fr. 12780 Dinsdag 33 October. A®. 1901. gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAG\BLA PRIJS DEZER COURANT: ./'Voor Leiden por 8 maanden5 8 f ÏAO.' ^Suiten Loidon, por looper en waar agenten govesÜgd zjjn B 1.80 j Franco por post 1 '21.65-, FEUS DEE ADVERTENTIÈN Van 1-8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Iled.-Zoidafrikaansclie Vereeniging. Afd. Lelden en Omstreken, Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- weudscho Singel 41 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Omdat Bobble in de pauze van het bal van de Post- en Tel.-vereeniging verkeerd ln ztfn Clown-pak gekropen is f 2.46 en een ovorzeosch dubbeltje. Gecollecteerd door J. B. op het 25-jarig feest van B. Bekkeringf 1.01® Gecollecteerd op Magdalena'a ver jaardag, omdat Marie zoo mooi ge- ©peeld heeft0.66® Bijdragon kunnen worden toegezonden aan den Pennmgmeester of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 22 October. Mr. J. H. Roessingh, alhier, Is benoemd tot tydoiyk archivaris van Vlaardlngen. Volgens ln ods blad geplaatste adver tentie: hedenavond laatste weekconcert in ,'t Posthof." In do groote zaal van het „YolkshuU" had gisteravond een druk bezochte vergadering p)aats, uitgeschreven door de kappers- en bArbiersbediendenvereeniging „Hulp en Vrlend- ©chap", in overleg met de afd. Zondagsrust Als sprekers traden op de leden van den gemoenteraad de heeren W. Pera (a.-r,), K. Svtama (vryz. democraat) en mr. P. J. M. Aalberae (r.-k.), die ieder op zijn standpunt het uitnemende en hoog-ernstige van Zon dagsrust bepleitten. Meer in het bijzonder besprak de heer Pera het vraagstuk uit godsdienstig oogpunt ala voortvloeiende uit de verplichting van liefde tot God en liefde tot den naaste; de heer Sytsma behandelde het .onderwerp uit de besohouwing der natuur, waar rust en werk elkander regelmatig opvol gen, getuige de werking van de verschillende jaargetijden, terwijl eindelijk mr. Aalberse het vraagstuk uit hygiënlsch-sociaal oogpunt besprak. Wat den tweeden spreker, den heer Sytsma, betreft, volgt hier nog oen nader overzioht. HU sprak over Zondagsrust in het algemeen, wat die van do kappers aangaat ze dunkt hem eenvoudig. Zyt gij, kappers, het allen eens: volgens een door hom ontvangen circu laire van de kappersbedienden willen dezen het ook. Sluit op Zondag uw salon en de baarddragende heeren, die uit ijdelheid of gemakzucht op Zondag willen laten scheren of kappen, zullen tot den Maandag moeten waehten. HU kan hot zich echter voorstellen, dat de kappers liefst wenschen dat hun klanten vrUwillig wegblUven, welnu daartoe op te wekken,een steentje by te dragen, dat Zondags rust werkelijkheid worde, ziedaar spr. dool. Hfl wUst allereerst op de natuur daar X£)gt op elke periode van volle actie een tyd van rust, waarin weder een periode van ver hoogden arbeid wordt voorbereid. Alles heeft rust noodtg, zelfs stalen draden, zooals proeven leerden, werken beter na een dag van rust en de boog van den boogschutter werd ge regeld ontspannen om niet de veerkracht te verliezen. Hoeveel te meer zal dit zoo zyn voor de edele werkmachlne den mensch. De gewone nachtrust Is onvoldoende om bet verbroken evenwicht te herstellen. Dat begreep Israels oudste wetgever ook, toen hy het gebod van den Sabbath gaf. Spr. schetste nu den Zondag zooals by werd gevierd ln zijn klein dorpje vóór een 20 jaar. Hy weet wel, dat het op het woelige marktplein des levens. zóó niet meer kan. Maar waar het leven zoo druk la in onzen tyd, daar moet vooral op den rustdag worden aangedrongen. Spr. las een roerend uittreksel uit een courant voor, waarin een banketbakkersdochter die voor een zenuwkwaal ouder geneeskundige behandeling was mededeelt, dat ze in 40 jaar geen 40 geheele vrye Zondagen heeft gehad. En als onze spieren en zenuwen al Bterk genoeg zyn, dan zal onze ziel er onder lyden. "Wy moeten eens tot ons zelf inkeeron, nog ©ens voelen, dat we er zyn. Daarna schetste spr. den