Voor oon goed bezette zaal trad dr. Bleekrode, van 's Gravenhage, Donderdagavond cp als spreker voor de afdoohng Hazerswoude- Koudekerk der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Zyn onderwerp, dat de spreker blijk baar volkomen meester was en dat van het begin tot aan het einde de aandacht der ver gadering bezighield, wa3 de „luchtscheepvaart." Reeds 100 jaar vóór de geboorte van Christus, zoo begon de heer Bleekrode, probeerde zekere Dedalus, een Grïeksch architect ea mecani cien, door middel van vleugels, uit veeren en was bestaande, zich ln de lucht te verheffen en zijn zoon, die, ovenals tal van jongelieden uit don tegenwoordigen t\jd, gaarne hoog wilde vhogen, meende een tochtje naar de zon ge makkelijk te kunnen ondornemen. Ongelukkig ■molt, toen lit] het, gloeiende hemellichaam te dicht naderde, het was zijner vliegmachine en plofte htJ op de aarde neder. Over zulke pogin gen om op te stijgen, wilde spxeker echter dien avond niet handelen, daar die louter op mythologischen grondslag berusten. Door eenige proeven werd vervolgens aan getoond, hoe het lichtgas door zijn groote stijgkracht en nog meer het waterstofgas, de beste middelen zyn, om zich in de lucht te verheffendoch tevens dat die gassen gemak kelijk door allerlei stoffen heendiingen en dus moeilijk in een afgesloten ruimte van lichte bekleediog zijn te bewaren. Spreker vertoonde daarbij aan het publiek eenige lapjes zjjde van 'den balion van Andró, van enkele, dubbele en driedubbele dikte. Na vervolgens met zeven- mijls laarzen het gebied der oudere aörostatika te hebben doorkruist, kwam spreker tot zjjn eigenlek onderwerp, nl. het bestuurbare lucht schip. Om den ballon te kunnen besturen, moet hy een eigen snolheid hobben van minstens 6 M. per seconde. De wind of luchtverplaatsing heeft immers in een tijdvak van 10 jarea geen 3 keer meer dan 6 M. snelheid per seconde. Ook moet het luchtschip een stuur baren vorm hebbon, zooals het lichaam van vogels en viascben, en een breed stuurvlak van lichte stof, bijv. bamboe.. Tegenwoordig gebruikt men, om de richting tegen den wind Id te kunnen veranderen, schroefuladen, door •en motor in beweging gebracht. Na deze grondbeginselen van het bestuur bare luchtschJp terdege ln het licht gesteld te hebben, werd de zaal in het duister gehuld en werden, door middel van oen zeer prachtig wer kende scioption, lichtbeelden op een gespannen doek geworpen, die onder de behandeling van dr. Bleekrode geest en leven ontvlogen. Ten slotte vertoonde spreker de toestellen, die de Ëngelschen meevoerden, om in ballons onze dappere stamverwanten aan de Tugela te bespionneerem Toch, zoo merkte hij ter loops op, waren die Boeren, zonder lucht ballons, dapper genoeg, om zich daar to handhaveiw Na de pauze behandelde dr. Bleekrode aan de hand zijner aantrekkelijke llchibeeJeen de reis van den Zweed André naar de noordpool. Zelf ln gezelschap van André geweest zijnde, veranderde nu de iezmg in een alleraardigste C3u serie. Een prachtig, kleurenryk lichtbeeld, waarvan de vervaardiging te Parijs etteluke guldens heeft gekost, verplaatste ons in een echt poollandschap, beschenen door het noorderlicht. En „dat is nu", zoo eindigde spieker zijn interessante voordracht, „hot licht, dat het graf van Andró bestraalt". De voorzitter der sfJeeling, de heer C. Korteweg, riep den spreker, voorzeker naar het gevoelen van alle aanwezigen, een hartelijk gemeend „tot weerziens" toe. Katwijk. De Chr. JongeJingsvereenJging te Kaiwgk a/d. Rjjn heeft jl. Donderdag haar