üCttaBuui Hedenochtend is te 's-Gravenhage aange- komon de groothertog van Saksou-Welmar, ▼ergozeld van den hom tijdens zyn verbluf hier te lande toegevoegden adjudant in bulten- gowonon dienst van Hare Majesteit, generaal Boyerman. De groothertog, dio-voorts verge- xeid was door den ordonnance-officier graaf Dumonceau en door de heoron van zfin gevolg, werd aan het Staatsspoorstation begroet door den Gouverneur en door den burgemeester der Residentie, don Duitscben zaakgelastigde, den intondant van het domein „Zorgvliet", den heer Vmkhuyzen, en den thesaurier van de Hooge Erfgenamen van H. K. H. de Groot hertogin van SakseD, den heer Couturier. By aankomst ten Paleize in het Koordeinde werd daar de vlag van het Groothortogdom geheschen. De Groothertog zal vermoedelijk tot Maandag daar ter stede verbeven. Benoemd is tot ondorwyxer aan de Prins-Willemschool te 's-Gravonhage de hoer L. F. Lar.govoort, thans werkzaam te Zegwaard. Het adres der bostuurderon van do maatschappy „Arti et Amicitiao" aan den gemeenteraad van Amsterdam botroffonde de demping der Reguliersgraeht luidt: „Dat zy, nu de Raad een besluit staat te nemen, waarby geprejudicieerd kan worden op -con demping der Reguliersgraeht of een verlaging der bruggen over die gracht, meunen to moeten wyzon op de zeer ernstige en voor altijd onherstelbare schendiDg van het origineol en schilderachtig karakter van Amsterdam, welk karakter onder meer oorzaak is, dat jaariyks duizenden vreemdelingen de stad bezoeken; en dat xy, indien de toestand der bruggen herstel eischt, wonschon, dat die bruggen in haar oorsprenkoifiken, karakter vollen, zoo zeer In de omgeving passenden vorm behouden tullen blyven". Eon voordracht is te Amsterdam ver schenen, waarbij en Ws. voorstellen met de naamlooze vennootschap „De Amstordamsche Exploitatie-Maatschappij," in verband met den bou w véka een theater aan het Rem brandtplein sea evoresn komst te treffen voor het ver broeden van de De Greofsteeg enz., en tevens om haar te vergunnen het aan die steeg grenz.nd gedeelte van hot theater hoogor op te trekken, dan de by de algomeone politie verordening gestelde maximum-hoogte. In verband met het bovenstaande lezen wy in het „N. v. d. D." hot volgende, dat neer- komt op hetgeen vroeger over dezo zaak werd gemeld: .Eindelyk heeft de zaak van den onoog- lyken hook op het Rem brand tsplein haar beslag gekregen. Op de plaats, waar nu de kleine huizen met soms nog klelnore neringen staan, en op het onbebouwde voorterrein tot aan de rooiiyn van het cafó „Do Kroon" en het meubelmagazyn Van Herpon, sticht do Amsterdam8cbe Exploitatie-Maatschappij een „TbéAtre Rembrandt", dat ondanks voel ruimte voor het verkeer, gangen, uitgangen enz., toch een 1500 bezookors zal kunnen bevatten. Het zal een théatre vané in den trant van de tegenwoordige exploitatie van den Circus Oarró wezen en onder leiding staan van don heer Lewin, vroeger aan dien circus en ook elders in die richting werkzaam. Met den bouw naar de plannen van den architect Breman hoopt men zoovoel voort gang te maken, dat in September van het volgend jaar de voorstellingen beginnen". Ten 8tadhuize rfin die plannen thans goed gekeurd. Jaren lang hoeft op het Rembrandtplein een bouwterrein van 900 vierkante meter tusschen de Balk-in-'t-oog-steeg en de Bakkerstraat braak gelegen; de eigenaars slaagden er niet in mot het stadsbestuur en de omwonenden tot een vergeiyk te geraken, waarvan een bevredi gende exploitatie van dit terrein het gevolg kon zijn. Hu echter zyn alle bezwaren over wonnen. De achteiende lijst van de 23ste jaarcol- lecta voor de scholen met den Bijbel in ,,De Standaard" vermeldt o. m.'s-Gravenhage, met 1539.97; Zevenhoven met Nieuwkoop (Noordeinde), Noorden en Achttienhoven, inet 44.78 1/2. N aar wij vernemen, is door do Algemee ns Synode der Ned.