Gemeenteraad Tan Sussenhelm* Voorzitter de burgemeester jhr. mr. J. W. Scborer. Aanwezig alle leden- Ingekomen stokken: lo. Leu dankbetuiging van het bestnnr der Sassoubeimsche feestcommissie voor de geldelijke bijdrage van 50, door de gemeente verleend. Voor kennisgeving aangenomen. 2o. Een missive van Ged. Staten, waarbij goed- kearing wordt verleend tot het betalen van /50 uit den post van onvoorziens uitgaven. Voor kennisgeving aangenomen. 3o. Een request van hei ouderwijzend personeel der openbare lagere school, om bun jaarwedden te verhoogen met bet bedrag, hetwelk de gemeente voortaan jaarlyks meer aan subsidie ontvangt. L'e Voorzitter deelt den Raad mede, dat die subsidie-verbooging ƒ240 per jaar bedraagt en dat bet naar zijn oordeel wel de bedoeling van den minister is gewceat om dio verhooging aan de salarissen toe te voegen. B. en Ws. stellen echter voor om aangaande de bedoeling van de Kegeering nog een nader onderzoek in te stellen en dus hot request tot een volgende vergadering aan te houden. Conform wordt besloten. Aan de orde is de bespreking over de oprichting van een post- en telegraafkantoor. De Voorz. brengt den Raad in herinnering, dat het oprichten van een post- en telegraaf kantoor iu een vorige vergadering afgesprongen is omreden de gomoente 1200 huur verlangde en het Rijk slechts 1150 wil geven. 13, en Ws. stellen echter nu den Raad voor om over dit kleino bedrag van f 50 heen te stappen en het eventueel op te richten post- en telegraaf kantoor voor f 115U per jaar en Yoor den tyd van minstens 10 jaar aan het Rijk te verbaren. Do beer Krnyff vindt, dat men niet tot de op richting moet besluiten alvorens bet vooruitzicht te hel ben van een beteren dienst te krygen, want wat heelt men aan een mooi gebouw met slechten dienst Niets dan dat het de gemeente jaarlyks nog geld kost. De Voorz. geeft te kennen, dat zoo eerst niet in beginsel besloten wordt tot den bouw over te gaan, men toch geen toezegging op een beteren dienst krygt. AJs bet kantoor er eens is, zou men in gemeenschap met de naburige gemeenten een andere regeling aan kunnen vragen. De heer Krnyff antwoordt hierop, dat als het kaDtoor er eeos is, die kaDS geheel verkeken is. Na uo^ eenige besprekingen wordt het voorstel van B. en Ws. in stemming gebracht en met 6 tegen 1 stem aangenomen. De heer Kruyif stemde tegen. Ten laatste is san de orde de vaststelling der gemeente-begrootiDg voor 1902. By bet behandelen daarvan deelt de Voorzitter mede, dat voor de goede contröle de instructie van den gemeente-arbeider verscherpt zal worden. De begrooting wordt vervolgens op een bedrag van f 11,743.14 in ontvangsten en uitgaven vast gesteld. W ordt nog besloten om weer voor den tyd van vyf jaren ontheffing te vragen van het honden van vrye- en orde-oefeningen in de gymnastiek op de openbare lagere school. Niets meer aan de orde zynde en geen der leden meer bet woord verlangende, wordt de ver gadering door den Voorzitter gesloten en tot een vergadering met gesloten deuren overgegaan, ter behandeling van de reclames in den Hoofdelijken Omslag. De begrafenis Tan Mac Klnley* Woensdag, terwijl de ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van Mac Kinley in zyn woonplaats Canton plaats had, heeft het geheele gebied der Ver. Blaten een feitelijken rouwdag gehouden. Alle zaken, het geheele maatschappelijke leven stond dien dag stil, van den Atlantlschen Oceaan tot denGrooten Oceaan en van de Groote Meren tot de Golf van Mexico. Het leven van een geheele natie stond een geheelen dag stil een rustperiode, gewijd aan