Dinsdag 3 December. A#. 1901. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Bed.-Zuidafiïkaanschc Vereeniging. N». 12816 LEIDSCH DAGBLAD PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maandon S S "1 f Ï.IOJ Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd x(jn 1*80 /Franco per post PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit Hommer bestaat uit TWEE Bladen. AtA. Leiden en Omstreken. Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- Woudiche Singol 41: Op een geselligen avond gecollecteerd door drie vriendinnen, onder het zingen van het Tran6vaalsche Volksliedf 1.70 Door bemiddeling van het Leidech Dagblad Gecollecteerd op de koperen bruiloft ran Bet en Bart, door Betsje en Slena f 1.76 Gecollecteerd op den verjaardag van II, te W1-67 Gecollecteerd op do koperen bruiloft In de pet van Joop1.426 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester ol aan het Bureel van dit Blad. Offloleelo lioaulsgoving'e Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 5den Dec. 1901, des namiddags te twee uren. Te behandelen onderwerpen: 1°. Benoeming van een lid van de Commissie der Bewaarscholen. (281) 2°. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. (282) 3°. Benoeming van drie Regenten van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. (286) 4°. Verzoek van Dr. D. de Looe, om ontslag ala lid van het Bestuur der Sledelrjke Werkinrich ting. (279) 5°. Verzoek van de Wed. H. C. de Leeuw— Tjeenk Willink, om terugbetaling van schoolgold, Lager Onderwijs. (280) 6°. Verzoek van Dr. J. P. Lotsy, om terugbe taling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (285) 7°. Verzoek van J. W. van de Stadt, om terug betaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (286) 8°. Verzoek van C. J. Dieben, om onthelling van de belaliog van schoolgeld, Middelb. Onder wijs. (290) 9°. Begrooting, dieDst 1902, van het Gerefor meerd Minne- ot Arme Oude Mannen- en Vrouwen huis. (291) 10°. Voorstel tot openbaren verkoop van op de Stadstimmerwerf en op de hulpwerf aanwezige voorwerpen en materialen. (292) 11°. Voorstel tot wijziging der overeenkomst met Cnraloien der Rijks-lir irereiteit in zake de beschikbaarstelling van localiteiten en hulpmid delen in hot Pbarmnceutisch laboratoriam teD be hoeve van den keuringsdienst van eet- en drink waren. (287) 12°. Voorstel tot intrekking van het besluit van 6 December 19U0, waarbij goedkeuring werd ver leend aaD het door H. van Uosterum Jr., W. KJey- kanip en L. J. F. Kok ingediend stratenplan ten behoeve van het terrein schier de Uaarlemmer- trekvaart, kadastraal bekend onder Sectie K. Nos. 28—32, 39 en 40 gemeente Leiden, en van do daarmedo in verband staande besluiten tot over neming van de aan te leggcD straten. (283) 13°. Voorstel tot wijziging van de begrooting, dieust 1901, ter aanvulling van te laag geraamde posten. (288) 14°. Voorstel tot beschikbaarstelling van golden voor de verwijdering van palen der fundeering van de voormalige Scheistraatbrug. (284) 15°. Voorstel tot continuatie van de opdracht eau C. Schram a van het ophalen van asch en vuilnis en het reinhouden der gemeente in bet Êedeelte der Blad, dat vroeger tot Oegstgeest be oorde. (296) 16°. Vaststelling der verordening tot regeling van do vergoeding voor huishuur voor hoofden van openbaie lagere scholen te Leiden en van de tegemoetkoming in de huishuur voor onderwijzers dior scholen. (295) 17°. Vaststelling der verordening, houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens te Leiden. (270, 293 en 294) 18°. Voorstel tot het leggen van een brug over de Zoeterwoudscbo Singelgracht en vaststelling van den dosbetrelfenden suppletoiren begrootings- staat. (269 on 278) Leiden, 3 December. —Bij gemeenteraadsbesluit van den 3den September 1901 werd een bedrag van f 4200 ter beschikking van B. en Ws. gesteld ten behoeve eener epoedeischende heretelling jan de brug over den Nieuwm Rijn bij rle Kraaierstraat. Bij openbare aanbesteding werd dit werk aangenomen voor /3150. Nu bleek evenwel bij de uitvoering, dat ook de zich onder water