N\ 12831 Vrijdag SO December. A«. 1901. (Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Nieuwjaarsbriefkaarten. feuilleton. De Tweelingbroeders. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Loiden por 8 maanden 1*10. ^Buiten Leiden, per loopor en waar agenten gevestigd zyn g 1.80 Franco per post1-65- PBIJS DEE ADVEETENTIÈN: Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Niettegenstaande wy een groot getal brief kaarten in voorraad hadden, la onze bereke ning van het benoodigde aantal wy beken nen het rondweg verkeerd geweest. Reeds om éón uur was onze voorraad gister middag uitverkocht. Echter is een nieuwe oplaag besteld, die, naar wy hopen, reeds in het begin der volgende 'week zal worden afgeleverd. Men beware het bewya om deze af te halen I Ofticleele lieauisjgeviugf. Kamer van Arbeid voor de Textielnijverheid. Burgemoester en Wethouders van Leiden: Gezien de Wet op de Kamers van Arbeid en let Koninklyk besluit van Januari 1898 (ötsbl. No. 20) tot vaststelling van een kiesreglement voor die Kamers; Herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven: de spinnerijen, weverijen, ververijen, bleekerijeD, en drukkerijen van wol, katoen of linnon, de katoenvlecbterijen, de nettenmakeryen, de breie- rijen, de watten-, kapok- of veerenbereiderijen, de zadelmakerijen, do vellenblooterijen, de leerlooie rijen en de zeemlederfabrieken; het vervaardigen van kleederen, hoeden of schoenen; de wascb- en de strijkinrichtingen en de kleedermakerijen, aan hun verplichting om vóór 15 Januari a. 8 een lijst of zoo noodig lijsten op to maken van de namen en voornamen der mannelijke en vrouwe lijk* personen, die in hun bedrjjf binnen het gebied der bovengenoemde Kamor van Arbeid (.welk gebied zich alleen uitstrokt over de gemeente Leiden) als patroons ot in hun dienst als work- lieden werkzaam zyn geweest gedurende het laatstvorloopen kalenderjaar en om die lyst of lijeten voor 15 Januari a. s. aan hun college in te zeoden. Onder patroons verstaat de wet de hoofden of bestuurders van een bedrjjf waarin ten miDste één persoon boven de twintig jaren tegen genot van loon werkzaam is, en allen, die op het beheer der hoofden of bestuurders toezicht houden, be nevens de procuratiehoudors en de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of den bestuur der van het bedryf, dat hoofd of dien bestuurder vervangen. Onuer werklieden verstaat de wet allo anderen, die tegen genot van loon in een bedrijf werkzaam zijn, behalve degenen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. üp die lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar niet binnen het gebied der bovengenoemde Kamer van Arbeid, bij hetzelfde hoold of deozelfden bestuur der zijn werkzaam geweest. Op de lijsten behoeven niet vermeld te worden zy, die geen ingezetenen des Rijks of geen Neder landers zijn, of op den 15den Februun a. s den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, die gedurende het laatstverloopen kalender jaar niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd ef denzelfden bestuurder zjjn werkzaam geweest en die aanspraak kunnen maken om op een kiozors- lijst voor bovengenoemde Kamer van Arbeid te worden geplaatst, zijn bevoegd daarvan vóór 15 Januari a. s. aangifte te doen bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. De formulieren dezer aangiften, zoomede die der lijstenzijn kosteloos voor belanghebbenden ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Voorts worden de hoofden en bestuurders van de hierbovengenoemde bedrijven er, voor zooveel noodig, aan herinnerd.dat het opmaken en mzendon der lyston een verplichting is tegen wier Diet- nakoming straf is bedreigd bij artikel 42 der wet op de Kamers van Arbeid, luidende als volgt: ,Hij, die wederrechtelijk niet voldoet aan een hem nin eenigen krachtens deze wet uitgevaardigden palgemeenen maatregel van bestuur opgelegde ver- plkhtingwordt gestraft met hechtenis van ten Jioogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste pvijf en zeventig gulden." Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 17 Deo. 1901. VAN HEYST, Secretaris. Art. 13 der Millttewet laid! als volgt: Voor de militie wordt ingeschreven: lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die binnen hot Rijk, in het Umtsche Kijk of in het Koninkryk België verblyf houdt, 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk, in het Duitsche Rjjk of in het Koninkryk België woonplaats heeft, 3o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binuen het-Kyk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkryk België woonplaats heeft, 4o. ieder mannelijk ingezetene met-Nederlander, zoo hij op den laten Januari van het jaar het 19de levensjaar was ingetreden en niet verkeert in oen der by art 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het be paalde hierboven onder 4o. A. de binuen het Ryk verblijf houdende minder jarige met-Nederlander: a. wiens vader, moeder of voogd binnen het Ryk woonplaats heeft en haar gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Ryk of de koloniën of bezittingen des Rijke in andere wei eld- deelen gehad heeft; b. van wiens ouders de langstlevende by zjjn of haar overlijden in het hierboven onder a om schreven geval verkeerde, al verkeert zijn voogd niet in dat geval of al ia deze buiten 's lands gevestigd; c. die door zjjn vader, moeder of voogd ver laten is, of die ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moedor heeft en van wien niet bekend is dat hij een voogd heeft, indien hij fedurende do voorafgaande achttien maanden in et Rijk verblyf gehouden heelt; B. de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Ryk woonplaats heeft en h;tar gedurendo do voorafgaande achttien maanden in het Rijk of de koloniën of bezittingen des Kyks in andere werelddeelen gehad heeft. Voor minderjarig woidt voor de toepassing van de bepaalde hierboven onder A gehouden hij, die minderjarig is in den zin der Nederlandscho wet. Voor meerderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder B gehouden hij, dio meerderjarig is in den zin van voormelde wet. Leiden, 20 December. Het Modern-Tooneel ensemble, dat Zondag a. 8. in den Schouwburg het burgerlijk treur spel „Hinrich Lornsen" zal opvoeren, zal by een groot gedeelte van de Schouwburgbezoekers nog onbekend zyn. Daarom een enkel woord ovor de samen stelling van dit gezelschap. Verscheidene artisten, die zich met de leiding van den heer Johan Mulder als directeur van den Tivoli Schouwburg te Rotterdam niet konden vereenigen, vormen dit nieuwe ensemble. Zy wistenmet den heer Mulder meegaan leidt tot voortzetting van den een maal ingeslagen weg. Kunst alzoo op 't achter touw. Buitenlandsch product van verdacht allooi, hoofdschotel. En daartegen protesteerden de jongeren; de jongeren, die do kunst werke- lyk liefhebben. Zoo kwam een vereeniging tot stand van 4e navolgende artisten; mevr. G. van Warmelo Faassen, mej. B. v. Berkel, mej. Chr. Staas, mej. N. Wertwyn, en de heeren M. Meunier, M. v. Warmelo, enz. De