-Hervormde Kerk de heer Ik J. van der Meulen, pre/dikant te Welsum, aangewezen om in Duitechland werkzaam te fcijn in het belang van de godsdienstige en iedelijke behoeften van de Nederlandsch Her Vormde arbeiders aldaar, (Zto. Ct.) Naar men verneemt, werd bij testamen taire beschikking van den op 15 October op den huizo „Beukenheim", to Beek, bij Nijme gen, overleden heer mr. J. E. B. L. Mar rita van Crayesteyn,, aan Eet Diakonessen- huis, genaamd „Bronovo", te 's-Gravenhago vermaakt 15,000. Er zullon binnenkort nieuwo proeven met een gewijzigde uniform voor do inf. bij Eet 8ste reg. inf. worden genomen. Do detacheering bij de militaire verken ningen van den 2den luit. W. F. L. van 'Co Wetering bijg. do Rooy, welke met 1 Dec. zou eindigen, is te rekenen van dien datum voor onbepaalden tijd verlengd. Gottfried Mann heeft thans twee bedrij- yen van zijn opera ,,Melaenia" voltooid. Binnenkort verschijnen van hem, behalve 'do ,,Pier-marsch", een lied „Aan den woud- zoom", gedicht van Frans Bastiaanse en vier kleine klaviorstukken. Mann's gezondheidstoestand blijft zeer goed. De heer Th. van Straalen, hoofd der Chr. school te Houwerzijl (Groningen) is be noemd tot hoofd der op te nchten Chr. school to Zevenhuizen, bij Gouda. Naar de ,,N. R. O." verneemt, is men bij Bet ministerie van binnenlandschc zaken be zig aan do voorbereiding van eon wettelijke verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, bevalling en overlijden (begxafenisij kosten). In zyn jongste vergadering bosloot hot hoofdbestuur der Hollandscho Maatschappij van Landbouw het programma der tentoon stelling in 1902 uit to breiden In zooverro dat ook prljzon zullon wordon uitgoloofd voor akker- on tulnbouwvoortbrengselen en boter, waarvoor de afdeellng Alkmaar In een deol der meerdere hierdoor ontstaande kosten zal bydragon. Jhr. P. J. J. Bepolaor werd tot tweeden voorzitter van hot hoofdbestuur gekozen in plaats van dan heer Dt Bruin*» Besloten werd de beurs voor de Rijksland bouwschool te Schagen toe te kennen aan A. Kuiper te Schagen waard en die te Dordrecht san Corn. C. van der Linden te Grooto Lindt (gem. Zwyndrecht) voor de helft. Het stoomschip „Rotterdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 25 Oct. Prawlepolot; de „Storfond" (Holland-Amerika lyn), vau Newport Newa naar Amsterdam en Rotterdam, passeerde 25 Oct Wight; de „Goneral" (thuisreis) vertrok 24 Oct, van Durban; do „Reichstag" (uitreis) vertrok 24 Oct. van Zanzibar; de „Bogor" vertrok 26 Oct. van Batavia naar Stettin, Aarlanderveon. Uit goode bron verneemt men dat de Hollandscho Electrlsche Spoorweg- maatschappy bezig ia met het in toekening brengen van de ifin AlfenAmsterdam en dat zy voornemens is om zoodra de Rijks subsidie is toegezogd, mot kracht den bouw van do iyn te beginnen. Yoor de Boerenvrouwen in do concen tratiekampen is door het plaatselijk dames comité in deze gemoente niet minder dan 450 verzamold. Alkemado. Alhier is te Roelofarendsveen na eon kortstondige ziekte overledon de heer M. W. Lemmers, sedert 1882 opzichter der gemeentewerken. De man hoeft gearbeid byna tot aan don avond zijns levens. Hy bereikte don looftyd van 62 jaren. Boskoop. By het overgangsexamen van do Rykstuinbouw wintorschool, dezer dagen gehouden, slaagden van de 17 deelnomera er 13. Yoor het toelatingsexamen hadden zich 20 jongelui aangemeld: 19 slaagden, 1 word toegelaten als toehoorder. De school telt nu 34 leerlingen. Hot