IJ*. 12788 Donderdag 31 October. A0. 1901. feze £oarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURATTT: Voor Joelden por 8 maanden1.10.' ~BuIton Leiden, per looper en waar agonten gevoattgd r(Jn 1.80 (Franco per post a 1.66* PRU8 DER ADVKRTEFTTIEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootere letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeron buiten de stad wordt /0.06 berekend. Dit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. ¥«or de krijgsgevangen Boeren eii kun vrouwen en kinderen. Sedert de vorige opgaaf in dank ontvangen Door mevrouw Muller Heyneius: een jaa en een partU tijdschriften van Z. Z. Ofüoleel© Kennisgeving. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden bréngen in herinnering, dat met 81 Oot. a. e. de vierde termijn vervalt van de Inkomstenbelasting, dienst 1301, en dat alzoo op den laten November e. minstens vier zosde gedeelten van den a&nelag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vorvolgingekosten, tot do betaling van het verschuldigde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger ovor to gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 81 QcL 190L YAN HEYST, Secretaris. Leiden, 31 October. Yoor het examen van het Nederlandsch Instituut van Accountants zijn geslaagd: voor de vakken: Fran ach, Duitsch, Statistiek en Munt-, Crediet- en Bankwezen, mejuffrouw A. E. Groll; voor Handelsrekenen, mejuffrouw O. F. Parmentler en voor Duitsch, de heer J. W. de Tombe Jr., allen to Leiden. De levering van aardappelen gedurende hot tydvak 1 November tot 31 Mei a. 8. ten behoeve van het garnizoen alhier is toegowezen aan O. van Straaten te 's Gravenhage, tegen den prys van f 2.08 por HL. Tot onderwijzer te Oostzaan, met hoofd akte, en te Apeldoorn van school No. 2 is benoemd de heer P. H. Loven te Voorschoten. Na het op de Amsterdamscbe Huishoud school gohouden examen van de leerlingen, die gedurende twee jaren den kiudercursus hadden doorgemaakt, is het getuigschrift van met vrucht genoten onderwijs uitgereikt aan al de leerlingen (10), nl. A. M. Beelo, J. J. van dor Veer, T. Brouwer, S. M. Valk, A. M. F. Koome, G. A. Koedjjk, A. M. J. Vink, H. H. M. Donker, H. Goudsmit en Henrietta v. d. Heuvel. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins- Gemaal hebben belangrijke jaarlykscho bij dragen toegozegd aan de vereenlging „Het Nederlandsche Zeewezen", die naar het ver levendigen der belangstelling in ons zeewezen streeft Minister Kuyper was gisteren weder op lijn departement aanwezig. Ais algemeen voorzitter der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen La opgetreden mr. F. A. Eggers. De 1ste luitenant H. Dijkstra, van het 5de bataljon 4de reg. lnf. te Gouda, wordt op verzoek overgeplaatst by het lsto bataljon van het korps te Delft. Door den Groothertog van Saksen Weimar zyn in de orde van de Waakzaam heid of den Witten Valk de navolgende be noemingen gedaan tot Grootkruis: Z.E. de minister van buiten- landsche zaken, mr. Melvil baron van Lynden Z. E. baron Sirtema van Grovestins, groot meester; Z.E. baron van Pallandt, oppercere- moniemeester tot commandant met de Ster: kapitein luitenant ter zee jhr. Van der Staal, adjudant en particulier secretaris van H. M. de Koningin tot commandeur de heer Van Steyn, inten dant van het paleis en domein „Het Loo" baron R. van Zuyien van Nyevelt, jager- moestor; tot ridder, luitenant ter zee lste kl. jhr. Hooft Graafland, adjudant van den Prins der Nederlanden; baron Von Engil, particulier secretaris eD thesaurier van Z. K. H.lste