Donderdag 31 November. A*. 1901. <Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. If*. 1Z806 PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden por 8 maanden l 2 5!»! 2 f 1.10J "■Buiten Leidon, por loopor en waar agenten gevestigd zyn 1.80 I Franco por post 1 2 2 2 2 1.65-. PBIJS DEB, ADVEBTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Dit iioiiiiiier bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 21 November. Het bestuur van den Schouwburg verzoekt om mode te doelen, dat Zondag a. 8. in don Schouwburg zal optreden het Tivoli-gezolachap alt Rotterdam, dat onlangs met de opvoering ▼an .Vriend Fritz." een groot succes be haald hoeft. Thans wordt opgevoerd „Oneerlijke men- BChen", een tooneolspel uit het Italiaansch, daarna een klein stukje „Vader De beste leden van het gezelschap, zooals mevr. Mulder—Roelofson, mevr. Erfmann Saabach en de heeren Erfmann, Louis de Vries, enz. komen op hot programma voor, zoodat men van een zeer goede voorstelling kan ver ankerd zijn. Als men nu werkelijk toonen wil de pogingen van het Schouwburgbestuur tot het geven van goede voorstellingen tegen lage prezen te waardeèren, moet het Zondag op alle rangen, d. w. z. ook in de loge, vol zjjn. Hot bestuur van het Diakonessenhuis werd op den dag dor opeuing van het nieuwe gebouw aan den Witten .Singel verrast door een gift van hondcird gulden van N. N., waarby gevoegd waren tien gulden voor het Wyk- gebouw Levendaal en tien gulden voor de Armenschool. In do kleine zaal van het Nutsgebouw alhier had gisteravond een samenkomst plaats, uitgaande van de „Leidsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren" en waartoe vrijen toegang hadden de leden dier Vereeniging, alsmede niet-leden, die zich voorzien hadden van Introductie-biljetten. Als spreker trad op de heer D. van Gruting, plaatsvervangend districtsveearti te Leiden, die tot onderwerp zyner voordracht gekozen had: .Het dooden van huisdieren." Wy, menachen, hebben zoo ongeveer was de gedaclitengang van den heer Van Gruting vleeschvoedsel noodig, in minder ofgrooter hoe veelheid al naarmate de gesteldheid van het kli maat,'waarin wy leven. Om dat voedsel te beko men, raoetea er dieren gedood worden. De wyze nu, waarop allo dieren, en om welke reden dan ook, worden gedood, moet allereerst beant woorden aan den eiscb der humaniteit, voorts, Inzonderheid wat het slachtvee betreft, aan de eischen der economie; m. a. w. de dieren mooten zoo min mogolyk lyden alvorens ze •terven en het vleesch moet goed besterven (daartoe moeten krachtige krampen zyn by den dood), er moet een behooriyke uitbloeding plaats hebben en het verlengde merg moet Intact biyven. Het uitbloeden nu is ook af- bankeiyk van hot dier zelf: vette, zwakkeen zieke dieren bloeden slecht uit. Daarom zy er op gewezen, dat er by deze bespreking go- dacht wordt aan kerngezonde, slachtbank- f&hige dieren. De slachtmethoden kunnen worden verdeeld in twee hoofdgroepen: het dooden der dieren zonder bloedsontlastlng en het dooden der (lieren met bloedsontlastlng. Tot de eerste hoofdgroep behooren dan de Engelschepatentmethode, waarby het dier sterft door verstikking, een methode, welke wel boantwoordt aan den elsch der humaniteit, maar niet aan de eischen der economie, daar het vleesch spoedig bederft, aangezien het bloed er in biyft; eon nieuwe Engelsche slachtwyze, toegepast op konynen, welke methode zeer afkeurenswaardig is uit humaniteltsoogpunt; en eindeiyk de methode door middel van ver giftige gassen, met het aephyxiatie-toestel, welke veelal