in geon verhouding tot de wekelijksche rap porten van Kitchener over gevangengeno men Boeren, en het land mag redelijkerwijze vragen hoe zulke dingen gebeuren kunnen. De Daily Telegraph" vindt het bericht wel ellendig, in verband met het groot aan tal verliezen van mcnschenlevens en ook wel omdat het de Boeren weer aanmoedigt, maar vindt het overigens onafscheidelijk van de oorlogskansen; de Duitschers leden ook nog wel hun ergste verliezen na don slag bij Se dan, die reeds den oorlog beslist had. (Hier bij vergeet dc redactie te vertellen, welke de slag bij Sedan in Zuid,Afrika was). Ook troost het blad zich, dat Botha zich blijkbaar weer geconcentreerd heeft, hetgeen in elk ge val beter Is dan dc half-georganiseerde roo- verij en het moorddadige „snipen". Als Botha zich concentreert in een laatste poging om de overwinning te behalen, zal hij generaal Lyttelton bereid vinden, hem te ontmoeten. De Daily News" begint zijn „diep leed wezen" uit te drukken, hetgeen reeds zou zijn op te maken uit den rouwrand, dien het blad, evenals de „Morning Post", om zijn kolom men afdrukt. Overigens is het hoofdartikel de lezing zeer waard en komt er menig ern stige, en als de regeering wilde, behartens- waardige wenk in voor. Het blad herinnert hoe de uitroeiingsmaatregeien van Alva in Nederland den onverzettelijken wil naar vrij heid deden ontwaken op het oogenblik dat het land, bijna lamgeslagen ter neer lag. Even eens zoo zegt het blad zou het de verkapte barbaarschheid van onze onbeduidende regee ring kunnen zijn, die ons ten laatste Zuid- Afrika zal doen verliezen." De „Morning Leader", die uitroept: „Ziedaar Botha's antwoord op Kitchener's proclamatie", somt kortelings op do nederlagen en verliezen, die de Engelsche troepen na het ingaan van de proclamatie leden, om tot de beweiing te komen, dat deze cyfers een soort welsprekend heid hebben, die niet aangedikt behoeft te worden. Tevens merkt het blad zeer ter snede op, dat men overigens thuis reeds begint te wennen aan de verliescyfer*; m November 1899 zou men gehuiverd hebben by zulke verliezenlysten, men zou zich in rouwgewaad hebben gestoken; doch men is er reeds aan gaan wennen. Men begon den oorlog met het denkbeeld, dat er vrede op zou volgen; nu is men al gewend aan het denkbeeld van een oorlog zonder einde. Op geiykon neorslachtJgen toon, bfjDa op toon van zelfinkeer, gaat het blad voort en gaat zelfs zoover te beweren, dat niemand de Boeren meer zal boschouwen als „roovende plunderaars" en gedemoraliseerde „banditti". De termen, waarin de proclamatie vervat is, en de uitdrukkingen, die er in voorkomen, worden daarop gecritiseerd en het blad komt tot de slotsom, dat de Boeren in antwoord daarop hun derde xomercarnpagne geopend hebben en Lud plannen stouter en omvattender xfin dan een jaar geleden. De „Standard" weet blUkbaar niet wel hoe het mot de nederlaagborichten aan moet en spreekt van eon onaangename verrassing, die In don lande moet verwekt zyn op het be richt, dat do, naar men meende, ontzenuwde en verzwakte Boeren nog in staat bJyken, sulk eon succes te behalen. Tot eiken prijs moet het werk echter tot oen krachtig einde worden gebracht. Ten slotte de „Times," die in een langen pleader" op ingehouden, bezadigden toon het gebeurde bespreekt. Hetzelfde blad, dat steeds hoog opvijzelde van buitgemaakte schapen, noemt den tegenslag van een militair stand punt beschouwd niet meer dan een tegenslag. Doch wel vreest het, dat de moroole resul taten groot zullen zjjn en de vfiand eon nieuw hart onder den riem zullen steken. Belangryk