luit. F. graaf Dumonceau, lste lult. jhr. Sickinghe, ordonnance officier van H. M. de Koningin. Verder zyn aan het dienstpersoneel van het departement van den hofmaarschalk van H. M. de Koningin geschonken aan den hoffoerier Van Steenering, een gouden speld, de medaille van verdienste in goud: aan den hoffoerier Wernas; aan den laten hofmeester Krone; aan don zllverbewaarder to 's-Gravenhage Lintei; de medaille van verdienste in zilver: aan den hofjager Vogtaan den keldermeester Beerling; aan den laten kok Svayaan den zilverbewaarder op Hot Loo, Van Kolden- hoven; aan den kamerdienaar Vacher; aan den nestellakei Walpoott; aan den portier Van Leersum. De heer Derk Haspels hoeft gisteren zyn 40-jarig jubilé als tooneelspeler te Breda herdacht met het tooneelspel „Koningen". De rederykerskamer „Vreugdendal" had daar toe het initiatief genomen en haar werkende leden vormden de omgeving van den jubilaris. De groote zaal van „Concordia" was geheel uitverkocht en het moet den heer Haspels eon genot geweest zyn te zien hoe hy te Breda geSord wordt. Aan ovaties heeft het dan ook niet ontbroken, kransen en een enveloppe werden hem aangeboden, w^frvoor hy har- teiyk dank zei. De aanbeveling voor gemeente-bouw meester te Middelburg bestaat uit de heeren: H. J. Brouwer, opzichter by de gemeente werken taXta/lróht; Hoigan, gam een te - bouwmeester te Vlissingen; P. Kolpa, ge meente-architect en directeur van de gemeente- reiniging der stad Almelo; P. O. de Does, opzichter by de gemeentefabricago te Middel burg, en J. Faber, gemeente-architect te Purmerend. Er zyn 69 sollicitanten. (M. C.) Het Bestuur van don Algemeenen Neder- landschen Wielrydersbond hoeft aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nyver- heid verzocht, geon vernieuwing van de tol- conces8le op den Nieuw-Borkelschen weg aan de Koningin voor te dragen alvorens de weg door nieuwen aanleg der verharding ln be- hooriyken staat ia gebracht, en ln de even tueel opnieuw voor te dragen concessie niet weder op to nemen de tolheffing van ry wielen. Voorts verzocht het Bestuur aan de Staten van Zuid-Holland afwyzend te beschikken op het verzoek van den onderhoudsplichtige om subsidie voor den aameg van een koibestra- ting op den Nieuw-Berkelschen weg. Het stoomschip „Cyclops" arriveerde 29 October van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Toucer" vertrok 28 Oct. van Batavia naar Amsterdamdo „Augsburg" ver trok 28 Oct. van P&dang naar Amsterdam. Boskoop. In de 11. Maandag gehouden raads vergadering Is op advies van heeren gonees- kundigen met algemeene stemmen besloten, in de politieverordening de mazelen onder de besmetteiyke ziekten op te nemen, zoodat kinderen uit huisgezinnen, waar mazelen zyn, geen scholen meer mogen bezoeken. Door de Regeering is Indertyd deze ziekte uit de wet geschrapt, wyi zy in de meening verkeerde, dat toch ieder kind do mazelen krUgen moest. (Rbd.) Hillegom. Gistermorgen omstreeks halfvyf kwam zekere H. R., wonende achter „Hof- zicht" aan de Hoofdstraat, tot de ontdekking, dat de aan zyn woning grenzende schuur, toebehoorende aan den heer H. van Waveren, in brand stond. Door het gelui dor brandklok was do brandweer spoedig met twee spuiten op het terrein van den brand aanwezig en deze mochten or In slagen na anderhalf uur werkens den brand meester te zyn. Men vor- moedt, dat de brand is ontstaan door het werpen van heete asch in een houten kist, welke in de schuur was geplaatst De schade wordt door assurantie gedekt. Uazerswoude. By heeren kerkvoogden der Ned.