openbare vergadering gehouden; het lokaal was flink gevuld. In zijn openingswoord zette de voorzitter uiteen wat een Jongelings-vereemging is en moot zijn en sprak hjj de hoop uit, dat do bezoekers een gooden indruk van deze ver gadering mochteu medenemou. Het programma werd daarna afgewerkt: Bamenspraken werden gehouden, voordi achten, zouwol ernst als luim, ten gehoore gebracht, opstellen voorgelezen, alles met belangstelling door de vergadering gevolgd, die meer dan ééns teekenon van groote tevredenheid gaf. Een afwisseling braclit de rmgagent, de heer P. vao Dijk, van Leiden, die te kennen dat hi) met genoegen de vergadering bij woonde, juist omdat zij een blyk gaf, dat do "Vereenigmg haar roeping verstond en den vrienden dan ook aanried met alle kracht voort te gaan op den ingeslagen weg. üfj wenscht den Chr. Jongeling vroom, frisch en vrooljjk en niet als een grijsaard met het hoofd nederwaarts. Deze waardeering van don arbeid der Vereenigmg werd door de vergadering eveneens met veel bijval begroet. Onnoodig te zoggen, dat de vergadering, die te 7 uren met gebed werd geopend en te 10 uren dank zeggend gesloten, bij velen het verlangen naar meerdere samenkomsten, op dezelfde wijze ingericht, heeft gewekt. De heer B. J. van de Meene, te Doetin- ehem, is met ingang van 1 December a. s. benoemd tot onderwijzer aan de Hervormde School to Katwyk-aan Zee. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente ia vergunning verleend aan P. Schaap te Katwyk aau-Zee tot oprichting eener vi8chrookeii) in het perceel Sectie A No. 69CO, achter de Zandstraat aldaar. De zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal plaats hebben te Leiden op Dinsdag 10 December a, e., des voormiddags to tien uren, ln het Invalidenhuis aldaar. Katwijk aan don Kyn. Door het kies college der Ned.-Herv. Gemeente zijn tot leden van don kerkeraad benoemd de altredenden: C. Lam, ouderling, en H. Ravensbergen, diaken, die hun herbenoeming zich hebben laten 'wolgeval.en. Noordwijkerhout. Ons fanfarekorps „De Echo der Duinen" heeft het voornemen nog in deze maand een paar uitvoeringen te geven. Lisso. De "zitting van den militieraad zal voor deze gemeente gehouden worden te .Delden, in het Invalidenhuis, op Dinsdag 10 December a. s., des namiddags te één nur. Ujjnsburg. Op Dinsdag 10 December zal door den Militieraad 'a morgens te 10 uren •en zitting worden gehouden in het Invaliden huis to Leiden (ingang Koppenhinksteeg.) Don loatsten tyd gebeurt het nogal eens dat het „Leidsch Dagblad" een pruimen $04 te leat -waiOt Lsca^gtk Me ardvtld hiervan ligt niet bjj den agont, zooals sommigen moeneD, maar by ée Rtynl. stoomtram. De tram van 6.21, waarmee de couranten worden vervoerd, komt toch geregbld te laat, j.l. Woens dag zelfs een half uur. 't Is voor de reizigers die per spoor arrlveeren, natuurlijk eon gerief, wanneer de tram te Leiden op de aankomst der treinen wacht, maar voor de personen, die aan de tramhalte een geralmen t(jd naar de komst der tram vergeef» staan uit te kyken, ia dit mindor plelzierlg. Leiderdorp. Hedenmiddag had de land bouwer C. v. T., te Woobragge, huiswaarts keepende van de markt te Lelden, het ongeluk met paard en brik naby de fabriek van de firma Sillovis Kutten in den Rijn te ge raken, ten gevolge van het schrikken van melkkannen, die aan den weg stonden. Een der zeven inzittende personen viel uit den wagen en kwam op den kant terecht. De zes andere geraakten te water; het werkvolk van genoemde firma mocht het golukken allen op het droge te brengen. Vier