12820 Zaterdag 7 December. A\ 1901. rr? ï.io.! feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. c Eerste Blad. Aan onze Leidsche Mede-Borgers. fied.-Zuidalrikaansclio Vereeniging. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: J Voor Leiden por 8 maandenl l 5 2 ,3.3niton Loiden, por looper en waar agenten gevestigd zyn y Franco por post 2 1.30 1.65-; PBUS DER ADVEETEMTrËH': Van 1 8 regela f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f0.05 berekend. pit nojumer bestaat uit DRIE Bladen. In het Leidsch Dagblad van 16 October 'Werd opgenomen een schrijven van een Comltd Bit Dordrecht, dat ilch aldaar gevormd hoeft onder den naam: Collectanten-Vereeniging Zuid-Afrika", en dat zich ten doel stolt door •en maandeiyksche collecte gelden in te aamelen ten behoeve in de eerste plaats van de concentratie kampen op het oogenblik, als Eenmaal de oorlog ten einde zal zyn. Het is te begrepen, dat do behoeften dan (groot zullen wezen en de te verleenen hulp zeer spoedeischend. i Genoemd Comité heeft zich gewend tot alle i waarachtige Boerenvrienden in Nederland, om overal een collectanten-vereeniging „Zuid- I Afrika" op te richten voor dit doek j In Leiden hebben een veertiental personen ;de handen ineengeslagen om hier dexe zaak te behartigen, terwijl verder reeds ongeveer zestig Dames en Heeren zich bereid verklaard hebben aan de werkzaamheden mede uitvoe ring te geven. By deze inzameling staat de gedachte op den voorgrond, dat veol kleintjes een groote 'maken, zoodat er niet wordt uitgezien naar groote giften, hoewel do grootero natuuriyk dankbaar aanvaard zullen worden. De oollecte zal met toestemming van Burge meester en "Wothouders gehouden worden iederen tweeden Woensdag in de maand, te boginnen met Woensdag den elfden December. De collectanten zyn voorzien van een ge- jsloten busje, dat nog denzelfden dag bjj het Bestuur wordt ingeleverd in De Graanbeurs, Nieuwe Ryn, van halftweo tot halfvyf, daartoe welwillend door den heer Prins afgestaan. Deze collecte nog aan te bevelen zou een miskenning zyn van de meermalen reeds ge- bloken belangstelling in het lot dezer on- gelukkigen. Het moet toch tot een voorrecht gerekend 'worden iets te mogen doen voor de slachtoffers [van Engelands gouddorst, onrechtvaardigheid Jon gruweldaden op dat oogenblik, als zy totaal 'naakt, van alles beroofd, op de wereld staan. Alleen willen wy onze collectanten, die er ook nog hun tyd en moeite voor geven, in de gunst van het publiek bevelen, door hen spoedig te helpen sn de giften op don vast- 'gestelden tyd gereed te houden. Namens het Bestuur der Colloctanten-Yor- eeniging „Zuid-Afrika" te Loiden: W. Pera, Voorzitter. P. van Driel Bzn., Secretaris. W. F. K. Versteeg, Penningmeester. G. B z. sohlatmann. Leiden, 7 December 1901. Afd. Leiden en Omstreken. Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- Woudsche Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad 1 pCt. van den verkoop gedurende de (St.-Nicolaasweek in de magazynen „De Tyd- geest"f 18.04® Gecollecteerd in de pet van Jo voor de Boeren. 