per soneel werd mot 2 leeraron uitgebreid, zoodat het nu bestaat uit de hoeren0. H. Claaszen, directeur, Boskoop; dr. L. Yuyk en dr. J.H. Taverne, Leiden; J. W. E. Ebbinga, Boskoop; J. F. Wilke, Rotterdam; J. Vellinga en K. J. Schaum, Boskoop. De schooltuin werd met oen nieuwe kas verrykt, torwyi het plan bestaat, dezen herfat een druivenkas te bouwen. Het oefenings terrein bezit dan 6 kassen en 10 bakken voor do cultures van Gentsche planten: Azalea Indica, Araucana, Aspidistra, Ficus, palmen en laurieron; voorts voor perziken, druiven en geforceerde groenten. In ds onmiddellijke nabijheid der school vindt men 400 H.A, kweekory. Het schoolgold bedraagt slechts 5 per jaar, terwyi de gelegenheid bestaat tot het vinden van kost en inwoning van de leerlingen. (Rbd.) Hnzorswoudo. De „Harmonie van Hazera- woude" benoemde met algemeens stemmen tot haar voorzitter, in plaats van den beer H. van HofF, die deze betrekking heeft, neder- gelegd, den directeur A. Fortgens, hoofd eener openbare school alhier. Hy heeft deze be noeming aanvaard. De vereeniging tot „Werkverschaffing" vergaderde Donderdagavond ten huize van den kastelein J. Rodenburg. Yan heb groot aantal donateurs en leden, dat deze vereeni ging telt, waren slochts 15 aanwezig. Tot secretaris, in plaats van den overleden heer H. P. Straathof, aan wiens nagedachtenis de voorzitter J. Gaarkouken waardeerende woorden wijdde, werd gekozen de heer J. O. Vintges, hoofd der R.-K. parochiale school alhier„ dio echter niet ter vergadering tegen woordig was. Omtrent de werkzaamheden aan do uitbreiding van de R.-EL begraafplaats werden mededeolingen gedaan en besloten dat ingeval zich vóór 1 December geen lief hebbers van hes zandvaren uit de gemeente zelve aanmelden, een oproeping zal worden geplaatst in de couranten, ten einde lui van buiten af te krijgen, aangezien het werk toch op den bepaalden tijd klaar moet zijn. In aanmerking nemende, dat de toestand van het water in do vaarten dezer gemeente door het baggeren zeer is verbeterd, doch dat nog tal van doode einden* die particuliere eigen dom zijn hun vuilen inhoud in de thans ver beterde vaarten nitloozen, wordt besloten ieder bezitter van zulk een 6loox- of wijk kos teloos in de gelegenheid te stellen, een „schoo- nen boel" te krijgen. Men behoeft zich slechts bij de „Werkverschaffing" aan te melden; dan zal deze in do slooten doen baggeren; al leen voor de opbrengst van de bagger, dio dan natuurlijk in degeneralckas vloeit Zoo doet men een driedubbel goed werk: het wa ter wordt zuiverder en daardoor de gezond heidstoestand beter, de arbeiders krijgen weer werk en do kas der vereeniging wordt er eeni- ger mate door gestijfd. Heft paard van den heer J. G. liep rustig te grazen langs den Voorweg en sleep te en rolde den meelwagon, waarop een zo- ven- h negental welgevulde zakken lagen, ach ter zich aan. Het ging zoo bedaard in zijn werk, dat nieemand er kwaad in kon „bekij ken." Toch zag men eensklaps het paard met den wagen in het diepo water verdwijnen. Een netelige toestand voorzeker en monigcen zou denken; „ik ben blij, dat ik daar niet bij ben geweest" De heer G. dacht juist het te genovergestelde en mompelde bij zich zelvcn: „als ik dat vooruit geweten had, dan waa het nooit gebeurd." Het had ook niet behoeven te gebeuren, maar „gedane zaken nemen geen keer"'. Helpers kwamen spoedig van alle kan ten opdagen en die brachten alles weldra op het droge. We vernamen, dat hot natte meel op do plaats zelve tegen verminderden prijs werd van de hand gedaan en dathet paard als souvenir voor zijn non-chalant optreden een kreupelen poot heeft overgehouden. De