is deze verklaring van de „Thimes," dat de regeering nu moest inzipn, dat de oorlog, die een jaar geleden reeds gedaan heette, inder daad nog niet gedaan is. De „Daily Maii" zegt-: Het is slecht nieuws. De „Daily Express" Wy hebben erger ver liezen godragen zonder den moed te verliezen. Dit laatste moet ons niet doen vergeten, dat Kitchener voortdurend voortgang heelt ge maakt. De „Daily Chronicle": Proclamaties sullen don oorlog niet uitmaken. Ziehier een oordeel van den Lofidenschen correspondent van dc,,Münchener Allgemei- ne Zeitung," neergeschreven vóór het bekend worden van de laatste nederlagen van de En- gelschcn: ,,In weerwil van alle officieele be richten van het tegendeel is de toestand op het geheele oorlogsterrein voor de Engelschen even ongunstig; en bij zal dit ook wel blijven. De kunstmatig opgevijzelde succesjes van En- gclscho troepenafdeelingen in de veertien laatste dagen kunnen aan dit feit ook niets veranderen, evenmin als de gebruikelijke we- kelijkscke slachtersrekeningen van lord Kit chener over buitgemaakt vee, die geregeld op overdrijving en verminking van feiten ge grond zijn. Zoo worden dan met elke nieuwe week die de oorlog aanhoudt, de kansen slech ter voor Engeland. „In werkelijkheid maken de Boeren groo- tere en snellere vorderingen in het afmatten van de Engelschen troepen dan omgekeerd, en de Engelschen zijn er op het oogenblik nog verder van af, hun dappere vijanden tot overgave te kunnen dwingen dan zij ooit ge weest zijn. Buitendien kan de Engelsche na- itie onmogelijk tot in onberekenbare tijden voortgaan, elke week 16 of 18 millioen, zolfs 24 millioen gulden, voor den veldtocht in Zuid-Afrika op te brengen, terwijl het Engel- Bche leger, zooals bekend ie, reeds lang niet meer in staat is, ook maar de allernoodigsto versterkingen of aan vullingsdetachementen bijeen tezoeken en uit to zenden. Het Engel- sohe leger in Europa is op het oogenblik 'Blechts een los samenhangend groot skelet, ten gevolgo van de ontzaglijke offers aan sol daten die do oorlog bijna twee jaren heeft geëischt en nog voortdurend eischt. En hoe het op het oogenblik met de hoedanigheid en bruikbaarheid van de meeste troepen in Zuid-Afrika gesteld is, ten gevolge van de ein- 'delooze vermoeienissen en meestal zeer slech te verpleging, dat weet nu in Engeland aalfs de „man op at raait" al lang.*- De Tsaar in Frankrijk. De ministers van buitenlandsche zaken van Rusland en Frankrijk, de hoeren Lam6dorff en Delcassé, hadden gisterochtend to Compiègoe een langdurig onderhoud. Do Tsaar ontving to 12 uren den minister Waldeck Rousseau en hield hem te dejeuneeren. President Loubot zou Lamsdorff ontvangen te 2 uren. Ondanks alle pogingen van den nationalis- tischen gemeenteraad van Parijs is do Tsaar gisteren met in de hoofdstad gekomen. Hy beeft den dag gebruikt voor audiëntiën en om rust te nomen. Zeer mooi wedor begunstigde dezen dag, waarop de Tsaar en de Tsarina zich geheol thuis gevoelden in Frankryk. Compiègno, 20 Sept.De heer Bourgeois, voorzitter der Franscho delogatie naar do vredesconferentie to 's-Hage, word in den namiddag door den Tsaar in audiëntie ont vangen. De Tsaar zond aan de voorzitters der beide Kamers en aan den voorzitter van den minis terraad het groot koord van de St.