bevindende houten watersloovcn zóó slecht zijn, dat het onver antwoordelijk zou zijn deze met een nieuwen bovenbouw te belasten. En toen daarop een dezer waterslooven werd omhoog gehaald, werd tevens een gedeelte van den gemetsel- den pijler, waarop deze sloof bevestigd was, omhoog getrokken. Ook het fundament van de brug bleek dus onbetrouwbaar. Onder deze omstandigheden kon het work geen voortgang hebben. Eerst zal door een drooglegging der pijlers moeten blijken, of, Dn in hoeverre, deze nog bruikbaar zijn. De daarvoor vereischlo afdamming van den Nieuwen Rijn, waartoe bereids door G©- deputeerde Staten van Zuid-Holland en Dijk graaf en Hoogheemraden van Rijnland ver gunning werd verleend, zal, met inbegrip van het droog maken on drooghouden, een uitgave vereischen an pl. m. 1100. Daarbij ia aangenomen, dat het werk, do eventueel noodig© reet/Lurantie van het fundament daaronder begrepen, in ongeveer 8 weken zal zijn afgeloopeo, gedurende welken tijd de scheepvaart met goedkeuring van GecL Sta ten zal worden gestremd. Een opgave der kosten van de eventueel noodigc vernieuwing der pijlers of van hun vervanging door een paalconstructie zal eerst na de drooglegging mogelijk zijn. Nu blijkens het bovenstaande Gedcp. Sta ten tegen de geheele afdamming van den Nieuwen Rijn geen bezwaar hebben, is het tevens het voornemen van B. en Ws. tijdens do uitvoering van het werk door een hulp brug in do communicatie to doen voorzien. Zulk een verbinding verdient h. L verre de voorkeur boven die per 6chouw, zoowel om dat het verkeer dan veel minder belemme ring zal ondervinden, alook omdat de kosten van zulk een brug niet hooger zullen zijn dan die, voor de zeer kostbare bediening van de schouw vereischt. Met het oog op de aanzienlijke kosten, wel ke de bovenbedoelde noodzakelijke werken zullen medebrengen, hebben B. en Ws, ge meend den gemeenteraad reeds thans van een en ander mededeeling te moeten doen. B. en Ws. deelen mede, dat het hun bij nadere overweging wenschclijk voorkomt de overgangsbepaling, opgenomen in art. 9 der den gemeenteraad bij hun voordracht van 7 Nov. 1. 1. ter vaststelling aangeboden ver ordening, houdendo regeling der jaarwedden van do leeraren aan do Hoogcre Burgerschool voor Jongens, te Leiden" als volgt te redi- geeren: „De leeraar, bij het in-werking-treden de zer verordening naast den directeur met een gedeelte van het onderwijs in de scheikunde belast, geniet bij oen maximum van 12 les uren, met inbegrip van die, bedoeld bij het laatste lid van art. 2 ,een jaarwedde van f 1200 met twee driejaarlijksche verhoogin gen, elk van f 100. „Voor elk we-kelijksch lesuur boven de 12 wordt zijn wedde met f 100 per jaar ver hoogd." Wél wordt in het Raadsbesluit van 31 .Tan. van dit jaar, waarbij d© heer Rutten tot vast leeraar aan de Hoogere Burgerschool word benoemd van die beide driejaarlijksche ver hoogingen niet uitdrukkelijk melding ge maakt, maar B. en Ws. twijfelen er niet aan of die verhoogingen zouden, overeenkomstig het voor d© andere leeraren bepaalde in art. 2 der thans nog geldende verordening van 1 April 1897, te zijner tijd ook aan hem zijn toegekend. Voorts komt het B. en Ws bij nader in zien billijk voor, voor het altijd mogelijke geval, (wat echter niet zeer waarschijnlijk is) dat den heer Rutten eens meer dan 12 les uren (met inbegrip van die bedoeld in het laatste lid van art. 2 der thans voorgestelde regeling) mochten worden opgedragen, hem ©en belooning van f 100 'sjaars voor ieder lesuur meer too to kennen. Op die wijze wordt ook hem, evenals ware hij een gewoon bui tengewoon leeraar, voor meer arbeid een hoo gere wedde verzekerd, zonder dat zijn wdddo echter ooit beneden het hem bij het Raads besluit van 31 Januari toegekende salaris zal kunnen dalen, wanneer het aantal zijner les uren eens minder dan 12 mocht bedragen. Zoowel de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, als do commissie voor de huishoudelijke verordeningen, kunnen zich met deze regeling vcreenigen Ingevolge het op 1 Januari 1902 in-wer- king-tre dealde 6de en 7do lid van art. 