De briljanten broche. A0. 1901. feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven t lïed.-ZDidafrikaansche Verccniging. f Feuilleton. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: 'Voor Leiden per 8 maanden J I j j if 1.10.) ,%®uiten Loiden, por looper en waar agonton govoatigd a(Jn 1.80 J.fEranco per post i I I i S 2 1.65., PEIJS DER ADVERTENÏTËÏT: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel moor 0.17J. - Grootor» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. J Afd. Leiden en Omslrekm. f Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- Troudsche Singel 41: t' Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: V Op de bruiloft van Fran» en Jaantje, opge- tiaald door oen van de dames der Kweekschool j»an juffrouw Knippelaarf 6.37s Te Rynsburg gecollecteerd op de bruiloft van Dirk en Dieuwertje, door (Coba, In do witte pot, onder het zingen <?an het Transvaalsche volkelied 2.68' Opgehaald op een gezelligon avond door Piet In den hoed van Jan, onder liet epelen van het Transvaalsche.volks lied 2.18 Omdat de kolontremmer zoo mooi jgetandakt heeft1.97 Van een clubje landverhuizers wegens ▼ertrek naar den Congo 1.— f Gecollecteerd voor de Boeren op een Yerjaarparty0.775 y Gecollecteerd op Mina's verjaardag i ca het zingen van de schoone volks- liederen van onze stamverwante Broo deren in Zuid-Afrika,0.68 Gecollecteerd voor de Transvaalsche Uoeren In den helm van den marinior 0.60 Voor de prachtige bulletins der laat ste dagen0.60 Niet f 1.05, maar ƒ1.50 is gecollecteerd op de 20 jarige bruiloft, omdat de politieke haring koopman, enz. (Zie „Leidsch Dbl." van 6 Nov.) Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit 'Blad. Offlcioelo Kouuiagoving» i Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van W. ALT, houdende ver zoek om vergunning tot oprichting van een Mine- raalwaterfabriek, gedreven door een gasmotor van 1 p.-k., in zijn bierbottelarij aan de iloogewoerd ïïo. 56, kad. bokeod tSeclie D No. 1501; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bi) deze kennis aan het publiek, dat ge- ®oemd verzoek met do bijlagen op de Secretario dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Donderdag 21 Nov. aaust., 'b voormiddag* te elf uren, op het liandhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. -7 Nov. 190L VAN HEUST, Secretaris. t Leiden, 8 November. 1 De Commissie van Financiën deelt den 'gemeenteraad mede, dat z(j, wanneer wordt '.besloten tot het bouwen van een kamer op de pers van het Raadhuis Yoor den vierden j wethouder; tot toekenning van oen bydrage j aan den stadswerkman A. Pynaker in de kosten van verhuizing wegen3 het betrokken r'van do opzichterswoning aan de liulpwerf by de Binnenvestgracht; en tot uitbetaling van achterstallige coupons van do geldleening dor gemeente, geen bedenking heeft tegen do wyze van dekking der kosten en tegen de yaststelling der overgelegde begrootiugsstaten. |,L Onder overlegging van een lyst van j boomen, welke biykens een door de commissie van fabricage ingesteld onderzoek behooren te worden gerooid, geven B. en Ws. in over- weging tot het doen rooien on den openbaren .vorkoop van die boomen te besluiten, i Ter uitvoering van het gemeenteraads- i besluit van den 26sten September 1.1. tot in voering van een nieuwe regeling der jaar wedden van de leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens, bieden B. en Ws. een desbetreffende verordening tor vaststel ling aan. Voor het akte-examen handteekenen 1. o. zyn geslaagd de heer F. D. van Wyck, van Zoeterwoude, en mej. M, C. Blüggel, van Leiden. Ook slaagde onze vroegere stadgenoot de heer J. Zuurdeeg, thans te Rotterdam onder- wyzer. Gisteren werd het stoffeiyk overschot van dr. G. P. van Tienhoven, Hr. Ms. ïyfarts en lid van den Haagschen Gemeenteraad, op Eik-en-DuInen ter ruste gebracht. Groot waren de belangstelling en de deelneming uit alle klassen der bevolking by de uitvaart van den menschenvriend, die voor zoo