Zondag voor het familieleven. Een vryo werkdag dit wordt geïllustreerd door een geestig gesprek tusschen spreker en een politie-agent, die uit verveling op zyn vryen dag gaat hengelen kan niet geven wat de Zondag geeft. Altjjd zullen er menschen op Zondag moeten blijven werken, zelfs in het Puriteinsche Schot land, waar op Zondag alle werk stilstaat, moeten nog velen werken. Maar niet zoo onrustbarend ala thans behoeft dit tot schade voor het individu, voor het ge- lln, voor de gemeenschap. „Als één lid lydfc, ljjden alle leden", geldt ook hier. Dit zy tot moe wordens gezegdwy moeten de publieke opinie omkeeren. „Wel", zegt spr^ „ook wij vormen de publieke opinie mee." En als ons volk moet ondergaan ln den afgo dendienst der machinerieën en in de stiklucht van het materialisme, laten wy dan daaraan niet hebben meegewerkt. Waar ome etmb een ©tem 1© den roependen ln de woestyn tegenover „publiek", laat ons daar vragen aan den wetgever. Eerst gedwon gen zal van deze wet uitgaan een opvoedende kracht en de Zondag worden voor velen zoo niet voor allen een rustige, een zonnige, een hoeriyke, oen heilige dag. Debat werd er weinig gevoerd. Alleen werd daaraan deelgenomen door den heer H. O. v. d. Heyde als lid van het bestuur der Vereeniglng tot bevordering van Zondagsrust naar aanleiding van een gemaakte opmerking, dat er geen notitio was genomen van een indertyd geuite klacht ook wat de sigaren winkeliers betreft, waartegen spr. genoemd bostuur verdedigde en waaraan hy verder ©enige beschouwingen omtrent hot groote belang der Zondagsrust vastknoopte. Een besluit werd er niet genomen. In haar gisteravond gehouden vergadering werd met algemeene stemmen de navolgende motie aangenomen. „De Afdeeling Lelden van het Nederlandsch Werklieden-Yerbond „Patri- monium", gezien het plan der Bootwerkers tot staking der werkzaamheden op Engelsche schepen, juicht hot denkbeeld toe en belooft, Indien hot uitvoerbaar bjykt, steun." In de Schuttersraadkamer alhier werd heden door den commandant der dd. schuttory uitgereikt de zilveren medaille wegens 16-jarigen trouwen dienst aan de stafmuzikanten P. 0. Bik en J. W. H. van Duuren. Morgenavond treedt in den Schouwburg alhier op het Amsterdamsche klnder-tooneel- gezelschap „De jeugdige Tooneeltsten", onder leiding van den hoer C. Lageman. Opgevoerd wordt een biyspel in zes tafereelen naar een kinder-roman van Marc Twain, getiteld „Tom Sawyer." In de hoofdstad ia dit reeds meer malen gegeven. Yan de eerste voorstelling gaf de pers aldaar een gunstig oordeel, en te oordeelen naar het gelach, dat elk oogenbltk weerklonk, en het hartelyke applaus na elk tafereel, viel het stuk byzonder in den smaak der jeugdige toeschouwers. Nu do jongeheertjes en jonge dametjes, die ln het biyspel een rol vervulden, verdiendon den by val wel, want zy deden zeer hun best om zoo waardig en natuuriyk mogeiyk te spolen. De hoofd- en titelrol werd gespeeld door de jongejuffrouw Marlo Braakensiek. Tydens de pauzeeringen werden op een piano allerlei vrooiyke en bekende mopjes gespeeld, vader- landsche en andore liederen. Ds. M. Meyering, te N.-Pekela, is be roepen naar de Gereformeerde Kerk te Noordwyk aan-Zee. Da. D. J. van Aalst werd Zondag te Amersfoort in zyn bediening bevestigd door ds. W. J. Meinsis, predikant aldaar, met een rede naar aanleiding van Mare. 16: 15. Ds. Van Aalst deed des avonds zyn intrede en had tot tekst 2 Cor. 4: 58. De gezant van Rumenlê, te 's-Gravenhage, is met verlof naar Bucharest. De legatie- secretaris, de heer Langa-Rascano, treedt nu als zaakgelastigde op. De ryksontvangers hebben zich per adres tot den minister van financiën gewend mot het verzoek, dat aan de erfgenamen van over leden ontvangers de uitbetaling worde verze kerd van het traktement over de maand, waarin het overiyden plaats heeft gehad, evenals by andere ryksambtenaren. Wy vernemen, dat de algemeene Bonds vergadering van den Christelyk-Hlstorischen Eiezersbond den 