wordt toegepast op honden en katten en goed en spoedig werkt. By de tweede hoofdgroep hebben we alleen op 't oog de slachtdieren, dus de huisdieren van hoogere orde. Het dooden der dieren door verbloeding wordt onderscheiden in een dooden zonder bedwelming eu een met bedwelming. Tot de eerste wyzo zyn te rekenen de zoogenaamde •teekmethode, welke met recht gruweiyk en ellendig mag genoemd worden en slecht is zoowel uit een oogpunt van humaniteit als van economie; voorts de ritueole methode, de slachtwyze der Israölieten dus, welke, goed toegepast, zeer goed kan genoemd wordon en waarin niet mag worden Ingegrepen als zynde een godsdienstig gebruik. Tot de tweede wyze (dooden met bedwelming dus) behoort het toebrengen van een slag op don schedel van het beest, hetgeen byv. by •en kalf gemakkeiyk, maar by ossen en stieren moeiiyker gaat. Er kan misgeslagen worden en dan is deze methode zeer ongelukkig. Varkens worden veelal gestoken, maar ook dit kan ontaarden ln een ware moordparty. Voorts behandeldo spr. het dooden met verschillende apparaten, met het slachtmasker, het scliietmasker, het Instrument by uit nemendheid voor het abattoir, enz., en noemde Als de slachtmiddelen der toekomsthet schiet- ma8ker en de ritueele methode. Door afbeeldingen en voorwerpen (slacht en sohietmasker byv. waren aanwezig) lichtte •preker zyn voordracht, welke met aandacht door de dames en heeren werd aangehoord, toe. Ten slotte helderde hy een en ander nog nader op door middel van een ge lichtbeelden, waarmee helaas by den aanvang en in 't midden #pr vasVtto&w W»l wat gesukkeld werd, maar welke toch nog goede dieneten bewezen. Ter opluistering werden zelfs nog de por tretten vertoond van eenige stuks pracht- voe; van den voorzitter der Vereeniging, van welke de vergadering uitging; van H. M. de Koningin-Moeder, haar beschermvrouw; van Paul Kruger; van een Boerenheld te paard; van in vriendschap met elkaar verkeerende dieren, en van een bekroonde bespanning van een hond, met zyn heer en meester naasten den wagen achter zich. Het volgens den heer Van Gruting vry talryk gehoor werd door den spreker dank gezegd voor do betoonde belangstelling en hy wekte het krachtig op tot steun der Vereeniging, die met de daad der dieren lot verbetoren wil, hen wil beschermen ln den waren zin des woorda. De klerk der posteryen en telegraphie 2de klasse H. W. Loep ia van Waddingsveen verplaatst naar Middelharnls. Op 27 November e. k., des middags te twaalf uren, zal in het Malieveld, of by ongunstig weder op Plein 1813 te 's-Gravenhage, de plechtige uitreiking plaats hebben van de deco ratie van ridder van de Militaire Willemsorde éde klasse, aan de met verlof hier te lande aanwezige kapiteins R. G. Doorman en H. van Stipriaan Lulscius, respectievelijk van den generalen staf en van de infanterie van het leger in Nederl.-Indiö. Alle to '8 Gravenhage aanwezige ridders der Militaire Willemsorde worden,door den minister van koloniön ultgenoodigd tot bywomng daarvan. Het reeds vermelde Kon. besluit van 16 November 1.1., waarby bepaald wordt, dat de Milltiewet en daarmede in verband staande wetten op 1 Januari 1902 inwerkingtreden, ia ln de „St.