heol velen een ge neesmeester en een hulpvaardig, humaan vriend is geweest. De collega's waren In byna vollen getale op de begraafplaats byeengekomen. Dr. Blom Coster, do hooggeachte nestor, was in een der volgrytulgen met den stoet mee gegaan met het oudste lid van den Genees kundigen Raad dr. Vaillant, uit Schiedam, en mr. E. N. Rahusen, uit Amsterdam, die tot de oudste vrienden van den nu overledene behoorde. Aanwezig waren voorts de wethou ders, byna alle leden van den Gemeenteraad, vertegenwoordigers uit de geneeskundige ver- eenigingen, van den burgerlijken on militairen Pensioenraad, verschillende leden van het civiele en militaire Huis van Hare Majesteiten, enz. De ïykbaar, achter welke de broeder des overledenen, de Commissaris der Koningin in N.-Holland, ging, was met bloemen beladen. By den grooten stoet op het kerkhof had den zich voorts aangesloten de vice-president van den Raad van State, de oud minister jhr. mr. J. RoöÏÏ^ de Staatsraad De Neróe van Babberlch, de kunstschilders Mesdag en Bisschop, zeomede mevr. do wed. dr. P. Romyn en haar zoon, over wien de overledene toezienden voogd Is geweest. Do vertegenwoordigers van H.H. M.M. en den Prins der Nederlanden, allen in hof kostuum, giügen van het sterfhuis af in gala- rytulgen mede onmiddellijk achter den met bloemen overdekten rouwwagon. Onder de bloemstukken was een groote krans van H. M. de Koningin, met de vergulde naamcijfers van H. M. onder de konlnkiyke kroon op het wit-zyden lint. -- Aan de gemeentebesturen ia bericht, dat niet by de Regeering het plan bestaat om aan H. M. de Koningin voor te stellen de wet tot regeling van de landweer en van de opheffing der echuttoryen op 1 Januari of oen ander tydstip van 1902 ln werking te doen treden. De Pruisische overste von Zlegler, die by het automobiel-ongeluk te Valkenberg ernstig werd verwond, verlaat morgen het gesticht te Maastricht, alwaar hy werd ver pleegd, en keert naar zyn vaderland torug. Beëedigd werden heden voor den Hoogen Raad mr. P. A. J. Bouvin, nieuwbonoemd raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, en mr. W. Franken aldaar/als advocaat en procureur. De luitenant ter zeo 1ste kl. baron Van Hardenbroek, vroeger adjudant van den minister van marine, volgt binnenkort zyn bestemming naar Indië. Ten einde de algemeene vergadering van den Alg. Ned. Wielrydersbond te kunnen maken tot eon gelegenheid waar zeer veel Bondsleden zouden te zamen komen, heeft de commissie tot reglementsherzioning voor gesteld, die vergadering, ln plaats van in November, voortaan in Juni te houden. Voorts wenBcht zy, oat aan do alg. vergadering karakter worde gegeven van een congres van wielrydera en daarby de Bondsfeesten zullen hersteld worden, die eens zyn geweest de beste propagandamiddelen van den A. N. W.-B. In verband met de datumwyziging wordt het geheels werkplan van den Bond gewyzigd. Naar „De N. C." meent te weten, mist het „van bijzondere zyde" aan de„Arnh. Ct." toegezonden bericht, als zou de Hoogo Raad „naar alle waarschyniykheld" aan de Tweede Kamer een eenigszins gewyzigde aanbevellngs- lyst zenden, waarop een der aanbevolenen van de eerste lyst plaats zou makon voor een antirevolutionair, mr. W. H. deSavornin Lobman, lid van de Haagsche rechtbank en zoon van het lid der Tweede Kamer, allen grond. Met de vraag betreffende de al- of niet- noodzakeiykheid van het indienen van een nieuwe aanbevelingsiyst heeft de Hooge Raad zich nog niet bezig gehouden. Gisternamiddag om halfdrie had en petit comitó ln den foyer van den Grooten Schouw burg te Rotterdam de overdracht plaats van het door Haverman naar photographieën ge schilderde portret van Catharina Beersmans. De voorzitter van het schouwburgbestuur, burgemeester s' Jacob, woonde de plechtigheid by. Naar bekend, ls het aan het bestuur der afdeeling Rotterdam van het Tooneelverbond te danken, dat de benoodigde financiën byeen gekomen zyn om deze bescheiden hulde aan Beersmans te verwezenlijken. De