dezer personen kwamen met den schrik vrij. Twee van hen hebben eenigo wondon bekomen en zfin ten huize van den heer J. Sillovis gebracht. Dr. De Bruyne verleemde de eerste geneeskundige hulp. Het paard, dat van den wagen losgeraakte, werd door een motorpakschuit naar dan over kant gebracht, alwaar het door het werkvolk van de Kon. Ned. Grofsmederij op het land werd getrokken. Het voertuig is nog niet kunnen worden opgehaald Een woord van lof komt- toe aan den heer Sillovis en zijn personeel. De miliciens dezer gemeente van de lichting 1901 H. den Hollander en W. van der Zjdon hobben don löden dezer langdurig verlof bekomen tot 29 Maart 1902. In de Dinsdag, 19 November a. s. des avonds te hallacht te houden vergadering vau Den Raad dezer gemeente, zullen worden be handeld de navolgende onderwerpen. Mede- deelingen. Verzoek van het hoofd der open bare Bchool om eervol ontslag. Vaststel ling suppletoir kohier van den hoofdefijken omslag. Tot onbezoldigd rijksveldwachter is be noemd J. de Lange, nachtwaker alhier. Rjjnx&terwoiido. Ter vervulling van de be trekking van adjunct-boekhouder der Nuts- Spaarbank, hoeft het bestuur dier Bank een alphabetiache aanbeveling aan het departement doen toekomen, bevattende de namen der heerenW. van Mourik, alhier, en J. F. de Ren, hoofd der school te Oude-Wetering (Alkemade.) Door de goede zorgen van het departe- monts bestuur van het Nut zal hier in den avond van 2.1 dezer, een lezing worden ge- hou-ion. Spreker van dezen avond is Mr. L. J, Huber, advocaat én procureur te Veen dam, met het onderwerp: „Socialisme in vroegeren en lateren tyd". Voorschoten. Vrijdag 15 November her dacht notaris Schoor den dag, waarop hy 25 jaren geleden zyn ambt in deze gemeente aanvaardde. Des voormiddags ODtving de jubi laris bezoek van den burgemeester en de leden van den Raad, van welk college de beer Schoor roede 18 jaar deel uitmaakt. Met een harteiyko toespraak werd hem daarby een geschenk overhandigd, bestaande in een reproductie naar een schildery van Hobhema. Ook later op den dag ontving by veie zoo mondeliogo als sclirlfteiyke gelukwenechen. De hoor P. Niokerk, onderwijzer aan de openbare lagere school in het dorp, is benoemd tot hoofd der school te Neerlangbroek. De heer baron v. Fndagh, volontair ter secretarie dezer gemeente, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Stompwyk. Voorhout. By de gisteren gehouden ver kiezing voor eon lid van den Gemeenteraad zyn candidaat gesteld, in alphabetische volg- oi de, de heeren P. Berbee Fzn. en P. Warmer dam, wyk II No. 20. De stemming zal plaats hebben op Woens dag 27 November a. s. Woubrugge. Het reglement op het vrfi beheer der kerkeiyke goederen, fondsen, enz. van de Herv. Gem. alhier zal vermoedelijk eenigs- zins gewyzigd worden; art. 43 zou komen te vervallen, en een nieuwe betere formuloering van de omslag-helfing daarvoor in de plaats treden, welke wyzigiug, by stemming op Woensdag 20 dezer, van 's voorin. 11 tot 'b nam. 2 uren, in de consistoriekamer, aan de goedkeuring van stemgerechtigde leden zal worden onderworpen. Als notabelen der NÓd.