Vrouwen en Meisjes, Burgerlijke Stand van Leiden. Een 33-jarig- leest. De Leid8che Scherpschuttersvereenlging be staat thans 35 jaar. Dit feit word Zondag avond op feestelyke wyze herdacht Jn don foyer der Stadszaal, waar smaakvolle planten groepen waron aangebracht. In één daarvan prykten de buste van H. M. KoDingln Wilbel- mlna en do banier der vereeniglng. De zaal zelve was door de leden met hun dames en genoodigden geheel gevuld. In zjjn welkomstgroet sprak de heer J. Bomanesko, als voorzitter, zijn erkentelijkheid uit over de tegenwoordigheid van den kolonel commandant der dd. schuttery en diens kapi tein-adjudant, over de vertegenwoordiging der Leidsche Btudentenvereeniging „Pro Patria", van „"Willem Teil", van de schuttery-onder- officiersvereeniging, der gymnastiek- en scberm- vereenigingen „Sparla" en „Hercules", enz. "Wyzende op het in den Feestwijzer voor komende korte overzicht der geschiedenis van de vereeniging, bracht hy hulde aan vyf der nog ia loven zynde heeren oprichters, nl. dr. C. J. E. Brutel de la Rivière, S. C. van Doesburgh, mr. G. A. van Hamel, dr. W. Pleyto en C. C. Van Rysbergen, die evenwel ver hinderd waren nu tegenwoordig te zyn, zoo mede aan do dames, die den 17den Juni 1867 üe vereeniging de fraaie banier vereerden. Verder betoogdo hy het groote nut van ver- eenigingen tot vrywilJige oefening in den wapenhandel, wat in de belde laatste jaren te meer uitkomt door den in Zuid-Afrika gevoerd wordenden krijg, waarbij de Boeren tegenover den tienmaal sterkeren Engelschen vijand etaan en hun worstelstryd moedig, dank zy hun geoefend oog en vaste hand, biy ven volhouden. Hy wekto op, dat velen de scherpschutters- vereenigingen zouden steunen, hetzy zedelyk, fietzy door toetreding, opdat, als Koningin en Vaderland in gevaar mochten komen, de fljand ons gereed zal vinden. Diezelfde oorlog van onze Zuidafrikaansche stamverwanten gaf den heer J. H. Rovers, te Amsterdam, van zijn beide vorige lezingen hier niet onbekend, oud-commandant van hot korps koninkiyke scherpschutters te Groningen en eorelid der vereeniging," aanleiding tot het houden eener voordracht, welke in het pro gramma als „feestrede" stond aangekondigd, fly ging ln korte, maar scherp© trekken, nog eens het verloop van den strijd na; de overwinningen, dlo de Boeren reeds van het begin af op de Engelschen behaalden; hoe de Engelschen de zware nederlagen, welke zy ïyden, steeds als schitterende overwinningen tegenover hun landgonooten voorsteldon; wat er sedert door de onthullingen van miss Hobhouse is bekend geworden en hoe ellendig het in de concentratiekampen is gesteld. Met den gloed der overtuiging sprak de heer Rovers als zyn stellige meening uit, dat de Booron hun onafhankeiykheid eindelijk zullen hérwinnon; dat de Kaapkolonie en Natal, welke aan de Transvaal eD den Oranje- Vrystaat nog nauwer verwant zyn dan wy, Jio toch reeds zooveel voor de Afnkaansche Hollandera gevoelen, ten slotte ook tegen de Engelscho beulen zullen opstaan; dat er e9n rereenigd, vry Zuid-Afrlka uit zal geboren worden. De rede was ln twoo deelen verdeeld, welko beide, vooral hot eerste, met aandacht werden gevolgd en warm toegejuicht. Na zyn krach- tigen oproep tot meerdere weerbaarmaking van ons volk, werd het Tranavaalsche Volks lied staande gezongen, als een hulde aan de zoo dapper strydenden. Een hulde werd ook gebracht aan de feest vierende vereeniging, door do aanbieding van twee fraaie kransen, een namens „Sparta" en een namens „Pro Patria", welko aanbie dingen door de resp. voorzitters vergezeld 'gingen met van groote sympathie en vriend 'sohap