voorzitter der afdeeling, de heer L. Jacobson, droog het portret over aan het schouwburgbestuur, welks voorzitter, de heer s' Jacob, het in dank aanvaardde. Do burge meester zelde het te betreuren, dat hy door omstandigheden by de onthulling van Haspels' portret niet aanwezig had kunnen zyn. Ge- deelteiyk om dat goed te maken was hy thans hier, maar zeker in de eerste plaats als hulde aan do vrouw, die helaas te vroeg ontslapen is. De burgemeester huldigde Beersmans zoo wel als kunstenares en als vrouw, terwyi hy de hoop uitsprak, dat haar portret hier mocht bydragen om don kun3tzin van het publiek opniouw op te wekken of te vermeerdoren, maar tevens een spoorslag zou mogen zyn voor hen, die dezelfde loopbaan gekozen hebben, om haar voorbeeld te volgen. De minister van W., H. en N. heeft goedgevonden te bepalen, dat, te rekenen van 1 November 1901, bevoegd zal zyn in de eerste arbeids inspectie de inspecteur van den arbeid A. J. M. Stoffels, wien als standplaats wordt aangewezen de gemeente Breda. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, op Woensdag 13 November 1901, des voormiddags te elf uren. Te Batavia ls overleden de heer L. M. Meysenheym, Ingenieur by de spoorwegen aldaar. Hr. Ms. pantserdekschip „Utrecht", onder bevel van den kapitein ter zee A. G. Ellis, is 6 dezer van La Gualra vertrokkon, ten einde via Puerto Cabello en Coro naar Curasao te stevenen. De luitenant ter zee der 2de klasse by de Koninkiyke Nederiandsche Marine-reserve J. H. Boerma wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. monitor „Cerberus.' Do off. van gez. L. van Llsaa wordt uit Oost-Indiö in ons land terugverwacht en zal in afwachting eener nadere bestemming op non activiteit worden gesteld. Bovordord la tot mynbouwkundig ingo. nieur cum laude te Aken de heer H. J. Joosten Benoemd Is tot adjudant by het regiment grenadiers en jagers de eorsto luitenant E. J. van Bel, van het korps. liet stoomschip „Koning Willem II," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Nov. van Genua; do „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, vertrok 7 Nov. van Genua; de „Ball", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 6 Nov. te Caraaran; de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 7 Nov. Gibraltar. flillegom. Ten huize van het gezin H. W. M., aan de Pastoorslaan, alwaar voor eonigon tyd by een dor kinderen zich een geval van besmetteiyke ziekte (roodvonk) had voor gedaan, doch sedert ruim drio wokon van die ziekte geheel was hersteld, zUn jl. Woens dag eenigo goederen onteigend en onder politietoezicht verbrand, zoodat het gevaar voor besmetting thans als geweken kan worden beschouwd. Giatermiddag om 2 uren had alhier op de algemeene begraafplaats de ter-aarde-bestel ling plaats van den heer A. Berkhout, die in de kracht van zUn leven, na weinige uren lydens, zoo plotseling ten gevolge van bloedvergiftiging aan de zynen werd ontrukt. De kist was bedekt met eon vyftal prachtige kransen van palmgroen, chrysanthemums on tuborozen, waarvan éón een geschenk was van het personeel van do Noord-Zuidhollandsche Stoomtramweg-Maatschappy, by welke de overledene eenige jaren als kantoorbediende werkzaam was, en een van de afdeeling Nationale bond van Kantoor- en Handels bedienden, van welke vereeniging de over ledene ook lid was. De lykwagen werd gevolgd door personeel van genoemde Maatschappy, zoomede door het bestuur van genoomden Bond, terwyi vier conducteurs in uniformkleeding als slippen- dragers dienst deden. By aankomst van don rouwstoet bevond zich reeds zoowel op als vóór hot kerkhof een groot aantal vrienden en belangstellenden, en toen het stoffeiyk omhulsel onderteekenen van groote ontroering der aanwezige famiheleden in de grcevo was neergelaten, werdon door ds. A. van Veen eonige woorden van troost en bemoediging gesproken, waarmede deze eenvoudige droevige plechtigheid werd besloten. Door do gemeente politie ls, naar wy vernemen, tegen don arbeider