-Herv. Gemeente is een verzoek inge komen, onderteekend door eenlge voorstanders van scholen met den Bijbel, om het kerk gebouw disponibel te stellen voor een te houden vergadering in het belang van het Chrlsteiyk onderwas. Hoewel enkele heeren zich niet met de inwilliging van dit verzoek konden vereenigen, als zyndo huns inziens niet ln hot belang der Ned.-Herv. Gemeente, werd het met een kleine meerderheid toege staan en zal nu vermoedeiyk in hot laatst van November voor bolangstellouden optreden ds. A. S. Talma, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Tietjerksteradeel. Haarlemmermeer. De „Meerbode" echryft Hoorde men onlangs van een gecombineerde vergadering van polder- en gemeentebestuur om maatregelen te beramen ter viering van het vyftlgjarig bestaan van onzen polder, het schijnt, dat bedoelde byeenkomst nog niet tot vaste resultaten heeft geleid, daar men het niet eens kon worden over de vraag, wie de leiding zou hebben. Moet het or nu by biy ven en het eigenaardig feit onopgemerkt voorby- gaan, of herdacht worden met oenigo smake- looze plaatseiyke feestjes? Dit zou toch jam mer zyn. Leiderdorp. Tot onderwyzer aan de school met den Bybel alhier Is benoemd do heer R. van de Burgt, alhier. Noordwijk. De Raadsvergadering van gister avond was uit meer dan één oogpunt belangryk. BelaDgryk om de behandeling van een onder worp, dat een zekor getal onzer ingezetenen ten zeerste interesseert de regeling der jaar wedden van het ondorwyzend personeel belangryk, omdat het de laatste zitting was, die door onzen burgemeester, Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford, door H. M. de Koningin benoemd tot referendaris aan 't ministerie van Binnenlandsche Zaken, zou worden gepresi deerd. Terwyi wy op het zakeiyke gedeelte dozer vergadering in ons raadsverslag morgen avond terugkomen, kunnen wy niet nalaten heden reeds een enkel woord te wyden aan het afscheid, dat door een talryk publiek werd bygewoond. Nadat de agenda was afgehandeld, vroeg en verkreeg de voorzitter van den Raad eervol ontslag uit zyn ambt als burgemeester dezer gemeente en als gecommitteerde tot het onder houd der wegen tusschen Piet-Gy zen brug en Wassenaar, waarna hy ongeveer het volgende sprak: „Myne heeren, dit is dan de laatste maal, dat ik de eer heb uw vergaderingen te leiden. Er Is, volgens een oud gezegde, een tyd van komen en een ty«l van gaan. Terwyi de tyd van komen nog niet zoo lang achter ons ligt, is de tyd van gaan spoediger ge komen dan ik denken kon. Geroepen tot een even eervollen als belangryken werkkring, waarin ik evenwel tot u nog in eenigszins ambteiyke betrekking biyf, gevoel ik behoefte in een harteiyk gemeend woord afscheid van u te aemea. En ernstig, weemoedig gestemd word ik op dit oogenbhk, alt ik denk, hot ik btf mijn komst door velen werd begroet, hechte banden van vriendsohap mocht aan- knoopen en veler hoogachting mocht winnen; weemoedig, als ik denk aan de velen ln den Raad, die ik, 't zy in de kracht des levens, of op hoogen leeftyd zag heengaan. Een ernstig oogenblik is 't voor my, als lk terugzie op myn elfjarige werkzaamheid in uw midden, gepaard aan een gevoel yan onvoldaanheid, maar my troostende met de gedachte aan de onvolkomenheid, die allen men8ckenarbeid aankleeft. Doch dankbaar ook mag ik terugzien op den afgelegdon tyd, als ik my herinner do groote medewerking, die ik mocht ondervinden. Met vreugde kan ik hier constateeren, dat ik de gemeente Noordwyk heb lief gekregen, zoodat het my zwaar valt te scheiden. Met vreugde denk Ik dan aan den bloei, dien onze gemeente mag