heer Roelofsen, tijdelijk hoofd dor openbaro school aan den Rijndijk, heeft zich met zijn gezin tijdelijk in onze gemeente ge vestigd. Omtrent den heer Krop, dio wegens gezondheidsredenen te Davos in Zwitserland vertoeft, zijn vrij bemoedigende berichten ont vangen. Katwijk. Thans Is aan hot bestuur der schiet vereeniging „Prins der Nederlanden" alhier, wier statuten zijn goedgokourd by Konlnkiyk besluit dd. 13 Augustus jl., toe stemming tot oprichting verleend. Het bestuur hoeft zich nu gewend tot den minister van oorlog met verzoek om gobrulk van goweron en verstrekking van ammunitie. De afdoeling Katwijk en Omstreken der vtsschery vereeniging hield gistornvcnl een vergadering in het logement „De Zwaan" to KatwiJk-aan-Zeo. Ruim 20 leden waren tegen woordig ter bespreking van een voorstel tot het houden van eon visscherytentoonstelling te Katwyk aan-Zoe in 1902. De commissie, onlangs benoemd tot ultbrenging van een rapport omtront kosten, enz., bracht zulks ter tafel, waarna langdurig zoowel de voordselon als do nadeelon worden besproken. Met byna algemeene stemmen werd besloten tot het houden eener bovenbedoelde tentoonstelling, on daarondor ook eon rubriek schiideryen te doen opnemen. Aan het dageiyksch bestuur der afdoeling wordt overgelaten do bonoomlng der vor- schillende commission, terwyi dit evenoens zal trachten een bankier to vinden, die do financieelo risico's voor zyn rekening neemt. De 8chietvereeniging „Hollandia" alhier zal Zondag n. s. oen vergadering houdeno. m. komt aan de orde ballotage van nieuwe leden. Leiderdorp. Door de politie alhier is togen H. T. procos-ver baal opgemaakt wegens over treding van art. 12 der Veiligheidswet. Lisso. Op Dondordag, 81 October a. s„ zal alhier gelegenheid gegeven worden tot koste- looze inenting. Aanmelding behoort te geschieden by een der geneeskundigen op de gewono spreekuren. Noord wJjk-Binnen. Op do voordracht voor de betrekking van hoofd dor oponbare school alhier zyn door den districtsschoolopziener geplaatst de heoron A. Tusveld, hoofd dor Bchool te Hedel; B. Th. Avenarius, onderw. te Ylissingen; P. De Noa, hoofd der school te Dintoloord, en H. J. Zyistra, onderwyzor te Amsterdam. Üogstgoest. De alhier gehouden collecte voor do Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" heefc opgebracht 16.06. Rijnsburg. Ook de 2do veiling van droge bloombollen, enz., vanwege de Afd. „Rynsburg" dor Algemeono Vereeniging van Bloembollen cultuur gohouden, onder directie van.de heeron A. de Mooy Jr. en A. v. d. Eykel Jobz., la uitmuntend geslaagd. Doze veiling was aan- morkeiyk kleiner dan de oorsto; er waren ongeveer 300 nummers, maar de handel was levendig en vlug; alles ging vlot wog. Totaal bracht doze veiling circa f 25,000 op. Dat de gemaakte pryzon zeer goed waren, biykt uit de volgende voorbeelden: La Reine ƒ80; Gele Prins 38Scarlet duo 38 a 40 per H.L. Thomas Moore por 100 st. ƒ1.CO; Griso- lora 1.20 a 1.80 p. 100 st. Rypwetoring. Aan hot hier gohouden Vogel schieten (tot mikpunt strekten 2 houten be- woogbaro in elkander gezette vogels, op hoogo palen bevestigd) namen in dit vergevorderd seizoen slechts 7 schutters dool. Do uitslag was als volgt: lste vogel: A. Zonneveld, romp; L. Zul- dorduin, vlag, vleugels en staart; P. Riet- meyer, kop. 2de vogelL. van der Lans, romp en vleu gel; L. Zuldorduin, vleugel; J. Zoetendaal, kop en staart; P. Rietmeyer, vlag. Er is prachtig goschoten; jammer, dat niot meor schutters en toeschouwers zich naar het wèl ingerichte terrein van den hoer Dissel dorp bogevon hadden. Roelof-Arendsveen. Do IJsclub „Roelof- Arendsveon" vergadert Maandag-avond by