0.50 By dragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. V Offloleoie Keuuisgeying« De Burgemeester van Leiden, Gozien do circulaire van Zyne Excellentie den Minister van Binuenlandache Zaken, dd. 15 Novem ber 11., betreffende de voorbereiding van een wette lijke verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, kraam en overlijden j Noodigt de besturen van de m deze gomeente geveetigde instellingen, die, tegen bijdragen der •deelnemers of werkgevers, uitkeeringen of hulp verstrekken ingeval van ziekte, kraam of overlijden (zieken- en begrafenis fondsen, ondersteuningskassen, verzekeringsmaat schappijen, enz.), uit, ora, voor zoover zij zulks niet reeds deden, aan hem Burgemeester iu te xenden de statuten, het reglement en het laatsto jaarverslag van hun instelling of vereeniging. I Leiden, De Burgemeester voornoemd, 5 Dec. 190L F. WAS. Leidcu, 7 December. Dr. A. J. Yitringa is In don ouderdom van 74 jaar to 's-Gravenhage overioden. Hy werd 23 September 1827 te Harderwyk geboren. Na voltooide studlön aan de hoogeacholen te Groningen en Leiden werd hy achtereenvolgens praeceptor aan 't gymnasium te Gouda, rector te Enkhulzen, conrector te Gouda en rector to Deventer, waar hy in 1863 den titel „hoog leeraar aan het Athenaeum" ontving. In 1890 legde hy 't rectoraat te Deventer neer en begaf hy zich metterwoon te Utrecht, waar hy uitsluitend voor de pers werkte. Zyn talryke, wysgeerlg getinte, vaak hu moristische, soms zeer scherp satyrleke ge schriften, onder de pseudoniemen Jochem van Ondere en Jan Holland verschenen, hebben vele lezers gevonden en hom onder de Neder - iandsche echryvera een welverdienden naam i&rsY.iïvès. Ia volfi diar "bqt- dedlgdo de schryver het Katholieke geloof, waartoe hy op lateren leeftyd ovorglng. Wy ontvingen van den heer O. A. J. van Diehoeck, uitgever te Amsterdam, een maand- kalender .Bloem en Blad." Deze uitgave ziet er keurig uit. Elk maandblad ia omringd door eon rand van gestyleerde bloemen of bladen, die de maand oplevert. Het geheel maakt een artistiekon indruk en deze kalender is een versiering voor eiken wand. Johan öchmler, die 6 Jan. vyftig jaar wordt, zal op dien dag te Amsterdam zyn 26 jarig jubileum als zanger herdenken. Er heeft zich een commissie gevormd om hem dien dag in de golegenheid te atollen zich te laten fellciteoren. Op Zondag 5 Jan. zullen de vrienden van Schmier hem des middags te 2 uren op de bovenzaal van café „Monopole", Heiligenweg, vinden, waar hem de eerewyn zal worden aangeboden. Wat er van de by- dragen overschiet zal den jubilaris worden geschonken voor een liefdadig doeL H. M. de Koningin-Moeder vertrekt heden van Burgsteinfurt naar Sogenhaus by Neuwled tot het brengen vaa een bezoek aan de Prin ses-Moeder Van Wied. Tot Nederlandsoh gezant te Madrid, tor vervanglDg van jhr. mr. Yan Woede (dio te Weenen jhr. mr. Van der Hooven zal opvol gen) zou, naar men verneemt, bcstomd zyn jhr. mr. Testa, minister-resident in Japan, in wiens plaats dan zou komen baron Sweerts de Landas Wyborgh, thans te Bucharest, na afloop van de hem opgedragen waarneming van het secretariaat-generaal aan hot Dep. van Buitenlandsche Zaken. Men verneemt, dat een ongunstige be slissing te wachten is op 't verzoek van den heer Ter Laan, te Delft, om naast zyn onder- wyzersbetrekkiog het lidmaatschap van de Tweede Kamer te mogen bekleeden. Tot ridder der Leopolsordo van Belgiö ia benoemd de heer H. Benier, oud-consul van dat Ryk te Vlissingon. Op verzoek van den Vrouwenbond ter International Ontwapening komt eerlang Paul Hyacinthe Loyaon te 's-Gravenhage een lezing houden over „La conscience do l'huma- nlté", waarin hy Finland, de Droyfuss-zaak on den Zuidafr. oorlog zal ter sprake brengen. Gisterochtend kwam met do nachtmail boot „Prins Hendrik" te Ylissingen aan de hertogin van Albany, mot gevolg. Met den aansluilendon mailtroin, waarin te haron be