26 der wet tot regeling van hot Lager Onderwijs, zooals dit artikel is vastgesteld bij de wet van 24 Juli 1901 „tot wijziging en aanvulling van enkele bepalingen der wet tot regeling van het lager onderwijs" geniet het hoofd eener openbare lagere school, ingeval hem geen vrije woning kan verschaft worden, een vergoeding voor huishuur ten bedrage van ten minste f 150 en elk der manlijke onder wijzers, die het hoofd der school bijstaan, in dien hij gehuwd is en den leeftijd van 28 ja ren bereikt hoeft, een tegemoetkoming in do huishuur ten bedrage van ten minste f 50, terwijl het 8ste lid be-paalt,d at deze vergoe ding en tegemoetkoming door den gemeente raad onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten worden geregeld. Onder de thans nog geldend© regeling werd de vergoeding voor huishuur voor de hoof den der scholen door Gedeputeerde Staten bepaald. Het komt B. en Ws. voor, dat er geen reden bestaat bij d© thans door den ge meenteraad to treffen regeling van dit be drag, dat door Gedeputeerde Staten bepaald werd op f 350 's jaars en dan ook onder Volgn 129 der begrooting voor 1902 reeds word uit getrokken, af to wijken. Daarentegen meenen B. en Ws. dat ten aan zien van de aan gehuwdo onderwijzers toe te kennen tegemoetkoming in do huishuur met het in do wet genoemde minimum-bedrag behoort te worden volstaan, eensdeels omdat het hier slechts een tegemoetkoming betreft, anderdeels omdat in opdrijving van dat be drag naar het inzien van B. en Ws. een niet gewettigde traktemontsverhooging met het oog op andere gemeente-ambtenaren zou ge legen zijn.. Omgekeerd schijnt het hun billijk, dat de ze tegemoetkoming, hoewel slechts ten aan zien van de gehuwde onderwijzers bij de wet voorgeschreven, ook tot weduwnaars wordt uitgebreid. Implicito werd dan ook reeds bij de vaststelling der begrooting voor 1902 door den gemeenteraad tot een en ander besloten. Op grond van het bovenstaande geven zij in overweging tot do vaststelling van de na volgende verordening over te gaan: Art. 1: Aan de hoofden der openbare la gere scholen, aan wie geen vrije woning kan worden verschaft, wordt ©en vergoeding voor huishuur verleend ten bedrage van /350 '8 jaars. Art. 2: De gehuwde manlijke onderwijzers en dc onderwijzersweduwnaars, die het hoofd der school bijstaan, genieten, voor zoover zij den leeftijd van 28 jaar hebben bereikt, een tegemoetkoming in de huishuur ten bedrage van f 50 'sjaars. Art. 3: Deze verordening treedt in werking op den lsten Januari 1902. Aan Hoeren Burgemeester en Wethou ders te Leiden is het volgende adres gericht: „Geven met verschuldigden eerbied te ken nen: H. F. Hofland, G. v. d. Waals en J. H. Sundermeijer, wonende te Hillegersberg; „dat zij aan uw geacht bestuur beleefd ver zoeken, hun beider stratenplannen, gelegen aan den Morschweg en Maredijk, aan de ge meente in vollen eigendom over te geven; „dat zij bereid zijn het van gemeentewege opgegeven bedrag van f 1850 voor het in or de brengen van bedoelde plannen of straten te betalen; „en verzoeken u dientengevolge, indien bo vengenoemd verzoek in uwe raadsvergade ring woTdt goedgekeurd, adressanten te wil len doen opgeven, waar en wanneer zij ge noemde gelden kunnen Bborten, zijnde acht tien honderd cd vijftig gulden." Tegen inwilliging van bovenstaand verzoek bestaat noch bij de Commissie van Fabri cage, noch bij het collego van B. en Ws. be zwaar. Integendeel wordt de overneming door dé gemeente in eigendom en onderhoud van aan particulieren toebehooj^nde straten door B. en Ws steeds zeer wenschelijk geacht, in dien die straten id volmaakt goeden toestand verkeeren of wel door de eigenaren zoodani ge som aan de gemeente worde bijbetaald, dat deze in hun plaats voor het behoorlijk in orde maken der straten kunne zorg dra gen. Dit laatste nu is in casu het gevaL Het bedrag, dat adressanten bereid zijn voor het behoorlijk in orde brengen dor straten aan de gemeente te betalen, ia, zooals adressanten in hun verzoekschrift mededeelen, gelijk aan dat hetwelk door B. en Wa. ingevolge de berekening der Commissie vim