den heer Wagenaar, in welke vergadering door don penningmeester rekening en verantwoor ding zal worden gedaan en do verkiezing van 3 bestuursleden aan de orde zal zyn. Ter-Aar. De Tuindersbond in doze gemeento biold Donderdag zyn ledenvergadering in het koffiehuis van J. van der Laan te Langeraar. De voorzitter oponde de vergadering met een welkomstwoord en besprak den vooruitgang van do voreoniging ook ten opzichte van den handel, terwyi groote contracten werdon ge sloten. De vruchten hebben bevredigende prijzen opgobracht. De secretaris braoht ver slag uit van den loop der werksaamhoden van den Bond gedurende hot werkend jaar, welke reden gaven tot byzondero tevredenheid. Do penningmeester deed daarna oon verslag van de ontvangsten en uitgaven. Inmiddels werd eon eind-commissie aangewezen om de financieelo aangelegenheden to onderzoekon en nader te dien opzichte rapport uit to brongen. Naar aanleiding dezer benoemmg zal de Tokening nader worden vastgesteld en zoo noodig de pennlngmooster van zyn beheer worden gedóchargeord. Vervolgens werd door de commissie van contröle verslag uitgebracht, met betrekking tot haar werkzaamheden. Dit rapport, dat in hoofdstukken was verdeeld, word door do vergadering met byzondere belangstelling aan gehoord. Voorts la overgegaan tot do be noeming van een secretaris, bestuurs- en controlelid, wegens gewone aftroding. Gekozon werden respectiovoiyk W. J. van Straalon, G. Resting en H. Van Eyk, allon altredendon. De medodeellngon, die op de agenda voor kwamen, beperkten zich alleen tot oon konnis- goving, dat Dondordag 7 Nov. a. s. do volgende vergadering zal plaats hebben by P. Kouwen- hoven dos avonds te 7 uren. Op verzoek var» eonige leden werden 3 personon aangewezeu om informatie to doen betreffende den aankoop on hot gehalto van most te Schiedam. Do voorzitter bracht vóór de sluiting dor vorgadering zyn dank uit aan den adviseur voor zyn bemoeiingen, dio hy in het afgeloopon campagnejaar ten dienste van don Bond hooft aan don dag golegd, waardoor do werkzaamheden van het bestuur zoor zeker zyn vorgemakkelykt, en gaf tevens zyn tovredenheid te konnon voor de betoonde belangstelling van do leden en sloot hierna do vergadoring. Voorschoten. Door oenlge leden der SL- Aloysius voreenigiug is voor de twoode maal een uitvoering gogovon in het gebouw dier verooniging. Hobbeu wy den eoiston keer ons oordeel opgeschort, omdat éón proef geen proef is, thans doot het ons genoegen met gerust heid te kunnen verklaren, dat het spel, voor zulke jeugdige amateurs, uitstekend was. En kele typen waren zelfs onverboteriyk. Do hoor H. Domeo ailiior is benoomd tot hoofd van den landbouwwintercursus te Zootor- meer Zegwaard. (Rs6) Valkenburg. Do Raad dezer gemeente hoeft vastgesteld de begrooting voor het jaar 1902, bedragende in ontvang en uitgaaf de som van 6943.66®. Er zullon worden ge- hoven 60 opcenten op de porsoneole belasting, terwyi het bedrag van den hoofdeiykon omslag werd uitgetrokken op 1300. In den loop dezor woek la hier gehou den de jaariyksche collecte voor hot „Metalen Kruis". Wordt hier gewooniyk mild gegoveD, de opbrongst dezer collecto wordt steeds ge ringer, Ditmaal kon ze niet eens vier gulden halen. Er ontbrak juist een cent aan. Zoetonneer. By do door hot bestuur van den Driemanspoldor gehouden openbaro ver pachting van den tol by den Leidschendam met daarby behoorend huis, stalling, dykgrond, weiland, enz., is hot hoogst geboden door den tegonwoordigon pachtor M. C. de Bruyn, te Ovorschle, togen een pachtsom van 1745 per jaar. Uit do „Staatscourant." Kon, besluiten. Benoemd tot burgemeester van