-Alexander Newsky-Orde met do briljanten. Alle leden van hot Kabinet ontvangen liet groot-koord van den Witten Adelaar. Daar Delcassé reeds in April de hoogste Russische decoratie hoeft ontvangen, zond do Keizer hem een prachtig cadoau. Loubet bood den Tsaar prachtige tapyten aan, en schonk aan de leden van zyn gevolg decoratiën en cadeaux. Te St-Petersburg maakt men er geen geheim meer van, dat de reis van den Tsaar naar Frankryk In verband Btaat met het plaatsen eener groote Russische leening; zooals men zich in sommige kringen, in biykbare misnoegdheid uitlaat, speelt de Keizer aller Russen dus geen andere rol dan die van commis-voyageur van den minister van financiën Witto. In Frankryk ia de Russische handels reiziger, waar hy ook aanklopte, aanstonds zeer gunstig ontvangen, doch er zijn redenen, om de looning nog geheim te houden tot over drie maanden. Dit moet in verbaod staan met do in Mei gesloten spoorwegleening, die nog niet geplaatst moet z\jn. Van do nieuwe Fransche millioenon, die Rusland nu weer opneemt te zamen een milliard fr. zoJ volgens de Petoisburgsiihe berichten volstrekt niet alles voor leger- en vlootuitgaven besteed worden, doch een groot deel Is weer bestemd voor spoorwegen. De Petersburg Wjatka-spoorweg en lynen in Polen worden genoemd en ook de Mandsjoe- rysche spoorwegen zouden een met onbelang- ryk deol vragen. Marktberichten. Lelden, 21 September. Granen werden heden niet roim aangeboden en tot weinig veranderde prijzen verkocht. Witte Tarwe prijshoudend en in de beste soorten gevraagd. Rogge met weinig attrek. Gerst en Haver prijshoudend. Groene Erwten komen in goede soort weinig voor. Dnivenboonen met meer aanbod. Koolzaad schijnt meerendeels opgeruimd. Witte Tarwe (6.1b a f 1.1b, Koode ƒ6.80 a ƒ7.30, Walla-Walla a per 80 KG. Rogge 4.76 a 6.20 per 76 KQ. Zomergent 4.10 a ƒ4.30, Winter- /4.25 a/4.60. Chevalier- 6.25 a 6.76 per HL. Haver 3.36 a ƒ3.76 per 60 KG. Groeno Erwten ƒ7.60 a ƒ8.40 per HL. Paardenboonen a f per HL. DuivenbooDen ƒ7.60 a ƒ7.76 per HL. Keolzaad 9.60 a 10.20 per HL. Kanariezaad ƒ6.— a ƒ7.60 per HL. Honnepzaad 7.60 a 7.90 per HL. Boter. Aanvoer 6920 kiiogr., 1ste quaL per V« vat ƒ66.— a ƒ60.2de qual. per V4 vat 60.— a f 64.late quaL por kiiogr. 1.40 a 1.60, 2de quaL per kiiogr. 1.25 a 1.35. Lange awarte turf, 270,000 stuks, f 3.76 a 4. per duizend. Utrecht, 21 Sept. Op de veemarkt waren heden 760 atuke vee aangevoerd. De prijzen waren voor atieren 80 a 160, voor vaarzen 70 a 130, voor pinken 60 a 96, voor melkkoeien 100 a 220, voor kal/kooien 140 a 236, voor vaarekooitn 80 a 176, voor vette kooien 130 a 240, voer magere kalveren 26 a 66, voor nuobtere kalveren ƒ7 a 13, voor magere varkens 16 a 60, voor biggon ƒ6.a /13. JLeeuwardon, 20 Sept. Boter. Aangevoerd 71/4 en r. Eerzte soort 48.Kaas. Aan gevoerd 19,331 KG.; nagel 17.60 a/ 46. Vee. De aanvoer bestond uit: 1703 Runderen, 1227 Schapen, 926 Varkenz. Stieren, enter- 76 tot 120, Twenter- 186 tot ƒ265, Oazen ƒ160 tot f 186, vetto Kooion 185 tot 220, melke en katve Koeien 140 tot ƒ200, Pinken 46 tot 76, vette Kalveren 20 tok 65, Graskalveren ƒ26 tot ƒ60, nuchtero dito ƒ8 tot ƒ10, vette Schapen ƒ18 tot 22, weide id. 17 tot 20, Lammeren 14 tot ƒ16, vette Varkens 76 tot 90, magere aito 80 tot 45, votte Biggen 26 tot 40, kleino dito f 6 tot 8, Paarden tot fVette Köeien lzto quaL 28 tot 30 o., 2de qual. 24 tot 28 o., 3de qual. 15 tot 20 c., stieren per bout 21 tot 23 o., vette kalveren 26 tot 33 c., vetto 8chapen 22 tot 24 o., vette Varkens 21 lot 22 o., Varkens Londeneohe markt 20 tot 21 c. por KG. In Rund- en Wol vee was de handel behoorlijk; in Varkens bepaald vlug. Schiedair, 20 Sept. Spiritus 6 76 aMout wijn vast; Distillateurs ƒ8.60; Beurscoramissie f 8. Jenever ƒ12.60; id. Amst. proof ƒ14; Spoe ling ƒ1.40. Doronter, 20 Sept. Boter por J/g vat 26.a 26.