getuigende toespraken, welko door den heer Romanoako met woorden van dank werden ibeantwoord. Onder luid applaus werden de kransen aan de banier gehecht. Bovendien werd den voorzitter, uit erkente lijkheid voor zyn goede leiding der vergade ringen, namens de leden een preaidentshamer Aangeboden, en den directeur van de afdeeling ïmuzlek der vereeniging, den heer J. Vink, een dirigeerstok. Terecht werd in de daarby ge houden toespraak opgemerkt dat deze beer 'met zyn nauwelyke twee maanden bestaand korps van twaalf leden wonderen heeft ver richt, want de uitvoering van don Rekruten- marsch, het Wien Neerlandsch Bloed en het oude Wilhelmus legde het schoonste getui genis af. Dat uit eigen leden bestaande fanfare- gezelechap strekt dor Vereeniging nu reeds tot eer. De verder door een zevental musici voor gedragen muzleknommer8 werden afgewisseld 'door eonige komische voordrachten, welke over "t algemeen eveneens veel succes hadden en jdoor toegiften moesten worden opgevolgd, niet het minst dio van de jongejuffrouw die als jockey optrad en na herhaalde terugroe pingen nog een „Lachiied" óék vry en onge dwongen gaf. Eenige fantastische marmergroepen, ont worpen door en uitgevoerd (door ledon der vereeniging) onder leiding van den directeur en een eerelld van Sparta", vormden een jwaardig slot van hot programma. Zo waren inderdaad mooi en trokken terecht Ieders be wondering. Er heersehte een aangename, prettige stem ming, wolke ook wel zal hebben voortgeduurd 'tijdens het bal, dat begon met een polonaise fvan niet minder dan 92 paren. Wel een bewys 'dat de danslust er goed in zat! TWEEDE KAMER. By hot voortgezet algemeen debat overhel hoofdstuk Justitie drong de heer Mugenhottz aan op afschaffing dor celstraf, die een gevaar voor de samenleving oplevert, tot styglng der j-ecidive voert, onpaedagogisch is en moreel Badeelig, de Individualiteit doodt en geen vak kennis bevordert. Ter vervanging wenschte hy voorwaardeiyko voroordeeling voor de ge- legenheidsmisdadigers, verbetering in den tran£ van het Elmira-systeem voor do gewoonte- en ■beroepsmisdadigers. Onbepaalde vonnissen met voorwaard6iyke invryheidsstelling achtte hy evenzeer aanbe velenswaardig en hy wenschte, dat de Minister de werking der „reformatories", volgens het JJImlra-systeem in Amerika, zou doen onder zoeken en de gevangenen in de cellulaire gevangenis te Haarlem tulnarbeid doen ver lichten. Tal van verbeteringen ln de militaire rechtspraak verlangde spr. De handhaving daarvan in tyd van vrede keurde hy af. Onver- biddoiyk zullen de socialisten tegenover dozen Minister staan, tenzy hy om opportuniteits- redeuen den weg van den vooruitgang inslaat. De heer Willingo bracht hulde aan het van practiechen geest en zin getuigend werkplan van dezen Minister; hy juichte toe het los maken van de administratieve rechtspraak van de regeling van het beroep, krachtens art. 75 der Ongevallenwet, en hoopte, dat do invoe ring der Kinderwetten langeu tyd te voren zou worden bekend gemaakt. Do heer De Ridder drong er op aan, dat de propaganda voor heb Nieuw-Malthusianismo, ook door advertentlön, gestuit worde, bepleitte de wenscheiykheid van steun aan particuliere bedelaarskolonién en bestreed de voorwaarde- ïyke veroordeeling. De heer Duijmacr van Twist wenschte maat regelen tegen het sluiten van scheepsbovrach- tingaovereenkom8ten in vergunningslokalen, en verlangde oprichting van schippersbeurzen. Zitting van Maandag-avond te 8 uren. Het debat ovor de Justltie-begrooting wordt voortgezet. De heer Fokker dringt aan op de benoeming van oen Staatscommissie voor de regeling