8sten November a. s. te Utrecht zal worden gehouden. Men wil, dat de resultaten dier vergadering verrassend zullen zyn. (0. H. G.) In de a. a. vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland moet worden overgegaan tot benoeming van een buitengowoon lid van Gedeputeerde Staten, als hoedanig de heer S. van Yelzen ten gevolge zyner benoeming tot Ud van de Eerste Earner is afgetreden. De Commissie, door de afgevaardigden van afdeelingen in Noord-Holland van het Nederlandsch Onderwyzers-Genootschap, den Bond van Nederlandsche Onderwyzers en de Vereeniglng van Hoofden van Scholen in Nederland, op de vergadering van 5 October jl. te Alkmaar benoemd, heeft in een adres aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland den wenscli neergelegd: gemeenteiyke verorde ningen, regelende de salarieerïng en bevorde ring van onderwyzers, niet goed te keuren, indien lo. het aanvaDgsalarle voor onderwyzers en onderwyzeressen niet minstens f600, dat voor hoofden van scholen niet minstens f 850 bedraagt; 2o. zy geen bepalingen bevatten, waardoor den onderwyzer8(es8en) en hoofden van scho len een aantal verhoogingen gewaarborgd ls; 8o. by het toekennen dezer verhoogingen de dienstjaren in andere gemeenten doorge bracht, niet worden medegeteld; 4o. by het bepalen der tegemoetkoming ln de WMünghuux geen rekening wordt gebon den met de plaateeiyke woninghuren. Men meldt uit Apeldoorn, dat de Konlnkiyke familie begin December naar 's-Gra venhage vertrekt, Heden gaf H. M. de Koningin-Moeder een jachtparty te Soestdyk, waartoe waren genoodigd verschillende heeren, behoorende tot het Huls van H. M. de Koningin. De Kamer van Arbeid voor de bouw- bedryven te Arnhem heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gezonden, om instemming te betuigen met het door de Kamer van Arbeid voor de confeotiebedryven te Groningen aan dien minister gedaan ver zoek, om afschaffing van het laten werken voor particulieren ln gevangenissen. Naar men verneemt, wordt H. Ms. pantser schip „Koningin Regentes," bestemd tot af lossing van Hr. Ms. pantserdekschip „Utrecht", vertoevende ln West-Indfè. Voor bisschop Hamer, die ln Z. W. Mongolië vermoord werd, is ln de St.-Augus- tinuskerk te Nymegen, door het genootschap der H. Kindsheid aldaar, een gedenksteen ge- plaats, welke te Roermond gemaakt is naar het ontwerp van den bouwmeester P. Cuypera en aansluit by den styi der kerk. Byna een geheel muurvak wordt door de hardsteenen plaat gevuld, waarop gebeiteld ls: „Aan de onsterfeiyke nagedachtenis van Mgr. Ferdinandu8 Hubertus Hamer, den onverschrokken offervaardigen geloofs held, die, geboren te Nymegen 21 Augustus 1840, als missionaris naar Mogolo vertrokken, 19 September 186 9, benoemd tot Bisschop van Tremlte 1. p. L en A post Vicaris der Chineesche Provincie Kan Sou 1878, vandaar 1889 naarZ. W. Mongolië overgeplaatst, 26 Juli 1900 zyn vyf en-dertigjarig apostolaat door den marteldood bekroonde, werd dit gedonk- teeken gewyd door Het Genootschap der H. Kindsheid.* Hst aan weerezyden dezer plaat nog over schietende vak is gevuld met zandsteen, waarin een toepass el yke versiering gebeiteld. Van boven aan de eene zyde een krans van eikenloof, aan de andere een lauwerkrans waarin jaartal en datum. Daaronder slingeren zich tusschen palmen en martelrozen twee spreukbanden met de schriftwoordenQuam speciosl pedes evangell- zantium pacem. Ad Rom. X, 15 (Hoe kost baar zyn de voeten van hen, die de boodschap des vredes verkondigen) en Pastor bonus anlmam suam dat pro ovibus suis. Joh. X, II (De goede herder geeft zyn leven voor zyn schapen). Deze zy versieringen van zandsteen zullen nog ln zachte tinten gepolychromeerd worden. In een algemeene vergadering van het Indisch Genootschap op Dinsdag 29 dezer, zal prof. mr. J. E. Heeres, te Delft, het onder werp inleiden: „De overgang dor Kaapkolonie van Nederland's in Engeland's bezit." a. De aanschry vingen van Kew van 7 Februari 1795; b. De vrede