Firma C, RATIMG. BELLE JARDINIERE Wandgedierte LEIDSGH VEEFONDS. Ltta-teairé DE GUACIEUSE „Du Nord". IATIÉE EN SOIRÉE VAN DER GRAAF 8 Co., AANBESTEDING. H. BERGMAN, B» de Rijiilamklie Bankvcreeniging F. F. W. HEINTZ Co., m n. bes*», CLEESEBEN Badinrichtingen. DE VEIES STEM. 10UTVEILIMG „NEDERLAND". LUDSCH DAGBLAD, WOENSDAG 2 OCTOBER. - TWEEDE BLAD. Holland sol xe, Fransche en Weener Fijn gekruide St.-JNicolaas en Fijn Broodbakkerij en Koekbakkerij. gekruide Dordtsche St.-Nicolaas. 828S M Wed. A. VAN BISTEREN-SMIT. Landbouw en Nijverheid. BOELHUI8 HET GROOTSTE KLEEDERENMAGAZIJN ALLES wat tot het TOILET HOUTWAREN, Vrijwillige Openbar No. 13763 Anno 1901. PERSOVERZIOHT* De Tijd vestigt do aandacht op het ver schijnsel, dat dokathoiiekebevolking in Nederland wel toeneemt, maar alleen in absoluten zin. Haar percentage daarentegen gpat achteruit. Het i" met meer twoe vijfden, zooala een 60 jaar geleden, kort na de defini tieve scheiding van België, .naar in 1869 war ren die 2/5 of 40% tot 35% gedaald. Intusschen, het verschil in toename der ge- heele bevolking en dor katholieke bevolking is al grooter geweest, en er is gegrond voor uitzicht, dat welhaast van een verdere daling van het percentage der Katholieken geen spra ke meer zal zijn. Het volgende lijstje mogo dit duidelijk mar ken, zegt De Tijd. Toename per 100 zielen: Jaren 1869—'79 1879—'89 1889—'99 Katholieke bevolking» 10.04 10.93 12.10 Geheele bevolking 12.10 12.42 13.10 Verschil ten nadeele der katholieke bovol- king per 100 zielen: 1869—'79 2.06 1879—'89 1.49 1889—'99 1.— Een verschil ten nadeele der katholieken is derhalve blijven bestaan, doch het is twintig jaren meer dan de helft kleiner geworden. Ge grond uitzicht bestaat derhalve, dat het in de toekomst geheel zal verdwijnen. Welke zijn do oorzaken van die minder snel le toeneming der katholieke bevolking Volgens De Tijd: lo. dat vooral bij do vlot tende bevolking onzer groote 6fceden voort durend een getal personen voor de Kerk ver loren gaan; 2o. de mindere welvaart der katho lieke provinciën Noord-Brabant en Limburg; 3o. het coelibaat der R.-K. geestelijkheid, ea vooral de talrijke kloosterbevolking, die ge schat wordt op 11,150 religieuzen en 16,500 kloosterlingen. Voegt men daarbij het perso neel der seculiere geestebjkheid van veel meer dan 2000 personen, dan blijkt, dat ruim 1% van de katholieke bevolking om reden van godsdienstigen aard den maagdelijken staat heeft omhelsd een percentage, groot ge noeg om op den aanwas der bevolking een merkbaren invloed uit te oefenen. Dat desniettemin het verschil in snelheid van vermeerdering bij de katholieken en an ders gezinden steeds afneemt, schrijft De Tijd hieraan toe, dat de katholieken langzamer hand, wat welvaart betreft, met hun overige landgenooten op gelijke hoogte komen, en dat het neo-malthusianismo bij hen minder in gang vindt. De Tijd wijst er ten slotte op, dat genoem de treurige leer op den loop der bevolking, ook in Nederland, meer en meer een noodlot- .tigen invloed begint te oefenen. Per 1000 zie len gerekend, daalden de geboortecijfers in de laatste 20 jaren te Amsterdam geleidelijk van gemiddeld 37 tot even 30; te 's-Gravenha- go van 39.54 in 1880 tot 28.78 in 1899; te Gro ningen in hoteclfdo tijdvak van 36.10 