de herinnering van een burger, wien tweemaal de hoog6te eer was te beurt gevallen, die een burger eener republiek be wezen kon worden. In Nieuw-York was de dag gelijk aan den Zondag, of stiller nog, daar gedurende de vijf minuten, dis men rekende, dat de ter- aarde-bestelling zou duren, alle verkeersmid delen zelfs den dienst staakten. De hoofdstad der Ver. Staten was geheel ln rouw gestoken. Van de Battery tot de Bronx zag het oog niets als rouwfloers en vlaggen halfstok; in de handelswijken was het zwart veel afgewisseld met wit en purper. Men schat, dat 70,000 menschen voorbij de katatalk op het Kapitool te Washing ton trokken. Een bijna even groote menigte wachtte nog buiten, toon na zonsondergang de toegangen gealoten werden. Kort daarna werd de kist naar het station overgebracht, waar drie treinen geroed stonden, een voor do journalisten, een voor de lijkkist, de we- 'duwe van Mac Klnley, president Roosevelt, do leden van het Kabinet, en een derde voor admiraal Dewey, generaal Miles on de andere hooggeplaatste ellppendrngers. De reis naar Canton (in Ohio) duurde zestien uur, en overal, waar men langs kwam, stond het zwart van de menschen, die van hemde en ver gekomen waren om den rouwtreln, die het stoffelijk overschot van den president bevatte, te zien voorbijgaan; hun aantal worut op minstens twee miliioen geschat. In alle stations wachtten muziekkorpsen, dio het plechtige „Nearer, My God, to Thee" doden weerklinken, terwijl de trein langzaam voorbij stoomde. Voor het vertrek van den lijkstoet to Canton had een korte lijkdienst plaats in het huis van wjjlen president Mao Klnley, in tegen woordigheid der bloedvorwanten van den over ledene. Mevrouw Mao Klnley hoorde den dienst aan in een kamer naast die, waarin het lijk zich bevond, en waarvan de door half open stond. Te 1 u. 20 min, vertrok de stoet naar de Methodistenkerk, waartoe Mac Kinley behoorde. De lijkkist was geheel bedekt met een groote menigte bloemen. De eorewacht liep aan beide zijden van den lijkwagende generaals gingen rechts, de admiraals links van de lijkkist. De wagen werd getrokken door zwarte paarden met groote zwarte pluimen en bedekt door zwarte kleeden. Soldaten liepen naast de hoofden der paarden. In den stoet bevonden zich preaidont Roo sevelt, de ministers, en tal van voorname personen; onder de detachementen bevonden zich dat van de veteranen van het groote leger der Republiek, de nationale garde van Ohio, tal van delegation van maatschappelijke veroenigingen en organisaties, van handels lichamen, enz. Mevrouw Mao Klnley was te ^Jdond om mede te gaan naar de kerk. Hoewel do verdediging van Czolgosz nutto- loos is, zoo lang de man blijft zwijgen, heeft de orde van advocaten te Buffalo aan de van ambtswege toegevoegde verdedigers verzocht, zich niet terug te trekken: men Is bang, dat advocaten van gering allooi zich ter wille van reclame van deze zaak *reestor zouden maken. Emma Goldman's hechtenis is verlengd. Voor den vorm was bepaald dat zy tegon borgstelling op vrije voeten kon blijven, maar de som, die gevraagd wordt, ia zoo hoog 20,C00 dollars dat zo tot dusver niet ge stort is. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. In het nummer van 16 dezer las ik het be richt omtrent het lot van den 92-jarigen D. Glas en las daarboven het woord „ongeloof lijk." Ik voor mij vind dit zoo ongelooflijk niet, daar zulke gevallen, hoewel niet zoo sterk maar toch betreurenswaardig, wel meer voorkomen. Mij toch is een geval bekend, dat een groentenkweekersknecht, hier ter stede, ruim vijftig jaar bij één patroon is werkzaam geweest en toen hij oud en afgewerkt was, kon de ongelukkige zien, dab hij bij een ander te recht kon komen. Wat was toen zijn toe vlucht? Het armbestuur. Nu zal men vragen: kon deze man dan niet zooveel besparen, dat hij op zijn ouden dag onbezorgd kan leven Daarop moet ik antwoorden: Neen dat kan een warmoezier6- of tuindersknecht niet. Laat ik, Mijnheer de Redacteur, het geacht publiek eens inlich ten, waarom niet. De warmoeziersknechb verdient in den zo mer 7 ik 8 gulden por week met een werktijd van 's morgens 5 tot 's avonds 8 uren met 2 uren schafttijd per dag, dat is dus per uur 10 of 11 centen. In do maanden December, Januari en Februari is het loon 5 1/2 of 6 gulden per week en do werktijd van 's mor gens 7 uren tot 's avonds 5 uren, of als de pa troon hem eenigszins missen kan gaat hij deze maanden naar huis en kan hij teren van hetgeen hij in den zomer overgespaard heeft. Nu zal men vragen: Moeten die menschen haTd werken? Daarop blijf ik het antwoord schuldig en raad ik een ieder aan eens een kijkje te gaan nemen in de warmoezierstui- nen, maar, dan niet alleen bij mooi weer, eri U zal dan overtuigd zijn, dat het lot van den tuindersknecht verre van benijdenswaardig ig Het verzorgen bij ziekte laat ook veel té wenschen over, daar slechts 10 procent ge heel of gedeeltelijk gesteund wordt, daarom zijn de meeste knechts verplicht in een onder steuningsfonds te jgaan. U, Mijnheer de Redacteur, dankende voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij UEd. Dienstwillige Dienaar A. Zwart, Secretarie der af deeding Leiden van den Tuinlieden- en Bloernistenbond, Philoto- phenpad 2. Do zaak-Glas le Joure* Het „BbL" meldt: „Naar wy vernemen, heeft do ürmaKryn» te Joure den 92-jarigen Glas doen weten, dat zy voortaan in zyn onderhoud zal voorzien. Z[J wen8chte niet, dat h(J bedeeling genoot van de diaconie dor Hervormde Gemeente. Nog vernemen, wy dat by den burgemeester aldaar een aanbieding van oen Verzekerings maatschappij was Ingekomen om voor het levensonderhoud van den grysoard te zorgon." Ons deelt men tevens mede, dat Dirk Gla9 van een Leidsche dame een milde gift heeft ontvangen en dankbaar aanvaard, alsmede dat hy de medaille heeft der orde van Oranje- Nassau. Ook aan twee andere personen, Tite van der Zeo en Hulbe van der Zoe, die eveneens reeds laog by de firma Kryns werkzaam z(Jn, heeft genoemde Leidsche dame oen gift doen toekomen. De heer H. van dor Moulen, predikant to Joure, schrift aan de ,N. Rott. Ct.": „Njjnheer de Redacteur 1 Indien de corres pondent van het „Hbl." de moeite had genomen, Inlichtingen ln te winnen by betrouwbare per sonen alhier, in stede van zich in de luren te laten leggen door praatjes van D. Glas zelf, dan zou hy tot do ontdekking zyn gekomen, dat zoowel iyn opgaaf omtrent 's mans ver dienste, als de bewering, dat deze altyd zelf ln het onderhoud van zich en de zynon zou hebben voorzion, even onjuist zyn. 't Lust my niet daarover hier uit te weiden; evenmin als over hot gouden eerebiyk, dat op zoo wonder- lyke wyze in andere hAnden is overgegaan. Maar wel horhaal ik, dat mot zulke voorbeel den, do wenacheiykheld eenor pensloonwet slecht verdedigd wordt." Hei vergaan van de „Cobra." Gisterochtend om acht uren kwam de „Har rington" een stoomboot van de Peninsular and Oriental, to Middlesboro' binnen met twaalf man, afkomstig van den Britschen torpedojager Cobra". De hoofdmachinist James vertelde, dat hij, den vorigen avond om zes uren op de brug staande bij kapitein Young, op eenige mijlen af stands een boot in 't oog