Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. Petroleumkachels, Gaskachels, Geysers. J. L CREYGHTON, Marlt 25. Centraal Apotheek C. B. DUYSTER Jr, Stoombootdienst „Carsjens". COMPLETE BADINRICHTINGEN. Wensoht gij ianoliandel ffllis. BEU&EL J M, LEIDSCH DAGBLAD, VRIJDAG 25 OCTOBER. - TWEEDE BLAD. Anno 1901. Apothekersdijk. Wegens de ongekend lage prijzen is het vervoer van lies tel- en Vrachtgoe deren per Stoomtram het voordeeligst. Goederen worden vervoerd naar Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heem stede en Haarlem om 7 u. 22 en 11 u. 16 V.M. en 3 u. 07 en 7 u. 04 N.M. Amsterd. tijd. 87i9 w Inlichtingen worden verstrekt aan het be- stelkantoor Clarensteeg No. 2 nabij de Mare. zijn voor Leiden verkrijgbaar bij: pg Nieuwste Soorten SPECIALITEIT IN zoneter geneeskundig onderzoek. Gemengde Verzekering:. GROOTE FLESCH, Haarlemmerstraat 96. No. 12783 Gemeenteraad van Leiden, De behandeling der begrooting toor dit jaar liep in één zitting af. Van de door den Voorzitter geoponde ge legenheid tot het voeren van algemeene be schouwingen werd allereerst gebruikgemaakt door den heer De Qoeje, die vroeg, of het niet mogelijk is, dat, Ingeval de spoorbrug ln de lijn Leiden Woerdon by Wouterenbrug be weegbaar wordt gemaakt, dan over de brug ©n vorder langs de spoorlijn eon voetpad worde gelegd ter verbinding van het Studentonpad met den Heerenweg. De Voorzitter beloofde dit denkbeeld ln over weging te zullen nemen. De heer Per a wonschte oen enkele opmer king te maken. BU de beoordeeling eener begrooting maakt iet z. i. oenig verschil of men zich plaatst op het standpunt eener opposltiepartU dan wel of de partUen door inschikkelUkheld zoo- Teel mogeiyk trachten samen te werken. B\j de behandeling der begrooting in de secties heeft spr. op dit gebied gezwegen, omdat ln 't bUzonder de verkiezing van wet houders zou uitwyzen, welke houding aan de antiliberale partU ln dezen Raad zou wor den aangewezen. Spr. meende toch recht te hebben om de mogeiykheid te stellen, dat de zeventien liberale leden van dezen Raad het zich ten plicht zouden rekenen met hun veertien anti liberale medeleden ten opzichte dor verkiezing van wethouders in eenig overleg te treden; te meer omdat dit getal veertien evengoed zestien had kunnen zUn. Vier jaar geleden is toch door de antiliberalen een plaats aan de liberalen cadeau gedaan, terwyi kort geleden dr. Den Houter onzen kring heeft verlaten en door een liberaal werd vervangen, BU genoemde verkiezing hebben de liberalen door daden gesproken en gezegd: wU zullen zonder u, over u beschikken. Daarmee, zegt spr., la ons onze plaats aangewezen. WU staan in een hoekje en hebben ons te verlustigen met de brokjes, die er vallen van de tafel der hoeren. WU zyn veroordeeld opposltie partU te zyn. Spr. noemt dit een „veroordeeld zUn", omdat in "t algemeen oppositie voeren voor hem niets aantrekkeiyks heeft, en daarom behoeft men van hem niet to verwachten, dat bU op iedere slak zout zal leggen, wetende, dat het toch niets geeft, dat do meerderheid der stemmen beslist en hy tot de party be hoort, die toevallig minderheid is. De begrooting nu in oogenschouw nemende, maakt doze geheel den indruk, dat er tameiyk gterk op beknibbeld ia. Ais bewys daarvoor 'noemt spr. alleen, dat niet eens de geheele Oranjegracht met nieuwe keien kan worden bestraat. Er is geen geld Daartegenover wordt, zonder blikken of blozen, het bestaan van de Hoogero Burger school voor Meisjes niet alleen op denzelfden voet gehandhaafd, maar zelfs de mogeiykheld Hiot buitengesloten, dat de kosten nog zullen vermeerderen. In aanmerking genomen nu, dat over 1900 -d« uitgaven dezer inrichting van luxe haar Inkomsten met bijna f 13,000 overtreffen, niet meegorekend het kapitaal, -dat vastgelegd is ln het