tot 27.08; in de vijf grootste gemeenten van ons land te zamen genomen van 37.53 tot 31.03» Dorgelijko voortdurende, geleidelijke en zeer snelle vermindering kan niet berusten op toeval. Het Sociaal Weekblad bespreekt dc mede- deeling van de Troonrede, betreffende de aan staande herziening van het tarief van invoer- rechten, welke Rijks inkomsten zal verster ken oo bevena den nationalen arbeid bevor deren. Het Weekblad meent, dat de belasting voor zooveel zij Rijks finanliën stijft, den nafcionalen arbeid niet bevordert, en voor zoo ver ze dad laatste doet, niet m de schatkist terecht komt. Immers, als het buitenland toch invoert, blijft het met onze industrie con- curreeren, enlaat het zich afschrikken, dan betaalt het niet. Wil men beweren, dat de bin- nenlandsche nijverheid in elk geval gebaat is bij invoerrechten, omdat zij de prijzen der producten verhoogen co dus, al blijft het bui tenland invoeren, ten minste dezelfde hoeveel heid producten van den nationalen arbeid meer zal opbrengen, dan wijst het Sociaal Weekblad er op, dat als de prijzen van een artikel omhoog gaan, de vraag er naar af neemt, en dan dreigt weldra overproductie. Alleen van de eerste levensbehoeften kan de consumptie ondanks prijsverhooging dezelf de blijven. Maar dan zijn de gevolgen, dat zij, die vro* _jr al niet genoeg hadden, nu nog meer gebrek lijden; dat zij, die nu juist genoeg hadden, te weinig krijgen, en dat zij, die eeni- ge weelde hadden, die moeten missen. Alleen hem, die ruimschoots kan leven, deert de ver hooging niet. Men kan althans niet aannemen, dat de loonen evenveel omhoog zullen gaan als in don vorm van duro levensmiddelen betaald wordt aan den nationalen arbeid. Die rede neering houden de ministerieele bladen er echter wel op na. Stel eens, dat ze steek hield wat dan een omslag voor niemendal. Ruimschoots worden die hoogere prijzen vergoed door 't hooger loon, zegt men zclfa, maar zonder or bij te voegen, hoe dat moge lijk is. Dat de door den buitenlander betaalde invoerrechten per slot van rekening door den consument worden betaald in den vorm van hooger prijzen,zal wel niet meer behoeven te worden aangetoond» Van het surplus, dat door stijging der prij zen meer wordt betaald, komt dus een deel te recht in dc schatkist, een deel is noodig voor de inning der rechten, (een vrij hoog percen tage) en de rest is voor wat de troonrede eu- phemistisch noemt dennafcionalen arbeid. Meen intusschen niet, dat dit wil zeggen voor den arbeiderdaarvoor zorgt de onder nemer wel. En nu wil men nog beweren, dat de verhooging der loonen ruimschoots op weegt togen de duurte der levensmiddelent Invoerrechten leggen op eerste levensbehoef ten wil zeggen: belasting laten betalen door alle consumenten gelijkelijk, d.w.z. evenveel door den man die niet genoeg, on den man, die veel te veel heeft om van te leven. Wat zou onze tegenwoordige premier daarvan gezegd hebben in zijne democratische levensja ren! Maar, zegt de troonrede alvast, vreest niet, minvermogenden! met dezen druk zal reke ning worden gehouden bij de bepaling uwer bijdrage in de verplichte verzekering. Do troonrede spreekt van verplichte verzekering; dat zijn dus de loontrokkonden. Maar de be grip pon loontrekkenden en minvermo genden dekken elkaar