-Ct." van heden opgenomen. Tot voorzitters der Tweede-Kamer-af- deelingen zyn benoemd de heeren: Heemskerk, Mees, Lobman, Mutsaers en De Waal Malefijt; tot ondervoorzitters de heerenSchaepman, Roöll, Van den Berch van Heemstede, Drucker en Van Vlymen. „De invloed der ongevallenverzekering op «de invaliditeit" (waarover het proefschrift handelt, waarmee de heer C. D. van Rossom alhier cum laude den doctorstitel ln de genees kunde verwierf) ie een factor, waarmee, vol gens den echryver, te weiDig rekening is gehouden by de wetteiyke verzekering zooals die binnenkort ln Nederland in werking zal treden. Men heeft het, zoomin als by het ontwerpen der ongevallenwet in Duitschland (1885), noodig geoordeeld by de samenstelling der wettolyke regeling ook geneeskundigen to raadplegen, waardoor verklaarbaar wordt, dat vele beginselen, waarop onze wet berust, en vele artikelen en maatregelen, daarin ge noemd, de praedisponeerende momenten, ja zelfs de oorzaak zullen worden van ziekte toestanden, na ongevallen ontstaan. Byna ner gens in de wet bespeuren wy de verbeteringen, geput uit de leeringen, die men na een vyftien- jarig bestaan van het UnfallvereicheruDga- gesetz had kunnen trekken. De ongevallenwet gaat uit van het humane standpunt om ongeluk en ellende van den werkman en zyn gezin als gevolg van een ongeval by het uitoefenen van zyn beroep to lenigen en tot een minimum te beperken; doch tevens oefont zy een 6lechteu invloed op de invaliditeit. Dr. Yan Rossem gaat nu achtereenvolgens na den omvang van dezen invloed, de feiten, waaraan die invloed te wyten is, do maatregelen ten slotte, die dezen verkeerden invloed kunnen matigen en voorkomen. De Haagache correspondent van het „Nieuwsblad voor Deventer" schryft het volgende Dr. Kuyper heeft als minister zyn ge woonten niet of maar weinig veranderd. Alleen heeft hy nog wat meer te doen gekregen. Want al is in naam zyn verhouding tot de anti revolutionaire pers verbroken, feitelyk is hy nog steeds de leider, zoowel van dlo pers als van de organisatie zyner party. Dit brengt vanzelf mede, dat allen hem en hy velen moet spreken. Ook omdat het aantal der zich tot hem wendende party- genooten, die naar een of ander baantje dingen, legio is en hy niet gecenseerd kan worden als generaal met elk zyner soldaten bekend te wezen. Dus komen de kapiteins, compagnies commandanten, dat zyn in dit geval: deputaten, voorzitters en secretarissen van kiesver* eeniglngen, bevriende journalisten, van tyd tot tyd op hot appèl. Aangezien de minister echter goen tyd heeft te missen van dien hy aan zyn dagtaak besteedt, heeft hy een practlsch middel te baat genomen, ln Amster dam reeds vaak toegepast en den Democraat kenmerkend: hy vraagt de menschen om met hem te middagmalen. En zoo worden dan, in tegenwoordigheid van zyn dochters, de zaken behandeld. Na tafel zet de minister zich weder aan het werk, den ganschen avond door, tot de tyd voor de wandeling gekomen is. Soms gaat het dan tegen middernaoht; slecht weer is geen beletsel. Een breedgerande hoed op het hoofd, een stevige jas geheel dicht geknoopt, een sigaar in den mond, trekt dr. Kuyper uit om te wandelen in de avondstilte. Hy gaat zonder doel, zoekt by voorkeur de bultenwyken en keert na ongeveer een uur huiswaarts. Menigeen heeft een ontmoeting met den minister, zoo laat cp den avond, al verwondering gebaard, vooral by gebrek aan bekendheid met zyn gewoonten. Het leek my wel aardig, daarvan eens Iets te zeggen, vooral waar het een zoo Interessante per- sooniykheid aangaat, Het stoomschip „Bundesrath" (uitreis) vertrok 19 Nov. van Zanzibar; de „Herzog" (uitreis) vertrok 19 Nov. van Zanzibar; de „Kanzier" (uitreis) passeerde 19 Nov. Aden; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 20 Nov. te Genua; de „President" (thuisreis) passeerde 19 Nov. Gibraltar; de „Reichstag" (thuisreis) vertrok 19 Nov. van Zanzibar; de „Gedé" vertrok 20 Nov. van Batavia