gebouw, meubilair en leermiddelen, en dat ten behoeve van een hondordtal meisjes, hoofdzakeiyk uit den deftlgsten stand, dan geeft dit den Indruk van ©en beheer der geldmiddelen, dat op zUn zachtst gezegd, niet bevredigend kan genoemd worden. Van geen geringe beteekenis op een be grooting zyn de salarissen en jaarwedden, aan de verschillende betrekkingen verbonden. Ten öpziohte van deze meent spr. te moeten opmerken, dat men onwillekeurig den indruk krügt, dat de hoogere salarissen met veel milder hand verhoogd worden dan de kleine traktementen. Nog één zaak wenschte spr. te noemen, al moge zy mrtschlen niet by de algemeene beschouwingen behooren. In de sectie-vergade ring, die spr. bywoondo, heeft hy de verhoo ging van de Balarissen der Bewaarschool- houdoressen bestreden en hy was voornemens, dat ook by de openbare behandeling te doen. Hy ging daarby uit van de gedachte, dat de gemeente zonder opdracht haar handen uit strekt naar de jeugdige kinderen, om ook hier met het geld uit de publieke kas een ontwikkeling te bevorderen, waartegen spr. zich uit beginsel moet verzetten. Niet omdat er zynentwege zulke Inrichtingen niet mogen bestaan, als ds ouders zulks wenschen en door de gemeente gesteund worden, maar wel, omdat de byzondere bewaarscholen van dien steun zyn buitengesloten. Naar spr.'s meening, geldt het hier zuiver een beginsel- quaeatle. De vraag, of spr. er toe zou mede werken, om deze scholen op te heffen, heeft hy zichzelf ontkennend moeten beantwoorden. Mot het oog op in 't byzonder Leidsche toe standen en de zaak geheel maatschappeiyk genomen, zyn aan de opheffing te groote bezwaren verbonden. Daarna de salarissen der onderwyzeressen eens nagaande, moest spr, erkennen, dat verhooging noodig is. Spr. zou daarom thana voor die verhooging stemmen. Toch moet hy de eenzydlge begunstiging ook by dezen tak van het onderwya eon onrecht biy ven noemen en zal z. 1. vooral dat uur gezegend mogen worden, wanneer deze twistappel, wat het onderwya in 't algemeen aangaat, die nu een halve eeuw bestaan heeft, tusschen de partyen wordt weggenomen en burgers van hetzelfde land niet alleen dezelfde plichten hebben te dragen, maar ook dezelfde voorrechten mogen genieten door een nieuwe wetgeving. De Voorzitter zelde, dat hy zich niet ln de politiek zou mengen. Hy zelf heeft in de dagen der verkiezingen van dit jaar den politieken atryd niet meegemaakt: hy was toen uitstedig. Voorts merkte hy op, dat de heeren de uitspraak der kiezers hebben te eerbiedigen. Wat do financieels beschouwingen van den vorlgen spreker betreft, heeft den Voorzitter dit getroffen, dat de heer Pera het beheer der geldmiddelen niet bevredigend acht. Naar 's Voorzitters meening heeft dat Raadslid tegenstrydlgs dingen gezegd: B. en Ws. zouden eenerzyds beknibbelen en anderzyds ruime uitgaven doen. Doch de heer Pera ver geet, dat men hier, althans wat de laatste betreft, te doen heeft met besluiten van den Raad. De Voorzitter noemde hierby als voor beeld de verhoogingen van de jaarwedden der leeraren aan de H. B.-School voor jongens. Ten opzichte van de H. B.-School voor meisjes merkte spr. op, dat het hier een oude quaestie geldt, daarby er aan herinnerende, dat de heer Pera een vorig jaar een voorstel, om den post op de begrooting, die op deze onder- wysinrichting betrokking heeft, te schrappen, introk na bestryding door den Voorzitter. Welke meerdere uitgaven, dan nu op de begrooting zyn uitgetrokken, dia school zou vorderen, weet spr. niet. B. en Ws. trekken zich de critlek van den heer Pera niet te zeer aan, al was de toon dier critiok ook welwillend. De heer Drucker maakte een paar opmer kingen naar aanleiding van het gesprokene door den heer Pera. Deze heeft de H. B.