Brandwijk,, P. Pruis, secretaris dier ge meente; van Haarlcjmmerliede en Spaarn- woude, jhr.W. Ph. Teding van Berkhout; van Eelde, mr. J 'Donckene Jzn., secretaris dier gemeente; van Amby, A. H. Hennus; van Bokhoven, JVersteeg, secretaris dier ge meente; van Nederhorst den Berg, F. Hcier- man, secretaris dier gemeente; van Ooster- land, J. O. yan der Have; van Harmeien en van Veldhuizen, H. Ph. J .baron Van Heem stra; van Nieuw-Pekela, F. H. Boels; van Opperdoes, B. Baggerman van Houweninge; van Hoogo en Lage Mierde, F. S. Tillieu; van de Lier, H. O. Th. Cramer, secretaris dier gemeente; van Bedum, dr. H. U. Schleur holte, en van Benthuizen, C. L. J. Bos. De heer G. R. Zeppenfeldt, koloniaal ont vanger van Curasao, met ingang van den dag waarop hij die functién zal aanvaarden, be noemd tot gezaghebber van Aruba. Bij Koninklijk besluit van 23 Oct. 1901, ter belooning van hen dio zich hebben onder scheiden bij de expeditie in Samalanga en Pensangan van 29 Januari tot 22 Februari 1901: lo. bepaald, dat in de registers van de kan selarij der Nederlandsche orden zullen wor den ingeschreven als ridder 4do klasse van do Militaire Willemsorde: de aan zijn? op het slagw-- bekomen wod- den overleden fuselier F. Pardoel (no. 42286) en de gesneuvelde Amb o ine esc he marochaus- see Tjoeb (no. 49794), 2o. benoemd tot ridder 4de kl. van do Mili taire Willemsorde: de kapitein van den ge- neralen staf R. G. Doorman; do kapiteins der infanterie G. J. A. Webb, R. n, Cornelis- sen en H. van Stipriaan Luiscius, destijds bij het korps marechausseo, thans me z verlof in Nederland; de 1ste luit. van dat korps J. E. W. Verschuur; de lste luit.-opnemer van den topographischen dienst C. C. Musch; de ondcr-luita. der inf. G. Wieland (no. 22468) cn A. H. C. F. E. von und zu Egloffstein (no. 43741), laatstgenoemde behoorende tot hex. korps marechaussee; do sergeant van dat korps L. A. Stemfoort (no. 40785); de tam boer der infanterie H. G. Mulkens (no. 36075) de Amboineescbe marechausseo L. Paais (no. 62694); de inlamdsche marechausseo Setro (no. 60683); en de Amboineescho fuselier G. Lili- palij (no. 49015); 3o. bepaald dat bij afzonderlijke dagorders* zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: de luitenant-kolonel der ar tillerie P. C. van der Willigen; de majoor der infanterie A. B. J. Prakken; de eerste- luitcnani^adjudant der infanterie P. J. do Gruyter; de lste luitenants van de infante rie F. H. Ockerso en S. H. Schutstal van Woudenberg; de onder-luitenant der infante rie H. Cbristoffel (no. 22174); de adjudante onderofficier, dienstdoend officier der inf. W. Hunnemeier (no. 34077); de sergeant van het korps marechaussee W. B. van Voldliuy- zen (no. 34500); de geniesoldaten lBto klasse R. H. O. Klcyno (no. 33519) en L. van Doo- ren (no. 30935) en de fuseliers J, Hoogland (no. 37083), F. J. Pieters (no. 31599) cn A. G. Pellacrts (no. 46539); en 4o. iü de orde van Oranje-Nassau: a. benoemd tot officier: do dirjgcerende officier van gez. 2de kl. dr. A. A. Gersen; b. bevorderd tot officier: de majoor der genie JG. H. de Voogt; c. benoemd tot ridder: de kapitein-kwar tiermeester F. A. Bresscr en de eerste luiL- adjudant der inf. J. EL C. Munter. Bij Koninklijk besluit van 23 Oct. 1901 is, als zich te hebben onderscheiden bij de expe ditie in Samalanga cn Pensangan, van 29 Jan. tot 22 Febr. 1901: o. benoemd tot ridder 4de klasse van de Militaire Willemsorde, de sergeant van het korps marechaussee L. J. C. Smekens (no. 49280); b. bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld do eerste luitenant der inf. L. C. A. Marchant; beiden van het leger hier to lande, gede tacheerd