beleven, aan de opkomst en den vooruitgang van Noordwyk als badplaats, de vlucht, die zy in dat opzicht genomen heeft, de belangryke zaken, die door gezamoniyke medewerking tot stand kwamen. Veel Is er nog onafgedaan gebleven, vele gewichtige zaken zyn nog in voorbereiding, maar ik twyfel niet, of deze zullen door aller samen werking den bloei der gemeente Noordwyk nog meer helpen bevorderen. En wanneer lk dan met biydscbap my te binnen breng de vergaderingen, waarin wy dat alles bespraken, dan moet het my van het hart hoe ernstig en waardig steeds do toon bleef, al liepen vaak onze meeningen uiteen; zonder ons stand punt prys te geven, wisten wy, elkanders zienswyze eerbiedigende, do beraadslagingen tot een goed resultaat te brongen." Zich thans tot enk6len in het byzonder wendende, vervolgde de voorzitter: „Metmyn dank aan u aUen, richt ik my thans tot u, mynheer Yan Konijnenburg, wion, als oudsten wolhouder, ik het gozag overdraag, u dankende voor uw gewaardeerde medewerking, krachti- gen steun en don aangenamen toon, die steeds tusschen ons heerschte, al den tyd, dien lk hier mocht dooi brengen; en u, heer secretaris, voor den steun en de voorlichting, die my met uw getrouwe samenwerking steeds zoo wol kom waren." Daarna ging sproker voort: „Moge ook verder, wannoer ik van u ben heengegaan, die samenwerking biyven I Moge het den Raad gegeven zUn, nog veel in het belang der ge meente tot stand te brongent Ten slotte, myne heeren, brong ik namens de myncn oen afscheidsgroet. Noordwyk was ons lief gewor den. Elf gelukkige jaren hebben wy er door gebracht, al is huiseiyk leed ons niet gespaard gebleven; wy hebben er ongeveinsde harte lijkheid en vriendschap gevonden, en wy ge voelen behoefte, uit den grond van ons hart, onzen innigen dank daarvoor uit te spreken, met de verzekering, dat die gelukkige tyd nooit uit onze gedachte zal gaan. Gods zegen ruste op Noordwyk en zyu inwoners 1" Een luid applaus van alle aanwezigen be tuigde instemming met deze zichtbaar uit het hart gewelde woorden. Daarop sprak de heer Van Konynenburg ongeveer als volgt: „Mynbeer de voorzitter, met een gevoel van weemoed is het, dat wy u van hier zien gaan. Wy danken u voor al het goede, dat gy gedurende uw elfjarige werkzaamheid in Noordwyk hebt tot stand gebracht en biyven u onze belangen aanbe velen. Terwyi wy u gelukwenschen met den nieuwen werkkring, waarmee een lang door u gekoesterde wensch i3 vervuld, hopen wy dat het u gegeven moge zyn nog vele jaren en in goede gezondheid dien post te mogen bekleeden. Dat het u steeds wélga 1" Ook deze woorden vonden lulde instemming. In jhr. mr. Quarles van Ufford verliest de gemeente Noordwyk eon waar burgervader. Steeds minzaam jegens iedereen, was hy de man, tot wien allen zich richtten, als zy, op welk gebied ook, raad of voorlichting be hoefden. Een edelman in don waren zin des woords, was hy de man, tegen wien niemand, als een zooveel hooger geplaatste, behoefde op te zien. Voor allen, klein en groot, was hy te sproken; ongenaakbaarheid" was hem vreemd. Wat hy als burgemeester heeft helpen tot stand brengen, behoeft niet in woorden to worden weergegeven: „zyne werken volgen hem". Bovenal gaat van ons heen een man, die, met zyn edole gade, zooveel heeft woton by te dragen tot leniging van allerlei nood. Wy zouden echter de scheidende familie Quarles geen dienst bewyzen door dit nader uit te werken: haar leuze toch waa steeds, dat de linkerhand niet weten mocht, wat de rechter gaf. Het ga den hoer en mevrouw Quarles van Ufford met hun gezin steeds wél, tot