-School voor meisjes een inrichting van weelde ge noemd. Bedoelde de heer Pera hiermee een inrichting, die niet by de wet vorplichtend is gesteld? In dien zin opgevat is er heol wat, dat men zou kunnen opheffen. Dit argument van den heer Pera acht spr. niet ernstig. Tegen de bowering, dat deze inrichting hoofdzakeiyk bezocht .wordt door meisjes uit den deftlgsten stand, meende spr. ernstig te mooton opkomen. Indertyd is den Raad een nauwkeurig gespecificeerde opgave verstrekt van de kinderen, die haar bezoeken, en van do gezinnen, waaruit ze komen. Uit die opgave blykt, dat niet alleen kinderen uit den aller- deftigBton stand haar bezoeken. By haar op heffing zou de middenstand het meest ïyden en onze gemeente wellicht ernstige schade berokkend worden. Spr. gaf den heer Pera in overweging, bedoelden staat eens na te gaan. Do heer Pera zelde, geen onaangenaamheid aan het adres van B. en Ws. te hebben willen zeggen, en verduldeiykle nader zyn bedoeling: Do uitdrukking „deftlgsten stand" wilde spr. laten varen. Voorts raorkto hy op, dat de Raad besluiten neemt naar aanleiding van de voorstellen van B. en Ws. Den heer Drucker vroeg spr., hoevelen, die de H. B.-School voor meisjes bezoeken, langs dezen weg tot haar doel komen. Den heer Drucker deed het genoegen, dat de heer Pera de uitdrukking „deftlgsten stand" wilde laten varen, en merkte voorts op, dat hot aantal meisjes, dat door het onderwya op de H. B.S. zich een maatschappelUke positie verwerft, ook nog wel mee zal vallen. De bewering van den heer Pera, dat by de wethouder8benoomingen geen rekening is ge houden met de minderheid ln den Raad acht spr. een stoute. De heer Aalberse sprak zjjn verwondering uit over den aanhef van de rede van den heer Pera. Immers, dezelfde redenen van klesohheid, die hem beletten er op te ant woorden, hadden den heer Pera kunnen en moeten weerhouden, om te spreken geiyk hy sprak. De algemeene beschouwingen werden nu gesloten en aan de orde gesteld de behandeling der uitgaven. By voignr* 60, luidendei „Jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der Gemeente- Secretarie", opperde de heer Sytsma bezwaar tegen de verhooging der jaarwedde van den commies-red acteur (mr. H. H. Cornelissen) mot 300. Hy stelde by amendement voor, den desbetreffende post (door B. en Ws. met Inbegrip der verhooging uitgetrokken op 1800) te verminderen met 200: hy achtte een verhooging van 100 voldoende. De Voorzitter verdedigde de verhooging met 300, op grond ook hiervan, dat de titularis teveDs secrotaria is der „commissie van beheer" van Endegeest. De heer Zaayer verdedigde eveneens de door B. en Ws. voorgestelde verhooging. Hot amendement-Sytsma werd in stemming gebracht en verworpen met 2 st. voor, die der heeren Sytsma en Witmans. Voignr. 63 wordt zonder hoofdelyke stem ming goedgekeurd. By voignr. 67, luidende: „Jaarwedden van de sluiswachters, brugwachters endergeiyken", geeft do beer Sytsma in overweging de jaar wedden der brugwachters met 50 te ver- hoogen, een verhooging van 25, zoo als B. en Ws. hebben voorgesteld acht spr. te gering. Spr. kwam voorts op tegen de door B. en Ws. in hun memorie van antwoord gomaakte opmerking, als zou zyn voorstel ongemotiveerd zyn, en wees hierby op het verschil van opvatting omtrent de economische waarde van arbeid. De Voorzitter acht een verhooging als de door B. en Ws. voorgestelde voldoende, en wel op de door hen in de memorie van ant woord aangevoerde gronden, en biyft er by, dat, indien men telkens de ambtenaren- be klaagt, men die menschen ontevreden maakt. Voignr. 67 wordt daarna goedgekeurd. By volgn. 