bij dab in Nederlandsch-Indic. Bij Koninklijk besluit van 23 October 1901 is: lo. benoemd tot ridder, der 4do klasse van de Militaire Willemsorde, do kapitein van het korps mariniers J. A. Gauw cn de offic. van gezondheid lsto klasse der Koninklijko Nederlandsche marine G. A J. van der Sande; 2o. bepaald dat bij afzonderlijke dagor ders, zoo in Indië als in Nederland,, eervol zullen worden vermeld: de luitenant ter ze© 2de klasso A. van der Sluis: de sedert tot luitenant ter zee 2de klasso bevorderde adel borst lste klasse F. J. Houwert; do kwartier meester H. D. B. Pommerel (no. 25459); de korporaal-konstabel R. Pestman (no 25549); de matroos 1ste klasse C. Va-der (no. 18580); de marinier 2de kl. A. van do Watering (no. 18831), en de matroos 3de klasso E. J. Hen driks (no. 27183). 3o. benoemd tot ridder in do ordo van den Ncderlandschen Leeuw, de kapitein ter zee J_ E. Sickens; 4o. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; do luitenante ter zco 2de kl. T. J. Creyghton en J. A. M. J. Beretta; 5o. toegekend do eercmedaille in brons, van de orde van Oranje-Nassau aan: den kwar tiermeester J. W. de Vries (no. 25727); den korporaal van het korps mariniers J. Groe- nowoud (no. 16630), en de matrozen lste kh G. van Dort (na 25138) en W. L*ey (n<v 24001) cn zulks ter zake van zich te hcbbca onderscheiden bij do expeditie in Samalanga! en Pensangan van 29 Januari tot 22 Februari 1901. Piano-soiree van S. van Groningen. IaDKjM>rlc«ï Erffthrunf, als Lohror bat inlr bewiasou, dass dio rolzoodoa Composttio- nor. boaondora gorae von D imefe goaplolt warden." Do opmerking gold do Litdtr okns Worts van Mendelssohnzo word gemaakt In 1883 door Ernst Pauer, by het bezorgen van oen nlouwo uitgavo, waaraan P. een byzonder cachet gaf, door boven elk dor 48 liederen eenigo volgens hom toopasselyko dichtregels te plaatsen, in de hoop, dat dit „dem clavier- epielenden Publicum und namentllch der jungen musikalischon DaraenweJt nicht ganz unwill-' kommon sein diirfte." Moest mon aan doze woerden gisteravond niot donken, by hot overzien van de zaal7' Was dat speciaal voor Meadelesobn? Men hoort zo niot dikwijls meer op concer ten, Mendel880hns melodieuze zangen voord»; piano; het wekt zella eenige rorwondering, wanneer men zo op programma's aantreft. Voor dezon avond bracht ik de keuzo in ver band mot de nieuwo Aason Hamlm-vleugel- piano die do heer v. G. Despeelde. Doze vleugel vertoont do nleuwighold van 3 pedalen, waar van do derde bostomd is, om bepaalde noten te doon doorklinken. Van deae constructie moost de deugdoiykheid en de nuttigheid worden aangetoond, wat hy uitstek goed in do „Lieder ohno Worte" kon geschieden. Ik geloof werke- lyk, dat deze derde pedaal voor het pianospel van groote betgekenis is. Den vleugel zelf vond ik ook byzonder mooi van klankmen ont- houdo den naam Mason Hamlin (voorheen voornameiyk orgolfabrikanten) naast dien van Bechstein en Steinway. Behalve dezo extraordinaire noviteit kregen we nog meer nova to hooren, In metu- go- wonen zin: composities van Van Groningen, verloden jaar met enkele andere zyner werken by Brill uitgegeven, en Danson van Hans von Bülow. Hot is in den heer v. G. byzonder pryzonswaardig, dat hy byna ieder jaar op een soiróe een nog onbekend componist by het Loidsch publiek durft te Introducoeren: verleden jaar Chevillard, nu Bülow. Hot ver- diont m. i. overweging, het niet by een intro- ductio te laten, maar zoo'n zeifdo nieuwe werk oen volgond jaar weer te spolon, des noods nog oen derden en vierden keer. Vooral by Thème et Variations van Chevillard waa dat m. i. zeer wenscheiyk geweest; dan zou dat