—, afw. ƒ21.a ƒ24.60, per Vi»vat/ 12.a 13.60, per KG. 1.16 a 1.25. Eieron 4.— a 6.— de 100 atuke. Honig. Tafel- 0.36 a 0.46per '/j KG. Zwolle, 20 Sopt. Boter. Aangevoerd 453/8 en 184/16 v. en 2860 stukken, wegende samen 12360 KG. Pry's per V* f 23.50 a 26.50, per KG. 1.16 a 1.30. Alkmaar, 20 Sept. Kaas. Aangevoerd 450 par tijen, wegende 166,000 KG. Kleine 29.Commis sie en Middelbar* 80.—. Handel goed. Korlieiykc Borlch ton. Rynsburg: Goroform. Kerk. Zondag morgen halftien en 's avonds te zes uren, de heer De Jonge, van Dordrecht, candidaat t. d. H. D. "Woubrugge: Geref. Kerk. Zondagvoorm. te tien uren en 's avonds te halfzeven, de heer D. Hoek, candidaat te Noordwyk-aan-Zee. Ned.-Herv. Kerk. Zondagvoorm. hal/tien en 's avonds halfzeven, de heer J. H. Weldner, evangelist der confessioneel® vereeniging te Utrecht, Weerbericht Tan 21 September, Verwachting: Matige zuidelyke wind. Bewolkte lucht. Weinig verandering in Umperatipu. Transvaal en OranJe-YrtystcuU. De collecte voor de kampen van vrouwen en kinderen ln Z.-Afrlka gehouden te Ginne- ken heeft opgebracht 825. Als kloln bowys van erkentelijkheid voor het door haar ln 't belang der Boerenkryga- gevangenen op St.-Helena met het portret van generaal Joubert verrichte ontving mej. Therese Schwartze, te Amsterdam, namens hen eenlge fraaie gesneden voorwerpen, door de gevangenen zelf vervaardigd. Telegrammeni LONDEN, 20 September. (R. O.) Kitchener «eint uit Pretoria dd. 19 dezer: Twee kanon nen van de Koninklyke Rydende Artillerie, die by de waterwerken waren achtergelaten mot hot escorte van een compagnie bereden Infauterie, zyn, 24 K.M. ten zuiden van Vlak- fontein omsingeld door een overmacht van den vijand (Boeren) en vermeesterd. Een luitenant van de artillerie sneuvelde. Colonnes achtervolgen den vyand. LONDEN, 20 Sept. (R. O.) Do verliezenlyst toont aan, dat het gevecht van Smuts met de lansiers (by Elandsnvierpoort) nog ernstiger is geweest dan eerst gemeld is: behalve de officieren zfin 30 lansiers gesneuveld en 34 gewond. [Het oorspronkeiyke telegram sprak van 20 doodon]. PIETERMARITZBURG, 20 Sept. (R. 0.) Den 16den dezer roofden de Boeren paarden en vee uit twee huizen en beschadigden een hotel aan de Boven-Tugela. Twee soldaten werden gewond. Een man van het detache ment, gezonden om de Boeren na te zetten, wordt vermist. In den namiddag werd kanongebulder ge hoord in de richting van Oliviershoek. Men denkt, dat het garnizoen van Acton- homes ln gevecht ia. BETHENY, 21 September. (R. O.) De trein van den Piesident, waarin zich het Russische Keizerpaar en de heer Loubet bevinden, is te tien uren aan de halte Frosnols aangekomen. Zy begewn zich naar het voor hen bestemde salon in het station, waar de ministers en hun vrouwen hen wachten. Daarna verlaat een gedeelte van den stoet het station. De Tsarina neemt plaats ln een rytuig, terwyl men drie paarden voorleidt, waaruit de Tsaar een keuze doefc. Hy bestijgt het rydier en rydt er mee naast het rytuig, waarin zyn Gemalin gezeten ls. Generaal André, de minister van oorlog, generaal Frederickx, officieren, de ótat-major van den Tsaar, volgen te paard. De heer Loubet neemt plaats in een rytuig met Waldock-Rouaseau. Yoorts bevinden zich in den stoet nog tal van rytuigen, waarin hofdignitarissen en hoog geplaatste Fransche personen gezeten zyn. Om tien uren trekt de stoet over het terrein voor de revue, waar generaal Bruyère don Tsaar begroet en de stoet zich splitst Alleen de Tsaar, de landauer dor Tsarina en die, waarin de heer Loubet is gezeten, rydon voorby het front van de troepen. Het