-Herv. Gera. zyn hier herkozen de heeron E. Visser en W. van der Waa, terwyi voorts ais zoodanig nog is gekozen de heer L. van der Boon. Zegwaard. Een ingozeten dezer gemeente, zeker met nauwkeurig op de hoogte van de kaart van de provincie Zuid-Holland, liet zich de vorige weok ts Rotterdam in ondertrouw opnemen, daarby opgevende te Zoetormoer te wonen. Weiara bleek daar, dat die opgave niet juist was en werd den bruidegom meegedeeld, dat deze titel hem nog niet toekwam en de plechtigheid deze week opnieuw moeet ge- schiedon. In plaats van by een vhrliefd jonk man een dergeiyke kleine vorgiseing door de vingors te zien, wordt nu- tot 6traf hot huwe- iyk een week uitgesteld. Zegwaard-Zootormeor. Op Woonsdag 4 Dec. a. s. zal in den Binnenwegechen polder ouder Zegwaard en Bleiswyk schouw worden gedreven over de dyken, kaden en wegen, terwfil de hekken op de dfiken los en geopend en van goede tieden ter om- of over klimming moeten zyn voorzien. De begrooting van de Hervormde Ge meente voor 1902 is voorgedragen tot een bedrag van f Si 86.78 aan ontvangsten en 3134.77s aan uitgaven. De zitting van. den Militieraad zal voor deze gemeenten worden gehouden te 's-Graven- hage op Maandag 16 December a. 8., des voorm. te 10 uren. VU de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd tot commandeur in do orde van Oranje-Nassau, mr. EL J. Kist, voorzitter der commissie tot hot beramen van maatregelen ter verbetering van het politie we ten, te Amsterdam. Aan Q. Mulder, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zij no betrekking van bewaarder van de hypotheken. Kot ksriaitaf ea de scheqftih^ «qua te £axkw De luitenant-kolonel jhr. O. J. Strick van Linschoton, van het 2de regiment huzaren, m-fc ingang van 16 November 1001, op zijne aanvra ge op pensioen gesteld en bet bedrag van hef pensioen bepaald op f1800 jaars. Do minister^ van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 17 De cember o. k. en volgende dagon te Groninken gelegenheid sal worden gegeven tot het afleg gen dear examenso ter verkrijging van een ge tuigschrift nl» vroedvrouw. Zij die tot die examens wenschon te wordon toegelaten en daarvan niet reeds vóór 1 Juni 1901 aangifte hebben gedaan bij den inspocteur voor het genoeakundig staatstoezicht voor Fries land en Groningen, dr. Ch. H. Ali Cohon, te Groningen, worden uitgenoodigd van hun ver langen alsnog te doen blijken vóór 1 December a. s. bij schriftelijke opgave aan genoemden in specteur, met overlegging van een extract uit do registers van den burgerlijken stand, waar uit blijkt dat zij den leeftijd van 18 jaar hobben bereikt en van het bewijs, dat zij als leerling- vroedvrouw bij een geneeskundigen inspecteur zijn ingeschreven, onder de voorwaarden, vast gesteld by art. 11 van voormeld Koninklijk be sluit, en minstens 10 gewone verlossingen in tegenwoordigheid van een bevoegd verloskundi ge hier te lande hebben verricht. Pret dr. J. Bosscha. Maandag 18 dezer herdenkt prof. Bosscha, naar wij reeds mededeelden, zijn zervenstigstea verjaardag. Prof. Bosscha werd 18 November 1831 te Bre da geboren, waar hij zijn eerste opleiding op do lagere school aldaar genoot, tot hij acht jaar later- de lagere school te Amsterdam ging be zoeken, die hy in 1842 verwisselde voor de La- tijnsche school aldaar. In 1848, dus op zeventien-jarigen leeftijd, deed de jonge Bosscha Staatsexamen. Slechts een jaar bleef hij te Amsterdam student. In de jaron 1849 en 1850 volgde hij te Deventer de les son van prof. v. d. Willigen en vertrok in dat laatste jaar weer naar Leiden, waar hy verbleef tot 1854 en zyn studiën eindigde met zijn pro motie. Na wetenschappelijke reizen door Frankrijk en Dnitschiand keerde hij in 1855 weer naar zijn vaderland terug, naar Leiden, waar hij vijf jaar lang, tot 1860, assistent aan het na tuurkundig laboratorium bleef. In 1860 viel hom de eer te beurt benoomd te worden- tot professor aan de Kon. Militaire Aca demie te Breda, waar hij -«elast werd mot het onderwijs in de wis- en natuurkunde. Slechts drie jaar lang was hij in dezen nieu wen werkkring werkzaam, om die in 1863 weer te verwisselen voor een nog belangrijker en eervoller betrekking, nl. die van inspecteur van bot middelbaar onderwijs voor de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Utrecht en Lim burg, ter standplaats 's-Gravenhage. Prof. Bos scha was toen belast met de organisatie van hoogere burgerscholen in die provinciën alsme de met organisatie der Polytechnische School. Zijn groote verdiensten als natuurkundige werden in 1872 geëerd door zijn benoeming bet gedelegeerde, by de internationalo meter-com missie te Parij9, welke commissie hem koos tot secretaris van het permanente comité- Deze be noeming gaf hem toon aanleiding rreer terug to keeren tot een stnkt wetenschappelijker) werk kring en tot zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Polytechnische School in 1873, waarvan hij in 1878 directeur werd, tot 1885 het jnar zijner benoeming tot secretaris der Holl. Maatschap pij van Wetenschappen te Haarlem. Dit laatste ambt bekleedt prof. Bosscha tot op heden en zijn krachtige persoonlijkheid doet verwaohten, dat hij nog lang deze belangrijke positie in de wetenschap van onze dagen zal blijvon innemen. Uit den aard van do zaak weet bet groote publiek van de Ned. Maatschappij van Wetenschappen weinig af, des te meer even wel de kring dor geleerden en geletterden, voor wie tot ver in het buitenland de naam van Bos scha een van do beste namen op dit gedeelte van hot terrein der wetenschap is. Dit blijkt wel uit het feit, dat prof. Bosscha voorzitter was van het Internationaal Natuur- en Genees kundig Congres, dat in 1899 te Haarlem werd gehouden. Wio hem hoort als spreker, klaar on helder, duidelijk verstaanbaar, wie hem over straat ziet gaan met vlaggen stap, den typischen kop met da lange grijze haren recht op, krijgt den in druk dat er innerlijke jeugd is bij dezen zeven tigjarige. (Haart. Jjagbl.) Horkolfike Berichten. Noordwykerhont: Zondag-voorm. to tien uron, ds. 8. Yerhoeff, prodikant te Noordwfik. Woubruggei Geref. Kerk. Zondag- voorm. halftlen en *s nam. twee uren, ds. K. Ouséoren, van Koevorden. Ter afdeeling van den Nederlandechen Protestantenbond zal hior /iondagavond zeven uren godsdienstoefening worden gehouden, die goleid wordt door da. Kutsch Lojenga, van Leiden. Zoeterwoude: Ned.-Henr. Gemeonte. Zondag-morgen te tien uien, ds. F. Oberman, van Leiden. CORRESPONDENTIE. - B.I Naar onze meening is het beter, dat er zoo min mogelijk notitie van genomen of over geschreven wordt Hot tegendeel kan slechts als propaganda dienen, waarom het hun juist te doen Is. De politie treedt op voor zoover de wet haar daartoe bevoegdheid geeft. Verder mag zy ook niet gaan. Bloemen- en Planteneommissie. Do Bloemen- en Plantencommlssie der Ned. Mfi. v. Tb. en Pik. heeft in haar Novembor- vergaderlng, gehoaden ln „Artis" te Amster dam, de navolgende onderscheidingen toege kend, als: Getuigschrift van Verdienste, aan t „Cymbidium glganteum," als min bekende plant, Ingezonden door den heer J. G. Ballego, te Lelden. Zilveren Medaille, aan: Verzameling „Acfiantums" (foreche planten), ingezonden door don "Keer EL JL fichüu, to Aalnmeej* Eervolle vermelding, aan: Verzameling van 12 bloeiende „Erica hyonia- lis," ingezonden door den heer H. J. Sclihtz, te Aalsmeer. Verzameling van 10 „Erica gracilis," van denzeifden Inzender. Dankbetuiging, aan: „Oncidium varicosum Rodgersll" ingezonden door den heer J. G. Ballego, te