hoeve oen compartment was gereserveerd, zette II. K. H. do roia naar Boriyn voort. Eoroepen is by do Geref. Kerk te Aar- landervaen (dorp) ds. J. Lonkhuizen, te Wilnis. Ook de Am8terdamsohe tooneelcriticus van „Het Volk" erkent, dat het nieuwe stuk van Heyermans fiasco heeft gemaakt Hy doet het in do volgende bewoordingen .Ik vind het een moeiiyk ding in ons blad over dit nieuwe stuk van Heyermans te schryven. Want wy beschouwen Heyermans zoo'n beetje als van ons, als onzen schryver, die met z'n groot succes driemaal onzedeuk- boeldon een eindweegs gepropageerd heeft in kringen, die er tot dan voor gesloten waren. En als ik dan zeggen ga: Heyermans' nieuwe stuk is gevallen dan stuit ik allicht op tegenspraak by hen, die door hun toejuichin gen den schermophaler na het eorsto bedrjjf vyfmaal, na het tweede achtmaal en na het derde een keer of vier in do gelegonheid stelden zyn werk te doen. Toch, niettegenstaande deze toejuichingen in den geheel uitverkochten schouwburg, kan ik niet anders dan van een succès d'estimo spreken misschien ook van een propaganda- succes, dat ik elgeniyk om het goedkoope ervan, met een wat leeiyker woord zou moeten betitelen.* Zyn afkeurend oordeel over het stok, vat hy samen in deze woorden: .Het Pantser" is een praatstuk. Te Haarlem is weder een combinatie bezig een terrein te zookon voor een nieuwen schouwburg. Ditmaal zou het oog zyn gevallen op een verzameling percoelen in de Zyistraat. De te Utrecht gehouden Bazaar voor het Bouwfonds dor Utrechtsche Chrlstelyke Jonge- UngxvereeaJging hooft opgebracht f 2958. De mil, apoth. 2de kl. H. H. Poelman, van het mil. hospitaal te 's-Gravonhage, wordt geplaatst by het magazyn van geneesmiddelen te Amsterdam; de paardenarts 3de kl. J. 0. Numans, van het lste reg. veld-art., is ovor- geplaatst by het 2de reg. huzaren te Roer mond op 27 dezer. De by het 8ste reg. int benoemde kapt. A. Oopee van Hasselt wordt ingedeeld by het 2de bat te Doventer. Het stoomschip .Admiral" (thuisreis) arriveerde 5 Deo. te Lissabon; de „Amstel- dyk", van Rotterdam naar Newport-Nows, is 6 Dec. Scilly gepasseerd; de .Bali", van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 6 Dec, Ou es sant. Hftzerswonde. Hedennacht word de heer A. H. G. plotseling gewekt door het luid kakelen zyner kippen en het breken aan zyn kippenhok. Toen hy de luiken opende en het licht aanstak, namen de dieven de vlucht; doch 's morgens bleek hem, dat het slot was geforceerd en eenigo planken waren losge broken. Dat men hier met brutale dieven te doca beeft. Je zetej waai het hek te Ja de onmiddeliyke nabyheid der woning en deze staat vlak naast het huis van den üachtwaker. Bodegraven. Dinsdag 10 Dec., des Jnorgens te 9 uren, is voor ingezetenen dezer gemeente ten huize van den arts 0. Dekker, alhier, gelegenheid, om zich kosteloos te laten inenten of herinenton. Koudekerk. Dinsdag 10 December a. s dos namiddags te twee uren, zal alhier de gelegenheid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting voor de ingezetenen, die zich daartoe ter gemeonte secretarie aan- molden. Leiderdorp. Men schryft uit Lolden aan de „N. R. C.": Wy hebben een bezoek go- bracht aan de nieuwe pottenbakkery te Lei derdorp, waar Will. C. Brouwer zich in een eigen werkplaats verheugt. En daarvoor ls alleszins redenDe omgeving ia mooi, rustig stemmend voor artiestenwork. Een echt-oude trekvaart, betiteld met den weldschen naam Ryn, Ir het centrum van het vorkeer, be varen door tjalkon, die