van den rechtstoestand der ambtenaren. De heer Lucasse dringt aan op spoedige bekendmaking van het invoeringstydstip der Kinderwetten, met het oog op de ver- vroegdo meerderjarigheid en do voor dezo kinderen ln te richten gestichten. Ook dient tegengegaan het uitstallen voor de ramen en het adverteeren in de courant. In zake de regeling vau het notariaat drong hy aan op een vast tarief voor de notarissen. Voorts drong hy aan op invooring van de doodstraf. De heer Merckelbach verklaarde zich tegen het vrye notariaat, maar overigons voor die verbeteringen, welke tot verheffing van het notarisambt en tot rechtszekorheid van het publiek mogen strekken. De hoor Ketelaar achtte zeer spoedig® regeling der oneerlyko concurrentie nooaig en wees in het byzonder op de gevaren van het zg. sneouwbal- of lawine-systeem. Voorts drong hy aan op onderzoek in zake de be zwaren, die de Bond van gemeentewerklieden te Arnhem vanwege do politie ondervond, toen do Bond de statuten wilde doen goed keuren. - De hoer Rink wil gaarne den Minister steunen, indien deze partieele regeling in de plaats stelt van de ingetrokken „novelle". Drie punten zyn, zoo niot urgent, dan toch wonscheiyk do voorwaardelyke veroordooliDg, welke hy den Minister mot aandrang verzocht in te voeren; de beteugeling van dieren mishandeling en de birinonlaudeche geld- verlotery, waarvan het ongeletterd, good- geloovig publiek, de economisch zwakken, de dupes zyn. De heer Verhey, betreurende, dat deze Minister opnieuw de herziening van 't Militair Strafrecht op den achtergrond heelt geschoven, acht die herziening urgent. Wil de Minister par tieele herziening van het burgoriyk strafproces, dan zou hy te gelijk dezelfde punten by do militaire rechtspraak kunnen herzien. Spr. zou de afzonderiyke militaire rechtspraak in vredestyd niet geheel vrillon doen vervallen. Van pressie of partydigboid van de krygs- radon is geen sprake, betoogde hy tegenover den heer üugenholtz. De heer De Stu'ers bestreed handhaving van de ridderiyko orde „Baiye van Utrecht", een in Palestina geboren antiquiteit, by de wet van 8 Augustus 1815 horsteld, en welko geen Rijksbelang vormt en niet door de wet dient beschermd te worden, omdat zy een beleediging is van hot recht. Zy diende oorspronkelijk om zieken te helpen en was een kloosterorde, die tevens tot verdediging van het H. Land diende. Later wydde die orde zich aan do beschaving der Lithauera on Wenden. Spr. deed uitkomen, dat hier groote inkomsten worden gegeven aan particulieren, die er niets voor doen, en Doomde de orde een instelling tot bedoeling van nlet-onvermogenden. Ver betering kan worden aangebracht èf door ophelfing der wet van 1815, óf door oen Kon. besluit, waarby slechts het honorifieke deel der orde gehandhaafd biyft en de geldsommen tot liefdadige doeleinden besteed. De heer Helsdingen vroog wyzlging van art. 18 der wet op do Vereeniging en Ver gadering, in dion zin, dat niet van te voren verlof voor debat voor openluchtvergaderingen behoeft gevraagd. Voort» bestrydt spr. de schending van 't Vereenigingsrecht voor de arbeidende klasse, in ods land van 't grootste belang. Spr. betoogde, dat de patroons voortdurend hot Tereonigingarocht schondon. Waar men den arbeider steeds tooroept, dat zy langs wette- lyken, niet gewelddadigen weg naar ver betering moeten streven, late men dien vrede- lievenden weg ook open. Anders draagt de RegeerlDg de verantwoordeiykheid, wanneer de arbeiders gaan zinnen op andere middelen tor bereiking van hun doel. De Hogerhuizen- zaak ter sprake brengende, vroeg spr. aan de Kroon om gratie, niet omdat