kreeg, waarin menschen waren die hun uiterste best deden om de aandacht te trekken. Kapitein Young gaf dadelijk last, in dio richting te stoomen, en een kwartier later werden de schipbreukelingen, die geheel uitgeput waren, aan boord gebracht. Zij wa ren met hun twaalven, onder wie de hoofd- machinist Percy, en twee werklieden van Parson's werf aan de Tyne. De officier had bijna geen kleeren aan het lijf, allen hadden zwaar te kampen gehad tegen do hooge zeeën, en daar er geen tijd geweest was om water of levensmiddelen meo in de boot te nemen, wa ren zij zeer hongerig cn dorstig. Do ongelukkigen werden natuurlijk lief derijk verzorgd. Een van de geredden deed het volgende verhaal: De „Cobra" was naar Portsmouth op weg van de Tyne; zij had behalve de bemanning 21 opzichters, werklieden, enz. van een paar scheepstimmerwerven aan boord; allen bij eengenomen ongeveer 80 man. Dinsdagavond al dadelijk na het vertrek* had men zeer ruw weer, dat den heolen nacht aanhield. Woens dagmorgen om half acht ging ik naar boven; dc zee was bnitengewoon ruw, en hot Bchip rolde zwaar, een oogenblik stootte het op een klip (een van dc Gudgeon-rotsen) en dade lijk braken de golven er over heen. Allen vlogen naar het dek, de mannen die in kooi lagen, hadden geen tijd ora zich te kleeden. Terwijl do zeeën over de voorplecht sloegen, duurde hot niet lang of het schip brak mid den door. Iemand, ik weet niet wie, gaf last, do booten uit te zetten, maar daar was ik al mee begonnen. Er waren een groote boot en een jol aan boord; ik geloof echter dat de groote boot dadelijk weggespoeld werd toen zij te water werd gelaten (ze is inderdaad la ter, onderstboven, komen aandrijven). De drie samen vouwbn re booten, die er nog wa ren, gaven te veel last, ik weet niet of ze uit gezet zijn. Ikzelf sneed de jol los, en daar de achterste helft van het schip reeds begon te hellen, werd het mij duidelijk dat men er niet op kon blijven; wij lieten de boot zoo spoedig mogelijk te water. Verscheidene mannen sprongen er dadelijk in, en het grootste deel van de bemanning deed reddinggordels om en sprong in zee, uit vrees van in de kolk van het zinkende schip meegesleurd te wor den, en ook uit vrees voor het springen van de ketels, dat ieder oogenblik kon gebeuren. Toch bleven er een aantal menschen tot het laatst aan boord. Het uitzetten van de boot ging zeer vlug, en er zullen geen vijf minuten verloopen zijn voordat wij op behoorlijken afstand van het schip en het wrakhout ge komen waren. Wij heschen nog een paar man binnen boord en waren nu met ons negenen; het laatst had Percy zich bij ons gevoegd. Drie mannen klampten zich drie uren lang aan do boot vast, eerst toen durfden wij hen naar binnen trekken, want de zee was zoo ruw dat wij ieder oogenblik moesten vreezen, door den te zwaren last om te slaan: de jol was slechts voor acht man gebouwd. Ik had echter al wat te missen was, overboord ge worpen', zoodat wij niets overhielden dan twee riemen en twee wrikkers. Toen ik het schip voor het laatst zag, lag het dek van hot achterste deel gelijk met hot water, en de voorste helft stond recht overeind. Wij roei den den heel en dag door, zonder veel vooruit te komen omdat wij telkens moesten manoeu- vroeren, uit vrees van omslaan. Ik trachtte, in den gewonen weg van de stoombootcn te komen, en om de aandacht te trekken, maak te ik een lap vast aan een rechtop gestoken bootshaak, maar verscheiden schepen gingen voorbij zonder ons op te merken; eerst toen wij tien uren in de open boot vertoefd had den, werden wy opgenomen door de „Har- tington." Vermoedelijk zijn behalve de mannen die door deze stoomboot gered werden, alle opva renden van do „Cobra" omgekomen. De „Co bra" was een zusterschip van do „Yiper," die onlangs tijdens de manoeuvres in het Ka naal verongelukte; zij had turbine-machines van Parsons, en waterpijpketels naar het ge wijzigde Yarrow-type, van Hawthorn, Les lie en Co. De twee eenige turbine-booten dio de Britsche marine bezat, zijn nu beide vor- ongclukt. RECLAME^ 40 Cents per regel. Dit is te lang lijden. Zulks was de klacht, die de Heer G. J. ten Harkei, Mr. Kleermaker to Goor, onophoudelyk herhaalde, en werkeiyk ze was gegrond. In zyn plaats had ik honderdmaal het bestaan ver vloekt, dat my zoo had doen lyden on my zoo lang dit wondervolle geneesmiddel onbekend gelaten had, dat mjj geheel en al genezen heeft. Ik was, zoo zeide hy, gedurende lange jaren door een maagaandoening aangetast, die my gedurende dien tyd een ware marteling deed ondergaan. Het was my onmogeiyk het minste voedsel te gebruiken zonder hevige pynen of benauwdheden te hebben, die hot bewjjs waren eener moeilyke spysvertering. Ik was natuuriyk door dezen toestand zeer verzwakt en kon geen verbetering vinden, ondanks al de geneesmid delen, die ik gebruikte, al de behandelingen, dio ik volgde. Eindeiyk kwam ik er toe om met dePink- Pillon te beginnen en zulks had een volkomen succes, want ik heb myn pynen zion ver dwijnen, myn eetlust zien terugkomen en de spysvertering had op regelmatige wyze plaats. Ik ben thans geheel genezen. Als spierversterker en als hernieuwer van het bloed moeten de Pink-Pillen by voorkeur boven elk ander geneosmiddol genomen wor den want zy herstollèn de goede werking der maag en der ingewanden, versterken het lichaamsgestel. De mannen, vermoeid door overdreven arbeid of andere oorzaken, vinden door de Pink-Pillon hunne lichamelyke en moreele kracht terug, de vrouwen, die door het moe derschap verzwakt zyn, zullen sterk worden en zullen aan haar zuigelingen een gedeelte hunner levenskracht geven. Do grysaards zelfs, die de Pink-Pillen zullen gebruiken, zullen door hen een tweede jeugd bekomen. Prys ƒ1.75 de doos; ƒ9.— per 6 doozen. Verkrygbaar by J. H. I. Snahili£, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrygbaar voor Leiden en Om streken by Reyst Kras, Drogeryen, Bees- tODmarkt Wyk 5 No. 41, en J. H. Dijkhuis, drogeryen, Hoogstraat No. 5. 8359 60 UITLOTINGEN. 2>f-pQta. Antwerpeche Loteu van 1887 a fr. 100, Trekking van 10 September 1901. Betaalbaar 1 Jali 1902. 61 eeritën: 938 2874 8934 9907 11167 14509 14863 16051 15101 17t>42 18526 20203 20643 21074 22456 25896 286C1 80453 83924 34265 87709 38360 39521 41487 42821 438C0 44021 46015 45785 46107 46878 47584 47758 47962 526G8 53619 54376 65363 56339 59027 690Ï8 59564 61631 62187 62796 03257 04840 G72G3 67285 63886 71413. Premi6n: eer. 45015 nr. 9 Ir. 160C0; e. 80453 n. 17 fr. 1000; e. 64840 n. 26 fr. 600; b. 87769 d. 18 on b. 69078 n. 24 elk fr. 250; b. 938 o. 2 en 28, e. 2874 d. 20, a. 8034 u. 7 on 18. s. 15101 n. 2. e. 18526 d. 25 b. 21074 n. 18. e. 22456 n. 10, b. 25896 n. 6, e. 28661 d. 10, a. 87769 n. 8, e. 44021 d. 1,8.46978 n. 21, 8. 62668 n. 4, e. 66339 n. 18 en 20, e. 62137 n. 18, e. 68886 n. 2, b. 71413 n. 18 elk fr. 160. De orerigo nummers, in bovonataaade aerieën ver vat, zijn betaalbaar mot 110 fb De oorlog tnsschen Engeland en l'raiis viuil. De correspondent van de „Daily News", die Plumei 's colonne pleegt te vergezellen in den laatstou tyd, seint Zaterdagavond uit Aliwal- Noord een overzicht van de krygsverriclitingon in den zuidelijken O.