zonder haast op- en afdryven, voortgeboomd met kalme armbe weging, alsof er geen motoren en eleepbooten in de wereld zyn. Een stoombootje verbreekt op gezette tyden de vredige rust, maar gaat heel bedaard voort, zonder schrille stoomfluiten, die het stille dorpje licht in opschudding konden brengen; de schroef wentelt bedaard, uit vrees voor breeden golfslag, dio de oevers eens mocht afbrokkelen. Langs de kanton ouderwotsche landhuizen, waar de deftige, Leédsche burgery van vroeger eeuwen onder hoogopryzend lommer een koele rustplek vond, bewierookt uit lange, Goudsche pypen; banale huizon, die ergens anders geplaatst akelig zouden doen, maar hier tusechen schilder achtige boeronerven de juiste aanvulling geven. By eon houten ophaalbrug, een voorpost der Leidsche sleutelstad, die met dof gewold neerploft en aldus voor al te groote stilte zorgt, ia het bulten „Vredelust". In den tuin zyn werkplaatsen aangebouwd en een flinke oven, die spoedig te klein moge biyken. Brouwer is er dan ook druk aan den gang en in lange ryen staat allerlei vaatwerk op de warme ontvangst van hot ovenvuur te wachten. En genoegen doet hot ons te zien, dat hot uitsluitend gebruiksdlngen zyn. Do mooie melkkannetjes, die vroeger maar in beperkte hoeveelheid to krygen waren, zijn du In grooten getale vermenigvuldigd. Daaronder allerlei nieuwe modellen voor velerlei gebruik, die zonder opgesmukte versiering in nobelen eenvoud bokneed zyn. Dat zyn juist de dingen, die wy in hot dageiyksch leven te lang ge mist hebben, die noodlger zijn dan het moderne phantasie goedje, dat gekocht wordt om nooit te gebruiken! De begrooting dezor gemeente over het dienstjaar 1902 ls door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, In ontvang en uitgaaf op f 14,424.765. In de Dinsdag 10 December a. s., 's voor- mLddags te 11 uren, te houden vergadering van den Raad dezer gemeente, zullen worden behandeld de navolgende onderwerpen: Me- dedeellngon. Jaarwedden onderwyzend perso neel. Wyzlging der begrooting, dienst 1901. Benoeming geneesheer voor 1902. Bynsburg. Er z(Jn weinig gewassen, die tweemaal in het jaar bloemen kunnen voort brengen. By de tulpen ziet men dit enkele malen; na eerst op het veld haar schoone kleuren te hebben vertoond, worden zy weer op potten getrokken en geven flan soms véér Januari bloem. De heer N. v. Egmond Dz. heeft echter nu reeds potten tulpen in bloei, soorton due en proserpine. Dit is zeker wel oen merkwaardig en zeldzaam feit. Door de kiesgerechtigden der Nefl.-Herv. Gemeente alhier zyn als notabelen herkozen do heeren D. Bloomendaal, P. Brussee Gz. en T. Kromhout Dz. Ifoordwykerhoat. De zelfmoordenaar Is niet meer. (Zie het L. D. van j.l. Dinsdag). Het waas van geheimzinnigheid, waarin hy waB gehuld, bleek niet bestand tegen zééveel brandende nieuwsgierigheid. Zyn einde is ge weest, dat hy is neergestort uit hot ryk der phantasie en in blakenden welstand en op zyn voetjes is terecht gekomen in dat der werke lijkheid. Een der lichtpunten In doze niet meer duistero historie is, dat het een bewys te meer heeft geleverd voor de stolling, dat te langdurige bozigheid schaadt en vooral noodlottig is voor hot geziohtsvermogen. Twee personen van hier gingen elders familie bezoeken en er zou een kaartje worden gelegd. Dit nu heeft te lang geduurd, want niet alleen kon de een op zeker oogenblik geen heor meer van oen boer onderscheiden, maar den volgenden avond by het huiswaarts gaan meende hy in het bruggetje over de