naar Rotterdamde „Prins Willem V", van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 20 Nov. Ouessant; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 20 Nov. van Southampton* de „Soerabala", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 20 Nov, van Perlm. Hillegom. De zitting van den militieraad zal voor deze gemeente gehouden worden ln het Invalidenhuis te Leideii op Dinsdag 10 December a. s., des voormiddags te ll*/% uur. De Hillegomsche tooneelvereeniging „L'Amitió" gaf Dinsdagavond in de zaal van het vanouds bekende hotel „Het Wapen van Friesland" van den heer D. Sistermans alhier, uitsluitend voor donateurs en kunstlievende leden haar 40ste uitvoering. „De vloek der geldzucht of door misdaad ryk", tooneelspel in zeven bodryvon, was het eerste, wat op het programma vermeld stond. Dit tooneelstuk wekte door het goede spel der 6pelera algemeenen by val. „Ik durfde wel, Ik durfde niet", voorge dragen door de heeren G. J. Jansen en P. J. de Mooy, en „De Boef", komische voordracht, voorgedragen door den heer G. J. Jansen, werden algemeen toegejuicht. Het blyspel in twee bedryven „Een uurtje ln een Kiesvereeniglng, of hy moet candidaat worden", werd van het begin tot het einde opgewekt en vlug uitgevoerd, zoodat ieder blykena het luid applaus zeer voldaan scheen te zyn. Na afloop der voorstelling bleven nog zeer velen onder gezelligen kout geruimen tyd byeen. Vanwege de afdeeling Hillegom van het Algemeen Nederlandech Werkliedenverbond „Eendracht maakt macüt" zal op 23 Novem ber a, s., des avonds te halfacht, een open bare vergadering worden gehouden in het gebouw „EbenHaözer" aan de Meerstraat alhier, waarin de heer Th. de Rot, eere-voor zitter der afdeeling Rotterdam, ter behande ling van het onderwerp „Program Alg. Ned. Werkliedenverbond" als spreker zal optreden, met gelegenheid tot vry debat. Noordwyk. De Raadsvergadering, die tegen morgen(Vrydag)avond 7 uren is uitgeschoven, kan een belangrijke worden. Alsdan zal nl. worden behandeld het rapport der ln de vorige vergadering benoemde commissie (de heeren C. Alkemade, J. de Groot en C. J. L. van der Meer) ln zake de oprichting van een steen kolen-gasfabriek. Zooals men weet, heeft de vóór een paar jaren plaats gevonden overname der petroleum gasfabriek niet aan de verwachting tointwoord. Oud-Ade (Alkemade). De IJsclub vergaderde in het lokaal van den heer J. van der Hulst. Het ledental bedraagt thans 68; een aan- merkeiyke aanwinst van leden sedert 1900 •temde den aanwezigen aangenaam. De penning meester deed rekening on verantwoording over het afgeloopen vereenigingsjaar. Als baan commissarissen werden gekozen de heeren P. Bakkor Jz., P. N. HoogeveeD, A. van der Meer, A. van der Hulst Jz., P. van der Geest on 0. Disseldorp. Het bestuur bestaat thans uit de heeren Chr. van der Geest, voorzitter, J. Kool, vlce-voorzltter, J. van der Hulst, secretaris, P. Vryburg, penningmeester, en de heeren H. van der Hulst, J. van Leeuwen, N. D. van der Voort en J. Capteln Jz. als commissarissen van toezicht. Na een woord van dank voor de trouwe opkomst en voor het stygend ledental, en met den wensch, dat de jonge club moge groeien en bloeien, sloot de voorzitter deze wèlgeslaagde vergadering. Uit de „Staatscourant." Bij kon Beal.lo. zijn benoemd bij het wapen der infanterie, bij don staf van het wapen, tot kolonel, de luitenant^kolonel van dien staf F. H. A. Sabron, gouverneur der Koninklijke M.'i- taire Academiebij het 2de regiment, tot kolo nel, commandant van het korps, do lnit.