-V.-S. eu de noordolyke Kaapkolonie. Generaal Plumor kwam Dinsdag 17 dezer na zware marschen in hot district Rouxville aan en nam in de bergen ln het noorden 13 Boeren gevangen. Hun gezinnen leefden in holen met een voorraad mielies en andere levensmiddelen. Kolonel Rawlinson tastte een Boorencom- mando van omstreeks 400 man by Koesberg aan, maar kon er niets tegen uitrichten wogons de steile wanden der Boerenstehingen. Er werd van don middag tot zonsondorgang ge vochten. De Engelschen verloren 1 gesneuvelde en 2 gewonden. De Boorenverllezen waren niet te-bepalen, noch de naam van den aanvoerder. Rawlinson is daarop naar All wal Noord ge- komon om te proviandeeren. Plumer zette zyn marsch door de districten Rouxville en Zastron voort on word Zondag te Aliwal-Noord verwacht. De Boeren vielen onder Stoffel en Myburgh den llden Ladygrey aan mot 200 man, 's morgens om 9 uien. Toen genoraal Ilart versterkingen uit Aliwal-Noord zond, trokken zy weg. Kolonel Weston had Vrydag een treffen met Fouché te Zuurvlakto, tuaschen Aliwal- Noord en Jamestown. Fouchó werd terug gedreven; een sergeant van het Royal Irish regiment sneuvelde. Fouchó schynt echter niet erg onder den Indruk van zyn terugdry ven te zyn gekomen, hy vroeg ton minste per brief aan generaal French om hem den lödon te komen bozoekenhy zou dan zorgen voor een warme ontvangst en gaf French in ovorwegiug eenige geweren mede te brengen. Smits of Smit ontwykt de Eiigolscho colon nes. Hy ls te Sterkstroom aangokomen en de Boeren staan nu zoowat 15 K.M. van Queenstown. Het commando brengt overal rebellen byeen en tolt nu roods 500 man. Zy zyn echter Biecht gekleed en slecht bereden. Zy dreigen de Hollandsche bevolkiDg met den dood, als zy zich niet aaneluit of proviand levert. Van De Wet en Kritzinger is niets bekend, maar belden beproeven in de Kaapkolonie terug te komen. De Basoeto's beschermen, gewapend met Martini's, by Herschel do grenzen van hun gebied. Rimington, Bassing on Thorneycroft werken ln Rot zuidoosten van den O.-V.-S. De spoor wegen worden zorgvuldig bewaakt, doch er wordt dagelyks hier en daar geschoten. De drie Hertzogs en Lategan rukken op Grlqualand aan uit Fauresmith met het doel paarden te krygen en dan weer de Kolonie binnen te vallen. Nieuwoudt werkt met de zelfde bedoeling in de richting van Belmont. Ackerman la met 40 man door de Redders- burgapruit getrokken en rukte den llden zuidoostwaarts. Ook deze correspondent bevestigt, dat Kit chener's proclamatie niets anders heeft uit gewerkt dan eenige zwakke broeders uit de Boerengelederen to verwyderen. De oorlog, *egt hy, heeft nu de phase bereikt van don ■tryd tot het uiterste (to the bitter end). De militaire autoriteiten verzekeron, dat slechts de strengste maatregelen Iets zullen uit werken en de militaire gouverneurs moeten de vrye hand hebben» zelfs om over leven en dood te beschikken. De Boeren daarentegen ver klaren, dat zy de zwarte vlag tegen hun vyanden zullen hyschen, on zeggen, dat de proclamatie „niks" te beteekenen heeft. In Aliwal-Noord heeft geen enkele overgave plaats gehad. De „Morning Post", ofschoon eveneens erkennende, dat Kitcheners proclamatie niet de beoogde uitwerking heeft gehad, troo3t zich met een becyfering, dat als de Booron op die wyze wekeiyks 400 a 500 man verliezen, zy den atryd toch niet lang meer zullen kunnen volhouden. De toon, waarop het blad dit zegt, getuigt echter weinig van vertrouwen. Een nachteiyke aanval der Boeren op Belfast is door het garnizoen afgeslagen. By het aan breken van den dag trokken de