hij Diet meer ln de onsohuld der Hoogerhuizen gelooft, maar omdat zy de gevangenis uit moeten, ln verband ook met de tegengesproken, maar toch niet geheel ongegrond te noemen ge ruchten omtrent Marten's krankzinnigheid. De heer Van Raalte hoopte op totstand koming der administrative rechtspraak en vroeg naar 's Ministers beslissing in zake het totstandbrengen eener nieuwe regeÜDg voor hot bewysrecht in burgeriyke en handelszaken. De heor Van Sasse van lJsselt betreurt het, dat de herziening der Militaire Rechtspraak wordt vastgekoppeld aan herziening van het Wetboek van Strafvorderingen, en ried over leg aan tusschen de Ministers van Justitio en Oorlog, om by de invoering der nieuwe wet geving op het Militair Strafrecht, eenige der slechtst» bepalingen omtrent de Militaire Rechts pleging weg te nemen. De heer RècU aehtto het onmogeiyk tege lijk de regeling der Administratieve Recht spraak ter hand te nemen en op hot gebied van burgeriyk- en strafrecht veel tot stand te brengen en wee» overigens op oenlge der vele bezwaren by do te ontwerpen regeling. De heer Schaper vroeg den Ministor of deze kans ziet in het arbeidscontract de bepaling op te nemen, dat geen contract geldig is, zonder bepalingen omtrent den arbeidsduur. De heer De Savornin Lohman verklaarde zich eensgezind met den Minister, dat er geen reden is af te wyken van de bestaande be palingen omtrent de oplegging van straffen. Hy drong aan op ten spoedigste wederindlening van oen ontwerp omtrent het onderzoek naar het vaderschap, en als urgent op hervorming van ons politiewezen, gepaard aan traktementa- verbetering. Ook eischt hy dringende regeling der verhouding tusschen gemeente- en ryks-, politie. Transvaal en Oranje-Vry staat. Mevrouw Macdonald, de vrouw van den Nederlandschen consul te Warschau, heeft op zich genomen gold in te zamelen voor de vrouwenkampen ln Transvaal. Het geld zal afgedragen worden aan het Alkmaarscho damescomité. Het gezantschap der Z.-A. Republiek te Brussel heeft van de firma W. Voet en Zonen, te Haarlem, voor de tweede maal een bedrag van /"100 ontvangen, zynde de winst op den verkoop van godenkpenningen van den oorlog ten behoeve van de vrouwenkampen in Transvaal Do heer Fischer, hoofd dor Boerendeputatio, komt hedenavond in Den Haag, om morgen mot de heeren Weasels en Wolmarans te Utrecht president Kruger te gaan verwelkomen in zyn nieuwe woning. President Kruger wordt Woensdag-ochtend per rytulg van Hilversum over Maartensdyk in villa „Oranjelust" aan de Maliebaan te Utrecht verwacht. Een feesteiyke of officieele ontvangst te Utrecht zal, in verband met do omstandig heden, in wolke do President en zyn volk zich bevinden, niet plaats hebben. Echter zullen eenige nauw by de Zuidafrikaansche zaak betrokken heeren: prof. De Louter, dr. Jonkman, mr. De Wilde, ds. Klaarhamer, bestuursleden van de Nederl. Zuidafrikaansche Vereeniging en van 't Christelyk-Nationaal Boerencomité, by wie enkele andere personen zich zullen aansluiten, zich by de komst van den President in „Oranjelust" bevinden om Z.H.Ed, to verwelkomen. Prof. De Louter zal hem toespreken. C3-emengd Nieuws. RECLAMES, a 40 Cents per regel. 11078 18 die aan ver stopping iy- den, en daardoor klagen over Hartklopping, Hoofdpyn, Duizelingen, Schemeren voor de oogen, Gebrek aan eetlust, enz., behoorden den raad op te volgen van bekwame genees- heeren en moeten geeit asader geneesmiddel* innemen dan de door de professoren in de medicynon beproefd© en aanbevolen Zwit- 6ersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt, Schaffuausen (Zwitserland), die alle andere middelen overtreffen en zich sedert tientallen van jaren onderscheiden hebben als het aangenaamste, zekerste, goedkoopste en onschadoiykste huismiddel. Alleen verkrijgbaar in doosjes a 70 Cents in do Apotheken. Hoofd depot F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Te Leiden by J. H. Dijkhuis, Hoogstraat 5. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Don Burg te Leiden, op Zaterdag 7 December 1901, ten overstaan van J. J. ter Laag Cz., notaris te Leiden: Het pakhuis met boven woning, Binnenvestgracht 4, in bod 1700, kooper do heer D. Stigter q.q_, voor ƒ1750; twee huizen, LaDgegracht 242 en 220, respec- tloveiyk in bod ƒ1675 en ƒ1150, kooper de hoer G. Esseling q.q., voor ƒ1689 en 1159; het huis aldaar 218, in bod 1105, kooper de heer J. Kors wagen qq. EersU huwelijksafkondiging van 8 Dec. J. H. Holwerda jm. 28 j. en P. N. Jentink jd. 23 j. J. D. Filippo jm. 32 j. en J. J. Binnendijk jd. 26 j. L. P. <J. Ramakers w. 41 j. en M. A. Seilberger jd. 33 j. D. W. Dee jm. 25 j. en M. Daalmeyer jd. 22 j. P. v. d. Zwart jm. 21 j. en A. A. E. van Hugten jd. 24 j. J. Gijsman jm. 20 j. en J. C. Stouten jd. J. H. du Hen jm. 24 j. en E. H. van Bijlevelt jd. 25 j. L J. Lolkes de Beer jm. 26 j. en W. Brakel id. 22 j. P. H. Loven jm. 27 j. en C. D. A. van aen Berge jd. 26 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: P. Zwaan on F. W. Spanheim. Bevallen: J. J. Topper geb. Kroon Z. J. Schalkers geb. Van Zanten Z. C. A. M. Paarse geb. Tibboel D. W. van Dijk geb. Wol tere Z. S. C. Hopman geb. De Zwaan D. M. Papenburg geb. Eland D. C. H. Kortenbach geb. Etnian 2D. C. van Lierop geb. Visser D. P, S. den Nedorlanden geb. De Knjjff Z. M. v. d. Wolf geb. Van Bostelen Z. Overleden: A. Zandvliet 26 j. P. S. d© Nijs 83 j. C. Paase 5 d. LEIDERDORP. Overleden: K. v. d. Hoogt 14 m. J. de Lange 3 w. NOORDWIJK. Geboren: Alida Gesina, D. van A. Steen voorden en Th. v. d. Wiel. Catha- rina, D. van A. v. Delft en B. Brokke. Wilbel- mina Cornelia, D. van J. van Bohemen en J. Dek ker. Klaas, Z. van W. Passcbier en G. Barn- boorn. Johannes Jacobus, Z. van J. Heemskerk en P. Verhoeven. OUDSHOORN. Bevallen: N. van Leeuwen gob. Do Graaf D. Overleden: R. Kersbergen D. 9 d. REEUWIJK. Bevallen: M. H. Verburg geb. Vermeulen D. J. van Vliet geb. Schouten D. Gehuwd: U. v. d. Pauw en J. M. Goosen. G. Rademaker en M. Dgkman. W. Rademaker en C. T. Boot. RLJNSBURG. Overledon: A. v. <L Bent 51 j., huisvr. van G. Star. Ondertrouwd: A. 0. Hagendijk im. 24 j., te Utrecht, en J. de Mooy jd. 21 j., te Rijnsburg. SASSENHEIM. Geboren: Alida Maria, D. van C- LaDgelaan en M. van Tol. STOMP WIJK. Bevallen: A. Smits geb. De Jong D. J. Jongeneel geb. Van Geest Z. J. van Santen geb. l)e Jong D. TER-AAR. Bevallen: A. Lebesque geb. Van Zeul D. Overleden: A. de Harden, wed. van P. Ver- laan 51 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: J. Roest geb. Scheweer Z. C. H. Koster geb. Koster D. G. G. Zwijnenburg geb. Van Drunen D. Overleden: C. E. Grundmann Z. 13 m. J. van Elk, wedr. van W. Botterman, 63 j. M. J. van der Sluijs D. 6 w. De tegen hedenavond aangekon digde vergadoring in de Stadszaal in zake het (nu opgegeven) boycot-plan gaat niet door. Hedennacht hebben eenige balda- dlgen op de Hoogewoerd en de Doezastraat de lantaarns uitgedraaid, zoodat dat stadsge deelte geheel in het duister was gehuld. Door de zorg der politie zyn ze wedor ontstoken. „Het Vad." me 1 dt, dat hier een anarchistengroep „Lelden en Omstreken" is opgericht. Hedenmiddag had in do Dooien- kazerne alhier een garnizoensinformatie plaats inzake den huzaar G. P. S. van het depot eskadron