-kol. W. J. Harms, van hot korpa; bij het 3de regiment, tot kapitein, de eerste lui tenant G. H. Fraser, adjudant bij het 6de regiment; bij het 5de regiment, tot eerste luitenant, de twee de luitenant B. E. Stöver, van het korps; bij het wapen der cavalerie, bij het late regiment huzaren, tot ritmeester, de eerste luitenant jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenborg. adjudant bij het 2de regiment huzarenbij hot 2de regi ment huzaren, tot luitenant-kolonel, do majoor N. J. Eracy, van het korpa, en tot majoor, de ritmeestor J. O. Camorling Helmolt, van het lste regiment huzarenbij het 3de regiment huzaren, tot luitenant-kolonel, de majoor 1' F. D. Braams, van het korps, belast met het bevel over de rij- en hoefamidschool, en tot eerste lui tenant, de tweede luitenant jhr. J. K. van Naers son, van het korps; 2o. is bij het wapen der infanterie belast met het bevel over een door den minister van oorlog aan te wijzen batal- jont Jbjü het lste regiment^ de kapitein J. ff. Rappold, adjudant van het 7do regiment infan terie. Min. beschikkingen. Door den minister van koloniën zijn de heeren C. J. R. Both, E. J. Schröfer, G. P. Oldemans, J. F. van do Plas- sche, J. G. Albera, B. Schuring, P. K. Erke- lens en P. H. Loven, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch In die, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar lager onder wijs van Europeanen in Noderlandsch-Indië. TWEEDE KAMER. Indische bcgrooting. De heer Van Kol kourt 't af, dat do opgetre den regeering, in plaats van krachtig in te grijpen om een einde te maken aan den in-droe- vigen toestand van den Javaan, voortgaat in de laatstelijk gevolgde richting, zich kenmerken de door een specifiek militaristisch karakter. Daarom zet spr. uiteen hot program der ,,S.-D. A.-P.", dat wilden steun van allen ten bate van den inlander; besti .ng van het Euro- peesch kapitalistische belang en dat zich lijn recht verzet tegen het specifiek militaristisch en imperialistisch karakter dezer begrooting. Den persoon van den minister, die in de West aan kapitalistische overheersching tegenstand bood, laat spreker hier buiten besprokingmaar spreker'B bestrijding geldt do voortzetting der noodlottige richting door dit ministerie. Erken nende, dat de zending in Indiö zich hier en daar monumenten heeft opgericht, betoogt spreker, dat de arbeid der zending in do meesto gevallen slechts een uiterst dun vernis v«-n beschaving oplegt: Welke zending wil de minister op vas ter voet steunen? vraagt spreker. Toch niet do zieltjeawinnende zending, waarop gehoele com pagnieën te gelijk worden gedoopt, of de dog matische zending Die zendingen te steunen kan slechts het ohristendom domoraliseeren. Spre ker wil Liefst paedagogisohe zending, die nut kan stichten onder de inlanders. Strijdig met de christelijke beginselen van dit ministerie acht spr. 't, den inlander voor mil- lioencn te besteion, en met kracht bestreed, hij do opdrijving van do militaire uitgaven, gevolg van onze imperialistische politiek. Slechts met hebzuchtige bedoelingen zijn wij Aan 't oorlogen in Atjoh, Djambi en Nieuw-Guinea. Waar hem oorspronkelijke rapporten zijn onthouden is spr. geenszins overtuigd, dat ten opzichte van Djam bi alle vreedzame middelen waren uitgeput. Ten slotte wijst spr. op den trenngen toe stand in Indiö, en op de enorme ellende, die heerscht ten gevolge van onze imperialistische politiek en hij hoopt, dat dr. Abraham Kuyper het boerenbedrog tegenover den inlander zal weten te verantwoorden voor den christenen God. Amendementen op de Indische