aanvallers terug, zonder eenig ander succes, dan dat een vrouw en twee kindoren in het vluchtelingen kamp gewond waren. De correspondent van de „Morning Post" te Pretoria noemt als reden van de overgave van Tjaard Kruger, dat deze daarmede de hoeven, welke de president hom ter bewaking had toevertrouwd, in veiligheid hoopte te brengen. Een insinuatie meer of minder komt er in deze lastercampagne niet op aan. De „Standard" verneemt uit Brussel, dat daar bevestigd wordt, dat het jongste beroep der Zuidafrikaanscho gevolmachtigden op het Hof van Arbitrage door president Kruger en zyn raadslieden werd opgesteld op raad van onzen nieuwen minister van buitenlandscho zaken, baron Molvil van Lynden, die zelf oud secretaris van het Hof van Arbitrage is, zooals men zich herinnert. Terwyi Kitchener seint van een patrouille grenadiers, die aan den spoorweg Naauw- poortDe Aar den 17 den is gevangengenomen, meldt Reuter, dat 13 dezer aan den Platrand by Standerton Menne's Verkenners, die een 50-tal Boeron achterna zaten, plotseling door een commando van 200 man werden aange vallen. De verkenners stormden tusschen de Boeren door on boantwoordden het vuur van dezen op korten afstand. Zy verloren twee gesneuvelden en vier gewonden. De Boeren- verliezen schatten zy op 8 of 9. Het transportschip „Patrician" is met 970 paarden, door neutraal Amerika geleverd, eergisteren uit Nieuw-Orleans naar Zuid- Afrika vertrokken. Over hetgeen den Engelschen bij Klerks dorp is overkomen seinde do correspondent van Reuter den 7den uit dit dorp: „Op den 6den trokken 40 man, meest van het 13de huzaren en' enkele imperiale woud- loopers in de richting van de renbaan, even buiten de stad. Zij zagen ongeveer 20 Boeren1 en joegen hen na, maar zagen zich daarna J omsingeld door ongeveer 300 Boeren. Een scherp maar kort gcvcehfc volgde, waar bij enkele huzaren van hun sabel gebruik maakten. Twee Engelschen sneuvelden, zes of acht werden gewond en enkele werden ge vangengenomen. Eenige kaffervrouwen zijn Maandag buiten' do linies gevat met een aantal brieven van Hollandsche vrouwen in de stad voor de mannen daarbuiten en met kleedingstukken en koloniale waren." Uit de geheimzinnige vertraging die het telegram heeft ondervonden, cn do aanwezig heid van zoevecl Boeren vlak buiten dc stad, zou men haast de gevolgtrekking maken, dat Klcrksdorp door de Boeren wordt ingesloten,. Kolonel Allenby heeft 6 September com mandant Prober's kamp by Schaapkraal in westeiyk Transvaal verrast. Preller en 21 zyner manschappen werden gevangengenomen, en „oen aantal" wagens, rundoren, munitie en andere voorraad buitgemaakt. De colonne is thans te Pretoria terugge keerd na een voertiondaagschen miusch in da Magaliesbergen. Zy bracht 70 gevangenen mede. Zondagmorgen kwam oen Kaffer lo Krugers- dorp vertellen, dat er vier Boeren in een hol bij Uitkomst verborgen zaten. Er werden wat troepen die richting uitgestuurd, deze omsin gelden de plaats en vonden daar negon Boeren, dio zy gevangennamon. Laffan's correspondent te Pretoria spreek^ van een plan tot vorming van een rnijndepai^ fcement, naar het ontwerp van den imjncom- missaris Mijburgh. Mijburgh zelf zou hoofcÉ van het departement worden en voorzitter, van den raad der mijnen. Onder hem zouden komen te staan een secretaris, Wond en een hoofdingenieur Weldon. Transvaal zou ver deeld worden in vier mijndistricten namelijk Johannesburg, Krugersdorp (Klcrksdorp in- begrepen), Boksburg (met Heidelberg), en" Pretoria (met Barberton, Lijdenburg en waar schijnlijk Zoutpansberg. Verder zouden on-; derdistrictcn