in lengte van dagen l Tot hoofd dor openbare sohool te Noord wyk Binnen benoemde de Raad don heer A. Tusveld, hoofd der school te Hedol. Voorschoten. Woensdag 6 November a. s. wordt de eerste Nutsavond gegeven. Alsdan zullen optreden de dames Ida MUllnger en Sophie Wicher8 met tooneolvoordrachten. Niet leden van het Nut, die zich toegang tot de 5 avonden wenschen te verschaffen, kunnen by den secretaris, den hoer J. C. Faap, tegen betaling, kaarten bekomen. ontslag verleend als burgemeester der gemeente 't Zaudt. De heeren J. C. van der Hoeve, predikant bjj de Hervormde gemeente te Schoonebeek, enJ. A. Broers, predikant bij de Hervormde gemeente te Benthuizen, benoemd tot predikant bij de Protestant- eche gemeente in Ned.-Indié. Met ingang van 22 Oct. 1901: de luitenant ter zee lste kl. J. F. Grasdt van Roggen, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1497 's jaars. Bevordord: tot luitenant ter zee lste kl. de luitenant ter zee 2de kl. D. E. van byk, en tot luitenant ter zee 2de kl. de adelborst lste kl. W. J. Jonssens. Met ingaDg van 1 November 1901, aan des luitenant ter zee 2de kl. A.J. de Graaf vergunning verleend tot het waarnemen van een particuliere betrekking buiten het zeewezen voor den tijd van een jaar, onder stilstand van non acliviteitstraklo- mont en zonder opklimming in de ranglijst. Bevorderd tot luitenant ter zee 2do kl., de adelborst lste kl. D. baron Mackay. Met ingang van 1 November u. s. de kapitein tor zee L. C. Koster, op zijn verzoek, op pensioen gesteld eD hel bedrag van het pensioen bepaald op /"3000 'ejaars. Bevorderd: tot kapitein tor zee. do kapitein luitenant ter zee G. J. Sluylermau; tot kapitein- luitenant ter zee, de luitenant ter zee lste kL G. F. van Hecking Colenbrander, en tot luitenant tor zee lste kl., de luitenant ter zee 2de kl. R. F. van Brakel Schimmel. Gemeenteraad van Aariaudcrvceo. Uit dé „Stnatscourant." Kon. besluiten: Met ingaBg van 15 Nov. 1901, aan F. Venhuizen, op zyn verzoek, eervol Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren G. v. Niekerk, C. Boer en J. H. Ruting (de beide laateten met ken nisgeving). Voorlezing wordt gedaan van oen missive van Ged. Staten dezer provincie, houdende toezending van een exemplaar van het besluit van den Raad dezer gemeente, tot nadere regeling der bezoldiging van het onderwyzers- personeel aan de openbare lagere scholen. Gedep. St. merkon op, dat deze gemeente ingovolge art. 46 der wet op het lager onder- wys, met ingang van 1902 als bydrage van het Ryk in de onderwyzersjaarwedden f 400 per jaar meer ontvangen zal dan tot dusverre, dat die verhooging van bijdragen o. a. is ge schied met de bedoeling dat een behooriyk gedeelte der meeidore ontvangst zal worden aangewend tot de verbetering der traktements- regeling. Het is Gedep. Staten derhalve niet duideiyk, of, en zoo ja, op welke wyze ia voldaan aan de bovon omschreven bedoeling dor Wet. Zy zullen gaarne hieromtront nader worden ingelicht. B. on We. adviseoren den Raad, aan Ged. St. mede to deolen, dat c!o jaarwedde van het hoofd der openbare lagere sohool aan de Lage Zydo by zyn aanstelling reeds zoo goed ls geregeld, dat zy zelfs nu nog flink wat hooger is dan hot wetteiyk minimum, en dat de jaar wedde van het hoofd der school op het Dorp en^-die van de onderwffzera van bystand zoo danig zyn geregeld, dat voor hen of reeds in 1902 éf later verbolering van hun tegen woordige salarissen to wachten staat. Bovon- dlen heeft do wet do gemeente nog onlangs verplicht, ton gevolge van het toenemen van het aantal