heer W. v. Santen ia letterkundig adviseur. Sedert 6 December is ook de heer Frits Bouwmeester tot het gezelschap toegetreden. Aller streven zal zyn werkeiyk kunst te leveren. De opvoering van „Hinrich Lornsen" ls hiervan het bewys. Moge dit jonge, krachtige gezelschap, dat zeker aller sympathie verdient, ook hier door een goede opkomst van het publiek worden gesteund. In de derde Winterlezing, welke gister avond in do klsine zaal van het Nutsgebouw plaats had, trad als spreker op ds. A. J. A. Vermeer, van 's-Gravenhage. Aan de hand van dr. Burgeredyks voor- treffeiyke vertaling van de werken van Shakespeare, behandelde spr. Shakespeare's „Hamlet", het meesterwerk van den grooten kunstenaar. HjJ besteedde er den avond hoofd- zakeiyk aan met ons in kennis te stellen met den inhoud van „Hamlet", hier en daar met nadruk den vinger leggende by hoogst interessante gedeelten. Zóó werden de helden uit de tragedie levend voor ons en bereikte spr. het door hem voor gestelde doel in dit werk van Shakespeare oen spiegel ons voor te houden, ook terug kaatsende beelden uit onzen tyd, die ln menig opzicht zooveel overeenkomst heeft met dien, waarin Shakespeare zyn „Hamlet" schiep. Zóó kwamen we weer tot de ervaring, dat onder alle omstandigheden des levens, ln alle tyden, de mensch mensch ls, al komt het ons dan ook menigmaal voor, wanneer wy de portretten van een 60 of 70 jaar geleden zien, als waren de menschen van toen van een ander maaksel dan die van nu; zóó bleek ons ook nu weer duideiyk de waarheid van het „niets veranderlijker dan een mensch", maar ook de waarheid van het: „er is niets nieuws onder de zon", waarby wy byv. denken aan de afbeeldingen van onze voorouders van een eeuw geleden, op wie wy, niet het minst in ons uiteriyk, zooveel geiyken. Spr. wees voorts op den schat van levens- wysheid ln „Hamlet"; op de steeds toege nomen belangstelling in het schoone werk; op den „Hamlet"-stryd en hot „Hamlet"-vraag stuk; op het boeiende van den „Hamlet" om de daarin voorkomende karakterteekeningen. Door deze lezing zal zeker opgewekt zyn het verlangen om, by aanvang of by vernieu wing, kennis te maken met den „Hamlet" ln zyn geheel. De Commissie voor de Yolksbyeenkomsten had het voorrecht gisteravond in haar vierde byeenkomst te zien optreden haar oud-voor zitter den heer M. van Kleeff, die zich wel willend bereid had verklaard, wederom een spreekbeurt te vervullen. Vóór de pauze gaf spreker ons een novelle van eigen band: „Adeldom verplicht". De voordrachten na de pauze bestonden uit: „'t Haantje van den toren", van De Geneetet, en „Bevestiging", van Laurillard. Met byzondere aandacht werden deze verschil lende voordrachten door het trouw opgekomen publiek gevolgd, dat ook door groote stilte tydens het optreden van den spreker heeft getoond, dat het deze byeenkomsten op prys weet te stellen. Heden had onder leiding van den kolonel jhr. L. F. A. van der Goes, commandant van hot 4de regiment infauterie alhier, een tac tische oefening op de kaart plaats voor de hoofdofficieren van het regiment. Morgen wordt deze oefening voortgezet. Onze stadgenoot de heer B. Helnrlch Gebhardt, als muziekdirecteur, pianist, violist en klavier componist wel bekend, is tot Loctor der muziek benoemd door „the Director of the Grand Conservatory of Musik of the City of New-York." Naar men ons uit Nieuw-York verder meldt, worden zyn composities in Amerika gespeeld, vooral zyn Sonate voor viool en piano, Romance voor viool en piano, en zyn groote Sonate