25 Wovèmbér. igeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. jlt nommer bestaat uit TWEE Bladen. v_.; Eerste Blad. Leiden, 25 November. v D E R". PRIJS DEZER. COURANT: maandon gVoor Loiden per 8 maandon V f ^uiton Loiden, per looper en waar agonton gevestigd ztfn 1.80 b n o n nco per post 1.65 PRIJS DER AD VERTEN TIÜN t Van 1 6 regola f 1.05. Iodere regel meer f 0.17 j. Grootar» letters naar plaatsruimte. Voor het lncasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Ten gevolge van het door den heer F. A. 'erster van Wulverhorst gevraagd eervol ont- Hag als rentmeester tegen 1 Januari a. a. lebben Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land op de voordracht ter benoeming van eon entmoester van genoemd Hoogheemraadachap .jplaatst: lo. den heer H. Meinesz, plaats- ervanger van den rentmeester van Rijnland, Loiden; 2o. den heer A. N. J. van Rossem, ;emeente ontvanger te Baarn. De vereenigde vergadering ral tegen een lader te bepalen dag bijeengeroepen worden •m tot het doen der benoeming over te gaan. Een reer -zeldzaam voorrecht valt het lunstlievend publiek van onze stad te beurt, nu Ie „Tournóe Vast", die elechts zes dagen in •ns land komt, ook Leiden in haar rondreis eeft opgenomen. De „tournóes Vast" zijn lor niet onbokend. Twee jaren geleden had og een voorstelling plaats van „Le conscience 'de l'enfant" en met een zeer groot succes. „L'Aventurlère", waarmee het gezelschap tu Zaterdag a. s. in den schouwburg komt, ,iiogo een druk bezoek ten deel vallen. Het '^tuk en de „tournée" verdienen dit. Voor de rol van Clorinde brengt de heer yast evenwel niet zijn gewone eerste actrice )nee, ml le Ninove, die voor deze rol niet beschikt zou zijn, maar oen, die wU hier nog plet kennen: mile Reine Deschamps. t Mile Reine Deschamps is oen jonge en reeds teer beroemde kunstenares, wier dramatische aanlog en schoonheid stellig sensatie zullen maken. Wat het stuk betreft, het verdient alleszins, flat er de aandacht op gevestigd worde: de talentvolle Augier heeft het tot een waar kunstwerk gemaakt. Met het oog daarop 'wordt het dan ook alléén gegeven. Het gezelschap speelt hedenavond te Amster dam, den 26sten Utrecht, 27sten Den Haag, ,28sten Haarlem, 20sten Amsterdam eu SOaten !te Leiden. Do firma Burgersdyk en Niermans zal Tan 2 tot 10 December o. a. In veiling brengen 'de uitgebreide letter- en geschiedkundige bibliotheek van wijlen onzen stadgenoot dr. 'Jan ten Brink, hoogleeraar in de Nedorlandsche letteren aan de Universiteit alhier. i De catalogus, groot 3600 nrs., is vor- BChenen'en bevat een groot aantal belangrijke en gezochte werken op het gebiod der taal en letteren, zooals Fransch, Italiaansch, Spaansch, Portugeesch, Nederlandsche taal-en letterkunde, Hoogduitsch, Saksisch, Friescb, lEngelscb, Noorsch, Keltisch, Slavisch, Ooster- Bche talen, Klassieken, enz. Verder geschiedenis en aardrijkskunde, waarby o. m. een uitge- Eochte verzameling werken over de Fransche revolutie. By deze bolangryke boekery zyn Tgevoegd eenige kleinere verzamelingen boeken fbver rechtsgeleerdheid en Staatswetenschap, bevattende de nieuwste standaardwerken op dat gebied; verder eon 300 tal werken over godgeleerdheid en wysbogeerta. De slot- 'afdeeling bevat oen aantal werken over kunst en eenige fraai geïllustreerde uitgaven. Op het omslag van den catalogus prykt het welgelykend portret van professor Ten Brink. 