volstrekt niet. Ook onder den midden stand zijn heel wat minvermogenden, die met schrik de stijging zullen zien van de prijzen hunner levensbe hoeften, maar die geen loon trekken en dus vallen buiten do termen om to genieten van het hier beloofdo benefiet. En die midden stand is nog wei de stand van 't ministeriel Of wil de regecring de grens yan minver mogendheid veel lager stellen t Maar dan profiteeren ook zooveel te minder loontrek kenden van deze beloofde tegemoetkoming, en krijgen zij dus, dank zij dit ministerie, tegelijk te betalen: lo. belasting in den vorm van hooger prijzen voor hun levensmidde len: 2o. premie voor de ponsioenvarrekering. Inderdaad, zij hebben geen reden om dank baar te zijn. De Standaard heeft waarschijnlijk ran dit alles iets gevoeld. In het artikel, getiteld ,,'s Lands Financiën", prijst dit blad ten min ste het protectionisme alleen met deze bewe ring aan, dat het geld toch ergens van daan moot komen. Maar waar vandaan! De socialisten, zegt het blad, weten op die rraag al dadelijk een antwoord. Verhooging van den aanslag in de vermogensbelasting, verhooging van de successiebelasting. Even wel de liberalen noch die van: de Nieuwe Rotterdamsche Courant, noch die van de „Li berale Unie", noch die van den Vrijz.-Dem.o- cratischen Bond hebben het aangedurfd» Ik zou willen vragen, zoo besluit het Week blad, hoe weet De Standaard dat van den Vrijz,-Dem. Bond! 't It waar, deze partij hoeft zich over dit vraagstuk niet uitdrukke lijk uitgesproken, maar me dunkt, wij dur ven ons wel sterk maken voor veie onzer partijgenoofcen, en zeggen, dat zij de oplos sing der sociaal-democraten ondersohrijven, althans een veel sterker progressie verlan gen bij de vermogensbelasting en invoering van dit beginsel bij de successiebelasting. Wat is billijk, vragen wij, wanneer er geld moet zijn voor sociale hervormingen: het te eischen van allen tot hetzelfde bedrag in den vorm van invoerrechten op levensbehoeften en dus den werkman met de eene hand ontne men, wat men hem met de andere'geeft, of het bij voorkeur to nemen van den erfgenaam, die niets heeft gedaan voor wat hem in den schoot valt, en van het vermogen dat zijn eigenaar voedt, al steekt hij geen hand uit? Maar het ministerie moet de conservatieven te vriend houden, waaraan het voor een goed dee-1 zijn loven heeft te danken. De Nederlander zegt: De Nederlandsche paardensport iB in ge vaar Zo wordt bedreigd door het nieuwe Ministerie. De redactie van het weekblad Onze Paarden heeft in de Troonrede de aankondiging ge zien van een nieuwe Zondagswet on van maatregelen tegen het spel, en nu schijnt haar „do veronderstelling niet gewaagd," dat het houden van wedrennen op Zondag en het wedden op courses tegengegaan wordon. Daarmee ligt de paardensport tegen den grond. „Zonder weddenschappen en rennen op Zon dag kan de Nederlandsche paardensport niet bestaan, en het is te hopen, dat de Regeering, indien zij de Zondagswet wil herzien en het spel boperken, daarbij in het oog zal houden, dat de paardensport in Holland meer en meer burgerrecht heeft verkregen en: evengoed als andere bedrijven aanspraak heeft op steun en bescherming." Dat is een bedenkelijk geval. Een sport, die zonder weddenschappen en Zondagschennis „niet kan bestaan," en