van het 3de reglmeQt huzaren, beschuldigd van verduistering. Van de scheepsbouw- en reparatie- werf der Maatschappy „De Zyi", onder Lei derdorp, werden met goed gevolg te water gelaten: een stalen Rynschip, lang 33 60 M., breed 5.60 en hol 2 M.; een stalen pakschuit met petroleum motor, lang 19.10 M., breed 3.10 on hol 1.35 M.en werd de kiel gelegd voor een stalen Rynschip, lang 33 20 M., breed 5.60 en hol 2 M., benovens van andere kleinere vaartuigen. Verstoorde feestvreugde. Tor- wyi gistoravond in de Hoogduitsche schouw burgzaal te 's Gravenhage het Joodsch Vereni gingslokaal, een inrichting in den geest der Toynbee-Vereenlging, in feesteiyke stemming in tegenwoordigheid van honderden was ge opend mot een inleidend zangnummer Yan de liodertafel „Haagsch Mannenkoor", had vóór do uitvoering van het ^tweede nummer een verstoring der feestvreugde plaats. Immers op dat oogonblik stortte de vloer van het tooneol in met de zangers, die er op stonden. Gelukkig was de val niet diop en nam de vloer een hellende richting aan, zoodat niemand gedeerd werd en allen met den schrik vry kwamen. Dit incident was ook niet ln staat om de kalmte in de zaal te verstoren. Do groote vieugelpiano op het toonoel helde mode naar beneden. De oorzaak moet hieraan worden toego- schreven, dat het middengedeelte van' den plankon vloer niet geschraagd was. Rappe bandon ruimden de planken weg en binnen een kwartier vervolgde do liodertafel het program in het vierkant vak geiykvloers. Ondanks dit voorval had de avond een genoegiyk verloop. Gistermiddag nog eon uur voor het hoogwater kwam te Scheveningen de zee reeds tot aan de duinen voorby het „Oranje-Hotel." Met den vloed bereikte het water den strandmuur en de zakken aan den duinvoet by de Gedonknaald. De eenige bom, dio aan hot strand aldaar Jag, werd tegen de duinon opgestuwd. De wandoipier bleef onge deerd. Op don 8trandboulevard was het niet mogeiyk te biyven door het scherpe strand- zand, dat naar boven woei. De zee loek niet zoo woest en bulderde minder dan met een Noordwesterstorm gewooniyk het geval is. Tor hoogte van Delft is gisteren een binnenschuit gezonken, inhoudende do netten en verdoren inventaris van een loggor- schip van den reeder G. v. d. Toorn Jr., te Schovonlngon. Gistoravond om half negen word te Amsterdam brand ontdekt op de werf „De Pelikaan" aan den Hoogte Kad(jk, dio dezer dagen door het Wilhelmina-Yeom Is overge nomen van de maatschappy „Volharding". Aldaar staan onder meer drie loodsen; een van deze, verhuurd aan den heer N. M. Sprin ger, electricien, wonende aan de Planiage Muidergracht, waarin tot omstreeks halfzeven werd gewerkt, stond in oon oogenbhk in lichterlaaie. Door het actief optreden van de brandweer word de brand beperkt tot deze eene loods, die echter geheel uitbrandde; hierdoor werd grootor onheil voorkomen, daar de aangrenzende loods tot lompenpakhuis is ingericht. Achter de verbrando loods stoDd een stal, waarin drie paarden; twee daarvan werden ongedeerd in veiligheid gebracht, het derde verschroefde zyn haartooi ten deele. Waar8chvjniyk lydt de heer Springer aan- merkeiyke schade; hy toch vermeent, dat hy ongeveer een half jaar geleden zyn assurantie heeft opgezegd. Levonsmoodon. Een drama is gisteren te Oud-Beierland afgespeeld. Toen een der naaimoisjes van mej. Dieterich, modiste, wonende Molendyk, te 9 uren op den winkel kwam, vond zy de deur als gewooniyk geopend. Binnen in de woonkamer komende lag daar de juffrouw met haar verloofde, beiden badende in hun bloed, dood op den grond. Een revolver lag naast hot lyk van den man. Eon inwonend