Fabricage daarvoor werd noodig geacht. Hiervan zul len 1000 noodig zijn voor het in orde maken der straten bij den Morschweg, t w. do Paul- Kru.ger-straat, de President-Steyn-straat, de Joubcrt-straat en do Cronjé-straat, en 850 voor die bij den Maredijk, t. w. de Sun der meyerstraat, de Hoflandstraat en de Van der-Spck-straat. Na de overdracht dezer stra ten zullem allo aan adressanten in deze ge meente toebchoorende openbare wegen aan de gemeente zijn overgegaan. Op grond van bet bovenstaande geven B. en Ws. aen gemeenteraad dus in overwe ging te besluiten tot het overnemen in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van de boven met name genoemde straten, tegen be taling door adressanten aan de gemeente van een som van f 1850 ter vergoeding van de kosten voor het in behoorlijken staat bren gen dier straten, waarvoor de gemeente dan in hun plaats zal zorg dragen. In verband met de definitieve invoering van den gemeentelijken keuringsdienst van eet- en drinkwaren op 1 Januari 1902 moe ten enkele wijzigingen gebracht worden in de tusschen het College van Curatoren der Rijks universiteit en B. en Ws. gesloten overeen komst betreffende de beschikbaarstelling van localiteitcn en hulpmiddelen in het Pharma- coutisch Laboratorium ten behoev© van den gemeente-scheikundige. Hoofdzakelijk zijn die wijzigingen van go- heel formeelen aard. Ingrijpend is alleen die, waarbij het opma ken van de instructio voor den directeur van den keuringsdienst, voor zooveel betreft het beheer van den jem toevertrouwden tak van dienst, wordt opgedragen aan Burge meester en Wethouders, in overleg met den hoogleeraar, in plaats van, als tot dusverre aan den hoogleeraar in overleg met B. en Ws. Immers, waar het uitsluitend de taak van den directeur betreft ten aanzien van het be heer van den hom van gemrontevro,ge toever trouwde tak van dienst (zijn werkzaamheden ten behoeve van het onderwijs worden door den hoogleeraar alleen geregeld) is het juis ter dat deze door B. en Ws., zij het dan ook natuurlijk in overleg met den hoogleeraar, worde geregeld. Curatoren werden blijkens in de leeska mer ter inzage liggend schrijven reeds door den minister van binnenlandsche zaken tot het sluiten der aldua gewijzigde overeen- komst, gemachtigd., Naar aanleiding van het desbetreffend verzoekschrift van den heer C. J. Diebon, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Middelbaar Onderwijs, geven B. en Ws. in overweging aan adressant ontheffing te ver- leenen van de betaling van schoolgeld over de laatste drie kwartalen van den cursus 1901/1902 voor z(Jn dochter, leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, aangezien deze met 1 December de schooi heeft ver laten, ten einde by den heer Los in den boekhandel te worden opgeleid. De Commissie van Financiën deelt den gemeenteraad mede, dat zfi tegen de in haar handen gestelde begrootlDg van het Gerefor meerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, dienst 1902, geen bedenkingen heeft. Z|J adviseert derhalve tot goedkeuring van die begrooting over te gaan. Den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een door de Commissie van Fabricage inge diende lijst van op do stadstimmerwerf en op de hulpwerf aanwezige voorwerpen en materialen, welke, als niet meer dienstig, buiten gebruik zijn gesteld. Zij geven in overweging tot den openbaren verkoop dier voorwerpen en materialen te besluiten. In het „Leldsche Volkshuis" hield gister avond dr. J. Th. de Visser, uit Amsterdam, een voordracht over zijn reis in Egypto. Z(Jn toespraak was een voordracht. HU bepaalde zich hoofdzakelijk tot Caïro en riep, aan de overzijde van den Nyi, het oude Memphis op, de stad der Pharao's. Caïro schilderde hy als wereldstad, waar verschillende rassen en natiën elkander ontmoeten, èn als stad, waar zwaar op ia ingedrukt de stempel van den Isiam. De Pyramiden werden in hun geweldigheid, de Spbinx in baar raadselachtige grootheid geteekend, over het christendom der Kopten werd een ongunstig oordeel uitgesproken. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. Gemeente te Rilland-Bath (sedert 1 Aug. 1880 vacant) door den heer J. C. Fontein, cand. te Leiden. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand Nov. ingelegd f 9373 28, verdeeld over 127 iDlagen, en terugbetaald f 6360.39s, vordeeld over 51 terugbetalingen. Het laatst door dat kantoor uitgegeven bookje draagt bet nommer 1041. H. M. de Koningin Moodor heeft Zaterdag avond te 'a Gravtnhage met gevolg een groot gedeelte van do voorstelling van „La vie de Bohème" In den Koninklijken Franschen schouwburg bijgewoond in haar loge tegenover die van het hof, eertijds do loge van wyien Prins Frederlk. H. M. do Koningin Moeder ontviDg gister avond de echtgenooten der ministers, hooiden der departementen van algemeen bestuur. H. M. de Koningin Moeder vertrekt a. 8. Woensdag des voormiddags te 12 u. 20 m., vergezeld van freule Van de Poll en ridder Pauw van Wieldrecht, kamerheer, als gevolg, naar Burgateinfurt, ten einde aldaar eenige dagen te verblijven. De nieuw benoemdo referendaris bij het ministerie van buitenlandsche zaken, chef der afdeeling politieke zaken, jhr. mr. J. J. Rochussen, ia gisteren reeds In functie go- treden. -r- Hr. Ma. gozant bU het hof van Zweden en Noorwegen, baron Van Heeckoren van Keil, is dezer dagen van zijn verlof te Stockholm teruggekoord. -- Thana is te 's Gravenhage bericht ont vangen der benoeming van baron von Wei thern, luitenant van de gardejagers, tot militair attaché by hot Duitsclie gezantschap te 's Gra venhage. De arrondi8sement8 rechtbank te 's-Graven- hage heelt zich andermaal met een adres tot H. M. de Koningin gewend, waarin in aan sluiting aan de verzoekschriften van de recht banken te Amsterdam en te Rotterdam, Harer Majesteit eerbiedig wordt verzocht zoodaoigo maatregolen te willen nemen, dat vermeerde ring van de jaarwedden, In welken vorm ook, daarvan ook voor de rechtbank te 's-Gravenhage het gevolg moge zyn. In het adres wordt er onder meer op ge wezen, dat de werkzaamheden by ds HaagBche rechtbank slechts met do grootste krachts inspanning verricht kunnen worden; en dat in vergeiyking van andore hoofdsteden In de provinciën, waar de betrokken rechteriyke ambtenaren dezelfde bezoldiging genieten, daar ter stede veel meer van hun werkkracht wordt gevorderd, geiyk uit de gerechtelyke statistiek bet duidelykst blykt, terwyi ook elders het leven minder duur is dan daar ter stede. Voorafgegaan door een deputatie van do Koninklyke Vereeniging „Het. eereteekon voor belangryko krygsverrichtlngon", met de banier der Vereeniging, werd gisteren te *s Graven hage op Nieuw-Eik en-Duinen ter laatsto rust plaats geleid het stoffeiyk overschot van den oud zeeolflcier den heer H. J. J. Kempe, ridder der Militaire Willemsorde. Eon der verwanten, ds. De Joode, sprak aan het graf, te midden van voel rang- en tyd- genooten van den ontslapene, een woord van hulde en dank aan de nagedachtenis van den heer Kempe voor de van hem in ruimen kring ondervonden vriendschap en toewydmg. Op 77-jarigen ouderdom ls te Haarlem een man overleden, die zyn Nederlandschen Leeuw en een half dozyn andere onder scheidingen, zyn tallooze eere-iidmaatachappen van biDnen- en buitenlandsche vereenigingen dubbel en dwars verdiend heeft en met die eereteekenen den dank en de hulde der stad, aan wier bloei by zulk een krachtig deel heeft genomen. Minder als openbaar per soon hoewel hU vyfiien jaren Jang lid van den gemeenteraad is geweest dan als een man, die uitmuntte in zyn vak, heeft J. H. Krelage zich wereldvermaard gemaakt. Z(jn vader Ernst Heinrich, een Duitsch uitge wekene, stichtte in 1811 de bloemkweekery aan den Houtweg, waarin de toen 26 jarige zoon (by was op 1 Nov. 1824 by een tydeiyk verbiyf zyner ouders te Frankfort geboren) in 1850 als deelgenoot weid opgenomen. De eerste belangryke openbare daad van den jongen Krelage was, dat in 1856 voor- nameiyk op zyn aandrang de eerste bloemen tentoonstelling in den Hertenkamp te Haarlem werd gehouden. In 1865 was hy de eerste secretaris in hot hoofdcomité en tevens do ontwerpende en dryvonde kracht van de zoo uitnemend