dan nog wei van „paarden," een sedert de Leerplichtwet toch al niet geliefde diersoort ter rechterzijde. Wij kunnen ons eenigszins de bezorgdheid van Onze Paarden begrijpen. Maar wij zouden den schrijver toch eens willen vragen, hoe het komt, dat de Neder landsche paarden absoluut weigeren op een weekdag te rennen. Misschien is het een domme vraag, maar ons lijkt dit een gebrek in de africhting, en wij' „wagen de veronderstelling", dat het juist een nieuwe vlucht in de paardensport zou geven, wanneer ook in deze richting het soort geacheveerd word. 't Is waar, zegt het katholieke blad Het Huisgezin de Staatsloterij biedt den waarborg, dat het bij haar eerlijk toegaat wat niet van iedere andere loterij kan gezegd wordenmaar niet minder waar is, dat zij de speelzucht voortdurend aanwakkert, de menschen tot spelen verlokt. Dat magde overheid niet doen. Haar taak is, tot spaarzaamheid aan te moedigen, het sparen to vergemakkelijken, niet tot spelen uit te lokken. Zij mag Diet aldus redeneeren: ,Omdat de menschen toch willen spelen, zal ik zelf er gelegenheid toe geven, dan gaat het ten minste eerlijk toe en verdien ik er ook nog wat aan." Een overheid, die ziclizelf respecteert, mag dat niet doen, en daarom dient de Staatslo terij te worden afgeschaft. Een motie van het Kamerlid Do Waal Ma- lefijt, waarin de wonschelijkheid der afschaf fing wordt uitgesproken, wacht nog op af doening. Maar beter ware het, dat de Regeering zelf het initiatiof nam tot afschaffing eencr instel ling, die als het ware :le speelzucht sauction- neert. s Een inzender in Het Vaderlanddie zicK ,,Ecn Soldaat" noemt, schrijft naar aanlei- ding van het onderzoek, te Arnhem ingesteld door den Minister van Oorlog naar de doel- treffendheid der infanteric-uniform, welke bij het 8ste regiment van het wapen in beproo- ving is gegeven: i Wij weten niet wat do mondelinge en schrif- telijke rapporten en veislagen bevatten, die over deze zaak zijn uitgebracht, maar wij ken-', nen wel het algemeen gevoelen van hen, die de uniform hebben gedragen. Hun oordeel ia, onverdeeld gunstig, zoowel wat doelmatig heid, duurzaamheid en sierlijkheid als gemak betreft. Het is te hopen, dat Z.E. er toe zal beslui- ten de uniform in te voeren, niet alleen voor het hoofdwapen, maar als grondslag voor al le wapens en dienstvakkon., met de vereischto onderscheidingsteekenen. Een wijziging in de bepakking en het leer- 1 goed kan uitstekend daarmede gepaard gaan en wordt door den soldaat met verlangen te gemoet gezien. Een belangrijke b e z u i n i g i n g zal er het gevolg van zijn; iets, da'- hoog noodig is, nu er millioenen noodig zijn voor snelvuur- geschut en sociale hervormingen. Yan alle potsenmaknj en poppenkaste rij moet een goed leger vrij blijven. Aan Het Nieuws van den Dag werd uit Op- sterland geschreven: „Er zijn hier veel arme ouders, die hun schoolgaande kinderen, uit een misplaatst schaamte gevoel, niet laten gebruik maken van de voeding en kleedingwaarvoor door het gemeentebestuur een post op de begroo ting is gebracht. Daarom hebben welgestelde ouders besloten, hun eigen kindcron wol daar van to doen gebruik maken, natuurlijk tegen betaling. Men hoopt daardoor de arme ouders, te overtuigen, dat het vclstrekt geen schande is, als hun