andere gedeelte van den stoet, met mevrouw Loubet, mevrouw Waldeck-Rousseau, don pre sident van de Kamer van Afgevaardigden, de ministers en hun echtgonooten begeeft zich naar de officieele tribune. BUCHAREST, 20 September. R0.) De sneltrein, komende van Yerciorono, is by Palota uit de rails geloopen. Esn met pretro- leum geladen trein heeft zich op den eersten geworpen, oen ontzagiyke ontploffing is daar het gevolg van geweest Wagens zyn verbrand, er zyn acht dooden en verscheiden gekwetsten. COMPIèGNE, 20 September. (R. O.) Na het diner gingen de gasten naar de zaal, waar de koffie werd rondgediend. Hier stelde pre sident Loubet tal van notabiliteiten voor aan den Tsaar, die groote minzaamheid aan den dag legde, hen antwoordde en van harte lach te als de gelegenheid daartoe pas gaf. De Tsaar vroeg den heer Bourgeois zijn ge voelen over de Haagsche conventie. Bour geois antwoordde, dat het voor den Tsaar een groote eer was de eerste zaadkorrels te hebben gestrooid voor een denkbeeld, dat nog slechts begint te ontkiemen. Met geduld en volharding zullen de vruchten zeker komen. De gasten begaven zich daarna naar de schouwburgzaal, die prachtig versierd waa. De Tsaar en de Tsarina namen plaats in do middenloge met den president en mevrouw Loubet naast zich. De Tsarina droeg een toilet van geborduurde zwarte tule met het grootkruis van de orde van Sint-Andreas en een diadeem van diamanten, vijf halssnoeren van groote diamanten en een van groote pa relen. De Tsaar was in gcneraals-uniform met het grootkruis van het Legioen van Eer. President Loubot droeg het grootkruis van de St.-Andrcas-orde De leden van het gevolg van den Tsaar en van den president droegen de ridderorden, die hun geschonken waren. De zaal, gevuld met schitterende toiletten en uniformen, stralende in de electrische ver lichting, had een tooverachtig aanzien. De 80uvereinen volgden met veel belang stelling de opvoering, die uitmuntend alaag- de; zij wisselden in korte opmerkingen hun indrukken en gaven herhaalde malen het sein tot applaus. Na de voorstelling trokken dc souvereinen zich in hun vertrekken terug. LEIDEN, 21 September. Thormometerstandgisteravond om 8 uren 16.5® C. 69.9° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 16® 0. =r 60.8® F., middags om 12 uren 20.5° 0. 68.9"' F., namiddags om 4 uren 21.5° C. 70.7° F. De vertogenwoordigors van vreemde Mogendheden, die tevens leden zijn van den permanenten raad van het Hof van Arbitrage, ontvingen een afdruk van het gezonden adres van de Zuid-Afrlkaansche Republiek. Het voornomen is dit ln de eerstvolgende vergadoring ter tafel te brengen. Niet do minister van buitenlandsche zaken, maar de minister van blnnenlandsche zaken, tydeiyk voorzitter van den ministerraad, ont ving gisteren és Boesen deputatie voor een onderhoud- Nadat H. M. de Koningin-weduwe van Italië gisteren gedurende ruim twee uren in het Museum Boijmans te Rotterdam vertoefd had, bracht zij gistermiddag met haar gevolg een bezoek aan de Diergaarde, waar thee ge dronken werd. Van daar keerde zij terug naar het „MaaehoteF, waar H. M. haren intrek genomen heeft. Gisteravond woonde de Vorstin van half zeven tot kwart over zevenen een buitenge woon concert bij, op haar verlangen door den organist den heer De Vries, in de Groote Kerk gegeven. Na afloop van dit concert, waarvan ook enkele omwonenden profiteerden, wien de komst van H. M. in de kerk bekend ge worden was, bedankte de Koningin den heer De Vries persoonlijk voor zijn uitnemend spel. Daarna vertrok H. M. wederom naar haar hotel. Zij