M. van don Berg, wonende aan de Yinkenlaan, en zynde een persoon, die misbruik maakt van sterken drank, waardoor zyn vrouw hem heeft ver laten en zyn vier jeugdige kinderen van 611 jaren uit het eerste huweiyk in deernis- waardigen hulpbehoevenden toestand ver- keeren, op grond van art. 255 van het Wet boek van Snafi echt proces-verbaal opgemaakt. De toestand, waarin deze kinderen door schuld van den vader vorkeoren, moet van dien aard zyn, dat daarover deor de buurtbewoners meer malen is geklaagd. Lolderdorp. Gedurende den aanstaanden winter zullen door het bestuur van de IJsclub „Leiderdorp Zoeterwoude" by besloten water hoogstens 80 arbeiders uit Leiderdorp in Zoeterwoude ln dienst worden genomeu ter verrichting van werkzaamheden op het ys. Gehuwden en kostwinners, dlo in aanmerking wonschon te komen, kunnen zich daartoe vóór 1 December a. s. by don heor A. Parmentier alhier aanmelden; terwyi de loting onderhen op oen nader te bepalen dag zal plaats hebben. Woensdag 13 Nov. a. s. zal plaats hebben een stemming ter benoeming van éón ge machtigde in het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier, in de plaats van den hoer J. Nagtegaal Jr., die bedankte. Wassenaar. Gisteren werd hier aan de Zijde het lyk gevonden van een man, die meermalen do gemeente bezocht om aalmoezen In te zamelen. Waarscbyniyk is do sterke drank oorzaak van dit sterfgeval, 's Avonds voor zyn overiyden werd de man nog gezien in „kennoiykon staat". BU liem word nog govonden e6n fle3chje, dat naar alcohol riekte. Waddiiigsveen. Op Woensdag G Nov. hield de IJsclub haar algemeene vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er 63 leden waren on dat de Vereeniging zich mag vorheugen ln 't bozit van flink, dcgoiyk' materiaal, Ion behoeve van ysfeeston. De ontvangsten gedurende het afgeloopen boek jaar bedroegen f 337.09 en de uitgaven f 300.18* zoodat er eon batig saldo is van f 3G.954. Tot leden der flnanciëöle commlssio worden be noemd de heoren G. Spruyt Jr., C. Jongen- burger en II. v. Drimmolen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren I. Alblas, M.Yerzyden en A. Breedyk. Een voorstel om aan de wedstryden geen personen deel te doen nomen van beneden 16 jaar werd verworpen, tor wy l besloten werd ln bot aanstaande voorjaar een 2de algemeeno vergadering te houdon tot bot nazien der statuten. Do voorzittor. 'o hoer F. A. v. d. Torren, eloot de verga:(ring met een harteiyk woord van dank aan do aan wezigen en met do beste wenschen voor do IJsclub. Zoetenvoudo. Ten nadeole van P. Kooloos, aan don VJiet onder dozo gemoenlo, zyn koperen ketels ontvreemd. De politie is den daders waarscbyniyk op het spoor. Brug over dei) Zoelerwouilschen Singel. Adressen van het Bestuur van het Centraal Israëlletisch Kinder-, Wees-en Doorgangshuis, alhier, dat een nieuw gesticht wil bouwen aan den Zoeterwoudschen Singol by do Stads- molensloot, en van oon twintigtal eigonaren en bewoners van langs den Zoelerwoudschen Singel gelegen perceelen (waarvan do behande ling door het Invallend zomerreces en do daarop gevolgde behandeling van do gemeen te- begrooting zeer tegen den zin van li. en Ws. eenigszins werd vertraagd) geven hun aan leiding er den Gemeenteraad aan to herinne ren, hoe hunnerzyds reeds meormalon een 1 voorstel tot het leggen van een brug over de Zoeterwoudsche Smgolgracht werd in uitzicht gestold. Reeds by do beantwoording van hot alge meen verslag van het verhandeldo in de secties van den Gemeenteraad by het onder zoek der ontwerp begrooting voor het jaar1 1900 werd naar aanlolding van den door verschillende leden uitgosproken wensch naar verbetering van de toe.