Heerensloot zyn legerstede te herkennen, zoodat hy den tyd gekomen achtte zich te ontkleeden. Maar toen na den nachtgroet aan zyn ega, die hy natuuriyk in de nabyheid waande, de gebruikeiyke wedergroet zich liet wachten, werd het hem eensklaps dnideiyk, dat hy zich niet thuis bevond. Dewyi hy nu in do haast, om daar zoo spoedig mogeiyk te komen, zyn kleeren vergat, kwam mou by het vinden daarvan hier natuuriyk op de gedachte aan een gepleegden zelfmoord en smaakte de politie het ditmaal niet twyfel- achtig genoegen van een mislukte vischparty. -• De leerlingen ven de Naai- en Breiachool voor rekening van movrouw douairière Gevers van Kethel en Spaland alhier gehouden, hadden met St.-Nicolaas een prettigen dag. Door mevrouw daartoe verlof gegeven, mochten zy den traditioneelen klomp zetten en op het kasteel „Leeuwenhorst" in ontvangst nemen, wat de goede Sint haar had toegedacht. Onder geleide van do directrice der school, ving de tocht naar „Leeuwenhorst" aan, die dank zy het gunstige weder, een zeer aan gename was. Daar worden een paar prettige uren spelende en smullende doorgebracht, waarna in dezelfde orde en leder met zich voorendo de ontvangen St.-Nicolaas-geschenkon, in aangename en dankbare stemming do tciugtocht word aan- vaard. Eergisten.ncht zijn op het kaeteel „Leeuwenhorst" alhier ten nadeele van den staljongen Drost uit een schuur in de naby heid van den stal een zevental konynen ge stolen. Naar we vernemen, zal onze tooneel- vereeniging „Kameraadschap is ons doel", die In lang niet van zich liet hooren, weder beginnen met het voorbereiden van eentooneel- uitvoering. De vergadering van onze afdeellng van v do Alg. Ver. voor Bloembollencultuur had plaats in het hotel „Het Rechthuis" en was nogal gezellig. Daar er kans bestond op een mooie verloting, was zy goed bezocht By de opening wydde de voorzitter, de heer B. 0. Vos, een woord van hulde aan de nage dachtenis van den heer Krelage en deed hy het voorstel een adres van rouwbeklag te zenden aan de familie, waartoo onder teekenen van Instemming werd besloten. By de behandeling van den Beschryvings- brief voor de op 23 dezer te houden alg. vergadering werden als candidaten voorleden van het hoofdbestuur gesteld de hoeren W. G. Droog en B. Sluiter. By eerste stemming voor afgevaardigde naar do alg. verg. werd gekozen de heer F. Dlomel. Daar deze be dankte, werden na herhaalde stemmingen, waarby sommige leden zoo geestig trachtten te zyn, al3 de omstandigheden slechts toe lieten, de voorzitter en de penningmeester gekozen en als hun plaatevervangers de heeron J. v. d. Bosch en L. de Wilde. Eon voorstel van den heer F. DIemel, om de restitutie In de kosten der afgevaardigden te vorhoogen, werd verworpen. Het mandaat dor afgevaardigden medo to deelen achten we een indiscretie en daarom zy van do overige punton van den boschry- vingsbrief alleen vermeld, dat hot voorstel van het hoofdbestuur om den aftredenden algemeenen secretaris-pennlDgmoester weder voor vyf jaren als zoodanig te benoomen, met ingenomenheid werd ontvangen. Ons bestuur steldo vervolgens voor om punten voor den Beschryvlngsbrief der Alg. Verg. voortaan minstens veertien dagen voor de samenstelling te doen toekomen aan het bestuur met de vermoldiDg of een vergadering wensoheiyk word geacht, om over de opzonding naar het Hoofdbestuur te oordeelen, èf dat dit oordeel werd overgelaten aan het bestuur der afdee- ling, welk voorstel werd aangenomen. De vragenbus bevatte de vraag of