Leiden. Verzameling van 10 „Begonia Glodre de Lorraine" van den heer H. J. 8chütz, te Aalsmeer. „Aster Datschü," als nieuw Ingevoerde plant. Ingezonden door de hoeren "Wezelehburg en Stassen te Leidon. Op de prysvraag voor een verzameling afgesneden „Chrysantenbloemen" in 12 van de beste Voor de bindery geschikte verschei denheden waren 3 inzendingen ingekomen. De 1ste prys, Zilv. Medaille -1- f 6.00, word toegekend aan de inzending van de heeren D. J. Tas Zoon, te Aalsmeer. De 2de prys, Brons. Medaille 4- f 2 50, werd toegekend aan de inzending van den heer Jac. C. Groonewegen, to Amsterdam. Een. Bronzen Medaille, als extra-prys, word toegokond aan de Inzending van den heer A. J. van Yeltbuysen, te Haarlem. Op de prysvraag voor 12 „Primula obco- nlca" in verscheidenheden, waren 3 inzen dingen ingekomen. De eerste prfis, Zilv. Medallie, werd toege kend aan den heer Aldert Maarse Cz., to Aalsmeer. De tweede prys, Bronz. Medaille, werd toe gekend'aan de heeron D. Spaargaren Mz. Zonen, te Aalsmeer. Op de prysvraag voor TS „Cyclamen, per- 8lcum giganteum" ln verscheidenheden waren 6 Inzondingen ingekomen. Den eersten prys, Zilveren Medaille, verwleTf do inzending van de heeren D. Spaargaren Mz. Zonen, te Aalsmeer. De twoedo prya, Bronzen Medaille, v^ord toe gekend aan den heer EL Veldhuis, te Ellecom. Verliezen van hl Engelsche leger, too als die voorkomen in de Daily Graphic I O 8 8 S> O •d f CD a si is |>3 O J 13 II 9 Not. 4 16 6 13 12 27 65 12 11 13 7 10 1 6 1-4 5 10 1 10 15 1 10 15 16 Tol aal Transvaal en Oranje-Trystnat. o De hoer Emons, te Amsterdam, heeft eenige bijzonderheden omtrent de laatste dagen van Coin. Broeksma openbaar gemaakt. Veortlon dagen zyn er tusschen de uitspraak van het vonnis en de voltrokking op 30 Sept. verloopon. In dien tusschentyd heeft de diep beklagenswaardige echtgenooto zich met haar kindeien Daar Pretoria begeven, om vóórhaar man om harentwille gouade af te smeeken. Het moet een hartroerend tooneel geweest zyn. Wachtend op toelating, heeft zy enkele dagen te Pretoria vertoefd en by zekere familie B. Goldstein gelogeerd. Zy is ovenwei niet toogélatén. Broeksma was lydonde, toen hy voor hot gerocht werd gebracht. Een beenwonde belette hom te staan, -zoodat men hem een stoel moost geven. By zyne terechtstelling heeft hy verklaard den dood kalm te gemoet te gaan en te rekenen, dat hy met het leven afgedaan had. In eon te Amsterdam gehouden vergadering van verdreven N.-Z.-A. S. M.-personeol heeft men de jongste berichten omtrent de schadever goeding besproken. Het toegezegde bedrag, ongeveer 6 pet., stelde teleur, maar men achtte het geraden zich in het onvermydeiyke te schikken en te vertrouwen op het verder beleid van den minister van buitenl&ndsche zaken. Er zal een liefdadigheidsavond ten bate van behoeftige leden der Vereenigmg Z.-A. S.-M. personeel georganiseerd worden. De heer Emous schrijft nog ashet „HbL" Do aanleiding tot het proces, dat in Pretoria tegen een aantal burgers van Hollandscl.e ge boorte gevoerd is, en waann men ook zelfs on zen Ncderlandschen consul-generaal, den heor F. J. Domcla Nieuwenhuis heeft zoeken te be trekken, is do poging geweest van zekeren Schaap, een gepensionneerd Nederlandsch ma troos, om uit Pretoria naar de Boeren over te gaan. Deze poging was evenwel slechts voor gewend. Blijkbaar is hij als detective, bet«T rog als agent provocateur werkzaam geweest. Eerst vervoegde hij zich bij zekeren heer B. Goldstein, geboren te Arnhem, doch vol-hurger der Z. A. R., met verzoek hem