reist incognito Hedenochtend ontvingen de Italiaansche zaakgelastigde en echtgcnoote H. M. de Ko ningin-Weduwe van Italië, incognito per Hollandsche Spoor van Rotterdam te 's-Gra- venhage aangekomen, vanwaar H. M. zich terstond naar Seheveningcn begaf, waarzij de Pier bezocht en daarna 't geheele Kur- haus, daar rondgeleid door den directeur- generaal Goldbeck. Zij vertrok na eerst te Scheveningen geluncht te hebben, hedenmid dag 2.44 naar Amsterdam, om daar in Brack's Duelenhotel af te stappen. Burgemeester en wethouders van Haar lem hebben een ongunstig praeadvies aan den gemeenteraad uitgebracht ten aanzien van het voorstel van de raadsleden Sneltjes, Tjeenk Willink, Modoo n Spoor, tot invoe ring van een bijzondere belasting onder den naam van „bouwgeld" welke zou worden ge heven wegens de perceelen te bouwen op ter reinen ten noorden en ten westen van de spoorlijn AmsterdamHaarlem en Haarlem Leiden onder de gemeente Haarlem De voorstellers wenschten op deze wijze een goeding te vinden voor de 400,000 begroote toezegging aan de Hollandsche Spoor voor het maken van een hoog station en verhoog de spoorbaan door de gemeente. Burgemeestr en wethouders achten eene dergelijke belasting met het oog op de bepa ling van art. 240 litt. j. der gemeentewet niet bestaanbaar, omdat de toegezegde bijdrage aan de spoorwegmaatschappij niet gezegd kan worden uitgegeven te zullen worden ten be hoeve van den aanbouw op cedoelde terrei nen. Vóór 1 October moet het pantsordek- schip „Utrecht", onder bevel van den kapitein ter zee Ellis, van Nieuwediep zich naar de wateren van Curasao begeven. De Groothertog en Groothertogin van Oldenburg mot dochter maken op hun eigen stoomjacht een zeereis naar Nederland, waar zy te Amsterdam of IJmuiden zullen binnen komen en voornemons zyn de Koninklyke familie in Den Haag te bezoeken (de Groot hertogin is Prins Hendriks zuster). Maandagmiddag zullen de oppor-, hoofd en andere officieren, die aan de manoeuvres in Zuid-Limburg deelnemen, ten raadhuize te Maastricht door den burgemeester, de leden van den gemeenteraad oq de officieren der stedeiyke schuttery ontvangen worden. By die gelegenhold zal hun de eerewyn worden aan geboden, torwyi de Koninklyke zangvereenl- ging „Maslreechter Staar" eenigo stukken ton gehoore zal brengen. Naar het „Hbl." moldt, wordt op de vrye inschryvingen voor de f 1,000,000 47j-pCta. obligatiën dor Wester Suikeriaifinadory, te Amsterdam, 10 pCt. toegewezen. Het stoomschip „Bundosrath" (thuisreis) arriveerde 20 Sept. te Marseille; de „Prins Willem H", van Paramaribo naar Arasterdam, vertrok 21 Sept. van Havre; de „Soembawa", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Sept. te Port-Said. Haarlemmermeer. By den kastelein Van Klaveren, aan de Nieuwe Meer to Haarlem mermeer, is door onbekenden dos nachts oen vreemdsoortige inbraak gepleegd. Er ls echter mets vermist. Alleen hebben ze een kruik petroleum genomen, die in hot benodoDhuis stond, en zyn daarmee naar den zolder gegaan, waarna ze al het houtwerk met petroleum hebbon bestreken, vermoodeiyk met het doel het hula in brand te stoken, wat echter mis lukt is. De politie doet onderzoek. (O. H. G Uazorswoude. VryJag morgen stond do brik van den landbouwer S. van B. stil voor de deur van H. van R., in het Westeinde. Daar Van B. binnenshuis zakon te verrichten had, verzocht hy aan een jongen uit die buurt, even op het paard een jong on vurig beest een wakend oog te houden. Immers, or was voel aan gelogon, dat de wagon bleef stilstaan; want 's mans belde lievelingen, een meisje van 