69a, luidende: „Presentiegeld voor de leden van den Raad", zeide de heer Van Kempen, dat hy in zyn afdeeling in de gelegenheid was geweest, deze zaak uitvoerig te bespreken. Dit thans in hot openbaar te doen, achtte hy minder wensohelyk. Naar zyn meening moet het presentiegeld een voldoende vergoeding zyn voor geleden tydverlies. Hy stelde voor, het presentiegeld op 2 per zitting te bepalen. De hoer Pera kon zich met dit voorstel vereenigen. De Voorzitter zeide, dat B. en Ws. een be drag van 1.50 voldoende achten. Het voor8tel-Van Kempen werd aangenomen met 10 tegen 13 st., en het door B. en Ws. voorgestelde bedrag van f 1400 verhoogd met f 450. By volgn. 77, luidende: „Onderhoud en aankoop ven meubelen voor de gebouwen of vertrekken, bestemd voor de vergadering van den Raad, enz.", stelde de hèer Fockema Andreae voor, de daarvoor uitgetrokken som te verminderen met 180, daar overgordyuen in de Raadzaal z. 1. niet noodzakelijk zyn. De heer Rasqelbach was het hiermee eens. De heer P. J. van Roeken niet. De Raad mag zich z. i. die weelde wel veroorloven. Het amendement van den heer Fockema Andreae werd ln stemming gebracht en aan genomen met 21 tegen 8 st. Volgn. 77 werd daarna goedgekeurd. By volgn. 90, luidende: „Onderhoud van straten en pleinen", stelt de heer De Lange voor, de geheele oostzyde der Oranjegracht met ourthe keien te bestraten. De Voorzitter bestreed dit amendement op financloeie gronden. Het amendement van den heer De Lange werd verworpen met 20 tegen 9 st. Volgn. 90 werd daarna goedgekeurd. By volgn. 91, luidende „Onderhoud van wegen en voetpaden", vestigde de heer Kerstens de aandacht op den toestand van het voetpad aan den Hoogen Ryndyk. Do Voorzitter zeide, dat hy er verleden jaar eens is gaan wandelen en dat die toestand hem toen is meegevallen. De heer Kersteri3 geeft den Voorzitter den raad, er eens te gaan wandelen, als het ge regend heeft. De Voorzitter merkte op, dat daar niets tegen te doen is. Overigens acht hy de klachten over de singels en voetpaden wel wat overdreven. De hoer A. J. van Rocken beweerde, dat het grind, waarmee de voetpaden en singels worden bestrooid, moestal in de zyslooten en singels terechtkomt. De heer Kerstens gaf bestrating van het door hem bedoelde voetpad in overweging. De Voorzitter verklaarde zich bereid, dat denkbeeld te overwegen, doch door bestrating van zulk een buitenweg verliest deze veel van zyn sigenaardigheid. De heer De Qoeje vestigde de aandacht op den onvoldoenden toestand van de wal kanten van do singels, vooral die van den Zoeterwoudschen Singel, en drong er op aan, dat die zullen worden bezood en van afraste ringen voorzien. De Voorzitter deelde mede, dat een proef zal worden genomen, waarvoor een bedr&g van 300 wordt voorgesteld. De heer P. J. van Roeken ondersteunde het denkbeeld van den heer Kerstens; z. i. baat een groote massa grind niet. Yolgnr. 91 werd daarna goedgekeurd. By voignr. 93, luidende: „Onderhoud van bruggen en overzetveren", sprak de heer Pera over de kosteü van een brug voor voet gangers over de Haarlemmortrekvaart. Hy heeft vernomen, dat zulk een brug aanzieniyk minder dan ƒ3000 zou kosten. De Voorzitter antwoordde, dat de directeur van gemeentewerken de kosten raamt op 3000. Voignr. 93 werd daarna goedgekeurd. By voignr. 110, luidende: „Belooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters", kwam in behandeling een voorstel van don heer De Lange en andere raadsleden, om de bezoldiging der agenten van politie aldus te regelen agenten 3de klasse aanvangjaarwedde ƒ550, na twee jaar te verhoogen met 25, na vier jaar weer met f 25, tot een maximum- jaarwedde van 600 Is bereikt; agenten 2de klasse: aanvangjaarwedde ƒ625, na twee jaren verhoogen met ƒ25, tot een maximum-jaarwedde van 650 is bereikt; agenten lste klasse: aanvangjaarwedde 675, na twee jaren en vyf jaren dienst als zoodanig telkens met 25 te verhoogen, tot een maximum-jaarwedde van ƒ725 is bereikt. Na eenige beraadslaging werd hot voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 19 tegen 10 stemmen. Tegen waren de heeren v. Hamei, v. Dissel, De Vries, Hasselbach, Kaiser, Do Goeje, v. Lidth de Jeude, L. Driossen, Kroon en'Korevaar. Voorts drong de heer De Lange nog aan op meer Zondagsrust voor de agenten van politie. Volgn. 