voor plano-solo. Als liedercomponist is hy daar zeer gezocht. Voor de akte wiskunde Ki (Middelb. Onderwys) is geslaagd de heer J. K. H. van Willigen, van Leiden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden bracht gistermiddag ook een bezoek aan het „Maison Drouol" van de heeren Wesser en Co. in de Lange Houtstraat te 'e-Gravenhage. Door de directeuren rondgeleid betoonde de Prins zyn ingenomenheid ten aanzien van de Friesche industrie. Prins Hendrik deed verschillende aankoopen. By beschikking van den minister van marine ia de heer J. W. Smit, met ingang van 1 Januari, benoemd tot klerk by 's Ryks werven, en geplaatst by 's Ryks werf te Amsterdam. De luitenant ter zee 2de klasse A. Goe- koop en de officier van administratie 2de klasse K. van der Helden worden met 28 dezer geplaatst respectieveiyk aan boord van Hr. Ma. monitor „Reinier Claeszen" en aan boord van Hr. Ms. artillene-instructieschip „Bellona". De tweede luitenants der mariniers H. Wil- lem8 en V. F. M. IJssel de Schepper worden met 3 Januari geplaatst respectieveiyk aan boord van de wachtschepen te Willemsoord en te Hellevoetaluls. De adelborst lste klasse by de Konink- lyke Nederlandsche marine-reserve P. Scheltes, dienende aan boord Hr. Ms. monitor „Reinier Claeszen", en de buitengewone adelborst by die reserve J. B. Broekman, dienende aan boord Hr. Ms. instructieschip „Gier", worden respectieveiyk met 2 en 1 Januari van hun plaatsing ontheven. De opening der zittingen van de Staten- Generaal zal hoogstwaarschyniyk in het vol gend jaar niet meer in de vergaderzaal der Tweede Kamer plaats hebben. De dusgenaamde Ridderzaal (Grafeiyke Hofzaal) zal voor dat doel en verder voor de vereenigde vergaderin gen der Staten Generaal worden bestemd. (D.) Het centraal bureau voor de statistiek, thans gevestigd in de lokalen van het ministerie van waterstaat, gelegen onder do vergaderzaal van do Eerste Kamer der Staten Generaal, zal met Mei a. s. zyn lokalen weer moeten afstaan ten dienste van genoemd departement. Vanwege het ministerie van binnenlandsche zaken, waaronder de statistiek ressorteert, worden nu onderhandelingen gevoerd over het bestemmen van een in den omtrek van het Bezuidenhout vrykomend groot pand tot huis vesting van de statistische bureelen. De Haarlemsche trammaatscbappy vraagt concessie aan Haarlem en Bloemendaal voor een paardentram of een eleotriscbe tram van den Zyiwëg en den Overveenschen weg naar Bloemendaal. In een vergadering van de Haarlemsche huishoud- en Industrlesohool, Donderdag middag gehouden, werd goedgekeurd het aan gaan van een hypothecaire obligatieleening, groot ƒ50,000, waarvan reeds f 47,000 is geplaatst, voor de stichting van een nieuw gebouw. De by het 8ste reg. inf. benoemde kap. J. H. F. graaf Du Monceau is bestemd voor het 2de bat. te Deventer. De kapt. van den generalen staf A. R. Ophorst, die naar zyn wapen ls teruggeplaatst en ingedeeld by het 4de reg. vest.-art., biyft to 's-Graven hage ln garnizoen. De kapt. P. J. Kouwenberg, van het reg. gren. en jagers te 's Gravenhage, is benoemd tot olflcier ln de orde van Simon Bolivar. Op de voordracht voor leerarea in de gymnastiek aan de moisjes-H. B. S. te Am sterdam, noodig geworden wegens het nieA aannemen van hare benoeming door mej. P. 9. L. van Deinse, te Groningen, staan: mej. J. C. Greeter, tijdelijk leerares in de gym nastiek aan de H. B. S. voor meisjes aldaar; mej. G. A. Küsdonk, leerares in de gym nastiek aan de middelbare meisjesschool, te Leeuwarden; mej. V. Visser, onderwijzeres