5 en een jongen van 6 jaren, waren met vador meegereden en zaten nu stil zyn terugkeer af to wachten. Hoe zyn echter de jongens! Dio hier als wachter was aangesteld, had spoedig genoeg van de sur veillance on zyn werkzame geest was weldra ln geheol andere zaken verdiept. Het paard, dit bomerkonde, ging or met de beide kinderen van door. Na was Lelden in last. Jammeren en schreeuwen geen gebrek. By den molen van don heer V. aangekomen, ziet het meisje een redder opdagen in don jeugdigen mole naarsknecht H. V. Zy laat zich terstond aehterover in den wagen vallen en roept, zoo hard haar kinderstemmetje toelaat: „O, Ü07e Henkle, haal my or toch uit 1" De aldus aangesprokene rent het voortuig achterna en haalt het kind er van achteren uit. Het jongetje echter rydt, onbewust van het gebeurde, verder, tot elndeiyk, vlak by de dorpsstraat, het dier tot stilstaan wordt gebracht door C. van 8., A. S. en andore rappe handen. Toen de jongen door vrouw S. door wasschen met koud water tot zlchzelven werd gebracht, was hy in do stellige meening, dat zyn zusje onderweg was verongelukt en alleen hy hot er nog levend had afgebracht, - Voor my op de schryftafol ligt een reuzen- pompoen, my gisteravond door eon paar kin deren van S. thuisgebracht met de boodschap, of lk daarin ook plcizier had voor de krant. De vrucht is van zoo formidabele afmeting, dat men met een komynekaas meent te doen to hebben, die groen uitgeslagen is. Zy is 22 cM. hoog, heeft een omtrok van 119 cM. en vertegenwoordigt oon gewicht van ra. 24 pond. De kweeher van dit natuurgewroebt !o J. Slraver. Zoeterwoude. Het kohier der personeel® belasting No. 2 over het dienstjaar 1901 is invorderbaar verklaard en aan don ontvanger ter invordering ter hand geetold. Het wyat in hoofdsom aan een bedrag van f 254.71', waarvan 10 opcenten voor de gemeente be dragen f 25,465. Do Brand waarborgmaatschappij in dez® gemeente zal a. s. Woensdag 25 September haar algemeene jaarvergadering houdeD, waarin o. m. verslag zal worden uitgebracht over den toestand dor Vereeniging rekening en verantwoording zal worden gedaan en aan de orde worden gesteld: Wijziging van eenige artikelen in het bestaande reglement Aan den milicien-verlofganger dezer ge meente S. T. Orerdyk der lichting 1895, is door den Commissaris der Koningin dozer provincie, vergunning verleend om zich voor i den tyd van twaalf maanden in Duitschland op te houden, en zulks mot ingang van 20 Septomber jl. Gemengd Nieuwe. Twee jongona van 17 tot 2 0- jarigen leeftyd hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal en verkoop van een horloge, Ion gevolge waarvan proces verbaal is opgemaakt en zyn heden op last van den comraiasarit van politie als hulpofficier overgebracht naar do gevangenis te 's Gravenhage. Ook worden zy verdacht van de inbraak in de school aan do Mare in den nacht van jl. Maandag op Dinsdag. Eigenaardig is het geval dat een hunner zyn tegenwoordigheid dien nacht niet kan bewyzen on de ander een brooder is van dengeno, die laatstelijk in do school aan de Gorlestraat heeft ingebro ken, voor wolk felt hy met nog eon ander veroordeeld en nog gedetineerd is. Nog werd tegen iemand proces-verbaal op gemaakt, die zich ten nadeele van een tapster, 6chuldig m.iakte aan diefstal van gouden en zilveren voorwerpen. Toen hy zich uil de tap- pery verwijderde om naar oen zekere plaats te gaan, moest lffi do binnenkamer der tapster voorby, van welke gelegenheid hy gebruik maakte om den diefstal te plegon. Uit verschillende Ingezonden stukkon ln bladen, te Havre verschijnende, biykt, dat