'Deze interessante collectie boekwerken is te zien op Vry<lag en Zaterdag a. s. Het bestuur der Leidsche Studenten- Roeivereeniging „Njord" voor 1902 is samen- - 'gestold uit de heeren: J. J. Krantz, praeses; A. Greve, abactisJ. F. van Haersolte, quaestor 1 O. A. J. Quant, N. Werkman, W. M. van dor Veur, J. R. Clifford Kocq van Breugol, com missarissen. Vanwege het bestuur dor Voreeniglng tot bevordering dor krUgswetenschap zal kapt. Pop dezen winter voor belangstellende Leidsche studenten een cursus van tien voor- drachten houden over do Verdedigbaarheid I van ons Yaderland." De schoolopziener in het district Gouda heeft de hoofden der openbare lagere scholen l^uitgenoodigd zooveel mogeiyk de gelegenheid ^tol het ontvangen van godsdienstonderwys door l8raölietische kinderen te bevorderen. Hy [geeft in overweging óf den Zaterdagsckooltyd 'baar Woensdag over te brengen óf den les booster zóó in te richten, dat het verzuim op Zaterdag zoo min mogeiyk schaadt. Ten elotte wenscht de schoolopziener, dat in ge- meenten, waar Israölietische leerlingen ver schillende scholen bezoeken, de vrye middag ▼oor al die scholen op denzelfden dag worde I gesteld. Majoor Van Tets, adjudant van H. M. de Koningin, is hoewel alle gevaar nog niet is geweken van zyn ziekte herstellende. De Amerikaanscho gezant by ons Hof bogaf zich hedenochtend naar Parys. Komt in den thans zeer bevredigenden toestand van H. M. de Koningin geon ver andering, dan kan het Hof omstreeks de helft van December in de residentie verwacht worden. Toezegging van beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Benthuizen ls ontvangen door den heer G. H. Beekenkamp, cand, te Gouda. - Volgens de „N. R. C." zuilen de kapi tein ter zee titulair L. Haremaker, inspec- b^ur over het loodswezen te Amsterdam, en de kapitein ter zee S. KL Sybrandi met in gang van 1 Januari don dienst met pensioen verlaten. De luitenant ter zee 2de kL E. Ralider zal eveneens, met ingang van 16 Deo. den dienst wegens lichaamsgebreken met pen sioen verlaten. Do kapiteins-kwartiermeesters bij het korps mariniers A. C. Beydels te Amster dam en A. L. Koops te 's-Gravenhage zul len met ingang van 1 Januari van stand plaats verwisselen. Nu de „Vaderlander" bezweken is, en hot „NedcrL Dagblad" is opgegaan in „De Nederlander", had de Chr. Histor. Kiezers- bond geen eigen orgaan meer. Daarom wil den, volgens het ,,U. D.", sommige leden van dezen bond een eigen blad oprichten. Anderen daarentegen wenschten de vergade ring af te wachten ,die hier den 7den jL is gehouden en zij wilden ook wachten tot de dampkring was gezuivord. Thans, nu er eene nieuwe Ohr. Hist. Kies- vereeniging is opgericht, van welke mui hoopt, dat daarbij zij, die niet meegaan met de fractie De Visser-Verkouteren, zich zul len aansluiten, worden er voorloopig bespre kingen gevoerd over de oprichting van een blad, dat 't orgaan zou worden van deze nieu we vereeniging* Dezer dagen Ia te 's-Gravenhago bericht ontvangen, dat dr. Loudon, chef van het Kabinet aan het ministerie van bultenl. zaken, belast met de waarneming gedurende een jaar van het minister-residentschap en consulaat- generaal in China, gedurende het verlof van den heer Knobel, kort te voren in welstand te Peking was aangekomen. De afgevaardigde van het district Weert, jhr. mr. Victor de Stuers, die nog geen zit ting in de Tweede Kamer genomen heeft, ondergaat thans nog een gezondheidskuur te Aken. Hy is voornemens in het begin der volgendo maand in Den Haag terug te keeren, ten einde aan de parlementaire werkzaam heden deel te nomen. Do afdeeling binnenlandsch bestuur aan het ministerie van binnenlandsche zaken