in de gymnastiek aan een O. L. 8. te Am sterdam. B. en Ws. stollen den gemeenteraad voor het salaris van den onlangB in dienst getre den lector in de artsenijbereidkunde aan def gemeentelijke universiteit, den lieer P. van dor Wifclwn, te verhoogen van f 1500 r i f 2500. Louis Bouwmeester heeft gisteravond ln den stadsschouwburg te Amsterdam zyn 40-jarig tooneel-jubileum gevierd. Het was over halfeen, toen door den jubilaris zelf het laatste woord gesproken was, een woord van harteiyken dank voor den schitte renden avond, hem bereid. De hulde, Louis Bouwmeester op zyn 40-jarig tooneelfeest gebracht, heeft dan ook op welsprekende wyze getuigd van de hooge schatting, waarin hy als kunstenaar staat by publiek en collega's. Ten eerste vond hy te zyner eere een prachtige zsal met menschen, want ieder was in galal En by zyn eerste opkomst ln het drama „Herodes" rees het publiek te zyner huldiging van zyn zitplaatsen en jubelde hem met geestdrift toe. De groote betooging aan het slot van den avond werd ingeleid met een toespraak van den president van den raad van beheer, den heer De Wfis, die Bouwmeesler een prachtigen zilveren lauwer krans overhandigde. Toen sprak de heer Fabius hem toe namens het comité uit kunstvereerders en bood hem oen compleet salonameublement uit het modelhuia van Legrand aau, met bybehoorende tapyten, gordynen, behang, enz. De heer De Leur overhandigde den kunstenaar namens kunstbroeders en -zusters een horloge in een etui. Ontelbaar waren verder de kleine huldebewyzen ln allerlei vorm en kranseL ook van elders, o. a. van Faassen en Dinfc Haspels, uit Middelharnis, van de Rederykers- kamer „Vreugdendal" uit Breda. Nog was het feest niet afgeloopen. De jubilaris had zyn vrienden en de commissie leden genoodlgd in een bovenzaal vaQ „American" te komen; daar recepieerde hy; de eerewyn stroomde; en hoe langer het duurde, hoe vrooiyker gestemd men zich bego» te voelen. Een op 22 Juli le Beriyn tusschen Neder land en Duitschland gesloten verdrag betref* fende het tot stand brengen van kabelverbin dingen met hun koloniale bezittingen in Azlft bevat, naar de „N. R. O." vorneemt, o. a. het beding, dat geschillen over de uitlegging of uitvoering van het verdrag, die niet door onder, handelingen kunnen worden it dm weg geruimd, aan de beslissing van het perma nente hof van arbitrage te 's-Gravenhage zullen worden opgedragen. Dit is de eerste internationale overeenkomet, waarby dergeiyk beding met betrekking tot het pei^anente hof ls gemaakt. Het stoomechip „Gouverneur" (uitreis) vertrok 18 Dec. van Zanzibar; de „Kronprinz" (thuisreis) vertrok 18 Dec. van Aden de „Amsteldyk", van Amsterdam en Rotte- iam naar Newport-News", arriveerde 19 Dec. te Nieuw-York; de „Koningin Wlihelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 19 Dec. 1 te Genua; de „Rhypeus", van Batavia n2ar Amsterdam, passeerde 18 Dec. Gibraltar. Valkenburg. Notabelen der Ned.-He» Gemeente herkozen in hun vergadering van gisteren als kerkvoogd den heer Johs. Binnen dUk Dz. e De heer H. Zyderveld heeft zyn benoeming tot ouderling na eenig beraad aangenomen. 