leerlingen, eon onderwyzeres meer aan te stellen, waardoor de kosten van het onderwy8 belangryk zyn gestegen. Trouwens de financiën der gemeente laten geen hoogere regeling toe. Het voorstel van B. en Ws. wordt eenparig aangenomen. Op het adres van do oiven van de wed. M. v. Zwioten om afschry ving van den aanslag ln den hoofdelykon omslag van mej. de wod. M. v. Zwleten, overleden den lSden Juni 1901, wordt gunstig beschikt. De Voorzitter stelt aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van hot niouwgekozen raadslid, den heer C. van Muiswinkel, en be noemd daartoe, ingevolge art. 3 van hot reglement van orde, eon commissie, bestaande uit de heeren J. van Borssum Waalkes, J. v. d. Knyff en G. van Veen Dzn. By monde van haar rapportour, den hoer J. v. Borssum Waalkes, adviseert de commissie tot toelating van den gekozene. Spreker acht hot, naar aanleiding van een in een plaatseiyk blad voorkomend bericht, gewenscht namens de commissie mede te deelen, dat de officieel Ingediende bandidateniyst van den heer C. van Muiswinkel volkomen aan de eiachen, lu de wet gesteld, voldoet, omdat op die ïyst hot voorgeschreven aantal handteekenlngen voorkomt. Het ls de commissie evenwel na information gebleken, dat in het afschrift van de candidateniyst, tor aanplakking bestemd, door een schryffout een der middelste namen was overgeslagen. De Raad besluit hierna eenparig tot toe lating van deu gekozene. Vastgesteld wordt het suppletoir kohier schoolgeld over de maanden Juli, Augustus en September van dit jaar. Op voorstel van B. en Ws. wordt goed gevonden twee vrachten kiezelzand aan te koopen, ten bohoeve van een pad langs de Kerkvaart. Voorgenomen een adres van het bestuur der vereeniging „Concordia" en van de coöpe ratieve bouwvereeniging „Des Werkmans vriend" d.d. 16 September. 1901, houdende mededeling, dat laatstgenoemde vereeniging toestemming verleent tot het dempen van het gedeelte sloot, haar in eigendom toe behoorende, en gelogen aan de noordzyde van het Raadhuis, en verzoekende, het aan plakbord en het urinoir ten noorden van hot Raadhuis te verplaatsen, waardoor een betere verlichting van het achter dat aanplakbord gelegen terrein verkregen wordt. By die ver- eenigingen bestaat geen bezwaar met demping, voort te gaan tot langs de woning van II. G. de Groot, waardoor do tuin van den veld wachter A. Vis aan die zydo kan worden vorgroot. Het komt beiden veroenigingen go- weo8oht voor, dat het in de toekomst daar heen worde geleid, dat de gronden, toe behoorende aan de gemeente, thans gescheiden door een sloot en oen hegge, zonder afscheiding tot één worden gebracht, rechtstreeks toe gang verleenend tot de daarachter gelegen panden, met afsnyding van een klein gedeelte tuin, thans by genoemden veldwachter in gebruik. Burgemeester en Wethouders adviseoren den Raad, naar aaDlelding van dit adres, om de bewuste sloot op de minst kostbare wffze te dempen, een stukjo grond van den tuin van den veldwachter Vis to bestemmen tot publis- ken weg, het urinoir to plaatsen op de nieuw te krygen rooiiyndo sloot ten oosten van het Raadhuis te dempen en het hierdoor vrykom6nd stukje grond to voegen by don tuin van Vis, alsmede hot aanplakbord eenige meters noordwaarts to verplaatsen. Aan de Vereeniging dient to worden opge dragen het maken van eon afscfioidlng ten genoegen van B. en Ws., hot leggen vaneen duiker van do sloot achter het Raadhuis naar de sloot achter de eigendommen van Anne Schouten. Die vereeniging6n zullen dan moeten toestaan dat eenlge riolen van het Raadhuis afkomstig, in