van Amiens; c. Het Londensch tractaat van 1814 (aanvullingen op vroegere mededoellngen); en d. Opinies in de Kaap kolonie omtrent den overgang. De „Stichtsche Courant' het orgaan van den heer De Waal Malefijt, lid der Tweede Kamer, betoogt in een hoofdartikel de wensche- ïykheid van een enquête naar de werking der wet op den leerplicht. Naar aan „Het Volk" uit Hoogezand wordt gemeld, bestaat er veel kans, dat het Kamerlid Ter Laan binnenkort verlof van don Raad der gemeente Delft zal bekomen tot het by wonen der vergaderingen der Tweede Kamer. Als opvolger van wyien jhr. Yan Nispen tot Sevenaer, lid der Eerste Kamer voor Utrecht, wordt genoemd mr. A. H. M. van Berckel, oud-lid der Tweede Kamer. Het stoomschip „Essen", van Java naar Amsterdam, passeerde 21 Oct. Suezde „Bun- desrath" (uitreis) passeerde 19 Oct. Gibraltar de „Gedó", van Rotterdam naar Java, pas seerde 21 Oct. Point de Galle; de „Myrmidon", van Amsterdam Daar Java, vertrok 19 Oct, van Liverpool. Benthuizen. De nieuwe verordening tot heffing van oen hoofdeiyken omslag in deze gemeente ls goedgekeurd. Met Ingang van 1 Jan. a. s. zal de omslag nu procentsgewyze worden geheven, berekend naar het geschatte Inkomen van de ingezetenen. Yoor noodzake- ïyk levensonderhoud wordt als onbelastbaar een bedrag van f 350 afgetrokken, benevens f 25 voor elk kind beneden don leeftyd van 15 jaar, mits zy geen eigen inkomsten hebben. Hazerswoude. In plaats van den heer A. H. Goldberg, die zyn voorzitterschap heeft nedergelegd, koos de vereeniging „Nut en Genoegen" voor die betrekking den heer Ng. van den T.oorn, die tot hiertoe vice-voorzitter was. Yoor laatstgenoemde waardigheid werd aangewezen de hoer M. de Bruyn en de heer J. Bogerman, die, als commissaris van orde, aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen. Eén nieuw lid trad tot de vereeniging toe; doch een ander voorgesteld lid werd by staking van stemmen afgewezen. Oegstgeest. Door de „Yeroenlglng tot be vordering v. d. Bloembollenteelt van Oegst geest ea Omstr." la besloten voortaan een premie van vyf gulden uit te keeren aan eiken peraoon, door wiens tusschenkomst of toedoen een diefstal van bloembollen onder de gemeenten Oegstgeest en Rynsburg met een rechteriyk vonnis wordt gestraft. Dezelfde premie wordt ook uitgekeerd wan neer de diefstal van bloembollen in andere gemeenten dan de twee hier genoemde wordt bedreven, Indien de eigenaar der bollen lid is dor Yereeniging tot bevordering van den bloem- bollenteelt van Oegetgoest en o» Zoeterwoude. Door den veldwachter P. v. d. S. alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een vrouw, die, terwjjl zy in een huis in de Krepelsteeg haar koopwaar (schoensmeer) aanbood, meteen by haar heengaan de ge legenheid waarnam om een kleedingstuk weg te nemen en dit aan te trekken over haar eigen kleeding. Bedoelde vrouw is ter beschik king der justitie naar 's-Gravenhage over gebracht. De leden van den Raad dezer gemeente zyn by eengeroepen tegen 24 dezer des voorin, te 11 uren. Do agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1902. 8. Adres om vrystelllng van de ver plichting tot het doen geven van onderwys in de vrye en ordeoefeningen der gymnastiek. 4. Reclames aanslag Hoofd, omslag. 5. Vast stelling suppletoir kohier hoofd, omslag dienst 1901. In de eerstvolgende dagen zal ook in deze' gemeente een collecte worden gehouden ten behoeve der vereeniglng: „Trouw aan Koning en Vaderland" tot het vormen van een ondersteuningsfonds der dragers van het metalen kruis en der oitadelmedaille. Zegwaard. Een onzer lotelingen was zoo biy, dat hy een laag nummer trok, dat hy, toen hy van verre zyn moeder zag staan, zich niet den tyd gunde om een paar passen verder over oen brug te loopen, om haar de heugiyke tyding mee te deelen, doch te water sprong en aan den overkant er uit klauterde. Met een paar draaien om zyn ooren en een nat pak liep het ongeval af. Uit de ..Staatscourant." Kon. besluiten: F. Erings te Amsterdam, met ingang van 1 November 1901, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Zaandam. De minister van financiön verleent o. s. Donderdag geen audiëntie. De Leidscbe gemeentebegrooting voor 1902. 