bcgrooting. De heeren Van Kol, Helsdingen, Hugenholtz, Tor Laan, Melchers en Schaper stellon voor on- dorafdeeling 58 van hoofdstuk I te verminderen mot f 180,000, om daardoor niet over te gaan tot den bouw van een stoomsohip, speciaal voor Nieuw-Guinea. Zij beschouwen dit ala een ge volg van onze aucht tot uitbreiding van ons ge zag in de koloniën. Deze uitgaaf is verder in strijd met art. 1 van het Regeeringsreglement van Nederlandsch-In- dië, dat de uitoofening van do regeering van den Gouverneur-Generaal alléén uitstrekt tot het „Rijk in Azië", terwijl Nieuw-Guinea tot Australië behoort. Voorts stellen deze heeren voor, onderafdee- Ling 102 van hoofdstuk II te verminderen met f 498,000, om te doen vervallen do poston betref fende de voortzetting van den aanleg van defen siewerken te Soerabaia, f 132,000, en te Bata via, f 366,000. In den loop der vergadering heeft de Tweede Kamer bepaald, dat Vrydag om 11 uren eenige wetsontwerpen van spoodelschenden aard zullen worden behandeld, waaronder die betrekkeiyk den vrydom van invoerrecht voor natrium acetaat, enz.tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor den spoorweg Kwadyk Edamidem voor de spoorweghaven te Hellevoet8lui8; idem tot uitbreiding van het station Naarden Bussum. Gremengd Nieuws. Aan de telephoon alhier li oog aangesloten, onder No. 184: T. J. Huy, Leven daal 74 - 76. De HaagBche rechtbank veroor deelde heden den zwerver, die te Wassenaar by een kofflqhuisbouder vier yzeren stoelen uit een tuin had gestolen naar hy beweerde door armoede daartoe gedreven, overeenkomstig den eisch tot een maand; de vrouw, die zich ln haar diensten in Den Haag verschil lende voorwerpen toeeigende, tot 6 maanden; den tuindersknecht utt Boskoop, door wiens onvoorzichtigheid aldaar een schuur afbrandde, tot f 10 boete of 10 dagen; den man utt Wateringen, die aldaar iemand mishandelde, tot 2 maanden; de vrouw, die op het Alex an- derveld een jongeling een steek toebracht naby een der slapen, tot 7 dagen. Bevestigd werden een viertal vonnissen van den kantonrechter te 's Gravenhage, waarby koetsiers veroordeeld wegens het innemen van verboden standplaatsen. Voorts wordon heden ruim. dertig personen uit Leiden veroordeeld tot geldboeten wegens overtreding van de hondenbelasting. De rechtbank te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de vry waringsquaes- tie waarby in vry waring was opgeroepen de curator vati een ten tyde der dagvaarding in vry waring roeds overledene. De rechtbank besliste dat evenmin als een doode kan gedagvaard worden, evenmin is zulks mogelijk met iemand als vertegenwoordiger van dien overledene. Wel kon deze geen verstek laten gaan en moest hy op de dagvaarding verschyne'n ten einde mede te deelon, dat zyn curandus was gestorven. Van schorsing van het geding kon ook geen sprake zyu omdat er ten tijde der oproeping in vrijwaring geen geding was tusschen eischer en gedaagde in vrijwaring. Mitsdien werd de oischer nietontvankoiyk verklaard in zyn eisch in vry waring. Voor den eischer trad op mr. Lioni, advocaat te Amsterdam, en voor den gedaagde mr. Sipkes, advocaat te Leiden. Het Openb. Ministerlo by het Haagsche kantongerecht vorderde heden by voortzetting van de zaak tegen den onderwyzer, die zich, op last der politie, niet wilde ver- wyderen uit een volksoploop, f 3 boete, daar uit de verklaringen der thans geboorde ge tuigen genoegzaam bleek, dat het ongeiyk aan de zyde van den paedagoog was. De beklaagde was ditmaal niet verschenen. Het Comité voor Zondagsrust uit den Nederl. Bakkorsgezellenbond, afd. Don Haag; 's-Gravenbaagache Broodbakkersgezel- lenvereeniging „Bystand zy ons doel"; Bakkers- gezellenvereeniging afd. werkliedenvoroeniging „Onze hulpe zy in den naam des Hooiou," Bakkersgildo „St.