heeft tot chef gekregen den raad adviseur mr. A. F. Baron van Lyndon, die geiyktydlg als hoofd aan de afdeeling Medische Politie gestold biyft. Do gemeontoraad van Groningen heeft tot directeur-administrateur van hot nieuwe algemeen provinciaal-, stads- en academisch ziekenhuis benoemd, met 24 stemmen, dr. G. van Eysselsteyn, officier van gezondheid 1ste klasse by de Nod. marine, te Utrecht. Op den heer P. H. Lamberts, arts te Utrecht, waren 7 stemmen uitgebracht. B. en Ws. te Amsterdam vragen den gemeenteraad machtiging tot den bouw van een nlouw politieburoau voor de 6de 6ectio in de Warmoesstraat op den na amotie van per ceel 48 vrykomenden grond. Kosten geraamd, met inbegrip van meubilair, enz., op f 37,350. Te Rotterdam is overleden do heer Jan den Broeder, vroeger directeur dor Vormschool tot opleiding van onderwfizers aldaar, meer dan oen halve eeuw onderwyzer aan een open bare school en een der bestuurders van de Onderwyzers-spaarbank, enz. Donderdag en Vrijdag zyn de curatoren en professoren van do Theologische School en van de Vrye Universiteit wederom saam geweest tot het bespreken van eofi advies over den weg om tot eenheid van opleiding tot den Dienst des Woords te geraken. Ook ditmaal kon de vergadering haar arbeid niet beöindigen, zoodat besloten werd omstreeks hot einde van Januari nogmaals een byeen- komst te houden. (Stand.) De heer T. I. Landolt, vroeger hoofd der jongenskostschool te Vianen, thans inspecteur van onderwys in Zwitserland, is door de uni versiteit van Bern benoemd tot doctor honoris causa in de philosophic. (XJ. D.) Het stoomschip „Gouverneur" (uitreis) vertrok 22 Nov. van Napels; de „Prins Wil lem V" arriveerde 24 Nov. van Paramaribo to Amsterdam; de „Salak", van Rotterdam naar Java, passeerde 23 Nov. Oitavos; de „Bundesrath" (uitreis) arriveerde 23 Nov. te Mozambique; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Nov. Gibraltar; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 24 Nov. Gibraltar; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Nov. te Southampton. Aarlanderveen. In de raadsvergadering werd tot wethouder gekozen do heer O. Boer. Bodegrayer* In 't lokaal „Oud Bodegraven" had j.l. Vrydagavond door de Chr. Jongel.- Vereen. „Timotheua", alhier, een openbare vergadering plaate, waarin ds. G. van der Giesen, van Rotterdam, een lezing hield over het onderwerp: „Mededeelingen van den arbeid in het donkerst van Rotterdam." Na het zingön van Ps. 865 en gebed door den oprichter der Vereeniging, de. J. G. Verhoeff, alhier, betrad ds. Van der Giesen den katheder. Alvorens tot het houden zyner lezing over te gaan, gaf Z.w.eerw. bywyze van inleiding te kenneD, dat hy de ultnoodiging om dien avond in die vergadering als spreker te willen optreden, met zekere voorliefde aangenomen had, niet alleen omdat hy goroepen werd ln een kring van bekenden, maar ook omdat men het onderwerp geheel aan zyn keuze overgelaten had. De echoono lezing was te ryk van Inhoud, om dien in zyn geheel hier weer te geven: daarvoor zou ons verslag te uitvoerig worden en to veel plaateruimte innemen. Alleen zy dus vermeld, dat de ge achte spreker aau zyn mededeelingen eon korte Schriftverklaring over Joh. 634 en 35 liet voorafgaan, waarin Z.w.oerw. zoide de vraag der Joden aan Jezus om brood, hoe oppervlakkig deze vraag ook was, toch niet gaarne uit de H. Schrift te willen missen, omdat de Hartenkenner daarop zulk een onschatbaar antwoord gaf, dat do bedoeling der vragers verre overtrof. „En geiyk eenmaal Jezus meer