-angs wegen van het nieuwe stadsgedeelte r.i-ar de binnenstad, door B. en Ws. medegodoeld, dat zU woldra voor stellen zouden doen tot bet loggen van oen vaste rybrug over de Zoeterwoudsche Singel gracht, ter hoogte van de Kraaierslraat, ou van een rustieke brug over die gracht ter hoogte van Musis Sacrum". By de daarop gevolgde behandeling dior bogrootlng in don Gemeenteraad in z(jn zitting van den 20sten October 1899 word do bohoefto aan een betere communicatie tusschon den Zoeterwoudschon Singel en hot centrum der stad van verschillende zyden erkend. Alleen meende mon, dat voorloopig door bot leggen van éón brug bahooriyk in dlo bohoefto zou wordon voordien, cn zou men dan ook in plaats van de brug tegenover „Musls Sacrum" V-. v'19) s Zy keerde hem haar gezicht toe en viel them lachend in de rede: „O, onze kennis- fmaking is veel ouder. Ben ik dan zoozeer in xnyu nadoel veranderd, dat u zich my van f yrooger heelemaal niet meer herinnert?" Hy keek haar aandachtig aan, maar zocht v nog altyd tevergeefs. „Van den beginne af nan had ik het gevoel, dat ik u al eens eerder ontmoet moest hebben", bekende hy, - 'jjinaar ik weet niet „Het was ook een ontmoeting onder veel minder romantische omstandigheden dan die 1 van eergisteravond. Destyds was u het, die L- my een dienst bewees. En toen ik u herkende, i verheugde ik er my over, u een wederdienst te kunnen bewyzen." Rudolf kreeg een schok, als was onmiddoliyk vóór hom de bliksem ingeslagen. Hoe was het mogeiyk, dat hy haar niet dadeiyk had herkend! Nog vermocht hy niet de volle heteekenis te begrijpen van hetgeen zich daar aan hem openbaarde, maar dat daarin iets vroöseiyks gelegen moest zyn, zeide hem de 'beklemming, die hy voelde op zyn borst. „De briljanten vlinder", zeide hy stokkend, ^was u het hebt u die broche gebracht?" Zyn manier van doen verbaasde haar biyk- baar onaangenaam, en haar bovenlip kruide zich een weinig. „Inderdaad, dat was ik, en hot schynt wel, dat ik daardoor ln uw oogen opeens een monster geworden ben. Wy waren geldverlagaohoid moesten de broche verpanden. Is dat dan zoo verschrikkeiyk? Ze zal inmiddels al lang weer zyn ingelost, motwaar?" „U weet dus niet, hoe het met dien ongelukkigen briljanten vlinder geloopen is?" VToeg hy zenuwachtig. „Maar neen, waarom vraag ik u dat nog? Het spreekt toch van zelf, dat u hot niet weet. Hoe zou u anders tot dit oogenblik hebben kunnen zwygenl" Zy deed de armen van elkaar en keek hem verwonderd aan. „Myn hemel, wat ia er dan? U verwart deze zaak biykbaar met iets anders. De geschiedenis van den briljanten vlinder is eenvoudig deze, dat hy tot de nalatenschap van myn moeder behoort en dat myn vader, tydeiyk in geldverlegenheid verkeerende, my verzocht, hem naar een lombard to brengen, omdat hy in zyn maatschappelyke positie zichzelf moeiiyk aan een dergelijke vernedering blootstellen kon." Rudolf dacht in dit oogenblik niet aan den valschen naam, waarvan zy zich bediend had, en niet aan haar goiykenls met Margarete Willisen, die hem toch reeds opgevallen was. Hy dacht er slechts aan, dat zy buiten allen twyfel zonder schuld was, en dat haar daarom ter wille van haar zielsrust de waarheid ver borgen blyven moest zoolang het maar mogeiyk was. Hy zelf daarentegen moest de waarheid vernemen, de volle waarheid, want het gold Immers de eer van een beklagens waardig meisje, dat geboet en geleden had voor de schuld van een ander 1 „Inderdaad", zeide hy, zich dwingende tot de uiterste kalmte, „hier schynt een ver warring te zyn. Maar als u zoo goed wilt wezon my op deze enkele vraag te ant woorden: Kent u een mevrouw Therese Halier ia BeriyaT' „Zeker, zy is myn tante, de zuster van myn overleden moeder." „En uw vader gaf u den briljanten vlinder, nadat, nadat hy by die mevrouw Hallor was geweest?" Nu sprong zy toornig van den rotsrand af. „Dit verhoor is belachelyk, mynheer I En ik heb geen lust u verder te woord te staan. Ik weet toch heel goed, met welke bedoeling u plotseling deze laffe rol van rechter van instructie begint te spelen." „Hoe, u weet, waarom ik dat doe, freule?" „Natuuriykl Het is wegons hot eenvoudige visitekaartje van myn vriendin Molanie, dat ik u gaf ln plaats van het myne. Nu gelooft u zich gerechtigd, my te doen schrikken en bang te maken, opdat ik u heel nederig om excuus zal