de jury, belast met de beoordeling der ingozondon modellen ter mededinging naar don Pollok prüs oldaar, zich niet don noodigen tyd heeft gogund, om al het ingezondeno nauwkeurig te onderzoeken. Zooals men weet nam ook do heer W. P. Mulié met zyn mooie sloop aan den wedstryd deel. Er rydt in Den Haag oen kar rond om propaganda te maken voor de z.g. Sabbathisten die den Zaterdag tot rustdag willen gekozen zien. Uit het water aan do Marnixkade in Den Haag is gisterochtend opgehaald het lyk van een, naar gissing 54-jarige vrouw. Door aanbouw van een tweede verdieping zal het Rykatelegraafkantoor lu 's Gravenhage vergroot worden. Hedenochtend vond mon do brand kast geopend op het kantoor van comptabi liteit van de stoomtram Den HaagScheve ningen der H.-IJ.-Sp.-My. Er wordt f 300 ver mist. De politie heeft de daders nog niet op gespoord. Met het oog op hot v'orbiyf ran Barnum en Bailey te Arasterdam, legden on langs eenige ondernemers oen nieuwen weg voor voetgangers dwars over het weiland, van de Ringvaart af naai- do „stad van zoil-doek". Do circus-directio kon echter onmogelyk op den dag dor eerste voorstellingen zoodanige maatregelen treffen, dat die weg, waarvoorde ondernemers pacht hadden betaald aan den exploitant van Oud-Roosenbureh, van nut kon zyn voor het publiek. Ton verzoeke dor on- dornomers van den weg is nu gerechteiyk beslag gelegd op een som van ƒ10600, een deel van een bedrag, door Barnnm en Bailey in een bank te Amsterdam gedeponeerd. Men meldt van'Maas en Waal: f De beide rlvioron zyn gelukkig vallende, zoo wel te Keulen als te Maastricht. Roods is veel gras verloren gegaan, maar de schade zou niet te overzien zyn geweest, Indien er nog een, twee voeten water by waren gekomen. Een te Helpman wonende moeder wordt door verscheidene ingezetenen beschul digd haar 3-jarig zoontje op een grtfwoiyke wyze te mishandelen. Do marechaussee uit Groningen stelde gisteren hiernaar oen streng onderzoek in. Er zyn tal van porsonen als ge tuigen gehoord. Het mishandelde kind is, naar ons verder wordt medegedeeld, door den heer Ten Hovo, officier van gezondheid te Groniu- gen, geneeskundig onderzocht Het geneeskundig onderzoek moet werkeiyk aan het licht hebben gebracht, dat do be schuldiging tegenover de moeder gegrond is. Men moldt uit Zeeland: Het- schynt dat de flesscher.trekkers hot ln den laatston tyd gemunt hebben op landbouwers, die aardapplen te koop hebben; flinke bestel lingen worden gedaan, maar betaling blyft achterwege. De bedriegers scbynen in N. Brabant, o. a. te Vucht, te huizen, en mede kwam ons eon goval uit Overysel tor oore, waar een landbouwer op Tolon de dupe van werd. By geen monechonheugonls ls er aan de Tesselsche kust zot veel wier aan gespoeld als dit jaar. Velen verdienen met hot wierbewerken een goed dagloon. De handel ls vry levendig. Hot gemaaide wier geldt f 7 a f 10 en het gevischte f 2.10 a f 2.40 por geperst pak vun 100 kilogram. Te Lezmoud Is zekero J. S., oud' 66 Jaron, in zyn woning van een trap gevallen en heeft zich zoodanig aan het hoofd bezeerd, dat hy gistoravond reeds ls overleden. Naby Groosbeek ls afgebrand d® kapitalo boerdery Doelshof. Het klein vee is mede verbrand. Do p o 8 t breidt zich ln Voor-I n d i woer snol uit. In de vorige week bedroeg het geheele aantal sterfgevallen 1500 moer dan do vorige week. Do stad Allahabad is opnieuw aangetast. ZOETERWOUDE. Geboren: Adriana, D. van J. van Konijnenburg en G. Rijnsburger.Joseph Marie, L. van L>. Varkevisser en G. M. Kraan.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3