nichtje der juffrouw was uitstedig. Gistermiddag ia het parket van de arron- dissemonts rechtbank te Dordrecht te Oud- Beierland aangekomen, om, met behulp van dr. Hers aldaar, een gerechtoiyk onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Naar de „N. R. C." van vertrouwbare zyde verneemt-, heeft dit onderzoek aan het licht gebracht, dat de dame eorst werd dood geschoten, en dat de moordenaar zichzelf daarop van kant maakte. Echter staat het volstrekt niet vast, dat de dame den dood vrijwillig gezocht heeft. Wel zyn er geen bloedsporen bulten het bed gevondeD, doch alles wyst er op, dat zy in den slaap door haren minnaar werd doorschoten, die daarop een einde ook aan zyn leven maakte. Dat hy een revolver meenam, toen hy naar zyn meisje ging, benevens het feit, dat de broeder van den overledeD minnaar krank zinnig moet zyn, en deze zelf steeds zeer opgewonden was, zyn, behalve andere aan- wyzingen, bewyzen te over, dat zy tegen wil en dank vermoord is. Vreemd biyft bet, dat de naaste buren, wier woningen slechts door dunne muren van het huis der vermoorde dame gescheiden zyn, niets gehoord hebben. Nog deelt men aan genoemd blad mode: Mej. D. was eeno oppassende, vrooiyke, nette dame, by allen goed in aanzien. De zaak, door haar verleden jaar opgericht, begon eteeda vooruit te gaan, en zou haar wolkaaek een ruim burgerbestaan vorschaft hebben. Haar verloofde was op een wisselkantoor te Rotterdam werkzaam en stond als een oppassend jongmensch te boek. Wat de zaak zoo duister maakt, is, dat men belden nog [te 10 uren heeft hooren zingen. Zooals dr. Hers moet geconstateerd hebben, zyn zy op dozolfde wyzo getroffen. De kogel heeft door de slapen heen zyn weg gevonden. Dat de jonkman eerst haar en toeo zichzelven gedood hoeft, wordt ook opgemaakt uit het feit, dat beiden gekleed te bed lagen, en dat geen spoor van verzet van haar kant aan wezig was. Te 1 uur stonden by de aankomst van de stoomtram vele menschen de ouderB van me^, D. af te wachten, die geen van beiden o£ het ergste waren voorbereid. Niemand in de tram wist eigeDiyk, wat er geschied was. Eerst by hun aankomst werden de oudei^ door welwillende buren, die hun huls gastvrfc. voor de zwaar getroffen lieden openstelden, laDgzaam op de droevige waarheid voorbereid. De krankzinnigenverpleger A. J. de Reus, werkzaam in het gesticht Meeren- berg, loste Zondagavond op het Hogendorps- plein te Rotterdam oen revolverschot op den kantoorbediende W. F. v. d. Steen. De kogel drong door diens overjas en verdere kleeding- stukken en veroorzaakte een niet veel bete». - kenende huidwond. De dader, die na den aanvai nog tweemaal zyn revolver tegen de straatsteenen had afgoschoton, werd onmiddel- lyk gegrepen en verklaarde zyn slachtoffer niot to kennen. Ook do laatste had De Reus nog nooit gezien. Do verpleger is gisteravond door zyn familio uit Gouda op het politiebureel in do Pauwen- steeg afgehaald en medegenomen. Verleden week werd gemeld, dat er te Noordwyk-aan-Zee een witte en een zwarte reddingboot waren aangedroven. Vol gens een nu van don reeder ontvangen Vo- richt is do zwarte reddingboot horkend als afkomstig te zyn van het vermiste stoomschij „Mesacrla". De vroegere gezagvoerder van de „Mesacria" heeft eveneens de boot herkend. In de zaak van den secretaris van don Alg. Bond van Marine-matrozen, die wegens smaadschrift tegen den chef van het Mannehospitaal te Den He'der terechtstond, concludeerde het O. M. by den HoogenRaad tot vernietiging van hot arrest van het Amster damsche Hof en verwijzing der zaak naa een and6r Hof. Uitspraak 6 Jan. Uit Haarlem wordt go