vragen, of opdat lk misschien zelfs, foei, ik wil het niet eens uitspreken. Maar u hebt u in my vergist. Ik wil niets meer met u te doen hebben, en ik verzoek u, my myn8 weegs te laten gaan." Zy had haar bergstok en haar hoedje opgeraapt en stormde Rudolf voorby, hem nog een laatsten fonkelenden blik toewerpende. En hy deed geen poging, haar tegen te houden, want het was hem, als was hy verlamd aan al zyn ledematen. Eerst na verloop van minuten verliet hy ook de ver scholen grot. Zyn houding was gebogon, als drukte onzichtbaar een zware last op zyn schouders, en hy ging langzaam bergafwaarts als iemand, die zeker is, dat hem aan het eind van zyn weg niets anders wacht dan harteleed en bittere pyn. Yan Lilli zag hy niets meer, maar aan den ingang van het dorp riep hom iemand by zyn naam, en Stahlschmidt hield hom vast aan een knoop van zyn jas. #Nu heb ik uitgevischt, wie zy ls", fluisterde hy hem gewichtig en geheimzinnig toe. „En ik acht het myn plicht, je te waarschuwen." „My to waarschuwen; waarvoor?" „Yoor do kleine heks met do prachtige oogen, of liever voor haar yador, want van het meisje zelf weet men, behalve, dat ze zich een beetje te vr(j gedraagt, lot dusver niet veel slechts te zeggen. Maar do oude von Ranten schynt een zeer gevaariyk mensch ts zyn, een beruchte geldverkwister, die het aanzieniyk vermogen van zyn overleden vrouw er al lang heeft doorgelapt, on sedert leeft naar het recept van do leliën op het veld. Het is, naar mon zegt, een speler van boroop en een oplichter een van die menachen, die vandaag alle zakken mot biljetten van honderd mark volstoppen en morgen niet weten, hoe ze hun middageten zullen betalon. Sedert een paar jaar is hy onvermoeid op de jacht naar een ryken schoonzoon, want hy houdt het mooie bakkesje van z(jn dochter vermoedeljjk voor zyn beste troefkaart. Of jij onder deze omstandigheden eenigo kans zoudt hebben, en of het aan te bevelen zou zyn, met dien mynheer von Ranten in nauwer betrokking te treden, laat ik na deze vol komen betrouwbare inlichtingen aan je eigen oordeel over." „Het is goed, Stahlschmidt", zeide Rudolf verstrooid. „Ik dank je voor je vriendschappo- ïyke bodoellng. Maar neem me niet kwalyk, dat ik nu verder ga. Een gewichtige zaak, die geen uitstel duldt, roept my terug naar huis." 's Avonds hoorde zyn buurman in het pension hem wel een uur lang in zyn kamer onrustig heen en weer loopen. IX. Dat het hem zoo zwaar, zoo vrcsaoiyk zwaar vallen kon, tot een besluit ea een besiissoiden stap te komen, hoewel hotgeon gebeuren moest hora zoo duidelijk mogelijk was, Rudolf zou het nooit mogoiyk hebben geacht. De samoiihang der feilen stond boiu nu heldor voor don geest. Hy wist nu, dat hy by gelegenheid van hot proces togen Margarete Willisen den naam van mynheer von Ran ton had hooron noemen als dien van oen zwager van mevrouw Halier, en na Lilli's mededeelingon was bet buiten allen twijfel, dat hy de dief van don briljanten vlinder was goweost. IIoo diep moest dozo speler en verkwister gezonken zyn, ook het laatste roslje van oer en gevoel van schaamte moest oon smadelijke lovonswandol in hora hebben verstikt, dat hy zich van zgn niets kwaads vermoedend, onschuldig kind had kunnon bedienen, om de begonnen misdaad te voltooien 1 En do ellendeling had hot nog bovendien stilzwijgend laton geworden, dat mon een ander in plaats van hem strafte; hy had geen vingor uitgestoken, om to verhinderen, dat om zyn schuld eon jong menschenleven voor altyd verwoest werd. Waarlijk, tegenover zooveel niotswaardigheid moest elke mode lijdende aarzeling als zonde worden aange merkt l Als een ander hom de vraag had voorgelegd, wat in dit geval gedaan moest worden, zou Rudolf hem zonder zich nader te bedenken geantwoord hebben, dat er oogen- blikkelijk aangifte inoost worden gedaan by don officier van justitie en dadelijk ook revisie aangevraagd moest worden van het vonnis tegen Margarete Willison. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1