17) „Ik kan 't niet doenl" zei hy by zichzelven <oa lang nadenken; „'t is onmogoiyk: een liedjeszanger I Goede hemel I wie zou gedacht hebben, dat zoo'n meisje een meisje van de Koninkiyke Academie de dochter zou z\jn van een man, die op de banjo speelt by wedrennen?" Cecil wilde juist heengaan, toen een hand ,op zyn schouder werd gelegd; hy keek om en zag een man, met deftig voorkomen, donker uiteriyk en tusschen de veertig en vijftig jaar. „Hó, Westhropp", zei hy verrast, „waar ga jy heen?" „Niet verder dan naar den Criterion- restaurant. Ga mee; ik moet daar iemand ontmoeten; dan gaan we samen naar myn kamer en spelen een partytje baccarat." Cecil Halford schudde het hoofd. „Neen, dank je", zei hy, „daar heb ik genoeg van." „Gekheid I Je moet niet uitscheiden, als je verliest; je moet uitscheiden als je wint, kerel! En ik zou je wel graag wiilen voor stellen aan den baas, dien ik ginds moet vinden. Misschien ken je hem al." „Wie is het?" „Lord Charlton. En van de bovenste plank, hoor l Heusch, je moet met hem kennismaken aoo'n soort relatie kan je later geen kwaad." Cecil aarzelde. Het vooruitzicht, in een zaamheid den avond door te brengen, lachte hem niet toe. Hy wist, dat het vrooiyk zou toegaan by Westhropp, en hy had wel eenig verzet noodig. Misschien zou het geluk hem ook eindeiyk eens gunstig zyn; mogelyk won hy genoeg om hem door oen dreigende rnoei- ïykheid heen te helpen. XI. In het heiligdom der Chipchases verried een aangename geur, dat de familie iets warms voor avondeten zou hebben. Een warm souper was geen zeldzaamheid voor de familie. lederen avond om elf uren kwam de oude Sam Chip- chase naar zyn huiseiyken haard en zgn avondeten en hy liet zich niet afschepen mot dunne, koude schyfjes van het een of ander spekslagersproduct. Gewooniyk bestond het gezelschap uit den heer en mevrouw Chipchase en Lobelia, daar Jim niet thuis kwam, eer het naar-huls ryden van schouwburgbezoekers gedaan was. Hedenavond was er een verrassing in aantocht. Juffrouw Chipchase had juist een dampenden schotel, die veel goeds beloofde, op den disch gezet, Lobelia had het bier ingeschonken, en Sam trok, kreunend over denkbeeldige rheumatische pynen, den patriar chalen zetel dichter by de tafel, toen de deur opengeduwd werd en Jim binnenstapte. Sam keek verbaasd op en liet de juist ten 8trydo opgeheven vork weer dalen. Moeder Chipchase riep: „Kyk, Jim, waarom kom jy op dezen tyd thuis?" En Lobelia, wier gelaat en haar teekenen droegen van een langen dag, met veel stof en vuil, snelde als een hinde naar de achter kamer, om zich „op te knappen". Dit „op knappen" bestond in het wryven met het tipje van een handdoek over haar lieftallig gelaat en het stryken met de platte hand over den weorbarstigen haardos. Na zich te hebben bewonderd in een vierkant stukje spiegelglas, dat ze voor een stuiver had ge kocht, keerde ze naar het gezelschap terug en staarde bewonderend naar Jim, die genoot van den indruk, welken zjjn onverwachte komst had gemaakt. „Ik begryp het al," zei zyn vader, „je knol is gevallen, of je lemoen is gebroken. Ik heb je altyd gezegd, dat je eens een ongeluk zoudt krygen met je onbesuisd rennen over dat vervloekte asphalt." „Neen, vader," antwoordde Jim, die Lobe lia's vork en mes naar zich toe had getrok ken en een bord ophield om zyn deel te krijgen van het avondmaal; „de knol is op stal en aan de. kar mankeert net zoo min iets als aan myn eetlust." „Die Jiml" zei Lobelia, lachend; „wat is hy toch altyd grappig 1" Jim knikte goedkeurend naar zyn nicht. „Ja", zei hy zelfbewust, „als t op grappen- maken aankomt, kan ik wel meedoen. Maar 't is vanavond niet om grapjes te maken, dat ik hier kom. Ik heb my zoo vroeg uit de zaken teruggetrokken, omdat ik een glim lachje heb gehad van de fortuin." „O, ik weet 't all" riep Lobelia, in de handen klappend, „er is zeker een vaste klant van je gestorven, die je zyn geld