superieure werk enthusi?.6te vrienden bobben gewonnen, waar na 5én auditie het gemoed dor met den modernen Franschen styi niot vertrouwden ongeroerd bleef en men, uit niet-bogrypen, dat bizarlo notonweofsel met onverschilligheid of schoudorophaien langi zich liet gaan. Hier kan men halverwege niet biyven staan I Deze overwegingen golden voor Bölow'a 11 Carnevale di MUano niet zoo stork, want zyn werk is lang zoo moeiiyk niet te be- gry'ponte gemakkoiyk misschien zelfs, ia sommige oogon? Is het to laag by den grond 1 Ik geloof het niet; de tien stukken, waarvan or dezen avond vijf weiden gespeeld, z\Jn niet van goiyke boteekonis, maar als geheel acht ik ln dezen bundel muziek van meer dan ge wono beteekenis vervatspeciaal wil ik wyzea op den aardig gevonden rhythmus ln d« Polacca, waar tolkens op den 2den tel oerk fis een accont krygt; het is een zelfde figuur als in de Valse-Caprice van Strauss-Tausig, (hier ook wel door v. G. gespoeld), een figuur, die een verrassend cn boelend effect teweeg brengt. "Wel had ik my de voordracht hla'- en daar wat andors gewenscht b. v. do Uazurka wat langzamor, in het Intermezzo Lirico de melodio in do linkerhand zangerSger, do Galop anders maar het vclo mooie m de uitvoering, gevoegd by hot feit der kennis making, doet my aan dit deol van den avond gaarne terugdenken. Allo werken van dezen avond afzonderiyk bespreken, kan ik niet; ik moet mi) be perken Do avond werd geopend met do Sonate D mineur op. 49 van C. M. von Wober, „don grooten melodist", zooals ik hem onlangsk zcor juist, hoorde kenschetsen. Gedurende zyn vry kort leven - hy was nog g6on 40 jaar, toon hU stierf, heeft hy ons veel kost- baro kunstschatten gewrocht; zUn 3 groote Ouvortuies - Freischütz, Oboron,Euryantho alloen roods zyn voldoende, om hem na eeuwen nog to doen noemen onder de allergrootsten* Hoowel niet van die ontzagiyk hooge waarde, zyn t;och zyne Sonates ookkonneiyk het werk van een grooten geest. Togen de vertolking van Weber's werk gisteravond moet ik eenige bedenkingen opjrs ren, vooral het eerste, ton deele ook hot Jaatsta gedoolte geldend: or is in de allerlaatste jares een strooming waar te nemen, die ik voor juist houd, om de tempi ln oudere com- positlos, iels to vorlangzamonwat voor 100, jaar b. v. Allegro heette, zegt men dan, is iets andors, dan wat we daar nu onder ver staan, enz. (misschien is het by langzame tempi juist andersom). De resultaten dier richting zyn in veol opzichten zeor nanno- meiyk. Borondien vervalt men, zoo doende, niot ln hèt groote gevaar der strooming van exce8sief-snollo tempi - waaraan ook dozon avond niet word ontkomen dat door het vlugge tempo allerlei fijne en melodieuze tus- 8chondoolen als het ware voorbUgo3neid wor den en dus niet tot hun recht komen; dat voorts technisch zware passages do verotschts duidoiykheld missen; oen wegdoezelende pe- daal kan dan slechts een onvolkomon huljv middel booten, is althans aan do klaarheid allerminst bevorderiyk. Nog moot ik wyzen op niet wenschelykt oxco8sen by den rhythmus naar beide zy den j aan den oenon kant bestond de neiging, den rhythmus in do begeleiding to sterk to accen- tueereu, on daardoor to afgemeten styf maken; aan don andoren kant worden enkelo noten af en too zoor merkbaar uitgehaald, werd haro boteekonis als het waro dik onder streept en aan het publiek kenbaar gomaakt, m. i. gaat zulk een nadruk te vor on boroofll hy eon passage van haar natuurlyke schoonheid Earlykheid8halvs mocht ik u de schaduw-» zyde niet verbergen. Ik ben biy, u nu naar do lichtzydo U kunnen voereu, waar het lichl

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2