'Aan het algemeene verslag is, wat de u i t- gaven betreft, nog het volgende ontleend: Yolgn. 62. Jaarwedden van de bouwkundi gen en van de opzichters der gebouwender wegen en dergelijke. De voor 1901 vastgestelde uitgaven bedra gen niet f 11,325 maar 14,925. Volgn. 63. Jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der Gemeente-Secretarie. In twee sectiën worden bedenkingen geopperd tegen de voorgestelde traktementsverhooging van een dor ambtenaren; een lid vond dat de betrokken ambtenaar nog te korten tijd in dienst was en het bedrag dor voorgestelde ver booging te hoog; andere leden meenden dat de betrekking nu reeds voldoende bezoldigd werd. Nog een ander lid vond de voorgestelde verhooging gemotiveerd, met het oog op de bezoldiging die voor andere gelijksoortige be trekkingen wordt genoten. Antw. van B. en Ws.: De vraag of de bezol diging aan een bepaalde betrekking verbon den voldoende is, of, indien zij voor verhoo ging in aanmerkink komt, hoe groot het be drag dier verhooging moet zijn, blijft altijd een quaestie van appreciatie, die cehter het best kan worden beslist door hen, die van nabij met de eischen van heb ambt bekend zijn en tevens, door hun voortdurende samenwerking met den betrok ken ambtenaar, kunnen beoordeelon of be hoorlijk door heöi aan die eischen wordt vol daan. En dan komt het B. en Ws. voor, dat zoowel de aard van de betrekking, ala de ijver e nverdiensten van den hier bedoelden ambte naar de. door B. en Ws. voorgestelde verhoo ging voldoende rechtvaardigen. Een der leden zou het wenschelijk vinden wanneer eon vaste regeling gemaakt frerd voor do verhoogingen van de jaarwedden voor alle ambtenaren, evenals dat bij het Rijk het geval is. Ten aanzien van het hier geopperde denk beeld meencn B. en Ws. te mogen verwijzen naar het medegedeelde onder Volgn. 61 in hun Memorie van Antwoord op het verslag van het verhandelde in de secties bij het on derzoek van de begrooting voor het loopende dienstjaar. Volgn. 67. Jaarwedden van de sluiswach ters, brugwachters en dergelijken. Een der leden vindt de voorgestelde verhooging van de jaarwedden der brugwachters ad 25 te gering, en meent dat die verhooging f 50 zal moeten bedragen. Antw. van B. en We.: Wanneer men in het oog houdt, dat de arbeid door de brugwach ters verricht van zeer ecnvoudigen aard is eD geen bepaalde bekwaamheden vereischt, en dat zij een vaste betrekking bekleeden en dus winter en zomer dezelfde bezoldiging genie ten, dan mag de voorgestelde verhooging al leszins voldoende worden geacht. Naar aanleiding der uitgesproken meening mogen B. en Wb. intusschen de opmerking niet weerhouden, dat het zeker niet bevorder lijk is om den goeden gee6t onder de ambtena ren te anderhouden, wanneer telkens weer van buiten (o .L ongemotiveerde) stemmen tot tTaktementeverhooging opgaan, terwijl de ambtenaren zelve met hot hun toegekende traktemena volkomen tevreden waren. Naar aanleiding van een dienaangaande gemaakte opmerking zeggen B. en Ws. dat volgens hen over tc weinig Zondagsrust der brugwachters niet mag worden geklaagd. Om de drie Zondagen hebben zij een geheel vrijen Zondag met vrijen voor- en vrijen na nacht Den daarop volgenden Zondag zijn zij vrij van 6 uren 's morgens tot 1 uur 's mid dags en 's avonds na 8 uren. Den derdon Zon dag eindelijk hebben zij dienst van 6 uren 's morgens tob 1 uur 's middags, ziin dan vrij tot 8 uren 's avonds, waarna weder hun dienst aanvangt tot den volgenden morgen 6 uren. Volgn. 85. De buurtcommissari6scn zijn niet vermeld op den bij de pensioensverordening behoorenden staat. Het is echter het voorl nemen van B. en Ws. eerlang een wijziging dier verordening aanhangig te maken,, waar bij de verordening op allo vast© ambtenaren; toepasselijk zal worden verklaard. Volgn. 