110 werd daarna goedgekeurd. By volgn. 127, luidende: „Kosten van het plaatseiyk toezicht op het Middelbaar Onder wya", zeide de heer De Qoeje niet de nood zakelijkheid in te zien van een belooning aan den secretaris der Commissie van Toezicht op dat onderwya. Do Voorzitter verdedigde deze verhooging op biliykheidegronden. Een amendement van den heer De Goeje, om don post met ƒ200 (het bedrag, dat B. en Ws. als beloonlog hadden uitgetrokken) te verlagen, werd aangenomen met 17 tegen 12 stemmen. De heer Drucker sprak by volgn. 128 over het L. O in het algemeen. Mot groot genoegen had hy kennis genomen van de verklaring van B. en Ws. ln hun memorie van antwoord, dat de school-hygiöne in het algemeen en de instelling van artsen in het byzonder reeds hun byzondere belangstelling heeft gewekt. Spr. hoeft do verwachting, dat van die belang stelling de vruchten zullen worden gezien, vooral nu onder de takken van dienst van hot Dageiyk8ch Bestuur ook de sociale aan gelegenheden zyn opgenomen. Eveneens had spr. met genoegen gelezen, wat door B. en Ws. in hun memorie van antwoord gezegd wordt omtrent do reiniging der gemeentescholen en omtrent schoolwandelingen. Wat de school reisjes betrefr, ziet spr. niet in, welk bezwaar er tegen zou zyn, dat B. en Ws. de ver schillende hoofden aansporen, dergelyke school reisjes te organiseeren als het uitstapje naar Rotterdam. In verband met het ingekomen adres van de „Vereeniging voor Schoolkinder voeding", zeide spr., dat het hem spyt, dat dat adres niet vroeger ia Ingekomen. Hy sprak echter de hoop uit, dat B. en Ws. het onderzoek, hetwelk aan een voorstel aan den Raad zal voorafgaan, zoo zullen bespoedigen, dat de Raad ln de gelegenheid ie, vóór den komenden winter een beslissing te nemen. De Voorzitter was den heer Drucker dank- daar v#or het door hem gesprokene. Hy vindt schoolreisjes heel aardig, doch B. en Ws. heb ben den indruk, dat het minder op hun weg ligt, de ouders aan te sporen hun kinderen te doen deelnemen aan schoolreisjes. Wat 6choolvoeding betreft, dat is niet zoo'n ge- makkeiyk punt, doch B. en Ws. zullen spoed maken. Men vergete echter niet, dat de wet op 't lager onderwya daaraan vole voorwaarden verbindt, die regelingen noodig maken. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat ook de pi. schoolcommissie vóór subsidie is. De heer Drucker dankte den Voorzitter voor zyn mededeeiingen en wees er op, dat in andere gemeenten dergelyke vereenigingen als bedoelde worden gesubsidieerd, zooals Gronin gen en Arnhem. Nadat de Voorzitter den Raad nog in kennis had gesteld met een adres van het Bestuur van den Ned. Bond van Onderwyzers, dat het verzoek om subsidie steunt, gaf de heer TVit- mam eenige inlichtingen betreffende de werking der Vereeniging voor Schoolkindervoeding. By voignr. 141, luidende: „Kosten voor het onderwya in kunsion en wetenschappen", vroeg de heer Foclcema Andreae den Voorzitter met betrekking tot de teekenschool van den R.