heeft ver maakt." „Neen, Lobelia. Er is geen mensch dood gegaan, van wien ik wat te erven heb; maar iemand, die springlevend was, toen ik hem het laatst zag, heeft my een snippertje papier nagelaten." Sam Chipchase keek zjjn zoon een beetje boos aan. „Jim," zei hy, „ik versta die taal niet, welke jelui tegenwoordig spreekt. Wat is een snippertje papier?" „Ik spreek toch geen Fransch, vader," ant woordde Jim, terwyi hy mes en vork neer legde en het glas ale nam, dat Lobelia voor zichzelve had ingeschonken, doch waarvan zy nog niet had gedronken. Het arme kind ver gat alle aardsche genietingen by bet gevoel van weelde, dat haar vervulde, nu zy tegen over Jim mocht zitten on zyn geestigheden aanhooren. „Als ik spreek van een snippertje papier," vervolgde Jim, „dan wil dit zeggen, in de taal, welke gebruikt wordt door alle fatsoen- lyke Christenmenschen in Engeland, de konink iyke familie en de beide huizen van het par lement, dat „Schei nu maar uit en vertel eens, wat je gevonden hebt," riep zyn moeder bits, „en laat je vader rustig eten." „O, moeder, er is geen haast by. Als vader gereed is, zullen wy in raadkamer vergaderen over het document, dat toevalligerwyze in myn bezit gekomen is." Sam Chipchase nuttigde verder zyn avond eten, stond op, zuchtend en kreunend als gewooniyk, nam zyn pyp van den schoor steenmantel en stopte die, Toen hy de pyp had aangestoken, dacht hy even na en vroeg toen: „Je bedoelt zeker, dat je een particulieren brief of zoo iets in je cab hebt gevonden?" „Met uw gewone scherpzinnigheid heeft u het dadeiyk geraden, vader. Daar hot van zeer vertrouweiyken aard is, mag het niet in de tegenwoordigheid van vrouwen worden mee gedeeld." Nu stoof juffrouw Chipchase op. „Ik ben geen steek nieuwsgierig naar je brief; maar als je 't geheim wilt houden, zou ik je niet raden, het aan je vader mee te deelon want daar is het net zoo veilig als in een zeef." „Je hebt geiyk, Maria," zei Sam, kalm aan de pyp trekkend; „maar een zeef, die kleine zaken doorlaat en de groote achter houdt. Ik vertel je wel nu en dan een bagatel, maar je moet je niet verbeelden, dat ik je alles vertel." Juffrouw Chipchase stond op en begon het erg druk te krygen. Zy hield altyd zichzelve en andere menschen in beweging. Susan Cuffs, Lobelia's moeder, placht te vertellen, dat haat zuster nog in haar moeders huis de kamer deed, 's morgens vóór ze ging trouwen, en dat ze in haar „nieuw tehuis", waar Sam haar binnenleidde, al aan het stof-afnemen was, eer ze zich tyd gunde, haar bruidskleed voor een ander te verwisselen. Lobelia, die niets liever gedaan zou hebben dan ongestoord haar eerbiedige aandacht te, wydon aan Jim, die nu heel voornaam achter- over in zyn stoel leunde en een fijne sigaar had opgestoken, draalde zoo lang mogeiyk met het beetje eten, dat ze machtig was ge-f worden, maar tante, dio ln het achterkeukentje al bezig was, borden te wasscbon, nep: „Kom, Lobelia, naar boven I Wat er hier nog te doen is, kan ik aileen wel af. En je legt me morgenochtend niet te luieren, of we spreken olkander nader, hoorl Vooruit l" Wat Lobelia graag geantwoord zou hebben hield ze maar voor zicii, lot zo een paar minuten later in haar kamertje was. Hier speldde zy kunstig den haDddoek voor de deur, opdat het licht niet door de reten zou schynen. Want Lobelia hield er heimeiyk eigen kaarsen op na en wandelde nog lang in de wonderdreven der stuiversromans, al# de familie reeds in diepe rust lag. Wordl vrvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1