aanbood dan men vroeg of ver wachtte, zoo kunnen ook wy," ging spreker voort, „tot op zekero hoogto den Heiland hierin navolgen. Menschen als we zyn, kunnen wy de nooden en behoeften van anderen vaak beseffen." En geiyk eertyds de Joden tot Jezus de vraag richtten om n&tuuriyk brood, zoo komen ook heden dageiyks velen tot spreker met dezelfde vraag en dezelfde bedoeling in het wykgebouw in Wyk C te Rotterdam, in welk gebouw hy op bepaalde uren van den dag te spreken is voor ieder, die zulks ver langt. En hoewel het aanvankeiyk in de be doeling van spreker lag om daar uitsluitend geesteiyk en niet natuuriyk brood uit te reiken, bleek het hem al spoedig, dat het toch niet aanging om iemand, die om voedsel voor het lichaam kwam vragen, alleen met een vroom woord naar huis te zenden. Daarom is spreker al spoedig begonnen om aan het verlangen van dergeiyke arme vragers te vol doen. Eq vraagt men nu, of hy niet vaak be drogen uitkomt met de uitreiking van bons voor brood of anderszins, die aan het einde van elke samenkomst plaats heeft, dan kan sprekor hierop beslist ontkennend antwoorden. Bedrogen niet, maar wel teleurgesteld, want hoewel het niet zelden gebleken ls, dat de verkregen bons onderling verkocht of voor borrels verkwanseld worden, moet men echter niet vergeten, dat zulk een geval hem dan recht geeft tot een bezook en tot een ernstige vermaniDg, die vaak haar uitwerking niet mist. Spreker noemde de maag oen tu6schenstation op den weg naar hot hart on oen machtigen factor by het werk dor reddendo liefde. „Dóè-rom is het", zoo vei volgde spreker, „dat ons onder zoek na ingekomen vragen om voorziening in natuuriyke behoeften slechts oppervlakkig is, te meer ook, omdat het hart der vragers zoo licht mot wantrouwen en vrees voor minachting wordt vervuld. Toegestemd", ging sprekor voort, „dat het meerondeel der bezoekers van ons wykgebouw in de beruchte Zandstraat komt, uitsluitend met het doel om natuuriyk brood van ons te ontvangen, doch men moet niet vergeten, dat wy dan in de gelegenheid zyn om bij hen tevens de behoefte op te wekken en te versterken naar hot geesteiyk brood, naar het Brood dos Levens, onzen Heere Jezus Christus. En dat van die gelegen heid zooveel mogeiyk gebruik gemaakt wordt, behoeft nauweiyks gezegd. En deze prediking des Evangelies by die gelegenheden" zelde spreker, „heeft God aan meer dan één hart willen zegenen tot krachtdadige bekeering. En al was het ook, dat wy deze hoerlyke vruchten van onzen arbeid nog niet geplukt hadden, dan zouden we," vervolgde spreker, met opgewekte stem, „daarby toch nog met de prediking van het Evangelie des Kruises biyven voortgaan, pleitende als wij doen op de gewisse belofte Gods, dat Zyn Woord nooit ledig tot Hem wederkeert." In het vervolg zyner lezing doelde spreker mede, hoe hy trachtte door middel van Zondagsschool en catechisatie ook de jeugd der Zandstraat mot don naam van Jezus bekend te maken en ook in hun omstandig heden, die meestal zoo diep beklagenswaardig zyn, verbetering te brengen. Moeiiyk, doch hoogst belangryk noemde spreker het werk, dat verricht wordt in het belang dor jongens on melsjo3 Yan twaalfjarigen en hoogeren leef- tyd. Spreker deelde onder meer mee, hoe zjjn vrouw met welwillende hulp van eenige dames den meisjes nuttige handwerken tracht te leeren, en hoe spreker de maatschappelyke positie dor jongens tracht te verbeteren. Veel zeggings- en overredingskracht was vaak noodlg om de jongens to bewogen hun leven van luiheid te verlaten en een handwerk