1 de vrouwen: aan vyf en twintig van dezen werd elk een pakje kleedmgstukken uitgereikt,* vervaardigd door de Meisjesvereemging alhier. Allen genoten van de heeiiyke chocolademelk met Groninger koek; aan de mannen werden sigaren uitgedeeld. Wy handelen zeker in den geest der visschers, wanneer wy dank brengen aan allen, die hebben bygedragen om hun dien feestavond te bezorgen. Een woord van byzon- deren dank aan den edelen chocoladefabrikant, den heer C. J. van Houten, te Weesp, dio too mild zyn heeriyke cacao zond, maar ook aan zuster Van den Boscb, die dozen avond en dit feestje organisoerde. Rynsburg. De zangvereeniging „Excelsior" gaf Donderdag haar aangekondigde uitvoe ring in de Kerk der Ned.-Herv. Gemeentel, Talrijk© toehoorders waren toegestroomd. De' beer N. v. Egmond Dz., ouderling der ge meente, opende de bijeenkomst met gebeid er sprak verder na het zingen van elk liedje een toepasselijk woerd. Het zestien nummers rijke programma bevatte eenvoudige liede ren, die zeer goed en zuiver werden gezon gen. 'b Was een gekikige gedachte zich bij het eenvoudige te bepalen, waardoor de toe hoorders moer konden genieten, die dan ook dankbaar gestemd huiswaarts keerden. In de school met den Bijbel (Smidateeg), werd op hetzelfde uur een instrumentale uit voering gegeven door de „Harmonie-Vcreeni- ging", van den heer W. Schoneveld. In de eerate plaats moet ons de opmerking uit do pen dat deze school in 't geheel niet geschikt is voor zoodanige uitvoering en het meer dan tijd wordt dat onze gemeente een lokaal, geschikt voor uitvoeringen, vergaderingen, verkoopingen enz. rijk wordt. Ook hier telde het programma een zestien tal nummers, die naar nze bescheiden mee ning zeer goed werden uitgevoerd, 't Blijft natuurlijk e©D moeilijke taak voor den di-' recteur door het telkens afwisselen van krach ten, fcocb meenen wij weer vooruitgang te kunnen constateeren In de pauze werden do talrijke toehoorders vergaat op een voordracht „Do brandstich ters", voorgedragen door den heer J. Zand bergen, welke voordracht zeer in den smaak viel. Door do manlijke lidmaten der Gereform- Gemeente werden na afloop der godsdienst oefening op 2den Kerstdag herkozen tot ouderling de heer G. van den Eykel Az., tot diakenen de heeren J. van Iterson en L. Til- burg. Het kind van den heer D. Noort had het ougeiuk in den Vliet bij do Hoogebrug (Langevaart) te vallen, 't Zou zeker ver dronken zijn, bad Fl. Zwaan zich niet te water begeven en niet zonder moeite het kind uit zijn gevaarlijken toestand gered. Bassenheim. Tot zotter der RUks directe belastingen Is alhier benoemd de heer J. W. Marbus. Ter vervulling van een zetel in don ge« meenteraad zal een verkiezing plaats hebben op 5 Februari a. 8. Warmond. Door tusschenkomst van d« Christeiyke Jongel.-ver. alhier, zal ot Dinsdag 7 Januari 1902, des avonds to 7 uren, ia „De Stad Rome", de heer Spoor, van Bode-1 graven, lichtbeelden vertoonen, waarby er vele zullen zyn, die betrekking hebben op i den oorlog in Zuid-Afrika. De geheele netto opbrengst daarvan zal strekken ten voordeel* der concentratiekampen voor de Boerenvrouwen en -kinds'-- Do toegangskaarten zullen a 25 en 0j *4gemeen verkrygbaar zyn by verschillende leden van bovengenoemde ver eeniging.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1