-K. Volksbond, of hem ook geuleken is van de deugdelijkheid van het onderwya en of er resultaten worden bereikt. De Voorzitter antwoordde met het doel dier teekenschool uiteen te zetten, nl. om de jongens, die niet op Mathesis kunnen komen, toch nog wat te leeren. De heer tyylsrna vroeg of er niet onder de leerlingen op die Teekenschool zouden kunnen zyn, die geen moeite deden om voor Mathesis klaar te komen, omdat ze denken we kunnen het wel met muider stellen. Hy bestreed voorts het subsidie aan die school, omdat ouk andere vereenigingen om een toelage uit de gemeente kas kunnen komen. Hy vroeg voorts ol de contröle op die school wei zoo goed is en wees er op, dat de onderwyzers niet gedlplomeeid zyn. De heer AJ. van Roeken verdedigde het subsidie en merkte op, dat op Mathesis ook leeraren zonder diploma ondorwys geven. De Voorzitter vestigde er de aandacht op, dat de school ook van Rykswege wordt ge subsidieerd en verondersteld mag worden, dat ook van regeoringswege contióle wordt uit geoefend. Spr. acht doze school een nuttige Instelling. D© heer Van Tol wees eveneens op het groote nut der schooi voor de vele jongens, die niet voor Mathesis slagen en toch ook een vak moeten leeren. De heer Van Kempen herinnerde aan bet motief, waarom indertyd besloten is tot liet verieenon van een 6ubsidie. Naar aanleiding van een door den hoer ssytama gemaakte opmerking, zeide spr., dat wanneer andere vereenigiugon om subsidie komen verzoeten, ieder geval op zichzelf zal moeten beschouwd worden. Spr. vindt het biliffk èn rechtvaardig) de school van den R.-K. Volksbond te steunen. By de behandeling van het voorstel van B. en Ws., om een subsidie van 500 uit te trekken ten behoeve van de „Vereeniging tot bevordering van de opleiding tot instru mentmaker" vioog de heer Fockema Andreae: Gaan we nu met te ver? Men wil toch niet den weg op, om allen vereenigingen, die de opleiding tot een beroep beoogen, buüsiüio te geven? Waarom dan een subsidie van f 5uO voor de opleiding van enkele uistrumenimskeis, die later misschien hun betrekking bunen Leiden zullen hebben, van jongelieden uit alle deelen van het land? Spr. stelde ais amende ment voor den desbetreffenden post met 60C te verlagen. De Voorzitter deelde niet de meemng van den heer Fockema Andreae. Zoover als dere vreest loopt het nog niet. Het betreft h.^r ook jongelieden, die de Practische Ambachts school hebben afgeloopen en nu hun verdere opleiding o.a. tot custodes genieten in 't kabinet van prof. Kamerliugh Onnes. Hy vindt ueze instelling iets eenige in onze gemeente. De heer Kaiser wees er op, dat bedoelde Inrichting zeer nattig werkt. De heer Pera vroeg, of het aangaat, ten behoeve van 12 jongelieden uit Leiden een subsidie van 500 te verleenen. Kininepillen, 100 stuks èt 0.50. Blaud'a Staalpillen, 1000 stuks 1.50. Ithabarberpillen, doos 0.25. Cascaraplllen, flac. 0.40. Melksuiker, per pond 0.60. Eiwitstaal, p. 11. 20, 40, 70 Cts. Levertraan, per fl. 0.30. Zenuw8taaldruppels, per fl. 0.20. Kinadruppels van Dr. DE VRIJ, Origi neel© flacons 0.80. 6937 16 Verzend uw Goederen per Meer dan 50 verschillende Stations zijn aan haar dienst gelegen. m712 VLUGGE VERZENDING. BILLIJKE TARIEVEN. L1. Kahrel's Theeën g Firma KOERTS FEENSTRA, Pieterskerk- gf Koorsteeg. 9305 H J. P. FONTEIN, Haven 54. gg A. F. MULDER, Salomonsteeg. teï C. ROODENBURG Jzn., Haarlemmerstraat. S3 H R. E. SPIJKER, Hoogewoerd. gj Firma Wed. L. A. VERHOE FF, Steenstraat, gj fi-i Goedgekenrd kij K011 luk lijk Besluit vau 25 Juni 1901, No. 06, Gevestigd te AMSTERDAM, Prinsengracht, (S9J. DM8C. e. J. SCHLIMDLEB. ff. F. ffESTEBIM Jr. Het verzekerde kapitaal wordt uitgekeerd na ©en vooraf bepaald aantal jaren, of direct by vroeger overiyden van den verzekerde in verband met een vierjarigen garantietyd. By andere Maatschappyen afgekeurden worden tot de gewono preraio aaDgonomen. PROSPECTUSSEN GRATIS. Hoofdagent voor Leiden: P. E. SCHOTEL, Haagweg. 7331 40 (xoede belegen "Wijnen Fijne Likeuren'? Prima Gedistilleerd Doe dan uwe inkoopen in de 9532 12 Lange Mare 40, Leitien. 9209 20 Nieuwe Pianino's van af ƒ250.— tot ƒ1000—. Verhuren, Stemmen, Repareeren, Ruilen, Transporteeren. P. S. Zorgvuldig gerepareerde Instrumenten zija steeds in zeer billijken prijs voorhanden.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 5