te leoren, doch ook dit werk was gebleken niet vruchteloos te zyn. Voorts weidde spreker met de noodigo breedvoerigheid uit over de schrikkeiyke, aau het ondenkbare grenzende armoede, die in het donkerst van Rotterdam geleden wordt. Spreker deelde o. m. mede, hoe vele gezinnen in krotten huisden zonder brood en andere voedingsmiddelen, zonder water, zonder bod en nagenoeg zonder kloeding, hoe mannen en vrouwon in zulk een ellendig verblyf en in zulk een toestand samen voort leven in den ongehuwden staat, by gebrek aan de alleraoodigste kleeding om ten stad- huize te kunnen verscbynen; hoe sommige jongens in de stad rondloopen zonder familie- register, zonder een thuis, den nacht door brengende onder het afdak van een groenten kraam en zich ln het leven moeten houden met het afval op de stralen, odz., odz. Duideiyke blyken van zielkunde gaf spreker, toen Z.w.eerw. in breede trekken, behalve den natuuriykon honger der arme Zandstraters, ook hun geesteiykon honger schetste, die zich by hen uitte In honger naar geluk, naar waarheid, ▼ryheid en gerechtigheid. Spreker zeide by feet zien van de ontzettende macht der zonde op den mensch, wel eens op het punt gestaan te hebben om te golooven in de almacht der hel, doch de ervaring had Z w.eerw. toch geleerd, dat alloen de genade Gods almachtig is, waardoor ook het werk van spreker kenneiyk aan vele harten gezegend is. Velen, die door de zonde reeds schenen geesteiyk gestorven te zyn, zyn door het wonderbaariyk licht van die genade herleefd. Het was spreker gebleken, hoe op den bodem van zelfs de donkerste, door de zonde meest verdorven ziel nog een 6prankjo licht aanwezig ls van den adoldom des menschen, en een begeerte leeft naar do gemeenschap Gods, waarin alleen waarachtig geluk en ware vryheld genoten kan worden voor tyd en eeuwigheid. Spreker zette duideiyk uiteen hoe die onge- lukkigen, by gemis aan voorlichting, kracht dadige hulp en bemoediging, hun natuurlyken en goesteiyken honger vaak trachten te be vredigen" door voort te hollen op het pad der zonde en ongerechtigheid, dat ten eeuwigen verderve voert. Tal van voorbeelden hiervan haalde spreker uit syn praktyk aan. By herhaling zeide spreker: „Gy moogt soms al dio uitingen van natuuriykon en geestelyken honger van ondergeschikt belang achten en tot het mindere rekenen, wy rekenen ze als gereedo aanleiding tot het meerdore, en geven evenals Jezus weleer aan de Joden op elke vraag een antwoord, dat de bedoeling der vragers verre overtreft, door hen gelyktydig bekend te maken met het Brood des Levens, Jezus Christus. "Wy grypen ze aan die uitingen als zoovele aanknoopings- punten voor don arbeid dor genade Gods. De geachte sprekor besloot zyn booiendo lezing, die biykbaar zoowel om de schoone, juist gekozen bewoordingen, waarin zy vervat, en om de uitnemende wjjze, waarop zy voorge dragen werd, als wel om haar ernstigen inhoud door alle aanwezigen met toenemende bolang- 6tolling werd aangehoord, met een krachtige opwekking om naar vermogen mede to werkon aan de bevordering van den heeriyken arbeid der Inwendige Zending. Na hot zingen van het 2de, 3de en ode vers van Gez. 36 en dankgebed door den weleerwaarden spreker, ging deze vergadering uiteen, die ongetwyfeld zal blijken niet vruchte loos te zyn, geweest. Onze plaatsgenoot de heer B. K. van der Beek is by het laatst gehouden examen geslaagd als klerk by do posteryen en telegraphie. Do rederijkerskamer „H. K. Poot", alhier, zal Donderdag haar eeiste openbare ver gadering houden in dit seizoen. Opgevoerd zal worden „En Kriezis", biyspel in vier be drijven door Marcellus Emants. Het is te hopen, dat de inhoud van dit stuk en het spel daarvan aan menigeen beter zal bevallen dan de Kollewynsche spelling van den titel van dit biyspel. De vorigo week zyn hier weder twee gevallen van diphtheritis voorgekomen. Noordwyk. Tot onderwyzer aan de R.