schoolkinderen op kosten van do gemeente govoed en gekleed wordon. Arme en welgestelde kinderen krijgen nu to gelijk een boterham." De Nieuwe Courant verklaart, naar aan leiding hiervan, te betwijfelen, of welgestelde oudera een besluit kunnen nemen om hun kin-*" deren gebruik te doen maken van schoolvoe- ding. In art. 6 toch van het Kon. Besluit van 19 Sept. 1900, waarin nader geregeld is de bo voegdhoid om schoolgaanden kinderen kleo- ding en voeding te verstrekken, leest men: „Voeding en kleeding wordt alleen ver strekt aan kinderen, die uit hoofde van ge brek aan voeding of kleeding niet of niet trouw ter school komen of van wie het te ver wachten is, dat zij zonder verstrekking vod voeding of kleoding niet geregeld de school zullen blijven bezoeken." Naar ons voorkomt, schrijft De. Nieuwe Cou+ Houtstraat 1. Telephoonnummer 334. Filiaal BBEESÏKAAT lOS. Telephoonnummer 366, OP Vrijdag 4 October 1901, HOTEL DU NURD, Beestenmarkt Trouwe opkomst zeer gewenscht. 8626 14 RET BESTUUR. HEDEN ONTVANGEN! Nieuwe Erwten en Boonen, alsmede Groninger Koffie en Tbee uit do Fabriek van-JANSO- NIUS, Snel-Tbee, Rajab-Tfaee, Braudsina-Tliee, enz., In diverse pryxen. OOK VBBKRIJGBAAB 3-OCTOBElt-BISCUITS, 8 Cents per ons. 8638 18 Aanbevelend: Wed. ft. VAN RIGTERENSMIT, Oailc Vest 141. CENTUM ÜAiliK VOOB BIJBANK te LEIDEN. BirccUnr: Br. A. tlGlsL. De Bank vergoedt voor gelden, baar depetole verstrekt, de vol gende rente: 8726 23 met 6 dagen opzeggen pCt. B10 voor 1 maand vast 2'/4 f ▼oor 3 maanden vast, met 4 weken opzeggen 3 f t 6 maanden vast, met 4 weken opzeggen 3j w B 1 jaar vaat, met 6 weken opzeggen 4 B Kantoor: Brcestraat 114. Geopend van 9 2£ uur. Donderdag 3 October: des Wiener Elite Damen Orcheslers, Dir.: Mej. E. BELTKIEWICZ. Matinee van 2 tot 4 uren. Entrée SO Cents. Soiree van 8 tot 1 uur. Entrée 25 Cento. 8706 19 Na JUL uren 15 Cento. RotterdamAmsterdamBrussel. Voor abonnementen wende men zich tot het Agentschap voor Lelden en O. AssorantiekantDor P. A. A. VAN LOON, LEIDEN. - Beestenmarkt 48. 7276 10 Op Zaterdag den 12den Octo ber 1991, de» namiddags te drie uren, is de Commissie van Behe»r over het Gesticht „Endegoest" voor nemens, op het Raadhuis te Leiden, AAN TE BESTEDEN: Het uitbreiden van het Waschhuisvan het Krank zinnigengesticht „Ende geest". Het bestek en de teekenlug liggen ter inzage en overnam© op het Buresu van Gemeentewerken op eiken werk dag de besteding voorafgaande, van 'a morgens 9 tot 's namiddags 4 uren, en ryn aldaar per etel 4 f 1.- ver- krügbaar (franco per post f 1.10) zoo lang de voorraad strekt 8607 29 Aanwyzing in loco aai worden ge houden op Dinsdag den Beton Octo ber 1891, des voormlddags te 10 uren, op hot bouwterrein Tan .Endegeest", Verdere inlichtingen verkrijgbaar ter Bureau Gemeentewerken, dagoiyia tuaschen elf ea twaalf ureo. Stoom vaart-Maatschappij Passagebespreking naar INDIE. Goederenverzending. Zeeassnranüên. ROLLA1UDET C°., 149011 Nleuwo Rijn 3. Telephoonnummer 425. Wasscherij en Bleekerij „Meerzicht" te Oude-Wetering bij Leiden, zich bijzonder aanbevelend om de zorg zame behandeling en heldere aflevering der aan haar toevertrouwde Wasch- en Strijkgoederen. Gemakkelijke verzending. Biliyke prijzen. Nadere inliohtingen en Prijscourant worden op aanvrage franco toege zonden. 