afgebakend worden. Er zou nog. een afzonderlijk staatsmijningenieur wordeip. benoemd; dit ambt wordt thans door Weldon bekleed. De KaapschQ briefschryver van de „Rhel- nisch-Westfalische Zeitung" beschryft ln zyn jongsten brief, hoe naast de mishandeling dei^ Hollandscho Afrikaners door de Eugolschen deê terechtstellingen van rebellen, nog ander®' zaken den opstand in de hand werken. Zuid-; Afrika, schryft hy, is, zooals bekend, het land dor kudden en prikkeldraadheiningen Deze laatste zyn onontbeeriyk om het losbreken van-., het vee on de struisvogels te beletten. Waair\ nu de Engelschen verschynen, snyden zy de, heiningen over groote afstanden door en op! denzei (don weg, waarlang» de colonne naarj eon hoevo oprukt, loopen de runderen ed struisvogels weg. En vroeger zyn den Kaap»; schen Boer zyn paarden al afgenomen, zoodat. hy zijn vee niet achterna kan zetten en du» met éón slag tot den bedelstaf wordt gebracht, i Hy wacht van nu af met gloeienden haat la 't hart de eerste de beste gelegenheid af ora zich by de invallers aan te «luiten. Dan wordt het district tot een rebollengebied verklaardi de Engelsche colonnes komen de verarming' voltooien en ontvolken en verwoesten een' Britsche kolonie geiyk zy het de republiekea hebben gedaan; ze sleepen de Boeren zooveel mogeiyk naar vaste kampen en beginnen op.; groote schaal hoogvorraadsprocessen.En intusschen merken de Engelschen niet, dat zQ toch niet voorwaarts komen, maar «teeda meer achteruit worden gedrongeD. Onder hot opschrift: „Proclamatlön" bevat de „Figaro" een spotvers, waarvan het ondor- «taande een vrye navolging ls: Duizend Booren daags had de generaal der Britten Een jaar lang doon sneven en onder den grond doen spitten. Een jaar lang had de dapp're man onverveerd Aan zyne Rogeering getolegrapheerd „De Oranje-Vrystaat werd onder myn kling pardoes Van 'fc een eind tot het ander zoo murw ala moes; Zond my nu nog dertig duizond man En ik hak heol de Transvaal ln de pan." Een tweede jaar lang had de held alle dagen Twee duizend Booron daags totaal verslagen.' En hy seinde nu, dronken van zooveel victorie, 1 Pagina twee der roemruchte historie: i „Ik kan u met biydschap, mynheoron, vertellen, Dat ik de Transvaal heb ten onder gebracht j. Zendt my nu nog tegen de laatste robellen Van dumdums en maxims een goede vracht.". Thans eind'iyk heeft men met zegozangon By Oorlog 's mans jongste depeche ontvangen t „Erntfest Huis der Gemeenten en Huis der Heerenl Gy kunt nu vry juublen en bankotteeren; Vier Boeren zitten nog maar te paard, AJ rillend van vrees voor myn doodbreDgeni zwaard. Zendt vierhonderd duizond man slechts naarr' myn zin En voor de Transvaal sta Ik verder ln." Burgerlijke Stand. HAZERSWOUDE. OndertrouwdA. Klnf» im. 19 j., alhier, en S. A. Bulk, jd. 19 j., te Bos* - "koop. W. Mens jm. 25 j. alhior, doch binnen do laatste 0 maanden te Leidon en M. J. £mits jd. 25 j. alhier. J. Harkos jm. 23 j., alhior, en J. C. Raaphorst jd. 24 j., alhier, doch binnon de laatste 6 maanden te Boskoop. STOiLPWUK. Bevallen: M. C. van Rfln neb. Van de Sande D. J. Koeleman geb. Smits D. M. Huisman geb. Starrenburg D- J. Waaijer geb. Romrjn D. C. J. vau aer Wanseta geb. van den Nouweland D. Overleden: W. C. Qroenewcgen M. 80 wodr. van A. Mogen. i ZOETERWOUDE. Geboren: Johanna Mari» Lconarda, D. van J. v. Diemen en H. van Rijt. - Catharina -Johanna, D. van W. C. Oostdam en O. Does. Alida Maria, D. van A. A Slootweg en B. v. d. Krogt Overleden: L. Angenent 71 j^ wedr. van Adriana Roele ven.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 10