geslaagde internationale tuin bouwtentoonstelling te Amsterdam, welker lof door landgenoot en vreemdeling hoog werd verheven. Van nu aan werd Krelage by alle volgende tuinbouwtentoonstellingen en con gressen als vertegenwoordiger van Nederland uitgenoodigd, nu eens als afgevaardigde der Ned. Regeoring, dan weer als lid eener Inter nationale jury. Herhaaldeiyk droeg onze Regeering hem belangrijke zendingen op en zy raadpleegde hem in de meesto tuinbouw- vraagstukken van eenige beteokenia. Een be langrijke invloed moet hem worden toe gekend op de wetten en bepalingen, waarby de Nederlandsche handel in tuinbouwproducten en in 't byzonder de bJoembollenhandel be trokken is. De NederL MU. voor Tuinbouw en Plant kunde dankt mede aan Krelage's bemoeiingen haar ontstaan, evenals de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, als wier voorzitter hy in December 1900 wegens hoogen leefiyd aftrad, en de Bloemisten Vereeniging. Ook in streng wotenschappeiyken zin is Krelage werkzaam geweest. Van hem was het plan voor een wetenachappeiyk onderzoek naar de hyacintonziekten vooral in Haarlem en omstreken. Dank aan zijn voorstel in dezen hoeft de Vereeniging voor Bloembollencultuur groote oer ingelegd met dat onderzoek (onder leiding van dr. Wakker geschied), waarvoor het ryk en do provincie Noord Holland een subsidie gaven. Van dat oogenbllk dagieekent de geregelde wetenschappelyke studie van plantenziekten In ons land. Krelage behoorde dus tot de mannen, die niet juist door bomooiingen buiten hun eigen- ïyfc werk bekendheid zoeken, maar die liet in hun vak zelf tot do grootst mogeiyke ont wikkeling brengen. Hy zocht den roem niet, maar de roem viel hem toe als een naiuur- ïyko bekroning van zyn arbeid en verdienaie. Ds teraardebestelling heeft plaats Woens dag a. s., des middags om 12 uren In plaats van den 2den luit. W. Woyer- man zal do 2de luit. der inf. D. M Postma optreden a's msdegeloider van het detachement aanvullingstroepen, dat 21 dezer van Amster dam naar Batavia vertrekt. Bestuurderessen van de „VrUe Vrouwen- vereeniging" hebben in een adres aan de Tweede Kamer verzocht: dat het deze moge behagen in te trekken het besluit of de bepaling, waarby is aange nomen de aanstelling van vrouweiyk personeel ter Ryk8po8tapaarbank in de toekomst zooveel mogeiyk te beperken en daarvoor in plaats te stellen het pnncipo: aanstelling naar be kwaamheid, zonder onderscheid van sekse dat voorts door de Kamer moge worden te-niet gedaan het sekse rangnummer-stelsel by goed afgelegd admissie-examen voor den dienst der Rijkspostspaarbank, zoodat de rang orde worde een zuivere, vry van 6oksegee8t, alleen rekening houdende met do capaciteiten. Aanleiding tot dit verzoek gaf bet volgend schry ven van den directeur der Rijkspostspaar bank, den heer Sassen, gericht aan een adspi- rante voor het toelatings examen: „ln verband met Uw verzoek, om te mogen deelnemen aan het eerstvolgend toelatings examen, bedoeld by art. 3 van liet U vroeger gezonden exemplaar der organisatio van het Personeel ter Directie der Kykspostapaarbank, heb ik de eer, te Uwer kennis te brengen, dat omstandigheden van overwegenden aard het wensoheiyk maken, om, in de toekomst, de aanstelling van vrouweiyk personeel te1 dier Directie belangrijk te beperken. Derhalve zal voortaan in onzo belhielion, op dit punt, slechts voor een betrekke,yk klein deel door beuoeming van vrouwen worden voorzien. De vrouweiyko adspiranton, die aan do ge stolde exameneiechen in genoegzame mate voldoen, zullen (geheel afgescheiden van de rangorde, waarin de geslaagde raannelyko candidaten worden geplaatst) een afzonderiyk^ rangnummer bekomen; en, naar volgorde van dat nummer, eerst dan voor plaatsing in aan merking komen, wanneer dit zonder bezwaar voor den d enst kan geschieden." Zaterdagavond per trein van C 19 arri veerde Prms Hendrik weder op het paloif Het Loo. Dien avond werd door H. M. de Koningin weder voor het eerst deelgenomen aan het diner, dat H. M. tot dusver in Hare vertrokken had gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1