meld, dal er gisternacht is ingebroken ln een kruideniers- winkel op de Zomorvaart. Toen er reeds een raam was opengeschoven, werd de vrouw wakker, waarop de dieven do vlucht namer» Er is niets gestolen. Hot stoffeiyk overschot van de drio slachtoffers van den brand in deMarni*- straat te Amsterdam is gisteren onder toeloop van veel volk ter aarde besteld. Een winkelier in de Kalverstraat te Amsterdam is het slachtoffer geworden van een oplichter. De man, die Duitsch, Fransch en Engelsch sprak, gaf voor iets, dat hy kocht, een bankbiljet van 100 dollars in betaling, waarop de winkelier het teveel in Hollandsch geld terug gaf. Het biljet bleek geen cent waard te zyn. In het sanatorium „Oranje-Nas- sau-Oord" zyn thans reeds 20 patiénten tor verpleging opgenomen. In hot geheel kunnen een 100-tal patiënten in de inrichting geplaatst worden. Men rceldt aan de „Assar Cou rant", dat by de gerechtelijke schouwing van het lyk van den jongeling, oen leerling aan de R. H. B. S. te Leeuwarden, dio, in bewuste- loozen toestand gebracht vóór de operatie^ stierf, is gebleken, dat de verantwoordeiyke geneesheer volkomen gerechtvaardigd is. To Wynandsrade (Limburg) ii het vyfjang doohtereje van liet hoofd dor school onder oon afvalende zandmas8a ge> raakt on levenloos daaronder uitgehaald. Zaterdagavond is een 73-jarig*» man, J. v. d. P. genaamd en te 's Hoer-Hen- dnkskinderen woonachtig, op noodlottige wyzo om het leven gekomen. Hy wa» naai Goes geweest ominkoopente dpen en ging, toen de avond reeds gevallen was, huiswaarts. Hy had een met petroleum gevuld lantaarntje op de borst, dat hy 's avondfl gewooniyk droeg om aanryding door fietsers te voorkomen. Dat lampje brandde. Men vermoedt, dat de man gevallen is, de inhoud van het lantaarntje over zyn kleeren is gevloeid en in vlam geraakt, want 'a avond» werd het verkoolde lyk van den man op den weg naar 's Heer Hendrikskinderon gevonden. Twee dienstmeisjes, die te halfzeven op den weg waren, hadden gekerm gohoord, doch kon den door het donker niets onderscheiden. Toen daarop de omnibus naar WolfaartsdUk kwam aangereden, waarschuwden de meisjes don koetsier en werd het lyk ontdekt, dat onher kenbaar' was. IM- O.) By een optooht van werkloozeu to Lyon Is het Zondag tot vry ernstig» ongeregeldheden gekomen. De politie moest eenige charges doen, waarby oen tiental ge wonden vielen. De Duitsche Zuldpool-expedl- tie Gauss la Zondag uit Kaapstad vertrokken. Volgens den „B erl. Lokal-An z." is het schip „Weser" met 14 man bemanning in de Noordzee ten onder gegaan. De Noorsche stoomboot „Nora", van Kopen hage naar Huil onderweg, is mede met haar geheele bemanning van 12 man in de Noordzee vergaan. 8-pOta. Turlieobo loten van 1670 a fr. 406- Trekking Tan 80 November 1901. Betaalbaar 2 JaD. 1902. Hoofdprijzen: d. 1653202 fr. 600,000; n. 500833 fr. 60,000; n. li 16548 en 176807J elK fr. 20.000; n 270623 4.56280. 660670. 942680,1754616 en 1817867 elk ir. 6000. n. 105709, '183824,201245, 475016. 492204 743689, 750431, 909891, 998670 1139229, 1222801 ou 1624169 elk fr. 8000; n. 82507, 8l9j-4« 201243, 238886, 265381, 434684, 447968, 483327, 541869. 648093, 648097, 648099, 679000, 789964, 847774 1081484,1087086,1087089, 1123429, 1263993, 1638349, 1698868, 1712385, 1764619, 1768071, 1825628, 1880341 en 1980988 elk fr. 1000. In de Sted. Werkior. cyo opgenomen I Yolw. Kin- Totaal' DATÜH. DJLOEN. pers. dsrtn. 1 Deo. Zondag 63 17 7® a Maandag 60 10 70 8 Dinsdag 70 18 88 Woon «dag. 77 23 100 6 Donderdag 75 24 99 6 Vry dag 78 23 101 Zaterdag. i 70 11 81

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2