uit Pretoria to helpen. Deze ried het hem niet aan, mater ver srees hem toch naar zekeren "We-^soling. Ook hooft zich Schaap bij den beer M. E. do "Wildt vervoegd, dio hom een pak van dr. Coster zou gegeven hebben. Met nog andere Hollanders kwam hij in aanraking of gesprek omtrent de zaak, en is ook ten huize van den Nederland echen consul geweest, naar hy verklaart, schoon die hem in geen en deele behulpzaam geweest is. Natuurlijk werd Schaap buiten Pretoria ge grepen en heeft daarop al do Hollanders opge noemd, die hem niet verraden hadden. Dat de heer M. E. de Wildt wel als getuigo opgeroepen werd, maar toch buiten getuigenis of moeilijkheid bleef, mag niet slechte aan het krachtig pleidooi van mr. Lobman worden toe geschreven, maar ook aan het vioe-consulaat- - schap, dat hij voor den heer Roosegaarde Bis schop waarnam, en dat hem eenigermate vrij waarde. Veroordeeld werden Wesseling tot drie j-ar, Trouw tot vijf jaar, Jac. de Veer tot één jaar, Van AAi-sten tot acht jaar, en Otto zolfs tot 15 jaar gevangenisstraf, terwijl de hoer Goldstein met zijn gezin werd uitgezet, nadat hij van 12 Aug. tot 23 September gevangen had goaeten. Nog hebben aim beschuldigden terecht gestaan ds Kuyper, eooa van den heor Van Niek»- len Kuyper, Rahder, Kerkhof^ Qraamans ea] misschien nog andereu i Do historie van dat god ragen jachtpak van wij Ion dr.* Costor mag aanleiding gegeven heb ben tot liet verhaal van het verschaffen van khaki-kleeren. De heele zaak is overigens doorzichtig go* noeg. Gemengd Nlea wsu We behoeven natuurllfk niert moe te deelen dat het perceel Braoatraat hoek Diefsteeg, dat vroeger zich door «yn cmder- wetschea gevel kenmerkte, vorbouwd is. Even min dat die gevel vervangen la gewordon i door een modernen. Dat heelt ieder, die de Breestraat passeert en hoevelon zyn er dat niet gezien. Maar wat eerst heden, nu de gordynen zyn opgehaald, viel waar te nemen, is, dat de beer J. 8. Arnold, die tot nog toe zyn sigarenmagazyn eenige huizon verder had, thans over een veel ruimeren en meer naar de eïechen des tyds ingerichten xv.mkaJ be- - schikt, met twee groote spiegelruiten. Het siet er evenals de étalage smaakvol uit. Gistermiddag om twaalf uren, by het uitgaan der katoenfabriek, Jiep een der fabrieksjongona van 14 jaar woest de fabriek uit. Toevallig was daarjuist een ryiulg, waarvan de koetsier niet tydig genoeg kon stoppen, zoodat de jongon onder het rytuig kwam on een wiel over den buik kroeg. Geneeskundige hulp was dadelyk by de hand. De jongen werd met een ander Tfitnlg naar zyn huis vervoerd. Z(ju toestand ia nrct govaariyk. Na een paar dagen rust zal hij, volgens den go- neèsbeer, zyn werk wél weer kunnen her vatten. Voetbal. Wegens het mede 'laten spelen van een niet bondslid in haar -elftal rn den bekerwedstrijd tegen gespeeid den Sdon November te Leiden, zal de veroecn- ging „Ajax" worden geacht den wedatryd verloren te hebben en van verdere deelneming aan de bekercompetitie zfin uitgesloten, inge volge art. 0 -Beker-reglement. Bij de voorstelling van „H e r o- dias" der Nederlandeche Opora m den Stads schouwburg te Amsterdam ontstond een kleine stoornis in den aanvang van het tweede bei jjf-. De hoer Van der Linden verliet overhaast dea dirigeerstoel, do muziek zweeg, het gordyn viel, en rees eenigo oogenblikken later om den heer Coini gelegenheid te geven mede te deelen dat de dirigent plotseling ongesteld waa geworden» en niet in staat was do voorstelling te leiden. De heer Morons, een der orkestleden, nam wel willend deze taak op ai