86. Onderhoud en aankoop van voof werpen van waarde of belangrijk voor de oud heidkunde en de geschiedenis der kunst. Een lid gaf zijn wensch te kennen, dat weder worde aangesteld een conservator, althans een persoon, geschikt om over aankoopen te kun nen oordeelen. Antw. van B. en We.: Tot dusverre werd, sedert het vertrek van den heer Verster, het consorvatorschap, zeer een genoegen van de commissie voor het museum, tijdelijk waarge nomen door den gemeente-archivaris, die als zoodanig in de commissie zitting heeft. In tusschen zullen B. en Ws. den wensch ter ken nis van do commissie brengen, en indien blijkt dat een "speciale conservator kan worden go- mist, een wijziging der desbetreffende veror dening overwegen. Bestendiging der functie alleen om iemand te hebben, geschikt om over aankoopen te kunnen oordeelen, is evenwel niet noodig, waar verschillende :eden der com missie daartoe ongetwijfeld in staat mogen worden geacht. Yolgn. 90. Onderhoud van straten en plei nen. Een lid spreekt de. wenschelijkheid uit dat aan de oostzijde van do Oranjegracht nu de veldkeien„ niet gedeeltelijk maar geheel, door Ourthekeien zullen worden vervangen. Antw. van B. en Ws.Geleidelijk vindt de vervanging der veldkeien door Ourthekeien plaats. Op te groote schaal uitgevoerd zou deze (zeker wenschelijke maar toch niet be paald noodzakelijke) verbetering der bestra ting de gemeente financiëel te zwaar belasten.. En waar do gemeente nu, zooals door B. en Ws. reeds in de algemeene beschouwingen' werd medegedeeld, in de eerste jaren, meer nog da nanders, met overleg en zuinigheid behoort te werk te gaan, moeten zij bezwaar maken o mreeds in het volgend jaar de g e- h e e 1 e oostzijde van de Oranjegracht van an dere keien te voorzien. Volgn. 91. Onderhoud van wegen en voet paden. In alle sectiën werd de aandacht) gevestigd op den onvoldoenden toestand waar in do walkanten der singels zich bevinden, vooral dio van den Zoeterwoudschen singel Er werd op aangedrongen dat de walkanten zui len worden bezood en van afrasteringen voor zien, evenals bijv. aan den Vest wal geschied is. Antw .van B. en W9. Hoewel B. en Ws. vreezen, dat de toestand der walkanten, in dien behoorlijk in orde gemaakt, toch spoe dig weer te wenschen zou overlaten, tenzij daaraan zeer belangrijke sommen voor onder houd werden besteed, zijn zij echter bereid een proef te nemen en stellen voor daarvoor een bedrag van 300 beschikbaar te stellen. Nog werd er op gewezen, dat het onderhoud van wegen en voetpaden in het algemeen te wenschen overlaat. Vermoedelijk antwoorden B. en Ws. is bij de.ze opmerking uit het oog verloren, dat de meeste wegen cn voetpaden niet aan de gemeente,, maar aan particulieren toebe- hooren en door daz-D behooron te worden on derhouden. Gevraagd werd waarop de heffing berust door den pachter van den tol aan het Leidcr- dorpsche hek van 2 cents voor een rijwiel; voor voetgangers is verschuldigd 1/2 cent, zoodat een wielrijder daar betalen-moet 2 1/2 cent. Hierop antwoorden B. en Ws. dat krach tens het bij Kon. B©sl. goedgekeurd tarief da pachter van genoemden tol niet gerechtigd is tot het heffen van tol van wielrijders. B. en Ws. hebben hem dan ook verzocht zich in het vervolg van die heffing te onthouden. Yolgn, 92. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. Er werd aan herinnerd, dat toen de molen ,.De Oranjeboom" gekocht is, ook gesproken is over verbetering vap derr weg langs dien molen; in alle sectien werd de wensch uitgesproken, dat die verbetering spoedig tot stand moge kómen. Antw. van B .en v/s.: Weldra zal een voor stel tot verbetering van den hierbedoelden weg den gemeenteraad bereiken. Een^lid vraagt of Burg. en Wefchs. zouden willen overwegen o. er geen stappen te doen zijn om van het Rijk terug te koopen dat ge deelte van het Van-der-Werf-park, dat than/» nog onbebouwd ia.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1