-Hubrecht;" afd. Ned. K. K. Volksbond; bakkersgezellenvereeniging afd. werkliedenverbond „Patrimonium," had tegen gistermiddag in de Hoogduitache Schouwt r.ig- zaal te 's-Gravenhage een groole opontaio vergadering belegd, die vry goed bezocht was. Nadat de voorzitter der byeeukumst het ontstaan van het comitó had uiteengezet en de beweging der gozellen geschotst, doolde hy de resultaten m6do, die een onderzoek in zake Zondagsarbeid en het behoudend vor- krygen van Zondagsrust, by patroons en ge zellen had gehad. Aan 70 patroons was gevraagd of zy bore: .1 waren mede te werken tot het voikrygon van Zondagsrust. Er kwamen 51 antwoorden in, waarvan 38 gunstig luidden. Enkelen dezer 38 patroons stelden hun medewerking echter afhankelyk van zekere voorwaarden. De resultaten op de gestolde vraag, hoe laat de arbeid op Zondag werd aangevangen, waren meerendeels, volgens mededoeling van den voorzitter, treurig. Het onderzoek, by de gezellen Ingesteld, leidde over het algemeen tot dezelfde uit komsten. Het meerendoel hunner is vóór Zondagsrust. Slechts over de strydwyze heerscht vorsclnl van opvatting. Enkelen wenschten de agitatie voor afschaffing van nachtarbeid vóórop to laten gaan. Over do resultaten van het onderzoek werd daarna van gedachten gewisseld. Met algoraeene stemmen werd de houding van het comitó goedgekeurd. Na langdurige discussie werd mot grooto meerderheid uitgemaakt, dat het comité vooreerst zal blyvon werken uitsluitend ten gunste van Zondagsrust. Daarna word be sproken op welk uur de Zondagsrust zou mooten eindigen. Besloten werd, dat dit uur zou zyn Zondagnacht 12 uur, on dat de vooruf- gaande rusttyd 36 uur moet bedragen. Een en ander werd nader in een motie geformuleerd, welke ook aau de autoriteiten zal worden toegezonden. Men schrUft uit hetWestland: De vinkenvangers klagen, dat de goede jaren voorby zyn. Het is tegenwoordig oen zeld zaamheid als er per dag 300 gevangen worden. Van 800 tot 900 was vroeger geen byzonder- beid. Ook de jagers klagen. Ze hebben meestal pech. Wordt een flinke dryfjacht georganiseerd, dan regent het of sneeuwt het, maar is 't ïru elk geval geen jachtweerde konyntjos blyvon ln hun holen. Daarby zyn do stroopers tegen woordig meer dan brutaal. Te Zandvoort is wederom aange spoeld een fiesch, bevattende een kaart, die ingevuld moest wordon aan prof. G. Gilson, te Louvain, in Belgiè. Waarschyniyk staat dit in verband om de stroomingen te bepalen in de Noordzee. Sedert een paar dagen worden voor rekening der heeren S. Bendien Lzn.# M. Hompes en S. Frank in de door dezen te Ny verdal aangekochte gronden door de firma Gebrs. Roszmark te Almeloo boringen gedaan, ten einde te kunnen nagaan of de grond \yerkeiyk ln voldoende mate goudhoudend la. Te Maastrioht i6 door de politie aangehouden de korporaal J., verdacht den harmonicaspeler S. een levensgevaariyke ver wonding te hebben toegebracht, door hem met een hard voorwerp een slag op de herseDpan toe te brengen. De verwonde is in het gesticht Calvariönberg opgenomen en de verdachte ter beschikking van den commissaris van politic gesteld. Te Houtlgehage zullen 1 0 H.A, heidegrond worden ontgonnen, bywflze var» werkverschaffing in den a. e. winter. De Rotterdambche rechtbank heeft gisteren failliet verklaard den beer J.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1