genoemden duiker uitloopen. Het door deze workon vorkregen terrein moot steeds biyven publieke weg. Aan de gemeente' dient het recht te worden gogevon van het plaDten van boomen op dat plein. De heer Van Egmond acht liet gowonscht, dat het thans bestaande hekje ten noorden van het Raadhuis behouden blijft, en vraagt, of het ook de bedoeling van B. en Ws. is^. dit hokje te verwyderen, waarop de Voor zitter ontkennend antwoordt. Hierna wordt hot voorstel van B. en Ws. met algemeene stemmen aangenomon. De vergadering gaat hierna ever in comité- generaal ter besproking van bet contract drinkwaterleiding. Na heropening der vergadering besluit da Raad na eenige bespreking cp 'morstel vau mr. C. v. d Lee, B. en Ws. uit te noodigen aan het gemeentebestuur van Alfen te ver zoeken, in plaats van het aangeboden contract, ln te zenden een subsidie aanvrage in de kosten van de drinkwaterleiding. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Siaatsbcgrooficig voor 1902. Algemeene Beschouwingen. Uit het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk I (algemeene beschouwingen) der Staalsbegrooting voor 1902 biykt onder meer het volgende: Sommige leden gaven te kennen, dat hot op tr oden van het kabinet op een vicieuzen grondslag beruet, omdat do over winning, die de politieke richtingen, welker samenwerking tot de optredlng van bet nieuwe kabinet hooft geleid, by do jongste verkiezingen behaalden, bet gevolg is geweest van aan heffing oener valsche Ibuze. Van die zydo is de godsdienst in de pofitif-k gemengd en het voorgesteld alsof moest gekozen worden tusschen het geloof en het ongeloof, tusschen de aanhangora en de bestrUders van hot christendom. Omtrent het christendom bestaan lntusscbon, zeer verschillende opvattingen en ouder de aanhangers van alle politieke richtingen worden geloovige christonon gevonden Wie onder de' leuze van christeiyko boginsolen personen wil by een bron gen, mooi komen tot een christen dom boven geloofsverdeeldheid, dat voor aan duiding van een stelcel op politiek gobied geheel onvoldoende ia. Op hot gebied der politiek behoort men, meenden deze leden, zich uitsluitend door de rede te laten leidon. Maar wilden zy, die dit gevoelen niot doelen,' den stryd tusschen aanhangers en bestrijders van het christendom als leuze bezigen, dan' had in elk go val behooron gezegd te zyn, welke specifieke opvatting van de christelijke leer op staatkundig gebied lichtsnoer zou zyn. Vage aanduidingen als die, welke gebezigd' werden, konden slechts misleidend woiken. Betoogd werd, dat de stryd by de verkiezing gen had behooren te loopen tusschen do voor- en tegenstanders van het kapitalisme en dat, nui van de zijde der voorstanders van het nieuwe ministerie niet de belangen dor arbeidende* klasse, maar zoogenaamde christelijke begin selen op den voorgrond zfin gesteld, van dat migisterio geen dcortastende sociale hui vor ming, maar daa.-pntegon bevestiging van liet kapitalistisch stelsel is te verwachten. Van democratische neigingen, waarvan vroeger de tegenwoordige minister van binnen!, zaken biyk gaf, is in de laatste jaren niet veol meer te bespeuren geweest. Homogeen kon liet kabinet zeker met worden genoemd. Meerdere leden, hoewel overigens niet kun nende geacht worden aan de zyde van het ministerie to staan, waren van oordeel, dat de optreding van hot kabinet in overeenstemming is met de constitutioneele beginselen. Van det bekwaamheid der nieuwe ministers hadden zy; een hoogen duuk, en zy betoogden, dat men het

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1