ca, seer ten gerieve van het talrijke publiek, dat zich heel voldaan toon de. Men sohryftuit 's-Herto ge nhosch j Niet alleen in de stad, maar ook in den ond.rek doen zich thans meer en meer de gevolgen ge voelen van de „krach" van de Noord-Dra bar t- scü-> Bank, waardoor tal van personen, zoo al niet tot den bedelstaf zijn gebracht, maar dan toen zóó gevoelig zyn getroffen, -dat zy finan cieel er wel nooit weer-bovenop zullen komen. Verschillende veilingen van. onroerende ca roerende goederen, in den loatsten tijd hier ter plaatse gebonden, én bet zich retireeren vau porBonen dio op flink en voet loefden en ik o n-' don 'leven, tot bescheidener omgaring, ziedaar do resultaten van bet ellendig beheer v-u, eu het schromelijk gebrek aan toezicht op de za ken der Bank. Het is nu bijna een jaar geleden dat surseance werd gevraagd en verkregen, maar -no galtijd duurt voor heerem aandeelhou ders dezelfde onzekere toestand voort. Op de vraag wat van de a an deelen der Bank alsnog terecht zal komen, valt ook nn nog geen antwoord to geven. Ware dit wèl bet gerval, dan zouden heeren bewindvoerders toch zet er mot talmen met do mededeeling. Zooals do toestand thans is, ko3t hot beheer der Bank zéér veel geld, en Oen zeer groot deel der zoo niot alle aandeelhouders, zouden niets liever zin, dat dat aan dion toestand toch eindelijk eens een einde kwam. Men meent dat in een héél jaar zooveel kan worden gedaan, nog meer zelf» dan 6edert verleden jaar Decem ber aan de Noord-Brabantsche Bank is afgo- zwoegd. Ook een handelsman. Een wel- gestelde landbouwer te Veen dam verkocht voor eon paar weken zfin boerenplaats uit de hond aan een landbouwer te Pekeia voor circa f 60,000, doch nadat de koop gesloten was, kreeg de verkooper berouw en kocht de boer derij terug voer den prys van f 77,000. U. D. In do laatste dagen heeft er te Peking oen hevige sneeuwstorm gewoed en was hot er bitter koud. „Als het wintersche weör voortduurt wat inderdaad waarschijnlijk Is in het winterseizoen l zou de terugkeer van het (maar steods torugkeerendejhof weieens ojmieuw vertraagd kunnen worden", zegt Reu- ter's correspondent De stoomboot „Etelka" heeftby haar aankomst te Philadelphia gerapporteerd dat zy den 7don November op 41 graden N.B. en 59 W.L. een brandend schip had zien vergaan. Er scheen eon onlploffmg aan boord geweest te zfin. Van de bemanning en hot schip zélf werd geen spoor meer gevonden. De kapitein van de „Etelka" geloofde dat hot oon petroleumboot was geweest. Op de Woetorschelde by Hans- weerd is een stoomschip (vermoedelijk „Aline") aangevaren en gezonken. Van de opvarenden zyn 3 man verdronken. Hot „H b 1." beeft het navolgend partlculior telegram uit LondenAan de „Morning Leader" is uit Niouw-York gesoind, dat daar een sneeuwstorm wordt verwacht Men sohryft uitHeerlen: De» burgemeester dezer gemeonte heeft besloten de portretten van alle burgemeosters, die deze gemeente gehad heeft, door «en schilder op' doek te laten brengen om daarna in de raadzaal te worden opgehangeD. Van drie burgemeesters bestaan photographieönvan da overigen, die i reeds ian^, overleden zyn, bestaat noch een, photographle noch eenig ander portret Hoe^ nu de schilder dezen op het doek moet brengen, is onbekend. I De van IJmuiden voorvloei. böokbouder der maatschappy „Kennemer üJ was Donderdagmiddag weder te een café cru den Kruisweg ie Haarlem, toen hy door rechercheurs werd uitgenoodigd even op bec politlebureel te komen. Daar op dat tydeu?

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2