men leden, die een half uur na de opening ter vergadering vorschynen, voortaan niet zou uitsluiten tot deelneming aan de verloting, welko vraag werd omgezet in het volgend voorstel, dat werd aangenomen, dat leden, die ln bet vervolg ter vergadering verachynen een uur na het oogenblik, waarop die is uitgeschreven, de piesentieiyst niet meer mogen teokenen. Daarna had de verloting plaats van eon negental in het bloembollenvak bruikbare gereedschappen. By do rondvraag meende de heer J. d. Berg, een tachtigjarige, te moeten wyzen op het vorkeerde van het wegwerpen van zieke bollen, zonder ze stuk gesneden te hebben. Het was hem bekend, dat zy door anderen werden verzameld en verkocht aan handelaars, die zo onder de andere bollen ten verkoop naar Engeland hadden verzonden, hetgeen den handel toch zeker moest schaden. Hierna word de vergadering gesloten. 8asseniioim. Voor de inschryving der nationale militie ovsr het Jaar 1902 zal in deze gemeente bepaaWeiyk zitting worden gehouden ter gemeente-secretaire op Donderdag 16 Januari a. s. van des voormiddags tien tot 's namiddags één uur. De burgemeester heeft eene raadsver gadering uitgeschreven tegen Woensdag 11 December a. s. dos avonds te halfacht. De agenda luidt: lo lugekomen stukken. 2o Wyzl ging verordening tot regeling van het her- halinga-onderwys. So Oprichting post- en telegraafkantoor. 4o Vaststelling supplotoir- kohieren hoofd, omslag en hondenbelasting. Zaterdag 14 December a. s. des avonds te halfacht precies, zal de Saseonhelmscho IJsclub haar gewone jaarlyksche vergadering houden ln de zaal van „Het Bruine Paard". Punten van behandeling zyn: lo Rekening van den penningmeester. 2o Verkiezing be stuursleden. 3o Nazien van het reglement. 4o Ingekomen stukken en voorstellen. 5o Ver loting. Ter-Aar. De menlyke Ingezetenen dezer gemeente, geboren ln het jaar 1883, moeten zich voor de lnscbryvlng der nationale militie ln de maand Januari a. s. ter gemeente secretarie aanmelden, waarvoor bepaald zitting zal worden gehouden op Maandag den 13den- Januari a. s., des voormiddags te 11 uren. Valkenburg. De ysclub „Valkenburg" hiold In de oude Raadszaal haar jaarlyksche alge-- meene vergadering, welke werd bygewoondl door 19 leden. Na lezing en goedkeuring der notulen bleek uit de mededeelingen van den penningmeester, dat hot aantal leden bedraagt 57, waaronder 9 donateurs, en dat de reke ning over het afgcloopen boekjaar sluit met een batig saldo van f 275.82. Aan de orde was de benoeming van oen voorzitter en van twee commissarissen wegena periodieke aftreding van de heeren W. H. van Oordt, J. van Steyn en J. C. van der Nagel, Allen werden herkozen met algemeene stem men min één. Verder moest worden voorzien in een vaca ture van commissaris wegens bedanken als zoodanig door den hoer J. K. van Leeuwen. Gekozen werd de heer C. Jansen, die de be noeming aanvaardde. Voorgesteld werd het benoemen van een baanopzichter, waar van commissarissen niet kan worden geöi6cht zich steeds met do contrOle over het personeel te belasten. Met 17 tegen 2 stemmen werd in dien geest be sloten, zoodat weldra gegadigden voor dezo functie zulien worden opgeroepen. Nog werd voorgesteld, ten einde drukker bezoek van de algemeene vergadering uit te lokken, om telken jare by die gelegenheid één of meer paar schaatsen onder de aan wezigen to doen verloten. Na goedkeuring van dit voorstel en na gebruikeiyke rondvraag sloot de voorzitter de byeenkomst. Voorhout. Donderdag-avond verraste do vereoniging „Weldadigheid" te Voorhout de minder bedeelde ingezetenen dezer gemeente weder met de door haar vervaardigde kleoding- scukken. Allo lof komt toe aan de dames, die geen moeite ontzagen om onder leidiDg van eon werkzaam bestuur dezo uitreiking mogelyk te maken. Ook hun, die door hun geldeiyken steun de Veroeniging in staat stelden zoovelen een gelukkigen avond te bezorgen, komt een woord van dank toe. Menig verbiyd gezin zegent de Vereeniging, die op zoo practisclie wyze St.