8196 14 OH CONTANT GELD, op Dinsdag 8 October a. s., te 10 uren, aan het voormalig Instituut, gemerkt No. 30, aan do Voorstraat te Noordwyk-Binnon, ten overstaan van den Notaris BINNENDIJK aldaar, van: Eenige Meubilaire eu andere roerende goederen, als: Tafels, Stoelen, Klok, Linnenkasten, glazen Muurkaiten, Provisiekasten, Nacht kastjes, Buffet, groote Eettafel, Wasch- tafels, Schrijftafeltje, Lampen, Kachels, Kookfornuis, Kolenbakken, Haardstel len, Spiegels, Schilderijen, Tuinban ken, Porte Manteau, Stoven, Ledikan ten, Badkachel, Badkuipen, Biljart mot Rek en Queu«o, Beddegoed, Vloer zeilen, Gordijnen, Matten, Goudvisch kommen, Volière, Kooien, Timmer mansgereedschappen, Baa met Strijk stok, Droogrekken, pl. m. 25 Prik- sleetjes, Gymnastiektoestelien, als: Rek, Ringen, Ladder, Bok en Brug, Vlaggenstok, Illuminatletoestel, pl. m. 30 Schoolbanken, Boeken, eenige natuurkundige Werktuigen, Glas- en Aardewerk en hetgeen meor te voor schijn zal worden gebracht. Te bezichtigen daags vóór de ver- kcoping, van 10—i uren. 8611 32 gelegenheid tot het huren Yoor korten of langen tijd van Stalen Brandkastjes voor berging van Effecten, Papieren van Waarde en Kostbaarheden, in een bijzonder voor dit doel gebouwde absoluut veilige inrichting. Geïllustreerde Beschrijving gratis verkrijgbaar. Bezichtiging dagelijks van 10—2 uren. 4188 42 PARIJS Hue du Poui Neuf, O PARIJS DPR GF.HF.F.Ï.E WERELD. 2304 48 voor EIEREN, DAfiEES en KINDEKEN. van den Volwassene en het Kind behoort Franco toezending der Geïllustreerde Catalogussen en Monsters op aanvrage. VrachtvrUe Verzendingen van af 25 Franken. EENIGE FILIALEN: Lyon, Marseille, Bordeaux, Nan tea. Angers, Saintes, Byset wordt uitgeroeid met garantie en zonder beschadiging, door Q. BL.EIJS cSa ZOOM, Eeidscliendazn, Den Haag 60 LuitlGil, NOOPduindU 43. Geen insecUmpoeder-bewerking). 6414 22 De flrma's BLEIJS 'VOGELZANÖals miveraars, bestaan n»er dan 260 jaren. op Vrijdag 4 October 1901, des morgens te 10 uren, san de Boom- markt te Leiden, ten overstaan van den Deurwaarder J. F. TEUNiS aldaar, van sens aanzienlijke party waarby: Planken, Delen, Ribben, Ko- zynen, Binten, Deuren, Ramen, enz., enz., voorts 8643 17 Twee Vrachtwagens, zeer geschikt voor Steen vervoer. Vddr den verkoop te zien. Mr. D. VAN Kil. na- ri» te Katwijk, zal op ...gen 5 en 12 October 1991, des avonds te 7 uren, in het Notarishuis aan den Burg te Leiden, in het open baar VEBKOOPEN: Drie RUIZEN met ERVEN, elk bestaande uit éón Rencdeu- en Bo venwoning, te Leiden, aan de St.-Jorisstecg, plaaiseiyk bekend nummers 8, 19 en 12, elk groot 29 centiaren. Do Benedenwoningen bevat ten elk 2 Vertrekken, Keuken en Plaatsje, de Bovenwoningen elk 2 Vertrekken, Keukon en Zolder. Elke Boven- en Beneden woning is verhuurd voor f 1.50 per week, dus elk Ruis voor f 3 per week. De grondbelasting bedraagt voor elk Huls f 7.85 per jaar. De porceelen zyn voorzien 7tn duin water; zy zyn te bezichtigen op eiken werkdag van 10—12 en 2 4 uren. Dag van betaling en aanvaarding 4 November 1901. 8279 35 Nadere inlichtingen zyn te beko men ton kantore van genoemden Notaris, alwaar tusachen de veiling en den afslag op do gewone voor waarden kan worden verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 5