-K. Jongensschool alhier Is met ingang van 1 Januari o. k. benoomd de heer J. H. Carlier, thans in geiyke betrekking te Lisse. Valkenburg. De zitting van den militieraad zal voor dezo gomoento gehouden worden te Leidon, in het Invalidenhuis op Dinsdag 10 December, des voormiddags te 11 uren. Do landbouwer J. v. Duikeren alhier toonde ons dezer dagen een drietal bieten, samen wegende juist 100 pond. De zwaarste had een gewicht van 38 pond of 19 kilo. Zeker wel een zeldzaam voorbeeld van merk- waardigon groei. Zoeterwoudo. Hedenmorgen geraakte, door dat het paard eon zysprong maakte, de zoon van W. v. St. op do Vrouwevaart möt paard en melkkar te water. Gelukkig kwam daar N. v. d. Kr. en P. Th. V. van Zoeterwoude met een schuit aanvaren, wion het mocht geluk ken het paard weer uit het water te krygeü. Van St. was zelf er al uitgekomen, zoodat alles betrekkeiyk nog goed afgeloopen ls. Kon. besluiten. J. M. F. van Everdingen, oud-rentmeeater van Oranje-Nassau's-oord, wonende te Wageningen, is benoemd tot ridder in de orde van Oraojo-Nassau. De ministers van justitie en van eorlog verleenen deze week geen audiëntie. Musenm Heerraanno Westreenianum. Dit Museum (Prinsengracht No. 30), te 's-Gravenhage, zal ge durende December 1901 geopend zijn op den 5den en 19den. ^Oneerlijk:© Mensclieii'% gevolgd doo Nu ik hier kalm wil gaan schryven over de voorstelling van gisteravond, me kalm voor den geest wil brengen den geleidoiykon loop der dingen en de personen der spelers, nu ▼alt het me moeiiyk iets anders te zien dan de slotscène van het nastukje. Nu zie ik weer den bovenden ouden kopiist, dio de rol, welko hy overgeschreven had, van buiten kende en op de kamer van den tooneel- schry ver even als plaatsvervanger zal optrodan om de groote actrice haar rol to heipon ia- •tudeeren. En dan, dan vergeet hU zich, de oude man, 'fc is ook geen comedie, *t is werkelykheid, 'tis werkeiyk zyn dochter en hy zegt niet' moer wat er staat in syn rol, hy zegt nietX de gefantaseerde herinneringen, maar hy her-] innert haar het werkeiyk verleden en ineens begrypt ze. En zy, die 't maar niet goed, niet naars den zin van den schryver, niet natuuriyk» kon doen„Vadert" roept ze en valt in I hartstochteiyk, snikkend herkennen haren werkeiyken vader om den hals. Mooi, indruk wekkend oogenblik, meesteriyk spel. En hot publiek hield het niet langer uit en er barstte f een donderend applaus los. Heel mooi vond ik dit nastukje, mooier, oigeniyk dan het hoofdnummor „Oneerlijke menschen." Dit ligt zeker een boel aan het plotselinge onbevredigende oinde. Er wordt al te veel in 't midden g bten. Hoe is nu eigenlyk Sigis- mondi omgekomen? Is 't waar, dat hy Carlo Moretti tot universeel erfgenaam benoemd heeft. En 't eind? Carlo vluchtend? Ik voel me wel erg ouderwetsch, erg on modern., maar ik moet bekennen, dat ik dit bepaald onbevredigend vond. Maar misschien kwam 'fook, doordat ik op die andere vragen nog een oplossing verwachtte. Over 't stuk wil ik ecfiter niet Le zeer een oordeel velJen. „De ItaJiaanscho Heyer mans" noemde het programma den schryver. Nu, Heyermans' stukken zyn ook wel eons een beetje anders geworden door de