-Nicoiaa8vreugde verspreidt. Uit de „Staatscourant." KonirtkL besluiten: Benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Enkhuizen, J. H. W. Sooters, ihaDS surnumerair dor regietrutio eD domeinen en commies ter directie dor registratie en domeinen te Arnhem. Benoemd tot directeur van het huis van be waring to Haarlem J. E. Jalink, oipier van het huie van bewaring to Roermoi. i; tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kimtongorechtea in het arrondissement Aimeloo, standplaats Aluioloo, mr. R, del Campo genoemd Camp, advocaat le 's-Gravenhago, werkzaam op do parketten der kantongerechten te 's Üravenhage en Delft. Op verzoek eervol ontslagen de tijdel(jke inspec teur der 8taatsbos8chen eu ontginningen 1L J. Lovink. Benoemd tot kan tonrechter-plaatsver vanger in het kanton Winschoten, mr. E. Botjos, advocaat en procureur te Winschoten. Audiëntiën. De minister van justitie verleent a. s. Woensdag geen audiëntie. C, - I Original-Secessions-Uberfarett'j. „Lyrlk und Tingeltangel wie reimt eich das zusammen"? zoo laat Otto Julius BPr- baum den lezer vragen in de voorrede voor de „Deutsche Ohansons (Brettl-lieder)" Ange- wandte Lyrik da haben sio unsor Schlag-' wort", zegt hy verder. Geen „hooge kunst" pretendeeren zy te geven, neen „Unterlialtung", „amuslren", „De. heutige Stadtmensch, hat Variótónorven", on hiermede rekening houdend, willen zy hem geven Variété, Abweclislung". Zy willen don tegenwoordjgen beschaafden menschen een onderhoudend genot verschaffen, geo3tig, pikant en ook wol ernstig. En is hun dit gelukt gistermiddag in don foyer van de Gehoorzaal? Ongetwyfeld, ja.! Het was er wel loeg en wel koud en wel donker, maar in hooge mate amusant en onderhoudend, en we kunnen on3 voorstellen welk een ongekend genoegen het moet zyn ln een volle, warme, lichte zaal. Een klein, aardig tooneeltjo, waarop een meneer verschynt, dio ons verzoekt ons te verbeelden, dat we allemaal zyn gaston zyn op do artistieke solróe (of dan liever matlnóe), die hy geeft. Iiy ziet wel dat zyn soirue in Loiden niot druk bezocht Is, maar hy hoopt, dat we ons „en petit comité" goed zullen amuseeron. Als verdere begaafde gasten heeft hy eenlge kunstenaars, die by achtereenvolgens voorstelt Op verzoek van den gastheer zullen ze iedei huu gaven ten beste geven. En Z9 doen hot met een genoeglykheid, bereidwilligheid, met eon harteiykheid, die ons heolemaal buiten de gewone café chantant-sieer brengt, ons doet voelen te doen te h&uL-en met beschaafde^ begaafde menschen, die ons volkomen de illusie geeft van te zyn mot menschen, die ons met hun talenten gaarne oen genoege^ doon. En een groot genoegen, een pikant" genoegen, je^ zelfs wel een frivole genoegen. Het gaat zoo van harte, zoo luchtig, zoa elegant; de muziek, de liedjes, de oogeu van de dametjes, ze zyn zoo heoriyk ondeugend, dat togen wil en dank het heele publiek (behalvo dan misschien do jonge meisjes, want

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1