verta'mg dan ze werkeiyk waren. En ik \ond in dit stuk veel moois, iets heel tragisch. Oneerlyk? Hoe wordt een mansch onoeriyk? Is dit onvorgeoflykl Ja, zogt Carlo. Ik bob geon medoiyden met een dief. En heel, heel kort daarop, als hy ziet, dat zyn vrcuw hem be logen heeft, als by hopeloos ia, als hy zyn eor bedreigd tiet, zyn oor tegenover de men schen, de buitenwereld, dan wordt ook I J om dio eer te redden, onoeriyk. Mocht ik daareven aanleiding gogo ven Lob ben aan de bekwaamheid van don vertaler to twyfelen, de lieer E. Erfman hoeft dit in go en en deelo verdiend, want zyn spel loonde, tla" iy dit stuk geheel voelde, dat hy er ln leelde. En het stuk leefde in hem. Zyn spel was altmuntend. En dit zogt veel, waar zyn rol veel stil spel bevalto, veel zuiver act 'eron voreischle. En Eliea was hem een gr9ote steun. Zoo weinig als ik haar de vongo week apprecieerde, zoo hoog stel ik haar spel van gisteiavond. Van het begin af boeide ze, was ze wel een tragische figuur ook, liegend, huichelend, terwyl ze, omdat ze, he goede wilde. Maar wilde ze dit ergen- ïyk wel? Die hoogo kloarohitkoningen, dio armband en ketting? Ook dit is my i. heel duideiyk geworden. Louis de Vries, den vcrigon ZonDg do rabbyn, had ook nu als Oilaiuli veol goods. Hy moet echter oppassen, vooral wat zijn stem betreft, niet te puthetisch te worden. Pathetisch is misschien niet 't juiste woord. Ook heel eenvoudige dingen zegt hy wat erg gewichtig, wat misplaatst gevoelig, en wuar hy aan zyn dochter vroeg of haar dienst meisje 's avonds ook uitging, zette by zoo'n gemeen gezicht, dat een juffrouw m 't partcrro niet kon laten halfluid „schoit" ie roopen. In het nastukje was hy echter zeer goed. Heelemaal niet berekend voor haar rol was mevrouw Do la Mar Kley, als ongo'ukkigo dame. Enfin, ze was maar heel even ij »s op het tooneel. De overige by^orsouen waren geen van allen slecht. Tor68a kreeg nog even, vooral van boogor hand, eon apart applausje. Do vereeniging Tivoli schouwburg beeft voor de tweede maal een groot en verdiend succes behaald, de laatste maal verdiend vooral wat toonaelspeelkunst betreft. In de loges was 't nog heel leeg. Maar wie moet daar dan gaan zitten? hoorde ik vragen. Wanneer de schouwburgcommissie voor goede stukken en een goeden troep blyft zorgen zou ik haast willen vragen: Wie niet? Ongevallenverzekering Binnenkort kan de docfinitieve oprichting worden verwacht van de groote Ongevallen verzekering-organisatie, welke op initiatief der Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers onder de industrieelen in liet land in wording is. Do commissie van voorbereiding bestaande uit mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr. en jhr. mr. H. Smissaort. heeft 't definiticvo plan bij het beituur der genoemde verceni- ging ingediend. Op onze informatie verna men wij reeds nu, dat dit plan van het vroe ger door ons uitvoerig medegedeelde eerste ontwerp dezer organisatie vooral afwijkt met betrekking tot de financieele grondslagen. Deze zullen thans van eenvoudiger aard wor den en tevens zullen door deelneming van kapitaal buiten de industrie dc financieele lasten der aangesloten werkgevers belangrijk minder worden, dan volgens hot eerste ont werp. De deelneming van het bcnoodigdc kapi taal is verkregen en reeds hebben zich een* aantal groote en kleinere werkgevers, te za- men pl.m. 40,000 werklieden in dienst heb bende, voorloopig bij de te «ticnlen organisa tie aangesloten., (N. 6

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1